PDA

View Full Version : Izpit za lovskega čuvaja



Prepeličar
10. January 2010, 18:58
Pozdravljeni, sem novi med vami in me zanima, ali je kdo opravljal izpit za lovskega čuvaja in če ima kakšne zapiske. Koliko sem seznanjen je lansko leto potekalo izobraževanje na Celsjkem koncu.

Lisjak
11. January 2010, 08:52
In na Gorenjskem, zapiskov ne rabiš, večino gradiva je že vnaprej pripravljenega, samo lepo poslušaš na predavanjih in ni problemov.

pranger
11. January 2010, 11:05
Pozdravljeni, sem novi med vami in me zanima, ali je kdo opravljal izpit za lovskega čuvaja

Koliko je bila cena tečaja za enega slušatelja?

Hunter
11. January 2010, 13:13
Koliko je bila cena tečaja za enega slušatelja?

Ne spomnim se točno ampak mislim da okoli 300-400 evrov.Morda se moti,ker je bilo okoli cene kup nesoglasja in so za slušatelje ceno tečaja potem poravnale LD.

muzikant
11. January 2010, 13:30
Pozdravljeni, sem novi med vami in me zanima, ali je kdo opravljal izpit za lovskega čuvaja in če ima kakšne zapiske. Koliko sem seznanjen je lansko leto potekalo izobraževanje na Celsjkem koncu.

Večino gradiva dobiš tam, poleg tega rabiš UL (Uradni list), od Zaltorogove knjižnice pa Lovski priročnik, Bolezni divjadi, Lovsko kinologijo in Ekologijo divjadi.
Itak bi pa naj na čuvajske šli taki ki so jim te stvari malo bolj jasne.


Ne spomnim se točno ampak mislim da okoli 300-400 evrov.Morda se moti,ker je bilo okoli cene kup nesoglasja in so za slušatelje ceno tečaja potem poravnale LD.

Za predstavnika članic LZS je bila cena 200 EUR, za tiste iz nečlanic (TNP) pa cca 400 EUR. Podatki so za tečaj na Bledu.

Do razlike je prišlo zaradi zapletov pri ceni najema predavalnice na TNP.

patriot
11. January 2010, 17:09
Če želiš na tečaj za lovskega čuvaja, moraš imeti najmanj pet let lovskega staža. Ko sem ga jaz obiskoval je bil še brezplačen. Je pa nekakšna nadgradnja znanja, pridobljenega na lovskem izpitu. Skratka zanimivo in poučno.

Brlogar
11. January 2010, 17:24
Kje se dobijo informacije o predvidenih terminih tečajev?

patriot
11. January 2010, 20:59
Vprašaj na območni lovski zvezi ali LZS. Mislim pa, da lovske družine prejmejo obvestila o predvidenem tečaju in lokaciji, kjer se bo izvajal. Povprašaj tajnika LD.
Lp in dober pogled.

mugo
11. January 2010, 21:42
Če želiš na tečaj za lovskega čuvaja, moraš imeti najmanj pet let lovskega staža.

Ni res. Preberi ZDLov!:icon_study:

patriot
11. January 2010, 22:03
Potem sem pa malo zadaj, nisem vedel,da se je spremenilo.http://www.forum-lov.org/forum/images/smilies/lov/icon_redface.gif
Mugo, zakaj ti nič ne napišeš Prepeličarju in ga seznaniš .....
Vidim, da si dobro podkovan in spremljaš zadeve.

mugo
11. January 2010, 22:41
Sem bil lani na tečaju ja, tako da sem seznanjen z zadevami.
Sicer ni kaj dosti za dodati k temu, kar so že drugi povedali.
Ves material ki ga potrebuješ, dobiš na predvanjih, tako da brez skrbi.
Paziti je potrebno le pri prijavi kandidatov, lani se je na gorenjskem zgodilo, da so nekatere LD izpadle zaradi nesporazuma (ali pa tudi zaradi česa drugege:icon_redface:) pri prijavi kandidatov. Število mest je omejeno, zanimanje je bilo v našem koncu veliko večje od števila možnih mest.

tica
11. January 2010, 23:00
Tečaja za LČ bosta v spomladenskem delu (začetek februar letos), v Prlekiji in na Koroškem. Prijav je več kot preveč.

detel
12. January 2010, 10:57
Kvantiteta še nikoli ni dala kvalitete :icon_confused::icon_cry:.

zober
12. January 2010, 11:08
Ah detel:icon_confused:

ZR7
12. January 2010, 11:17
Kvantiteta še nikoli ni dala kvalitete :icon_confused::icon_cry:.

Mislim, da to za nazaj še kako velja. Veliko je lovskih čuvajev, ki jim je pomembno le napihovanje z značko na prsih. Ko je potrebno resno pristopiti k problemu krivolovcev, spuščenih psov in še posebej ščitenju naravnega okolja, pa se potuhnejo v prvi bife.

