PDA

View Full Version : Paša domačih živali v naravnem okolju



ZR7
13. November 2010, 16:58
Pašo drobnice in goveda v naravnem okolju ureja zakon o gozdovih. Predvsem prepoveduje.
Danes sem spet naletel na cel trop ovac v gozdu. Zaradi njih so opuščene krmne njive, kjer se je še preteklo leto vzgajal lep ohrovt in zaradi njih bodo posledice na srnjadi.
Vodstvo LD predpisov o tem noče poznati in poskrbeti, da bi se izvajali, saj le ti ne plavajo v kozarcih. Inšpektorja pa imamo zato, da piše položnice za naše neumnosti, namesto da bi ga imeli v pomoč in nasvet. Ja fajn ni kej!:icon_twisted:


y = 450110.9 x = 100452.9

JAKAJEŽ
13. November 2010, 17:34
V času Titove juge se je lahko paslo po Martinu(11.11)povsod,seveda pod nadzorom in moram priznati,da smo mularija komaj čakali ta datum,da smo lahko pasli prosto po Prešernu,da so lahko šle krave po svoje in mi "pastirji" po svoje,kot v povesti"PASTIRCI"in bilo je lepo,saj se nismo ukvarjali z lovskimi tegobami in nismo vedeli ,da komu nagajamo(lovcu),mogoče je imel kak lovec stisnjene zobe,ko nas je zagledal in j.... mamico vsem pastirčkom,ko nas je videl kako razgrajamo po košenicah ravno pravšnjih za lov,samo mi tega takrat nismo vedeli:icon_lol:,ampak bilo nam je lepo da nikoli več tako:icon_confused:

lp

ZR7
13. November 2010, 19:28
Ja Jakajež, nekoč in drugje, kjer so tereni drugačni.

kajti zakon pravi:

Izločanje gozdov za pašo ni dovoljeno na neerodibilnih podlagah z nakloni večjimi od 30° ter na erodibilnih podlagah z nakloni večjimi od 15°. Izločanje gozdov za pašo ni dovoljeno v vplivnem pasu vodotokov.
Za pašo določen gozd mora biti ločen od ostalega gozda tako, da ni možno prehajanje živine v gozd, kjer paša ni dovoljena. Pri postavitvi ovir se v čimvečji meri upošteva evidentirane koridorne poti prosto živečih živali, ki morajo biti izven pašne sezone v celoti sproščene.

Pogoje za pašo v gozdu določi zavod v gozdnogojitvenem načrtu v sodelovanju s kmetijsko svetovalno službo.

in kaznuje z:
(3) Z globo od 400 eurov do 800 eurov se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje tudi posameznik.

V gozdnogospodarskem načrtu za to območje pa jasno piše:
Paša v gozdu in postavljanje električnih pastirjev v gozdu ni dopustno.

A kot sem že napisal, so ti dokumenti dostopni na ZGS-u in internetu, ne pa na hrbtni strani etiket steklenic s pijačo.

main757
13. November 2010, 22:35
Pa sej te ovce se ne pasejo v gozdu, od kdaj pa jejo ovce suho listje?????
Krmno njivo si pa reši z lastnikom teh ovc, saj poznaš postopek. Lp

Jagermaister
14. November 2010, 06:55
Ker paša v gozdu ni dovoljena, to niso ovce, ampak malo čudno odlakani mufloni. Ti pa ne spadajo med avtohtono divjad in jih je potrebno iz narave izločiti.
Torej puško v roke in kakšno na raženj.:icon_wink:
Preostale bodo presenetljivo hitro v ogradi.

mišica
14. November 2010, 18:48
Ja pa če je pravi lastnik ovc boš ti tudi. :BangHead:

zoran26
15. November 2010, 12:51
tole zadnjo nedeljo smo imeli tudi mi direndaj v lovišču.kakšnih 200 m od bljižnje hiše so bile v lovišče spuščene domače race.Ko so do njih prišel terier je postalo hudo živo.Na eni strani frfotujoče race,na drugi strani vpijoči lastnik.K sreči se je vse dobro izteklo ampak to je odsev stanja v naši državi.Ni reda in vsak že počne kar hoče in se mu zljubi.

