PDA

View Full Version : risanica



jagrBlaž
2. March 2010, 12:04
Zanimam :icon_study: se za nakup Kranjske risanice model M, v kalibru 6.5×57, zato bi rad zvedel čim več pozitivnih in negativnih mnenj glede te risanice ter kakšno municijo mi kaj predlagate? :icon_study:

HVALA

Franc
3. March 2010, 09:04
Boš moral kakšno fotko priložiti,da vidimo,ali je običajni model 113(kopija Krico firme) puškarne iz Kranja z napisom firme!??

Franc
3. March 2010, 09:21
Kaliber je pa podoben .243W,le energije (RWS KS 8,2g na 100m=2804J)ima več in je dovoljen odstrel po zakonodaji:d.prašič,muflon,jelenjad,kozorog.Se pravi lahko "jagaš vse le medveda ne!
Kar se pa streliva tiče,pa imaš bolj malo izbire(za povprečnega lovca zadosti),le dva EU proizvajalca RWS in pa Hirtenberger.!

jagrBlaž
3. March 2010, 09:30
Boš moral kakšno fotko priložiti,da vidimo,ali je običajni model 113(kopija Krico firme) ...!??

puško gledam že en časa http://www.xxxxx.si/orozje/10_v.jpg, sprememba bi bila samo da je cev 56cm in ne 60cm.


Reklame, reklamice...

jagrBlaž
3. March 2010, 09:51
Kaliber je pa podoben .243W,le energije (RWS KS 8,2g na 100m=2804J)ima več in je dovoljen odstrel po zakonodaji:d.prašič,muflon,jelenjad,kozorog.Se pravi lahko "jagaš vse le medveda ne!
Kar se pa streliva tiče,pa imaš bolj malo izbire(za povprečnega lovca zadosti),le dva EU proizvajalca RWS in pa Hirtenberger.!


Glede kalibra je tako, da tut med .243w premlevam v bistvu iščem mal manjši kaliber ki bo za srnjad, tudi za pujse, jelenjad(teleta, košute). za medota in velikega jelena imam browninga v kalibru 30-06. Glede 6.5×57 sem slišal kar dosti pozitivnih stvari, edino je to kar si omenil ,da je bolj slaba izbira nabojev, pa po eni strani dostkrat pride namesto srnjadi kak kos jelenjadi pa bi bil bolj korajžn za strel z 6,5×57 kot pa z .243:icon_wink:

muzikant
3. March 2010, 11:15
Glede kalibra je tako, da tut med .243w premlevam v bistvu iščem mal manjši kaliber ki bo za srnjad, tudi za pujse, jelenjad(teleta, košute). za medota in velikega jelena imam browninga v kalibru 30-06. Glede 6.5×57 sem slišal kar dosti pozitivnih stvari, edino je to kar si omenil ,da je bolj slaba izbira nabojev, pa po eni strani dostkrat pride namesto srnjadi kak kos jelenjadi pa bi bil bolj korajžn za strel z 6,5×57 kot pa z .243:icon_wink:

Najboljše ti je, da izbereš pravo municijo (EVO) za .30-06 in boš pokril vso našo divjad.:icon_wink:

detel
3. March 2010, 11:42
Zanimam :icon_study: se za nakup omenjene risanice v kalibru 6.5×57, zato bi rad zvedel čim več pozitivnih in negativnih mnenj glede te risanice ter kakšno municijo mi kaj predlagate? :icon_study:

HVALA

Malo rezerve pri kalibru ti ne bo škodilo, predvsem zato, ker imaš v lovišču tudi jelenjad in prašiče. Nemalokrat sem uplenil merjasca pri lovu srnjadi. Ti imaš možnost pa tudi jelena. Toliko z moje strani :icon_study:.

jagrBlaž
3. March 2010, 11:55
Malo rezerve pri kalibru ti ne bo škodilo, predvsem zato, ker imaš v lovišču tudi jelenjad in prašiče. Nemalokrat sem uplenil merjasca pri lovu srnjadi. Ti imaš možnost pa tudi jelena. Toliko z moje strani :icon_study:.