Politika aktiviranja naravovarstvenih nadzornikov iz vrst lovskih čuvajev bo neuspešna, če bo temeljila na teh kadrih.
Zato je nujno, da se izobrazi čimveč tistih mladih lovcev, ki še imajo zanimanje za to izobrazbo in dejavnost. Iz njihovih vrst bomo lahko črpali kader za naravovarstvene nadzornike, brez katerih bomo lovci izgubili še na enem polju.

Žal mi je, da na Ljubljanskem področju ni videti, da bi bil v bližnji prihodnjosti kakšen od teh tečajev. Menim, da imajo lovišča v tako urbanem področju vedno več težav, ki bi jih lahko reševali le predani lovski čuvaji. In teh je kljub množici lovcev s čuvajsko značko bore malo!
Še posebej bi preveril koliko od njih je podpisalo lovski etični kodeks.:icon_twisted:

patriot
12. January 2010, 12:08
Se strinjam!
Lp in dober pogled.

jazbec
12. January 2010, 12:10
Če imam prave informacije, bo izpit za lovskega čuvaja v prvi polovici leta 2010 (Ljubljanska regija).

mugo
12. January 2010, 12:10
Politika aktiviranja naravovarstvenih nadzornikov iz vrst lovskih čuvajev bo neuspešna, če bo temeljila na teh kadrih.


Ta ideja o naravovarstvenih nadzornikih iz lovskih vrst se mi zdi z vidika resne ureditve tega perečega problema neprimerna. Primerna bi bila profesionalna vsedržavna služba naravovarstvenega nadzorništva. Ideja, o kateri je govor pa je le slepilni manever države za nekakšno formalno pokritje tega področja (pa še nič ne stane državo!). Kakšnih resnih rezultatov pa iz te (prostovoljne, neprofesionalne) ideje ni mogoče pričakovati.

Brlogar
12. January 2010, 12:46
Če imam prave informacije, bo izpit za lovskega čuvaja v prvi polovici leta 2010 (Ljubljanska regija).

Super... to sem hotel slišati! :)

ZR7
12. January 2010, 14:23
Ta ideja o naravovarstvenih nadzornikih iz lovskih vrst se mi zdi z vidika resne ureditve tega perečega problema neprimerna. Primerna bi bila profesionalna vsedržavna služba naravovarstvenega nadzorništva. Ideja, o kateri je govor pa je le slepilni manever države za nekakšno formalno pokritje tega področja (pa še nič ne stane državo!). Kakšnih resnih rezultatov pa iz te (prostovoljne, neprofesionalne) ideje ni mogoče pričakovati.

Na LZS se trudijo speljati reči v te vode. Se strinjam, da državi ustreza zastonjska rešitev in da zna to biti slabo.
Je pa po mojem možna pot, da se začne tako, potem pa sčasoma zahteva sredstva za to službovanje državi in da delovanje postane še kvalitetnejše.

Kakorkoli že, čuvajstvo je resna zadeva in sem tudi jaz vesel, da kljub trditvi, da je na tem teritoriju čuvajev že preveč prihajajo informacije in morebiti tečaj celo bo.

Prepelicar
12. January 2010, 23:26
Ideja, o kateri je govor pa je le slepilni manever države za nekakšno formalno pokritje tega področja (pa še nič ne stane državo!). Kakšnih resnih rezultatov pa iz te (prostovoljne, neprofesionalne) ideje ni mogoče pričakovati.

Predvsem, pa da ji ni potrebno nič plačati. Še en način, kako se da ljudi žejne peljati čez vodo. Še naprej, da je Kahl Ehjavc na MOP-u, potem bodo LZS in lovski čuvaji prevzeli tudi ocenjevanje škod po zavarovanih vrstah in intervencijske ekipe, ker se to lepo sliši pa še zastonj je.

Hvala bogu, da je letu.

Franc
13. January 2010, 10:02
Tudi o novih službenih znakih LČ,ne duha ne sluha,ki jih je predpisal zakonodajalec in zaprisegi na UE-pred nastopom službe!

muzikant
13. January 2010, 10:21
Tudi o novih službenih znakih LČ,ne duha ne sluha,ki jih je predpisal zakonodajalec in zaprisegi na UE-pred nastopom službe!


Službeni znaki so na LZS, kar se pa zaprisege tiče pa bo vlogo upravnega organa namesto UE prevzelo MKGP. Procedura je v teku.

Prepeličar
14. January 2010, 22:48
Hvala za vse odgovore in informacije.

