PDA

View Full Version : .17HMR, .22LR in .22WMR



andrej win
22. September 2009, 08:39
Primerjava teh kalibrov,uporabnost za lov in športno streljanje-katerega bi vzeli,če bi ga uporabljali za streljanje na tarčo ,za kakšno šojo,vrano...

Kar se tiče cene streliva,se nimamo kaj pogovarjat,kaj pa ostalo...?

LP

Puska
22. September 2009, 11:10
"exotiko" .17, če te municija ne skrbi. Ker ni stari (čeprav odličen in uporaben za vse!) 22LR. 22WMR pa je že malo zastarel in dokaj neuporaben. (že bolje potem .223, samo nismo več pri MK)

jancar
22. September 2009, 11:57
Vsekakor .22 l.r - za tarčo pocen municija, za jago pa Stinger-ja not pa maš.

andrej win
22. September 2009, 11:58
"exotiko" .17, če te municija ne skrbi. Ker ni stari (čeprav odličen in uporaben za vse!) 22LR. 22WMR pa je že malo zastarel in dokaj neuporaben. (že bolje potem .223, samo nismo več pri MK)

Sam problem nastane,če bi se odločil,da bi mogoče odstrelil kakšno partijo na tarčo..hmm,a se sploh sme streljati v "rangu 22lr" ?

Tudi exotika potegne za seboj ceno..ki je približno v višini WMR-ja,sem pa slišal,da se z novimi pošiljkami,dvigne nad 20€/50kos.:icon_confused:
Kar pa je za treniranje na tarči predrag šport.

No ja,223 je pa spet povsem druga zgodba:icon_wink:

Puska
22. September 2009, 12:38
Sem verjetno narobe razbral, glede debate o stelivu - sem mislil da ti ni važno. Potem se vsekakor strinjam za 22LR.
je pa opcija tudi QUAD puška, in imaš 4 kalibre v enem :D

Ahiles
22. September 2009, 13:35
Če hočeš streljat na kakšni tekmici (pa magari lokalni) potem obvezno 22lr. Kar se tiče pa lova je pa tako kot je povedal jancar.

Če potrebuješ puško zgolj za lov na vrane, šoje, kune, lisice,... potem vzami enega izmed preostalih kalibrov. Oba sta približno enako primerna: 22wmr preda ob zadetku več energije (težja krogla) in običajno tudi deluje manj razbijaško; 17HMR pa je bolj hitra, ploščato leteča in zaradi višje hitrosti ter manjše teže izstrelka tudi običajno bolj razbijaška krogla.

Kar se tiče mojih izkušenj in zakonodaje, je pa 22lr s primernim izborom streliva (Stinger, Velocitor, pa še kakšna španska verzija orla) zadosti za omenjene lovne namene. Seveda je pri tem potrebno upoštevati, da s tem kalibrom lovimo (odvisno od lovca, puške in streliva) do med 50 in 100m.

andrej win
22. September 2009, 18:04
Verjetno bo najbolša izbira res 22lr,mogoče si umislim kakega 17 hmr-ja potem,ko se bom tega naveličal.:icon_wink:

Puška,kar se tiče pa štirih kalibrov v enem,pa cenovno ne pridemo skupaj..poč bi šele šlo neki municije:icon_lol::icon_lol:

A ima mogoče kdo CZ 452 varmint ali american v kalibru 22 LR? američani jih zelo hvalijo,pa še cena je sprejemljiva:icon_study:

Brlogar
22. September 2009, 19:08
A ima mogoče kdo CZ 452 varmint ali american v kalibru 22 LR? američani jih zelo hvalijo,pa še cena je sprejemljiva:icon_study:

jst mam lux izvedbo, z navadno cevjo, pa je tud na 80+ metrov zelo precizna.

