PDA

View Full Version : Močan ali švoh kaliber



stjrp
9. April 2010, 11:00
Ker sem zasledil že toliko polemiziranja okrog primernosti kalibrov, predlagam da za to uporabljamo novo temo, kjer si bomo izmenjevali mnenja.

Moje osebno mnejnje je da .308, 30-06, 7rem, 8x57IS, 8x68S, 7x64, ter pri prelamačah 7x65R, 30RBlaser Lahklo čisto brez skrbi in streljamo vso slovensko divjad, od mladičev srnjadi do medveda, ne da bi pri tem povzročali zaznavno večjo škodo na mesu kot če bi naprimer streljali gamse in srnjad z .243. Pa tudi krivulje leta so pri teh kalibrih dovolj ravne tudi za strele na še vedno lovske razdalje, sploh če jih pristrelimo na ISD(ideal shootin distance). Krogle se tudi za njih dobi vseh vrst.

Zato se torej sprašujem, čemu bi človek kupoval puško manjšega kalibra, z izgovorom da jaga predvsem srnjad, a potem ko bo prišel pa merjasec, bo pa: "Kaj čmo, dejmo provat pod uho". al kaj. Meni osebno se zdi to smešno, sploh ker je cena iste karabinke v kalibru npr 243 ali pa 223 popolnoma enaka kot v kalibru 30-06, pri magnum kalibrih pa je neko majhno doplačilo. Razlika v ceni municije je pa tudi minimalna, sploh za tisto škatlo ali dve na leto.

No prosim da še drugi poveste svoja mnjenja tukaj, da bodo druge teme nekoliko bolj "čiste".

ZR7
9. April 2010, 11:15
Za vlačit na fotelje v hišicah na koleh je res vseeno. Do pod hišice se puška pelje v prtljažniku, po lojtri jo pa že pritrogamo. Tako da foteljaši verjetno res ne vidijo prednosti lahkih malih kalibrov. Zaradi mene lahko streljajo z breztrzajcem, saj so tako prikrajšani za tisti pravi lov, ki se mu reče zalaz.

Za pirš pa je lahka in kratka puškica zlata vredna. Zato me bo moja .222 rem Manlicherica spremljala dokler bo vzdržala ona in jaz hodil na jago.
Spustiti prašiča mimo zaradi nedovoljenega kalibra za to divjad mi pa ni težko, še sploh ker jih preredko videvam, da bi se sekiral in mi že srečanje z njimi veliko pomeni.
Če bi jih imel priliko pogosteje srečevati, pa bi s seboj nosil ravno tako lahko in okretno Heym kombibirko v kalibru 7x57R.

ZR7
9. April 2010, 11:19
...Razlika v ceni municije je pa tudi minimalna, sploh za tisto škatlo ali dve na leto.

No prosim da še drugi poveste svoja mnjenja tukaj, da bodo druge teme nekoliko bolj "čiste".

Kdor iz svoje delovne puške izstreli samo škatlo ali dve na leto, po mojem sploh ne bi smel jagat! Ena škatla gre samo za pripravo in nastrelitev. Malo je lovcev, ki so sposobni brez vsaj nekaj vaje zagotoviti dobre strele v pogojih terenskega lova. No ja, če se spet povrnem k foteljašem na prežah, z dobrim naslonom po polurnem počitku in enim "ta kratkim" je možnost tam malo večja. :icon_twisted:

Če se povrnem k ceni in primerjam .222rem in 30-06, kar med drugim posedujem je razlika za isto vrsto municije kar občutna.

JANEZ L
9. April 2010, 12:00
Lp!

