PDA

View Full Version : Prepariranje in strojenje



jakatina
2. May 2010, 14:20
Lep pozdrav!

Sem zelo "svež" lovec in imam željo se naučiti prepariranja in ročnega strojenja. Po internetu in knjižnicah sem vse prebrskal, vendar te literature ni nikjer, oz. je tako stara, da se teh načinov oz. preparatov ne upoablja več. Poklical sem že 3 preparatorje ali strojilce in mi nihče noče pomagati, s kakšnimi preparati se dela, kje kupujejo plastične oči,...
V bistvu nikjer ne dobim osnovnih informacij za učenje.

Lepo vas prosim, če ima kdorkoli kakšno informacijo ali je sam preparator in mu ni težko razložiti stvari s katerimi dela, bi bil zelo vesel.

Jaka

Krpan
16. July 2010, 22:15
vprašaj tole gospodično:
http://www.rtvslo.si/kultura/drugo/je-umetnost-nagacevanja-zivali-res-umetnost/234881

zoran26
16. July 2010, 22:44
Najlepši "preparat" je živa divjad in drugi živelj v naravi ujet v fotoaparat.

pepo
17. July 2010, 17:30
Na lovskem sejmu v Longaroneju v Italiji http://www.longaronefiere.it/, je bilo na tem področju kaj videti. Kar nekaj razstavljalcev je promoviralo in v živo demonstriralo svoje delo in izdelke. Tudi izbira umetnih vsadkov je bila pestra. Sejem je vsako leto okrog prvega maja.

tetrix
14. February 2011, 15:18
Zanima me, kje bi lahko kupil Borax? Uporablja se tudi kot čistilo v gospodinjstvu.

hunter1
14. February 2011, 18:27
http://www.bock.si/

evo tu vprašaj, so zelo prijazni, meni so že dostikrat pomagali:icon_lol:

JAKAJEŽ
14. February 2011, 18:35
Zanima me, kje bi lahko kupil Borax? Uporablja se tudi kot čistilo v gospodinjstvu.

Borax,če je to prašek,katerega se uporablja tudi pri varjenju(hartlotanju),ga dobiš v lekarni:icon_study:

lp

Krpan
19. February 2011, 21:01
Za odstranjevanje dlake je zelo uporabna raztopina apna. Sem preizkusil.

Za strojenje krzna ali usnja pa raztopina tanina, ki ga najlažje dobiš v lubju (največ ga ne menda v hrastovem). Nisem še preizkusil.

mugo
19. February 2011, 21:11
Strojenje kož nekaj stane, če daš to narediti nekomu, ki to počne kot obrt.
Včasih so bile kože lisic in kun nekaj vredne in so lovci nekaj zaslužili s prodajo teh kož. Danes jih nimaš kam prodati.
Zanima me, kaj naredite z dobrimi kožami lisic in kun, ko jih uplenite?
Jaz sem jih do letos vse lepe odrl in dal strojit, enkrat mi jih je uspelo celo prodat (za ceno, ki je pokrila stroške, kaj več pa ne). Sedaj se mi jih je spet nabralo precej, pa nimam kam z njimi, zato jih ne odiram več. Žal mi je vsake lisice z lepo kožo, ki jo moram zavreči, ampak taka je realnost.
Če pozna kdo koga, ki odkupuje kože lisc, najsi bodo strojene, sušene ali sveže, naj to prosim napiše ali sproči na ZS.

tarfila
20. February 2011, 11:31
Za strojenje krzna ali usnja pa raztopina tanina, ki ga najlažje dobiš v lubju (največ ga ne menda v hrastovem). Nisem še preizkusil.

Kostanjevo lubje ima največ tanina !

mugo
20. February 2011, 11:33
Kostanjevo lubje ima največ tanina !

Največ ga imajo hrastove šiške. Včasih so jih celo nabirali in prodajali usnjarskim podjetjem.

tarfila
20. February 2011, 12:49
Pr nas živi en starejši model, ki živi čisto po starih normah, in on sam stroji kože in izdeluje iz njih izdelke. Moram enkrat do njega, da mi razloži osnove, potem vam pa poročam, da bomo še mi probal

Ahiles
20. February 2011, 19:39
odlično tarfila! in če ti ni odveč, še kaj poslikaj :icon_wink:

me zanima, kakšne izdelke izdeluje. Sicer pa sem mnenja, da bi morali bolj promovirati na tak lovski način uplenjene "slovenske lisice". Morebiti, bi morali izdelait poseben žig in potrdilo, da je izdelek izdelan iz v Sloveniji uplenjenih lisic in ne iz lisic iz farm. To bi izdelku dodalo precejšnjo vrednost, pa še lovci bi imeli nekaj od tega. Iz tega bi se dalo narediti prestiž, če bi le bila volja in znanje. Tudi sam še nisem zavrgel niti ene same lisičje in kunje kože, razen garjavih!
podoben razmislek velja seveda tudi za ostale kožuharje in nenazadnje vse kože. Vemo kaj in kako porabljajo kože skandinavci... V glavnem še ena stvar, kjer lahko skupaj nekaj dosežemo!

macesen
3. November 2014, 23:09
Pozdravljeni, iščem mojstra, ki bi bil pripravljen ustrojiti lisičjo kožo, po možnosti kdo z Gorenjske.
Je pomembno, v katerem času je lisica uplenjena?
Se priporočam za kakšen kontakt, lahko na zs, da grem lahko v akcijo. :)

TaSl
4. November 2014, 00:17
Pozdravljeni, iščem mojstra, ki bi bil pripravljen ustrojiti lisičjo kožo, po možnosti kdo z Gorenjske.
Je pomembno, v katerem času je lisica uplenjena?
Se priporočam za kakšen kontakt, lahko na zs, da grem lahko v akcijo. :)

Normalno, da je dobra uplenjena v zimski dlaki. Nekje proti koncu novembra ali začetek decembra bi že morala biti prava, vsaj tako pravijo pravi stari lisičarji oziroma kožuharji.
Za več info me kontaktiraj na ZS.

macesen
4. November 2014, 16:50
Hvala za odgovor. Sem poslal ZS.

mugo
5. November 2014, 07:58
Star strojar mi je rekel, da je najboljša kvaliteta kože decembra in januarja.
Za kontakt strojarja na gorenjskem pa mi lahko pišeš na ZS.

alojz1
5. November 2014, 08:42
Koža je primerna za strojenje, ko pri odiranju znotraj ne vidimo več temnih lis.
Prvo lisico sem uplenil v oktobru in dal narediti kučmo. Po 30 letih je še vedno enaka. Temne lise znotraj pa so znak, da krzno še raste. Taki koži pri strojenju (odstranjevanju notranjega sloja) porežemo čebulice dlak in dlaka izpada. To lahko vidimo saj dlako lahko povlečemo na notranjo stran.
Jaz kožo namočim v sol, ki sem ji dodal 2 žlici mravljične kisline. Večkrat premešam. Po par dneh notranji sloj odstopi in ga odstranim z topim nožem. Kožo nato dam v kromovo sol. To sol dobite v vsaki galvaniki ali trgovini (poiščite na spletu). Sol raztopite v vodi in nastane temno rjava raztopina. Krzno v tej raztopini vsak dan premešamo. Postane elastično po par dnevih. Odvisno od koncentracije soli. Nato krzno dobro operem v čisti vodi in dam sušiti. Med sušenjem ga nategujem in večkrat premečkam drugače je lahko trdo.
Če imamo kožo za na zid trdota ne moti. Za ovratnik ali kapo je pa dobro, če je mehko. Probajte. biggrin
Obstaja veliko načinov strojenja. Meni je opisani najbolj enostaven.

Sršen
5. November 2014, 08:53
... Jaz kožo namočim v sol, ki sem ji dodal 2 žlici mravljične kisline. Večkrat premešam. Po par dneh notranji sloj odstopi in ga odstranim z topim nožem. Kožo nato dam v kromovo sol. To sol dobite v vsaki galvaniki ali trgovini (poiščite na spletu). Sol raztopite v vodi in nastane temno rjava raztopina. ...

Lahko prosim napišeš še približna razmerja voda : sol : kislina . Koncentracije verjetno niso nepomembne.

alojz1
5. November 2014, 09:03
Sol ni tako pomembna (dve pesti). Če pa je kisline preveč se pa koža trga. Zato sem napisal 2 žlici za eno kožo. Vode pa toliko, da je koža pokrita. Saj lahko probaš kdaj notranji sloj odstopi. Včasih lahko kar potegneš in gre stran.

Hribowc
6. November 2014, 10:06
Pozdravljeni,

Ponudila se mi je prilika za odkup preparata sove uharice in divjega petelina. Oba preparata se mi zdita dokaj redka in bi jih odkupil četudi sam nisem bil uplenitelj.

Skratka zanima me koliko so sploh vredne take stvari, ko gre za prodajo ?

macesen
6. November 2014, 15:02
Jaz kožo namočim v sol, ki sem ji dodal 2 žlici mravljične kisline. Večkrat premešam. Po par dneh notranji sloj odstopi in ga odstranim z topim nožem. Kožo nato dam v kromovo sol. To sol dobite v vsaki galvaniki ali trgovini (poiščite na spletu). Sol raztopite v vodi in nastane temno rjava raztopina. Krzno v tej raztopini vsak dan premešamo. Postane elastično po par dnevih. Odvisno od koncentracije soli. Nato krzno dobro operem v čisti vodi in dam sušiti. Med sušenjem ga nategujem in večkrat premečkam drugače je lahko trdo.


Neumno vprašanje, pa vseeno - verjetno je pomembno, da je namočena samo notranja stran kože? Ker dlaka v stiku s kislino gre verjetno hitro v nič. Se pravi, da je treba zelo paziti, da ne pride kakšna kapljica na zunanjo stran?

alojz1
6. November 2014, 15:16
Neumno vprašanje, pa vseeno
Prav si ugotovil. Res je neumno. biggrin Kako pa bi ti mešal? In 2 žlici kisline na par litrov vode. Hm.

Sol ni tako pomembna (dve pesti). Če pa je kisline preveč se pa koža trga. Zato sem napisal 2 žlici za eno kožo. Vode pa toliko, da je koža pokrita. Saj lahko probaš kdaj notranji sloj odstopi. Včasih lahko kar potegneš in gre stran.

TaSl
6. November 2014, 15:56
Pozdravljeni,

Ponudila se mi je prilika za odkup preparata sove uharice in divjega petelina. Oba preparata se mi zdita dokaj redka in bi jih odkupil četudi sam nisem bil uplenitelj.

Skratka zanima me koliko so sploh vredne take stvari, ko gre za prodajo ?

Zame osebno NIČ!

Je pa ponavadi tam nekje okrog 100 evrov za takšen preparat kar poštena cena za oba. Več sigurno ne plačaj, raje manj.

Je pa vsaka stvar toliko vredna, kot je zanjo pripravljen odšteti kupec.

macesen
6. November 2014, 20:38
Prav si ugotovil. Res je neumno. biggrin Kako pa bi ti mešal? In 2 žlici kisline na par litrov vode. Hm.
Ok. Samo da se razumemo. Beseda ni konj. :)

alojz1
6. November 2014, 21:42
Da ne boš tako dobesedno razumel. Malo se tudi hecam. Zato sem smeškota prilepil.
Ni pa to takšna koncentracija, da bi krzno poškodovala saj lahko z roko premešaš. Poizkusite vsi ki vas zanima z kakšno kožo (zajec npr) in skušajte odstraniti notranjo plast po dveh dnevih. Če gre težko pa še kakšen dan zraven. Malo vaje je potrebno.
Ta postopek je pri vseh receptih enak. Polšje ali zajčje kože pa v nadaljevanju lahko strojimo tudi z žitnimi otrobi (menda vsebujejo tanin). V vodi z otrobi jih pustimo dalj časa. Potem samo obesimo na vrvico kot perilo. Ko je krzno suho otrobe enostavno odstranimo tako da z palico potolčemo kot včasih preprogo, ko še ni bilo sesalcev. biggrin

macesen
7. November 2014, 19:24
Hehe, brez skrbi.
Beseda kislina me je najprej asociirala na konkretno koncentracijo, zato se mi je zdelo malo čudno, da bi razžrlo notranjo stran kože, na zunaj pa bi jo odnesla s celo kožo. biggrin
Vsekakor hvala za podroben opis, bom ob priložnosti poskusil. Sem zdaj dobil kontakt enega mojstra, ker imam že ugledano kosmatinko in ne bi eksperimentiral na tako lepem kožuhu, samo še mraz čakam.

22.mag
7. November 2014, 19:34
receptura za strojenje,navodila in slike: http://derdejan.wordpress.com/2011/06/28/strojenje-zajcjih-kozuhov/

mogoče pa komu pomaga biggrin

TaSl
5. January 2015, 20:12
Zanima me koliko časa po odrtju je koža divjega prašiča še primerna za strojitev, če je v zamrzovalniku.

alojz1
5. January 2015, 20:53
Par let. V Sibiriji so najdenega mamuta psi jedli. Pa je bil zmrznjen več kot eno leto. biggrin

Nini
8. February 2015, 18:04
Da še malo obudimo to temo koliko vas je že doma poiskusilo ali strojilo krzna divjadi pa naj se javijo samo tisti ki so vsaj poiskusili.Sam sem strojil že nekaj kosov in bi rad izmenjal izkušnje.

Lep pozdrav

Špicar
15. February 2015, 21:18
Ti kar napiši svoje izkušnje kako si se sam lotil in kako ti je uspelo. Ker mislm da marsikoga zanima (mene zelo in se mi sanja ne kako bi začel in se lotil zadeve) :D

Nini
18. February 2015, 21:42
Prav nekega navdušenja ni ali pa tisti ki to počno ne obiskujejo foruma.

cvalsr
20. June 2015, 22:16
Če se smem tule prištuliti:

Nekje bi rad dobil nagačeno / preparirano manjšo ujedo (skobca, sokola, ...) - z namenom, da bi jo med dozorevanjem češenj namestil na drevo v vlogi čuvaja! Nekega plenilca, ki se ga frdamani škorci bojijo! (Kake kanje se najbrž niti ne?) Prepovedano to menda ni? Hvala za kak namig / nasvet.

mugo
21. June 2015, 07:18
Ni prepovedano in bi moralo delat, vsaj nekj časa. Verjetno boš lahko dobil kaj takega, kar si želiš, če ne tu, pa daj v male oglase.

teohafy
21. June 2015, 12:37
Moje češnje varujejo plastične vrane obešene na češnjo, ki jih drugače uporabljam za lov. Šoje in kosi pustijo češnje pri miru :)

Jagermaister
21. June 2015, 18:12
Kaj pa vrane?

mugo
21. June 2015, 19:03
Kaj pa vrane?

Za odganjanje vran je najbolj učinkvito obesiti na vidno mesto mrtvo vrano. Tudi plastična obešena z glavo navzdol je učinkovita.

Jagermaister
21. June 2015, 19:19
Mislil sem glede na prejšnji post: plastične vrane odganjajo šoje in škorce, najbrž pa privabijo še druge vrane. In obratno: če bodo visele z glavo navzdol, pa se šoje in škorci najbrž ne bodo menili zanje.
Le predvidevam!

mugo
21. June 2015, 19:27
Če imaš več vran, pač eno obrneš na glavo, pa bo odgnala vse vrane, pa če imaš še 100 drugih normalno postavljenih, da odganjajo druge ptiče.

mateja
22. June 2015, 09:16
Kje se lahko nabavijo plastične vrane?

Zvitorepec
22. June 2015, 17:46
Predlagam da iz kakšne tuje trgovine nabaviš črne in jih z sivo barvo pobarvaš. Pri nas so predrage.

mateja
23. June 2015, 08:47
Hvala za nasvet.biggrin

Nini
6. January 2016, 00:25
Je morda kdo strojil z galunom?

LP