Itak pa, kadarkol falim, sem zmer sam kriv, ne pa puška.

tinko balinko
25. September 2009, 17:26
evo moja 452 varmint cena 378eur pri uporabi dolocenega streliva,izredno natancna.Za ta denar je to to.........pa se nastelas jo glede na posameznikovo zeljo po trdoti sprozilca.Recimo ce razliras 1 "kuli" in zamenjas vzmet lahko nastavis pod 1kg sprozilec.Res brez pripomb:icon_lol:

stjrp
26. June 2010, 10:46
En zanimiv filmček za primerjavo.

http://www.youtube.com/watch?v=wc37CuVgR2g&feature=related

andrej win
26. June 2010, 19:44
En zanimiv filmček za primerjavo.

http://www.youtube.com/watch?v=wc37CuVgR2g&feature=related

Filmček je mal "pretiravanja",kar se tiče natančnosti 22. LR -ja..
drugače se pa fino vidi,kaj naredi hitrost pri 17 HMR :icon_wink::icon_biggrin:

Franc
27. June 2010, 11:23
Na 50m,je še naš MK-.22l.r.,zmeraj bolj natančen.Tisto na filmu,je pa samo zrežirana reklama v prid .17hmr.Pišem o natančnosti na 50m!

stjrp
27. June 2010, 13:36
Filmček je mal "pretiravanja",kar se tiče natančnosti 22. LR -ja..
drugače se pa fino vidi,kaj naredi hitrost pri 17 HMR :icon_wink::icon_biggrin:


Se strinjam, da ko pogruntaš kjra municija najbolj paše zna postat .22LR sila natančen, samo ta tip ki je to delou je verjetno pristaš .17HMR.

stjrp
27. June 2010, 13:37
Pa še en filmček za primerjavo med .22LR in .22WMR

http://www.youtube.com/watch?v=0Lo2yfwk1mw&feature=related

ravnohrib
4. June 2015, 00:02
Sem testiral svojo svežo "igračo" v kalibru .17 hmr, kako bi se kaj obnesla pri lovu na vrane.
Kot simulacijo sem zabil kinder jajček na vrh kola na 100m.
Oddam 5 strelov - in nič! kar nekaj grenkobe sem občutil, pa si mislil svoje o tistih forumskih poročili o ciljanju na kovanec za 1 cent in podobno.
Vseeno grem pogledat kaj je s tem jajčkom in hej, kinder jajček šteje za "trdo tarčo". :)


PS: da ne bo dileme, jajček je tisti malo večji, 8x5 cm, ne klasični 5x3 cm

jancar
4. June 2015, 07:04
Bighand upam da si igracko ven uzel da nov tamal zalosten :icon_lol:

jagerboss
4. June 2015, 07:26
A si mesečino iskoristil za streljat??Bighand:icon_lol::OK:

Zvitorepec
4. June 2015, 08:41
Presenečen boš ko boš videl kakšne poškodbe naredi ta mali kaliber,pa naj bo vrana ali lisica.

ben1
4. June 2015, 11:23
Ravnohrib katero firmo igracke si kupil, novo ali rabljeno.

ravnohrib
4. June 2015, 11:58
Ravnohrib katero firmo igracke si kupil, novo ali rabljeno.
novo Savage; nisem nič kompliciral; res so poceni ti kosi...

alojz1
4. June 2015, 12:30
Ravno zaradi cene streliva sem vzel 22lr. Z staro zalogo Pobeda Goražde je na 108m grupa 5cm. Stinger je pa z 500m/s spoštovanja vreden in bodo lisičke padale. Pa vrane tudi.
Daljnogled Minox, 4-20x50.

ravnohrib
4. June 2015, 18:26
Ravno zaradi cene streliva sem vzel 22lr. Z staro zalogo Pobeda Goražde je na 108m grupa 5cm. Stinger je pa z 500m/s spoštovanja vreden in bodo lisičke padale. Pa vrane tudi.
Daljnogled Minox, 4-20x50.

cena 17hmr streliva je res (neupravičeno?) 5-6x dražja od .22lr. Sem poskušal z .22lr, ampak je preveč prilagajanja; natančnost res ni problem, ampak precejšnji padci na 100m in ni vseeno, ali si ocenil na 50, 75 ali na 100m cilj. dobro, takrat nisem imel še mildot križa, morda bi potem res šlo z izbiro prave pike po vertikali.
Natančnost Stingerja ali pa Velocitorja pa se mi je vseeno zdela zdelo slaba; to je trosilo Stingerja iz moje čehinje kot šrot na 100m

