PDA

View Full Version : Odvračanje ujed



Sagitarius
23. March 2010, 19:43
S prijateljem golobarjem se večkrat sprašujeva kako odvrniti ujede od plenitve domače perjadi in kako odvrniti sokola selca od napadov na golobe pismonoše?
Naloga se zdi nemogoča sploh pri golobih, ki so med treniranji v zraku in prepuščeni popolnoma sami sebi in je težko primerjat z kraguljem in kokošmi.
Kakšna ideja?

Hunter
23. March 2010, 23:02
Ideja?Sprijazni se s tem da ti bo na leto zmanjkal kak golob,nekaj povsem normalnega je da si bo sokol postregel tam kjer je največja možnost da kaj dobi.

Sagitarius
24. March 2010, 00:30
Do takega zaključka prihajam tud js, ampak niso moji golobi.
Sem mislil, da ve kdo za kak star trik.

detel
24. March 2010, 09:27
V obdobju intenzivnih napadov, jeseni in spomladi, imeti golobe zaprte ali ko jih odpreš biti z njimi. Je pa problem, ko poletijo. Prav sedaj so napadi vsakodnevni, ko se ujede vračajo na sever.

Hunter
24. March 2010, 11:52
Do takega zaključka prihajam tud js, ampak niso moji golobi.
Sem mislil, da ve kdo za kak star trik.

Moj sosed jih ima 1000.Z njimi tudi tekmuje,pa se je sprijaznil s tem da kak golob izgine.Nekateri se ne morejo,zato žive golobe nastavljajo v pasti,ko pa selec prileti na goloba ga bodisi ujame živega ali mu poseka tace:icon_cry:.Zdej nej mi pa še kdo reče da ima tak vzreditelj rad ptice.:icon_evil:

sokolar
24. March 2010, 16:02
Dejstvo je ,da je to problem tako na strani golobarjev, ki so prizadeti zaradi izgube golobov kot tudi ljubiteljev ujed, ko golobarji vzamejo stvari v svoje roke in začno sistematično loviti in pokončevati ujede zlasti sokola selca in kragulja.

Tudi sam sem imel nekaj časa golobe pismonoše in sem se srečeval z podobnimi težavami. Dejstvo je, da univerzalnega recepta ki bi odpravil to težavo ni. Ujede namreč plenijo za preživetje manj sposobne osebke in osebki, ki jih selekcionira človek po svojih kriterijih to nedvomno so. Tvojemu znancu, ki ima 1000 golobov predlagam, da vsako leto reskira nekaj 10 manj kvalitetnih golobov iz katerih naj formira jato, ki naj jo prvo izpušča iz golobnjaka in šele, ko bo sokol uplenil goloba naj izpusti preostalo jato v kateri so kvalitetni golobi. Tudi golob s kakšnim peresom manj v krilu bo lažji oz ciljni plen sokola in lahko na ta način žmanjšamo morebitno uplenitev kvalitetnejših osebkov. Na tekmah pa ne more dosti vplivati na izgube, od dolge poti izmučeni golobi so lahek plen ujed.

Tisti, ki imajo le nekaj deset golobov oz. jih gojijo le ljubiteljsko pa svetujem, da imajo odprte ves čas. Golobi, ki so dosti zaprti imajo veliko željo po letenju zato so manj previdni.Na začetku bodo sicer večje izgube, kasneje pa se bodo golobi navadili na strategije ujed in se bodo tudi veliko bolje pazili.

Sagitarius
24. March 2010, 16:11
Se strinjam. Sam ne bi rad, da bi do tega prihajalo, zato iščem načine, kako sokola odvrnit.
Težko je nekoga pripravt do miselnega premika, če je trdno prepričan, da prej sokolov ni blo in da jih je človek naselil. :icon_confused:

Prisotnost (krilečega, kričočega) človeka sokola ne odvrne.

sokolar
25. March 2010, 09:54
Kriljenje in kričanje nima efekta, lahko poskusi z raketami, ki počijo v zraku (pištolskimi ) prej naj na poke malo navadi golobe, da ne bodo še bolj zbegani.

