PDA

View Full Version : lovski turizem



jpasic
2. June 2010, 21:29
Spoštovani

1. Zanima me, kolikšna je tarifa vstopa v lovišče, ki jo plača gost družini.
2. Pa še eno vprašanje imam:
Ali je lahko gost spremljevalec drugemu gostu? (Kje se to dogaja me ne vprašajte)

lp

in hvala

torro
3. June 2010, 01:05
1. Evo prekopirano iz cenika LZS. Ne garantiram pa, da se vsi upravljavci tega držijo. Za medveda je priporočena 100 €, za ostalo divjad 50 €.

"Z dnevno lovno pristojbino lovski gost plača:
1. pri lovu na medveda, jelena, srnjad, gamsa, muflona, damjeka in divjega prašiča - organizacijo lova, vstop v lovišče, spremljevalca, uporabo lovskih naprav in pripravo trofeje;
2. pri lovu na malo divjad - organizacijo lova, vstop v lovišče, spremljevalca in uporabo lovskega psa."

2. Tu pa je treba prebrat 60. in 62. člen ZDLov. Po mojem, ne(veljavna izkaznica upravljavca), pa kakor koli si že tolmačili izraz "strokovno spremstvo".

Dober no, te pa ne bom vprašal :icon_wink:.
LP

ZR7
3. June 2010, 09:31
Prenešeno sem iz področja zakonodaje.

admin

ZR7
3. June 2010, 09:39
Pa še moj osebni odgovor na objavo.

Sem absolutno proti lovskemu turizmu, kar sem že nekajkrat jasno izrazil.
A pustimo to na strani.

Bolj me zanima s kakšno pravico in na kakšni osnovi LZS predpisuje ali priporoča cene za turizem? Kdo pa so oni?!! :icon_confused:

Upravljavec lovišča, tisti, ki državi plačuje koncesijo ima polno pravico da svoje storitve zaračunava po tržnih zakonitostih. Za boljšo storitev več denarja, za slabšo manj ali celo penali. To je popolnoma v rokah pogodbenih strank, upravljavca in gosta in internih določil LD, ki se s turizmom ukvarja! In seveda je to povezano z dajatvami, ki jih je potem treba odvesti državi!

Kar se same prodaje odstrela in trofeje tiče pa bi to morala država z zakonom prepovedati. Vse storitve okoli tega pa naj LD pošteno in pravično zaračuna. Nastanitev, vodenje, priprava trofeje ipd. In to je možno zaračunati tudi ostalim gostom, tistim, ki si želijo lova s fotoaparatom ali pa si divjad samo ogledati.

A po pravici povedano, menim, da vodilni v večini naših lovišč česa takega sploh niso sposobni!

muzikant
3. June 2010, 10:15
Pa še moj osebni odgovor na objavo.

Sem absolutno proti lovskemu turizmu, kar sem že nekajkrat jasno izrazil.
A pustimo to na strani.

Bolj me zanima s kakšno pravico in na kakšni osnovi LZS predpisuje ali priporoča cene za turizem? Kdo pa so oni?!! :icon_confused:

Upravljavec lovišča, tisti, ki državi plačuje koncesijo ima polno pravico da svoje storitve zaračunava po tržnih zakonitostih. Za boljšo storitev več denarja, za slabšo manj ali celo penali. To je popolnoma v rokah pogodbenih strank, upravljavca in gosta in internih določil LD, ki se s turizmom ukvarja! In seveda je to povezano z dajatvami, ki jih je potem treba odvesti državi!

Kar se same prodaje odstrela in trofeje tiče pa bi to morala država z zakonom prepovedati. Vse storitve okoli tega pa naj LD pošteno in pravično zaračuna. Nastanitev, vodenje, priprava trofeje ipd. In to je možno zaračunati tudi ostalim gostom, tistim, ki si želijo lova s fotoaparatom ali pa si divjad samo ogledati.

A po pravici povedano, menim, da vodilni v večini naših lovišč česa takega sploh niso sposobni!

Z zadnjim stavkom si si sam odgovoril, zakaj je dobro, da LZS priporoča neke okvire. Vseeno so tam ludje, ki imajo neke izkušnje s tem in so cene oblikovali glede na razmere v primerljivih državah v Evropi.
Priporočene cene nikogar ne obvezujejo, odzivi s trga pa so edini pokazatelj, če je cena prava ali ne .:icon_wink:
Če imaš kakega pacienta, mu lahko gumbarja prodaš za jurja in ti LZS ne more nič.:icon_wink:
Zanima me pa tudi, koliko izkušenj imaš z lovskim turizmom, pa s tem ne mislim zastojnkarskega šfercanja pri forumskih prijateljih.

JANEZ L
3. June 2010, 10:56
Lp!

Kolikokrat smo se že "spričkali" zaradi turizma, kolikokrat zaradi bolečine če nekdo nekoga povabi, drugega pa ne...Juhuhuhu X 7320

Vem kaj boli tiste, ki ste proti lovnemu turizmu, samo kaj pa tebe boli če jaz povabim Lovskega Tovariša in mu odstopim odstrel Gamsa, ki bi ga drugače sigurno sam uplenil??? Mogoče to, da nisem povabil tebe...???

Eh saj smo vsi po malem še otroci...7319

Lovski zdravo
Janez L

Veper
3. June 2010, 11:30
Kot pravi Janez L smo se že ničkolikokrat spričkali zaradi lovskega turizma. Osebno sem tudi mnenja,da bo kult trofeje pokopal slovensko lovstvo in to se dobro vidi ravno pri fovšiji. Torej moje videnje nekega kompromisa med zagovorniki turizma in med nasprotniki je takole. Kot je predlagal ZR7 naj država prepove lovni turizem vendar samo na trofejno divjad. Pravi lovski izziv je doživetje na lovu in torej pravi lovci naj nebi delali razlike med lovom na trofejno in netrofejno divjad.Torej lovni turizem da vendar na netrofejno divjad z obveznim odkupom mesa po cenah, ki jih sedaj plačuje Nimrod v državnih loviščih. Seveda je potrebno pri takem lovu gostu ponuditi tudi druge storitve ki spadajo zraven za dobro počutje v lovski družbi. Trofejno divjad pa bi za turizem odprli le fotolovcem in jim ravno tako zaračunali vse pristojbine za vstop v lovišče,spremljevalca .....Na tak način bi verjetno zaslužili precej manj, zelo verjetno bi se črni trg razcvetel (potrebn boljši nadzor čuvajev in inšpektorjev) vendar bi se približali ideji o lovcu naravovarstveniku in vsekakor bi fovšijo zmanjšali na minimum. KOt pravim to je moje mnenje vendar mislim ,da je v tem nekaj soli.

ZR7
3. June 2010, 11:40
Lp!

Kolikokrat smo se že "spričkali" zaradi turizma, kolikokrat zaradi bolečine če nekdo nekoga povabi, drugega pa ne...Juhuhuhu
Vem kaj boli tiste,...

JanezL, tako kot mnogi, tudi ti sedaj mešaš izraz turizem in gost.
Kaj ti, ko nekoga povabiš k sebi domov ali kamorkoli že in ga pogostiš na svoje stroške, takemu človeku rečeš turist?
Meni se zdi, da je to gost, kajne?!
Če pa oddajaš sobe in strežeš hrano in pridejo k tebi ljudje, ki ti bodo to plačali, pa so to turisti.
Resda tu tudi SSKJ ne ločuje natančno, a za nadaljno debato reciva, da je tako in s tem določiva ti dve različni kategoriji lovcev izven lastnega lovišča.

In seveda se mi zdi višek folšije in zlobe, če mi nekdo očita, ker sem lovskemu prijatelju dal tisto, kar itak pripada meni. Folšljiv mi je lahko le za tisto, kar sem sam dobil od mojega gosta. Prijateljstvo, zaupanje, skupno doživetje lova ipd. A tega se ne da plačati in kupiti niti ne meriti z denarjem. To si mora prislužiti vsak sam in je neprecenljivo!

No, toliko, da sem ti odgovoril, čeprav je izven koncepta te teme.

LP in dober pogled!

muzikant
3. June 2010, 11:40
Lp!

Kolikokrat smo se že "spričkali" zaradi turizma, kolikokrat zaradi bolečine če nekdo nekoga povabi, drugega pa ne...Juhuhuhu X 7320

Vem kaj boli tiste, ki ste proti lovnemu turizmu, samo kaj pa tebe boli če jaz povabim Lovskega Tovariša in mu odstopim odstrel Gamsa, ki bi ga drugače sigurno sam uplenil??? Mogoče to, da nisem povabil tebe...???

Eh saj smo vsi po malem še otroci...7319

Lovski zdravo
Janez L


Moje vprašanje je bilo v smislu poznavanja tematike lovskega turizma, glede na dane komentarje.
Nimam pa nič proti zastojnkarstvu, še manj pa želje po tvojem vabilu.
Mogoče kako stvar dvakrat preberi, če je takoj ne razumeš.

Zdaj pa hitro daj opomin pa pet pik.

ZR7
3. June 2010, 11:44
Z zadnjim stavkom si si sam odgovoril, zakaj je dobro, da LZS priporoča neke okvire. ...
:icon_confused: Ponavljam vprašanje: Kdo pa so oni? Dokler bodo lovci dojemali LZS kot velikega botra, pokrovitelja, skrbnika, diktatorja in ne vem kaj še, bo Slovensko lovstvo globoko v .... (izraz vstavi sam)!
Ko pa bodo lovci sposobni razmišljati samostojno in odgovorno, bo zveza postala zveza enakopravnih in sposobnih se prilagajati sodobnim zahtevam in potrebam svetovnih družb pri varovanju prostoživečih živali in okolja. V tem vidiku pa je lovski turizem zelo delikatna in odgovorna stvar.

Razmišljanje, da je dobro, da LZS izda cenik, po drugi strani pa vedeti in odobravati, da se ga ne spoštuje, je malo ... dvotirno, da ne iščem drugih izrazov.



Zanima me pa tudi, koliko izkušenj imaš z lovskim turizmom, pa s tem ne mislim zastojnkarskega šfercanja pri forumskih prijateljih.
Izkušnje z lovskim turizmom ..., no tole mora biti pa huda reč in nekaj čisto drugega kot so same izkušnje z lovom in skrbjo za divjad.
Predvidevam, da če se hočeš ukvarjati z lovskim turizmom, moraš imeti vsaj visoko izobrazbo turistične in andragoške smeri, da lenuha privlečeš na štant, ga tam nabašeš s salamo in pijačo, mu nabašeš puško, (upss, pozabil, za tole moraš imeti kakšno hudo izobrazbo iz balistike in zakonov), poveš, kaj sme ustreliti, potem sprožiš še sam dodatni strel na 2cm nad kolenom zadeto divjad, si oprtaš plen, oz. če gre za bogato "lovko", to na njeno zahtevo še "nabrišeš" na še toplem plenu (hmmm, kakšno izobrazbo pa tu rabiš? So izkušnje dovolj?:icon_confused:) in kasneje pripraviš trofejo.

No, pa dajva raje bolj resno:
Lovski gost je nekaj čisto drugega kot lovski turist. In da, z lovskimi gosti imam nekaj malega izkušenj. To so moji prijatelji s katerimi rad delim lepa doživetja lova. In tudi sam grem rad v goste, če le čas in sredstva to dopuščata. In če računamo vse prevožene kilometre in druge stroške za prihod v normalno lovišče, kjer divjad ni privezana kot v štali, postane krvavo plačan odstrel lovskega turista malenkost.

Sicer se mi pa osebno čisto žvižga, če lovske družine ne sprevidijo poti, ki edina pelje v bodočnost. Bodočnost bo itak sama naredila selekcijo kdo bo še upravljal z divjadjo in predvsem kako bo to počel.

JANEZ L
3. June 2010, 11:54
Lp!


Moje vprašanje je bilo v smislu poznavanja tematike lovskega turizma, glede na dane komentarje.
Nimam pa nič proti zastojnkarstvu, še manj pa želje po tvojem vabilu.
Mogoče kako stvar dvakrat preberi, če je takoj ne razumeš.

Zdaj pa hitro daj opomin pa pet pik.

Pik ne bo, opomina tudi ne, užaljen nisem, ker nimam za kaj biti... Vabim te ne, ker tudi ni bilo pisano v tem smislu in enak nasvet tebi, da si dvakrat preberi preden spet pišeš nebuloze.

Lovski zdravo
janez L

ZR7
3. June 2010, 11:59
Muzikant in JanezL, da ne bosta kakšnega špetirja začela!:icon_mad:

Sicer bosta oba dobila opomin, ker ne upoštevata pravopisa. Ko nekoga komandiraš, daš na konec klicaj.:icon_wink::icon_biggrin:

Ok, brez heca in špetira, pojdimo nazaj na temo!

LP

muzikant
3. June 2010, 12:00
Ker večina slovenskih lovcev ni sposobna razmišljati samostojno in odgovorno, sploh pa nima občutka o vrednotah s katerimi upravlja, so potrebni neki okviri.

Manjšini, ki pa ima te sposobnosti pa niso.

Ostali del posta pa bo ostal brez komentarja.:icon_wink:

JANEZ L
3. June 2010, 12:03
Lp!

!

Eh Šefe saj ne začenjava "špetir", midva samo tko komunicirava. Imava oba pač močne "ege", pa še egoista sva in drugače ne gre, ker jaz nemorem dati njemu nikoli prav in on meni ne...7321

mislim, da bo v Železnikih pravi trenutek za soočenje mnenj, sploh po 7322 in bo slika bolj jasna...

Lovski zdravo
Janez L

muzikant
3. June 2010, 12:04
Lp!



Pik ne bo, opomina tudi ne, užaljen nisem, ker nimam za kaj biti... Vabim te ne, ker tudi ni bilo pisano v tem smislu in enak nasvet tebi, da si dvakrat preberi preden spet pišeš nebuloze.

Lovski zdravo
janez L

Se boš še mogel kvalificirati, da boš meni nasvete dajal, pa ne s trebušnimi mišicami. :icon_wink:

ZR7
3. June 2010, 12:11
Ok, vidva, če si imata preko svojih egov še kaj povedati izventematskega, bosta oba fasala sankcije! Pa ne samo za hec, temveč tudi za res!

admin

rafa
3. June 2010, 12:23
Mene pa zanima kako je z prestrelitvijo (puške) za gosta je to obvezno al ne?

rikec
3. June 2010, 12:26
Moje videnje turista lovca in gosta ter turizma nasploh. Gost je tisti ki ga jaz povabim in mu odstopim odstrel divjadi, ki bi jo uplenil jaz, če je seveda nebi odstopil. Turist pa tisti, ki plača vstop,.... Streljanje trofejne in netrofejne divjadi podpiram, ker lahko posamezna LD z denarjem od trofejne divjadi plača tudi prenekatero škodo, ki jo povzroča divjad. Veliko LD se sooča z škodami in denar, ki ga dobijo samo od mesa je velikokrat premalo. Zato lahko denar od trofej pripomore k krpanju "lukenj" za škode.
Faušija pa... vsak naj pri sebi najprej pomete potem pa naj se v druge vtikava.
Dober pogled še naprej!

Veper
3. June 2010, 13:01
Denar za pokrivanje škode z lahkoto priteče iz tistih denarnic članov ,ki ne hodijo na lov ampak samo pametujejo za šanki in na sejah. Takim je potrebno tudi zvišati članarino in tistim ki plane delajo znižati ta nujni zlo. Poleg tega ,da je potrebno ukiniti pogostitve in raznorazne fešte iz lovskega proračuna pa bo potrebno denar dobiti tudi iz drugih virov in ne iz trofejaštva. Prepričan sem,da se da z denarjem ki priteče samo od mesa in mogoče malo višjih članarin pokriti vse škode če se hodi tudi kdaj kako noč ob koruzno njivo stražit. Ja za zabavo pa naj prinese denar kar zabava in bo vse po regeljcih.

ZR7
3. June 2010, 13:51
Kljub govorjenju, da je trofeja zgolj spomin na dogodek v lovišču, se vsakodnevno izkaže, da je to bolj pripomoček, psihološka berglja za ohranjanje naše pomankljive samozavesti in zviševanje naše vrednosti pri drugih. Skratka hranjenje lastnega ega, kar seveda vključuje tudi vzbujanje bolestne folšije pri drugih.
Komur dejansko zadošča doživetje, ne potrebuje nekaj kil naglavnih kosti za razkazovanje. Moj do sedaj najlepši srnjak je ohranjen le v mojem srcu in spominu. Mogoče bo nekoč v fotoaparatu, če se še srečava. Delim ga s prijatelji, ki sem jim zaupal. Za to ne potrebujem trofeje obešene na steni.
Naslednji moj najlepši srnjak je trofejno zelo slab in visi na svojem mestu zaradi dogodka, ki se je pripetil. Nad obema po "vrednosti" je mladica srne od katerih ni nobenih materialnih dokazov.
To so zame trofeje, ne pa kosti, ki se prodajajo in se tako znižuje vrednosti tisti divjadi, ki jih ne premore. Jelen je kralj, srna pa kar nekaj, da o mladičih sploh ne govorim.

Ko bodo Slovenski lovci znali lov in divjad ceniti na ta način, jo bodo znali na ta način tudi ponuditi drugim. In ko bodo to znali bodo lahko z delom zaslužili mnogo več kot sedaj, pa še za populacije divjadi bo to mnogo bolje.

Tudi CIC http://www.cic-wildlife.org/index.php?id=121, kot glavni pri vrednotenju naglavnih kosti in oblačil divjadi se usmerja v naravovarstvene sfere in vedno bolj teži k drugačnemu vrednotenju trofej. Slovenski lovci bomo to seveda spet uvajali z desetletno zamudo, namesto da bi kot lovci ene od naravno še dokaj bogatih držav pri takih prizadevanjih prednjačili.

In ko smo enkrat v stanju, ko je vrednost trofeje, kot se še pojmuje danes izničena oz. postavljena zgolj v vlogo ocenjevanja populacij uplenjene divjadi, spoznamo, da je poleg tega še široko polje zaslužka, ki lahko obogati upravljavce lovišča.