Za iz "fotelja" uporabljam .270WIN, ki jo uporabljam prav tako na zalazu, ampak v obeh situacijah tudi uporabljam 9,3X64, ki je kar težak "kol", na pogone sabo "vlačim" ali kombinirko 7X65R/16 ali pa 9,3X64 z obema seveda v pogon...a ja, z lahko Blaserjevo kombinirko 5,6X50R/16 pa prav ne rad lovim na zalaz, prelahka in vedno znova mislim, da sem jo kje popustil.:icon_twisted:

Kakor povsodi tudi tu velja, da s tistim česar se navadiš.

Lovski zdravo
Janez L

stjrp
9. April 2010, 12:04
Za vlačit na fotelje v hišicah na koleh je res vseeno. Do pod hišice se puška pelje v prtljažniku, po lojtri jo pa že pritrogamo. Tako da foteljaši verjetno res ne vidijo prednosti lahkih malih kalibrov. Zaradi mene lahko streljajo z breztrzajcem, saj so tako prikrajšani za tisti pravi lov, ki se mu reče zalaz.

Za pirš pa je lahka in kratka puškica zlata vredna. Zato me bo moja .222 rem Manlicherica spremljala dokler bo vzdržala ona in jaz hodil na jago.
Spustiti prašiča mimo zaradi nedovoljenega kalibra za to divjad mi pa ni težko, še sploh ker jih preredko videvam, da bi se sekiral in mi že srečanje z njimi veliko pomeni.
Če bi jih imel priliko pogosteje srečevati, pa bi s seboj nosil ravno tako lahko in okretno Heym kombibirko v kalibru 7x57R.


A mi lahko prosim poveš koliko je ena nova repetirka priznane znamke in kvalitete v kalibru .222 lažja od 30-06. Saj danes imajo 30-06 čisto komot 56cm dolge laufe, krajšega pa tudi .222 skoraj da nima, torej kje je tukaj tvoja večja lahkost in okretnost. A je cenej imet dve puški nižjega cenovnega razreda (ena za zalaz, ena za čakanje) ali pa eno kvaliteno višjega cenovnega razreda, kjer se ne pridobi samo na okretnosti in teži ampak tudi na kvaliteti in imamo lepo en univerzalen kaliber, ki nam zagotavlja rezervo v primeru malo slabšega zadetka, ker če še ne veš je človek zmotljiv, pa tudi, če postreli po 5 škatel na leto v tarčo.

luka_k
9. April 2010, 12:16
Spet tema za ta "kunštne" strelce :icon_biggrin:
Za zalaz srnjadi, na pogonih, na prežah, na krmišču in sploh povsod uporabljam kaliber 7x64. Edino kadar se odpravim na lisice vzamem 22 hornet, pa še to grem po navadi na štant in gre 7x64 zraven :icon_smile:
222 imamo doma, pa je bolj ali manj v omari.

capra ibex
9. April 2010, 12:19
Tole bi lahko primerjal kar z avtomobili, edina razlika je v tem da se z večjim in močnejšim avtom bolje pelješ kot z malim, pri puškah pa je ravno obratno, meni osebno je najljubše streljati prav z 222rem.

ZR7
9. April 2010, 12:30
... in imamo lepo en univerzalen kaliber, ...

Ta kaliber me pa zelo zanima kateri bi bil. Verjetno se bomo vsi strinjali, le pravega pogruntaj!:icon_twisted:

zajec
9. April 2010, 14:34
Sej drapajo pa tud vsi glih, 223 itak drapne mnogo bolj v ramo kot 30-06.:icon_lol:
Z 223 si upa vsak strelat z 30 -06 pa se moras ze mal prpravljati.

