PDA

View Full Version : 9.3x72r



vlcergg
13. September 2009, 10:08
Imam puško v tem kalibru sicer pikserco petelinko tega kalibra in šibrami 16-65 zanima me če imaše kdo tak kaliber in kake imate izkušnje z tem kalibrom

jazbec
13. September 2009, 13:35
Naboj je primeren za odstrel srnajdi (sorazmerno majhna energija), zato je njegova uporaba omejena.

Holland
13. September 2009, 14:06
Moje mnenje je, da je ta kaliber za naše razmere malo preveč hud.

vlcergg
13. September 2009, 14:07
ima res majhno energijo in prav to me moti ker je za lov skoraj neuporabna vsaj v našem lovišču ker mamo tut dost jelenjadi in prašičev.Sm se že tut zanimal če bi jo predelal v kak drug kaliber ampak se mi je mal škoda zdi

capra ibex
13. September 2009, 14:49
Tako petelinko je imel moj oče, pa jo je dal predelati v 222rem 20-76 sedaj jo imam pa jaz. Drugega kot srnjad in kakšnega gamsa s tem ni streljal. Baje se pa še municija precej težko dobi.

vlcergg
13. September 2009, 15:07
za municijo ni tak problem dobit ampak je bol problem v izbiri jaz druge nism zasledil kot S&B 12,5g 193gr.Ma nimam dost izkušenj s tem kalibrom pa nebi rad kake *****rije naredu! mi je pa puška zelo všeč in predstavlja nekakšno zgodovino lova k so jo uporabljali naši dedje!

jazbec
13. September 2009, 16:33
Zato pa naj ostane takšna kot je. Brez kakšnih predelav.
Za odstrel srnajdi je povsem OK, če imaš tulce lahko polniš sam.
In naj ostane v spomin, pa še kdaj jo lahko na jago neseš....sedaj jeseni je prava prilika...

teohafy
13. September 2009, 20:57
Ima jo oče, z njo je uplenil nekaj kosov srnjadi. Super lahka puška za jesenski lov, je pa res, da divjad včasih sploh ne nakaže strela in steče kot da ji nič ni. Je pa dobra krvna sled. Jaz je nebi nič predeloval, povprašaj puškarja, če je zaklep dovolj dober, da bi prebavil naboje impala, ki ima vtem kalibru znatno večjo energijo, kot pa čeh. Drugače pa se v Avstriji dobi dovolj te municije, nekaj od RWS-a, nekaj pa imajo neko staro zalogo, še iz časov pred vojno.

Hubert.ctg
13. September 2009, 21:23
Zato pa naj ostane takšna kot je. Brez kakšnih predelav.
Za odstrel srnajdi je povsem OK, če imaš tulce lahko polniš sam.
In naj ostane v spomin, pa še kdaj jo lahko na jago neseš....sedaj jeseni je prava prilika...

Sa nepunih 600 m/s i 2200J u startu navedeni je kalibar primjeren doista samo za lov srne?e divljači, ali reloading je upitne isplativosti, budu?i su matrice vrlo vjerojatno skupe, a puška nije za napucavanje i potrošnju 100 i više metaka godišnje.
Kutija ili dvije tvorničkih metaka na godinu i nije prevelik izdatak, a možda bi bilo bolje da puška postane više paradna, nego radna. Povremeno se prošminkati s njom je OK, a za svakodnevnu upotrebu kupiti nešto čega je manje šteta.

narava
14. September 2009, 11:30
Stari dobri naboj, že toliko besed je bilo okoli njega, pa so mnenja precej različna, tako kakor o idealki, ali kja podobnem.
Naboj doseže za sedanje razmere nizko energijo, zato nekateri pravijo, da skoraj vidiš kako leti.
Zelo pomembna je razdalja na kateri streljamo, saj energija hitro pada.
Za odstrel jelenjadi in divljih prašičev po mojem ni primeren, (ne samo zaradi zakonske odredbe) predvsem v pogonu ne, kjer je težko doseči optimalen zadetek. Za gamsa je na kratke razdalje dovolj dober(tudi zakonsko ni dovoljeno), za strele nad 100m, pa obsolutno ne.
Kaliber je ne samo dovolj uporaben za srnjad, ampak zelo uporaben za srnjad, saj zaradi manjše hitrosti ni velikih poškodb na divjadi. Vstopna in iztopna rana sta skoraj enaki.
Za naboje imlapa, pa mora biti res zaklep precej močan, saj so puške v tem kalibru največkrat biksarce, predelane iz šibrovk.

sauer202
14. September 2009, 13:33
Moje mnenje je, da je ta kaliber za naše razmere malo preveč hud.
Najprej si preberi, koliko energije ima, in potem podajaj sodbe.
PS: Če prebereš 9.3x72 (dokaj velika krogla in dolga hilzna), še ne pomeni da je to nevem kaj.

denis jež
14. September 2009, 13:33
Moje mnenje je, da je ta kaliber za naše razmere malo preveč hud.

jaz pa mislim da ti tega kalibra spolh poznaš ne ker to je star kaliber in ima manj kot 50% moči od njegovega močnejšega brata 9.3x74R,ki pa ravno tako ni premočan a naše razmere.
lp

Holland
14. September 2009, 13:40
Ja zdaj vidim da ga res ne. Se mi pa čudno zdi, da je taka razlika med njima.

vlcergg
14. September 2009, 15:44
razlika je v tem ker ta patron ni "flašn patron"vsaj zdi se ni tako!?a mogoče ve keri kok prtiska oz energije ma naboj impala

JANEZ L
14. September 2009, 15:52
Lp!

http://www.impalabullets.at/data/Blatt9,3X72R.pdf

Lovski zdravo
Janez L