Ahiles
6. June 2015, 19:37
Tudi meni stinger trosi, do 50m je za lisico več kot dovolj, za na tarčo pa srednja žalost. Zelo si želim preizkusiti težjega in nekoliko počasnejšega velocitorja. moji puški (stara cev) ustrezajo počasnejše. še vedno čakam, če ga bo kateri trgovec v bližini dobavil ali pa da mi ga pošlje po pošti...

Alojz: kateri model pa je tale puška??

alojz1
6. June 2015, 20:27
CZ 455 Varmint
Če vam trosi je dobro cev očistit. Novo sem moral po 50 strelih (svinec). Boljše so pobakrene krogle.
Smo si pa včasih pomagali tako, da smo z ustrezno mastjo mazali krogle. Predvsem utore na krogli.
Včasih je bilo mazanje tovarniško (krogle so bile cele povoskane). Sedaj tega ne opazim več.

Ahiles
6. June 2015, 21:37
alojz, recimo rws subsonic ima takšen premaz. pa tudi stinger (in sklepam, da tudi velocitor). Sem pa poskusil tkao na "umazano" kot popolnoma novo sčiščeno cev ;) natančnost med omenjenima nabojema več kot očitna :)

Falco
6. June 2015, 22:05
Zelo si želim preizkusiti težjega in nekoliko počasnejšega velocitorja. moji puški (stara cev) ustrezajo počasnejše. še vedno čakam, če ga bo kateri trgovec v bližini dobavil ali pa da mi ga pošlje po pošti...




https://www.artekcenter.com/naboj-cci-22-lr-velocitor/

Ahiles
6. June 2015, 23:32
aha. še pred kratkim so mi povedali, da ga ni mogoče dobaviti :D

alojz1
14. June 2015, 11:02
Angleži veliko streljajo kunce z MK. Zanimivo, da Stinger streliva sploh ne uporabljajo. Ko pa sem pogledal na kalkulator za razdaljo preko 100m pa sem videl zakaj. Prelahka krogla in energija hitro pade tako, da ima počasnejša in težja krogla večjo.

kuglaabc
14. June 2015, 14:12
A ne se hecat a pri MK tudi??? Ali ni boljša lažja in hitrejša krogla?

alojz1
14. June 2015, 14:45
Pri MK je ta razdalja malo čez 100m. Na ustju pa sam poglej, da ne boš spet iskal vzroka za zasmehovanje. Pa malo razmisli.
Večina lovcev pa strelja do 200m. Z močnejšimi kalibri. In to pretežno srnjad. Če tukaj ne vidiš prednosti lažjih krogel ti niti sam bog ne more pomagati.
In novi pravilnik o moči lovskega orožja katerega osnutek je tu nekje potrjuje prav to. Lahko si pa sam izračunaš.
Sedaj moram pa še pogledati kako pada energija pri bistveno lažji 17 HMR, ki jo tako hvalite.

Robert91922
14. June 2015, 19:26
Položnejša krivulja leta krogle in končna balistika kalibra 17 hmr (v primerjavi z 22lr) sta me prepričala. Govorim iz lastnih izkušenj.
S 17 hmr sem uplenil nekaj lisic, večino na 50 do 120m, eno na 160m. Meril sem jo čisto na vrh/rob plečke, zadeta v spodnjo polovico plečke, obležala 10m od nastrela. Puško Savage imam nastreljeno na 100m.
V ponedeljek sem na 200m testiral tudi 17 hmr (poleg 223 rem, 3006 in 300 wm). Prva črtica pod krogcem na Leupold Ballistic Firedot križu je prava za zadetke 2cm nad desetko, strelivo Hornady V-max 17gr. Grupa velika 5cm, znotraj 4-ice na lovski tarči. Na 200m.
Jagam in streljam s 17hmr pa le v brezvetrju.

alojz1
15. June 2015, 09:57
Se strinjam. Samo za lov definitivno 17. Kljub 1g kroglici.
To je tudi odgovor temu spodaj ki postavlja hecna vprašanja.