Deerhunter
9. April 2010, 14:49
Jaz bi tukaj zagovoril srednje kalibre. Nekaj vmesnega. Izbire je dovolj. Npr. 308 win, 7×57... Oba sta zakonsko dovoljena za odstrel vse divjadi. Zakaj torej imeti 300 win mag, 7 mm rem. mag., pa po drugi strani 223 rem... ali 243 rem... Nočem nobenega prepričevati v nakup katerega koli kalibra, le naglas razmišljam, če je že debata o tem. Zakaj bi imel puško v kalibru 223 rem., potem pa pride divji prašič, jelen... in kaj potem... Marsikateri bi vseeno ustrelil. Tisti pa, ki ne bo mu bo morda še dolgo žal, da je spustil jelena, samo zaradi "prešvoh" kalibra. Pa ne mi spet rečt, češ da sem mlad jager in nimam izkušenj. Sem mlad jager, sem pa iz lovske družine in sem trenutno 3. generacija lovcev pri naši hiši in vem da se v desetletjih lovskega udejstvovanja zgodi prav vse mogoče. Malo banalen primer seveda, pa vseeno, oba moja prednika, oče in ded, sta se večkrat srečala iz oči v oči tudi z medvedom. Takrat ti verjetno ni vseeno ali imaš 223 rem. ali kaj malo močnejšega. Če pa imaš 7×57, 308 win ali kateri podoben, je puška vseeno kratka in lahka, nima odsuna, močna je pa dovolj za vsako jago. Po mojih izkušnjah pa je tudi pok bolj znosen kot pri tistih malih razantnih kaliberčkih.
Samo za razmislek.

alojz1
9. April 2010, 19:00
Ko sem pri predsedniku LD ob hrvaški meji gledal njegovi puški, ni bil z nobeno zadovoljen. Z 7 rem.mag. pravi, da se boji streljati, 223 pa dela preveč podpludb. Pa sem mu napolnil naboje 7mag. z 120 grs kroglico in minimalno polnjenje.Daljnogleda ni bilo treba niti prestavljati, strelja pa se super (njegovo mnenje).
Lahko iz močnega kalibra naredimo ustrezno šibek naboj. Ne moremo pa iz šibkejšega narediti obratno
To je nekako tako kot z avtom. Lahko z močnim peljemo počasi, ne moremo pa z fičkom hitro.

dolgin
9. April 2010, 21:51
Imam kr nekej zgoraj omenjenih kalibrov. Sem pa pristaš večjih kalibrov,vsaj 6.5. Je pa res,da kak 300wm podobni magnumi pr meni ne bojo drena delal. 308 je zakon,vzemte si ta kaliberček,pa lahk jagate vse kar čte.

alojz1
9. April 2010, 21:59
Dolgin sva enakega mišlenja.
308 je poceni, natančen, ni pretiran pok in odsun in ima največjo paleto krogel. Kdor tu ne najde primerne krogle za svoje potrebe mu pa res ni pomoči.
Pa da ne bo kdo rekel, da hvalim svoj kaliber. Ga žal nimam:icon_cry:

pumpa
9. April 2010, 23:36
počasi prihajate do mlačne mogoče odkrijete še toplo ....:icon_lol:

za mene so uporabni kalibri tisti, ki jih imam v omari in sicer 22 lr, 222 rem, 7×65r,308win, 9,3×72r, 16, 12.
imel in sprobal bi pa vse ki jih boste napisali.:icon_wink:

hunterxxxl
10. April 2010, 19:48
Moje mnenje je pa takšno. Vsak kaliber je namenjen svoji vrsti divjadi, in za vsako divjad se najde idealen kaliber. Drugače pa razmišljam tako da če imaš v lovišču vso vrsto divjadi je najbolje imet vsestranskega, npr 7×64, 8×57. Te dva kalibra sta v moji knjigi najbolj vsestranska, za njih je na voljo velika izbira municije različnih cen in karakteristik. 8×57 lahko poleg lovskih nabojev uporabljaš še vojaške ki te pridejo 20 centov za kos za streljanje tarč in lov na lisico.
Kot ste že nakateri rekli, najbolje je imeti puško vsestranskega kalibra, pa da se jo navadiš. Če pa imaš celo vrsto različnega orožja boš vedno vzel na lov tisto ki ti je pri srcu druge bodo pa počivale v kotu.
Razlika v cenah npr med najdražjim 223 remington in 8×57 je minimalna oz jo sploh ni. Če se ti pa zdi škoda dajat malo večje vsote denarja za škatlo municije potem se pa podomače povedano "požrite"