O tem sem že pisal. Naj na kratko ponovim:
Lovskemu turistu, najsi bo s puško, lokom, fotoaparatom ali le z željo videti naravo in divjad moramo nuditi vodstvo. Seveda strokovno in ustrezno plačano. Tako človeku, ki vodi, kot upravljavcu lovišča. Lov, (pomnimo kaj vse se po zakonu smatra za lov!) traja seveda vsaj do uplenitve, kar je lahko več dni. Turistu seveda nudimo ustrezno prenočišče in postrežbo. Tu je zelo široko turistično področje, ki ga lahko izvaja LD in seveda glede na kvaliteto zaračunava od poceni do zelo drago. Odvisno od komforta in nenavadnosti, ki ga je sposobna ponuditi.
Ko turist upleni svoj plen, je potrebno tega seveda pripraviti na transport. Tudi to je delo, ki ga je potrebno plačati in je tako moč zaslužiti. Da o pripravi trofeje ne govorimo.
In še bi se našlo dovolj postranskih opravkov, ki jih lovskemu turistu lahko nudimo in zaračunamo. Kriterij uspešnosti pri tem je le podjetnost in kvaliteta. Dokler bo trofejizem še obstajal je seveda možno služiti na obeh poljih. Pa to pri nas kdo počne? Mogoče kakšen član fino okoli prinaša svojo LD in to nudi na skrivaj in svojo roko, da bi pa LD sama to počela pa še nisem slišal. No, saj vsega pa tudi ne vem, mogoče pa so se kje "zmigali".:icon_twisted::icon_wink:

Prepelicar
3. June 2010, 13:58
Lovski turizem je pač nujno zlo, zato pametovanje kje dobiti denar za narščajoče stroške poslovanja društva je nekoliko le za lase privlečeno. Prepričan sem, da nihče od tistih, kateri smo imeli možnost spremljati lovskega turista, pri tem delu ne uživa. Zavestno se odrekaš svojemu prostemu času, rabiš svoj avto in svoje gorivo, poslušaš takšne in drugačne muhe "Gospoda" in se resnično počutiš kot nekakšen hlapček. In zakaj in za koliko? Ponavadi za nič ali ušivih 10€ na lovni dan. Zato pa ker imamo predrago lovsko organizacijo, ker imamo razno razne Zveze, LKD-je, sekcije, ipd., katere se financira iz naših proračunov. Po drugi strani pa je cena mesa bog se je usmili, članstvo še tisto katero je voljno delati in drži barako pokonci vse težje plačuje že nekaj let skoraj zamrznjene članarine, država pa tudi zahteva svoje in vse več!

Tako, da govoriti o lovskem turizmu kar počez in vse sesuvati, se mi zdi milo rečeno pljuvati v lastno skledo!

JANEZ L
3. June 2010, 14:47
Lp!


Debata je tekla o zavisti, ki razjeda naše vrste, o tem, da smo lovci bili, smo in bomo Tovariši, ne Gospodje, pa čeravno si nekateri to na vso moč prizadevajo. Pa da se ne bodemo narobe razumeli. Nič nimam proti komercialnemu lovu, nič proti temu ,če greš lovit kot gost, tudi sam grem velikokrat, a vedno ko lovm kot gost, takisto lovim z vso zavestjo pravilne odločitve, z vsem spoštovanjem do divjadi, v zavedanju, da sem tudi kot gost član moje Ld, član LZS, Slovenski Lovec, ki je dolžan vedno in povsodi častno zastopati zeleno barvo. V tako razmišljanje me je vrgel spomin na besede veljaka,: »To pa ni nič važno! Sem plačal!« Mar je to res? Mar denar opere vse, te odreši moralne odgovornosti pravičnega lova? Ne, te ne!!! Denar dejanje prikrije, a Greh ostane in vedenje ter zavedanje, kakšen je ta človek in kakšen vtis je pustil kot Slovenski lovec...

Vsak po svoje ima prav, vsak iz svojega zornega kota, vsak s svojim entuziazmom... Šefe, Veper, Rikec, sploh Prepeličar in ne nazadnje tudi Muzikant vsi po svoje imate prav. Voditi lovskega gosta je lahko zelo nehvaležno in njegove muhe ter sposobnosti večkrat poženejo kri v glavo, da se vprašaš zakaj... Tu ni samo vodenje, tu so dnevi, tedni pred lovom, da divjad "ogledaš".

Vem, sam sem neveden in neizobražen, kvalificiran, kot sem prebral, samo eno me pa kot človeka, ki ima morda srce na pravem mestu boli, da se divjad trži, po drugi strani pa lovske goste tretira kot "bučke", ki jih je treba ožeti... Nevem kako imate po drugih ld, kako sprejmete goste, se jim posvetite le za časa lova in potem jih "odpikate" za čež dan ali je kaj več. Ko sem bil še jaz gospodar naše ld, hvala bogu da nisem več, ker takšen "nebulozar" res ne more opravljati takšne zadolžitve, smo se gostu posvetili tudi po lovu, ga pristno domače sprejeli, ni nam bilo težko narezati in dati na mizo kupico ali dve, pa vse zastonj, ker smo gosta tretirali kot lovca, kot človeka, ne kot objekt za molženje denarja...najbrž smo delali po načelu, da delaš tako, kot želiš, da bi drugi s teboj...ja najbrž smo bili 8e8ci, da se bo glas širil še onkraj meja...

Lovski turizem odobravam, kakor tudi odobravam vabljenje Lovski Tovarišev in besede posmeha na ta račun so milo rečeno pomilovanja vredne. No najbrž bo to zaradi mojega maloumja, a zveni mi, kot, da je tak Lovec manj vreden...tak lov ne dosti doživet in eventuelno uplenjena divjad že na pol ukradena družini...

Spoštovani Tovariši Lovci, ko planete na moj post ga res predhodno dobro preberite in še kako ločilo upoštevajte, ker nisem imel namena načenjati prepira, ne koga napadati in je bilo vse mišljeno, da smo vsi skupaj, vključno z mano, včasih slabši kot mali otroci, ker ti se vsaj potem zopet sprijateljijo, tu pa izgleda, da prav poglabljamo medsebojno sovraštvo, no morda je sovraštvo vseeno prehuda beseda, a ni daleč od resnice. Ker nekateri so najpametnejši in so v enem zamahu zaužili vse vesoljno znanje, drugi smo pa spet idi0ti, ki komaj vemo, kaj smo... Kakor je Rikec zapisal:"Najprej pomedimo pred svojim pragom."

Lovski zdravo
Janez L

ZR7
3. June 2010, 14:48
...
Tako, da govoriti o lovskem turizmu kar počez in vse sesuvati, se mi zdi milo rečeno pljuvati v lastno skledo!

Sesuvati? No ja, hvala za kompliment. Če debatiranje tu pomeni sesuvanje, pa naj bo. Mogoče pa bo še kaj uspelo.:icon_twisted::icon_wink:

Prepeličar sploh ne gre za sesuvanje. Gre le za debato kako se prilagoditi neizogibnim spremembam.
Če se večini zdi bolje vztrajati na preživeli praksi, pa se bojim, da se jim bo res kar naenkrat sesulo. A sedeti na tleh in debelo gledati zakaj se ti je stol spodmaknil, se mi ne zdi ne vem kako produktivni način.

ZR7
3. June 2010, 15:04
...
Lovski turizem odobravam, kakor tudi odobravam vabljenje Lovski Tovarišev in besede posmeha na ta račun so milo rečeno pomilovanja vredne. No najbrž bo to zaradi mojega maloumja, a zveni mi, kot, da je tak Lovec manj vreden...tak lov ne dosti doživet in eventuelno uplenjena divjad že na pol ukradena družini...
...
Da pogledam iz svojega stališča.
Priti enkrat na lov, se pod vodstvom usesti na prežo in še isti dan oddati strel na divjad, ki je bila prej opazovana in tako rekoč "privezana" tam.
Ja, meni se tak lov zdi manj vreden.
Ta lov je doživel kvečjemu spremljevalec, ki je to žival (in ostale) večkrat opazoval, ocenjeval in uspešno pripeljal gosta do strela. Gost pa je divjad le usmrtil!
Ne rečem, da tako druženje in vse kar se dogaja poleg ne more biti prijetno. A sam tak akt lova ni isto kot je dnevno spoznavanje lovišča in divjadi, zalezovanje, ocenjevanje skrb za habitat in šele nazadnje izpolnjevanje plana, če se že ognem izrazu uplenitve trofeje. Za tiste stroške, ki jih aktivnejši lovci potrošijo v domačem lovišču, bi si lahko privoščili marsikateri turistični odstrel bogate trofeje.
A imam prenizek strop v garaži, da bi jih tja obešal.:icon_wink: A da bi jih obesil na pročelje hiše, da bi jih še drugi lovci videli?:icon_eek: Hmnjaaa, dobra ideja, ima kdo za prodat kakšno ogromno jelenjo trofejo. Sam pa bom ta čas premislil, kje sem jo uplenil, da se bo bolj kunštno slišalo.:icon_twisted::icon_lol::icon_wink:


No ja, vem da glede trofejizma in lovskega turizma ne bomo prišli skup, zato se tudi nima smisla preveč pregrevati.:icon_redface:

Prepelicar
3. June 2010, 15:42
No nevem ZR7, kakšni so pa tvoji predlogi, kako pripeljati še kako prepotrebne €€ v podhranjeno blagajno. Razen, da nekaj filozofiraš in razpredaš o dojemanju lova nisem od tebe zasledil še prav nič konkretnega oz. bolje realnega.

Kot sem že zapisal, ne gre za nek špetir, temveč za hudičevo realnost, katera je nujno zlo za preživetje te naše ljube organizacije, kateri pravimo LOVSTVO! Samo razpredanje in nakladanje, rešitve ne bo prineslo. Pa da se razumemo, tudi jaz se ne strinjam s tako obliko lova, pa tudi počenega groša ne dam in na pamet mi ne pade, da bi šel za denar na lov. Vendar vsa čast ljudem, kateri so še pripravljeni za skupno dobro zastonjkarsko delati in prenašati razne "serenissime", kateri imajo na sebi opremo za 20.000 €, gnev v sebi, v denarnici pa €€€€, da to delajo in nam omogočajo preživetje.

Veper
3. June 2010, 15:56
Prepeličar sem ti že nekajkrat napisal kje dobiti denar.Z delom in z članarino. Najlažje ga je dobiti z razprodajo trofej in to ni sprejemljivo.Poznam LD ki že 3 leto nima lovskega turizma pa je v tem času imela hude izdatke pa še vedno obstaja. Če pa tistih nepredvidenih izdatkov nebi bilo bi živela zelo dobro.Pa se letos kljub skoraj prazni blagajni ni odločila za lovni turizem.Prosim napiši mi tehten razlog za prodajanje trofej. Škode se da preprečevat, sicer ne povsem pa vendar.Seveda kdo bo pa dežural ob njivi kajne. Lažje bo prodati dva srnjaka pa plačati škodo. In zopet povdarjam da naj si na skupščini klobaso plača vsak sam, pa na delovno akcijo naj si prinese malico in pijačo, pa kilometrino ki jo po nepotrebnem dela za LD naj si plača sam ali pa naj ga LD nagradi z tistim kar ima in to je divjad. Denarja za funcioniranje LD je dovol samo pravilno ga je potrebno razdeliti in porabiti.

ZR7
3. June 2010, 15:57
Prepeličar, mogoče pa je prava pot ta, da o usodi lovskih družin odločajo tisti, ki delajo, torej tudi izvajajo plan, da se plane dosledno realizira in stalež divjadi spravi na sprejemljiv nivo in tako minimalizira škodo, da se članarine iz današnje bagatele dvigne na normalen nivo članarin v drugih društvih, da se izkoristi druge možnosti pridobivanja denarja in da se gre v smeri prizadevanj, ko bomo lahko zaradi dobrega gospodarjenja z lovišči od države denar zahtevali, ne pa plačevali.

No, saj mogoče res malo utopično, še predvsem v današnjih časih in pri takem stanju duha kot je danes v lovski organizaciji, a menim, da je treba gledati naprej, ker nas čas že krepko prehiteva.

Aja, pa občutek imam, da smo to vse že nekajkrat žvečili.:icon_confused:

Prepelicar
3. June 2010, 17:10
Ja no fanta pa saj imata tudi v bistvu čisto prav, kar pravita. SAMO pozabljate na en VELIK problem. Pozabljate na bazo, iz katere izhajamo. In ta baza ima za seboj hipoteko 65 let določenega položaja v družbi, kateri je na njej pustil nepopravljive posledice, zato sem prekleto prepričan, da tisto kar pravi Veper in se mu pridružuje kolega ZR7 je čista utopija v današnjem času in prostoru. Za tak način dojemanja lova s katerim, se sam popolnoma strinjam, bo preteklo še veliko Save pod savski mostom. Potrebna bo menjava generacije!

Do takrat, pa se moramo zavedati, da zaradi stanja kakršno pač je, bo potrebno prodati še kakšnega srnjaka, fazana, jelena in medveda, požreti še kakšno na svoj račun in milo prositi tistega tam zgoraj, da je med nami še kdo, kateri je pripravljen za svoje stroške in marsikdaj tudi ponižanje voziti lovskega turista na lov in lepo polniti prazne društvene blagajne.

Veper
3. June 2010, 17:38
Že res Prepeličar da bo še veliko save teklo pod Savskim mostom ampak če ne bomo začeli stvari premikati se same ne bodo.Torej če se kot si napisal strinjaš z nama potem tudi ti začni ne sam strinjati se ampak tudi delati v to smer.Od tistega saj sam ne morem nič bo nič če pa nas bo več bomo pa nekaj dosegli, mogoče ne takoj ampak čez čas pa že. Tudi za ta forum so dejali ,da bo obstajal največ 2 leti pa se trudimo že pet in obisk raste in raste. Torej:icon_lol:

Nautillus
3. June 2010, 17:41
Lažje bo prodati dva srnjaka pa plačati škodo. In zopet povdarjam da naj si na skupščini klobaso plača vsak sam, pa na delovno akcijo naj si prinese malico in pijačo, pa kilometrino ki jo po nepotrebnem dela za LD naj si plača sam ali pa naj ga LD nagradi z tistim kar ima in to je divjad. Denarja za funcioniranje LD je dovol samo pravilno ga je potrebno razdeliti in porabiti.

Veper s tem vsem se strinjam, in pri nas v naši družini tako tudi je, dobro glede klobase na občnem zboru se ne bomo v zobe dajali...Samo malo pa lahko tudi pogledaš raznolikost ld-jev. Npr. pri vas kot vidim imate dosti velike divjadi, in veliko dohodka s strani prodaje mesa, kakšna druga ld, pa tega nima, ker s parimi komadi srnjadi nimaš ne vem kakega dohodka. Imeti pa moraš urejeno hladilnico, ki ni majhen strošek, pa še veliko drugih stvari je, ki so ravno tako pomembne in potrebne za izvajanje oz. obstoj ld-ja.

Moje mnenje pa je pač, da nekdo mora plan izpolnit, ali domači lovci ali pa tudi kak komad prodaš. Mislim da s tem ni nič narobe, in da si marsikatera ld s tem lahko pomaga, pa ne mislim s tem spet na klobase in ostale podobne stroške.

Veper
3. June 2010, 17:53
Če ima LD malo divjadi so tudi škode majhne ali jih pa sploh ni. Za vzdrževanje hladilnice v LD kjer sem lovil prej je bilo dovolj da se je pri Nimrodu (kasneje smo jo kupili) najelo veliko dvojno hladilno omaro v katero smo stisnili tudi po 10 kosov srnjadi, za prašiča če je padel je bilo tako in tako brez veze saj je takoj po tehtanju odromal z upleniteljem da o jelenjadi ne govorim. V tisti LD smo imeli 140 kosov srnjadi plana in ga tudi izvršili in kot mi je znanop je hladilnica še vedno samo omara. Ja postavljena je v lični kleti z keramiko in vsak za sabo lepo pospravi in to je to. Za lovski dom je potrebno pač skrbeti po pameti in recimo za prekritje strehe organizirati veselico in tako zaslužiti denar.Ja samo treba je delati in ne jagati vem. In da ne bo pomote 11 let sem vodil goste v državnih revirjih in vem kako "zastojn" se to dela.Dajte no jemal sem dopust ker se mi je izplačalo voditi in če sem dobro vodil je bilo tudi bogato poplačano od lovskega gosta. Poleg tega italjanski lovci radi pridejo tudi na mulasto divjad in jo tudi odkupijo v celoti. Bistven problem ki ga nikakor večina ne vidi je prodaja trofej in to bo pogubilo pravi napredni vidik lovstva če ne bomo ukrepaLI.

torro
3. June 2010, 19:39
Spoštovani

1. Zanima me, kolikšna je tarifa vstopa v lovišče, ki jo plača gost družini.
2. Pa še eno vprašanje imam:
Ali je lahko gost spremljevalec drugemu gostu? (Kje se to dogaja me ne vprašajte)

lp

in hvala

A si zadovoljen z odgovoram ?
Po debat sodeč, si dober žoknu z vprašanjema :icon_twisted:.
LP

jpasic
3. June 2010, 22:45
Sem razumel terminologijo.
Sedaj bi pa ponovil vprašanje filozofom.
Ne mi zamerit, ker vas vseeno zelo cenim. Ampak še enkrat bi rad vprašal, kar verjetno niste razumeli, morda pa nisem prav vprašal. V glavi ste imeli moja vprašanja, odgovora pa še nimam.

Je lahko spremljevalec turistu drug turist.
(Oba sta v družini turista.)

Pa ne se potepst

ZR7
3. June 2010, 22:53
...
Je lahko spremljevalec turistu drug turist.
(Oba sta v družini turista.)

Pa ne se potepst

Kolikor jaz razumem ZDLov za kaj takega ni šans.

Se pa seveda lahko motim, ker nikoli ne vem, če nima ona pravna komisija pri LZS kakšno drugačno obrazložitev.:icon_wink::icon_twisted:

jvpv
3. June 2010, 23:18
Že po zdravi kmečki logiki NE, ker ne pozna lovišča in divjadi v njem....

rikec
4. June 2010, 07:48
No nevem ZR7, kakšni so pa tvoji predlogi, kako pripeljati še kako prepotrebne €€ v podhranjeno blagajno. Razen, da nekaj filozofiraš in razpredaš o dojemanju lova nisem od tebe zasledil še prav nič konkretnega oz. bolje realnega.

Kot sem že zapisal, ne gre za nek špetir, temveč za hudičevo realnost, katera je nujno zlo za preživetje te naše ljube organizacije, kateri pravimo LOVSTVO! Samo razpredanje in nakladanje, rešitve ne bo prineslo. Pa da se razumemo, tudi jaz se ne strinjam s tako obliko lova, pa tudi počenega groša ne dam in na pamet mi ne pade, da bi šel za denar na lov. Vendar vsa čast ljudem, kateri so še pripravljeni za skupno dobro zastonjkarsko delati in prenašati razne "serenissime", kateri imajo na sebi opremo za 20.000 €, gnev v sebi, v denarnici pa €€€€, da to delajo in nam omogočajo preživetje.

No, s temle se zelo strinjam. Ne vem, kaj nam bodo v lovišču trofeje, ki živijo in delajo škodo, streljati se jih pa nebi smelo??? Npr.: od recimo 30 trofejnih (šesterakov srnjakov) če jih 5 namenimo lovskemu turizmu ne bo nobenemu padla krona iz glave. Ne predstavljam si, da bi moral naših 60 jagrov prepričat, da morajo plačati zaradi škod večjo članarino in še dati iz svojega žepa za pokrivanje škode, trofejce pa veselo na njive... :icon_confused: Brcnili bi me iz sestanka. Spoštujem mnenja vsakogar, ampak, če je nekdo (turist) pripravljen plačati za uplen srnjaka recimo 300 eur, le zakaj ga nebi uplenil. A mislite, da ga bo domač jager, član v LD tolko plačal? Ne bodite no smešni! Ja tudi se strinjam, da je to pač stara miselnost, ker ljudje niso za lov pripravljeni plačati nič drugega kot samo članarino. Ampak tukaj sedaj smo in mislim, da bomo še zelo dolgo ostali. Tudi sam sem več let vodil in še vodim lovske turiste in ja imajo veliko svojih čudnih muk, ampak to je tko v tem "poslu". Treba se je prilagodit in tko to je. Še vedno sem v začetku sezone lovskega turista peljal na lov na najlepšega srnjaka, ki sem v tistem trenutku vedel zanj, da ga je uplenil ali pa ne, samo, da je LD imela kaj od tega. Pa še nekaj... v naši LD imamo vsako leto (!) več škod kot pokasira LD od mesa. Tisto nekaj denarja, ki se ga pa dobi od "prodaje" odstrela lovskim turistom, pa nekako reši "izgubo" in da se lahko nabavi odvajala za proti škodi.
Kakor koli že... pretirano tople vode ne bomo mi tukajle izumili, matematika je čisto preprosta in ...

P.S.:
Tudi sam sem zato, da se vse "pojedine", ki se dogajajo skozi leto na nivoju LD plačajo iz svojega žepa, le da več ostane za "invest" v naravo in divjad.

Pa lep lovski pozdrav

ZR7
4. June 2010, 09:05
Vidiš Rikec, ravno v tem je problem, ker se lov kot praviš smatra za "biznis".
Ne vem zakaj je bil tak odpor proti prizadevanjem Inke Stritar in njenih pristašev, če pa sami počnemo isto!?

In ker/če bomo še naprej trmasto rinili v to, da je lov biznis, bo na tem vztrajala tudi država in od biznisa vlekla svoj delež.

Če se lovci nismo sposobni dejansko postaviti v vlogo naravovarstvenikov, slediti vedno glasnejšim zahtevam po ohranitvi populacij divjadi in naravnega okolja in počasi od države izterjati, da za to našo dejavnost plačuje, bodo to vlogo prevzeli drugi.

Praviš da tukaj sedaj smo in bomo še dolgo ostali. Glede na to, da se naravovarstveni krogi (tisti pravi ne samo deklarirani) vedno polj uveljavljajo, mi ne bomo več dolgo tu. Skrb za naravno okolje, habitate prostoživečih živali bodo prevzeli oni, tako kot so nas lepo "scat peljali" pri zadnji vseslovenski čistilni akciji nas bodo tudi pri tem. Za sam odstrel pa bodo skrbele firme, ki bodo državi za visoke koncesije ponudile izvajanje te dejavnosti. Ali bodo to dejansko firme ali privatna lovišča je samo stvar tehnike. Lep primer je kanton v švici, kjer so navidezno ukinili lov, v resnici pa ga sedaj izvaja ekipa profesionalcev. Saj imamo podoben lep primer pri nas z medvedom. Povsod tam, kjer ni v planu, ga realizira posebna ekipa.

Dejstvo je, da lahko vseslovenska firma s 1000 zaposlenimi super fura ta biznis odstrela in prodaje divjadi. In seveda bodo izvajali tudi lovski turizem.
In ko bo nekdo z denarjem in izdelanim načrtom v pravem času to ponudil državi, bo ta to z veseljem sprejela. Sploh če bo vladala prava politična opcija.

Če se gremo biznis, nas bo biznis tudi pokopal! Edina rešitev, če hočemo imeti lov dostopen za vsakega Slovenca in pošten do divjadi je, da se dejansko in aktivno obrnemo v naravovarstveno neprofitno smer, ki bo dobila široko podporo javnosti. To so nekateri v lovski organizaciji pogruntali že več kot desetletje nazaj, pa še vedno ne gre v večino buč slovenskih lovcev.

Kakorkoli, usodo si pišemo sami. In kakršna že bo odločitev, nekateri se bodo lepo znašli, drugi pa ostali z dolgimi nosovi in se praskali po goli betici.:icon_twisted:

Rikec, kot je že napisal Veper, gledati moramo malo naprej ne pa samo en centimeter pred nosom. Čas nas prehiteva!

dolgin
4. June 2010, 11:11
In ker/če bomo še naprej trmasto rinili v to, da je lov biznis, bo na tem vztrajala tudi država in od biznisa vlekla svoj delež.

Če se lovci nismo sposobni dejansko postaviti v vlogo naravovarstvenikov, slediti vedno glasnejšim zahtevam po ohranitvi populacij divjadi in naravnega okolja in počasi od države izterjati, da za to našo dejavnost plačuje, bodo to vlogo prevzeli drugi.
Država od tega že vleče svoj delež,saj upravljalec plača koncesijo glede na prihodke...
Ohranitev populacije nima z lovnim turizmom nobene zveze, če nekdo plača za jelena,ki bi sicer padel pod strelom "domačina".
Jaz nisem proti lovnemu turizmu; recimo da nimaš možnosti v domačem lovišču upleniti jelenjadi,pa si to močno želiš - boš šel in boš plačal. Glede na stanje populacij dandanes tudi to ni več "veni-vidi-vici",tako,da se je treba kar potruditi na lovu (tudi v LPN-jih,v LD-jih pa sploh).
V naši LD sicer nimamo lovnega turizma,ne obsojam pa tistih,ki ga imajo,dokler jim znese.
To,da se LD lahko drži nad vodo z delom in rednim odstrelom pa tudi zgublja smisel - ena malce večja odškodnina pa si tam,vsaj v večini LD je tako.
Za ohranitev lova/lovstva je treba "pritisniti" na druge knofe,ki jih ima država na kontrolni plošči....

lp

rikec
4. June 2010, 12:39
Sicer te deloma razumem, kaj želiš povedat ZR7, ampak mislim, da želiš vse slovenske lovce nekaj podučit in kar je tvoje mnenje.
Mislim, da če se da v odstrel za pokrivanje škod recimo nekaj srnjakov (jelenov, prašičev, muflonov, ...) se po mojem mišljenju to še ne smatra kot biznis. Biznis je zame to, da se postreli neko število divjadi, se za to dobi določena vsota denarja in se ga ne vloži v divjad v naravi ampak razdeli med lovce (seveda se tega ne sme). To bi bil biznis. To kar jaz opisujem ni biznis! To je način kako lahko pokriješ izgubo, ker je škoda prevelika, da bi jo pokril samo z denarjem od prodanega mesa.
Lovci mislim, da smo gledano povprečno na visokem nivoju glede naravovarstva (seveda so tudi temne izjeme, in tudi svetle izjeme). Država za to našo "poslanstvo" ne verjamem, da bo kdaj plačevala, ne glede kakšna opcija bo na oblasti.
Ker smo lahko v teh letih slovenski lovci zelo veseli, da smo dobili 20 letno koncesijo, ne rečem, kaj se bo zgodilo v prihodnje. Vsekakor pa, bodo kakršni koli drugi "koncesionarja" že poskrbeli, da bodo slovenski gozdovi bolj prazni kot so sedaj. Ampak vedeti moraš tudi, da bo tisti denar romal v privat žepe in ne v državno blagajno še manj pa za dobrobit divjadi. Tako vem primer iz Hrvaške, kjer so se z podeljevanjem koncesij vsepovprek pošteno opekli. Videli so samo denar in nič drugega. Kako in koliko se je pa postrelilo??? Veeeliiikooo preveč in preveč narobe. Zato je pa v določenih področjih jelenjad in srnjad skoraj popolnoma izginila. Tudi pri nas bi bilo tako in vedi, vsem željnim zaslužka na račun divajdi, ki jo slovenski lovci uspešno gojimo že mnoga leta je interes samo denar, denar in denar. Nič drugega! Vključno z omenjeno gospo in ostali somišljeniki.
Ne razumem, kaj si želel povedat s tem ko si napisal: "Edina rešitev, če hočemo imeti lov dostopen za vsakega Slovenca in pošten do divjadi je, da se dejansko in aktivno obrnemo v naravovarstveno neprofitno smer, ki bo dobila široko podporo javnosti." A misliš, da potem škod ne bo? Trofeje bodo padale tko ali pa drugače, če jih postrelijo domači jagri ali pa lovski turisti, le razlika v denarju je drugačna. Seveda ne v korist žepov, ampak lažjega pokrivanja škod (tudi kakšnih tožb v vezi z divjadjo,...). Ne vem kje piše, da bi morali vse iz svojih žepov kriti stroške lovci posameznih LD. Seveda so primeri od primera drugačni, pa vendar, če se divjad goji in išče rešitve kako priti do še lepših trofej, potem tudi te trofeje naj pripomorejo k reševanju takih situacij, saj je v njih v manjšem obsegu, pa vendar vloženo znanje in trud slehernega lovca. Lov je itak dostopen za vsakegale voljo in željo do naravovarstva in lova mora imet pa ni težav, razen seveda, če nima denarja za nakup lovkse opreme ter članarine. Sistem pošten do divljadi je, seveda, če se vršijo odstreli v skladu z predpisanimi plani. Naša smer lova je pa itak nepreofitna...razen za tiste ki lovijo na črno, tisti pa imajo dobiček oz. polne trebuhe.
In s to miselnostjo, lahko gledamo naprej in to daleč naprej.

Lovski pozdrav

Veper
4. June 2010, 13:07
Rikec ali je res tako težko zmnožiti 1x1?? Za ljudi ki želijo od lova samo denar je lov zanimiv samo toliko časa dokler lahko prodajo trofejo.Sam si napisal da od mesa ni dovolj denarja (čeprav jaz mislim drugače) in zato lov brez prodane trofeje samo koristi divjadi. Seveda se bomo lovci držali planov in bomo odstrelili tudi trofeje samo prodati jih naj nebi smeli in to je tisto,kar ohrani lov v pravi smeri. In če bi zakon predvidel prodajo trofeje kot kaznivo dejanje, bi pohlep po takem denarju upadel in z njim tudi "biznis". Res pa je, da bi imeli potem čuvaji in policisti več dela saj bi se vsekakor pojavil še večji črni trg kot že obstaja. Vendar uradna pot bi bila onemogočena in zato bi divjad profitirala. Tisti lovski gosti ki pa jih kot sem že napisal veseli lov kot doživetje,pa bi še vedno prihajali in lovili netrofejno divjad in plačevali vse kar gre zraven pri takem lovu. To je moja vizija lovskega turizma in verjamem da je prava.

ZR7
4. June 2010, 13:26
Ker smo lahko v teh letih slovenski lovci zelo veseli, da smo dobili 20 letno koncesijo, ne rečem, kaj se bo zgodilo v prihodnje. ...

Nikar se ne zanašaj na 20 letno koncesijo! Ta "prihodnje" se lahko zgodi že jutri.
Prvi uvod v to so že postopki inšpektorjev, v katerih je že nekaj LD. Pa s tem ne oštevam inšpektorjev, saj za nič ne uvajajo postopkov.

Res je, Zavedam se, da marsikdo ne razume mojega "filozofiranja" tu gori. A sam sem v to kar pišem še kako prepričan. Kako lovske družine delajo je pa seveda čisto njihova odločitev in odgovornost. Takisto velja celo za LZS v celoti.

Tudi tebi dober pogled in LP!

rikec
4. June 2010, 14:25
Rikec ali je res tako težko zmnožiti 1x1?? Za ljudi ki želijo od lova samo denar je lov zanimiv samo toliko časa dokler lahko prodajo trofejo.Sam si napisal da od mesa ni dovolj denarja (čeprav jaz mislim drugače) in zato lov brez prodane trofeje samo koristi divjadi. Seveda se bomo lovci držali planov in bomo odstrelili tudi trofeje samo prodati jih naj nebi smeli in to je tisto,kar ohrani lov v pravi smeri. In če bi zakon predvidel prodajo trofeje kot kaznivo dejanje, bi pohlep po takem denarju upadel in z njim tudi "biznis". Res pa je, da bi imeli potem čuvaji in policisti več dela saj bi se vsekakor pojavil še večji črni trg kot že obstaja. Vendar uradna pot bi bila onemogočena in zato bi divjad profitirala. Tisti lovski gosti ki pa jih kot sem že napisal veseli lov kot doživetje,pa bi še vedno prihajali in lovili netrofejno divjad in plačevali vse kar gre zraven pri takem lovu. To je moja vizija lovskega turizma in verjamem da je prava.

Za pokrivanje škod od divjadi sem napisal v našem primeru, verjamem pa, da obstajajo LD ki z mesom dovolj zaslužijo, da imajo za vse stroške ki nastanejo. Lov brez prodane trofeje ne koristi nič divjadi, ampak domačim jagrom, ker potem lahko oni odstrelijo tisti primerek trofejne divjadi. V tem primeru divjad nič ne profitira, samo uplenitelj je drugi (domač). Kaj si jaz predstavlajm kot biznis sem napisal zgoraj v enem od postov. Ja tisti gosti ki jih veseli lov samo na netrofejno divjad bi še naprej prihajali kot so, s tem se strinjam, na to nebi nič imelo vpliva.
Kar se tiče koncesij... trenutno je tako, veljalo naj bi 20 let, mi lovci lahko upamo, da bo tko. Kaj pa bo jutri oz. v prihajajočih letih... NIHČE ne ve!

Ljudje imamo različna mnenja in razmišljanja, zato lahko računamo 1x1 tako, ali 1x1 tako...rezultat je vedno isti :icon_lol:

LP

Veper
4. June 2010, 15:01
Rikec bom pa napisal drugače. Torej finančno zanimiva je le trofeja in to veleposestniki in ljudje ki bi radei imeli privatno jago dobro vedo in zato tudi pritiskajo na vse možne načine da bi svojo jago tudi dobili.In ko jo bodo dobili,Rikec midva ne bova več lovila nekaj let.Torej lovila ne bova toliko časa,dokler bo še kakšna trofeja v gozdu za prodat.Ja potem pa bodo privatniki koncesije vrnili in zopet se lahko začne vse znova. Entuzijasti bodo stalež divjadi v kakšnih 100-150 letih popravili in ko bo v gozdovih zopet dovolj finančno zanimivih trofej jim bodo jago zopet speljali. Zatorej je potrebno trofejo razvrednotiti in onemogočiti prodajo, s tem doseči nezanimanje za komercialni lov in divad bo nekaj od tega imela. Ali se sedaj razumeva:icon_wink:

rikec
4. June 2010, 15:24
No s tem se pa 95% zelo strinjam! Vsekakor razvrednostiti! Samo kako le narediti, da bodo od trofej LD pa le nekaj imele in s tem tudi divjad in...

No, nekaj malo ven iz teme, pa vendar... Poznam enega, ki veselo kupuje gozdove in prepoveduje vstop svojim lovskim kolegom na njegovo zemljo... Dodelitev koncesije LD-jem ga je zelo razkurilo. ZELO! Sem slišal, da je enkrat celo prepovedal skupni lovski pogon na svoji zemlji...le zakaj. Mogoče je imel na tistem področju naslednji dan svojo jago... Tudi take zadeve se dogajajo že, kaj šele pride... :icon_confused:

Veper
4. June 2010, 15:33
No Rikec sedaj se pa razumeva a ne. Recimo ena od možnosti kako pa vseeno iztržiti nekaj za LD od lovskih trofej. Po končani sezoni se naredi razstavo vseh uplenjenih trofej,lahko tudi istočasno kategorizacijo(za primer razstava v gradu snežnik) in na tej razstavi postaviti stojnico z jedačo in pijačo,da se bodo obiskovalci lahko usedli in kakšno rekli o lovskih dogodivščinah in če bo razstava trajala recimo dva veekenda bo nedvomno v blagajno LD priteklo za kakšno večjo škodo plačat. In takih možnosti je še veliko samo organizacija in brez folšije (ali pa vsaj čim manj) pa bo šlo. Poleg tega pa še starejši jagri vseskozi tožijo da ni več druženja. No tukaj bi druženje vsekakor bilo.

JANEZ L
4. June 2010, 15:58
Lp!


Da pogledam iz svojega stališča.
Priti enkrat na lov, se pod vodstvom usesti na prežo in še isti dan oddati strel na divjad, ki je bila prej opazovana in tako rekoč "privezana" tam.
Ja, meni se tak lov zdi manj vreden.
Ta lov je doživel kvečjemu spremljevalec, ki je to žival (in ostale) večkrat opazoval, ocenjeval in uspešno pripeljal gosta do strela. Gost pa je divjad le usmrtil!


Šefe vidiš sem prosil, da se upošteva ločila, ker je bilo mišljeno, da je nevreden tisti lov z Lovskim Tovarišem, ki ga nekdo povabi in lovi na njegovo dovolilnico in ne kot gost. Kako pa jaz lovim kot gost dobro veš in ne bom še enkrat pisaril je pa resnica, da se moraš Lovec roditi, da greš lahko prek mej in da lahko trofejo gledaš kot doživetje in ne kot predmet za draženje solovcev.

Se pa strinjam, da se lovski turizem izrojeva v tej smeri, da se imajo posamezniki, da ne bo pomote, že za kar nekaj več in poveličujejo tiste trofeje v nebo

Pa tudi to je res, da je to način obrambe pred privatizacijo lovstva, samo nevem pa če je to efektivni način. Predstaviti se v očeh javnosti...uffffffffffffff je bilo že na to temo spisanega, rečenega. Sam sem mnenja, da je srčika problema v tem, da počasi vajeti lovstva prevzemajo narcisoidni arogantneži, ki sebe in svoje poveličujejo v nebo, vsakega malo drugače mislečega pa je potrebno sežgati na grmadi ali vsaj utopiti...

Osebno sem mnenja, da problem ne tiči v turizmu, trofejah, lovu...ampak v nas samih in družbi, ki že sama po sebi brezglavo hiti v propad...

Se bom še kakšno nebulozo spomnil, da bo debata vsaj še nekaj časa živela, a imam sedaj, ne moreš verjeti, delo...:icon_twisted:

Lovski zdravo
Janez L

ajka1
26. July 2012, 19:15
Vprašujem če ima kdo slučajno kake izkušnje oz. informacije o ceni za odstrel gobavega srnjaka ????
Prosim za konkretne odgovere in ne kako modrovanje

alojz1
26. July 2012, 19:26
Legalno se lahko ceno določi le na osnovi točk. Ali po predhodnem dogovoru.
Če pred odstrelom ni bilo dogovora je po moje to nujni odstrel.

main757
26. July 2012, 19:35
Ajka, če je bil pred odstrelom dogovor, potem je cena kot po dogovoru.
Če pa je brez dogovora potem pa po najnižji ceni po ceniku+vstop v lovišče.
To je samo moje mnenje.

muzikant
26. July 2012, 20:14
Vprašujem če ima kdo slučajno kake izkušnje oz. informacije o ceni za odstrel gobavega srnjaka ????
Prosim za konkretne odgovere in ne kako modrovanje

Za koncesionarja noben cenik ni zavezujoč, najmanj pa orientacijski LZS.
Za trofeje , ki se ne dajo oceniti po CIC metodi se cena določi v dogovoru. Kolikor slišim so po cca. 700 eur.

Bunny
27. July 2012, 06:08
Šefe vidiš sem prosil, da se upošteva ločila, ker je bilo mišljeno, da je nevreden tisti lov z Lovskim Tovarišem, ki ga nekdo povabi in lovi na njegovo dovolilnico in ne kot gost. Kako pa jaz lovim kot gost dobro veš in ne bom še enkrat pisaril je pa resnica, da se moraš Lovec roditi, da greš lahko prek mej in da lahko trofejo gledaš kot doživetje in ne kot predmet za draženje solovcev.

Se pa strinjam, da se lovski turizem izrojeva v tej smeri, da se imajo posamezniki, da ne bo pomote, že za kar nekaj več in poveličujejo tiste trofeje v nebo

Pa tudi to je res, da je to način obrambe pred privatizacijo lovstva, samo nevem pa če je to efektivni način. Predstaviti se v očeh javnosti...uffffffffffffff je bilo že na to temo spisanega, rečenega. Sam sem mnenja, da je srčika problema v tem, da počasi vajeti lovstva prevzemajo narcisoidni arogantneži, ki sebe in svoje poveličujejo v nebo, vsakega malo drugače mislečega pa je potrebno sežgati na grmadi ali vsaj utopiti...

Osebno sem mnenja, da problem ne tiči v turizmu, trofejah, lovu...ampak v nas samih in družbi, ki že sama po sebi brezglavo hiti v propad...

Se bom še kakšno nebulozo spomnil, da bo debata vsaj še nekaj časa živela, a imam sedaj, ne moreš verjeti, delo...:icon_twisted:

Lovski zdravo
Janez L[/QUOTE]

Mislim da je kolega Janez povedal bistvo, zadnji sestavki so mi pa najbolj všeč.Bighand

detel
3. September 2013, 22:39
HR je dobila zeleno luč od EU za nadaljevanje lova na kljunača, prepelice in drugo pri nas zaščiteno divjad. Mi lovnega turizma ne potrebujemo, ker smo bogata nacija :icon_cry::icon_redface:.

Sršen
4. September 2013, 09:05
HR je dobila zeleno luč od EU za nadaljevanje lova na kljunača, prepelice in drugo pri nas zaščiteno divjad. Mi lovnega turizma ne potrebujemo, ker smo bogata nacija :icon_cry::icon_redface:.
Ja, res smo bogata nacija. A to bogastvo se ne meri v denarju, temveč v tem primeru v naravnem bogastvu, katerega pameten človek ne bo prodal za prgišče krvavih cekinov. Pohlepneži pač seveda!

Če gremo pa konkretno na zaščiteno divjad, nihče slovenskih lovcev ni silil skočiti v vedro iz katerega se sedaj ne moremo izkobacati. Meni je pa še prav, da je tako!

žandar
4. September 2013, 13:01
HR je dobila zeleno luč od EU za nadaljevanje lova na kljunača, prepelice in drugo pri nas zaščiteno divjad. Mi lovnega turizma ne potrebujemo, ker smo bogata nacija :icon_cry::icon_redface:.

Bi te še razumel, če bi zase in za svoje lovske tovariše želel upleniti npr. kakega goloba ali pa sprostitev lova na sive vrane, razen v času gnezdenja, ampak zaradi lovskega turizma ???:icon_confused:.

Za nekaj za eure uplenjenih ruševcev ali prepelic zagotovo ne bi postali bogatejši, nasprotno, neizmerno revnejši.

Se pridružujem Sršenu, potem pa je že bolje tako kot je.

doberman
28. December 2013, 20:08
Upam ,da nisem falil teme ,ker se odpravljam lovit v tujino natancneje Cesko me zanima ali potrebujem kaksno posebno zavarovanje kar se tice lova ali je dovolj Evropsko zavarovanje

Sraka
25. January 2014, 08:41
Spalnica na Madžarskem, pogrnjena miza v Sloveniji
Vir / Avtor:  Tatjana Pihlar
25. januar 2014

Na spletni strani vlade se je v rubriki Vladi predlagam nedavno pojavila tale anonimna pobuda: »V duhu vsesplošnega varčevanja vladi predlagam, da ukine lovišča s posebnim namenom (LPN). Lov v njih izvajajo predvsem domači tajkuni z debelimi denarnicami, nekatere najboljše predele pa imajo 'zakupljene' tujci (predvsem Italijani, Avstrijci in Nemci). Predlagam, da ta lovišča država dodeli zainteresiranim skupinam državljanov, ki se združujejo v društva. Nobenega razloga ni, da bi obstajala državna lovišča, v katerih svoje lovske nagone sproščajo predvsem novodobni fevdalci (tajkuni) in tujci.«

Toliko v vednost, da nedtem, ko se vi med sabo prepirate o najbolj nepomembnih stvareh, drugi ne spijo.

mugo
25. January 2014, 18:11
Toliko v vednost, da nedtem, ko se vi med sabo prepirate o najbolj nepomembnih stvareh, drugi ne spijo.

Koga misliš z vi? Vse lovce? Ker ideje opisane v omenjenem članku prv gotovo prihajajo iz lovskih vrst.

detel
25. January 2014, 18:11
To se dogaja že dolgo, ne vidim rešitve :icon_cry:

mugo
25. January 2014, 18:25
Na ureditvi LPN-jev se v kratkem obetajo spremembe. Pa ne v smislu njihove razpustitve.

VUGI
26. January 2014, 13:53
Sraka je povzel predlog o razpustitvi LPN-ov.

Dejstvo je, da LPNi v sedadnji obliki ne delujejo najbolje, saj jim je osnovno merilo prihodek. Prav tako je dejstvo, da so si posamezniki znotraj LPN pridobili že takšno moč, da se obnašajo, kot da gospodarijo že na "svojem" in jim ni tuje nekatere goste "pozabiti" prijaviti kot goste.

Naslednje dejstvo pa je, da se pristaši ti. društev, katera se ustanavljajo, združujejo predvsem z namenom, da pobijejo vse kar hodi po njihovih njivah in delujejo po načelu "kjer je grm tam je ptič, kjer je ptič tam je škoda".

Odgovor pišem predvsem zato, ker verjamem da poznam "log" iz katerega je prišla takšna pobuda. Verjemite, da razpustitev LPNov ne bo pomagala nikomur najmanj pa divjadi in ostalim prostoživečim živalim in posledično tudi ne naravi. Strinjam pa se, da je potrebno reorganizirati delovanje LPNov, jih naredeiti dostopnejše tudi drugim zainteresiranim , predvsem pa poskrbeti za preglednejše delovanje in poslovanje le-teh.


Lovski zdravo !

zajec
16. April 2014, 10:57
Glede na to, da se sezona bliža, me zanima kakšen povšal(znesek) imate za lov na srnjaka?
lp

TaSl
16. April 2014, 11:37
Dobrih 300 eurov za srnjaka do nekje 90 pik, naprej so dodatki, pa se vstop v lovisce placajo. Povprecno je skupna cena 400 eurov. Ce bi imeli boljse srnjake po trofejah bi bili drazji.

Sršen
16. April 2014, 11:51
Upam, da vsaj do države poravnate vse obveznosti, če se že greste na živali služiti krvave peneze!

Tako da mene zanima kako izgledajo računi, ki jih izdate lovskemu "turistu". Kaj napišete za te izdatke "vstop v lovišče" ipd. ?

cviček
16. April 2014, 13:53
Upam, da vsaj do države poravnate vse obveznosti, če se že greste na živali služiti krvave peneze!

Tako da mene zanima kako izgledajo računi, ki jih izdate lovskemu "turistu". Kaj napišete za te izdatke "vstop v lovišče" ipd. ?

Zelo pomembno pri lovskem turizmu je dejstvo , da so penezi krvavi:whistle:

Sršen
16. April 2014, 14:51
Zelo pomembno pri lovskem turizmu je dejstvo , da so penezi krvavi:whistle:

Normalno. Težka bo brez krvi to zrihtat. :icon_confused:
Kako je torej kaj z računi in davki? :whistle:

Moramo biti tudi lovci vestni državljani in dati cesarju kar je njegovega!

alojz1
16. April 2014, 15:07
Kako je torej kaj z računi in davki? :whistle:
Jaooo. Samo v to ne dregat. Predlagam, da se tole zbriše. Čimprej, da kdo od davčne ne vidi.

MilanK
16. April 2014, 16:58
Jaooo. Samo v to ne dregat. Predlagam, da se tole zbriše. Čimprej, da kdo od davčne ne vidi.

Načeloma je vsaka pravna oseba ali podjetnik posameznik ali celo fizična oseba davčni zavezanec za davek na dodano vrednost (DDV). Zakon namreč določa, da je davčni zavezanec vsaka oseba, ki kjerkoli neodvisno opravlja katerokoli ekonomsko dejavnost, ne glede na namen ali rezultat opravljanja dejavnosti.

Zakon pa določa izjemo za male davčne zavezance. Če znesek obdavčljivega prometa ne presega 50.000 evrov, potem oseba ne obračunava DDV. Vendar pa se tudi v tem primeru lahko oseba odloči, ali se bo vključila v sistem DDV, t. i. prostovoljna vključitev.

Če znesek LD obdavčljivega prometa presega 50.000 evrov potem se mora brezpogojno vključiti v sistem DDV. Vključitev v sistem DDV pomeni, da je LD na ceno svojih storitev dolžna zaračunati še davek na dodano vrednost (DDV), običajno v višini 22 %. Po preteku določenega obdobja, ki je odvisen od višine obdavčljivega prometa, pa je LD dolžna plačati razliko med pobranim DDV iz naslova prodaje blaga in storitev in plačanim DDV iz naslova nakupa blaga in storitev potrebnih za lastno poslovanje. V določenih primerih se lahko LD odloči za plačilo DDV po plačani realizaciji.

Torej, če LD iz svoje pridobitne dejavnosti ne presega 50 tisoč evrov, potem ni zavezanec za obračun DDV-ja, lahko pa se prostovoljno vključi v sistem DDV-ja.

cviček
16. April 2014, 17:26
Normalno. Težka bo brez krvi to zrihtat. :icon_confused:
Kako je torej kaj z računi in davki? :whistle:

Moramo biti tudi lovci vestni državljani in dati cesarju kar je njegovega!


Za davke imamo Durs in oni ne poberejo ,ampak vzamejo in dajo cesarju .
Milan je o tem zelo lepo in jasno napisal kako se streže tem stvarem .

Zanimivo a ne presenetljivo pa je dejstvo, da lovci pljuvamo po državi, ko nam dovoli zaslužiti kakšen cekin z lovskim turizmom, pljuvamo ,ko nam ne dovoli odstrela ruševca , kljunača......, pljuvamo po ZGS, ko dvigne ali zmanjša plan itd. itd....

Ja, očitno smo Slovenci bolj papeški od papeža.

jazbec
16. April 2014, 21:54
Tistemu srnjaku je čisto vseeno kdo ga upleni, vse ostalo je v naših glavah...

alojz1
16. April 2014, 22:17
Ali pa v glavah tistih, ki se borijo za privat lovišča. Njim se ne gre za lov ampak za ojre ki bi jih iztržili. In mi jim dajemo lep vzgled ko določamo cene srnjakom.

zajec
17. April 2014, 07:13
Debata se je obrnila v drugo smer,kot ponavadi, ko se v njo vključi Sršen.Kar se davaka tiče, saj plačamo koncesijo,v kateri je obračunan tudi dohodek od turizma.
Vprašanje pa je bilo v osnovi,koliko zaračunavata povšal,če hočete napišite,če se pa za davek bojite,pa še marsikaj nebi smeli napisati.
lp

Sršen
17. April 2014, 09:05
Debata se je obrnila v drugo smer,kot ponavadi, ko se v njo vključi Sršen.Kar se davaka tiče, saj plačamo koncesijo,v kateri je obračunan tudi dohodek od turizma.
Vprašanje pa je bilo v osnovi,koliko zaračunavata povšal,če hočete napišite,če se pa za davek bojite,pa še marsikaj nebi smeli napisati.
lp

Eh, zajček, saj jep rav da vprašaš. Vprašati ni greh. Oglasiti se na nekaj kar mi dviguje kocine pa tudi ne.
Ti dobip tako ali drugače podatek, ki ga želiš. Predvidevam da preko ZS, jaz pa potrditev, da nisem edini, ki o trofejizmu tako misli.
Pa lep pozdrav v prelepo Dalejnsko daželo! :yea1:

jazbec
17. April 2014, 10:39
Praktično vprašanje, če ti trofeja nič ne pomeni, potem je vse lepo in prav. Trofejo odnese gost, meso pa ostane družini. Pa še kakšen evro na računu LD ne škodi.

main757
17. April 2014, 12:03
Pozdravljen Zajec.

Glej takole je:

1.) Lovska družina je davčni zavezanec: turistu mora izdati račun za trofejo, z obračunanim DDV, ki ga odvede državi.

2.) Lovska družina ni davčni zavezanec: Turistu mora izdati račun za trofejo, na katerem ni obračunan DDV. Država ne dobi nič.

Sršen
17. April 2014, 12:52
Praktično vprašanje, če ti trofeja nič ne pomeni, potem je vse lepo in prav. Trofejo odnese gost, meso pa ostane družini. Pa še kakšen evro na računu LD ne škodi.

Ti evri lovstvu še kako škodijo! :yawn:

jazbec
17. April 2014, 13:36
Kako evri od turizma škodujejo lovstvu? Aja, bolje da damo iz svoje žepa za vse stroške LD...

Sršen
17. April 2014, 13:47
Kako evri od turizma škodujejo lovstvu? Aja, bolje da damo iz svoje žepa za vse stroške LD...
Tako je. Edino pošteno je, da stroške društva krijemo iz svojega žepa, dobiček od odstrela pa vračamo nazaj divjadi in okolju. Delo, ki ga opravljamo pa bi moral kriti lastnik divjadi - država.

Razumevanje tega problema je odvisno od odnosa, ki ga ima posameznik do divjadi, prostoživečih živali in lovstva, ter s tem seveda neločljivo povezano družbo in državo. Ta odnos je pri nama različen, zato zadevo različno dojemava in zagovarjava.
Kako jo jaz dojemam in v kaj sem prepričan, sem pisal v preteklih objavah in nima smisla, da se ponavljam.

LP

žandar
17. April 2014, 13:55
Kako evri od turizma škodujejo lovstvu? Aja, bolje da damo iz svoje žepa za vse stroške LD...

Seveda LD rabijo denar za megalomanske projekte lovskih domov oz spomenike ,ki si jih postavljajo "zaslužni", dosmrtni funkcionarji.
In še nekaj, poznam kar nekaj LD, ki so si v pretirani vnemi za zaslužkom trajno pokvarile odnose in duh tovarištva, ki naj bi vezal članstvo.

rws
17. April 2014, 14:22
Brez lovnega turizma gre v takih LD ki gospodari z divjadjo, ki neke bistvene škode ne dela. Ko imaš pa enkrat v lovišču jelenjad in prašiče, (no tudi siva vrana ni od muh:icon_wink:) je pa najlažje nakrempit za škodo z lovnim turizmom. Nekaterim se niti sanja ne, za kakšne odškodninske zahtevke se gre. Tu država ne doda nič, vse krije LD, tudi če plan dosežeš oz presežeš.

patriot
17. April 2014, 15:37
Delo, ki ga opravljamo pa bi moral kriti lastnik divjadi - država.

Iz tvojih ust v božja ušesa!?
Lp in dober pogled!

alojz1
17. April 2014, 15:45
Tu država ne doda nič, vse krije LD, tudi če plan dosežeš oz presežeš.
Ni res.

rws
17. April 2014, 16:06
Pa vsaj napiši kako torej je:icon_wink:

alojz1
17. April 2014, 16:54
Kar pozanimajte se preden pišete. Če vam jaz povem bo Detel spet imel pripombe.

jegr
17. April 2014, 18:23
Držite se teme

mugo
17. April 2014, 18:50
Seveda LD rabijo denar za megalomanske projekte lovskih domov oz spomenike ,ki si jih postavljajo "zaslužni", dosmrtni funkcionarji.
In še nekaj, poznam kar nekaj LD, ki so si v pretirani vnemi za zaslužkom trajno pokvarile odnose in duh tovarištva, ki naj bi vezal članstvo.

Točno to je to. S prodajo trofej je najlažje oz brez truda dobiti denar v blagajno ld. To s pridom izkoriščajo predvsem tista vodstva LD-čjev, ki se jim ne ljubi drugače migati, da bi LD dobila kaj denarja oz da bi imeli manj brezveznih stroškov.
Prodaja trofej pa najbolj škodi ugledu lovstva v javnosti iz zbuja apetite po privatizaciji lova.

rws
17. April 2014, 19:01
Kar pozanimajte se preden pišete. Če vam jaz povem bo Detel spet imel pripombe.

Kaj se naj pozanimam, v praksi je tako kot sem napisal.

Sršen
17. April 2014, 20:33
Kaj se naj pozanimam, v praksi je tako kot sem napisal.

Je hudič ja, če praktiki ne pogledajo kaj jim teorija (predpisi) omogoča.

alojz1
17. April 2014, 21:35
Kaj se naj pozanimam, v praksi je tako kot sem napisal.
Zato pa imamo kar pač imamo. Najbolj glasni so na samopromocijah za funkcije. Ko pa je treba kaj vedet pa nič. No skoraj nič. Jezijo se na tiste, ki na napake opozarjajo. Zakonov na ne berejo.
Najlaže je tule napisati: "skopiraj kje to piše".

detel
17. April 2014, 22:32
Lovni turizem... nisem za, niti proti. Seveda pride prav vsak eurič, še posebno tam kjer so velike škode. Vendar, lovni turizem je razvit po celem sveti, ponekod je v porastu, mi bi pa hoteli spet nekaj po svoje..., ker smo pametnejši.

žandar
17. April 2014, 23:28
Vendar, lovni turizem.... ponekod je v porastu

Kje pa je to?

alojz1
17. April 2014, 23:38
Kje pa je to?
Tudi jaz isto vprašam. Predvsem tiste, ki prodajate pavšal srnjaka za 300â??. Ali ne veste, da je letos to cena 2-4 letnega jelena? Mnenje osebe iz lovišča pri nas je zelo pesimistično glede dohodkov iz zakupa ali lovnega turizma.
Bomo konec maja zvedeli koliko ste jih prodali in koliko zaslužili skupaj z vstopom v lovišče?
Na pošten način mislim. Ne tako, da italijan tri upleni in enega plača. Potem pa imajo inšpektorji delo.

mahrenberg
18. April 2014, 01:50
K sreči obstaja cenik, ki ga mora poznati tako LD kot gost. Če se gost strinja je pavšal tud na mestu, sam hitro lahko pripelje do krega, razen če je lovišče v trofejnem smislu povprečno.
Pri nas stvar teče nekak tako (prodamo odstrel 3h srnjakov): cena je po ceniku, cilj je uplenit trofejo nad 110 pik. Če je slabše leto al pa ni lovske sreče se dopusti tud kaj slabšega.. gostu se napiše blagajniški prejemek in izda trofejni list. Glede odbitkov ("mokra" trofeja in rezanje po njegovih željah) pa se pogovarjamo sproti, če so novi gosti, s starimi je zadeva že utečena. :icon_wink:
Je že res, da se s turizmom v osnovi pridobiva denar, je pa res, da je to tud na nek način promocija Slovenije. Gosti nekaj denarja pustijo tudi turističnim znamenitostim in gostincem. Družine pa vsaka na svoj način porabijo denar pridobljen iz turizma;v večini meni poznanih primerov se pa o odločitvi za turizem odločajo člani na skupščinah ali posvetih.
Vsak, tud LD pa rada vidi, da ima nekaj denarja na računu za "hude" cajte. Raznih "črnih" blagajn in podobnega pa tudi jaz ne podpiram..

lp

Sršen
18. April 2014, 07:52
... Vendar, lovni turizem je razvit po celem sveti, ponekod je v porastu, ...

Mislim, da je trend kar v upadanju. Seveda bi mi kot ponavadi ponavljali napake drugih, ko ti že sprevidijo, da so napake, mi moramo pa še na lastni oziroma koži divjadi to izprobati.

Nekaj o tem sem zasledil tu: http://www.forum-lov.org/lovstvo/aktualno-v-loviscih-in-o-divjadi/1353-konec-sportnega-lova-v-afriki

jazbec
18. April 2014, 08:07
Cene so seveda padle, pa posledica krize.

Drugače pa takole, pri nas lahko rečem, da imamo kar solidne če ne odlične pogoje za srnjad. In uplenimo povprečno enega srnjaka na 165 hektarjev. To pomeni pavšalno 300 evrov za trofejo in cca 70 evrov za meso. Pa lahko prištejemo še vstop v lovišče ki je 50 vrov. To je 420 evrov na 165 hektarjev oziroma 2,54 evra na hektar. (davek sem zavestno izpustil).

detel
18. April 2014, 09:03
Kje pa je to?

Npr. Hrvaška.... Kogar zanima si najde, npr.xxxxxxxxxxxxxxx

Brez reklamiranja!
admin

jegr
18. April 2014, 09:58
Cene so seveda padle, pa posledica krize.


Drugače pa takole, pri nas lahko rečem, da imamo kar solidne če ne odlične pogoje za srnjad. In uplenimo povprečno enega srnjaka na 165 hektarjev. To pomeni pavšalno 300 evrov za trofejo in cca 70 evrov za meso. Pa lahko prištejemo še vstop v lovišče ki je 50 vrov. To je 420 evrov na 165 hektarjev oziroma 2,54 evra na hektar. (davek sem zavestno izpustil).

Ej, a vi daste vse srnjake gostom za evre? Je bolje it h gasilcem., al pa k ribičem.

jazbec
18. April 2014, 10:15
Kje si pa prebral da damo vse srnjake gostom?
To sem zapisal zato, ker nekateri mislijo da bodo z privat lovišči veliko zaslužili. Pa enostaven izračun pokaže, da solidno lovišče z 6000 hektari težko toliko zasluži da preskrbi enega poklicnega lovca z povprečno plačo.

žandar
18. April 2014, 10:21
Npr. Hrvaška.... Kogar zanima si najde, npr xxxxxxxxxxx

Sem si kar mislil koga boš ven potegnil.
Kolikor vem se hrvatje krepko po čelu tolčejo, ker so dali lov v zasebne roke. Če bi to storili pri nas, bi taki pristaši zaslužka z lovom še huje mesarili.

Sršen
18. April 2014, 12:27
...
Kolikor vem se hrvatje krepko po čelu tolčejo, ker so dali lov v zasebne roke. Če bi to storili pri nas, bi taki pristaši zaslužka z lovom še huje mesarili.

Še posebej, ker je kar nekaj slovenskih lovcev, ki hodijo tja jagat ali pa imajo tam lovišča v najemu. No, ja eden od najemnikov (ne slovenec) jaga pri nas najboljšega soseda, naši lovci mu pa hodijo v njegovo lovišče štango držat in svojo korist iskat. Skratka, kjer je na prvem mestu €, na ostalo pozabite!

JAKAJEŽ
18. April 2014, 20:43
Kje si pa prebral da damo vse srnjake gostom?
To sem zapisal zato, ker nekateri mislijo da bodo z privat lovišči veliko zaslužili. Pa enostaven izračun pokaže, da solidno lovišče z 6000 hektari težko toliko zasluži da preskrbi enega poklicnega lovca z povprečno plačo.

Pa še koncesnino moraš vračunat:icon_confused:

lp

cviček
19. April 2014, 00:06
Kje si pa prebral da damo vse srnjake gostom?
To sem zapisal zato, ker nekateri mislijo da bodo z privat lovišči veliko zaslužili. Pa enostaven izračun pokaže, da solidno lovišče z 6000 hektari težko toliko zasluži da preskrbi enega poklicnega lovca z povprečno plačo.

Ne mislit , da lastniki zemljišč tega ne vedo oz. ne znajo izračunat. V Sloveniji je povprečna kmetija velika 6,5 ha in samo temu dejstvu se lahko zahvalimo , da jagamo po socialističnemu režimu prejšnjega stoletja . Zato je zame odvračanje od lovskega turizma z izgovorom po privatizaciji lova lastnikov zemljišč "kar nekaj "
Iz izkušenj sodeč so ponavadi ti lovci proti lovskemu turizmu , proti dvigu članarine, proti povečanemu številu delovnih ur, - so pa ZA "tavelko klobaso",ZA razkošne pogostitve,izlete ..... Skratka ne zanima jih od kod bodo pricurljali cekini, pomembno je , da se troši in delujejo po načelu " lako čemo "

jegr
19. April 2014, 04:07
Denar, ki pride od lovskega turizma, se da v nekaterih družinah nabrati tudi drugače. Pri nas naredimo veselico, pogostimo simpatizerje gubčeve brigade, izvedemo strelsko tekmo, oddamo strelišče sosednjim družinam za družinske tekme, oddamo lovski dom za kakšna resna praznovanja in pogrebščine, zato lahko srnjake pojagamo sami, turizma se pa ne gremo. Lahko pa srnjaka ali dva vsako leto odstopim lovskim prijateljem. Zaenkrat funkcionira, je pa res, da je treba na prireditvah delati.

mugo
19. April 2014, 07:59
[/B]
Iz izkušenj sodeč so ponavadi ti lovci proti lovskemu turizmu , proti dvigu članarine, proti povečanemu številu delovnih ur, - so pa ZA "tavelko klobaso",ZA razkošne pogostitve,izlete ..... Skratka ne zanima jih od kod bodo pricurljali cekini, pomembno je , da se troši in delujejo po načelu " lako čemo "

Zanimive izkušnje imaš. Moje so ravno nasprotne. In sicer da so tisti ki podpirajo turizem oz. prodajanje trofej" za tavelko klobaso, za razkošne pogostitve..... "in drugo kar naštevaš, samo migat se jim ne ljubi pa jim je najlažje prodat par srnjakov in lahko trošijo dalje. Tisti ki pa so sposobni in znajo kaj zaslužit tudi drugače pa raje delajo tako, kot je lepo opisal Jegr.

cviček
19. April 2014, 09:42
Zanimive izkušnje imaš. Moje so ravno nasprotne. In sicer da so tisti ki podpirajo turizem oz. prodajanje trofej" za tavelko klobaso, za razkošne pogostitve..... "in drugo kar naštevaš, samo migat se jim ne ljubi pa jim je najlažje prodat par srnjakov in lahko trošijo dalje. Tisti ki pa so sposobni in znajo kaj zaslužit tudi drugače pa raje delajo tako, kot je lepo opisal Jegr.

Ne mislit, da je srnjaka lahko prodat , je potrebno kar nekaj dela , saj vem kako se streže tem stvarem. Vem tudi kako je organizirati veselice in ostale večje prireditve.In tudi vem kakšen je končni efekt.
Za konec samo še tole: lovski turizem je stvar LD. Če je sklep OZ o lovskem turizmu soglasno ( 100 % ) potrjen , da se nameni 20% srnjakov za ino turizem in domači lovci 3-4 ne bodo jagali- potem je že prav da je tako . Po drugih LD pa lahko delajo veselice - tukaj pa je treba računati na davek , pa še kaj:yea1:

Sršen
19. April 2014, 22:00
Ne mislit, da je srnjaka lahko prodat , ...

Cviček, stvar lovskega turizma ni samo računanje preko financ. Je tudi stvar odnosa, ki ga imamo kot posamezniki ali kot organizacija do divjadi. Meni se zdi zamalo, da bo divjad, za katero naj bi skrbeli, plačala mojo klobaso na OZ ali pa kočo, ki za lov sploh ni pomembna.
Stvar lovskega turizma je kako se bo lovstvo v bodoče obrniko. Je stvar tega, kako nas bo javnost sprejemala. Ne moremo govoriti, da skrbimo za divjad in areale, a obenem jo prodajamo za trofeje. Tu nas bo javno mnenje povozilo. Ne moremo zahtevati, da bi država plačevala naše delo, če pa delamo profit s trofejizmom.

Vem, da v današnji situaciji marsikateri LD ta denar veliko pomeni. A tako kot nekateri drugi, pravim, da je treba denar za naše zabave in komoditete zaslužiti drugje.

Je pa to tudi stvar vizije, ki jo ima o lovu posameznik in tu smo seveda različnih misli.

In da pritrdim Mugotu, ravno danes sem se pregovarjal z nekom, ki mu ne manjka denarja in navija za lovski turizem v družini. In taisti tudi svoje delovne obveznosti poravnava z denarjem oz. nabavo nečesa, kar potrebuje LD, a ne za divjad. Nisem se hotel zapletati z njim, ker prepričanega prepričevati nima smisla, kar velja v obe strani.
Menim, da je lovski turizem za lovstvo na društveni enakopravni osnovi slab, še pomebneje, slab je tudi za divjad, ker niso vsi gospodarji kova kot si bil ti!

jazbec
20. April 2014, 20:17
Dokler plačamo koncesijo, naredimo na tisoče prostovolnih ur,ki jih ni mogoče ovrednotiti in jih nihče ne prizna, me nihče ne bo prepričal da je tisti srnjak ki gre za turizem tako velik greh, ki bo uničil slovensko lovstvo. Še posebej če se izkupiček vrne v lovišče in olajša delo nam, lovcem.

Sršen
20. April 2014, 20:53
... Še posebej če se izkupiček vrne v lovišče in olajša delo nam, lovcem.
Zakaj pa moraš poudarjati "še posebej če se izkupiček vrne v lovišče"? Kaj ni to edino logično in prav?
Tebi se ne zdi ravno tako, kajne?
Pa nihče ne bo nikogar niti prepričeval niti vprašal. Zgodilo se bo brez nas!

alojz1
20. April 2014, 21:19
Jazbec
-naredimo na tisoče prostovolnih ur - ali so res prostovoljne ali obvezne, če želiš loviti
-ki jih ni mogoče ovrednotiti- seveda se vrednotijo.Saj lahko plačaš. Imajo ceno.
-Še posebej če se izkupiček vrne v lovišče in olajša delo nam, lovcem. A zdaj si začel pa še nas lovce farbat?
Pa nisem PROTI. Samo v celofan ne zavijat in NAM prodajat.

jazbec
20. April 2014, 21:56
Sršen, ne vem kako ti veš, kaj jaz mislim. Razen če si vedeževalec in znaš brati iz steklene krogle. Res si mojster, ampak misli drugi pa še vedno ne znaš brati.

Alojz1, so obvezne ure in so prostovolne ure. Pri nas je 25 ur obveznih, če ne jih plačaš. Če jih plačaš, vseeno ne moreš jagat trofejne divjadi.
V revirju kjer sem sam vodja, naredimo 25 obveznih, ter mnogo prostovolnjih ur, kater letos striktno beležimo, in to samo zaradi evidence. Pa nam ni težko, ker smo dobra družba.

Glede na razne "masterminde" v LD, je potrebno poudarit da se čim več denarja vrne direktno v lovišče. Kot najbrž veš, vsi stroški LD niso vezani direktno na lovišče. Sam se "borim" da bi bilo čim manj kilometrin, čim manj veselic in podobnega financiranega iz blagajne LD. Potrebno je pa vzpodbujat strelstvo, kinologijo in podobno da ne naštevam. Pa tudi pri nas ni vse tako.

alojz1
20. April 2014, 22:15
Pri nas je 25 ur obveznih, če ne jih plačaš. Če jih plačaš, vseeno ne moreš jagat trofejne divjadi.
:icon_confused:

jazbec
20. April 2014, 22:33
A ima smiel odgovarjat.... Kje so časi Vepra.. Janeza V.....

Sršen
21. April 2014, 08:42
Sršen, ne vem kako ti veš, kaj jaz mislim. Razen če si vedeževalec in znaš brati iz steklene krogle. Res si mojster, ampak misli drugi pa še vedno ne znaš brati.

...
Ne vem, Zato sem tudi povprašal in na koncu postavil vprašaj. Si ga spregledal?

In da ponovim. Ni pomembno kaj si lovci mislimo o sebi in ali se imamo za oh in sploh. Pomembno je, kaj si javnost misli o nas, kajti politika bo upoštevala njihove pritiske. In javnost o lovskem turizmu danes nima dobrega mnenja. Marsikdo od lovcev pa tudi ne. In jaz sem le eden od njih.

Sršen
21. April 2014, 08:49
A ima smiel odgovarjat.... Kje so časi Vepra.. Janeza V.....

L si mislil namesto V kajne?! Če se že spuščaš na izventematsko objavljanje, naj ti pojasnim, da kolikor sem ju bral, je njuno mnenje o lovskem turizmu diametralno nasprotno. Tako kot najino.

iztok66
21. April 2014, 09:51
Poznam primere, ko so po druzinah tako odvisni od prodaje srnjakov, da jih namenijo do 70% plana gostom. Nekaj jih vzamejo ceste in drugo, kaksen ali dva pa ostanta za "zaslužnega" domacega lovca za kaksno zamenjavo. Da se sploh ne menimo o tem da je vsaj 90% planiranih srnjakov za goste (A srnjaki) odstreljenih pred prskom.

Tomaž Ražman
21. April 2014, 10:39
Naše ure niso nikakor ovrednotene!!! Dokler hodimo za državo ocenjevat škode brezplačno in še plačamo koncesijo za to da smo pol dolžni jih odplačat pol nikakor ne pomeni da so naše ure ovrednotene... In glede na to, da v nekaterih LD ne pokrijemo škod z odstrelom in članarino je lovski turizem neizogiben!

Sršen
21. April 2014, 12:56
Naše ure niso nikakor ovrednotene!!! Dokler hodimo za državo ocenjevat škode brezplačno in še plačamo koncesijo za to da smo pol dolžni jih odplačat pol nikakor ne pomeni da so naše ure ovrednotene... In glede na to, da v nekaterih LD ne pokrijemo škod z odstrelom in članarino je lovski turizem neizogiben!

To je le lažja pot ki jo lovci kot nesposobni dosegati svoj prav v družbi ubiramo.
V nekaj mandatih po spremembi družbenega sistema bi lovci lahko, če bi želeli in bili sposobni, dosegli, da bi fržava in javnost cenila naše delo in ga tudi plačala, namesto da mi njej plačujemo koncesijo.
Da je temu tako, je krivo ravno trdovratenje z lovskim turizmom, ki prinaša dobičke predvsem posameznikom, določeni pa si od razvoja lovskega turizma obetajo še velike profite in zato tudi peljejo lovstvo v tej smeri.
Ta smer je za slovensko lovstvo s kakršnim se radi pohvalimo, slepa ulica!
Zima, ki je bila napovedana v Cankarjevem domu ob 100letnici je vedno bolj tu in vedno bolj kaže svoje zobe.

zajec
21. April 2014, 23:13
Fantje škoda debate,ki je vedno prekinjena.Naj pač lapa,tisti ki edini ve,pa očitno hoče imeti največ postov.

jegr
21. April 2014, 23:47
Saj si še dolgo zdržal.:icon_confused:

žandar
22. April 2014, 08:02
Fantje škoda debate,ki je vedno prekinjena.Naj pač lapa,tisti ki edini ve,pa očitno hoče imeti največ postov.

Če te prav razumem, je po tvoje debata takrat, ko se s teboj strinjam, če se pa ne, je pa lapanje :whistle:

mugo
22. April 2014, 08:58
Ne mislit, da je srnjaka lahko prodat , je potrebno kar nekaj dela , saj vem kako se streže tem stvarem.

Verjemem da veš.
Jez vem da so dostikrat interesenti oz. gostje vsak o leto isti, si za leto naprej rezervirajo odstrel. S takim ni kakega hujšega dela. Peljejo ga streljat po prvem 3 letnem srnjaku z malo večjimi burklami, pred najbližjo prežo pa je. Ali pa z avtom piršat. Vse za gosta, vse za denar.


Aja, tisti ki opravičujete nabiranje denarja, ki naj bi se vračal v lovišče. Kako pa ga vračate v lovišče? Lovski dom ni del lovišča. :lol1:

Sršen
22. April 2014, 08:59
Aja, tisti ki opravičujete nabiranje denarja, ki naj bi se vračal v lovišče. Kako pa ga vračate v lovišče? Lovski dom ni del lovišča. :lol1:
BighandBighand

Prepeličar serec
22. April 2014, 09:23
Vsaka LD samo presodi koliko denarja ima od prodane divjadi in koliko ima škode od divjadi, LD katere plačajo škoda 5000 do 8000 € na leto si morajo pridobiti denar od drugih dejavnosti, lahko tudi od lovskega turizma ali pa plačati iz svojega žepa za pozitivno poslovanje.
Veliko LD nima strelišč in lovskih koč katere bi dala v najem ali v uporabo, zato nameni lovno divjad za turizem in si pridobi sredstva za povračilo škod in imajo dobre odnose s kmeti.

mugo
22. April 2014, 09:32
LD katere plačajo škoda 5000 do 8000 â?? na leto ......
Koliko je takih LD in pa koliko LD se gre turizem? To se vprašaj.

cviček
22. April 2014, 09:34
Verjemem da veš.
Jez vem da so dostikrat interesenti oz. gostje vsak o leto isti, si za leto naprej rezervirajo odstrel. S takim ni kakega hujšega dela. Peljejo ga streljat po prvem 3 letnem srnjaku z malo večjimi burklami, pred najbližjo prežo pa je. Ali pa z avtom piršat. Vse za gosta, vse za denar.


Aja, tisti ki opravičujete nabiranje denarja, ki naj bi se vračal v lovišče. Kako pa ga vračate v lovišče? Lovski dom ni del lovišča. :lol1:

Nekaj ne razumem. Si proti lovskemu turizmu, kako se izvaja si pa zelo na tekočem. Ali pa svoje izjave deliš po načelu " rekla - kazala "

Lovski dom je del lovišča , saj spada pod lovske objekte.

Ko se bo debata malo umirila , bom poskušal opisati kako lovski turizem funcionira pri nas oz. bom poskušal odgovoriti na vprašanje ,ki ga je zajec zastavil že nekaj časa nazaj.

mugo
22. April 2014, 09:54
Si proti lovskemu turizmu, kako se izvaja si pa zelo na tekočem. Ali pa svoje izjave deliš po načelu " rekla - kazala "

Seveda sem na tekočem. Hodim po svetu z odprtimi očmi. Veliko lovcev poznam, se pogovarjam, hodim okrog, ne tičim samo v domačem kotu. Pa tudi v domači LD se gre vodstvo turizem, pa se ne strinjam s tem. Način dela je v večini primerov enak, kar se tiče turizma. Gost mora upleniti pa ni važno kaj pa na kakšen način, samo da bo zadovoljen pa da bo denar.

Lovski dom je del lovišča - to pa je izjava14085

Prepeličar serec
22. April 2014, 10:02
LD katere nimajo škod ne gredo v lovski turizem, da bi šli v lovski turizem samo zato, da bi imeli denar v blagajni ni smiselno. Zanima me koliko je članov v LD kateri bi plačali še po 200 ali 300 €, da bi plačevali škode od divjadi, vprašajte jih na članskem sestanku! V naši LD člani niso za plačevanje iz žepa rajši gremo v lovski turizem!

mugo
22. April 2014, 10:13
LD katere nimajo škod ne gredo v lovski turizem, ..
Tu nimaš prav, jih poznam precej, ki se gredo turizem pa nimajo škod.


da bi šli v lovski turizem samo zato, da bi imeli denar v blagajni ni smiselno.
Tu se pa popolnoma strinjam s tabo, pa jih je precej, ki se gredo turizem, ker je to najlažja pot do denarja (za vzdrževanje domov, kilometrine, pojedine,....)

Sršen
22. April 2014, 10:16
...
Lovski dom je del lovišča , saj spada pod lovske objekte.
...

Ja seveda. :whistle:

Najpomembnejši lovski predmet v lovskem domu je šank. Iz njega v različnih pozah in agregatnih stanjih nastreljujemo in ciljamo na vse mize in stole kamor posedemo divjad iz plana tekočega leta. Zastreljeno divjad s psi krvosledci sledimo po stopnicah v zgornja nadstropja, kjer se po različno velikih sobah odvisno od kategorije divjadi vrši izkoževanje in zorenje divjačine.

Kdor hudobno pomisli, da so lovski domovi le društveni objekti, pojma nima! :whistle:

alojz1
22. April 2014, 10:20
ker je to najlažja pot do denarja (za vzdrževanje domov, kilometrine, pojedine,....)
In potem nekaj odložijo za grmom. Z papirjem zraven. To pa je vračilo v lovišče. :icon_eek:

Sršen
22. April 2014, 10:26
Se opravičujem. Pri obrazložitvi lovske uporabnosti lovskega objekta lovski dom sem pomotoma izpustil goniče in šarivce. Tudi ti še pred krvosledci iščejo najprej pod mizami in stoli, nakar glasno poženejo v zgornja nadstropja. Žal se kdaj zgodi, da divjad uide tudi na dvorišče ali celo klet. Tam svoje kvalitete izkažejo predvsem jamarji, medtem ko ptičarji strumno s stojo na mizah nakazujejo pernato divjad.
Paziti pa je potrebno, da ko kaka tičica odfrči v zgornji štuk, ptičar prehitro ne pade v down, ker se lahko miza tako strese, da Cviček pade z mize.:icon_wink:biggrinbiggrin

No tako, sedaj upam, da sem zajel dovolj lovske uporabnosti lovskih domov.
Mogoče bi bilo kaj povedati še o strelskem delu. Obljubim naslednjič. imam trenutno neko drugo delo. Nelovsko.

MilanK
22. April 2014, 12:23
Največja lovska turistična organizacija so lovišča s posebnim namenom, ki spadajo pod Zavod za gozdove, pri čemer pa nad njihovim odstrelom niti ni učinkovitega nadzora. Zato imajo nekatera kar 40 % pogin mulaste divjadi, kar ni normalno. Kako poslujejo pa ni treba posebej pisati. Z izgubo ali pa z ničlo. Krvavi denar. Krvavi je tudi od prodaje divjačine, če pa prodamo debla – les pa je smolen.

mugo
22. April 2014, 12:54
MilanK seveda dobro ve, da so državna lovišča-LPN-ji ustanovljena s strani države, ki pa za njihovo delovanje nič ne da (denarja), od njih pa zahteva izvajanje številnih nalog. Za svoje delovanje (financiranje) morajo poskrbeti sama, zato pač prodajajo odstrel. Nihče pa ne pravi, da je to moralno vredu. Nadzor nad odstrelom v LPN-jih pa ni nič boljši ali slabši kot nad odstrelom v LD-jih.
Krvavi denar, smolnat denar....... problem je v turizmu, v lovnem turizmu, v plačevanju odstrela, ne plačevanju "produktov" odstrela, ki nastanejo v vsakem primeru.
Pozabljamo zakaj se gremo lov.

Dule
22. April 2014, 13:45
Pozabljamo zakaj se gremo lov.
In to je....22.000 pa še nekaj zraven, različnih vzrokov zakaj...

Prepeličar serec
22. April 2014, 14:18
[QUOTE=mugo;109475]Tu nimaš prav, jih poznam precej, ki se gredo turizem pa nimajo škod.


Ne poznam razmer v vseh LD, večjo vsoto denar za blagajno LD ne rabi, ker tudi od tega se plača davek. LD katere so davčne zavezanci moraš pri vsakem izdatku plačat DDV, tu ni možnosti prikrivanja denarja ali dveh blagan, kot jih imajo nekatere LD.

MilanK
22. April 2014, 14:38
MilanK seveda dobro ve, da so državna lovišča-LPN-ji ustanovljena s strani države, ki pa za njihovo delovanje nič ne da (denarja), od njih pa zahteva izvajanje številnih nalog. Za svoje delovanje (financiranje) morajo poskrbeti sama, zato pač prodajajo odstrel. Nihče pa ne pravi, da je to moralno vredu. Nadzor nad odstrelom v LPN-jih pa ni nič boljši ali slabši kot nad odstrelom v LD-jih.
Krvavi denar, smolnat denar....... problem je v turizmu, v lovnem turizmu, v plačevanju odstrela, ne plačevanju "produktov" odstrela, ki nastanejo v vsakem primeru.
Pozabljamo zakaj se gremo lov.

Vsa lovišča je ustanovila država in tudi lovišča, s katerimi upravljajo LD-ji, jih države ne financira. Še več od njih celo pobira koncesnino. Tudi LD-ji si morajo za svoje poslovnaje zagotoviti sredstva in v lovišču opraviti vsa dela, ki so jih po predpisih dolžni opraviti. Razlika je le v tem, da morebitno izgubo LD-ji pokrivajo sami, LPN pa država, pa čeprav zanje ne moremo reči, da imajo nek poseben namen, razen turističnega. V ta nemen pa zagotovo niso bila ustanovljena. Koliko LPN je tujim lovcem za več let dalo v zakup odstrel določene vrste divjadi. Torej so slednji glavni nosilci lovnega turizma in zakupa lovič, pa se o tem nič ne govori in polemizira, še manj, da bi se postavilo vprašanje ali je to skladno z namenom njihove ustanovitve. Če je problem v turizmu,ki je v lovstvu nezaželen, potem je treba takoj ukiniti LPN, a do tega zagotovo ne bo prišlo, razen če se zgodi čudež, a ta se malokrat zgodi. Zato ga na področju LPN ni za pričakovati, razem v primeru, da država bankrotira.

cviček
22. April 2014, 14:43
Seveda sem na tekočem. Hodim po svetu z odprtimi očmi. Veliko lovcev poznam, se pogovarjam, hodim okrog, ne tičim samo v domačem kotu. Pa tudi v domači LD se gre vodstvo turizem, pa se ne strinjam s tem. Način dela je v večini primerov enak, kar se tiče turizma. Gost mora upleniti pa ni važno kaj pa na kakšen način, samo da bo zadovoljen pa da bo denar.

Lovski dom je del lovišča - to pa je izjava14085


Ko boš drugič prilepil smeška , prosim , da napišeš mojo celotno izjavo . Lepo bi bilo , da jo tudi argumentiraš, saj si za to primerno izobražen .
Skratka- nasprotniki lovskega turizma me s svojimi argumenti niste prepričali . Tudi zadnjih nekaj postov o lovskih domovih vam niso ravno v čast.
Tema je prerasla meje dobrega okusa in kar je najslabše - naš koleg zajec še vedno nima odgovora kako je lovski turizem organiziran po določenih LD.

Sršen
22. April 2014, 14:45
... Če je problem v turizmu,ki je v lovstvu nezaželen, potem je treba takoj ukiniti LPN, a do tega zagotovo ne bo prišlo, razen če se zgodi čudež, a ta se malokrat zgodi. Zato ga na področju LPN ni za pričakovati, razem v primeru, da država bankrotira.
Z zgledom v LD-jih, bi angažirali javnost, ki bi državo prisilila, da bi začela za svojo "lastnino"- divjad skrbeti, ne pa na njej zgolj kratkoročno služiti.
Šele, ko bomo tako daleč, se lahko okličemo za naravovarstvenike. Do takrat pa lažemo sebi in ostalim v ksiht!

mugo
22. April 2014, 15:08
Milan, o tem kaj vse je narobe z LPN-ji se čisto strinjam s tabo.
S kakšnim nameno m so ustanovljena, piše v U R E D B I o ustanovitvi lovišč s posebnim namenom v Republiki Sloveniji:

(posebne naloge lovišč s posebnim namenom)
(1) Upravljavec lovišča s posebnim pomenom izvaja naslednje posebne naloge:
â?? ohranjanje celovitosti in pestrosti lovišč ter biotske raznovrstnosti v njih;
â?? ohranjanje vseh vrst divjadi v čim bolj naravni spolni in starostni strukturi, upoštevaje naravno populacijsko dinamiko;
â?? ohranjanje življenjskega okolja divjadi v ugodnem stanju ter izboljševanje življenjskega okolja na tistih delih, na katerih je stanje manj ugodno, z nadaljnjim izvajanjem ustreznih ukrepov;
â?? skrb za ohranjanje in doseganje ugodnega stanja ogroženih in zavarovanih živalskih vrst ter njihovih življenjskih prostorov, zlasti tistih, za katere je iz predpisov s področja ohranjanja narave razvidno, da se najpomembnejša območja za njihovo ohranitev nahajajo znotraj posameznih lovišč;
â?? seznanjanje in informiranje zainteresirane javnosti o življenju divjadi in značilnostih narave v loviščih.
(2) Upravljavec lovišča s posebnim namenom izvaja tudi naloge neposrednega nadzora v naravi v skladu s predpisi s področja ohranjanja narave v obsegu, določenem s predpisi in programi s tega področja.



Vendar država za njihovo izvajanje ne zagotavlja nobenih sredstev, zato jih lahko izvajajo v zelo omejenem obsegu, finance pa si zagotavljajo sami glede na možnosti, ki jih imajo. Za odpravo lovnega turizma ni treba ukiniti LPN, samo finaciranje jim je potrebno urediti.


Cviček. Se opravičujem da sem vzel iz konteksta.
Popravljam:
Lovski dom je del lovišča , saj spada pod lovske objekte.to pa je izjava14085


ZDLov, 5.čl.:

Lovski objekti so visoke preže, krmišča, lovske steze, solnice, krmne njive, kaluže, lovske koče in bivaki.

detel
22. April 2014, 15:28
Pri lovnem turizmu me moti to, da jih (turiste) nekateri naši preveč gladijo po riti, kot da so mali bogovi.... fantje, kje vam je ponos :icon_confused:.

žandar
22. April 2014, 15:38
Pri lovnem turizmu me moti to, da jih (turiste) nekateri naši preveč gladijo po riti, kot da so mali bogovi.... fantje, kje vam je ponos :icon_confused:.

Na bančnem računu, nekaj pa v denarnici, saj nekaj pade od mize tudi spremljevalcu.

Sršen
22. April 2014, 16:04
Na bančnem računu, nekaj pa v denarnici, saj nekaj pade od mize tudi spremljevalcu.
Je tako. Pod mizo. Kot psu.

alojz1
22. April 2014, 16:17
Ne mi zdaj še pse žalit. Se bo Jurasova pritožila.
Napiši: "kot Dunajskim hlapčkom"
(kaj sem žleht. V kratkem bom pa avstrijce vodil)

zajec
22. April 2014, 23:32
Poznam nekaj modelov,ki so proti turizmu v matični LD,drugod pa veselo jagajo za dnar.Poanta je ta, da so fovš, ker je tistih par rogaču odrtrelil nekdo drug.,pa sem prepričan da je nekaj takih tudi v tej debati.:yawn:

alojz1
23. April 2014, 00:23
Poznam nekaj modelov,ki so proti turizmu v matični LD,drugod pa veselo jagajo za dnar.Poanta je ta, da so fovš, ker je tistih par rogaču odrtrelil nekdo drug.,pa sem prepričan da je nekaj takih tudi v tej debati.:yawn:
Mene ne štej zraven. Edinega rogača sem uplenil pred več kot tremi desetletji. Ostale sem pa le dokončal. Pa jih ni malo.

mugo
23. April 2014, 07:39
Poznam nekaj modelov,ki so proti turizmu v matični LD,drugod pa veselo jagajo za dnar.Poanta je ta, da so fovš, ker je tistih par rogaču odrtrelil nekdo drug.,pa sem prepričan da je nekaj takih tudi v tej debati.:yawn:

Ko ni argumentov pa takele ven mečemo..... Mi na misel ne pride in mi nikoli ni prišlo, da bi si šel plačevat odstrel trofeje, pa veliko rajši v domačem lovišču vrane pokam.

žandar
23. April 2014, 08:13
Poznam nekaj modelov,ki so proti turizmu v matični LD,drugod pa veselo jagajo za dnar.Poanta je ta, da so fovš, ker je tistih par rogaču odrtrelil nekdo drug.,pa sem prepričan da je nekaj takih tudi v tej debati.:yawn:

Jaz pa sem prepričan, da nas je nekaj v tej debati, ki smo iskreno prepričani v svoj prav, tako kot ti, samo diametralno nasprotno.
In še to! Zagovarjati lovni turizem zaradi škod po divjadi pomeni samo, da LD ne znajo, največkrat pa nočejo vzdrževati okolju primerne številčnosti in strukture divjadi (da o vzdrževanju predimenzioniranh objektov ne govorim)!

Sršen
23. April 2014, 09:01
Poznam nekaj modelov,ki so proti turizmu v matični LD,drugod pa veselo jagajo za dnar.Poanta je ta, da so fovš, ker je tistih par rogaču odrtrelil nekdo drug.,pa sem prepričan da je nekaj takih tudi v tej debati.:yawn:

Veš kaj Zajec. Moje trofeje so v srcu. Na steni jih je presenetljivo malo, pa še to le tiste neobičajne in od vsake vrste iz lovišča po ena, da jih lahko pripravnikom pokažem in jim kaj razložim. Do nedavnega pa sem imel šope desnih čeljusti, saj uplenjena divjad ni imela na glavi nič, kar zanima trofejiste. No tudi tu sem naredil selekcijo in obdržal le nekaj primerkov za kazat pripravnikom, saj se česa takega nihče pri nas ne spomni.
Sedaj pa naprej išči kdo od nas je ta folšivec!
Moram pa priznati, da grem izredno rad na lov v goste k prijateljem. In to najraje poganjat, ne na štant stat in čakat kdaj bom po kakšnem merjascu ali jelenu nažigal.