A ne se hecat a pri MK tudi??? Ali ni boljša lažja in hitrejša krogla?

Robert91922
15. June 2015, 20:08
A ne se hecat a pri MK tudi??? Ali ni boljša lažja in hitrejša krogla?

Upam, da sem razumel "vprašanje" :icon_wink: zato sem se opogumil za odgovor:
Če boš z 22lr jagal do 50-60m, je Stinger boljša izbira, kar se tiče končne balistike.
Za strele na 100-120mm je boljši Velocitor. Svojo Ruger 10/22 imam nastreljeno na 100m z Velocitorjem. Ampak z 22lr ne jagam, ker je s 17 hmr bolj udobno jagat - z elevacijo se skoraj ne rabiš ukvarjat, če jagaš samo lisice do 120m razdalje, o boljši učinkovitosti 17hmr sem pa že napisal.

Ahiles
16. June 2015, 12:47
Ko smo že ravno pri tem. Sam bi verjetno za lov raje kupil .22mag. Pa še veter manj vpliva na težjo kroglico. Sploh se mi zdi boljši učinek na lisicah. Za vrane in šoje pa najbrž ob daljših strelih prednjači .17hmr zaradi položnejše krivulje.

Jagermaister
16. June 2015, 16:22
Tudi .22 mag veter precej zanese. Že rahel se pozna.
Pozimi sem streljal vrane ob tako močnem zahodniku, da so se grmi pripogibali do tal. Zamik na 70 m je bil kar 10 cm (CCI maxi mag+V). Popravil sem po smeri in uspešno zadeval.
Kako je s .17HMR v vetru pa naj napiše kdor ga je preizkusil.

Robert91922
22. June 2015, 08:34
Tudi 1,1g (17gr) kroglico kalibra .17hmr že rahel veter toliko zanese levo/desno, da se mi ne zdi etično jagat z njim takrat. Na strelišču sem imel pri rahlem vetru z desne, zadetke 2-3 cm v levo, na 100m razdalje.

rws
22. June 2015, 17:14
Pri 17hmr(17gr vmax) je zamika pri bočnem vetru 10km/h na 75m 3.3cm, pri 22wmr maxi mag pa 6.5cm:icon_wink:...ne tako na oko, balistični kalkulator tako pravi.

Robert91922
22. June 2015, 17:38
Pri 17hmr(17gr vmax) je zamika pri bočnem vetru 10km/h na 75m 3.3cm, pri 22wmr maxi mag pa 6.5cm:icon_wink:...ne tako na oko, balistični kalkulator tako pravi.
To pa zato, ker hitrejša 17hmr krogla skoraj 2x prej prej pride do tarče, torej jo veter manj časa premika. Poleg tega ima izstrelek iz 17hmr boljšo balistično obliko kot iz 22wmr, tudi zaradi same oblike je manj občutljiva na veter.

ravnohrib
2. February 2016, 09:51
Že kar dobro leto imam Savage v 17hmr; uplenil nisem še nič, sem pa par 100m strelov dal na tarčo;
Natančnost pri strelih na tarčo je po nastrelitvi res navdušujoča, me pa precej pogosto preseneča spremenljiovost zadetkov pri menjavi povečav ali menjavi razdalj in ustreznem popravku paralakse na daljnogledu. Tudi ko pridem na novo na strelišče, moram ponavadi popravljati nastavitve; kot da bi se zelo hitro premikal križ; pa z drugimi kosi pušk grše ravnam in nimam podobnih težav.
Uporabljam pa strelni daljnogled Delta Optical Titanium 6-24x42 AO, pred njim sem imel Tasco Varmint 6-24x42 pa sem imel v bistvu podobne težave.

