PDA

View Full Version : 223 ali 243



ben1
5. December 2009, 19:53
Odločam se za nakup repetirke pa ne vem kateri kaliber bi kupil 223 ali 243.:icon_rolleyes:
Imam že 308 Win. kar za jelenjad, gamse in muflone zadošča. Rad bi imel še en kaliber ki je manjši, uporabljal bi ga za srnjad, lisice in jazbeca. Če ima kdo izkušne z tem dvema kal. naj prosim svetuje kateri je bolši.:icon_study:

ostrostrelec.pero
5. December 2009, 20:18
Prjatu, nevem če ti bom kaj pomagal, ampak jaz sem bil pred enim mesecem v isti dilemi. 308 že imam in sem kolebal med 223 in 222. Pa sem se odločil za 222.
Popolnoma vse lahko streljaš z tem kalibrom, kar si ti želiš. Pa še za na tarčo imaš lepo puško.

rws
5. December 2009, 20:26
243win v vseh pogledih:icon_smile:
Imel jo boš lahko za vse, razen za jelenjad.
Res je da se sliši 243win in 223rem zelo podobno, ko pa samo hilzno pogledaš, pa vidiš da je 243win precej bolj divji.

kuje
5. December 2009, 20:40
243win.Sem ga imel in bo upam v prihodnje poleg 30-06 ponovno v omari.Super kaliber za vse razen težjih divjih prašičev ter jelenjadi.

Franc
5. December 2009, 21:01
.243win je mlajši brat od .308win!

Prskač
5. December 2009, 21:23
Odločam se za nakup repetirke pa ne vem kateri kaliber bi kupil 223 ali 243.:icon_rolleyes:
Imam že 308 Win. kar za jelenjad, gamse in muflone zadošča. Rad bi imel še en kaliber ki je manjši, uporabljal bi ga za srnjad, lisice in jazbeca. Če ima kdo izkušne z tem dvema kal. naj prosim svetuje kateri je bolši.:icon_study:

Za srnjad, lisico in jazbeca je 223 odličen. Šteje natančen zadetek, ob nenatančnih zadetkih, pa zna biti težava, saj pušča slabo krvno sled.

zober
5. December 2009, 22:49
Za srnjad, lisico in jazbeca je 223 odličen. Šteje natančen zadetek, ob nenatančnih zadetkih, pa zna biti težava, saj pušča slabo krvno sled.

To pa ni res,pri pravi izbiri krogel pušča dobro sled tudi ob slabših zadertkih!

ben1
6. December 2009, 08:23
Vem da potreba po tem kalibru ni je pa želja.

patriot
6. December 2009, 15:50
Če se odločiš za 243 ti ne bo žal, zelo precizna zadeva, kot je že nekdo zapisal "mlajši brat od 308 win".
Lp in dober pogled!

ben1
6. December 2009, 17:39
Zanima me še kolk kaj raztrga lisico ali jazbeca?

alojz1
6. December 2009, 18:51
Nisem pristaš manših kalibrov od 7mm. Če imaš 308 in različne krogle je to dovolj za vso divjad in tudi za strelišče. Večkrat vidim lovce, ki imajo več pušk pa z nobeno ne dosegajo dobrih rezultatov. Bolje se je navaditi in dobro streljati z eno. Če pa že imaš preveč denarja pa ga vloži v dober strelni daljnogled ali druge lovske stvari.

bakus89
6. December 2009, 19:08
Sam sem letos kupil 243 win streljal z njim sem že cca 5 kosov srnjadi in lisico. Zadeva je super lahko rečem tudi v slabših zadetkih obleži v ognju, uporabljam pa geco 6,8g in še podpludb ni nikakršnih, tako da če imaš željo in denar, kar po njo!!!

ben1
6. December 2009, 19:41
Nisem pristaš manših kalibrov od 7mm. Če imaš 308 in različne krogle je to dovolj za vso divjad in tudi za strelišče. Večkrat vidim lovce, ki imajo več pušk pa z nobeno ne dosegajo dobrih rezultatov. Bolje se je navaditi in dobro streljati z eno. Če pa že imaš preveč denarja pa ga vloži v dober strelni daljnogled ali druge lovske stvari.

Sej pravim da je želja in ne potreba!

Prskač
6. December 2009, 20:21
To pa ni res,pri pravi izbiri krogel pušča dobro sled tudi ob slabših zadertkih!

Napisal sem samo svoje izkušnje, nisem pa napisal, da sem mislil na primerjavo z 7x64, 8x57, 308win, 30-06.

Franc
6. December 2009, 20:39
Pri raztrganinah in podpludbah je največ odvisno od vrste iztrelka-krogle!
Če sam polniš naboje,ti je vse odprto,jaz uporabljam osebno kroglo hornady interlock 6,5g in seveda lastno polnitev.

Franc
6. December 2009, 20:44
Tu prilagam še tarčo od prvega testa te krogle,žal slike uplenjenega komada nimam,je pa izhodna rana malo večja od vhodne!

ben1
7. December 2009, 07:05
Mislim da bo zdaj odločitev lažja ko prebereš menja tistih ki imajo tak kaliber. :icon_razz:

Prskač
7. December 2009, 17:40
Odločitev je precej enostavna. Če boš potreboval kaliber za srnjad, lisico, jazbeca bo 223 zadostoval, v kolikor bi lovil poleg naštetega še npr. gamsa, prašiča, itd... pa 243. Oba kalibra sta odlična.

Hubert.ctg
7. December 2009, 18:09
Bez obzira koji od ova dva kalibra odabrao najbitniji je odabir kugle, te njezine brzine, ovisno o namjeni za koju ti treba.
Ne znam kako vaše zakonodavstvo tretira zrna sa punom košuljicom, ali po meni su primjerena za lov krznašica, bilo u .223 ili .243, ako se lovi radi krzna.
Pošto je prirodno krzno sve manje inn, možda je primjerenije za lisicu koristiti varmint ili match zrna, koja izazivaju gotovo trenutnu smrt, ali i velika razaranja tkiva.

janez valentic
7. December 2009, 19:55
Ali kdo uporablja vermint (hollow point) krogle v 5,6 mm (.222, .223, 22-250 itd) pri lovu na lisice in jazbece?
Ali sploh pride do istrelne rane?
Skratka ali je npr. 223 z vermint ali match kroglo lahko dobra "arcnija" za lisico?
Kaj pa za srnjad?

šakal
7. December 2009, 20:35
Pozdravljen ben1, jaz imam 5,6x52R Savage, uporabljam ga za srnjad, lisice, ... Na začetku sem bil mal skeptičen, sedaj ko je sproban ga ne zamenjam. Sam ga imam na kombinirki, kar pride prav pri lovu na lisice!

Lakotnik
9. December 2009, 21:14
Ali kdo uporablja vermint (hollow point) krogle v 5,6 mm (.222, .223, 22-250 itd) pri lovu na lisice in jazbece?
Ali sploh pride do istrelne rane?
Skratka ali je npr. 223 z vermint ali match kroglo lahko dobra "arcnija" za lisico?
Kaj pa za srnjad?

Nekaj kolegov lovi s HP kroglami v omenjenih 5,6 kalibrih in so odlične za lov kožuharjev, saj naredijo samo vstopno ranico brez poškodb tkiva in krzna. Prav tako z njimi lovijo srnjad in lepo pada v ognju, vendar je to bolj riskantno početje, saj bi ob slabem zadetku imeli probleme s krvno sledjo!

janez valentic
11. December 2009, 16:06
Nekaj kolegov lovi s HP kroglami v omenjenih 5,6 kalibrih in so odlične za lov kožuharjev, saj naredijo samo vstopno ranico brez poškodb tkiva in krzna. Prav tako z njimi lovijo srnjad in lepo pada v ognju, vendar je to bolj riskantno početje, saj bi ob slabem zadetku imeli probleme s krvno sledjo!

Hvala za info.
Ali imaš podatek glede konkretne polnitve/krogle/kalibra?
Ali gre samo za vermint krogle (a-max, vermint granade itd) ali tudi kakšne match HP npr 60-80 grs?
Kaj pa 243 Win?

ben1
19. December 2009, 08:07
Odločitev je padla. Po dolgem razmišlanju sem se odločil za 223. Puško imam že "zaarano" še nabavno dovoljenje potem pa ponjo. Moram rečt da sem dobil zelo lepo zastavino karabinko v štuc varianti ki je bila zelooooo malokrat uporabljena.:icon_smile:
Slike sledijo ko bo puška doma.

jvpv
19. December 2009, 10:56
:icon_lol::icon_lol: eden več :icon_wink:

ben1
18. January 2010, 07:41
5996
5997

No pa je le "doma" :limona:
Grem danes takoj probat kako nese.
Zraven sem dobil škatlo Hirtenberg 3,56g kar ne bo za dolgo, potem pa bo treba nabavit nekaj drugega pa ne vem kaj bi izbral. Katero municijo uporablate za v tarčo?

kuje
18. January 2010, 10:34
Lepa puška!!!:icon_biggrin:Naj ti bo Diana naklonjena!Tudi moja želja je,da bi imel poleg 30-06 še manjši kaliber v omari.Zato sem prejšnji teden naročil puško v kalibru 243win.S tem kalibrom sem kot lovec tudi začel.Zdaj pa komaj čakam,da jo nekje v začetku februarja dobim.223rem ti bo odlično služil.Pri nas so lovci zelo zadovoljni z njim!Lp.

ben1
18. January 2010, 11:48
Puško sem že sprobal in res nese u piko. Edino kar je bom zaradi starosti zamenjal daljnogled, sedaj je gor Nikko Stirling 6X40 povsej verjetnosti pa ga bo zamenjal Bushnell Legend 3-9X50.

Igoman
5. April 2010, 11:29
Kakšna pa je razlika v odsunu pri teh dveh kalibrih? Remington .223 se mi dopade ravno zaradi majhnega odsuna, z .243 pa še nisem imel priložnosti streljati.

patriot
5. April 2010, 12:22
Kakšna pa je razlika v odsunu pri teh dveh kalibrih? Remington .223 se mi dopade ravno zaradi majhnega odsuna, z .243 pa še nisem imel priložnosti streljati.

Ni bistvene razlike v odsuno.
Lp in dober pogled!

ben1
5. April 2010, 12:45
223 Rem. nima praktično nobenega odsuna ampak pok je pa presenetljiv:director:

Igoman
5. April 2010, 18:14
Kaj je .243 zakonsko ustrezen tudi za lov na gamse, oz. zanima me ali se z .243 da loviti več kot samo srnjad, ki je največja dovoljena divjad za lov z .223?

rws
5. April 2010, 18:30
243win je ne samo zakonsko ustrezen za gamse, tudi priporočljiv:icon_wink:
z njim lahko loviš tudi jelenje tele in prašiča ozimca.

patriot
5. April 2010, 18:43
243win je ne samo zakonsko ustrezen za gamse, tudi priporočljiv:icon_wink:
z njim lahko loviš tudi jelenje tele in prašiča ozimca.

Definitivno ti dam prav.
Lp in dober pogled!

alojz1
5. April 2010, 21:20
z njim lahko loviš tudi jelenje tele in prašiča ozimca.

No tukaj je pa treba pomisliti ali gremo z to puško na prašičjo jago. Streljamo lahko samo ozimce, če pa je šibek starejši smo pa v prekršku.
Zakonodajalec je tu res našel salomonsko rešitev:icon_evil:

Kdor je lastnik npr. 308, ki je zelo podobna pa teh težav nima. Če pa res želimo hitrejši naboj pa v 308 polnimo 6gr kroglico in krivulja leta se zelo poravna.:icon_lol:

stjrp
6. April 2010, 16:51
No tukaj je pa treba pomisliti ali gremo z to puško na prašičjo jago. Streljamo lahko samo ozimce, če pa je šibek starejši smo pa v prekršku.
Zakonodajalec je tu res našel salomonsko rešitev:icon_evil:

Kdor je lastnik npr. 308, ki je zelo podobna pa teh težav nima. Če pa res želimo hitrejši naboj pa v 308 polnimo 6gr kroglico in krivulja leta se zelo poravna.:icon_lol:

In natančnost izgubi:icon_lol: Meni je en puškar nekoč tako obrazložil:"Glej če vzameš prelahek kamen ga ne boš vrgu na druga stran dvorišča tja kakmor boš hotel, ravno tako ne če boš vzel pretežkega ravno tako ne, če pa jih boš malo potežkal in izbral pravega boš pa to naredil veliko lažje." In tako je pri puškah, vsak kaliber ima svojo idealno težo krogle za doseganje največje natančnosti in optimalne krivulje leta in ta je za .308 10,7g za 8x57IS pa 12,7g, itd.
Sploh pa 243 ni primeren za pujse streljat pa dejte trdit kar hočete, s tisto kroglco mu boš v diru težko prišel do živega, razen če mate neke super sposobnosti zadevat točno kamor pomerte vedno in povsod ali pa posebna veselja uporabljat krvosledce in matrat divjad.

ostrostrelec.pero
6. April 2010, 20:15
stjrp, si me pa do solz nasmejal z zadnjim postom.A ima kal. 308 toliko večji premer krogle da kar na približno ustreliš na pujsa, z 243 moraš pa zelo natančno pomerit. Še dobro da imam 308 in če malo razmislim, bom šel jutri kar na glinaste golobe z njo. Pa brez zamere:icon_lol:

rws
6. April 2010, 20:15
ni nujno da je star puškar tudi dober balistik:icon_smile:

alojz1
6. April 2010, 20:51
In natančnost izgubi:icon_lol: veselja uporabljat .

Veš. sem enkrat polnil 30-06 z 6gr kroglico tako malo za hec. Ko sem pa preizkusil sem bil pa presenečen. Hitrost preko 1000m/s , nič odsuna z natančnostjo se pa lahko pomeriva(samo puško si moram sposodit).
Da o pregovorni točnosti 308 ne govorimo.
Strinjam pa se s teboj, da ima vsak kaliber optimalno težo krogle vendar so upoštevali optimalnost in univerzalnost.
Mi pa govorimo o lovu na pujse, kjer je zakon določil minimalni kaliber, večji je pa dovoljen.

tinko balinko
6. April 2010, 21:18
stjrp ima popolnoma prav,samo ko razdalje presegajo nekje vec kot 200-250m.za tistih pat 10m na pogonih k streljamo na pujse je popolnoma useeno ali je 6g ali 14g.seveda govorimo o natancnosti zadetka ne pa o samem efektu da nebo pomote.:icon_lol:

stjrp
6. April 2010, 22:05
stjrp, si me pa do solz nasmejal z zadnjim postom.A ima kal. 308 toliko večji premer krogle da kar na približno ustreliš na pujsa, z 243 moraš pa zelo natančno pomerit. Še dobro da imam 308 in če malo razmislim, bom šel jutri kar na glinaste golobe z njo. Pa brez zamere:icon_lol:

Ne, nism mislil tega, sem hotu povedat, da ima 243 precej lažje krogelce kot 308 in boš pujsa z njimi težje spravil k tlem kot z konkretno kroglo pri 308, kjer se jih dobi kar precej primerno težkih. To da 243 ni ravno najbolj primeren kaliber za prašičje jage pa potrjuje praksa ker da bi se pojavu jager na skupnem lovu na pujse z 243 je kar precejšnja redkost. Saj če ne bi delali polavtomate 243 in ne 308 ali 30-06 ali 9,3x62, itd. Je pa res da se da pujsa tudi z 223 spravit na tla, samo na pravo mesto ga je treba zadet, kaj pa če ga ne??????? Zato je pa tudi za vse odrasle pujse prepisanih 6,5mm in 9g in se mi zdi da ne ravno brezveze oz da ima to neko praktično podlago.

ostrostrelec.pero
6. April 2010, 22:13
Prjatu, saj vem kaj si hotu povedat. Malo sem se pohecal, malo je pa resnice. Pujsa lahko streljaš z katerokoli kroglo in če ga ne zadeneš na pravo mesto, bo on odkorakal brez da te bo vzel kot resnega partnerja.

zober
6. April 2010, 22:22
>Če se ne motim je bila oziroma lahko da je še 243 v državnih loviščih delovno orodje!

zober
6. April 2010, 22:47
Kdo uporablja težje krogle za 223?

alojz1
6. April 2010, 23:17
Tiste 8o greenov in hitrost malo čez 700m/s morajo biti kar uporabne in verjetno ne delajo takih podpludb
Tudi mene zanima kako se v praksi obnesejo

jvpv
7. April 2010, 07:29
Pri meni je bilo na dveh kosih srnjadi (lanščak in 2+ srnjak) presenetljivo malo podpludb in odpada z kroglo Sierra 52 grs MK (domače polnjenje). Ostalih še nisem probal.

jazbec
7. April 2010, 16:05
Lahko da v državnih loviščih kje uporabljajo 243, vendar ne kot "prvo" puško.
Pri nas uporabljajo 8x57. 243 je za srnjad, teleta, ozimca, gamsa je čisto Ok, samo dobro moraš zadeti.

Kot zanimivost, v državnem ne pustijo loviti srnjadi oziroma ne vidijo radi da se lovi z .222 .223 in podobnimi naboji (5.6mm).Preveč so iskali.....še posebej problematični so bili tuji gostje.

alojz1
7. April 2010, 21:19
No, pa smo tam

zober
7. April 2010, 23:30
Mislim kej takega pa prvič slišim z 223 negre več kot 30 metrov,ampak takih kom je zlo mal k gre še toliko, ponavadi pade na mestu!

pranger
8. April 2010, 06:57
Mislim kej takega pa prvič slišim z 223 negre več kot 30 metrov,ampak takih kom je zlo mal k gre še toliko, ponavadi pade na mestu!

:icon_confused::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon _lol: Odvisno, od zadnjega dela puške.:icon_wink:

mugo
8. April 2010, 07:23
Moje mnenje pri uporabi 223 za odstrel srnjadi je, da ima premalo rezerve. Z dobrim zadetkom ni problema, vse pade. Tudi sam občasno lovim s tem kalibrom, največkrat pa za srnjad raje uporabim večji kaliber (najraje 7/57R). sem že videl srnjaka zadetega z 223 nizko za pleče ki je padel po približno 1km. Če bi tak zadetek dobil z 7mm nebi šel niti približno tako daleč. Zato jaz pravim pri izbiri kalibra: več je več:icon_biggrin:

capra ibex
8. April 2010, 08:44
Jaz občasno jagam srnjad z 222rem, čeprav precej raje z 8x57.
Točno tako kot je mugo zapisal, če je zadetek slab, zaboga ne pade kar tako. Seveda pa ob dobrih zadetkih pada kar na mestu.
Lisjak je priča ko sem na enih 150m lisico zastrelil v mehko pa je bila po parih urah še precej živa in sem jo moral še enkrat streljati. V bistvu če ne bi bilo snega, vprašanje če bi jo sploh dobila. Krogla pa je bila TM 3,24g. Z isto kroglo pa je padel kasneje tudi srnjak pri 24kg po 10 metrih. Tako da je od situacije do situacije različno. Kolikor vem je tudi merjasec pri 120kg je po 60m legel z 222rem. :icon_twisted:

stjrp
8. April 2010, 08:57
..............Zato jaz pravim pri izbiri kalibra: več je več:icon_biggrin:



BRAVO:icon_lol::limona:

alojz1
8. April 2010, 09:11
Kolikor vem je tudi merjasec pri 120kg je po 60m legel z 222rem. :icon_twisted:

Ne se s takim hvaliti tako javno. Tistih, ki pa niso padli pa ne štejemo:icon_exclaim:

capra ibex
8. April 2010, 09:28
Ne se s takim hvaliti tako javno. Tistih, ki pa niso padli pa ne štejemo:icon_exclaim:

Se nič ne hvalim! To sem slišal nisem pa streljal jaz!
Aja sem pozabil dodati da kljub temu da jagam z 222rem, več srnjadi uplemnim z 9,3 x 62 kot z 222, pa ni nevemkakšne velike razlike, pri 9,3 je običajno še brez potpludb. :icon_lol:

Veper
8. April 2010, 09:50
Jaz sem svojo 222 postavil v kot in v njej bivajo pajki in ostala golazen.Tudi vsakoletnega nastrela ne bo videla.Res je da je samo ruska prelamača in ni več tako točna kot je nekoč celo bila,pa vendar je predvsem kaliber tisti ki me je v to prepričal in ne kaj drugega.

muzikant
8. April 2010, 10:49
Poleg .308 win, .300 WSM, .30-06 Spf, 9,3*74r, 7*65r srnjad in lisice lovim izključno z .222 RM, teža krogle 3,56 g in kar je zadeto pade v ognju oz. max 50 m.

jazbec
8. April 2010, 11:05
Točno tako je , kot je zapisal Pranger. Premalo rezerve.
Vsak ki se je že srečal z lovskim turizmom ve, da si časovno omejen. Enostavno ne moreš jagat srnjaka cel mesec, če te čakajo še drugi lovci. In zato je potrebno streljati, in dejstvo je, da se ne da vedno streljat pod 100m, pa da srnjak lepo stoji sredi pokošenega travnika...k temu dodamo še malo nervoze lovskega gosta in imamo recept za slab strel.

Če jagaš z .222 in podobnimi "za sebe" in imaš čas, potem so tudi zadeve v 5,6mm zelo uporabne. Samo vedeti je potrebno, da mora biti razdalja primerna, brez močnega vetra, dežja, ovir na poti krogle (trava, vejica)...pa se da tudi fino jagat.

Sam kupujem .222, ampak bo za svizce, lisice..

pumpa
8. April 2010, 11:55
Se nič ne hvalim! To sem slišal nisem pa streljal jaz!
Aja sem pozabil dodati da kljub temu da jagam z 222rem, več srnjadi uplemnim z 9,3 x 62 kot z 222, pa ni nevemkakšne velike razlike, pri 9,3 je običajno še brez potpludb. :icon_lol:


Moje mnenje pri uporabi 223 za odstrel srnjadi je, da ima premalo rezerve. Z dobrim zadetkom ni problema, vse pade. Tudi sam občasno lovim s tem kalibrom, največkrat pa za srnjad raje uporabim večji kaliber (najraje 7/57R). sem že videl srnjaka zadetega z 223 nizko za pleče ki je padel po približno 1km. Če bi tak zadetek dobil z 7mm nebi šel niti približno tako daleč. Zato jaz pravim pri izbiri kalibra: več je več:icon_biggrin:



BRAVO:icon_lol::limona:


Točno tako je , kot je zapisal Pranger. Premalo rezerve.
Vsak ki se je že srečal z lovskim turizmom ve, da si časovno omejen. Enostavno ne moreš jagat srnjaka cel mesec, če te čakajo še drugi lovci. In zato je potrebno streljati, in dejstvo je, da se ne da vedno streljat pod 100m, pa da srnjak lepo stoji sredi pokošenega travnika...k temu dodamo še malo nervoze lovskega gosta in imamo recept za slab strel.

Če jagaš z .222 in podobnimi "za sebe" in imaš čas, potem so tudi zadeve v 5,6mm zelo uporabne. Samo vedeti je potrebno, da mora biti razdalja primerna, brez močnega vetra, dežja, ovir na poti krogle (trava, vejica)...pa se da tudi fino jagat.

Sam kupujem .222, ampak bo za svizce, lisice..


Lahko da v državnih loviščih kje uporabljajo 243, vendar ne kot "prvo" puško.
Pri nas uporabljajo 8x57. 243 je za srnjad, teleta, ozimca, gamsa je čisto Ok, samo dobro moraš zadeti.

Kot zanimivost, v državnem ne pustijo loviti srnjadi oziroma ne vidijo radi da se lovi z .222 .223 in podobnimi naboji (5.6mm).Preveč so iskali.....še posebej problematični so bili tuji gostje.

ja kaj a jelene, merjasce, medvede pa z trombloni jagate a tiste slučajno bol precizno pomerite kot pa srnjad.:icon_evil:

"" v državnih loviščih radi vidijo da za odsterl jelena uporabljaš 50BMG"":icon_twisted:

jazbec
8. April 2010, 14:07
Pumpa, odgovor je enostaven, raje vidijo, da je še nekaj rezerve. Po tvoji teoriji je za večino slovenskih lovcev dovolj 6.5mm, tisti ki pa imajo medveda pa 7mm. A ne? Pa sam veš da ni tako.

zajec
8. April 2010, 14:18
Kot sem ze veckrat napisal to ni res ,tudi ce je slabo zadeto pocaka divjad na mestu,samo pravi naboj,oziroma kroglo treba najti pa je .Jaz sem jo ,pa ce tudi ustreljeno v nogo zaradi soka pocaka na mestu.Malo preberite o tem kalibru ko so ga uporabljali v Vietnamu,pa boste videli da najvaznejsi je sok pri tem kalibru.

tinko balinko
8. April 2010, 19:13
Kot sem ze veckrat napisal to ni res ,tudi ce je slabo zadeto pocaka divjad na mestu,samo pravi naboj,oziroma kroglo treba najti pa je .Jaz sem jo ,pa ce tudi ustreljeno v nogo zaradi soka pocaka na mestu.Malo preberite o tem kalibru ko so ga uporabljali v Vietnamu,pa boste videli da najvaznejsi je sok pri tem kalibru.

ma ja malo morgen.......kje si to pobral v vaski gostilni.Raziskave so pokazale da zadrogirani talibani se po 4zadetkih z 223rem.streljajo nazaj z kalasnikom....in ker nardi toliko soka bodo sli americani na 6,8x47:icon_wink:

De_Tomaso
8. April 2010, 19:55
Zadrogirani talibani streljajo nazaj, ker se borijo za svojo hišo in svoje otroke v njej. :icon_wink:

Drugače pa jaz tudi mislim, da malo rezerve nikoli ne škodi. Pri srnjadi seveda, za lisico pa je .223 čisto dovolj dober.

FRANCI
8. April 2010, 20:21
Hi, hi spet pogruntan en nov kaliber. Tinko predlagam, da zavaruješ svoj patent.
L.P.

zajec
8. April 2010, 20:51
Pa sploh imate ta kaliber,ne recem da je prevec rezerve, v vecini pa je odvisno od naboja.Pa ne mislit da jih ustrelim s tem kalibrom pod 15 kosov letno.

zajec
8. April 2010, 20:54
Pa vec kosov sem moral iskat z vecjim kalibrom.

pumpa
8. April 2010, 20:55
Zadrogirani talibani streljajo nazaj, ker se borijo za svojo hišo in svoje otroke v njej. :icon_wink:

Drugače pa jaz tudi mislim, da malo rezerve nikoli ne škodi. Pri srnjadi seveda, za lisico pa je .223 čisto dovolj dober.


Pumpa, odgovor je enostaven, raje vidijo, da je še nekaj rezerve. Po tvoji teoriji je za večino slovenskih lovcev dovolj 6.5mm, tisti ki pa imajo medveda pa 7mm. A ne? Pa sam veš da ni tako.

še dobro da ne streljate slonov ker tam pa ni rezerve:icon_lol::icon_lol:

patriot
9. April 2010, 08:23
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Lp in dober pogled!

dolgin
9. April 2010, 08:24
375 H&H bo čisto v redu za srnjad....

jvpv
9. April 2010, 08:51
Zanima me koliko tistih ki ste proti uporabi 223 je že ta kaliber preizkusilo v praksi?

Poznam kar nekaj lovcev ki z tem kalibrom uplenijo več kot 10 kosov srnjadi letno in so zadovoljni z učinkom. Seveda na koncu pridemo do izbire primerne krogle za svojo puško in sposobnosti (umirjenosti) strelca! Če bi bil kaliber neprimeren za lov bi že zdavnaj šel v pozabo.

kalin
9. April 2010, 10:23
JVPV Podpišem tvojo izjavo takoj!Fantje ne samo gledat katere krogle so najbol poceni,ponavadi je znano -malo denarja malo glazbe:icon_evil:

ZR7
9. April 2010, 11:08
JVPV Podpišem tvojo izjavo takoj!Fantje ne samo gledat katere krogle so najbol poceni,ponavadi je znano -malo denarja malo glazbe:icon_evil:

Ta ponavadi še zdaleč ne pomeni vedno. Na to muziko špilajo še predvsem nemci in avstrijci, marsikdo pa nasede in drago plača isto ali slabšo robo kot jo ponujajo američani, skandinavci ali čehi.

Prav pri 222 rem, ki je vsaj po diametru krogle primerljiva s kalibrom v naslovu, sem na lastnih izkušnjah pristal ravno na češkem S&B. Sedaj iščem drugo municijo samo za namen tekme, za plenjenje srnjadi pa ostane kar čeh. Zadovoljivi zadetki in najmanjše podpludbe so me prepričale.
In ne mi sedaj nakladat o kakšnih nizkih cenah in primerljivi kvaliteti, tudi municija drugih proizvajalcev v tem kalibru ni ne vem kako draga.

Dokler lahko kupim Sako, Federal, Winchester, Normo in S&B, moje puške švabov ne bodo gledale znotraj. Tudi Geco ne, ker je šrot!
(Še sploh tiste ne, ki so jih pred desetletji gledale na zunanji strani.:icon_twisted:)

kalin
9. April 2010, 18:29
Doben ni tu omenjal nemce ali avstrice,osebno bol zaupam američanam kjer lahko dobiš kroglo ki jo boš uporabljal kot za lov in mogoče tudi za tekme.Sam sem imev to srečo kar se pa tiče s&b mi pa ni pri srcu v tem kalibro ker zna še kar trositi mogoče za lov je dober,ti prej svetujem ostale ki si jih omenil.Kar se tiče pa tvojih iskušen naj bodo tvoji prav je pa da jih objasniš mnogo nas raznišlja drugače, pa tudi upam da ni kaj narobe.Je pa res da je najlepše ko sam najdeš monicjo ki ji zaupaš in veš kaj lahko z njo vse delaš:icon_wink:

tinko balinko
9. April 2010, 19:21
Hi, hi spet pogruntan en nov kaliber. Tinko predlagam, da zavaruješ svoj patent.
L.P.

se ena brihta
http://sl.wikipedia.org/wiki/6,8_Remington_SPC

zlatorog
9. April 2010, 19:43
in ker nardi toliko soka bodo sli americani na 6,8x47:icon_wink:
Tinko, tukaj si malce narobe zapisal kaliber, zato te je Franci malce "špiknil". :icon_lol: LP

ZR7
10. April 2010, 17:55
...Sam sem imev to srečo kar se pa tiče s&b mi pa ni pri srcu v tem kalibro ker zna še kar trositi mogoče za lov je dober,...

Ja saj to je tisti problem zaradi katerega še vedno nimam stalne municije za ta kaliber. Oziroma za lov jo imam, saj sem do sedaj še z vsako serijo S&B nastrelil vsaj za 21 do 24 pik. A samo lani sem imel srečo in dobil serijo municije s katero sem si upal štepati nekajkrat po 29.
Ostale znamke pa pri divjadi dajejo neznosne podplutbe.:icon_confused:
Pri Sakoju je pri zadetku v rob lopatice bil črn ves vrat.
Je pa res, da je vsak strel na divjad situacija zase in nekega univerzalnega recepta verjetno ne bomo ugotovili.

Kalin kaj ti uporabljaš v tem kalibru?

jvpv
11. April 2010, 22:14
Pri nas je za lov od tovarniške največ v uporabi Norma.

ben1
22. April 2010, 16:19
Danes sem si kupil dve škatli Igman municije za na tarčo ker je res poceni. Samo moti me ker ni nikjer na škatli zapisanih balističnih podatkov:icon_cry:

jazbec
22. April 2010, 17:51
Za kateri kaliber potrebuješ balistične podatke?

ben1
22. April 2010, 20:59
Za 223 Rem.

jazbec
22. April 2010, 23:26
Takole je za FMJ,223rem

-3,56g/55gr V4,5(m/s)=985m/s
-4,00g/60gr V4,4(m/s)=935m/s

Za SP pa

-3,56g/55gr V0=975m/s, 1692J
V025=960m/s, 1640J
V100=850m/s, 1286J
V200=735m/s, 961J
V300=625m/s, 695J

Igoman
13. May 2012, 21:22
Ima kdo .308 in .243? Katero puško več uporablja in ali je odsun pri .243 dosti manjšji?

Huntersman
13. May 2012, 21:27
Ima kdo .308 in .243? Katero puško več uporablja in ali je odsun pri .243 dosti manjšji?

Pozdravljen!

Sam imam omenjeni puški,uporabljam pa največ .308,ker imam priložnost večkrat srečati divje prašiče.
Odsun pa je pri .243 manjši.

rws
13. May 2012, 21:52
imam oba, odsun je občutno manjši, če boš jagal srnjad, gamse, vsekakor 243, za jelenjad in prašiče pa raje 308, če pa si prepričan da boš vedno zadel v vitalni del, bo pa tudi 243 dober:icon_biggrin:...žal sem velik fan tega kalibra:icon_wink:

Tomaž Ražman
13. May 2012, 22:26
imam oba, odsun je občutno manjši, če boš jagal srnjad, gamse, vsekakor 243, za jelenjad in prašiče pa raje 308, če pa si prepričan da boš vedno zadel v vitalni del, bo pa tudi 243 dober:icon_biggrin:...žal sem velik fan tega kalibra:icon_wink:

Po zakonu .243 ne gre za jelenjad in prašiče...

hunterxxxl
13. May 2012, 22:41
Lahko streljaš teleta in ozimce.

muzikant
14. May 2012, 08:53
Je tako

Igoman
14. May 2012, 10:25
Super potem skoraj vsa divjad. Kaj se v kaki trgovini da prizkusit kaliber preden kupiš puško? Pri nas tega kalibra nima noben.

Ganges
14. May 2012, 10:46
Ja seveda se da. Ponavadi ti dajo toliko nabojev, da lahko streljaš dokler ne sklatiš prvega goloba ali grlice skozi vhodna vrata trgovine, niže dol po ulici.

alojz1
14. May 2012, 11:08
Super potem skoraj vsa divjad. Kaj se v kaki trgovini da prizkusit kaliber preden kupiš puško? Pri nas tega kalibra nima noben.
Po vprašanjih sodeč si kar neizkušen. Vsak lovec mora poznati osnovne kalibre in vsaj približno energijo, ki je tudi pogoj za lov posamezne vrse divjadi.
Tebe skrbi samo odsun. In ker ne poznaš krogel boš po vsej verjetnosti vzel take, da boš vsebino plena kar zlil ven.
243 je zelo natančen in rezanten kaliber. Nima take izbire krogel kot npr.308.
In če večino divjačine tudi odkupiš boš moral krogle kar pazljivo izbrati.
Tudi 308 nima močan odsun. Ob uporabi lažjih krogel. Za lov so uporabne od 100 grain naprej. Za lov je najboljša hitrost okrog 800m/s. Pri močnejši polnitvi pa je hitro okrog 1000 ali več m/s. In če veš, da je 243 naboj le na vratu zožen 308 potem je kar treba premisliti, kaj nabaviti.

Igoman
14. May 2012, 14:46
Ja seveda se da. Ponavadi ti dajo toliko nabojev, da lahko streljaš dokler ne sklatiš prvega goloba ali grlice skozi vhodna vrata trgovine, niže dol po ulici.

Zakaj pa potem ima K..x svoje strelišče?

Tomaž Ražman
14. May 2012, 15:38
Če imaš v lovišču prašiče in jelenjad, vzemi kar .308, ker je vsekakor malo bolj siguren kot .243...

Dovolj da enega merjasca zjebeš, pa ti bo za vedno žal... Drugač .308 tako rekoč ne rukne nič... js večino lovim z 9,3 in .300WM ki bistveno bol sunita, pa se da...

Jurij Klanjšček
15. May 2012, 10:49
Vaja dela mojstra = Kdor se boji odsuna naj gre vadit na strelišče. Ko bo postrelil 100 nabojev ga ne bo več strah kopita.

alojz1
15. May 2012, 12:22
Jurij, nekatere bo še vedno strah. Samo priznali ne bodo več.
Odsun in posledično proženje je najbolj pogosta napaka strelca.

dolgin
16. May 2012, 15:12
Fantje preveč komplicirate.
Desc se boji odsuna in dokler bo tako bo zelo slab strelec pa naj strelja s čimerkoli. Šele ko bo postrelil nekaj 100 nabojev z isto puško se bo približno navadil. Ti pa svetujem da vzameš .308 ali pa 8x57is, ker imaš na trgu dovolj municije za trening. Manjših kalibrov od 7mm jaz ne bi jemal.

stjrp
16. May 2012, 21:47
JAz sem si nabavil 8x68S in mi ni čisto nič žal, s tem ne mislim, da je to edini pravi kaliber, vendar sem še vedno mnenja da je boljše malo rezerve. Tako da s 308, 8x57 ali kaj podobnega pa ti po mojem ne bo žal, ker kot pravijo tudi ostali člani malo rezerve ne škodi, ker poškodbe na divjadi ne bodo nič večje kot s kakšnim manjšim kalibrom. Glede odsun pa, ga vsaj jaz pri strelih na divjad sploh ne občutim.

muzikant
16. May 2012, 22:52
JAz sem si nabavil 8x68S in mi ni čisto nič žal.

Razen tega, da moras kak kos srnjadi kazensko odkupit.:icon_wink:

stjrp
17. May 2012, 11:41
Nimam teh problemov, poglej pod temo grom krogel, kjer boš videl da so poškodbe minimalne. Če boš komad zadel v mehko ali v stegno, ni važen kaliber, rezultat bo enak:icon_lol:

muzikant
17. May 2012, 11:57
Sem slišal drugače.:icon_wink:

V miji paleti je tudi 8S, tako da ne rabim gledat nobenioh galerij in tem. Točno vem kako dela.

Igoman
17. May 2012, 17:37
Desc se boji odsuna in dokler bo tako bo zelo slab strelec pa naj strelja s čimerkoli.

Saj se da z vsemi kalibri natančno streljat,to sploh ni problem, samo lepše je pa s tistimi z manj odsuna. Vsaj meni.

MasterLesjak
18. May 2012, 00:29
Še ena alternativa je pomoje 6.5x55SE, ki je nekje umes med .308 in .243.