... Zagovarjati lovni turizem zaradi škod po divjadi pomeni samo, da LD ne znajo, največkrat pa nočejo vzdrževati okolju primerne številčnosti in strukture divjadi (da o vzdrževanju predimenzioniranh objektov ne govorim)!
Bravo!

cviček
23. April 2014, 10:48
Saj sem rekel , da bom končal- pa ne gre.
Odklanjat lovski turizem s trditvijo, da bomo lovci popravili svoj ugled v javnosti pri meni ne vzdrži. Odnos širše javnosti do lova in lovcev je bil vedno negativen. Res je, da se ta negativizem povečuje, kar pa je verjetno širši problem družbe in časa v katerem živimo. Takšno stanje je za pričakovati vse do tedaj dokler javnost ne bo sprejela dejstva , da se populacija divjadi uravnava tudi z odstrelom . Le- ta je najbolj pereč problem pri odklonilnem odnosu do lovstva nasploh.
LD je pravna oseba, ki ima svoj TR in ga lahko polni oz. prazni tako kot predpisuje zakon.Verjamem, da se ponekod pojavljajo napake oz. "lumparije", vendar zato imamo organe ,ki to nadzirajo in raziskujejo. Tisti lovec oz. vodnik lovskega gosta, ki z njim dela "lumparije" dela podobna dejanja tudi takrat, ko je na lovu sam . V takih primerih lahko govorimo o napaki vodstva LD, ker takemu " lovcu " dovoli voditi gosta.
Še nekaj o lovskih domovih.
V našem lovskem domu je shranjena krma in sol za divjad, prostor za prevzem uplenjene divjadi, arhiv, nekaj postelj , da prespi lovski tovariš, ki si ga povabil na lov, seveda ne manjka tudi šank , hladilnik in " špajza".Skoraj vsak večer po lovu se v domu ustavi več kot polovica aktivnih lovcev. Sok , cviček, pivo .. nekaj besed o lovu in divjadi in potem hajd domov. Dragi lovci - vse dokler bo tako bo zame in za naše lovce lovski dom nekaj takega kot je cerkev za kristjana . In ponovim še enkrat- lovski dom je lovski objekt.
Pa še nekaj za lažji spanec tistih , ki jih tako skrbi kam se nameni oz. ponikne denar od lovskega turizma . Lansko leto smo celoten izkupiček od ino turizma -pa še nekaj smo dodali - namenili lovski kinologiji oz. vodnikom psov.Znesek je bil pa cca 2.000 €. Res, da je bil denar krvav, ampak "jebi ga"

pidog
23. April 2014, 17:25
Kaj je narobe z lovskim turizmom (pustimo lumparije)?!? So to uplembe čez plan?!? Neetičen lov?!? Bogatenje lovskih tajkunov ali 20EUR v žepu vodnika gosta, ki je šel po uplenjenega gamsa fašotu v najbližjo grapo?!?
....in še kupe kuzlarij (vsaj zame) tukaj stresenih!

Sveto pismo, lonec krvi in lonec kosti na mizo pa Vas bo pomirilo:icon_wink::icon_wink:
...in seveda, lov je uravnavanje populacije divjadi s strani najmočnejšega plenilca, je tudi gospodarska dejavnost saj mesa ne mečemo lisicam,....ampak Bog ne daj, da ga izvajajo gostje za denar. Ni važno čigava je njiva, korenje je MOJE.
Edino zveličavno in lovsko etičnobiggrin

Dober pogled!....pa gostom ne pozabit par klikov na skrivaj dodat na optiki:whistle:

aron
23. April 2014, 17:41
Me spominja na eno pesem! Ne dam, ne dam, svoje hruške ne dam ....

Sršen
23. April 2014, 21:47
... Odklanjat lovski turizem s trditvijo, da bomo lovci popravili svoj ugled v javnosti pri meni ne vzdrži. Odnos širše javnosti do lova in lovcev je bil vedno negativen. Res je, da se ta negativizem povečuje, kar pa je verjetno širši problem družbe in časa v katerem živimo. Takšno stanje je za pričakovati vse do tedaj dokler javnost ne bo sprejela dejstva , da se populacija divjadi uravnava tudi z odstrelom . Le- ta je najbolj pereč problem pri odklonilnem odnosu do lovstva nasploh. ...

Cviček, javnost je že sprejela dejstvo, da se populacije uravnava z odstrelom. Predvsem tista, ki jo zanima in predvsem strokovna javnost. In ta je tista, ki bo z argumenti dosegala spremembe lovske zakonodaje. Kar nekaj nas je tu gori, ki smo na tem področju seznanjanja javnosti s pomembnostjo odstrela, dokaj aktivni. In v teh nekaj letih opažam bistvene spremembe v mišljenju in nadaljnem tolmačenju nekaj dokaj vplivnih naravovarstvenikov, tudi tistih, ki jih lovci običajno smatrajo za nasprotnike, pa to sploh niso.

Skrajneži z nesprejemljivimi zahtevami pa so vedno bolj prepoznavni kot skrajneži in njihovih zahtev več skoro nihče ne jemlje resno. Govoriti, da so oni problem, je enako zatiskati si oči pred resnico. Izkušnje z lovskim turizmom drugje po svetu so tiste, ki bodo vplivale, od tega kdo bo na oblasti na politiki, pa bo odvisno kam se bo obrnilo. Zaenkrat kaže, da postaja resnična naravovarstvena nota prevladujoča in meni je to edino prav. Lovstvo z vsemi svojimi aktivnostmi, torej tudi z odstrelom, kot nepridobitna dejavnost brez trofejizma ima bodočnost.



Kaj je narobe z lovskim turizmom (pustimo lumparije)?!? ...
....in še kupe kuzlarij (vsaj zame) tukaj stresenih!

Sveto pismo, lonec krvi in lonec kosti na mizo pa Vas bo pomirilo:icon_wink::icon_wink:
...
Dober pogled!....pa gostom ne pozabit par klikov na skrivaj dodat na optiki:whistle:
Te tvoje vsaj zame neresne objave enostavno ne razumem. Si želel kaj povedati?

zajec
23. April 2014, 23:39
Ste slišali kolko so zaslužili za tistega srnjaka, ki je padu!biggrin
Nikjer nisem napisal, da si to ti,ti,ti, ki lovite za dnar,ste pa u luft skočili,kot da bi vas kam nataknil.
Sedaj pa opet po meni!:yawn:

žandar
24. April 2014, 07:57
Ste slišali kolko so zaslužili za tistega srnjaka, ki je padu!biggrin
Nikjer nisem napisal, da si to ti,ti,ti, ki lovite za dnar,ste pa u luft skočili,kot da bi vas kam nataknil.
Sedaj pa opet po meni!:yawn:

Spoštovani zajec, kljub pohlevnem vzdevku si bojevita žival!
V luft skačemo vsi, ki mislimo, da zagovarjamo pravilno stališče, tudi ti, to je pač kresanje mnenj in popestri debato.
S tem ko ti nasprotujem, še ne mislim, da ti loviš za denar in da se osebno okoriščaš z lovskim turizmom, govorim (pišem) pač o pojavu, ki po mojem mnenju ne sodi več v poslanstvo lovstva in moje dojemanje naravovarstvene funkcije lovcev.

Sršen
24. April 2014, 08:06
Odzivi vas zagovornikov lovskega turizma so zelo "zanimivi".:icon_confused::whistle:
In povej mi to Zajec, v čem je razlika, če bi tisti, ki lovi za denar bil jaz osebno ali pa kdo drug?
A če gre za koga drugega osebno moram biti solidarnostno tiho, če pa bi meni mačka na rep stopila moram pa glasno zamijavkati. Saj sploh ne gre za to, da bi se spuščal v osebno odločitev posameznega lovca ali bo plačal za svoje lovsko doživetje. Dokler je to legalno, se to pač počne legalno. Če se pri tem kaj goljufa okoli plačil, je pa to itak stvar, ki vpliva kvečjemu na državno blagajno, ne pa na odnos do divjadi.

Bistveno pri tej zadevi odobravanja ali nasprotovanja lovskemu turizmu je kaj to pomeni za populacije divjadi in prihodnjost društvenega lova, kakršnega imamo v Sloveniji.
Jaz trdim, da trofejni in turistični lov sprošča tisto negativno v človeški družbi, ki bo pripeljalo do slabega upravljanja z divjadjo in etično nesprejemljivega odnosa lovečih do plena. Padli bomo v začaran krog (vkolikor še nismo) v katerem bo pomemben samo denar in temu bo podrejena "skrb" za divjad. Posledično se bo vedno bolj naravovarstveno usmerjeno mnenje javnosti obrnilo proti nam in na koncu se nam lahko zgodi najslabše tudi za divjad, da bo lov ukinjen, čez čas pa vpeljan nazaj, a takrat ne več društveno po shemi lovskih družin, temveč preko posebej plačanih državnih ali še raje privatnih služb.

Tu je vzrok mojega nasprotovanja in pričakoval bi, da bo še kdo od vas na tak analitičen način in na podlagi dogajanj po svetu razmišljal kaj pomeni lovski turizem in trofejizem za divjad in naše lovstvo.

Seveda pa je lažje stresati bučke in povrhu še malo podtikati!
Cviček je vsaj kulturno zapisal svoje mnenje in ga po svoje argumentira. Taka mnenja spoštujem, čeprav se z njimi ne strinjam.

Kar se pa srnjaka tiče, pogine enako ne glede ali ga ustreli lovec v lovišču ali pa lovski turist z denarjem.

P.S.: A ni zanimivo, da se pri lovskem turizmu vedno pogovarjamo o rogatcih ali čekanarjih? Potem pa razlagamo, da so trofeje le za ocenjevanje kvalitete divjadi in da so trofeje naša doživetja. Blebetanje, kateremu nihče več ne verjame!

pidog
24. April 2014, 08:26
Odzivi vas zagovornikov lovskega turizma so zelo

Bistveno pri tej zadevi odobravanja ali nasprotovanja lovskemu turizmu je kaj to pomeni za populacije divjadi in prihodnjost društvenega lova, kakršnega imamo v Sloveniji.
Jaz trdim, da trofejni in turistični lov sprošča tisto negativno v človeški družbi, ki bo pripeljalo do slabega upravljanja z divjadjo in etično nesprejemljivega odnosa lovečih do plena. Padli bomo v začaran krog (vkolikor še nismo) v katerem bo pomemben samo denar in temu bo podrejena "skrb" za divjad. Posledično se bo vedno bolj naravovarstveno usmerjeno mnenje javnosti obrnilo proti nam in na koncu se nam lahko zgodi najslabše tudi za divjad, da bo lov ukinjen, čez čas pa vpeljan nazaj, a takrat ne več društveno po shemi lovskih družin, temveč preko posebej plačanih državnih ali še raje privatnih služb.



Se pravi, da javnost loči in s tem povezuje naravovarstveno noto, od tega kdo strelja na divjad in koliko za njo plača? In zato lovstvo pridobiva negativni predznak in očitke neetičnega lova?
Kako je lovstvo organizirano v tujini in kako pri nas. Najprej kolega Sršen na to odgovori in analiziraj. Kakšen lovski turizem lahko izvajamo pri nas, pri naši ureditvi? Tudi to poskušaj analizirat.
Ti pa povem pristop do lovskega turizma tebi podobnih naravovarstvenikov in "naravovarstvenih" lovce; V enem od LPN sedaj streljajo trofejne gamse za usrano meso, ker so naravovarstveniki podprti od javnosti, baje, vzeli "uravnavanje populacij" v svoje roke!
Pa še nekaj. O lovskem turizmu pri nas pojma nimamo......so nas vsi štanti z lovskim turizmom na sejmih polni.

Ampak s tem pridobivamo točke pri javnosti, še več pri tisti strokovni, saj se obnašamo izredno naravovarstveno pa četudi denar v smeti mečemoBighand

PS
Upam kolega Sršen, da vsaj kadiš in piješ in tako pridobivaš na ugledu družbeno koristnega državljana s svojimi prispevki trošarin. Analiziraj malo...pa še z dejstvi podkrepibiggrin:icon_wink:

Dober pogled!

žandar
24. April 2014, 08:52
Ti pa povem pristop do lovskega turizma tebi podobnih naravovarstvenikov in "naravovarstvenih" lovce; V enem od LPN sedaj streljajo trofejne gamse za usrano meso, ker so naravovarstveniki podprti od javnosti, baje, vzeli "uravnavanje populacij" v svoje roke!

Ampak s tem pridobivamo točke pri javnosti, še več pri tisti strokovni, saj se obnašamo izredno naravovarstveno pa četudi denar v smeti mečemoBighand


A za tebe je "uravnavanje populacije" (sem po tvoje dal v navednice, da poudarim koliko ti pomeni ta izraz) odstrel in prodaja najlepših in za populacijo najperspektivnejših osebkov in glej čudo, tudi lovci ves čas trdimo in imamo v svojih aktih zapisano, da smo naravovarstvena organizacija, sedaj pa ravno s tem svojim poslanstvom denar v smeti mečemo:icon_confused:
Pa nikar se ne sekiraj, o tej temi se ne bom več spotikal ob tebe, je škoda časa.

Sršen
24. April 2014, 10:10
Se pravi, da javnost loči in s tem povezuje naravovarstveno noto, od tega kdo strelja na divjad in koliko za njo plača? In zato lovstvo pridobiva negativni predznak in očitke neetičnega lova? ...

Tudi! Ni pa to bistvo. Bistvo je tako v javnosti kot tudi znotraj lovstva dojeti kateri sistem "financiranja" lovstva je primernejši.
Pravzaprav gre za pravilne temelje. Jaz trdim, da mora biti v temelju skrb za divjad, oz. celo vse prostoživeče živali z njihovimi areali, šele potem je potrebno iskati načine financiranja dejavnosti, ki bi to zagotovila. To seveda ni samo lovstvo, temveč tudi raziskovalne dejavnosti, ki bi rezultate lovskih ukrepov sproti preverjala in jih prilagajala. Pa ne s strani nekega zavoda, ki bi ga ustanovila lovska organizacija, saj lisjaku ne damo kur čuvati, temveč s strani neodvisne strokovne inštitucije. In seveda bi tu država morala financirati tudi lovstvo, ne pa mu zaračunavati koncesije, saj ne gre za izkoriščanje naravnih virov, temveč bi moralo iti za trajnostno skrb naravnega bogastva, javno dobrega.

V kolikor za temelje postavimo finančno zdržnost ali celo profitibilnost lovske družine z njenimi objekti vred, smo zgrešili temelj in tvegamo zrušitev stavbe!

In da seveda, javnost to vedno bolj spoznava in razumeva. Je mnogo bolj prilagodljiva in predvsem kritična javnost tudi bolj strokovno podkovana kot to lahko trdimo za ostarelo in na tem področju strokovno precej podhranjeno lovsko organizacijo.


... Kako je lovstvo organizirano v tujini in kako pri nas. Najprej kolega Sršen na to odgovori in analiziraj. Kakšen lovski turizem lahko izvajamo pri nas, pri naši ureditvi? Tudi to poskušaj analizirat.

Tako je, to je pomembno vprašanje. In odgovori so znani. Pa ne le iz našega vidika, temveč tudi iz vidika tujih lovskih organizacij, ki nas že dolgo opozarjajo, da naj poskušamo to ureditev obdržati, saj so oni zapeljali v napačno smer in vrnitve nazaj več ni. O tem smo že dostikrat pisali. Tudi primer kantona v Švici, kjer so z referendumom ukinili lov, je znan. In kako sedaj rešujejo zadevo tudi. Primer tranzicijskega prehoda nekaterih lovišč na Hrvaškem v privatne roke je tudi znan. Informacije iz terena pa iz ust slovenskih lovcev, ki hodija tja loviti ali imajo ta lovišča v najemu. Zgodbe od tam so zelo "zanimive". Med drugim niti konj ne uide krogli!

Kakšen turizem izvajamo pri nas? Saj vidiš. Turizem v okviru LPN-jev in turizem v okviru LD-jev. Klasični lovski turizem. NIč drugačen kot recimo v tujini z drugačno lovsko ureditvijo. Plačaš, ubiješ in greš. V direktnem pomenu besed.
Edino česar pri naših modrijanih ne razumem, je kako da nikakor nočejo omogočiti lova z lokom, kar bi dobičke od lovskega turizma zelo povečalo. No ja, razumem, da so pri nerazumnih tudi odločitve nerazumne.


... V enem od LPN sedaj streljajo trofejne gamse za usrano meso, ker so naravovarstveniki podprti od javnosti, baje, vzeli "uravnavanje populacij" v svoje roke!

Pravilno! Tvoj pridevnik pri mesu sem pa namenoma poudaril, da se vidi odnos.


... Ampak s tem pridobivamo točke pri javnosti, še več pri tisti strokovni, saj se obnašamo izredno naravovarstveno pa četudi denar v smeti mečemoBighand ...
Vidiš, tu je tudi eno od temeljnih razhajanj. Ali razmišljamo v prvi vrsti o denarju ali o dejavnosti, ki nam je zaupana.


... Upam kolega Sršen, da vsaj kadiš in piješ in tako pridobivaš na ugledu družbeno koristnega državljana s svojimi prispevki trošarin. Analiziraj malo...pa še z dejstvi podkrepibiggrin:icon_wink:

Dokler je v tvojih mislih družbeno ugleden državljan le tisti z izraženo potrošniško miselnostjo, (pustiva stroške zdravljenja zasvojenosti, ki jih omenjaš) toliko časa pri tem ne bova prišla na isto noto. K sreči se vsaj v delu javnosti ta miselnost spreminja in upam, da se bo trend nadaljeval.
Tudi nazivanjem s kolegom nakazuje ta razhajanja. Jaz se še vedno smatram za lovskega tovariša!

pidog
24. April 2014, 14:48
A za tebe je "uravnavanje populacije" (sem po tvoje dal v navednice, da poudarim koliko ti pomeni ta izraz) odstrel in prodaja najlepših in za populacijo najperspektivnejših osebkov in glej čudo, tudi lovci ves čas trdimo in imamo v svojih aktih zapisano, da smo naravovarstvena organizacija, sedaj pa ravno s tem svojim poslanstvom denar v smeti mečemo:icon_confused:
Pa nikar se ne sekiraj, o tej temi se ne bom več spotikal ob tebe, je škoda časa.

Kašne so smernice uravnavanja populacij in s tem posegi v starostne razrede vsi vemo. V teh smernicah je izdelan tudi plan. Tudi lovski turizem se izvaja v okviru plana. Tako, da brez sprenevedanja in natolcevan o raznih naravovarstvenikih:icon_wink:
Edino, če Vas ne moti odstrel trofejne divjadi, ki gre za gosta in ne za Vas...ampak to vas baje tudi ne moti:icon_wink:

Dober pogled!

Tomaž Ražman
24. April 2014, 15:31
Ma kokr koli ne vidim z lovskim turizmom nič spornega, nekateri ga podpirajo, drugi manj. Prav tako so eni proti lovu, drugi pa za.

pidog
24. April 2014, 15:56
Pravilno! Tvoj pridevnik pri mesu sem pa namenoma poudaril, da se vidi odnos.


Vidiš, tu je tudi eno od temeljnih razhajanj. Ali razmišljamo v prvi vrsti o denarju ali o dejavnosti, ki nam je zaupana.




Glede usranega mesa; zame bo usrano vse do tedaj, dokler ne bodo "osveščeni" lovci (beri tovariši) znali vsaj poštevanko števila dva! Mogoče pa ti bo naravovarstvena drža to spregledala. Edini pravi nasvet z moje strani je ta, da se začneš zavzemat za naselitev levov ali pa vsaj volka v obsežnejšem merilu. Pa še ostali nelovski javnosti potem razlagaj, tovariš, naprej da ni vse v denarju. Lahko pa že sedaj stopiš do kakšnega poklicnega čuvaja in mu svoje prepričanja obnrazložiš; pa neprobojni jopič ne pozabi doma. Tovariš!

PS
Pa vzemi naziv kolega tako kot VII FCI skupino v kinologiji; pri nas so vsi ptičarji:icon_confused:.
...Oprosti za napačen, nelovsko-etični naziv; od sedaj strogo tovariš, čeprav tudi v tej smeri nisem čisto prepričan ali izvira iz knapovstva ali komunizma:icon_lol:

Dober pogled, tovariši!

zajec
24. April 2014, 23:33
Sršen, nikjer nisem napisal, da podpiram turizem,ampak sem samo vprašal,kolikšen je pavšal za srnjaka v LDjih.Po tem vprašanju se je debata razvila v drugo smer, ne pa v smer odgovora na moje vprašanje.
Me pa osebno niti ne moti, če se neka LD gre,oziroma ne gre turizma.Zelo so lahko ponosne tiste Ld, ki z mesom lahko živijo in vlagajo nazaj v lovišče ,če pa imaš par kosov srnjadi pa glede na ceno res težko shajaš,bistveno bolj se pozna v loviščih s jelenjadjo.Prihajajo še slabši časi,oziroma nižanje cen mesa s strani odkupovalcev,tako da dvomim da se bo trend turizma obrnil po željah tistih, ki turizem ne zagovarjajo.
Mogoče pa bi bilo bolje razviti debato v smer, da se meso divjadi trži po višjih cenah ,ne pa da cena pada,s tem, ko bi več dobili za meso,bi lahko manj tržili turizem in več vlagali v lovišče.
Vem, da vam ta miselnost ne ustreza,a žal država zahteva svoje(koncesija,stroški s raznimi papirji,,...),tako da se še vedno svet vrti okoli denarja in ne okoli nekega hudega naravovarstva,kar ugotavlja tudi politika.Nisem politik in sem zagovornik naravovarstva v vseh pogledih,pa vendar svet teče daje takšen kot je.
Vem da se v debato več ne vklopijo določeni ljudje ki so na forumu,ker jim je dovolj nabijanaja.
Sedaj, ko pišem sem si rekel, da se v debato več ne vklopim, a žal se bojim, da me boste izvali,oziroma sprovocirali v vaš protiturizem.Če vam je všeč tako, pa vam naj bo z ali brez turizma.
lp:yea1:
lp

capra ibex
25. April 2014, 10:03
Posledično se bo vedno bolj naravovarstveno usmerjeno mnenje javnosti obrnilo proti nam in na koncu se nam lahko zgodi najslabše tudi za divjad, da bo lov ukinjen, čez čas pa vpeljan nazaj, a takrat ne več društveno po shemi lovskih družin, temveč preko posebej plačanih državnih ali še raje privatnih služb.

V nekem LPN v naši ljubi državi se je pred leti že zgodilo da so komercialni lov ukinili. In to kar za kakšno desetletje. Kmalu za tem se je v tem lovišču zelo razširilo takoimenovano "ožje naravovarstveno območje" brez kakšnih koli lovskoupravljalskih posegov. Posledice za gamsjo in kozorogovo populacijo so bile katastrofalne. Močni izbruhi garij. Cele trope so revirni lovski čuvaji našli poginule od garij. Ker v tem območju ni nikakršnih posegov, lahko lovci samo gledajo kako divjad pred njihovimi očmi dobesedno pri živem telesu zgnije. Po drugi strani pa so garje povsem naraven selektor kot velike zveri katerih na tem območju skoraj ni več.
Pa sami presodite, če je to tudi dobro za divjad?
Namen mojega pisanja je bil da je bila posledica ukinitve komercialnega lova, še prepoved lova na splošno in ta scenarij se je zgodil pred mojimi očmi.

Sršen
25. April 2014, 10:11
Vidiš Zajec, saj najini pogledi sploh niso tako narazen.
Le da se ti nekako vdajaš in se sprijazniš s situacijo, jaz pa pravim, da moramo lovci skupaj z javnostjo doseči, da bodo ideali uresničeni.
Če si mislil dobiti točen odgovor samo na zastavljeno vprašanje si pa malo napačno naslov napisal!


Pidog, tvoje objave pa nima smisla komentirati, ker je že sama sebi dovoljšen komentar. Le toliko, da bi izraz tovariš, kamerad, comrade ipd. lahko poznal širše, tako kot je v lovstvu tudi mišljen, ne pa ozko omejeno, kot ga gledate nekateri politično omejeni!

Sršen
25. April 2014, 10:22
... Ker v tem območju ni nikakršnih posegov, lahko lovci samo gledajo kako divjad pred njihovimi očmi dobesedno pri živem telesu zgnije. Po drugi strani pa so garje povsem naraven selektor kot velike zveri katerih na tem območju skoraj ni več.
Pa sami presodite, če je to tudi dobro za divjad?
....

Dobro vprašanje! Kaj ti misliš? Lahko te garje kot jih tudi sam primerjaš z zvermi oz. tudi po mojem prepričanju defiiniraš za selektorja, doprinesejo k močnejši novi populaciji?
Če iz tega razmišljanja izpustiva človekov finančni pogled, odločitev verjetno ne bo tako zelo enostavna, kaj meniš?
Veseli me, da še kdo malo razmišlja v to smer ne pa apriori zavrača nekaj kar mu ni všečno.

Pa da ne bo kdo sedaj sklepal, da sem proti lovu v TNP! Absolutno ne!

pidog
25. April 2014, 16:32
Dobro vprašanje! Kaj ti misliš? Lahko te garje kot jih tudi sam primerjaš z zvermi oz. tudi po mojem prepričanju defiiniraš za selektorja, doprinesejo k močnejši novi populaciji?
Če iz tega razmišljanja izpustiva človekov finančni pogled, odločitev verjetno ne bo tako zelo enostavna, kaj meniš?
Veseli me, da še kdo malo razmišlja v to smer ne pa apriori zavrača nekaj kar mu ni všečno.

Pa da ne bo kdo sedaj sklepal, da sem proti lovu v TNP! Absolutno ne!

In ti kolega (v širšem pomenu besede) prodajaš "premišljeno, strokovne" zgodbe o naravovarstveni usmeritvi sebe kot lovca?!?
Se pravi, če izpustimo finančni vidik, kot neetičnega, nenaravovarstvenega, bi morali selekcijo prepustiti garjam, ki bo iz gamsov naredila močnejšo populacijo, recimo vsaj mini kozoroge (čeprav te trofejna vrednost ne zanima) oz. iz naravovarstvenega vidika vseeno; ali garje ali plenilci?!? .....ali je zadetek v mehko, v nogo, v glavo, v srce; čisto vseeno samo da se divjad najde?!?!
Se strinjam lovski tovariš, da lahko končava debatirat na to temo. Kot dobronamerni nasvet pa: ne razlagaj drugim tovarišem kaj pišeš in javno zagovarjaš. Mene bi bilo pošteno sram .... ampak to je samo moje osebno mnenje namenjeno tebi Sršen (o predznaku tovariš, kolega bom pa v nadaljnih obračanjih tebi pošteno razmislil)

Dober pogled!

Dober pogled!

pidog
25. April 2014, 16:39
V nekem LPN v naši ljubi državi se je pred leti že zgodilo da so komercialni lov ukinili. In to kar za kakšno desetletje. Kmalu za tem se je v tem lovišču zelo razširilo takoimenovano "ožje naravovarstveno območje" brez kakšnih koli lovskoupravljalskih posegov. Posledice za gamsjo in kozorogovo populacijo so bile katastrofalne. Močni izbruhi garij. Cele trope so revirni lovski čuvaji našli poginule od garij. Ker v tem območju ni nikakršnih posegov, lahko lovci samo gledajo kako divjad pred njihovimi očmi dobesedno pri živem telesu zgnije. Po drugi strani pa so garje povsem naraven selektor kot velike zveri katerih na tem območju skoraj ni več.
Pa sami presodite, če je to tudi dobro za divjad?


Ma važno, da zraven ni vpleten denar, pa če tudi vse pocrka v mukah. Samo da je naravno.
Po "lovskih naravovarstvenikih".....pa še v jame naj se preselijo.

Dober pogled!

MilanK
25. April 2014, 17:18
Ker je gospodarjenje z gozdovi in divjadjo neločljivo povezano ali naj potem tudi gozdove prenehamo sekati in jih prepustimo naravi, da ta naredi svojo selekcijo in lubadar. Bistvo gospodarjenja je v tem, da človek z umnim poseganjem ne ogrozi nobene vrste divjih živali, enako je z gozdovi, da se ne posega v njihovo glavnico, sekajo se le zelene obresti.

Sršen
25. April 2014, 20:57
Pidog moram reči, da si slika!
Ko človek samo pozove k razmišljanju o nečem, ti njemu že avtomatično pripisuješ, da zastopa nasprotno mnenje od tvojega. S takim odnosom ni čudno, da lovci vedno bolj bredemo v konflikt z ostalimi.
Ko boš sposoben razmišljanja in pogleda na določen problem iz različnih vidikov, se ti bo odprlo še kakšno dodatno spoznanje, kakšna drugačna pot ali pa potrdila tista, ki si jo že prej zagovarjal. A treba je pogledati čez planke. Vedno!
MilanK je lepo nakazal trajnostno rabo naravnih virov. Nekaj kar tudi sam zagovarjam in vedno bom. In ta vključuje lovstvo s puško v glavni vlogi. Se pa ravno v luči trajnostne rabe kaže pomakljivost tistih lovskih ureditev, ki temeljijo na lovskem turizmu. In ta dognanja se objavljajo in na njih podlagi določene države že ukrepajo.
Pri nas bomo seveda raje ponovili napake drugih.
To, kar pripisuješ meni, da zagovarjam, se bo zgodilo, oz kot piše Capra se že dogaja ravno zato, ker forsiramo oblike lova, ki javnosti niso pogodu. Če na to opozarjam, še ne pomeni, da zagovarjam! Če se odzovem na drugačno razmišljanje, pomeni da debatiram in razmišljam ter tehtam variante. Nekateri pa ste seveda osvojili nespremenljivo in sveto resnico in vsak dvom je prepovedan!
No, lahko pa seveda rečeš, da je za odločitev države o prepovedi lova tam kriv Sršen, ker preveč na glas razmišlja na tem forumu, če te bo to potolažilo.

Takih tvojih nasvetov ne potrebujem. Točno vem kaj zagovarjam in tega ne skrivam. Sem se pa seveda pripravljen pogovarjati o alternativah.
Tako da pripisovanja kakšnega sramu in podtikanja o zastreljeni divjadi in mučnem umiranju se v bodoče raje ogni, razen če se pri tem ne gledaš v ogledalo!

Ma važno, da zraven ni vpleten denar, pa če tudi vse pocrka v mukah. Samo da je naravno.
Po "lovskih naravovarstvenikih".....pa še v jame naj se preselijo.

Dober pogled!

Kultura dialoga! Kaj želiš odgovor, da ti pa pojdi na luno ali kaj?
Se ti zdi to primeren način? Meni se zdi izzivanje k pobalinskem špetiru, tako da piscu po mojem ni v čast.

alojz1
25. April 2014, 21:16
Tako kot tukaj so diametralno nasprotna tudi mnenja članov v nekaterih LD.
Bom opisal primer. Pa presodite sami.

Dolgo nazaj je bil lovski dom potreben nove strehe, oken in fasade. Ker to stane sem predlagal lovni turizem. UO je odobril pet srnjakov za goste in to je teklo par let. Potem so se pojavili dvomi o potrebnosti tega. S strani tistih, ki so se čutili oškodovane pri odstrelu.

Ko so gostje prišli so lahko uplenili 5 srnjakov. Drugi dan je bil za odstrel še eden, gostje pa trije. Odobrenega odstrela nisem smel preseči ker mi je inšpektor (naš član)zagrozil z sankcijami. Srnjak je padel in druga dva nista smela več streljati. Čeprav je eden od njih videl dvanajsteraka. Tega srnjaka je čez par dni uplenil spremljevalec sam. To je povzročilo takšen revolt med člani, da so z peticijo zbirali podpise za njegovo izključitev. Bilo je 22 maja.

Naslednje leto smo goste odpovedali. Denar za obnovo doma pa nabirali tudi z prispevki članov.

pidog
25. April 2014, 21:45
MilanK je lepo nakazal trajnostno rabo naravnih virov.

Sršen se ti iskreno opravičujem in zaključujem.

Ali je lovski turizem v SLO, izven okvira trajnostne rabe naravnih virov? Izven plana odstrela, ki bazira ravo na trajnostni rabi?
Ali pa padamo na neumnosti kot jih je opisal Capra Ibex? Ker se denar ne vrača v naravo in je bolje prepustiti uravnavanja populacij garjam, itd .... in potem posegi v trofejno divjad za ceno usranega mesa?

Oprosti Sršen ampak se mi vse bolj zdi, da si začel malo drugače "uglaševati kitaro":icon_wink:

Pa dober pogled, tovariš!

Sršen
25. April 2014, 22:11
Sršen se ti iskreno opravičujem in zaključujem.

Ali je lovski turizem v SLO, izven okvira trajnostne rabe naravnih virov? Izven plana odstrela, ki bazira ravo na trajnostni rabi?
Ali pa padamo na neumnosti kot jih je opisal Capra Ibex? Ker se denar ne vrača v naravo in je bolje prepustiti uravnavanja populacij garjam, itd .... in potem posegi v trofejno divjad za ceno usranega mesa?

Oprosti Sršen ampak se mi vse bolj zdi, da si začel malo drugače "uglaševati kitaro":icon_wink:

Pa dober pogled, tovariš!

Opravičilo sprejeto.
Pidog, nič nisem začel drugače gosti. Moje mnenje pač je tako kot je. Vedno pa v prvo vrsto postavljam dobrobit divjadi.
In kot je Alojz napisal, mnenja so lahko diametralno nasprotna. Iz tega se moramo učiti ne pa samo kontrirati.
Brez skrbi, da mi ne gre za folšijo ali nagajanje družinam ki se ukvarjajo z lovskim turizmom, Divjad pade enako od krogle tebe, mene ali nekoga, ki odstrel plača.

Je pa dejstvo, da dejavnost lova ni zastonj. Četudi našega dela v lovišču nič ne računamo. Zato bi res raje videl, da bi našo dejavnost financirala država. Da ne bi družine imele težav zaradi prevelikih škod, da ne bi odgovarjali zaradi težav, ki jih sami ne moremo rešiti, da bi z društvenim delom pokrivali društvene zadeve, za lovske pa država in da bi nam naš trud priznavala.
V takem sistemu sem prepričan, da bi bolj prišla do izraza skrb za populacije divjadi, da bi manj gledali na posamezne trofejne primerke, da bi posledično bili tudi odnosi boljši, saj se v večini jagri zašpetirajo ravno zaradi trofej.

Lej Pidog, mogoče sem idealist, mogoče tudi "usekan", a vsak od naju menda ima pravico, da lepo pove svoje mnenje in da lepo pove kaj ga pri mnenju drugega moti.

Lepo se imej, lovski tovariš!

jazbec
26. April 2014, 11:33
Pa poglejmo še malo k našim prijateljem ribičem? Tam se pa vse vrti okoli denarja, pa nihče ne dela problema.
Kdor malo pozna problematiko bovedel kaj mislim (prodaja kart komur koli, samo da ima denar, vlaganje rib, tudi tujerodnih, krmljenje rib z različnimi pripravki, vzpodbujevalci apetita, C&R ribolov....)
Pa ni ribolov nič manj prijazen do živali. Predstavljajte si srno, ki jo med hranjenjem ujameš na trnek, nato pa jo vlečeš v vodo. Ko jo po nekem času spraviš pod vodo, jo slikaš in nato vržeš nazaj na kopno....

pidog
26. April 2014, 14:02
Mogoče zanimivo branje za zelene, prekaljene lovce, predvsem pa tudi ostalo javnost, ljubitelje narave.
...če imamo LPN zakaj jih "dober" gospodar ne izkorišča...vsaj zame je nekako tako kot sem že enkrat napisal: Pojma nimamo!
Da bo pa država reševala probleme LD jev:icon_rolleyes: . Da, z ukinitvijo lovstva v sedanjih okvirih in selitev v tiste, na katere nekateri opozarjate:icon_wink:.
Lovski turizem v okviru smernic trajnostne rabe, ureditve, katerih rezultate nam marsikdo zavida.

Dober pogled!

PS
Pa da ne bo kdo mislil, da imam kaj "skupnega" z ZG.