Lovski zdravo

alojz1
10. April 2010, 20:45
Drugače pa razmišljam tako da če imaš v lovišču vso vrsto divjadi je najbolje imet vsestranskega, npr 7×64, 8×57.
Lovski zdravo

Prav si ugotovil:icon_lol:
Ampak, 308 je vmes in, če imaš to puško ti ni treba imeti dveh različnih

patriot
10. April 2010, 20:53
Prav si ugotovil:icon_lol:
Ampak, 308 je vmes in, če imaš to puško ti ni treba imeti dveh različnih

Se podpišem. 308 win. je zakon!!!:icon_wink:

rws
10. April 2010, 21:32
308win je zakon, in bo ostal zakon. pred kratkim sem ga sprobal tudi na večjih razdaljah na tarčo, najdlje na 400m.Tudi na tej razdalji je precej uporaben, lahko rečem. Izpolnil bi celo pogoje za prestrelitev na tej razdalji!:icon_twisted:
No dovolj samohvale, dodal bi še samo to, da se za ta kaliber dobijo krogle teže od 3.7g do 14.3g!:icon_study:

pumpa
10. April 2010, 21:52
Prav si ugotovil:icon_lol:
Ampak, 308 je vmes in, če imaš to puško ti ni treba imeti dveh različnih


Se podpišem. 308 win. je zakon!!!:icon_wink:


308win je zakon, in bo ostal zakon. pred kratkim sem ga sprobal tudi na večjih razdaljah na tarčo, najdlje na 400m.Tudi na tej razdalji je precej uporaben, lahko rečem. Izpolnil bi celo pogoje za prestrelitev na tej razdalji!:icon_twisted:
No dovolj samohvale, dodal bi še samo to, da se za ta kaliber dobijo krogle teže od 3.7g do 14.3g!:icon_study:

prosim če napišete katere od ostalih kalibrov si še lastite ali je to edini ki ga imate , potem ne delajte učencem ki berejo ta forum napačnega vtisa kajti dokler ne poiskusiš vsega ne hvali samo svojih stvari .
pa je moj 308 prav tako skoraj idealen, mislim pa celo da če bi imel 6,5×55 bi bila zadeva ista, ker je na lovu in strelišču toliko različnih dejavnikov da enostavno ni mogoče izbrati univerzalnega kalibra...:icon_wink:

rws tebe bi pa popravil da se za kaliber 30 dobijo krogle teže od 3,7 do 18g ampak kaliber 30 je mnogo več kot 308w...

Deerhunter
10. April 2010, 21:54
Vsak je za en namen odličen. So pa nekateri tudi "samo" dobri za vse :icon_lol:

alojz1
10. April 2010, 22:11
[QUOTE=pumpa;52864]prosim če napišete katere od ostalih kalibrov si še lastite ali je to edini ki ga imate , potem ne delajte učencem ki berejo ta forum napačnega vtisa kajti dokler ne poiskusiš vsega ne hvali samo svojih stvari .
QUOTE]

Jaz imam samo 7x65R zato ne hvalim tega kalibra ker je moj:icon_twisted:
Sem pa vodnik krvosledca in vidim veliko zastrelitev zato si domišljam, da o tem lahko sodim.
Poleg tega sem pristrelil kar nekaj pušk in napolnil nabojev. 308 tudi mene prej ni zanimala, dokler je nisem prvič pristreljeval ( preizkusil sem jih več zato je mnenje korektno). Mislim da ne zavajam lovcev, če ta kaliber pohvalim

dolgin
11. April 2010, 07:08
222,223,7x57,8x57js,308win,3006,7x65r....,tko da glih za primerjat je,a Pumpa? Je pa živa resnica,da mi manjka 6.5,zdj al bi blo to x55,x57,bi se dal zgovarjat,ampak mislm da je bi znala bit zanimiva reč to.

pumpa
11. April 2010, 17:13
222,223,7x57,8x57js,308win,3006,7x65r....,tko da glih za primerjat je,a Pumpa? Je pa živa resnica,da mi manjka 6.5,zdj al bi blo to x55,x57,bi se dal zgovarjat,ampak mislm da je bi znala bit zanimiva reč to.