Zanima me, kakšno optiko uporabljate ostali s .17hmr? Katere povečave uporabljate recimo za lov na vrane na 100m in katere za lov na lisice? Paralaksa da ali ne?
Kot zanimivost, če prav razumem, je paralaksa ustrezno nastavljena, ko je slika tarče ostra, drži? Opažam pa pri vseh mojih daljnogledih z nastavljivo paralakso, da se oznaka za razdaljo na daljnogledu od izmerjene dejanske razdalje precej razlikuje; konkretno, pri razdalji 100m, oznaka za paralakso kaže 70m.

Hvala za konstruktivna mnenja.

alojz1
2. February 2016, 10:54
Imel sem enake težave z poceni kitajskim 6-30x56 daljnogledom. Po prvi nastrelitvi na MK sem bil navdušen. Dokler nisem spremenil povečave ali razdalje. Takoj sem ga zamenjal z Minox 6-20x50 kjer pa težav ni.
Kitajca sem podaril znancu. Rabil je za neko staro puško. Predlagal sem, da nastavi paralakso na 100, povečavo na 8 in oba obročka zalepi. Pri manjši povečavi paralakse ni treba stalno spreminjati.

ravnohrib
2. February 2016, 11:09
Imel sem enake težave z poceni kitajskim 6-30x56 daljnogledom. Po prvi nastrelitvi na MK sem bil navdušen. Dokler nisem spremenil povečave ali razdalje. Takoj sem ga zamenjal z Minox 6-20x50 kjer pa težav ni.
Kitajca sem podaril znancu. Rabil je za neko staro puško. Predlagal sem, da nastavi paralakso na 100, povečavo na 8 in oba obročka zalepi. Pri manjši povečavi paralakse ni treba stalno spreminjati.
Verjetno res, saj pri Tascotu sem pričakoval kaj takega; ampak Delta Optical so pa hvalili kot nekaj nad Tascom, tudi ko ga v roke primeš, je razlika v primerjavi z Tasco, pri katerem dobiš malo "igračast" občutek. http://www.optics-trade.eu/si/strelni-daljnogledi/delta-optical-titanium-6-24x42-ao.html
Bo treba res preizkusiti še s čim drugim.

alojz1
2. February 2016, 12:06
Je ta kitajc tudi izgledal kot svarovc brez napisa biggrin
Sedaj me kar strese, če vidim tisti čuden rdeče in zeleno osvetljen križ. Pa kateri proizvajalec še misli, da se z takim v mraku kaj vidi? Je bila pa ta moja neumnost vsaj poceni.
Vsi mali kalibri zahtevajo dobre daljnoglede. Zaradi paralakse in pogostega prestavljanja.

ravnohrib
2. February 2016, 13:07
Vsi mali kalibri zahtevajo dobre daljnoglede. Zaradi paralakse in pogostega prestavljanja.
Sprejeto na znanje. :)

rws
2. February 2016, 15:34
Paralakso izničiš tako, da gledaš skozi daljnogled in vrtiš kupolo dokler da ostane križ pri miru, ko z očesom plešeš po okularju:) pri kvalitetnih daljnogledih najvišjega ranga se cifre ujemajo, pri cenejših pa pogosto ne. Pri mojem Bushnell elite4200 6-24x42 moram na 100m recimo paralakso nastavit na okrog 120m da je paralaksa povsem izničena.

Jagermaister
3. February 2016, 04:46
Že kar dobro leto imam Savage v 17hmr; uplenil nisem še nič, sem pa par 100m strelov dal na tarčo;
Natančnost pri strelih na tarčo je po nastrelitvi res navdušujoča, me pa precej pogosto preseneča spremenljiovost zadetkov pri menjavi povečav ali menjavi razdalj in ustreznem popravku paralakse na daljnogledu. Tudi ko pridem na novo na strelišče, moram ponavadi popravljati nastavitve; kot da bi se zelo hitro premikal križ; pa z drugimi kosi pušk grše ravnam in nimam podobnih težav.
Uporabljam pa strelni daljnogled Delta Optical Titanium 6-24x42 AO, pred njim sem imel Tasco Varmint 6-24x42 pa sem imel v bistvu podobne težave.

Zanima me, kakšno optiko uporabljate ostali s .17hmr? Katere povečave uporabljate recimo za lov na vrane na 100m in katere za lov na lisice? Paralaksa da ali ne?
Kot zanimivost, če prav razumem, je paralaksa ustrezno nastavljena, ko je slika tarče ostra, drži? Opažam pa pri vseh mojih daljnogledih z nastavljivo paralakso, da se oznaka za razdaljo na daljnogledu od izmerjene dejanske razdalje precej razlikuje; konkretno, pri razdalji 100m, oznaka za paralakso kaže 70m.

Hvala za konstruktivna mnenja.

Na puški CZ455 v kalibru 22WMR imam Delta optical titanium 2,5-16×50 in sem z njim zelo zadovoljen. Kar me moti je edino nekoliko debelejši križ. Med najmanjšo in največjo povečavo je razlika v zadetkih 3 cm. Nastreljeno imam na 100 m, pri povečavi 12, tako da tudi nekaj večja ali manjša povečava pri zadetkih ne pomeni neke razlike.

Vrane uspešno streljam tja do 130 m. Vendar je pri tem pomembno poznati natančno razdaljo in balistično krivuljo, saj krogla od 110 m dalje hitro začne izgubljati višino. Do 110 m pa je odstopanje od vizirne linije +/- 2 cm, kar je za zadevanje tako majhnih ciljev, kot so vrane, bistveno.
Lisice ponoči streljam na povečavah od 6-8×.

V kolikor je paralaksa nastavljena na 100 m, je niti ni potrebno spreminjati, saj je večina strelov okrog te razdalje. Popravek je smiselen, če bi streljal npr. pol bližje, kjer so razlike zaradi paralakse večje.

Benjo
3. February 2016, 07:40
Za popravljanje paralakse je zelo dobro imeti dober in ponovljiv naslon lica na kopito. Če je oko poravnano s centrom daljnogleda načeloma nebi bilo potrebno popravljati paralakse.

rws
3. February 2016, 14:06
Dober si ti teoretik☺

Benjo
3. February 2016, 14:23
Dober si ti teoretik☺

Jah, kakorkoli.

Na začetku moje lovske poti sem pri streljanju nalsanjal desno stran brade, ker je bila ličnica preveč iz osi daljnogleda. Ponovljivost zadetkov je bila slaba. Mentor me je naučil streljati tako, da mi je orožje na kratko opisal me posedel in sem streljal. Obvladovanje sprožila ter naslon, pravilen pogled skozi daljnogled,... pa ...

Z leti in prebiranjem člankov ter pomočjo strička YouTube-a sem na kopito montiral pivišek za naslon lica. Zadetki so se bistveno izboljšali pa še odsun je lažje obladovati.

Sicer pa je vsa ideja za mojim pisanjem v tem, da se vpliv paralakse čim bolj zmanjša. Tudi sam uporabljam korekcijo paralakse, se pa ne obremenjujem z napisi na gumbu za korekcijo. Sliko izostrim,...

Bokarca
3. February 2016, 15:36
Hm meni se pa zdi tole strašno zanimivo glede naslona glave(brade, lica) na kopito.

Me zanima koliko jih to lahko naredi pri svoji puški?

Sam tega pri nobeni ne morem, sem pa drugače nekih normalnih mer (186 cm telesna višina).

Kolikor včasih vidim pri športnih strelcih imajo skoraj vedno nastavljivo ličnico na kopitu. Verjetno ne brez razloga. Parviš da se je kakovost streljanja bistveno izboljšala? Se pravi da se bom letos bolj osredotočal na to področje.

alojz1
3. February 2016, 16:04
Hm meni se pa zdi tole strašno zanimivo glede naslona glave(brade, lica) na kopito.
Mi prinese puško nastrelit. Nikakor se ne morem namestiti, ker je daljnogled previsoko. Ko mu povem, da obstaja ličnica iz kordure z žepkom za podloge pa samo z roko zamahne. "Jaz sem vajen".
Ni res. Če bi bil vajen bi zadel.
Drugi primer. MK puška ima kratko kopito. Montaža pa ne dopušča pomika daljnogleda naprej. Saj se je streljalo. Ko pa sem namestil podaljšano pikaniti šino in premaknil daljnogled za 2 cm naprej so se pa rezultati takoj bistveno popravili.
Poglejte Debevčeve puške pa vam bo jasno, da klasično lovsko kopito ne more biti vsem prav.

ravnohrib
3. February 2016, 16:37
Hm meni se pa zdi tole strašno zanimivo glede naslona glave(brade, lica) na kopito. Me zanima koliko jih to lahko naredi pri svoji puški?