detel
15. November 2010, 13:53
Pa ne si zdaj domišljat, da bodo zaradi lovcev poklali vse ovce, race, itd. Le mirni bodimo, narava je skupna. Zakon si pa lahko vsak po svoje tolmači in se ga upošteva ali ne. Tudi meni pridejo tartufarji pod prežo. Poklepetamo in gremo naprej vsak svojo pot. Vsi se upravičijo a niso dolžni tega storiti .

mugo
15. November 2010, 14:21
Le mirni bodimo, narava je skupna. .

Seveda, a narava NI pašnik. Nihče ne pričakuje, da bodo poklali ovce in ostalo živino, ki se pase po gozdovih. Ampak na ograjenih pašnikih so jih dolžni imeti zaprte. Zakon je tu jasen.

ZR7
16. November 2010, 07:51
... Tudi meni pridejo tartufarji pod prežo. ...

Gobarji, kostajnarji in nabiralci želišč ipd. ne kršijo zakona, če upoštevajo nabrane količine. Lastnih drobnice s pašo kjer ni izrecno dovoljena po gozdnogojitvenih načrtih, krši zakon. In ta ni tako napisan brez veze, temveč ima vsak zakaj svoj zato. In te vzroke so dolžni lovci, še posebej tisti, ki se napihujejo na funkciji gospodarja, dobro poznati in skrbeti, da se reči uredijo tako, da bo najboljše za tiste, ki so jim zaupani v varstvo. Torej za divjad. V nasprotnem primeru je jebiveter in ne gospodar!

ZR7
16. November 2010, 07:55
Pa sej te ovce se ne pasejo v gozdu, od kdaj pa jejo ovce suho listje?????
...

Če boš slučajno kdaj vstopil v jeseni v gozd in malo pobrskal po tleh in prebral kakšno lovsko knjigo, morebiti nekoč celo Lovčev priročnik, boš mogoče celo zagledal, kaj je v gozdu pod in med listjem in s čim se prehranjuje divjad in seveda tudi domače živali, če jih tja spustiš. Če!:icon_evil:

detel
16. November 2010, 08:04
Ovca ni koza. Mislim, da v gozdu ne dela veliko škode. Da bi morale biti ovce ograjene pa ne vidim smisla, še posebno ne v tem cajtu, ko je vse več terena v zaraščanju. Naši noniči niso imeli ograjenih ovac. Ja, pa ne povsod. Dobrega zakona se vsi držimo, slabega pa...... .:icon_study:

mugo
16. November 2010, 08:31
Naši noniči niso imeli ograjenih ovac.

Niso, imele pa so ovce pastirja, ki jih je čuval, pa še kakega psa zraven. In niso pasli po strnjenih gozdovi. Zaraščujoče površine- tam paša ni problem, treba je somo reči, tu je pašnik- tam pa ni. Konec koncev ima tudi vsak gozd svojega lastnika.

main757
16. November 2010, 08:59
Vsekakor sem proti, da se živina pase, kjer ni prostor za to. Kmalu bo sneg, zato se živina vrača v dolino. Težave s temi ovcami, pa vam naj reši lovski čuvaj s prijavo ustreznim inštitucijam.

Kako ste rešili s krmno njivo?

ZR7
16. November 2010, 09:59
Vsekakor sem proti, da se živina pase, kjer ni prostor za to. Kmalu bo sneg, zato se živina vrača v dolino. Težave s temi ovcami, pa vam naj reši lovski čuvaj s prijavo ustreznim inštitucijam.

Kako ste rešili s krmno njivo?