Hunter
25. May 2010, 21:14
Malo pozno pa vedar mi je tole nehote prišlo pod roke.

vprašanja:
NARAVOVARSTVENA ZAKONODAJA:
1. Kateri predpis določa, da je divjad državna lastnina
2. Kaj je naravno ravnovesje
3. Kaj je domorodna (avtohtona) rastlinska ali živalska vrsta
4. Kaj je habitat
5. Kaj je po ZON naselitev rastlin ali živali
6. Ali ZON šteje za odvzem iz narave tudi mrtve rastline ali živali
7. Kaj je tujerodna (alohtona) živalska ali rastlinska vrsta
8. Kaj je zatočišče za živali
9. Kdaj je živali domorodnih in tujerodnih prosto živečih živali prepovedano zadrževati v ujetništvu
10. Kaj storiti mora tisti, ki namerava gojiti živali domorodnih ali tujerodnih prostoživečih vrst
11. Za kaj mora skrbeti lastnik gojene prostoživečih vrst živali in zakaj odgovarja
12. Ali se z varstvenim režimom določijo pravila ravnanja samo za žive živali
13. Odškodnine za škodo po zavarovanih vrstah, kdo, kdaj, postopki
14. Ali ima zavod za varstvo narave vpliv na gospodarjenje z divjadjo
15. Kdo vse vrši nadzor nad določbami Zakona o ohranjanju narave
16. Naštejte nekaj prekrškov iz Zakona o ohranjanju narave
17. Katere so prepovedi iz Uredbe o varstvu samoniklih gliv
18. V čem vidite navzkrižje interesov pri izvajanju voženj z vozili v naravnem okolju
19. Razlike med redko, ranljivo in prizadeto rastlinsko ali živalsko vrsto. Kam je uvrščen planinski zajec
20. Naštej nekaj avtohtonih rastlinskih vrst, ki imajo najvišjo zaščito po Uredbi o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah
21. Naštej nekaj avtohtonih rastlinskih vrst, katere smemo nabirati za osebno uporabo v velikosti šopka, prepovedano je nabiranje semena, plodov in kopanje podzemnih delov kot določa Uredba o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah
22. Zaščita oz. pravila ravnanja se po določbah Uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah na ……
23. Kaj je struktura po Uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah
24. Naštej velike zveri po Uredbi …
25. Kaj je vznemirjanje po Uredbi …
26. Kje so metulji in hrošči, ne glede na vrsto, v celoti zaščiteni
27. Kdaj se zavarovano žival lahko vzame iz narave in kam se jo mora oddati
28. V katerih primerih Uredba… dovoljuje usmrtitev, ujetje, vznemirjanje zavarovanih živalskih vrst
29. Ali je dovoljeno posedovati mrtve živali, njihove dele ali izdelka za njih, ki so naštete v prilogi 1 Uredbe
30. Ali ima lahko živalski vrt v ujetništvu zavarovano žival
31. V kakšnem času mora najditelj bolne ali ranjene zaščitene živali najdbo javiti zatočišču
32. Ali imajo upravljavci lovišč prednost pri dodelitvi mrtve velike zveri pred drugimi
33. Naštej nekaj zavarovanih sesalcev
34. Ali so žabe in kače zavarovane
35. Naštej nekaj prepovedanih načinov za ujetje in ubitje sesalcev in ptičev
36. Kaj veš o naturi 2000
37. Naloge zatočišča za živali prosto živečih vrst
38. Kaj se šteje za mučenje živali po Zakonu o zaščiti živali
39. Naštej nekaj prepovedanih ravnanj po Zakonu o zaščiti živali


ZAKON O SPLOŠNEM UPRAVNEM POSTOPKU

1. Kdaj se uporabi
2. Ali in kdaj morajo upravljavci lovišč ravnati po ZUP
3. Naštej nekaj načel ZUP
4. Kaj je načelo zakonitosti
5. V kakšnem okviru lahko pooblaščena oseba odloča o pravicah, dolžnostih in pravnih koristi strank
6. Varstvo pravic strank in varstvo javnih koristi, kako mora ravnati organ odločanja
7. Načelo materialne resnice
8. Načelo zaslišanja stranke
9. Prosta presoja dokazov
10. Na kaj je potrebno opozoriti zaslišanca
11. Samostojnost pri odločanju organa
12. Pravica pritožbe
13. Ali je možna pritožba na odločbo, ki ni izdana
14. Ali je stranka dolžna predložiti listine javnih evidenc
15. Kaj je krajevna pristojnost
16. Kaj je stvarna pristojnost
17. Kdaj se mora oseba, ki odloča izločiti in ne sme voditi postopka
18. Kdo je stranka v postopku in kdo jo sme zastopati
19. Uporaba vabil
20. Zapisniki in uradni zaznamki
21. Kako se začne postopek
22. Kaj je poravnava
23. Kaj lahko uporabimo za dokazovanje
24. Kdo je lahko priča
25. Na kaj je pričo potrebno opozoriti