Ni brez zveze to.
Najprej sem poemn tega opazil pri bokarci, kamor sem dal gor refleksno piko (ta poceni), kjer je zelo pomembno, da imaš vedno isti pogled, ker se sicer križ vsaj po višini precej premika.
Sem si nabavil tole: http://www.ebay.co.uk/itm/2016-Tactical-Military-Rifle-Butt-Stock-Cheek-Rest-Shell-Ammo-Pouch-Bag-Shotgun-/301847629736?var=&hash=item4647854fa8:m:mKP1YROK5REENZZhAAJ2cmA

Kasneje pa sem to videl še pri daljnogledu z velikimi povečavami; recimo 20-24x; ne toliko zaradi premika križa, kot zaardi zelo majhne tolerance glede tega, da vidiš celo jasno sliko v okularju, ali pa že sence pri straneh. In pri klasičnem kopitu z večjim daljnogledom to hitro pomeni, da moraš odmakniti ličnico od kopita...

Zdaj pa ali, nastavljiva ličnica, kopito novo po meri, ali tale cordura gor..

jegr
3. February 2016, 20:09
Jah, kakorkoli.

uporabljam korekcijo paralakse, se pa ne obremenjujem z napisi na gumbu za korekcijo. Sliko izostrim,...
V nekaj prejšnjih komentarjih, ne samo v tem, sem opazil, da mešate ostrenje slike in pa nastavitev paralakse.

Benjo
3. February 2016, 20:52
V nekaj prejšnjih komentarjih, ne samo v tem, sem opazil, da mešate ostrenje slike in pa nastavitev paralakse.

Niso pomešani pojmi. Ko nastavljaš paralakso dejansko ostriš sliko.
Zato če opazuješ recimo daljnogled nastavljen na razdaljo 50 m in je križ ter slika (cilj) ostra na tej razdalji, ko se boš s križem pomaknil na cilj oddaljen 100 m bo križ še vedno oster, slika pa ne. Z korekcijo paralakse bo slika skozi daljnogled enako ostra kot na 50 m.

daco
29. February 2016, 22:44
Bom kar tu vprašal, da ne bom odpiral nove teme. Katere puške uporabljate v kalibru .17hmr in kakšne so vaše izkušnje (dobre in slabe).

ravnohrib
4. March 2016, 14:52
Bom kar tu vprašal, da ne bom odpiral nove teme. Katere puške uporabljate v kalibru .17hmr in kakšne so vaše izkušnje (dobre in slabe).

Jaz imam SAVAGE 93R17GV. Postreljal sem cca 400 nabojev.
Primerjam lahko samo s svojo .22lr Brno 2; :)
Za na tarčo nimam kaj dodati; res presenetljivo lepe grupe; Za lovsko uporabo mi pa ni uspelo najti prave taktike ali pa lovišče ni pravo.

Zvitorepec
4. March 2016, 20:41
Tudi jaz jagam z enakim modelom kot Ravnohrib in sem zelo zadovoljen. Pred Savage sem imel ČZ, ne vem točno kateri model,ni pa imela debele cevi kot ta Savage in ko je bilo hladno vreme je prvi strel odletel, drugi pa je šel v center. Zato sem prodal, najbrž bi se dalo ugotovit kaj je bilo narobe ampak ni bilo volje. Z Savage pa sem uplenil cca 50 lisic in nekje 50 vran in srak.

zajec
7. March 2016, 06:35
Problem pri 17 hmr je, ker poči kot karabin,če pa so vasi blizu je pa nelagodno streljati kake vrane.

mugo
7. March 2016, 08:05
Kako se 17HMR izkaže pri odstrelu lisic? Na kako daleč jih pobirate, pa zanima me, če zadeva lisico prebije ali ne?