Sokol selec razvije pri lovu na golobe različne lovske strategije, tako, da pogosto že po načinu lova lahko ugotoviš za kater osebek konkretno gre. Napadi sokola se običajno dogajajo visoko v zraku. Sokol prisili golobe da se dvignejo visoko v nebo tako da jih s prostim očesom le s težavo opazimo. Da se dvignejo jih prisili tako, da lepo kroži pod njimi in jih počasi dviguje, ki so zadosti visoko nekateri sokoli počakajo, da golobom začno popuščati živci in začno pikirati proti zemlji potem si enega izbere. Nekateri sokoli imajo drugo taktiko, naletijo direktno v jato in nato ocenijo kateri golob je slabši.

Dejstvo je da so poštni golobi in visokoletači zelo privlačen plen sokola, če je kdo opazoval mestne golobe, ki so v številnih pogledih podoba skalnega goloba hitro opazi razliko. Mestni golobi živijo zunaj zato so selekcionirani v vseh pogledih, ki so potrebni za uspešno preživetje v naravi.

detel
25. March 2010, 10:04
Veliko omenjate selca. Ti so pri nas redki ali jih ni. Napadajo pa kragulji in samice skobca. Največkrat napadejo pri golobnjakih in ko golobi štartajo si izbere enega :icon_sad:

jazbec
25. March 2010, 15:50
Jaz jih vsako leto najdem kar nekaj v okolici krmišča. Hodijo na koruzo, takrat pa postanejo malica za kragulja.

Franc
25. March 2010, 18:50
To je pač zakon narave in seveda še kdo lovi in upleni razen nas,za obstoj sebe in svoje družine.Kdor to razume ve,da se temu ne more izogniti!

Sagitarius
26. March 2010, 17:48
Kolikor sem pač imel priliko videt napad skobca, je zmeraj priletel kot blisk skozi grmovje, vejevje na vrabce pri meni doma.
Napadi na golobe pri kolegu so bili pa pikiranje z višine in zasledovanje. Po tem scenariju je tud ujel eno golobico.

Ponavadi so kakšne pozne mladiče golobov imeli za vabe ali pa v enem primeru navadnega goloba, ki se pa ni obnašal tako bedasto kot pismonoše, ampak se skril pod skedenj. :icon_smile:

Bor
26. March 2010, 22:22
To, da skobec napada golobe se mi ne zdi verjetno.

Falco
27. March 2010, 19:08
Bor, skobec se spravi tudi na golobe! To zimo sem bil priča trem napadom skobca na moje pismonoše. Ponavadi mam golobe odprte približno 2 uri in med tem časom delam tudi drugo delo, tako da jih ne morem nonstop opazovat in sem prepričan da je bil še kakšen napad več. Najbolj zanimivo je bilo, ko je samica skobca stala na eni strani strehe golobnjaka, golob pa na drugi strani. Nekaj časa sta se gledala potem pa pufff, skobčevka se je zabila v goloba in skupaj sta padla za golobnjak. Bilo mi je žal goloba, ker je bil glih eden od pismonoš, tko da ko sem se približal na cca. 5m ga je skobčevka izpustila in odletela stran. Drugi primer je bil, ko je bila jata golobov v zraku in vedno, ko so se golobi spustili nižje, da bi pristali, so začeli delati tiste panične osmice, ki jih počno kadar jih napade kraguljka. Situacija mi je bila čudna in ko sem prišel do golobnjaka sem na tleh za trto videl mlado samico skobca na golobu. Preden ga je izpustila sem se moral kar konkretno približati, na okoli 3m. Golob je bil še živ, ampak imel je luknjo proti srcu v prsih in manjkalo je okrog 15-20g mesa. To je bil zopet pismonoša težak okrog 500g, ker sicer imam tudi manjše golobe težke okrog 250-300g. Tretji primer je bil zelo podoben temu.


Pa še nekaj filmčkov za tiste, ki dvomijo v pogum skobca:icon_wink:

http://www.youtube.com/watch?v=5M-HtonGZho

http://www.youtube.com/watch?v=6NOTMEeKcvk&feature=related

Pri drugem posnetku snemalec kar veselo trdi da je to postovka:icon_lol: