PDA

View Full Version : Lovski gostje?



ZR7
9. December 2007, 19:48
http://lov.mojforum.si/lov-about1273-15.html

Odpiram novo temo, v kateri bi pokramljali o lovskih gostih (prijateljih-lovcih) katere povabimo na individualni ali skupni lov v lovišče svoje LD in odnosu LD oz. njenih članov do njih oziroma nas ,ki jih vabimo. Sam menim, da povabiti gosta na lov je precejšna odgovornost, katere se mora vsak gostitelj zavedati, pa naj bo to lovec, ki povabi prijatelja ali pa LD, ki povabi svoje goste. Kot dgovornost med drugim mislim tudi na sam odnos članov LD do povabljenih gostov. Prav je, da se gosta vzame kot gosta, ne pa, kot velikokrat opažam, kot tujek, se ga ignorira ali pa celo zbada s pikrimi besedami. Seveda se mora tudi gost obnašati in prilagajati navodilom LD katere gost je. Tudi sam sem že večkrat slišal takole iz strani:" češ, kaj vedno vabite te goste saj še sami nimamo kaj jagat itd.." Tisti , ki dajejo take izjave so bolj zaprtega tipa, in bi najraje imeli vse zase, tako, da sploh ne vedo kaj se pravi imeti dobrega lovskega prijatelja in da nekomu pomeni povabilo na lov, ne da bi na lovu sploh kaj uplenil, več kot povabilo, pomeni mu nepozaben dan, v kolikor pa je v družbi pravih lovcev, se bo tudi v prihodnje vabilu na lov z veseljem odzval in nas tudi on povabil k sebi na lov. In to je to, kar manjka v mnogih LD: druženje, konstruktiven pogovor, pa tudi deljenje veselja ob pravični uplenitvi in izrekanju lovskega blagorja, kateri pa je lahko začinjen tudi z malo lovske "foušije".

Toliko zaenkrat. Lp

Ko bi se nergači zavedali enega samega dejstva. To je, da gostu lahko daš le tisto kar ti priprada, ne bi imeli kaj nergati.
Pri gostih se je potrebno zavedati enega samega dejstva, da mu pripada tisto kot njegovemu gostitelju. Z bonusi kot tudi minusi.
Če gledamo tako, je gost samo še dobrodošla družba in pomoč pri lovu. ter morebitno lepo doživetje ob vrnitvi obiska.

Kdo ponavadi nerga? Običajno tisti, ki se na jago primajejo nekajkrat na leto, sicer pa visijo za zapečki. Vsena figa, če bi tam ostali še takrat ko nergajo.

Goste, izmenjavo obiskov med lovci zelo podpiram.

Sem pa toliko bolj proti lovskemu turizmu, katerega bi po mojem mnenju morali zakonsko prepovedati.

Se tu popolnoma strinjam z ZR7.

Orlova lepo da se strinjaš.... Pol boš enkrat povabil na gamsa, ne? :lol:
sicer pa te tud jest povabim drugo leto na....koline! 8)
hec da ne boš kaj zameril ;)

Brakir, a orlova te bo na gamsa k njim povabil, to je skor tako, kot če bi te jaz k meni na slona.

Se mi pa zdi pri teh lovskih gostih pomembno, da gosta vodi gostitelj, saj se sicer rado dogaja, da imajo kar naenkrat goste vsi tisti jagri, ki jih v lovišču ne vidiš, obisk pa vračajo čisto drugi. Se začne na nek način trgovati.

Pri mojih gostih mi je ravno to da jih vodim in da skupaj kaj uplenimo največje veselje. Saj trofeja je vendar doživetje in ne kosti na steni. Za spomin si pa dogodek še posnamem na kamero.

Milsim, da se je o tem že nekoč debatiralo, pa nevem al na tem al na starem forumu, vendar vseeno vprašanje, ali na skupnih lovih gost stoji na lovu sam ali skupaj z gostiteljem? Vem da ponekod moraš biti zraven gosta.

se pardoniram capek, sam sm mislu d majo gamsov k je korošc....ja ja predsodki.... ;) upam da ne zameriš.... je pa res da bi ga rad jagal v visokogorju nekje, ker ga pri nas mamo samo bom povabil prijatelja s primorske, ker meni jaga na gamsa v gošči pač ni zanimiva....

ZR7, neke LD si z lovnim turizmom fejst pomagajo. Dobro, da je.

Saj jih imajo, samo ne toliko, da bi jih lahko dajali v goste, še sami jih ne dobijo, malo orlovo provuciram.Če bi rad pa po skalovju jago boš mogel pa k meni prit, da te ženem pod vrh Uršlje gore.

Ej , brakir, ti je že capek povedo vse, letos je pri nas malo bolj žoltavo z gamsi, jih ima capek več, tako, da te lahko on povabi, jaz te pa na srnjaki brez problema, ker teh pa imamo mi največ, sploh ni problem.
Res, da smo vsi na koroškem, samo koroška je zelo raznolika, bi rekel, mala pa vesela, tako, da so res pri nas bolj gošarji, višje po dolini pa je že visokogorski gamsji lov še posebej na Peci.
Pa še lovska faušija je pri nekaterih v zvezi z gamsom na koroškem zelo močna (pa ne misli, da pri vseh, jaz bi ti ga rade volje odstopil , če bi ga lahko, pa nam to ni omogočeno, žal, mogoče se bo to spremenilo).

Za koline pa se priporočam, imamo v Logatcu družinske prijatelje tk, da ni problema.

Pa še o temi , da povem malo.

Res je kar pravi ZR7, meni , če me kdo povabi v goste na skupno jago, ali na individualno (da mi kaj odstopi kot lovski tovariš) mi veliko več pomeni tisto druženje, tisto doživetje pred in po sami jagi, kar se pa tiče jage same pa je že itak vse doživetje, že samo to, da je pokrajina različna od svoje. Pa še to, ko sem bil povabljen, si niti v sanjah ne bi upal kar tako streljati na skupnih lovih, vedno tisto, da ga ne poserjem kaj, pa bi bilo pol tisto druženje in vse ostalo imelo grenak priokus.

Tista trofeja, če jo slučajno upleniš, pa ima vsaj za mene povsem drugotnega pomena, kot pa prijateljstvo, da sem bil lahko sploh povabljen in tega je v današnjih časih vse manj, so pa še lovci in družine, kjer jih je prijetno obiskati v Sloveniji.

Bo pa treba v teh težkih časih za nas tudi v tej smeri kaj ukreniti, da se ne bomo sami med sabo odtujili, pol nam pa res nič več in nihče ne more pomagati.

Gost, ki pa pride k nam na skupno jago, je enakovreden našim lovcem na brakadi in lahko stoji samostojno na "štantu" kamor ga pač lovovodja postavi, saj je pa ja izprašan lovec, a ne.
Če pa gre za odstop kake divjadi, pa je v praksi fajn, da je z katerim od naših članov.


ZR7, neke LD si z lovnim turizmom fejst pomagajo. Dobro, da je.
Tako je! Fejst pomagajo. In pri tem se potem odpirajo še marsikatera vprašanja v zvezi z namenom Slovenskega lovstva in njegove bodočnosti.
Menim, da je med drugim tudi tak odnos doprinesel k situaciji v kateri smo.

Zato sem še vedno prepričan: Lovski gostje vsekakor in čimveč. Lovski turizem pa ukiniti!

O tem kje na skupnih lovih stoji gost, pa govore poslovniki vsake posamične družine. Dejstvo pa je, da za vse kar gost "zakuha" je odgovoren vabitelj. Gost ni nikoli kriv!

Včeraj je debata nanesla tudi k razlikovanju gostov in domačih jagrov pri vrsti plena, ki je na voljo na skupnem lovu. Se ne strinjam, da bi moral vabitelj gostu razlagatai, da nečesa ne sme. Če gre za skupni lov, gre za skupni lov in vsi lahko jagajo vse kar se lovi. Vabiti nekoga in mu potem reči, da ne sme ustreliti nečesa, ostali pa lahko, je zame mrharsko!

hehe capek jah malo ga mormo dražit ja...
Orlova, seveda si dobrodošel! in rezultat lotošnjih kolin boš okusil če ne prej pa na forumskem srečanju pomladi (upam da bo).

mene samo moti to ker se nekateri jagri na "domačem terenu" tako snobovsko obnašajo do gostov.... pa si mislijo čš kaj ga vabiš ko pa še za nas ni, ampak to je že ponavljanje kokr vidm tistga kar je rekel ata admin... :roll:

sicer pa podpiram to idejo in prakso, saj hudiča tako malo nas je pa da se še med sabo ne zastopmo in smo si fouš to pa res ni zdravo...in če ne znamo mi skup potegnt, kako nej pol dosežemo tisto za kar se borimo?

Zame ni lepšega občutka kot deliti veselje ob uplenitvi s prijateljem,ki sem ga povabil na lov k meni in je bil uspešen. Moje veselje ob takih dogodkih je večje, kot če bi bil uplenitelj jaz sam. Sploh se mi pa zdi najlepše, če lovskemu prijatelju lahko pokažem nekaj novega, divjad, ki je še ni lovil ali uplenil, način lova, ki ga ne pozna, teren, ki je povsem drugačen od njegovega lovišča...
Pri skupnih lovih z gosti absolutno odgovarja za svojega gosta gostitelj, se mi pa zdi vsaj "nepraktično" če bi moral gostitelj stat zraven svojega gosta na stojišču. Konec koncev za gosta povabiš človeka, ki mu zaupaš.
Strinjam se tudi s predhodniki, da naj imajo vsi na skupnem lovu pravico streljati vsek, za kar se dogovori. Ne npr. domači lovci še merjasca, gosti pa ne ali podobno. Vsi enako, pa če to pomeni nobeden merjasca ali pa vsi merjasca.
Druga stvar so pa komercialni lovi.

ZR7, saj te razumem, ampak lovni turizem bo žal ostal, vse več ga bo.

Kar se pa tiče gostov moram priznati, da so dolenjci (vsi) enkratni gostitelji.

Na žalost gardelin res, čeprav sem absolutno zelo proti temu, to je samo okoriščenje na račun narave in divjadi in rušenje vsega, kar smo dolga leta ustvarjali ter z prostovoljnim delom postorili v naravi.

Žal pa izgled, da je res vedno več tega, rad bi to preprečili, samo kako, ko pa delajo v današnjem času kar hočejo. :twisted:


Milsim, da se je o tem že nekoč debatiralo, pa nevem al na tem al na starem forumu, vendar vseeno vprašanje, ali na skupnih lovih gost stoji na lovu sam ali skupaj z gostiteljem? Vem da ponekod moraš biti zraven gosta.

Lovci naše LD lahko na vsak skupni lov povabi enega gosta. Obveznost našega lovca je samo ta, da o tem obvesti starešino ali gospodarja oz. lovovodjo. Povabljeni mora biti član LD, imeti mora orožni list in imeti mora opravljen preizkus risanice, s katero je pri nas na lovu. Gostje pri nas stojijo sami na "štantu". Posledica "nepravilnosti" je, da se takšnega gosta ne vabi na lov v našo LD.

In kaj se naprimer stori, če se reče, da se ne strelja jelena, gost pa ga ustreli? Kdo odgovarja gostitelj ali gost, ki se ni držal navodil? A je to kje določeno?


In kaj se naprimer stori, če se reče, da se ne strelja jelena, gost pa ga ustreli? Kdo odgovarja gostitelj ali gost, ki se ni držal navodil? A je to kje določeno?

Da, pri nas v splošnih aktih LD ( poslovnik ) kjer v določenem členu jasno piše, da vse posledice napačnega odstrela nosi tisti , ki je gosta povabil.

V kolikor pa gost upleni medveda, volka , risa ali drugo od države zaščiteno divjad, posledice ( predvsem finančne) nosi gost sam, saj lovski inšpektor kaznuje uplenitelja, je pa stvar dogovora v družini kakšna sankcija doleti tudi gostitelja, predvsem, če je zaradi napačnega odstrela s strani inšpektorja sankcionirana družina.

Recimo, prepoved odstrela medveda v naslednjih 5 letih, kar pa ni zanemarljivo, saj vsakoletni odstrel medveda družini pomeni kar nekaj prepotrebnega dohodka, če pa to pomnožimo z leti prepovedi odstrela, dobimo znesek, katerega gostitelj družini težko poravna, in špetir je na vratih. Zato je prav za vse, da se v aktih LD take in podobne situacije jasno definirajo.

No pol pa rajše stojim zraven mojga gosta in ga držim za puško :D

tole kopiram iz Poslovnika LD:


44. člen

Član LD, ki želi povabiti na posamični lov svojega prijatelja - lovca, lahko to stori, vendar mora o tem predčasno obvestiti gospodarja. Lovec svojemu gostu ne more odstopiti odstrela trofejnega merjasca.

Če se ugotovi, da je član LD povabil gosta na posamični lov brez vednosti gospodarja ali IO, se mu prepove izvajanje lova za dobo enega leta, na vrsto divjadi, na katero je bil izvajan lov s tem, da mora v tem času izpolnjevati vse ostale obveznosti člana LD. Ugotovitveni sklep o tem mu izda IO LD.

Član LD lahko povabi gosta tudi na skupni lov na divjega prašiča, katerega mora ob prihodu na zborno mesto priglasiti lovovodji.

Za kršitev poslovnika ali za škodo, ki bi jo povzročil v lovišču gost, odgovarja član, ki je povabil gosta. Odstrel, ki ga izvrši lovski gost, se šteje lovcu, ki je gosta povabil. Gostitelj lahko gostu tudi odstopi plen v skladu z določili tega poslovnika.

Pri nas je bilo zeloooo veliko gostov na lovih. Ne malokrat je bilo celo več gostov kot domačih in tega je bilo zmeraj več. Nekajkrat je celo gost pripeljal gosta na jago :shock: . Pa to niti ni bilo še najhuje.

No sedaj je to lepo rešeno - 5x imaš lahko gosta in konec.

Meni je tak način bolj všeč, ker na jago grem tudi zato da malo pokramljamo z tovariši, ne pa da se v svoji LD počutim kot tujec...

Drugače pa pri nas praviloma gostje streljajo mladiče in lanščake. Na začetku sezone načeloma lahko streljajo vse kar lahko tudi mi, pri zadnjih jagah je pa že omejitev, da nebi prišlo do neljubih menjav svinja/lanščak - seveda če se tako odloči lovovoda.

Če ga gost kaj userje se to tretira enako kot če bi ga usral jaz in kazen za neumnost gosta pade na pleča gostitelja... tako da moraš svojega gosta zares dobro poznati, da ni prehiter na petelinu in je vreden zaupanja.

Pri nas je treba pred vsakim skupnim lovom, nekaj dni prej lovovodji sporočiti, da nameravaš pripeljati lovskega gosta. Na enem skupnem lovu so lahko samo trije lovski gostje, drugače bi se (se je že) zgodilo, da je gostov več kot domačih lovcev! Tisti ki lovskega gosta pripelje, ga tudi ves čas spremlja oz. je ves čas ob njem, ter odgovarja za vse gostove napake ali neumnosti!


Tisti ki lovskega gosta pripelje, ga tudi ves čas spremlja oz. je ves čas ob njem, ter odgovarja za vse gostove napake ali neumnosti!

To je po mojem čista neumnost, vsak gost (naj bi bil izprašan lovec), torej ve zakaj se gre in če naredi neumnost odgovarja, prav tako tisti ki ga je povabil. itak pa ni v interesu lovca ki je povabljen narediti neumnost gostitelju.
Meni kot gost je vedno lov v gosteh druženje , spoznavanje novih prijateljev in lovišča ter navad gostiteljev. Če pa še kaj pride na stojišče toliko lepše, seveda bom dvakrat premislil preden ukrivim prst.

Neumnost gor ali dol, če bo moj gost medveda zamenjal za prašiča in bom jaz stal zraven, se bom težko zgovarjal na to, da je gost naredil napako!
Meni se zdi večja neumnost, ko je gost sam na stojiču, jaz pa 200 metrov stran od njega. On namesto prašiča ustreli medveda, jaz pa odgovarjam za njegovo napako. To je po mojem mnenju večja neumnost, sploh če je lovski gost iz kakšnega predela, kjer določene divjadi nimajo in je ne pozna dobro!

Kapri, če ne zaupaš svojemu gostu ga ne vabiš na lov. Jaz vsakemu lepo razložim, kaj kako so zadeve v lovišču in kaj in kako se lovi. Če tega ni sposoben naj ostane doma.
Primer: Lani sem imel gosta iz Ormoža imajo srnajdi in malo divjad, sem ga povabil na jelenjad, košutarijo in prašiče. Lepo sem razložil, da kaj streljamo (tudi špicarje in kako vidi da je prav), no na prvem pogonu so mu prišli 4 jeleni in PREVELIK špicar (ni streljal). Drugi pogon je prišla medvedka z mladiči in ni streljal, če prav je imel polavtomat s sabo.

In a ni pravilo, da če nisi prepričan v kaj streljaš ne streljaj. Potem se dogajajo napake ter nesreče in če že misliš streljat streljaj čisti šus in ne v goščavo. Ne streljaj če veš da je lahko kdo tam, če je pes ali pogon....

Divjad mora tudi imeti možnost umika....Saj v temu je čar lova a ne?

Pri nas lahko povabiš po enega gosta na jago! Pa kaj se pričkate,če pride več gostov,je pač bolj "zaprto" in večja možnost za uspeh,saj zato menda delamo skupne jage,no tudi zaradi druženja,ampak se mi zdi da je to v tej temi drugotnega pomena! Kako boš drugače prisilil člane da ti pridejo na skupno jago? Jim boš dal obvezne love,al kaj? Pa ja ne mislite resno! Najboljši recept za to,je da gost nekaj upleni! In pol fovšarija naredi svoje! Na naslednji jagi je domačih jagrov ko peska!
Pri nas gost lahko načeloma strelja vse kar tudi "domači" jagri,s tem,da za trofejno divjad (muflon,jelen,merjasec) plača 1/3 cene po ceniku LZS!
Če ga kaj "upeče" nosi posledice njegovega dejanja gostitelj,razen za tiste reči,za katere pač odgovarja sam (rokovanje z orožjem....)! Sicer se pa popolnoma strinjam z Wolfom,gosta kateremu ne zaupaš dovolj pač ne povabiš na jago!

lp

V naši LD smo glede gostov precej liberalni in na skupne love lahko povabiš tudi več gostov, če želiš.
Sam pa sem precej zadržan pri vabljenju lovskih tovaršev, in tudi osebno grem bolj poredko v goste, ker mi je najljubši lov v prekrasnem domačem lovišču in zadnji pogoni z domačimi tovariši.