Zvitorepec
9. March 2016, 13:25
Jaz lisico streljam v pleče, pa ni nikoli pobega, padec na mestu, včasih je iztopna rana večja kot jo naredi 8x57JS, največkrat streljana do 100m in skoraj vedno kroglica iztopi

mugo
10. March 2016, 08:02
Jaz lisico streljam v pleče, pa ni nikoli pobega, padec na mestu, včasih je iztopna rana večja kot jo naredi 8x57JS, največkrat streljana do 100m in skoraj vedno kroglica iztopi

S kakšnimi kroglami streljaš?

Zvitorepec
10. March 2016, 08:40
Hornady v-max 17gr. Prve serije so bile odlične. Svetlo rdeče plastične konice in brez težav. To kar zdaj dobiš pa ni isto. Parkrat mi naboj ni sprožil in konice so od rdeče do rjave kar pa za lov ni tako važno.

Ahiles
10. March 2016, 14:28
Moram priznati, da mi je zanimivo, da naboj vedno prebije in dela veliko izhodno rano. Če bi s to kroglico zadel kost ob vstopu bi bila vstopna rana velika, pobegi pa daljši. Krogla je močno ekspanzijska. pričakoval bi, da bo se v večini primerov v telesu razletela...:icon_neutral:

rws
10. March 2016, 14:52
Kolega je s to kroglo z 22 hornet streljal lisico od spredaj ko je sedela, ciljal jo je v prsi, v trenutku ko je pritisnil, je lisica glavo dala pred prsi, zadel jo je malenkost nad smrček, kroglo pa je odbilo vstran. Sem jo šel s psom iskat, pes jo je našel v luknji cca 500m od šusa, jo izgnal tako da je pokasirala še šrot. z vsaj 222rem in podobnimi se kaj takega ne more zgodit.

stjrp
10. March 2016, 19:00
Pa še za srnjad lahko mirno poskrbiš biggrin

ravnohrib
24. July 2016, 21:25
Kako se 17HMR izkaže pri odstrelu lisic? Na kako daleč jih pobirate, pa zanima me, če zadeva lisico prebije ali ne?

Letos sem uplenil svojih prvih 5 lisic s 17hmr. Zadetek od spredaj v prsni koš ali od strani v plečko pomeni padec na mestu. Zadetek v mehko pa je pomenil cca 20metrov pobega.
Streljane pa so bile na 60-100 metrov.
Ker sem pri predhodnem streljanju na tarče opazil, da so grupe majhne le pri zelo pazljivem streljanju, sem precej prilagodil "taktiko". Uporabljam maksimalno 16x povečavo (pa imam do 24x, ampak preveč občutljivo za lov :) ), vedno z daljinomerom predhodno "očrtam" vse vidno polje, ker si vedno popravljam paralakso glede na gibanje lisice. Pa poskrbim za trden (dvojen) naslon. To pomeni dodatno desko ali kol na klasični preži. Ob velikih povečavah, nekaj lovskega adrenalina in majhni tarči se križ, krogla in lisica pogosto znajdejo na različnih mestih. Moje izkušnje pač.

Je kdo kaj več "testiral" natančnost 17hmr na razdaljah od 100-150 metrov?

Robert91922
27. July 2016, 08:35
Z mojo puško Savage 93 (debela varmint cev) in strelivom Hornady V-Max 17gr je grupa na 200m velika 5cm oz. znotraj 4-ice na lovski tarči, kar je dovolj za jagat lisice. Tudi na 200m bo ob zadetku v plečko padla na mestu ali pa bo največ 15m pobega z nastrela. Vsekakor pa si najprej postavi tarče na 150 in 200m, da ugotoviš, koliko višje moraš merit - iz etičnih in praktičnih razlogov.
Popolno brezvetrje je za kaliber 17 HMR skoraj nuja.