PDA

View Full Version : Tetanus



jazbec
21. July 2010, 13:00
Pozdravljeni, ali ima kdo kakšno izkušnjo z zdravljenjem tetanusa pri psih?
Moj jazbečar ga je izgleda dobil, sedaj smo ga "napolnili" z infuzijo ter tabletami in upamo na najboljše.
Je pa bolezen tako redka pri psih, da tudi veterinarji ne vedo 100% kako in kaj.

Lp

deteljica
23. July 2010, 13:37
jaz vem za enag psa,ki je prebolel tetanus. Je pa okrvenaje trajalo zelo dolgo (več mesecev) , ker nekaj časa je bil nepokreten in so ga morali redno obračati,da ni dobil preleženin.
Pes se mi ne zdi več tak kot je bil, čeprav na prvi pogled ni opazit,da mu kaj manjka.

jazbec
23. July 2010, 22:15
Ja,zdravljenje je dolgotrajno.
Je pa zgodba sledeča, pes si je rahlo poškodoval taco. Nič posebnega, pri hoji ga ni oviralo, in poškodba se je hitro sanirala.
Čez dobrih 10 dni smo opazili prve znake. Sprva smo jih pripisovali vročini ter prehladu (kihanje). Prvi neobičajni znak je bil dvignjena ušeša (podobno kot jih nosijo terijerji) in pa otekla okolica oči z obrazom. Pravi alarm pa se je sprožil ko v nedeljo zjutraj ni mogel piti in jesti. Zanimivo pa je to, da je obnašanje psa bilo povsem normalno. Tudi veterinar je na prvi pogled dejal, da spom ni nič narobe. Šele pregled je pokazal, da gre najbrž za tetanus, ki je pri psih izredno redek. Dva dni zapored je dobil po 200ml infuzije ter 2 inekcijo proti bakteriji tetanusa in proti strupu ki ga spušča.Vsak dan pa mora pojest še 4 tablete.
Danes je peti dan zdravljenja, in stanje se izboljšuje. Je bolj gibljiv, glas je postal bolj globok, oči so boljo odprte. Le še ušesa nosi visoko.
Veterinar pravi, da trajnih posledic naj ne bi imel. Smo pa ujeli zadni vlak za zdravljenje, predvsem mu je grozila dehidracija ker ni mogel piti.
Obnašanje psa je bilo vseskozi normalno (kot da sploh ni nič narobe) karje zanimivo. Kakšnih bolečin pa tudi nima oziroma jih ne pokaže.
Tako da upam da bo OK

deteljica
26. July 2010, 08:47
Ja, tudi pri tem,ki ga jaz poznam je bila poškodba malenkostna- samo zlomljen noht, tako da se je "odpiral". Saj to so največje možnosti za tetanus. Je namreč anaerobna bakterija in tako največkrat preživi v kakšnikh mikro ranicah ali vbodih, ki se takoj zaprejo in malo ali nič ne krvavijo.
Imaš pa to srečo,da ste dovolj kmalu opazili in postavili diagnozo, saj po opisu je pes bistevo manj prizadet, kot je bil oni.

jazbec
26. July 2010, 14:54
Pes je sedaj že bistveno bolje. Malo je shujšal ampak ampak to ni težava. Malo je bilo problemov z jemenjem tablet ( 4 na dan ) ker jih noče pojest niti pod razno.Poizkusili smo vse znane varijante, ampak so še vedno težave.
Drugače je pa danes že preveril kondicijo enega zaljubljenega srnjaka, tako da bo verjetno OK

deteljica
27. July 2010, 14:16
Zagotovo bo OK, ker si imel čisto mile znake napram psu ,ki sem ga poznala. Ta je bil res truplo nekaj tednov. Pa je zdaj videt čist ok- vsem razen posameznikom,ki smo ga poznali že prej in dobro opazujemo.

Tablete- pri nas se obnese tole: vzameš topljeni sir ( zdenka, buco ipd) in v delček tega zbašeš tabletko. Pri nekaterih psih deluje tudi poli slama (narežeš kockice malvečje od tabletke in zatlačiš not tako da se je ne vidi), ampak, če pes res ne mara pojest tablet jo lahko kakšen iz salame "izfiltrira" iz mazavega sirčka pe ne gre :icon_wink: Velike tablete lahko predhodno razdeliš na polovičke ali četrtinke in ustrezno več koškov nagrade.
Za najbolj in fine pse narežeš še nekaj enakih (navidezno) koščkov te poslastice brez tablete.
Čim je pes kolikor toliko pri sebi si pripraviš to kot nagradice in psa pokličeš v delo (prej ne sme videt,da si naštimal "mine" v nagrade :icon_wink:)- daješ kakšna enostavna povelja in hraniš vse skupaj kot nagradico, začneš s praznim ali dvema , potem pa mal mešaš polne in prazne :icon_study:

ZR7
27. July 2010, 14:45
Jaz sem tablete drobil v prah z dvema čajnima žličkama in tisti prah pomazal po koščku poli salame. Sem moral skoraj na prste paziti.:icon_confused:

jazbec
27. July 2010, 18:18
Ja,saj smo mu poizkusili zapakirati delčke tablet v mesni sir, salamo....ampak je tak mojster, da sir poje,tableto pa skoraj nevidno izpljune iz ust. Tako da ga moraš kar opazovati da te ne prinese okoli.
Drobljenje pa ni prišlo v poštev, ker se hrane ne dotakne, pa ne glede kolk je lačen.

Lakotnik
27. July 2010, 23:35
Tudi moj jazbečar je mojster sortiranja tablet in hrane, zato zadevo enostavno rešim kot mi je svetoval veterinar. Tableto psu položiš ali vržeš čim globlje na koren jezika, nato pa mu z roko stisneš gobček, da jo pogoltne. Mogoče iz začetka ne rata v prvo, saj se je treba navadit naciljat pravo mesto.

Breza
28. July 2010, 10:09
Tudi moj jazbečar je mojster sortiranja tablet in hrane, zato zadevo enostavno rešim kot mi je svetoval veterinar. Tableto psu položiš ali vržeš čim globlje na koren jezika, nato pa mu z roko stisneš gobček, da jo pogoltne. Mogoče iz začetka ne rata v prvo, saj se je treba navadit naciljat pravo mesto.


Mah...demokracija gor ali dol. Tudi jaz svojih psov ne sprašujem, ali hočejo pogoltnit zdravila ali ne. Jim ne zavijam tabletk v sirčke, salamice, mesne kroglice in kar je še takega. Tudi drobiti tabletke v prah se mi - iskreno povedano - preprosto ne ljubi. Pri nas "vlada tradicionalen in skrajno nedemokratičen način" dajanja tablet (podobno kot je opisano v Lakotnikovem citatu) :icon_twisted:

Bojda se dobi celo nekakšno napravico za dajanje tablet - ampak nimam pojma kako deluje.

Sicer pa - psi so enostavni...a je že kdo poskusil mačka prepričat, naj pogoltne tableto? :icon_lol: :icon_lol:

detel
28. July 2010, 10:42
Še dobro, da imamo injekcije :icon_lol:. Ja eni psi so res prebrisani. Mislim, da tabletko zavoha. In sledijo celi cirkusi....... Na koncu mu jo porinem v žrelo in mu zaprem gobček ter masiram po vratu......... :icon_confused:

lunca
29. July 2010, 07:22
Pri nas je še manj demokracije,velja edino komanda "Odpri gobec!"Se ne ukvarjam s tem,da bi psa prepričevala naj poje tableto.Pripravim tablete,odprem gobec,porinem tableto na koren jezika,ko jo poje,pa dobi nagrado.Naši psi so tako navajeni od majhnega.Običajno jim rata sumljivo če začnem komplicirati.
Tjaša

Breza
29. July 2010, 08:36
Pri nas je še manj demokracije,velja edino komanda "Odpri gobec!"Se ne ukvarjam s tem,da bi psa prepričevala naj poje tableto.Pripravim tablete,odprem gobec,porinem tableto na koren jezika,ko jo poje,pa dobi nagrado.Naši psi so tako navajeni od majhnega.Običajno jim rata sumljivo če začnem komplicirati.
Tjaša

Blagor tistim psom, ki imajo šefe! Tistim ki imajo (nas) šefice, ni prav lahko. :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

detel
29. July 2010, 11:15
Videl sem kokerja, ki takoj poje vsako tableto, ki mu jo lastnik vrže po dvorišču....... :icon_lol::icon_confused:

miš93
29. July 2010, 11:32
Pri nas je še manj demokracije,velja edino komanda "Odpri gobec!"Se ne ukvarjam s tem,da bi psa prepričevala naj poje tableto.Pripravim tablete,odprem gobec,porinem tableto na koren jezika,ko jo poje,pa dobi nagrado.Naši psi so tako navajeni od majhnega.Običajno jim rata sumljivo če začnem komplicirati.
Tjaša


Se strinjam - ravnam enako s tem da ne dajem nagrade (samo potrepljam po glavi v zahvalo da mi je pustila odpreti gobec in seči vanj). Če zadevo izpelješ rutinirano pes sploh ne ve da je požrl tableto.

jazbec
29. July 2010, 12:01
V pvih dneh zdravljenja, ko pes tudi ni imel pravega apetita,smo mu dajali tablete tudi na način, da smo mu jih porinili v gobec, ter mu ga toliko zmasirali da jo je pojedel. In kaj je sledilo? Zamera do konca, takoj pod posteljo ali v pasjo kočo od koder ga nismo spravili po uro in več. Ko je naslednjič samo začutil da se nekaj pripravlja že ga ni bilo.
Je pa vse odvisni od psa. Mojega jezbečarja ne moreš nagraditi z hrano, ker mu ne pomeni nič. Edino za kar bi se prodal je potepanje. In to dolgo potepanje :icon_biggrin:

deteljica
29. July 2010, 14:48
Tudi moj jazbečar je mojster sortiranja tablet in hrane, zato zadevo enostavno rešim kot mi je svetoval veterinar. Tableto psu položiš ali vržeš čim globlje na koren jezika, nato pa mu z roko stisneš gobček, da jo pogoltne. Mogoče iz začetka ne rata v prvo, saj se je treba navadit naciljat pravo mesto.

Tudi take sisteme obvladamo, za najbolj zakrknjene primere .
Za ta način pa se vseeno pav tako obnese tableto namazat mal z margarino- lepše zdrsi po grlu.
Potem jo potisnem v grlo in s prstom tako globoko, da se je na da več ven dobit, glavo držiš visoko in gobec zaprt pa še mal pogladiš vrat kot pri goseh za šopanje :icon_confused:.
Ampak mi je sistem s topljenim sirom vseeno ljubši- predvsem, če mora pes kdaj jesti veliko tablet dolgo časa se mi zdi tako bolje za medsebojne odnose :icon_lol: pa še mal potreniraš mimogrede :icon_wink:

deteljica
29. July 2010, 14:54
Predvsem pa je bilo bistvo vprašpanja, kaj naredit s psom, ki že komplicira, ki že noče pojest table in ki se že izogiba situaciji.:icon_arrow:
Tako, da mu najbrž razlage o tem kaj počet oz ne počet s psi, ki ne komplicirajo ne pomagajo kaj dosti :icon_wink:.

Breza
29. July 2010, 19:30
Predvsem pa je bilo bistvo vprašpanja, kaj naredit s psom, ki že komplicira, ki že noče pojest table in ki se že izogiba situaciji.:icon_arrow:
Tako, da mu najbrž razlage o tem kaj počet oz ne počet s psi, ki ne komplicirajo ne pomagajo kaj dosti :icon_wink:.

Psi komplicirajo, kadar imajo šanso komplicirat. Oz. kadar komplicirajo vodniki.

Če se že od samega začetka ne postavljaš na glavo in ne delaš slona iz vsake (pasje) muhe, temveč ubereš sistem a la lunca, postanejo taki posegi v pasjo integriteto čist navadna rutina.

O, ja...znajo pa nekateri psi sceno narest. Še posebej, kadar opazijo, da so rezultati te scene za njih pozitivni. In kadar imajo od tega seveda ustrezno korist. :icon_wink:

lunca
30. July 2010, 07:21
Pri nas ni z zdravili nikoli nobenih problemov.Trenutno imam psa na terapiji z antibiotiki po prej navedenem principu,poleg pa dobiva še probiotične dodatke za zaščito v obliki topljivega praška.Tudi tega ne prejema z brizgo v gobec ampak fantina lepo pridno popije svojo porcijo iz skledice.Mogoče je razlog v tem,da ga gleda še šest psov ali pa je stvar res tako okusna:icon_twisted:
Včasih imam prej problem z Zanijem,ki misli,da mora tudi on dobiti tableto,tudi če je ne potrebuje.
Tjaša

deteljica
30. July 2010, 10:00
Ja se povsem strinjam z vama :icon_study:.

Vendar sem npr na tečajih opazila, da je mnogo lažje, hitrejše in učinkoviteje prilagodit situacijo, kakor spremenit vodnika (in posledično psa).
Važno, da stvari delujejo-predvsem za nebistvena področja življenja, kamor sodi npr vprašanje kako bo pes pojedel tableto, šel v boks ali v avto in podobne nepomembnosti :icon_lol:
Običajno, ko se "led prebije" in funkcionira določen sistem s prilagoditvami (psu) rutinsko, večina do vsi vodniki počasi opuščajo kompliciranje- ker se v konkretni situaciji sprostijo (oni in psi) in tako se krog prekine (Prej so vsi nervozni ker mislijo da bodo problemi, zato so še večji problemi, pride do konflikta, konflikt povzroči nove težave itd).

Tako da ignoriranje problema je lahko na dva načina :
-ignoriraš psa oz njegove domislice,
-ignoriraš problem tako, da naštimaš situacijo, in ga sploh ni.

Jagermaister
2. August 2010, 13:40
Jaz psu tableto vedno zamaskiram z koščkom kruha ali salame. Še opazi ne, kaj je pojedel in čaka, če bo še kaj.
Enemu sem moral redno dajati tablete proti epilepsiji. Zgodilo se je, da je kakšna padla iz ovoja, pa jo je pes pobral in pojedel. Poslej sem mu jih nisem več zavijal. Včasih sem mu jo kar vrgel, pa jo je ujel v zraku in pojedel.