če sam filaš bolš ×57 ker lahko kupiš od krogel kar želiš, če pa serijska municija jo je pa ×55 dosti več na izbiro predvsem za jelene...:icon_lol:

dolgin
11. April 2010, 20:09
če sam filaš bolš ×57 ker lahko kupiš od krogel kar želiš, če pa serijska municija jo je pa ×55 dosti več na izbiro predvsem za jelene...
Nekej bomo že rešil......:icon_wink:

stjrp
12. April 2010, 00:02
[QUOTE=pumpa;52864 prosim če napišete katere od ostalih kalibrov si še lastite ali je to edini ki ga imate , potem ne delajte učencem ki berejo ta forum napačnega vtisa kajti dokler ne poiskusiš vsega ne hvali samo svojih stvari .
QUOTE]

.22LR(za se igrat na tarčo), 30-06, 7x65R, 8x68S (največkrat z njim na lovu), ter še en drilling 7x65R/12/12 čaka na nabavno dovoljenje:icon_lol: In s temi za nekatere topovi streljam vse kar ima parklje in je v planu:icon_lol:

PS: Pa ne mi z odsuni pri 30-06 za tisti en strel na lovu, ker upam da ste en tolk dedci, ne pa babe od 50kg:icon_wink:

ZR7
12. April 2010, 07:31
...
PS: Pa ne mi z odsuni pri 30-06 za tisti en strel na lovu, ker upam da ste en tolk dedci, ne pa babe od 50kg:icon_wink:

Odsun je odvisen predvsem od tega kako nasloniš in držiš puško.
30-06 je še čisto obvladljiv in dovolj krotek kaliber. Če si šlampast te lahko pa že šrotarca nabuta.

pikolis28
12. April 2010, 08:09
Odsun je odvisen predvsem od tega kako nasloniš in držiš puško.
30-06 je še čisto obvladljiv in dovolj krotek kaliber. Če si šlampast te lahko pa že šrotarca nabuta.

al pa zenska :icon_lol:

alojz1
12. April 2010, 10:13
[QUOTEPS: Pa ne mi z odsuni pri 30-06 za tisti en strel na lovu, ker upam da ste en tolk dedci, ne pa babe od 50kg:icon_wink:[/QUOTE]

Ja pa ravno pri decih, ki dajo en strel je zelo viden zamik ali poteg pri proženju. Značilni za desničarja so zadetki desno nizko. Ko mi je en tak dec za prmej zagotavljal, da je daljnogled premaknjen, sem mu pripravil puško brez naboja. Takrat se je videlo kako "cukne" kar pri strelu ni opazno.

rikec
12. April 2010, 12:03
Moj kolega ima kaliber 7*64 in je zelo zadovoljen z njim. Če se ne motim, so temu ali mu še vedno rečejo "jugoslovanski" kaliber. Strelja vse z njim, jelenjad, srnjad, divje prašiče, muflona, gamsa in tud medveda je že dobil in pravi, da nobena divjad ni šla po strelu kaj posebej daleč, če je sploh šla :icon_lol: Jaz imam 7*57R. Do sedaj sem sprobal na jelenjadi, srnjadi in divjih prašičih. Sej vse pade kar streljam, samo mene osebno moti ker divjad ne pade v ognju, pa so zadetki vsi o.k. za plečko. Je pa res, da veliko jagrov sedaj kupuje kaliber 308. Že nekaj kolegov in znancev je kupilo tako lovsko puško s tem kalibrom v zadnjem času.