ZAKON O PREKRŠKIH

1. Kdaj je dejanje prekršek
2. Katere sankcije določa Zakon o prekrških
3. Do kdaj se šteje obdolžen prekrška za nedolžnega
4. S čim kršitelj stori prekršek
5. Ali je poskus storitve prekrška sankcioniran
6. Ali je lov izven lovne dobe prekršek ali kaznivo dejanje
7. Kaj je uklonilni zapor in čemu služi
8. Kateri predmeti se smejo ali morajo v postopku o prekršku odvzeti
9. Ali se sme odvzeti premoženjska korist pridobljena s prekrškom
10. Kdo izreka sankcije mladoletnikom
11. Zastaranje, kaj in kdaj
12. Organi za odločanje o prekrških
13. Kaj mora vsebovati pisni predlog za začetek postopka o prekršku
14. Kdo odredi zaseg predmetov in kaj se izroči tistemu, ki so mu predmeti zaseženi.


Pooblastila, dolžnosti in ukrepanje lovskega čuvaja

1. Zakaj se organizira lovsko čuvajska služba in kdo jo mora zagotavljati
2. Kaj stori lovski čuvaj za zmanjšanje srnjadi izgub pri košnji
3. Kaj stori lovski čuvaj, ko ugotovi požiganje ali sekanje grmišč ali zarasti ob vodnih bregovih med 1.3. in 1.8.
4. Kje in kdaj je prepovedano divjad vznemirjati ali zalezovati
5. Kaj stori lovski čuvaj ob ugotovitvi prisotnosti psov brez nadzora v lovišču
6. Kdaj in kje se sme divjad krmiti
7. Na katere elemente mora biti LČ pozoren pri kontroli izvajanja lova v lovišču (individualnega in skupinskega)
8. Kako in kdaj morajo biti opremljene odstreljene velike zveri in parkljasta divjad
9. Kdo ima pravico lova, lovski gosti
10. Kaj mora imeti pri sebi lovec na lovu in komu se je dolžan identificirati
11. koga je LČ dolžan sproti (tekoče) obveščati o opažanjih v zvezi z divjadjo in njenem okolju
12. ali spada pomoč pri krmljenju divjadi, strokovno pravilnem opravljanju lova in aktivnostih pri preprečevanju škod med temeljne naloge čuvajske službe – kako
13. koliko lovskih čuvajev mora imeti lovska organizacija
14. kako se dokazuje, da je zagotovljen redni nadzor v lovišču
15. kaj mora imeti lovski čivaj in kaj nora storiti pred nastopom lovsko čuvajske službe
16. ali je lovski čuvaj uradna oseba in kakšna pooblastila ima
17. kako in kdaj se LČ razreši opravljanja lovsko čuvajske službe
18. ali mora LČ opraviti odstrel po nalogu Zavoda ali lovskega inšpektorja
19. ali se mora LČ pri opravljanju službe izkazati stranki, s čim, kako
20. ravnanje LČ ob ugotovljeni kršitvi predpisa
21. zavarovanje dokazov
22. uporaba pripomočkov pri izvajanju službe
23. kaj se vodi v dnevniku lovskega čuvaja
24. kako ravnati glede slišanih strelov v lovišču
25. kakšno mora biti obveščanje lovskih čuvajev
26. s kom sodeluje LČ in od koga je odvisna kvaliteta sodelovanja
27. katera vedenja so poleg strokovne usposobljenosti in poznavanja predpisov še pomembna za delo LČ
28. ali lahko LČ prezre kršitve, ki jih mora nadzirati (čas, osebe)

schnef
9. February 2012, 22:37
Ima mogoče kdo, ki je izpit že opravil, zbrana izpitna vprašanja in odgovore v elektronski obliki?

Bi se priporočal...

Hvala in LLP vsem!

Huntersman
28. April 2013, 13:19
Pa smo tudi novopečeni čuvaji iz Celjskega uspešno zaključili z izpiti za lovskega čuvaja.
Še posebno bi se rad zahvalil vodji ekskurzije,za dobro organizacijo.Bighand:limona:

Falco
10. March 2014, 17:18
Ve mogoče kdo, kdaj so ponavadi predavanja za lovsko-čuvajski izpit(za vikende ali med tednom, dopoldne ali popoldne) in pa koliko časa približno vse skupaj traja? Hvala za pomoč.

zerox
10. March 2014, 17:59
Ve mogoče kdo, kdaj so ponavadi predavanja za lovsko-čuvajski izpit(za vikende ali med tednom, dopoldne ali popoldne) in pa koliko časa približno vse skupaj traja? Hvala za pomoč.

Jutri se začne tečaj na Gorenjskem. V torkih in petkih 16-20, v sobotah 8-12. Vse skupaj 12 predavanj.

Falco
10. March 2014, 21:24
Hvala za odgovor. Sem dobil potrebne informacije tudi na strani LZS.