saj, glih zato bolj težim k 6.5×57 in ne za .243, je manjši kaliber a dovolj močan da te glih ne preseneti kak kos pujska ali pa jelenjadi. Kaj potem, kako se kaj obnesejo tile ...... karabini? Po naročilu narejen me pride okrog XXXeurov - bohler rasant cev dolžine 56cm, orehovo kopito svinjski hrbet z bavarsko ličnico, itd... Kakšni stari jagri pri nas nič kaj ne pluvajo čez te stare ..... karabine, tok da mislm da so tile novejši še boljnatančni in kvalitetni, ampak vseeno bi rad še kako drugo mnenje slišal!

JANEZ L
3. March 2010, 12:15
Lp!

Jagr Blaž! Spoštujem, cenim in podpiram, da se odločaš za Slovensko orožje. Če želiš lahko prek Z.S. pokontaktirava in dobiš direktno vezo z dotičnim Mojstrom. Reklame, cene itd., pa tu niso dovoljene, zato sem ti tudi dva posta malo "sfriziral".

Lovski zdravo
Janez L

jagrBlaž
3. March 2010, 12:21
Lp!

Jagr Blaž! Spoštujem, cenim in podpiram, da se odločaš za Slovensko orožje. Če želiš lahko prek Z.S. pokontaktirava in dobiš direktno vezo z dotičnim Mojstrom. Reklame, cene itd., pa tu niso dovoljene, zato sem ti tudi dva posta malo "sfriziral".

Lovski zdravo
Janez L

OK, JANEZ L, se slišiva.....sorry glede prejšnih postov:icon_redface:....nenamerno....drugič bom bolj previden:icon_redface: glede reklam. lp

ben1
3. March 2010, 12:23
Zakaj se pa cene ne sme napisat??

jagrBlaž
3. March 2010, 12:37
ampak Janez l. ta je pa mal huda z tem friziranjem:icon_confused: - kako pa naj napišem drugače kot kranjska risanica - to je isto kot da bi napisal browningova risanica al pa sako, tikka, titan ...risanica itd... zdaj ko si zbrisal naslov teme ne bojo ljudje vedeli za katero orožje gre in ne bom dobil željenih informacij:icon_cry:


lp

JANEZ L
3. March 2010, 12:43
Lp!

Ojla, tega pa nisem jaz zbrisal. Jaz sem samo link dal drugi in izbrisal ceno.

Lovski zdravo
Janez L

jagrBlaž
3. March 2010, 12:53
Lp!

Ojla, tega pa nisem jaz zbrisal. Jaz sem samo link dal drugi in izbrisal ceno.

Lovski zdravo
Janez L

no, fejst bi blo če bi se dalo kako popravt da bojo ljudje vedeli za katero orožje gre(novi kranjski karabin), drugače pa če se kdaj spoznamo, ti pa ne uide piva:icon_lol:

jancar
3. March 2010, 12:54
Janez a je tvoj krepelce 9,3x64 bil tud namalan?
Mater huda cena:icon_confused:
sam puša pa je:icon_wink:

JANEZ L
3. March 2010, 13:26
Lp!

:icon_wink: :icon_twisted: :icon_twisted:

Lovski zdravo
Janez L

Ganges
3. March 2010, 14:25
Kaj pa je to za eno temo? Nič pametnega se ne da razbrati iz nje, niti za kaj gre! Bolje bi bilo, če je sploh ni, kot pa ta zmeda.

lp

jagrBlaž
3. March 2010, 20:10
Kaj pa je to za eno temo? Nič pametnega se ne da razbrati iz nje, niti za kaj gre! Bolje bi bilo, če je sploh ni, kot pa ta zmeda.

lp

gre se za Kranjski karabin(novejši model-bock kranj):icon_confused:

pri moderatorju je dopoldan prišlo do majhne napake in so se določena imena izbrisala, če maš kakšne izkušnje glede natančnosti in kvalitete jo podaj drugače pa jemlji to temo kar nekaj brez zveze.:icon_biggrin:

lp

rws
3. March 2010, 20:16
če se ti gre za natančnost, pol resno razmisli o tikki, kjer je natančnost sigurno boljša od kranjskega karabina.

jagrBlaž
3. March 2010, 20:25
če se ti gre za natančnost, pol resno razmisli o tikki, kjer je natančnost sigurno boljša od kranjskega karabina.

ma iščem slovensko orožje(narejeno od slovenskega puškarja ), narejeno po meri, itd...skandinavca nebi glih vzel(ne rečem da je slabo orožje) ,hvala bogu pred leti vzel browninga - je zakooooon, v glavnem ne zanima me že naštancano orožje za drugi kos v moji omari ampak narejeno po meri in mojem okusu.


lp

dolgin
3. March 2010, 20:50
če se ti gre za natančnost, pol resno razmisli o tikki, kjer je natančnost sigurno boljša od kranjskega karabina.

Tukej si pa mim vsekal:icon_confused:

rws
3. March 2010, 20:53
cenarja sem izbil iz tarče, ne pa mim vsekal:icon_wink:

dolgin
3. March 2010, 20:54
Prov.......

GregaK
4. March 2010, 14:59
Zakaj se mora v vsaki temi, ko nekdo vpraša za mnenje o doleni zadevi, začet debata kaj bolš in kaj slabš????:icon_exclaim::icon_exclaim:
Pa naj gre za daljnoglede, kalibre, puške, ...

A se ne da samo lepo odgovorit!

Hvala za razumevanje!

LZ
Grega

alojz1
4. March 2010, 15:39
Žal bi se tudi jaz odločil ta Tikko.
Drugače pa hvala bogu za različne okuse in mnenja.
Ne vem pa zakaj nekdo sprašuje za javno mnenje, če je že odločen in ve kaj je najbolje.

pikolis28
4. March 2010, 15:49
Tukej si pa mim vsekal:icon_confused:

misnem da je sedaj ves orozje vredu

dolgin
4. March 2010, 16:01
Ja,res je,vse skupej je stvar okusa! Moje mnenje je nekako takole (od izgleda) : Kranjski karabin : kopito,ki ti paše in še zgleda dokaj dobro,cevi so po večini boroveljske,izdelava pa tudi v redu (tako,da ti kaj ne refeta),zaklep ni glasen in lepo teče. Točnost zadetkov v večini primerov odlična.
Tikka: klasično tovarniško kopito,cevi ? ,zaklep bolj glasen kot pri kr. puški, ostala izdelava dokaj dobra,edino nabojniki so problematični (ampak to je problem uvoznikov in ne samega orožja). Točnost ni vprašljiva (vsaj v večini primerov ne.

GregaK
4. March 2010, 17:09
No takele post-e se pa da brat, ne pa kreganje v stilu: moje je boljše, ne moje je ...

In na to sem tudi hotel opozoriti v prejšnjem postu!

LZ
Grega

rws
4. March 2010, 18:30
Kranjski karabin sem imel v uporabi 2leti, vsaj ta je bil podn od podna. Zaklep je imel ogromno "zračnost", prav tako ni izmetaval tulcev tako kot bi jih moral, naboj se mi je večkrat postavil počez. Puške so kupili leta 1995 oče in še 2 njegova kolega. Samo ena od teh 3 pušk ima še originalno cev, ostali 2 sta že bili menjani. Vsaj za takrat lahko rečem, da je Crvena Zastava delala dosti bolj kvalitetno orožje kot v Kranju.
Tikka ima isto cev kot Sako(75model imam sam, 85 pa oče, z obema puškama naredim grupo 3 strelov pod 1.5cm, kar mislim da je sposobna redko katera kranjska puška).
To da je zaklep glasen, mene osebno ne moti, bolj mi je važno, da lavfa kot namazan.
Zanimivo je tudi to, da večrat klasično tovarniško kopito bolj paše v ramo kot kopito "narejeno po naročilu":icon_smile:

zlatorog
4. March 2010, 19:19
Dolgin, kakšne probleme naj bi imela Tikka z nabojniki? LP

dolgin
4. March 2010, 19:48
Saj sem napisal,da ni problem v orožju ampak v trgovcih,ki ti vturijo "kr nekej",sam da paše,pa če je tudi za drug kaliber mišljeno.
RWS,najbrž si imel res smolo,al pa se nekdo puške ni pazil,to maš pa lahko tudi Sauerja,pa če boš z njim "štoke pajsov",pol bo tudi ta dobil "luft".
No,kakor komu paše,tudi jaz sem se ogreval za Tikko,ampak me je odvrnil odnos trgovca,tko da sem pol vzel klasičn M98:icon_lol:

zlatorog
4. March 2010, 20:56
Saj sem napisal,da ni problem v orožju ampak v trgovcih,ki ti vturijo "kr nekej",sam da paše,pa če je tudi za drug kaliber mišljeno.
RWS,najbrž si imel res smolo,al pa se nekdo puške ni pazil,to maš pa lahko tudi Sauerja,pa če boš z njim "štoke pajsov",pol bo tudi ta dobil "luft".
No,kakor komu paše,tudi jaz sem se ogreval za Tikko,ampak me je odvrnil odnos trgovca,tko da sem pol vzel klasičn M98:icon_lol:

A to misliš tist ko je možakar kupil 243 zraven pa dobil nabojnik za 30-06?:icon_evil:

dolgin
4. March 2010, 21:00
Tudi,pa tudi drugh primerov sem slišal kar nekaj.

Franc
4. March 2010, 22:41
Zadetki z mojo Kranjsko karabinko M113-poden od podna!!!!???:icon_confused:

rws
5. March 2010, 13:28
Franc, ni švoh, sam to je sposobna v tem kalibru(predvidevam 223rem.) tudi crvena zastava.:icon_wink:
tikkina oz. sakova cev s povprečnim strelcem, v .308win, pa dela takole:
http://s8.mojalbum.com/lov-foto_1511738_1511740_17682721.jpg
Zadetki sicer niso kjer bi morali biti, ker je puška nastreljena na drugo vrsto municije.
nastreljena je pa takole:
http://s8.mojalbum.com/lov-foto_1511738_1511740_17645711.jpg

Ker pa poznam kako dela finska cev v teh tamalih kalibrih, ji dam rahlo prednost pred "našo, slovensko robo":icon_wink:
Drugače mi je m113 precej bolj všeč, kot tista ki sem jo imel.

Franc
5. March 2010, 23:28
Puška je v kalibru .243Win,ter swarovski 6x42(dosti rezerve,če bi bil gor kakšen leupold v večji povečavi)!

mahrenberg
10. March 2010, 00:35
Kranjski karabin sem imel v uporabi 2leti, vsaj ta je bil podn od podna. Zaklep je imel ogromno "zračnost", prav tako ni izmetaval tulcev tako kot bi jih moral, naboj se mi je večkrat postavil počez. Puške so kupili leta 1995 oče in še 2 njegova kolega. Samo ena od teh 3 pušk ima še originalno cev, ostali 2 sta že bili menjani. Vsaj za takrat lahko rečem, da je Crvena Zastava delala dosti bolj kvalitetno orožje kot v Kranju.
Tikka ima isto cev kot Sako(75model imam sam, 85 pa oče, z obema puškama naredim grupo 3 strelov pod 1.5cm, kar mislim da je sposobna redko katera kranjska puška).
To da je zaklep glasen, mene osebno ne moti, bolj mi je važno, da lavfa kot namazan.
Zanimivo je tudi to, da večrat klasično tovarniško kopito bolj paše v ramo kot kopito "narejeno po naročilu":icon_smile:

Luft ki nima nobene veze pri odprtem zaklepu te moti, škrtlanje tike pa ne:)

Glede kopita je pa pomemno kdo ti ga naredi in koliko ga plačaš..glede tovarniških: more pasat 90% ljudem, ki pa neverjetno bolje streljajo potem ko jim majster naredi novega :icon_twisted: govorim glede svojih izkušenj.

Glede grupe 3h strelov v 1.5cm pa sledeče: moja doma narejena puška kalibra 8x57IS z mojo municijo naredi 3 v eno luknjo. pri natančnosti je več dejavnikov, prvo je majster k cev dela, majster k cev paše, pol je pa še municija, pa še strelc je nekje umes :icon_twisted:

Pa s tem pregovarjanjem nebo nobeden nobenmu koristil, kvečjemu zmedel nekoga, k je tu gor prišo po nasvet..

Ko bojo pa ljudje začeli cenit delo pravih puškarjev, bo pa tudi kak dober karabin padel umes:) dokler bo pa vsak mislo, da je "roba" pri puškarju itak poceni pa krneki, kar so vrjetno povzročili tudi slovenski mojstri, ki so bolj trgovci kot pa rokodelci.

Zanimivo je, da se najboljši karabini naredijo na "fuš" :icon_twisted: pa ne pri nekih "puškarjih"

Franc
10. March 2010, 11:44
Točno tako,se podpišem!

pikolis28
10. March 2010, 14:12
Luft ki nima nobene veze pri odprtem zaklepu te moti, škrtlanje tike pa ne:)

... ...

Zanimivo je, da se najboljši karabini naredijo na "fuš" :icon_twisted: pa ne pri nekih "puškarjih"

tocno tko

Popolnoma nepotrebno je citirati celoten post, da potem poveš samo to kar si napisal. Prosim bolj varčno s citati, da ostane vse bolj pregledno!
admin

lovec92
28. December 2016, 21:25
pozdravljeni tovariši lovci!
za lov uporabljam karabinko sava kranj m113 v kalibru 8x68. Puška mi dobro služi in zame kar natančna. Motijo me samo dve stvari... Ročica zaklepa je preozka in se tako prilega kopitu,da ne moreš hitro repatirati. druga stvar pa je ta da pri strelu nabojnik pade iz puške kar me najbol moti... kako je pri vas ? imate iste probleme ? je mogoče da bi puškar določene stvari izbolšal ?

.243 Win.
29. December 2016, 06:34
pozdravljeni tovariši lovci!
za lov uporabljam karabinko sava kranj m113 v kalibru 8x68. Puška mi dobro služi in zame kar natančna. Motijo me samo dve stvari... Ročica zaklepa je preozka in se tako prilega kopitu,da ne moreš hitro repatirati. druga stvar pa je ta da pri strelu nabojnik pade iz puške kar me najbol moti... kako je pri vas ? imate iste probleme ? je mogoče da bi puškar določene stvari izbolšal ?

Zdravo !

Pred leti sem imel omenjen karabin v kalibru .243 Win. Puška kot si omenjal je bila zelo natančna, pri ročici zaklepa pa mislim da ni preozka ampak, da se preveč prilega k puški tako da res težko na hitro repetiraš. Sedaj imama Steyr-ja pa vidim da je ročica precej odmaknjena od puške. Glede padanja nabojnika iz puške pa sem sam rešil kar po domače in sicer sem z izvijačem malo povečal kot zareze na nabojniku, tako da zatič na puški, ki drži nabojnik bolj sede v zarezo in problem je bil rešen.
Je pa po mojem to dobra puška in sem jo osebno menjal samo zaradi kalibra, ker so se v lovišču začeli pojavljati prašiči, ta kaliber pa ni ravno za kaj večjega.

l.p.

lovec92
29. December 2016, 20:20
bom jaz šel do puškarja pa bom videl če mi upa tole ročico kako izbolšat. nabojnik sem zdej uštimal in upam da bo štimalo :) hvala za nasvet. Vsekakor pa je karabinka zelo natančna in mi dobro služi za jago. A ve gdo mogače če gre v omenjeno puško nabojnik na več nabojev, sedaj mi grejo noter trije naboji pa me zanima ali se dobijo tudi večji nabojniki ?

hvala in lep pozdrav

Bertolin
29. December 2016, 20:32
bom jaz šel do puškarja pa bom videl če mi upa tole ročico kako izbolšat.