Reševanje takih "težav" je v domeni vodstev lovskih družin. Ponekod so tudi dobronamerni nasveti nezaželeni, zato je namen objavljene fotografije in dejstva le v prikazu kako se to nekje počne in vzpodbujanju debate kaj je prav in kako težave reševati.

Kako rešujejo to v LD iz konkretnega primera, pa mi ni znano in me tudi ne zanima več.

ZR7
16. November 2010, 10:04
...Naši noniči niso imeli ograjenih ovac. Ja, pa ne povsod. Dobrega zakona se vsi držimo, slabega pa...... .:icon_study:

Tudi danes je možno s pomočjo kmetijsko svetovalne službe doseči, da se v planih dovoli paša v naravnem okolju na določenih površinah. Mislim, da morajo biti ograjene, točneje se nisem poglabljal.
Vendar obstajajo omejitve glede na vrsto področja (nagib terena, nevarnost erodije, vodovarstveno področje ipd.), kjer tega ni možno doseči. Zgornja slika je iz takega področja.
In zakon je treba spoštovati, če nam ne ustreza, pa se je treba potruditi za spremembe. Seveda pa ga lahko tudi kršimo in trpimo posledice (€€€).

jereb
20. November 2010, 19:59
Glede na žgočo tematiko skozi daljše obdobje predlagam, da se v LD-jih, kjer so problemi gozdne paše, te probleme še posebej izpostavi na ZGS, ki je poslal povabilo vsem LD-jem za pripombe na načrte. Namreč ravno ZGS odloča o možnostih gozdne paše ...

main757
2. December 2010, 10:18
Reševanje takih "težav" je v domeni vodstev lovskih družin.

To je daleč od resnice in je zavajanje. Če bi si prebral ZDlov-1 nebi takih pisal, ker so naloge čuvaja natančno opisane.
...
– tekoče obveščanje koncesionarja, lovske inšpekcije in Zavoda o opažanjih v zvezi z divjadjo in dogajanjem v okolju divjadi;
– sodelovanje z lovsko inšpekcijo in Zavodom.
...

Perun
2. December 2010, 10:24
To je daleč od resnice in je zavajanje. Če bi si prebral ZDlov-1 nebi takih pisal, ker so naloge čuvaja natančno opisane.
...
– tekoče obveščanje koncesionarja, lovske inšpekcije in Zavoda o opažanjih v zvezi z divjadjo in dogajanjem v okolju divjadi;
– sodelovanje z lovsko inšpekcijo in Zavodom.
...
Main, to ni nobeno zavajanje. Pač samo navajanje resnice, da lovski čuvaji, dokler so člani istih LD, v katerih opravljajo čuvajsko službo delajo ponavadi tako kot žvižgajo tisti na vrhu LD. Ko najdeš lovskega čuvaja, ki bo ukrepal kljub temu, da bo ta ukrep v nasprotju z voljo vodstva LD, prosim povej in ga pošlji k meni, takoj mu častim pivo.

main757
2. December 2010, 15:21
Nevem kakšen imaš razlog, da tako zamegljuješ dejstva o lovsko-čuvajski službi.
Lovski čuvaj je uradna oseba in zaradi tega dela po zakonu.
Pa če je to všeč koncesionarju ali pa ne.
O vseh opažanjih obvešča koncesionarja, inšpektorja, zgs, po potrebi pa tudi policija, gasilci itd.
Torej če stvar ni po zakonu je v prekršku tudi koncesionar, ki zavira morebitni postopek.

Perun
2. December 2010, 16:40
Nevem kakšen imaš razlog, da ...
N'č bat, ga ni. Pišem le kar vidim in vem.
In vem, da tvoje pisanje potrebuje bistven popravek:

Lovski čuvaj je uradna oseba in zaradi tega bi moral
dela po zakonu.


... Torej če stvar ni po zakonu je v prekršku tudi koncesionar, ki zavira morebitni postopek. Se absolutno strinjam.