PDA

View Full Version : nastrelitev



narava
17. May 2010, 14:45
Zanima me ali kdo uporablja napravo "bore sight" za hitro nastavitev(nastrelitev) optike z pomočjo tega laserja.

alojz1
17. May 2010, 16:04
S tem prihraniš samo kakšen naboj, ki bi v začetku šel mimo tarče.
Dokončna nastrelitev pa je odvisna od teže in oblike krogel, polnjenja, cevi in še marsikaj kar ta naprava ne upošteva (moje mnenje).

hunterxxxl
17. May 2010, 16:11
Jaz mislim da to sploh ni uporabna zadeva, kot je alojz1 reku, ne moreš upoštevati teže krogle... bla bla bla...:icon_smile:
Mogoče sem pa kozla ustrelu, nej pove kdo ki je to že sprobal.

Moje mnenje je da to uporabiš, za izračun padca na x metrih, pač daš laser v cev, daš tarčo na 200m, označiš kam sveti, nato ustreliš, nato vidiš kolk cm ma padca.

lp

Franc
17. May 2010, 20:58
Ta zadeva je samo za grobo nastavitev,da so zadetki v okvirju tarče!

andrej win
17. May 2010, 22:46
Ene par pušk sm probu sam nastrelit..pa mi je še vedno tko ratal,da če je daljnogled dober in da se kliki ujemajo (razlike),ne rabiš treh krogel..

Puško položiš na trdno,lahk stojal,pogledaš skozi cev v tarčo-- daljnogled nastaviš in to je to..največkrat ni 10 cm odstopanja,ko si pa 10 cm od centra,pa ni noben problem več z tremi streli nastavit na željeno točko..

Ne bom pa trdiu,da je pri vsaki puški to mogoče-.-

ZR7
18. May 2010, 08:31
...
Puško položiš na trdno,lahk stojal,pogledaš skozi cev v tarčo-- ...
Za večjo točnost v cev vstaviš še tulec, kateremu si izbil netilko ...

karel
18. May 2010, 10:39
Z grobo nastavitvijo ( takšno ali drugačno ), je zaželjeno, s prvim strelom, zadeti tarčo velikosti 50x50. Potem je na vrsti malo matematike ( klikanje ) in drugi strel mora zadeti željeno mesto. S tretjim potrdimo svoje uspešno delo. :icon_smile:

vest
18. May 2010, 12:38
Moj način:(poraba nabojev:1kos):icon_study:

Puško trdno vpneš v nastrelitveno pripravo.
Puško nameriš v ciljno točko.(center tarče)

Ustreliš.

Na tarči označiš mesto zadetka.

Ponoviš prva dva koraka.

Sedaj križ v daljnogledu iz sredine, oz. ciljne točke, z kliki pomikaš toliko časa, da križ prekrije mesto zadetka.

Pospraviš puško in nastrelitev je 100% OK. Razna odstopanja so možna zaradi strelca, in drugih parametrov.

Lp

alojz1
18. May 2010, 13:06
Najbolj enostavno opisano in edino pravilno (le puška mora biti res dobro vpeta med premikanjem križa).
Korekcijo strelnega daljnogleda bi moral opraviti vsak lovec sam.

detel
18. May 2010, 15:53
Moj način:(poraba nabojev:1kos):icon_study:

Puško trdno vpneš v nastrelitveno pripravo.
Puško nameriš v ciljno točko.(center tarče)

Ustreliš.

Na tarči označiš mesto zadetka.

Ponoviš prva dva koraka.

Sedaj križ v daljnogledu iz sredine, oz. ciljne točke, z kliki pomikaš toliko časa, da križ prekrije mesto zadetka.

Pospraviš puško in nastrelitev je 100% OK. Razna odstopanja so možna zaradi strelca, in drugih parametrov.

Lp
Šolsko in drži kot pribito :icon_wink:.

karel
18. May 2010, 16:10
Se po vaših izkušnjah, skupina zadetkov spremeni, če se enkrat strelja iz "šraufštoka", drugič pa iz navadnega naslona?

hunterxxxl
18. May 2010, 16:25
Vest se podpišem pod toj post.:icon_biggrin:

lovski zdravo

alojz1
18. May 2010, 20:33
Se po vaših izkušnjah, skupina zadetkov spremeni, če se enkrat strelja iz "šraufštoka", drugič pa iz navadnega naslona?

Da
Tisti "šraufštok" je namenjen bolj za vpetje puške, ko po Vestovem receptu premikaš križec daljnogleda.

karel
18. May 2010, 21:27
"Da
Tisti "šraufštok" je namenjen bolj za vpetje puške, ko po Vestovem receptu premikaš križec daljnogleda."
To, da je vpetje puške namenjeno premikanju križca, ni povsem nujno, ker pri novejših daljnogledih, ni potrebno.
Zadetek iz vpetja, je sigurno drugačen od zadetka v "živo", ki se uporablja v praksi.

alojz1
18. May 2010, 22:32
Karel, res ni nujno je pa ceneje.
Gotovo si že nastreljeval npr. Cajzov strelni daljnogled, ki nima klikov. Koliko nabojev je bilo potrebnih?

karel
19. May 2010, 08:20
"aloljz1" - Se strinjam, zato sem tudi napisal, da vpenjanje puške pri novejših daljnogledih, ni nujno. Pri daljnogledih, ki imajo brezstopenjsko premikanje, ki je zabeleženo s črticami in tistimi, ki jih moraš premikati na montaži, pa brez primeža, skoraj ne gre.
S postopkom, ki ga omenja "vest", se ne strinjam, zaradi vrstnega reda. Po mojem mnenju, je najprej potrebno ustreliti iz položaja, ki se ga največkrat uporablja - recimo leže, z mehkega naslona. Potem puško nastavimo v primež tako, da je merilna točka, ki smo jo uporabljali pri strelu, enaka. Sedaj lahko, brez težav, križ "namestimo" na zadetek. Takšen vrstni red, se je pokazal za bolj uspešnega, ker primež uporabimo le zato, da nam drži puško in ne za streljanje. V primežu je puška idealno postavljena, kar se v praksi, ne dogaja in tudi ni povsem potrebno, je pa koristno, da je iz strela v strel enako. Vsak ima svoj način streljanja - zvračanje puške levo ali desno, trši ali bolj blag stisk, itd..Vse to vpliva na zadetke in ker nikoli ne bomo držali puške tako, kot jo drži primež, tudi zadetkov, ne bomo imeli tam, kot bi bili ustreljeni z njegovo pomočjo. Lahko pa iz primeža streljamo, da preverimo raztros, ki je lahko posledica izrabljene cevi, slabega daljnogleda ali montaže, neprimernega/slabega streliva in na zadnje lahko določimo tistega, ki je navadno kriv za vse ( morebitne ) zgrešene strele in se nahaja zadaj, za gumo...:icon_smile:

detel
19. May 2010, 10:04
Če je puška točna iz primeža, bo tudi uporabna na lovu. Nima smisla komplicirati in begati mlade lovce .

alojz1
19. May 2010, 10:49
Karel, pomembno je, da mislimo enako. Ti si Vestov recept samo malo raztegnil v bistvu pa je isto.
Debato lahko zaključimo. Vsem pa želim čim več točnih zadetkov :icon_lol:

karel
19. May 2010, 10:50
"detel" - Mislim, da nisi "pogledal" v bistvo, o katerem sem pisal.

karel
19. May 2010, 10:52
"...Ti si Vestov recept samo malo raztegnil...
Nisem ga raztegnil, le v pravilen vrstni red sem ga postavil...:icon_smile:

hunterxxxl
19. May 2010, 17:27
Mal smo tematiko zgrešil :icon_lol:

karel
19. May 2010, 22:00
"Mal smo tematiko zgrešil :icon_lol:"
Lahko, ja ali pa tudi ne - stvar presoje...:icon_smile:

hunterxxxl
19. May 2010, 22:01
Maš prov, js mislm da smo jo, zdej govorimo že o drugih tehnikah nastrelitev ki nimajo veze z "bore sight":icon_biggrin:

lovski zdravo

karel
19. May 2010, 22:10
"...zdej govorimo že o drugih tehnikah nastrelitev ki nimajo veze z "bore sight":icon_biggrin:"
Stvar dogovora - preiskusimo in, kot prijatelji orožja in tehnik, preverimo in damo zaključek - ta bo vsem v prid...:icon_smile:

hunterxxxl
19. May 2010, 22:22
Se strinjam:limona:
Zame je zaključek ta, dokler tega ne preizkusim ne bom naprej komentiral, lahko podajam samo mnenja!

Glede stojal in "šraufštokov" mi niso pri srcu, jih ne uporabljam pogosto, kot ste že povedali nekateri, je stojalo za preizkušanje grup, in probavo različnih vrst municij.

Še vedno sem pristaš tega, da vsak lovec prostoročno nastreli puško, tako da bo njemu prav, da mu bo prav nosila, in pri nastrelitvi naj ne šparamo z municijo. Pač nastreljujemo dokler ne nese u piko!! Če si tako vohrn, da ne moreš ustreliti vsaj 10 patronv, potem je brezveze da si se sploh podal v ta šport.:icon_lol:

lovski zdravo

karel
19. May 2010, 22:27
In to, je to!!:icon_smile:

detel
20. May 2010, 09:59
Z 10-timi patroni lahko nastreliš vsaj 5 pušk :icon_wink:

jvpv
20. May 2010, 10:08
Saj ne gre samo za puške... gre tudi za strelca samega (več strelov - boljši rezultat).:icon_wink:

narava
20. May 2010, 10:22
Toliko napisanega, pa nihče mi ni odgovoril na preprosto vprašanje, ki se je glasilo" Ali kdo uporablja napravo za nastrelitev bore sight".

Zanimajo me samo izkušnje z tako napravo, kdo, kaj in kako nastreljuje pa me v tem trenutku ne zanima.

alojz1
20. May 2010, 10:30
Toliko napisanega, pa nihče mi ni odgovoril na preprosto vprašanje, ki se je glasilo" Ali kdo uporablja napravo za nastrelitev bore sight".

Zanimajo me samo izkušnje z tako napravo, kdo, kaj in kako nastreljuje pa me v tem trenutku ne zanima.

Ker nisi dobil odgovora je najbolje, da napravo nabaviš in nas tepce poučiš

hunterxxxl
20. May 2010, 14:30
Z 10-timi patroni lahko nastreliš vsaj 5 pušk :icon_wink:

Tole sem mal tko bleknu, ampak vseeno, če že nastreljuješ ponavadi še malo povadiš, vsaj jaz.:icon_wink:

rutarjan
18. November 2010, 17:51
Prikaz v sliki in besedi kako to čudo deluje
http://www.youtube.com/watch?v=Uip4P80e62w&feature=related

PROF.racoon
5. January 2011, 23:39
Sem komaj zdaj prebraal to nitje.
To napravco imam tudi sam. Naročil sem jo preko luže od Bushnella.
Pri prvem nastreljevanju je v veliko pomoč, saj lahko že v začetku optiko približno nastavimo zadetku na tarči.

Postopek je čisto enostaven kot pasulj. Laser damo v cev (priloženi so adapterji za vsak kaliber posebej; tudi za šibrovke) in osvetlimo tarčo (dobimo piko na tarči). Križ v optiki nastavimo na piko, ki je na tarči. Odstranimo laser, ustrelimo in zadetek ne bi smel biti daleč od mesta ciljanja s križem.

Tako nekako...

robertv
6. January 2011, 18:50
Kolegi lovci v predhodnih prispevkih imajo vsak po svoje prav...

Veliko faktorjev lahko vpliva na let krogle proti željenemu cilju. Tudi lasersko preverjanje točnosti zadetka sicer je nek indikator, vsak pa verjetno ve, da na kroglo, ki zapusti cev vedno delujeta vsaj upor zraka in gravitacija, tako da linije leta krogle ne moreš obravnavati kot ravne črte(tudi na 100m ne) - tako, da ne se pustit prepričat na razne komercialne finte.
Prvo pravilu pri nastrelu puške je, da vedno uporabljaš isto municijo s katero nameravaš tudi kasneje streljati. Le tako boš ohranil balistične karakteristike na to municijo nastreljene puške. Potem križ nastaviš po navadi v center tarče in sprožiš ter opazuješ kje krogla konča. Potem je fajn, če imaš stojalo, kjer puško vpneš in križ spet postaviš na center. Križ pa nato pelješ na luknjo. ki jo je pred tem pustila izstreljena krogla. V drugem poizkusu bi moral zadetek biti zelo blizu željenega rezultata.
Važno je tudi vedeti, da potem v uporabi približno oceniš razdaljo tarče, ker vedi, da si puško nastrelil na npr 100m. če boš streljal na krajšo ali daljšo razdaljo moraš križ pravilno dvigniti ali spustiti.
Naj ne to izveni kot kakšno nakladanje, vendar se z balistiko( teorijo in tudi prakso) ukvarjam kar nekaj časa in vzemite moje stavke kot dobronamerne.

detel
7. January 2011, 10:21
Tudi brez stojala se da dobro nastreliti, seveda kdor ima izkušnje. Potrebno je le izmeriti odmik zadetka od centra in nato šteti klike.

PROF.racoon
7. January 2011, 15:42
Tako kot sem napisal... Boresighter, kolimator ali kakorkoli že, je dober pri prvi nastrelitvi orožja, ko moramo optiko PRIBLIŽNO nastaviti.
Eni to delajo tudi s t.i. ODOKATIVNO metodo s pogledom skozi cev in približno nastavitvijo optike. To deluje le v primeru, če imamo puško fiksirano, pri kolimatorju pa puška ne rabi biti fiksirana.

Dober pogled!