Kaj pa, če bi, preden greš k puškarju, poskusil pobrusiti/preoblikovati/stanjšati LES ob ročici? Tudi sam imam Kranjčana, sicer Mauser izvedenka, ki ima zelo ozko in tesno ob lesu ročico. Če ustrezno odvzameš nekaj materiala oziroma stanjšaš proti sprožilcu je razlika ob repetiranju kar drastična.

alojz1
29. December 2016, 20:52
Tiste ročice so res nerodne. Jaz bi vprašal v Kranj (Jenko) ki ima puškarstvo in trgovino. Naredi kakršno hočeš.

Deerhunter
29. December 2016, 22:00
Po drugi strani pa ročica, ki se lepo prilega lesu, med nošenjem puške ne ovira in se ne zatika. Jaz imam raje tesno prilegajoče. Kranjske puške so vedno imele tesno prilegajoče ročice v obliki noža za maslo. Lahko bi rekli, da je bil skoraj zaščitni znak kranjskih pušk. Je bolj športno in lovsko kot ročice na kroglico. Sam sem imel Bock Kranj M puško s tako obliko ročke. Je bilo vseskupaj zelo lično narejeno. Seveda pa kot je rekel Alojz, ti lahko naredijo karkoli pač hočeš.

Deerhunter
29. December 2016, 22:17
No tukaj je še ena moja, vojaški Mauser, ročica je predelana v "športno" varianto. Puška je pravkar prispela od mojstra kopitarja, kjer je bila na renovaciji kopita, zdaj pa rabim samo še en univerzalen daljnogled, ki bo lepo pasal na suhl montažo, eno klasiko v stilu 1.5-6×42. Ročica na tej puški ima za seboj eno smešno zgodbo, ko je šla puška na menjavo cevi, je dobila tudi nove cip žige. Po prevzemu gotove puške sem ugotovil, da stoji ročica bistveno bolj ven, kot prej. Kar me je zelo motilo, saj se je vsepovsod zatikala, pa še pri repetiranju jo je bilo treba dvigniti toliko višje, da sem s prsti zadeval v daljnogled. No puškar jo je potem ukrivil nazaj, da se lepo prilega. Kako je sploh prišlo do ukrivitve, sva potem ugotavljala s puškarjem? Izkazalo se je da najbrž takrat, ko je mojster na cipiranju udaril žig na ročico.

alojz1
30. December 2016, 08:44
V Kranju so te ročice izdelali iz klasične vojaške z bunke. Če ti je oblika všeč in želiš, da se le odmakne od kopita potem pomaga primež in kladivo. Tako jo bo tudi puškar ukrivil.
Če pa hočeš bolj zahtevno preoblikovanje pa je treba pogreti.
Moj znanec ni mogel odpreti zaklepa. Pomagal si je z kladivom. Ukrivil je ročico in sedaj ima posebno obliko. Smešno je pa to, da je bila puška le zakočena in je bil zaklep blokiran.

detel
30. December 2016, 15:50
emšo biggrin:icon_lol:

Deerhunter
3. February 2017, 14:59
Puška je končno gotova. Kot smo debatirali kak mesec nazaj, sem hotel kupit Docter Classic 1.5-6×42, potem pa sem slučajno na razprodaji iz stare zaloge našel Kahles Helia C 1.5-6×42. Ta zadnji je krajši (30 cm), lažji (465 gr) in ima širše vidno polje (25 m) kot takorekoč vsi ostali daljnogledi v kategoriji 1.5-6×42.

detel
5. February 2017, 21:54
Lepa, naj ti dobro služi :icon_wink:.