zober
12. April 2010, 13:42
Dolgin ti boš pa kmalu rabil osebnega orožarja,da ti bo vse to vzdrževal!Kako je pa zunaj naših meja,kako majo pa tam urejeno sčim oziroma skakšnim kalibrom lahko upleniš divjad?Al samo pri nas tak zakon?

rws
12. April 2010, 13:44
308win je pri naši hiši že 15let, praktično ne najdem niti ene slabosti v tem kalibru.
Za tiste ki ste mnenja, da je za večjo divjad prešvoh, se pa dobi hornadyjev(interlock in interbond) naboj light magnum, ki ima na ustju energijo 4000j, kar pa že ni tako švoh.
....tudi federal izdeluje naboj z kroglo nosler partition High energy.

detel
12. April 2010, 14:18
308win je zakon, in bo ostal zakon. pred kratkim sem ga sprobal tudi na večjih razdaljah na tarčo, najdlje na 400m.Tudi na tej razdalji je precej uporaben, lahko rečem. Izpolnil bi celo pogoje za prestrelitev na tej razdalji!:icon_twisted:
No dovolj samohvale, dodal bi še samo to, da se za ta kaliber dobijo krogle teže od 3.7g do 14.3g!:icon_study:

3,7g :icon_confused:. A se da sploh nastreliti puško kal. 308 s to gramažo.

dolgin
12. April 2010, 14:21
hehe Zober,pa še usega nism naštel,ja,dejstvo je,da eni zbirajo znamke,pa avte,eni smo pa pač mahnjen na pihavnke,je pa tkole....

miš93
12. April 2010, 14:21
Moj kolega ima kaliber 7*64 in je zelo zadovoljen z njim. Če se ne motim, so temu ali mu še vedno rečejo "jugoslovanski" kaliber.

Kadar zasledite dolžino tulca 64mm gre za Brenneke-jev izum - 7x64, 8x64, 9,3x64 so vsi njegova deca...Brenneke ni bil Jugoslovan.

rws
12. April 2010, 14:30
3,7g :icon_confused:. A se da sploh nastreliti puško kal. 308 s to gramažo.

za 3.7g se dobi hitrejši smodnik, in špila:icon_wink:
sam sicer pod 7.1g še nisem šel.

rikec
12. April 2010, 14:34
Kadar zasledite dolžino tulca 64mm gre za Brenneke-jev izum - 7x64, 8x64, 9,3x64 so vsi njegova deca...Brenneke ni bil Jugoslovan.

Lej, jaz sem to tko slišal, ker pravijo, da so včasih vsi (verjetno) večino lovcev iz bivše juge imeli tak kaliber... Toliko kolikor sem jaz slišal za kaliber 7*64 :icon_study:

pumpa
12. April 2010, 15:12
Odsun je odvisen predvsem od tega kako nasloniš in držiš puško.
30-06 je še čisto obvladljiv in dovolj krotek kaliber. Če si šlampast te lahko pa že šrotarca nabuta.

odsun je odvisen predvsem od teže puške od teže krogle in velikosti kalibra, drugače pa če malo bolj pogledaš pa opaziš da je šrotarca v precej večjih kalibrih kot pa krogelni naboj, tako da tudi bol rukne...

wolf1
12. April 2010, 16:19
Po videni debati sem v dvomih a vzamem novo risanico v 300 WIN MAGNUM ali 8x68S?

rws
12. April 2010, 16:44
375h&h magnum!:icon_twisted:

ZR7
12. April 2010, 16:44
Po videni debati sem v dvomih a vzamem novo risanico v 300 WIN MAGNUM ali 8x68S?

Vzemi .50, bo vsaj malo rezerve. :icon_twisted::icon_wink::icon_lol:

Holland
12. April 2010, 17:44
Moje mnenje je, da so za slovenske razmere lova 30-06, 8x57, 7x57, 308W, 7x64, 9.3x62 zakon. Mogoče sem kašnega spustu. 222 ali 223 so pomoje za lisico zakon in mogoče za kašno srnjad, za drugo pa to ni. Prej našteti kalibri so pomoje vsestransi in lahko z njimi streljač čisto vso parkljasto divjad brez nekih poškodb. No tukaj je zelo odvisno tudi od kugel ampak pustmo zdaj to.

alojz1
12. April 2010, 20:03
375h&h magnum!:icon_twisted:

dobro svetuješ, saj vsi pravimo, da je treba malce rezerve:icon_lol:

pumpa
12. April 2010, 20:07
Moje mnenje je, da so za slovenske razmere lova 30-06, 8x57, 7x57, 308W, 7x64, 9.3x62 zakon. Mogoče sem kašnega spustu. 222 ali 223 so pomoje za lisico zakon in mogoče za kašno srnjad, za drugo pa to ni. Prej našteti kalibri so pomoje vsestransi in lahko z njimi streljač čisto vso parkljasto divjad brez nekih poškodb. No tukaj je zelo odvisno tudi od kugel ampak pustmo zdaj to.

ja sej 222 in 223 je za lisice in srnjad za druga pač ni:icon_wink:
pri strelih morajo biti poškodbe zelo velike da divjad čim prej izgubi normalne sposobnosti ...:icon_twisted:

patriot
12. April 2010, 20:46
ja sej 222 in 223 je za lisice in srnjad za druga pač ni:icon_wink:
pri strelih morajo biti poškodbe zelo velike da divjad čim prej izgubi normalne sposobnosti ...:icon_twisted:


Ali so pa po zakonu za določeno divjad "prešvoh"!:icon_twisted:

Franc
12. April 2010, 20:51
Da,ne bo kdo tople vode odkril!:icon_confused:

rws
12. April 2010, 20:55
kaj pa je narobe s toplo vodo:icon_twisted:

zober
12. April 2010, 22:15
ja sej 222 in 223 je za lisice in srnjad za druga pač ni:icon_wink:
pri strelih morajo biti poškodbe zelo velike da divjad čim prej izgubi normalne sposobnosti ...:icon_twisted:

Ah ja hehe!

zober
12. April 2010, 22:27
Drugače kar zadeva poškodb srnjadi po strelu z 223 in z uporabo mehkejše krogle sam uporabljam rws so poškodbe več kot zadovoljive!

detel
13. April 2010, 09:20
Ne močan - ne švoh, srednji je glih ta pravi :icon_wink:

rikec
13. April 2010, 12:13
Ne močan - ne švoh, srednji je glih ta pravi :icon_wink:

Točno tko...tisti, ki zadene a ne? :icon_lol:

mugo
13. April 2010, 12:30
Za primerjavo energij in krivulj za različne kalibre in krogle:http://www.norma.cc/default.asp?Lang=2 Kliknite balistic in izberite metric. Nato lahko primerjate lovske naboje:huntin cartridges-ok
s klikom na določen naboj/kroglo se vam izriše krivulja in se zgoraj izpišejo podatki. Zame prav zanimiva zadeva za primerjavo.

Franc
13. April 2010, 13:15
Za divjad ni "glih tapravga",vsak je slab!

rikec
13. April 2010, 14:31
Za divjad ni "glih tapravga",vsak je slab!

Za divjad ne, za jagra je pa dober :icon_lol:

pikolis28
13. April 2010, 15:02
22lr je lih tapravi za srnad:icon_lol:

Jagermaister
13. April 2010, 19:19
Za prašiče tud! Še nobeden ni ušel::icon_biggrin:

jvpv
13. April 2010, 19:21
Za prašiče tud! Še nobeden ni ušel::icon_biggrin:

Iz svinjaka:icon_lol::limona: