PDA

View Full Version : Kratkodlaki jazbečar



spott
12. September 2009, 02:49
Ker ne vem kje drugje naj dobim informacije, se obračam na vas. Če to ni pravi naslov na forumu temo prosim prestavite tja kamor spada. S fantom imava v skupnem stanovanu dva psa, nemškega ptičarja in kratkodlakega jazbečarja. odločila sva se, da bosta skupaj odraščala. vendar pa so se takoj pojavili problemi. ptičar je zelo ljubezniv in prijazen kuža. čeprav je star šele 4 mesece že zelo lepo uboga in je učljiv. naju ima oba zelo rad in nama to tudi pokaže. jazbečar pa je zelo agresiven, posesiven in ljubosumen. renči na vse ljudi, pse, celo na avte. naj povem, da oba s fantom prihajava iz družin s psi, vedno so bili pri hiši in moj dedek je bil kinolog. pse vsak dan uzgajava, jih učiva ukaze in jih sprehajava. vendar je jazbečar že od začetka problematičen. najprej sva namreč kupila njega, ptičarja kak mesec kasneje. jazbečarjevo obnašanje se s ptičarjevim prihodom ni nič spremenilo. mislila sva, da se samo privaja in da bo s časom boljše. vendar se samo slabša. celo nama kaže zobe in naju je že ugriznil. ves čas s tal pobira smeti in jih je. poskusila sva mu v take 'smeti' ki sva jih nastavila skriti poper, feferone, tabasco...nič ne pomaga. je tudi pasje iztrebke... nobena kazen ga ne gane. ne uboga na ukaz 'sem' in tako ga morava ves čas loviti, da ga na povozi avto. doma smo že imeli jazbečarje, vsi so bili neproblematični in učljivi. sumiva, da je imel lastnik legla pse dolgo zaprte in se niso pravilno socializirali. ne veva več, kaj storiti, poskusila sva vse, prebrala polno knjig..a na jazbečarja ne deluje NIČ. obupana sva, saj nimava trenutka miru. ves čas teka po stanovanju in nama uničuje use kar mu pride pred nos. kalbe, obleke, pohištvo. naj omenim da že ima stalne zobe in tega ne počne ker bi mu rasli. do naju ni ljubeč in ne pokaže ugodja če ga pobožava. ne pozna strahu in se zelo rad zaganja v večje pse, najraje v kakšne doge. tudi če mu le-te pokažejo zobe in renčijo se še vedno zaganja. je precej histeričen pes in če greva le za nekaj minut ven, laja in praska stene in vrata. pa čeprav sva ga dovolj zgodaj pričela navajati na to, da bo kdaj pa kdaj sam. ptičar je po drugi strani umirjen in naju lepo počaka, kjer mu naročiva. vedno pojoka, če želi ponoči ali zjutraj ven in tudi ko je bil šele en teden pri naju se ni velikokrat polulal v stanovanju. nasprotno pa jazbečar ceu dan ne gre ne lulat ne kakat če se mu tako zdi, čeprav smo po 2 uri v gozdu in gre po obroku takoj vn. potem, ko gremo npr. s prijatelji kam in kdo najprej poboža ptičarja, se takoj polula.sredi lokala, sredi stanovanja... če pa ga pustiva samega doma, se pokaka pod mizo, ko se vrneva. uglavnem sva zelo razočarana, saj sva želala družabnika, ki nama bo vračal ljubezen... sedaj pa imava kup skrbi in živčnosti. če ima kdo podobne izkušnje naj nama svetuje.

LP

lunca
12. September 2009, 09:15
Vajin jazbečar se je že odločil,da bo pri hiši on "veliki Boss" in ne vidva.Nič nista napisala koliko je vajin jazbečar star,vendar pa vama svetujem,da gresta z obema psoma čim prej v šolo.Predvsem zato,da vaju naučijo,kje vidva delata napake.Poleg tega je vzgajanje dveh ali več psov naenkrat izredno naporen posel.Vsekakor čim prej v šolo,ker v knjigah ne bosta našla vseh odgovorov na vajina vprašanja,še manj pa rešitev.
LP Tjaša

lunca
12. September 2009, 09:18
Še nekaj.Sta mogoče razmišljala o tem,da bi za čas,ko vaju ni doma,psa bila vsak v svojem boksu?So namreč zelo pametna zadeva,pes pa se sčasoma navadi,da je to njegov prostor,kamor se lahko umakne in ima mir.
LP Tjaša

Sraka
12. September 2009, 09:31
Spoštovana kolegica imela si pač smolo. V tem primeru gre za kratkodlakega jazbečarja, lahko pa bi šlo tudi za resastega. Sam imam psičko resaste pasme in velik del tega kar si zapisala za svojega razgrajača velja oziroma je veljalo tudi za mojo psičko. Z leti se je sicer zgodba malce umirila vendar za lov in za učenje ni bila ter še danes ni primerna, čeprav sem z njo opravil vse potrebne preizkušnje. Sam bi se je sicer že zdavnaj v njeni mladosti znebil in jo zamenjal z drugo, če ne bi bilo žene, ki je prevzela nad njo pokroviteljstvo in je tako pač ostala pri hiši in s tem zapečatila mojo lovsko kinološko pot. Že pred to psičko sem imel resasto jazbečarko s katero sem dosegal odlične rezultate in sem tako pač imel določene izkušnje z jazbečarjem, vendar mi ta ni dovolila skoraj nobene izkušnje ponoviti.

Verjetno boš dobila na osnovi opisa svojih težav ogromno pametnih in manj pametnih nasvetov, moj bi bil, da imaš le dve možnosti in sicer prva je, da psa nekomu oddaš, ki bo imel voljo, znanje in izkušnjo v socializaciji psa in ga bo skušal prevzgojiti vsaj do meje znosnega, in druga možnost, da se trudiš še dalje, in z časom se bo pes malo umiril. Vendar obvladala ga ne boš nikoli.
Če te iz "zakladnice" mojih izkušenj zanima kaj več pa lahko o tem pokramljava na ZS.
Lep pozdrav!

lunca
12. September 2009, 13:30
Sraka,ti pa hitro vržeš puško v koruzo.To,da pes opravi vse potrebne preizkušnje,ki jih pač zahtevajo,namreč ni pokazalo socializiranosti psa.Res je,da so jazbečarji trmasti( če temu tako rečeš),jaz rajši rečem,da so to psi ki mislijo z svojo glavo.Isto velja za goniče.Tudi jaz sem imela priliko spoznavati pri obeh samcih "hierarhično lestvico".Naj ti še povem,da sta bila obadva v leglih alfa.Imam posebno nagnjenje do ALFA samcev :icon_wink:. Pa smo to hitro spravili nazaj v tirnice.Pri nas se točno ve,kje je gdo po lestvici.Meni osebno je bilo veliko težje prepričati najstarejšo samico v tropu,ki že po značaju ni alfa ampak prej gama,da je po smrti vodilnega samca postala vodja tropa.Pa nam je nekako uspelo.
Je pa možnost,da je spottov pes bil alfa mladiček že v leglu,za take pa niso nekateri ljudje že v štartu primerni.
Spott,če vam je kolikor toliko do psa(jazbečarja) se je vredno potruditi in ga vpisati v šolo.Ni vrag,da se ne bo našel nekdo,ki vam bo znal pomagati na pravi način.Še vedno je čas.Bo pa vsekakor veliko dela.
LP Tjaša

Hubertus
12. September 2009, 15:55
Bo kar res tisto, kar je napisal moj kolega Sraka...
Ni problem pes ampak vodnika... a ker bosta vodnika ostala pri hiši, bo moral od hiše....:icon_wink:
Spott, živce vam bo pojedel!

jazbec
12. September 2009, 16:56
Sam imam resastega jazbečarja. Vzrok težav z njim je bil ta, da je on mislil da je glavni. Ko je doma dobil še malo podpore je bil rezultat katastrofalen.
No, sedaj sva se zmenila. Jaz sem prevzel oblast (skoraj brez sile, samo z striktnostjo). Je pa res, da mu moram praktično vsak dan dokazovat, da sem jaz "vodja krdela". Največjo pozornost dam na malenkosti, kot so naprimer, v stanovanje grem vedno pred njim, če hoče pred mano vstopiti mu ne odprem vrat, ga narahlo odrinem in vstopim pred njim..in deluje...

Hubertus
12. September 2009, 20:39
Sraka, ....ma jaz ne zastopim ene reči...:icon_sad:

Če si s tvojim psetom opravil vse preizkušnje, potem bi moral biti vendar brezhiben in idealen zate in za lov. Ti pa greš in tako vrhunskega psa daš nekomu drugemu.
Nekaj tukaj ne štima...:icon_sad: Kako si ti lahko bil nezadovoljen s psom, če pa so strokovnjaki na PNZju ugotovili, da je pes brezhiben?
Če bi meni sodnik rekel, da je moj pes dober ga že ne bi dal nekomu drugemu. Če sodnik pravi.....

spott
13. September 2009, 00:50
najprej si kupte jazbečarja potem pa pametujte.

Hubertus
13. September 2009, 01:26
Spott, si vprašala za nasvet, si ga dobila. Včasih nam stvari, take kot so, pač niso všeč, pa zato ni treba biti užaljena.

Sraka je imel psa, ki mu ni bil kos, jaz sem imel psa, ki mu nisem bil kos, pa še kdo bi se našel, ki svojemu psi ni bil kos. In tudi ti imaš psa, ki mu nisi in mu tudi v bodoče verjetno ne boš kos. Kaj boš naredila je tvoj problem. Najbolj verjetno se bo zgodilo to, kar sva napisala s Srako, mogoče pa boš tudi pristala na naslednjih dvanajst do petnajst let bentenja na psa.
Vaš pes je "Big Boss" in če mu je to uspelo postati v nekaj mesecih pomeni, da vaš značaj ne omogoča ustreznega odnosa do tako dominantnega psa.
Pes ni neumen. Poleg tega vsak dan porabi 24, da študira kako vas bo naplahtal in vas peljal (oprosti izrazu) scat. Lahko greste v šolo kjer vam bodo poskušali naučiti kako ravnati s takim psom a če vi že po naravi niste dovolj odločni in ne premorete tisti t.i. leaderskih sposobnosti, ki so ljudem dani že v zibeljko, bo vse zaman. Pes se vam bo na trenutke podredil, ker bo vedel, da drugače sledi kaj neprijetnega, potem pa bo priletel bumerang v obliki npr. strganega ali poscanega kavča, oglodanega pohištva, samostojnega večdnevnega pobega na lov....itd. Skratka, psu ne boste nikoli kos, ker vas bo prečital v nekaj sekundah.
Pred nabavo psov sta si ustvarila neko iluzijo o tem, kako bo zgledalo vaše življenje z vašimi kužki, sprehodi v naravo, mogoče potepanje po hribih, prijeten dopust na Kornatih....itd. S tem psom to ne bo šlo!
Torej, ali zamenjajta film ali pa psa.

Upam, da sem bil dovolj izčrpen in jasen! Srečno!

Hubertus
13. September 2009, 01:45
Za vsak problem obstaja rešitev, ni pa rečeno, da nam bo tudi vsaka rešitev všeč. In ravno pri naših psih do zadnjega čakamo, da nam bo nekdo povedal za čudežno rešitev, pa žal ni vedno tako.
Še vsakega otroka ne zna vzgajati vsak starš!

spott
13. September 2009, 02:45
jaz samo ne maram, da mi solijo pamet, tisti, ki ne vedo kaj se dogaja s takim psom. vaš odgovor je bil korekten in proti njemu nimam prav nič in hvala za nasvete.

Veper
13. September 2009, 09:27
Spott pozdravljena.

Lunca,Hubertus in Sraka so vsi znani kinologi in vzreditelji psov tako da tudi sam spoštujem njihova mnenja.To so ljudje ki nabirajo znanja o kinologiji iz literature in nato tudi vse v praksi preizkusijo ,skratka živijo z psi in kadar je dovolj časa tudi samo za pse.Vsi imajo po svoje prav vendar v tvojem primeru bi poslušal Hubertusa in Srako ,saj ne da bi podcenjeval Lunco vendar ona se ukvarja z Basseti in je odlična vodnica in vzrediteljica te pasme še več s svojimi psi je dosegla že vrhunske euro in več uvrstitve,vendar nisem čisto prepričan če se je že srečala z dominantnim,samovšečnim in sploh z vwelikim Jaz -bečarjem.Sam sem to pasmo imel in sicer samčka ,ki je počel podobnereči kot jih vajin kuža in ravno tako je živel še z prikupno brak jazbečarko vendar sta oba kot delovna psa (lovska) živela v pesjaku in zato so bili problemi manjši.Žal mi je usoda oba psa vzela.Povem ti lahko to,da je bil Beny popolnoma drugačen v gozdu ,ubogljiv in sploh super pes ,ko pa se je vrnil domov so se začele težave in tako je bilo vsa štirileta kolikor mu jih je narava dala. Nikoli ga nisem uspel popolnoma obvladati pa se z psi ukvarjam profesionalno in zato verjamem da ga tudi vidva ne bosta. Edina rešitev je oddaja psa nekomu ki ima prostor in dovolj časa za sicer izredno zvestega in spoštovanja vrednega malega viteza z ogromnim srčkom ki pa kot sem že napisal bije v Jaz-bečarju .

Sraka
13. September 2009, 10:13
Sraka, ....ma jaz ne zastopim ene reči...:icon_sad:

Če si s tvojim psetom opravil vse preizkušnje, potem bi moral biti vendar brezhiben in idealen zate in za lov. Ti pa greš in tako vrhunskega psa daš nekomu drugemu.
Nekaj tukaj ne štima...:icon_sad: Kako si ti lahko bil nezadovoljen s psom, če pa so strokovnjaki na PNZju ugotovili, da je pes brezhiben?
Če bi meni sodnik rekel, da je moj pes dober ga že ne bi dal nekomu drugemu. Če sodnik pravi.....
________
Kolega Hubertus napačno si razumel moje pisanje ali pa si zelo površno bral kar sem zapisal. Res je, da sem s psičko opravil PNZ in to niti ne slabo ter po ocenah sodnikov celo več kot dobro. Vendar je sodnik videl psičko le en dan na PNZ in tisto kar se je sodnikom zdelo odlično, je mene najbolj motilo in sem želel spremeniti. Sam namreč ne rabim in ne želim imeti male zverine, temveč malega in umnega psa jazbečarja, ker sem to imel vse do prihoda te psičke. In nikomur nisem psičke oddal, temveč je še vedno pri hiši, ker je nad njo pokroviteljstvo prevzela žena, ko sem ji povedal, da bo psička pač morala od hiše. Uklonil sem se ženini volji in priznam, tudi meni se je psička smilila, pa sem pač obesil svojo lovsko kinološko kariero na klin.

Psičko pa sem tudi umaknil iz lova, ker je enostavno nisem v stanju obvladati in tudi prav nobene volje nimam, da ko bi jo v lovišču spustil, potem čakal tri do štiri ure. Brez nadzora spustiti je ne smem niti na vikendu, ker takoj pobegne iskat in preganjat mačke pri hišah in sem si nakopal precej jeze in ostrih besed bližnjih ter daljnih sosedov.

Lovišča v Slovenskih goricah so zelo drugačna od lovišč nekje na Krasu ali Dolenjskem ali Notranjskem in tukaj je uporaba psa pri lovu, ki ga do do konca ne obvladaš nemogoča. Pes, ki na lovu odide predaleč in se ne dovoli priklicati, je za naše razmere neuporaben. Pes mora skrbeti kje je vodnik in ne obratno. Tudi jazbečar ali terier morata v naših razmerah prevzeti večji del lastnosti ptičarja, potem se z njima da izvajati lov. V nasprotnem sta lahko dobra le za jamarjenje, s čimer pa se ne ukvarjam.

Prizadeto kolegico, ki je tukaj opisala svoje težave razumem, ker ima moja psička skoraj enake hibe kot jih opisuje za svojega samčka. Kolikor mi je znano, je bila z psičkom celo v pasji šoli, pa so jo zaprosili, da se več ne udeležujeta, ker se psa ne da umiriti in šole zaradi njega enostavno ni mogoče izvajati, ker jazbečar bega in vznemirja ostale pasje udeležence v šoli. Več naj pove sama, če meni, da bi kaj koristilo.

Nekoč sem na tem forumu o problemih, ki se pri jazbečarjih pojavljajo tukaj že pisal. Pa ni bilo odziva. Vedno več je vodnikov, ki se pritožujejo in že lepo število jazbečarjev je svoje življenje končalo od lovčeve puške ( povozil jih je avto ) ali pa so bili oddani v nelovčeve roke, če so imeli srečo. Če bi to bila moja prva jazbečarka, bi pač menil, da jazbe?ar takšen pač je. Pa ni res. Pred to sem imel jazbečarko s katero sem imel I. nagradni razred po krvni sledi in je v širšem mojem okolju veljala za enega najboljših krvosledcev. Na tekmah jo je po točkah premagoval le znani barvar Paša. Njen odstotek uspešnosti iskanj ( srnjad ) je bil okrog 85 %. S tem seveda ne želim reči, da sem kak velik strokovnjak za jazbečarje ali kinološki strokovnjak, vsekakor pa sem si v dvanajstih letih druženja in dela ter uspehov z prejšnjo psičko nekaj izkušenj ter skromnih znanj le nabral. Vse to pa je pri novi psički popolnoma odpovedalo in na celi črti je zmagala ona in sem bil popolnoma poražen. Pomagali niso tudi modri nasveti tistih, ki o vzgoji in šolanju psov vedo vse ali skoraj vse kot sami zase radi povedo ali zapišejo.

Menim, da bi se vzrejne komisije za jazbečarje morale nad temi informacijami, ki prihajajo s terena vsaj zamisliti, če že storiti ne nameravajo nič.

Pa lep pozdrav!

spott
13. September 2009, 22:29
vsem se za odgovore zahvaljujem in sporočam, da bova psa oddala. z njim ni mogoče hoditi v šolo, naj povem, da smo res bili naprošeni, da odidemo. bilo je zelo zoprno. jazbečarja se ne da obvladati in je res najbolje da zanj skrbi nekdo, ki misli, da bo temu kos. upam pa, da ne bo nikoli koga napadel kot je naju. v prvi vrsti sva ga oddala zaradi ptičarja, saj ga je resno poškodoval.vem, da jazbeččar ni pes za začetnike, to tudi nisem, saj smo imeli že 3 jazbečarje, s katerimi ni bilo težav. v vsaki pasmi lahko obnašanje varira, vendar opažam, da je pri jazbečarjih to še posebaj opazno, saj so bili prejšnji vsi ljubeči, posebaj pa so bili navezani na lastnika in celotno družino in so sprejeli tudi naše prijatelje in celo dojenčka. tako da sva očitno res imela veliko smolo, za kar je meni neizmerno hudo, saj sem imela tako dobre izkušnje in sem res razočarana nad tem, ker nisem nikoli niti pomislila da bi oddala psa. bila sem proti temu in to zelo. dobro sva premislila in se odločila. zdaj upam, da bomo zaživeli mirno in normalno ker je bilo res stresno s tem malim vragom. upam, da se bo vzreja jazbečarjev popravila saj se mi zdi velika škoda, da so postali taki.

vsem lep pozdrav

lunca
14. September 2009, 09:07
Veper,že res,da so moja prva in edina pasma Basset Houndi,vendar sem si izkušnje nabirala najmanj 10 let kot inštruktor psov v Kinološkem društvu.To sem lansko leto opustila,ker nisem več mogla združevati prostega časa z vzrejo,šolanjem lastnih psov in razstavami.Tudi Basseti niso tako nekomplicirani za šolat,kot se zdi.Pa mi pri njih šolanje uspeva.V vseh teh letih sem spoznala samo eno,da je najmanjši izziv šolati Nemškega ovčarja.Zakaj? Zato,ker je za moje pojme kot robot,ki samo čaka na ukaze.Za moj okus premalo razmišlja z svojo glavo.Mene pri šolanju stimulirajo psi,ki razmišljajo s svojo glavo in za katere porabiš kar nekaj energije,da ga pripraviš do tega,da določeno stvar naredi z veseljem.Trenutno šolam tri pse,ki so vsak poglavje zase.Prvi je dominanten samec,ki je rabil kar nekaj "predalčkanja",da smo ga postavili na njegovo mesto in da sedaj lepo dela in ne misli samo na to,kako bi dominiral.Druga psica je nekomplicirana žverca,ki super dela poslušnost,slaba točka pa so ji dreki takih in drugačnih vrst(ni izbirčna).Tretja psica je čisto poglavje zase.Kupljena je bila stara 16 mesecev in kakor sedaj ugotavljamo,po vsej verjetnosti tudi matretirana.Že skoraj 1 leto ji počasi "dvigujemo"samozavest.Nič grobosti,nobenega kričanja,veliko pohval,priboljškov,crkljanja.Stvar deluje.Še vedno je previdna pri tujcih,nezaupljiva,drugače pa se je super vklopila v trop in tudi pri šolanju so napredki občutno drugačni."Počasi se žaba dere" je star pregovor.:icon_wink:
LP Tjaša

Prskač
14. September 2009, 13:11
Zanima me, če bi morda v konkretnem primeru pomagala kastracija psa in če bi s tem omilili opisano vedenje? Lp

detel
14. September 2009, 13:46
Ne bi pomagalo.
Pravilno je, da ste psa oddali. Tak pes potrebuje ograjeno dvorišče ali vsaj velik boks. Težko je s takimi "nevrotiki". Med terierji se tudi najdejo, pri drugih pasmah bolj redko. Takemu psu je treba pokazati kdo je gazda a tega ni sposoben vsakdo. Lastnika bo nato spoštoval, vse drugo pa bo pogrizel. S takim psom si v stalnem strahu. Tudi jagat moraš z njim individualno.

Hubertus
14. September 2009, 17:13
Zanima me, če bi morda v konkretnem primeru pomagala kastracija psa in če bi s tem omilili opisano vedenje? Lp
Kastracija v veliki meri spremeni značaj psa. Kako se v posameznem primeru odrazi tak poseg je težko predvideti. Vsekakor psu popusti teritorialni in zaščitnišku nagon pa tudi nagon po reprodukciji, ki ima za posledico še kup drugih vedenjskih značilnosti, močno opeša.

spott
17. September 2009, 18:54
čisto sem pozabila omeniti, da je bil ta jazbečar kupljen od lovca. ker naj oče ne bi imel vzrejnega dovoljenja mladičkov niso mogli prodati lovcem. ko sva ga šla iskat so nama pokazali mamo, oče naj bi bil poškodovan. mama je bila zelo prijazna in krotka. nihče naju ni na nič opozoril, kasneje sva sama ugotovila, da je imel drugi pes v leglu zlomljen repek in ga nihče ni želel. ko so domnevno 3 mesece staremu psu začeli izpadati zobje sva ugotovila, da je starejši kot so nama rekli. kako se lahko to zgodi pri lovcu? ravno zato, ker so bili najni dedki lovci sva jim zaupala. najin ptičar je prav tako kupljen pri lovcu, ki nama je use povedal, smo še vedno v stiku, zelo ga zanima kako pes odrašča... to je korekten odnos.
trenutno iščeva jazbečarju novega lastnika, pa je kar težko. včeraj je ponovno do krvi zgriznil fanta, ko mu je hotel odvzeti nekaj iz gobca. tako da se stanje slabša. naj omenim, da sva lovca pri katerem je bil kupljen kontaktirala, pa se nama ne javlja več.

Breza
17. September 2009, 19:28
čisto sem pozabila omeniti, da je bil ta jazbečar kupljen od lovca. ker naj oče ne bi imel vzrejnega dovoljenja mladičkov niso mogli prodati lovcem.

Temu se lahko reče z eno besedo - naivnost! Pa če to želiš slišati ali pa ne. Žal. Če nima vzrejnega dovoljenja, ni rodovnikov in ni nikjer zagotovila kakšen bo psiček. Tudi tega ne moreš vedeti, ali je sploh čistopasemski pa čeprav lahko po zunanjosti zelo spoominja na določeno pasmo. Niti nimaš v rokah ničesar, s čimer bi lahko "pritisnila" na vzreditelja ali VK.



ko so domnevno 3 mesece staremu psu začeli izpadati zobje sva ugotovila, da je starejši kot so nama rekli. kako se lahko to zgodi pri lovcu?

Zakaj naj bi bil starejši? Teorija pravi, da psički začno izgubljati zobe približno v starosti 4 mesecev. Približno! Lahko nekaj prej ali nekaj kasneje. Moja triletna psica je začela izgubljati mlečne zobke, ko ji je do 3 mesecev manjkal še en teden (torej je bila stara nekako 2,75 meseca). Pa zagotovo vem datum poroda (in tudi uro poroda), ker je iz moje vzreje in sem prav pri vseh skotenih psičkih zraven.



ravno zato, ker so bili najni dedki lovci sva jim zaupala. najin ptičar je prav tako kupljen pri lovcu, ki nama je use povedal, smo še vedno v stiku, zelo ga zanima kako pes odrašča... to je korekten odnos.

...ki ga ima vsak dober vzreditelj. Ptičar je najbrž rodovniški, kajne?


trenutno iščeva jazbečarju novega lastnika, pa je kar težko. včeraj je ponovno do krvi zgriznil fanta, ko mu je hotel odvzeti nekaj iz gobca. tako da se stanje slabša. naj omenim, da sva lovca pri katerem je bil kupljen kontaktirala, pa se nama ne javlja več.

Tole je pa najnižji nivo, na katerega se lahko kak vzreditelj spusti. Če ga polomiš, zadevo poskušaš urediti čim bolje za obe vpleteni strani.

Sicer pa....se tudi meni letos zgodil kupec te sorte....:icon_evil:

spott
17. September 2009, 22:06
pri jazbečarju je tudi veterinarka menila, da je starejši kot je bilo nama rečeno. jazbečarja sva vzela zato, ker je meni vseeno za rodovnike, in nekdo mora imeti tudi take pse. zelo dolgo sva ga iskala in sem bila samo vesela, da sva ga našla. napaka ki je ne bom ponovila. ptičar je druga zgodba, ker imata iba starša papirje, on pač nima rodovnika. drugače je jazbečar prav gotovo čistokrven in ni zmešan z ničemer drugim kot z zelo agresivnimi jazbečarji. na žalost. sedaj že je kar je. meni je grozno hudo, da je tak.

detel
18. September 2009, 10:09
Rodovnik ne zagotavlja kakšen bo psiček.

ZR7
18. September 2009, 10:15
... drugače je jazbečar prav gotovo čistokrven in ni zmešan z ničemer drugim kot z zelo agresivnimi jazbečarji. na žalost. sedaj že je kar je. meni je grozno hudo, da je tak.

S pasjim psihologom sta že poizkusila? Starihova Sabina se je včasih ukvarjala s takimi primeri. Verjetno se še. Če prav vem jo lahko kontaktiraš na Prvo kliniko na viču v Lj.

lunca
18. September 2009, 10:43
Ja,no, takšne stvari se dogajajo ljudem,ki kupujejo pse brez rodovnika in ne preverijo vzreditelja.Draga spott,vi niste kupovali jazbečarja ampak mešanca.Če že starši niso imeli vzrejnega dovoljenja(in to pri lovski pasmi!)potem ti bi bilo lahko kristalno jasno,da s temi psi nikakor ne more biti vse v redu.Psi se iz vzreje izločajo tudi zaradi neprimernega karakterja ne samo telesnih pomanjkljivosti.
Poleg tega mi odnos tega "rejca" nikakor ni všeč.Na žalost takemu človeku jaz ne morem reči vzreditelj.
LP Tjaša

Breza
18. September 2009, 10:59
Rodovnik ne zagotavlja kakšen bo psiček.

To drži.

Iz rodovnika se pač vidi prednike...in ker se smotrn, vesten in preudaren kupec psa zagotovo pozanima, kaj je s predniki, se lahko že v samem začetku izogne tistim, ki mu po genetskih linijah zaradi kakršnega koli vzroka ne ustrezajo.

Če tega ne naredi - pač njegov problem.

Jokcat potem, ko je prepozno, pljuvat po vzrediteljih in cepetat z nogami, če se stvari ne odvijejo tako, kot si je nekdo zamislil je čisto brez veze.

Sicer pa - ne vem zakaj taka vsesplošna naivnost pri kupovanju psov, saj vendar kupujemo živo bitje, ki bo naša odgovornost naslednjih 10-15 let. Kadar kupujemo avto, se o njem prekleto bolj poznanimamo. Pa hočemo imet cel kup papirjev pa pogodbo pa homologacijo pa še kaj. A je "samo" mašina. Ni živ. Tudi če kupiš mercedesa, ni rečeno, da ne boš imel smole in ti ne bo crknil za prvim ovinkom. Se zgodi pač. Je pa seveda za kaj takega bistveno manj možnosti, kot če kupuješ nepreverjen pleh od bohvedkod.
Še če greš čevlje kupit, jih prej probaš.

spott :icon_arrow: če je psiček menjal zobe, bistveno starejši ni mogel biti; razlika je lahko kvečjemu kak mesec (če sploh!). Čist točno do dneva pa razen vzrediteljev (oziroma tistih, ki imajo podatke o skotitvi mladičev) ne more nihče določit. Psički se namreč hudo različno razvijajo - tudi v isti pasmi.
Veterinarjem (razen redkih izjem!) pa kar se tiče mladičkov, njihove nege, prehranjevanja, vzgoje in kar je še takega ne verjamem kaj dosti. Mnogi od njih namreč komplicirajo v skladu z naučeno teorijo in cenami prodajnih atriklov.

Sraka
18. September 2009, 13:42
[QUOTE=Breza;41969]To drži.

Iz rodovnika se pač vidi prednike...in ker se smotrn, vesten in preudaren kupec psa zagotovo pozanima, kaj je s predniki, se lahko že v samem začetku izogne tistim, ki mu po genetskih linijah zaradi kakršnega koli vzroka ne ustrezajo.

Če tega ne naredi - pač njegov problem.

Jokcat potem, ko je prepozno, pljuvat po vzrediteljih in cepetat z nogami, če se stvari ne odvijejo tako, kot si je nekdo zamislil je čisto brez veze.
______________

Breza pozdravljena!

Kot vse kaže si tudi ti vzrediteljica. Vsaj tvoje dogmatično stališče kaže na to. Vendar zgodba ni tako črno-bela kot jo želiš tukaj prikazati. Upam, da ne bo prevelike zamere, ko bom zapisal, da je tvoje zapisano stališče tipično vzrediteljsko. Tisoči vodnikov ali lastnikov psov bi se MORALI podrediti interesom in "produktom" nekaj sto vzrediteljev, ki imajo vedno prav, storijo vedno vse prav, njihovi psi so najboljši in ni ga večjega greha kot podvomiti v njihov prav.

Vodniki so ( smo ) praviloma le velika skupina popolnih tepcev, ki o kinologiji, vzgoji, šolanju, socializaciji, karakternih lastnostih posamezne pasme in drugih "hudo strokovnih pasjeslovnih znanostih in vedenjih" nimajo najmanjšega pojma. Pravzaprav smo vodniki lahko sploh srečni, da nam vzreditelji sploh zaupate prodati kakšnega psa, ker takšni kot smo, nismo vredni prav nobenega zaupanja in o psih ter "pasjeslovju" ( beri: kinologiji v najširšem pomenu besede ) nimamo niti najmanjšega pojma. Prav nam je vodnikom nesposobnim, da se nam dogaja to kar se nam pač dogaja, tepci neumni in popolni kinološki ali pasjeljubni *****i.

Breza trdo zapiše: "Iz rodovnika se pač vidi prednike...in ker se smotrn, vesten in preudaren kupec psa zagotovo pozanima, kaj je s predniki, se lahko že v samem začetku izogne tistim, ki mu po genetskih linijah zaradi kakršnega koli vzroka ne ustrezajo.
Če tega ne naredi - pač njegov problem."

Res je, vidi se imena prednikov in nič več od tega. Menda ne pričakuješ, da se bo sedaj vodnik še poglabljal v zgodovino nekaj preteklih linij prednikov mladiča, ki si ga želi nabaviti ? O navedenih in dostopnih ocenah preizkušenj prednikov pa nima smisla odpirati razprave, ker nas bo pripeljala v razpravo v kateri vsekakor ne manjkalo hudih besed in vroče krvi. Kaj za boga milega pa naj nekemu vodniku pove kopica nemških ali čeških imen psov in pripisanih nekih ocen prednikov nekega mladiča, ki si ga želi lovec-vodnik nabaviti? Razen redkih izjem popolnoma nič.

Zavedati se je potrebno, da vodnik, ki želi imeti jazbečarja, želi pač jazbečarja in ne pomanjšanega terierja. V tem obstaja pri jazbečarjih problem.Vodniki, ki so se pred časom spajdašili z nemškimi rejci jazbečarjev so zapacali karakterne lastnosti linije odličnih jazbečarjev, ki so še pred nekaj desetletji prevladovali v Sloveniji. In ni iz trte zvita ugotovitev enega od starih slovenskih kinoloških sodnikov za jamarje ( ne vem če je spoštovani gospod še živ in ga zaradi tega ne omenjam z imenom ), ki je zatrjeval, da so slovenski vzreditelji linije jazbečarjev zapacali, ko so hoteli iz jazbečarja narediti pomanjšanega terierja in mi je svetoval, da naj se v bodoče pri jazbečarjih odločam za češke linije in ne nemških. Moja osebna izkušnja potrjuje besede tega starega in izkušenega kinologa in kinološkega sodnika iz oklice Celja ( to lahko zapišem ).

Dokler bodo vzreditelji " na svet spravljali" mladiče za svoje potrebe, naj delajo kar hočejo. Nimajo pa prav nobene pravice eksperimentirati na moj račun in v mojo škodo ter še posebej v škodo pasme in njenih prislovičnih karakternih lastnosti zaradi katerih se v glavnem tudi odločamo za neko pasmo. Sam želim imeti resastega jazbečarja z vsemi njegovimi lastnosti in ne pomanjšanega terierja. Pika! Upam, da mi sedaj po osemnajstih letih "jazbečarije" in zavidljivih kinoloških uspehih za katere pa si ne lastim zaslug temveč jih z največjim veseljem priznavam pasmi resasti jazbečar,ne bo še kdo povedal, da o jazbečarjih nimam najmanjšega pojma ? Veliko je tega česar na tem kinološkem področju res ne vem, vem pa kakšnega psa želim in hočem imeti, ker sem takšne že imel. In da končam s to razpravo: ne zanimajo me interesi vzrediteljev in nekaterih "pogojnih" kinologov - vodnikov, sam želim imeti resastega jazbečarja z vsemi njegovimi prvinskimi lastnostmi. Pika!

Pa brez zamere in seveda srčen kinološki pozdrav!

P.S.: Tista primerjava med avtom ter čevlji z nabavo pasjega mladiča se ti ravno najbolj posrečila.

Sraka
18. September 2009, 13:52
Se opravičujem za nekaj napak v tekstu, ki pa mi jih sistem ne pusti odpraviti. Ali pa popraviti ne vem kot pač mnogo česa drugega tudi ne.
Sraka

detel
18. September 2009, 14:17
Sraka, dober članek si napisal. Mnogi vzreditelji se podzavestno ob vsaki priložnosti samopromovirajo, ker je njihovo pač naj, naj........ Še huje je, ko začnejo pljuvati po drugih.

Lunca od kod pa ti veš, da je ta jazbečar mešanec ? :icon_confused:.

spott
18. September 2009, 14:25
prilagam fotografije jazbečarja, pa sami presodite, če je kaj mešan..
jaz se strinjam s srako. ko sva šla po psa se dolgo pogovarjala z gospodom, ki nama ga je prodal. videla sva mamo, spraševala sva o vsem, kar se nama je zdelo pomebno. nisva ga kar na vrat na nos odpeljala domov. na žalost pa nisva taka strokovnjaka, da bi kar presodila kakšen bo pes ko prideva domov.

lunca
18. September 2009, 14:58
detel,pes brez rodovnika nima nikakršnega potrdila,da pripada določeni pasmi,četudi ji je po izgledu lahko močno podoben.Ljudje imamo tudi rojstni list,v katerem so vpisani naši starši,drugače bi nas lahko mirno klasificirali za orangutane.
LP Tjaša

Breza
18. September 2009, 15:05
Breza pozdravljena!

Kot vse kaže si tudi ti vzrediteljica. Vsaj tvoje dogmatično stališče kaže na to. Vendar zgodba ni tako črno-bela kot jo želiš tukaj prikazati. Upam, da ne bo prevelike zamere, ko bom zapisal, da je tvoje zapisano stališče tipično vzrediteljsko. Tisoči vodnikov ali lastnikov psov bi se MORALI podrediti interesom in "produktom" nekaj sto vzrediteljev, ki imajo vedno prav, storijo vedno vse prav, njihovi psi so najboljši in ni ga večjega greha kot podvomiti v njihov prav.

A..tega pa nisem trdila! Sem še vedno prepričana, da mora obstajati izbira in da je kupec tisti, ki se na "prostem trgu" odloča, kakega psa si bo omislil. In seveda, da je vzreditelj tisti, ki vzreja po svoji vesti. Vsak vzreditelj naj bi imel v glavi neko "idejo" psa, ki jo s svojimi linijami želi doseči. Ni pa rečeno, da tebi kot potencialnemu kupcu ta "ideja" psa ustreza. Zato pa pravim, da bi vsak kupec moral biti toliko odgovoren (če ga že vzreditelj iz takih ali drugačneih razlogov o svojih psih ne pouči), da za svoje potrebe in svoj katakter sam poišče ustreznega psa. V to spada tudi tisti del, ki govori o tem, da se kupec potrudi izvedeti čim več o psu, karakteristikah in sposobnostih prednikov in podobno. Osebno si ne predstavljam kupovanja ad hoc, ker tega nisem nikoli počela.




Vodniki so ( smo ) praviloma le velika skupina popolnih tepcev, ki o kinologiji, vzgoji, šolanju, socializaciji, karakternih lastnostih posamezne pasme in drugih "hudo strokovnih pasjeslovnih znanostih in vedenjih" nimajo najmanjšega pojma.

Ravno to razlagam vseskozi! Taki vodniki NE SMEJO BITI, ampak žal prevačkrat dvignejo rokice (ker se jim enostavno ne da/ne zdi vredno/nimajo časa) in se pustijo peljat žejne čez vodo.



Pravzaprav smo vodniki lahko sploh srečni, da nam vzreditelji sploh zaupate prodati kakšnega psa, ker takšni kot smo, nismo vredni prav nobenega zaupanja in o psih ter "pasjeslovju" ( beri: kinologiji v najširšem pomenu besede ) nimamo niti najmanjšega pojma. Prav nam je vodnikom nesposobnim, da se nam dogaja to kar se nam pač dogaja, tepci neumni in popolni kinološki ali pasjeljubni *****i.

Hja...sraka! Če se vidiš v opisu je to tvoj osebni problem. :icon_twisted: In res je...prav vsakemu, ki pride mimo, se psa pač ne prodaja.






Breza trdo zapiše: "Iz rodovnika se pač vidi prednike...in ker se smotrn, vesten in preudaren kupec psa zagotovo pozanima, kaj je s predniki, se lahko že v samem začetku izogne tistim, ki mu po genetskih linijah zaradi kakršnega koli vzroka ne ustrezajo.
Če tega ne naredi - pač njegov problem."

Res je, vidi se imena prednikov in nič več od tega. Menda ne pričakuješ, da se bo sedaj vodnik še poglabljal v zgodovino nekaj preteklih linij prednikov mladiča, ki si ga želi nabaviti ? O navedenih in dostopnih ocenah preizkušenj prednikov pa nima smisla odpirati razprave, ker nas bo pripeljala v razpravo v kateri vsekakor ne manjkalo hudih besed in vroče krvi. Kaj za boga milega pa naj nekemu vodniku pove kopica nemških ali čeških imen psov in pripisanih nekih ocen prednikov nekega mladiča, ki si ga želi lovec-vodnik nabaviti? Razen redkih izjem popolnoma nič.

Točno to pričakujem! Vsaka linija in vsako ime nosi s sabo določene lastnosti. In, ja...pričakujem, da vodnik ve, kaj želi od psa (karakterno, po delovnih lastnostih in po zunanjosti) in da se malo poglobi v to, kaj kupuje. Danes dobiti podatke o psih je najmanjši problem. Če ne ve, kaj imena, pripisane črke in številke pomenijo, naj se obrne na vzreditelja ali na VK ali pa na kogar koli, ki pasmo pozna.


Zavedati se je potrebno, da vodnik, ki želi imeti jazbečarja, želi pač jazbečarja in ne pomanjšanega terierja. V tem obstaja pri jazbečarjih problem.Vodniki, ki so se pred časom spajdašili z nemškimi rejci jazbečarjev so zapacali karakterne lastnosti linije odličnih jazbečarjev, ki so še pred nekaj desetletji prevladovali v Sloveniji.

Zato pač kupiš psa z rodovnikom (in ne neke poceni nerodovniše vzreje kot pri spott) in pogledaš, če so notri linije, ki ti ustrezajo in vsaj do neke mere zagotavljajo, da boš dobil takega psa, kot si ga želiš.


In ni iz trte zvita ugotovitev enega od starih slovenskih kinoloških sodnikov za jamarje ( ne vem če je spoštovani gospod še živ in ga zaradi tega ne omenjam z imenom ), ki je zatrjeval, da so slovenski vzreditelji linije jazbečarjev zapacali, ko so hoteli iz jazbečarja narediti pomanjšanega terierja in mi je svetoval, da naj se v bodoče pri jazbečarjih odločam za češke linije in ne nemških. Moja osebna izkušnja potrjuje besede tega starega in izkušenega kinologa in kinološkega sodnika iz oklice Celja ( to lahko zapišem ).

Vidiš, sraka! Točno to je tisto, kar vseskozi skušam napisati. Enako ti je rekel kinološki sodnik, ki ga omenjaš :icon_arrow: torej, ne kupuj mačka v žaklju temveč pazi na linije! Veš, kaj želiš, poznaš svoje zahteve do psa, torej rodovnike prednikov v roke in izberi tisto, kar ti ustreza. Ponudba je pestra in prav je tako. Tisti, ki želijo "pomanjšanega terierja" naj si izberejo prav takega, tisti pa, ki želijo jazbečarja v pravem pomenu besede, naj poiščejo sebi in svojim zahtevam ustreznega.
Tudi pri psih je tako, da ponudbo in povpraševanje oblikuje trg. Če bi ne bi bilo kupcev za "pomanjšane terierje", verjemi, da jih vzreditelji zelo hitro ne bi več "ustvarjali". Ampak žal očitno obstaja določen trg, ki to želi, oz. ki mu je vseeno.
Ravno to tudi želim povedati - z odgovornimi nakupi psov bi se bistveno zmanjšala "proizvodnja" neustreznih psov. Dokler pa je kupcev, ki jih (oporosti izrazu) lahko "nategne vsak, ki ima 5 minut časa", pa je tako kot je. Žal.


Dokler bodo vzreditelji " na svet spravljali" mladiče za svoje potrebe, naj delajo kar hočejo. Nimajo pa prav nobene pravice eksperimentirati na moj račun in v mojo škodo ter še posebej v škodo pasme in njenih prislovičnih karakternih lastnosti zaradi katerih se v glavnem tudi odločamo za neko pasmo. Sam želim imeti resastega jazbečarja z vsemi njegovimi lastnosti in ne pomanjšanega terierja. Pika!

Vzreditelji ne "spravljajo na svet" psov za samo svoje potrebe. Ampak tudi za potrebe drugih vodnikov. Vzreditelji, ki - po tvojih besedah - eksperimentirajo, bodo obstajali, dokler jim bo to trg dovoljeval. Če ne bi bilo kupcev za take pse, bi vzreditelji "neprimernih" prenehali s tovrstno vzrejo (ali vzrejo sploh) takoj, ko bi jim doma na dvorišču ostalo 6 ali 7 psov (pa potem ob morebitnem drugem leglu še enkrat toliko).




Upam, da mi sedaj po osemnajstih letih "jazbečarije" in zavidljivih kinoloških uspehih za katere pa si ne lastim zaslug temveč jih z največjim veseljem priznavam pasmi resasti jazbečar,ne bo še kdo povedal, da o jazbečarjih nimam najmanjšega pojma ?

Osemnajst let se sliši veliko, pa ni. :icon_biggrin: Vsaj meni je "že kar nekaj čez 18 let" kinologije minilo tako hitro, da komaj dojamem. 18 let je približno 1,5 psa; če imaš v določenem obdobju samo po enega in če dočaka zasluženo starost.



Veliko je tega česar na tem kinološkem področju res ne vem, vem pa kakšnega psa želim in hočem imeti, ker sem takšne že imel. In da končam s to razpravo: ne zanimajo me interesi vzrediteljev in nekaterih "pogojnih" kinologov - vodnikov, sam želim imeti resastega jazbečarja z vsemi njegovimi prvinskimi lastnostmi. Pika!


Take vodnike pozdravljam in spoštujem.



P.S.: Tista primerjava med avtom ter čevlji z nabavo pasjega mladiča se ti ravno najbolj posrečila.

Jah, kaj hujšega se v tistem hipu pač nisem mogla spomnit! :icon_lol:

Sraka
19. September 2009, 09:59
Pozdravljena Breza!

Dovolil si bom še kratko repliko na tvoj komentar mojih razmišljanj. Ostalim bralcem se opravičujem za to brezplodno razvlačevanje razprave, ki je sedaj počasi že podobna dialogu gluhih.

1. Se strinjam, da je 18 let relativno malo, vendar merjeno z dolgostjo produktivnega dela človeškega življenja pa ni tako zanemarljivo.

2. Problem o katerem tukaj teče beseda si pripeljala izključno na nivo odnosa med vzrediteljem in vodnikom in popolnoma ( namerno ali slučajno ) iz zgodbe izločila stroko, ki si jo v nekem delu svojega pisanja celo ponižala s povzdigovanjem trga. Napaka, ki si je vzreditelj in sodnik ter nekdo, ki je o sebi prepričan, da o pasjeslovju ( kinologiji ) nekaj ve, ne bi smel dovoliti.

Kam so naenkrat izginili vsi zapisani in obče veljavni standardi ( ne le zunanjosti in mer. temveč tudi karakternih lastnosti ) neke pasme, kje so vse vzrejne komisije in množica drugih strokovno ocenjevalnih kinoloških organov, sodnikov ter organizacij in kje vsi drugi kriteriji, ki določajo bit neke pasme ???

Krivdo si v celoti naprtila kupcem ( vodnikom ), ki so sedaj naenkrat krivi za vse deviacije v neki pasmi, iz preprostega razloga, ker takšne pse pač kupujejo. Tako zlahka pa to le ne bo šlo. Od vodnikov zahtevati, da o določeni pasmi vedo več kot vsa stroka, je pa le malo preveč. Kje pa je tukaj odgovornost vzrediteljev in vseh prej naštetih kolektivnih in individualnih "strokovnih" teles, ki skozi razna ocenjevanja preverjajo odstopanja od obče veljavnih standardov in zapovedi ???

Draga in spoštovana Breza, če je le trg tisti, ki vse to ureja kar bi morala stroka, potem se nekaterim pasmam zelo slabo piše in tudi razlog, da bi moral nek pes za neke namene imeti nujno rodovnik, odpade in ne more biti več obligatoren pogoj. Pa tako seveda nisi mislila, le hudo poenostavila si zgodbo in s tem dovolila takšna kinološko heretična sklepanja.

Sklep: Vzreditelj je odgovoren vodniku in mu ne sme in ne more prodajati mačka v žaklju in odgovorna so vsa kolektivna in individualna strokovna telesa kinološke organizacije zadolžena za neko pasmo !!! Vodnik mora biti v stanju, da lahko zaupa vsem prej naštetim, da bo z nakupom mladiča resastega jazbečarja dobil resastega jazbečarja ( ali pač kakšnega psa druge pasme ) z vsemi njegovimi prvinskimi ter skozi čas določenimi in zapisanimi lastnostmi in ne nekaj kar so vsi prej našteti uspeli ustvariti "po svoji podobi". Tej odgovornosti vsi našteti ne morejo ubežati. Za svoje individualne potrebe naj parijo in eksperimentirajo kot pač želijo, za vodnike in za TRG, kot temu ti praviš, pa so dolžni spoštovati veljavne standarde in varovati pasmo.

Vse lepo ti želim in lep lovsko kinološki pozdrav!

Sraka
19. September 2009, 10:06
Hvala šefu, da mi je omogočil popravljanje svojih napak, ki se mi pri pisanju prikradejo in jih zaznam šele po ponovnem branju.

lunca
19. September 2009, 11:38
sraka,kaj se ti ne zdi,da imajo tudi vodniki lahko določene obveznosti do vzreditelja?Jaz se z Brezo strinjam.Nakup psa ni kupovanje ob trenutnem vzgibu.Še posebno če hočeš psa uporabiti za točno določene naloge.Je pa res,da tudi vsak človek ni primeren za vzreditelja.Mene osebno pri vzreji lovskih psov moti dejstvo,da so redki tisti psi ali psice z veljavnim vzrejnim dovoljenjem,ki v svojem življenju nimajo potomcev.Razlog-vsak bi rad še nekaj dodatno iztržil.Pri tem pa prihaja do tega,da se "vzreditelji" ne poglobijo v rodovnike,karakterje in telesne napake ali pa vrline staršev.Še bolj pa me moti dejstvo,da se zelo veliko takšnih rejcev ne drži niti osnovnega zakona o zaščiti živali.Vem o čem govorim,ker se zelo pogosto srečujem s tem problemom.Govorim o zdravstvenem stanju teh mladičev.Zelo veliko mladičev ni primerno hranjenih v prvem obdobju rasti,tablete proti glistam vidijo v osmih tednih kar naj bi bili pri materi samo enkrat,ob odhodu iz gnezda običajno niso cepljeni proti kužnim boleznim.Poleg tega vem,da zelo veliko mladičev iz lovskih legel odhaja iz gnezda še vedno s starostjo 6 tednov(še posebno terierji).Mogoče bi bilo smiselno uvesti še en pregled legla pred oddajo v starosti 8 tednov.Taki ljudje zame nikakor ne bi smeli imeti legel,saj kršijo že osnove pravilnika o vzreji psov.In taki potem mečejo slabo luč na vse tiste,ki se tega držijo in v svoja legla vlagajo ogromno truda in dela.Fantje bodimo realni.Dokler se bo pri takih ljudeh kupovalo pse in jih podpiralo bomo doživeli še kaj hujšega kot jazbečarja z terierskim karakterjem.
Odgovoren vzreditelj bo že pri paritvi samici priskrbel najbolj primernega plemenjaka(karakterno in vizualno),primerno skrbel za psico ves čas brejosti,pred oddajo mladičev poskrbel za zdrave,primerno hranjene in razvite mladiče,ki bodo imeli opravljena vsa cepljenja in razglistenja,ki jih mladič potrebuje v prvih tednih življenja.In ne nazadnje tak vzreditelj bo bodočemu kupcu stal ob strani in mu pomagal pri vzgoji,negi, ves čas z nasveti.
Me pa že ves čas čudi ena stvar,na katero še dandanes ne najdem odgovora.Pred nakupom strelnega orožja(puške) se vsak hudičevo pozanima kako se strelja z njo,ali se dobro obnese,kako jo vzdrževati,...Za njo ste pripravljeni odšteti tudi zelo velike denarce,a pes kot lovski tovariš pa tega ni vreden?Za njegovo ozadje se je pa škoda pozanimati?
Bom rajši nehala.
LP Tjaša

Sraka
19. September 2009, 15:26
Lunca s tem kar si zapisala se popolnoma strinjam, ničemur v tvojem zapisu ne ugovarjam in prav s tega področja bi ti lahko opisal hudo neprijetno izkušnjo, ki sem jo sam doživel pri nabavi te zadnje psičke.

Le o tisti odgovornosti vodnika ( kupca ) do vzreditelja si nisem najbolj na čistem.

Primerjava nakupa psa z nakupom puške pa se tudi tebi ni najbolj posrečila. Si upaš predstavljati, da bi nekomu, ki ga je prevaral zakonski partner, potem rekli, da si je sam kriv, ker se ni takrat, ko se je poročal, o karakteristikah zbodočega zakonskega partnerja pozanimal tako kot se v katalogu zanima o karakteristikah avtomobila, ki ga kupuje ???????:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Pa leppozdrav!

Breza
19. September 2009, 19:50
Pozdravljena Breza!

...in popolnoma ( namerno ali slučajno ) iz zgodbe izločila stroko, ki si jo v nekem delu svojega pisanja celo ponižala s povzdigovanjem trga. Napaka, ki si je vzreditelj in sodnik ter nekdo, ki je o sebi prepričan, da o pasjeslovju ( kinologiji ) nekaj ve, ne bi smel dovoliti.

Namerno sem izpustila stroko, ker gre za nerodovniškega jazbečarja, ki nima s stroko nič skupnega. Ima pa s trgom.



Kam so naenkrat izginili vsi zapisani in obče veljavni standardi ( ne le zunanjosti in mer. temveč tudi karakternih lastnosti ) neke pasme, kje so vse vzrejne komisije in množica drugih strokovno ocenjevalnih kinoloških organov, sodnikov ter organizacij in kje vsi drugi kriteriji, ki določajo bit neke pasme

Tudi mene zanima, kam so izginili.



Krivdo si v celoti naprtila kupcem ( vodnikom ), ki so sedaj naenkrat krivi za vse deviacije v neki pasmi, iz preprostega razloga, ker takšne pse pač kupujejo. Tako zlahka pa to le ne bo šlo. Od vodnikov zahtevati, da o določeni pasmi vedo več kot vsa stroka, je pa le malo preveč. Kje pa je tukaj odgovornost vzrediteljev in vseh prej naštetih kolektivnih in individualnih "strokovnih" teles, ki skozi razna ocenjevanja preverjajo odstopanja od obče veljavnih standardov in zapovedi ???


Ne v celoti, temveč sem rekla "ponudba in povpraševanje". Ti si tisti, ki v celoti kriviš vzreditelje.



Draga in spoštovana Breza, če je le trg tisti, ki vse to ureja kar bi morala stroka, potem se nekaterim pasmam zelo slabo piše in tudi razlog, da bi moral nek pes za neke namene imeti nujno rodovnik, odpade in ne more biti več obligatoren pogoj. Pa tako seveda nisi mislila, le hudo poenostavila si zgodbo in s tem dovolila takšna kinološko heretična sklepanja.

Sklep: Vzreditelj je odgovoren vodniku in mu ne sme in ne more prodajati mačka v žaklju in odgovorna so vsa kolektivna in individualna strokovna telesa kinološke organizacije zadolžena za neko pasmo !!! Vodnik mora biti v stanju, da lahko zaupa vsem prej naštetim, da bo z nakupom mladiča resastega jazbečarja dobil resastega jazbečarja ( ali pač kakšnega psa druge pasme ) z vsemi njegovimi prvinskimi ter skozi čas določenimi in zapisanimi lastnostmi in ne nekaj kar so vsi prej našteti uspeli ustvariti "po svoji podobi". Tej odgovornosti vsi našteti ne morejo ubežati. Za svoje individualne potrebe naj parijo in eksperimentirajo kot pač želijo, za vodnike in za TRG, kot temu ti praviš, pa so dolžni spoštovati veljavne standarde in varovati pasmo.

Vse lepo ti želim in lep lovsko kinološki pozdrav!

Res je, pasmam se slabo piše. Tu se s tabo, sraka, strinjam v celoti. Stroka ne deluje tako, kot bi morala, trg uravnava štepanje nerodovniških in kvazi rodovniških mladičev. In kaj ostane...vzreditelji, ki po eni strani skušajo slediti pasemskim standardom (ter s tem ob hudi konkurenci šteparjev in kupcev, ki ne zmorejo/nočejo/ne želijo ločevati plev od zrnja, pljuvajo v lastno skledo) ter vzreditelji, ki skušajo ugoditi neštetim zahtevam kupcev (ki so dostikrat celo v škodo pasmi). Stroka žal nima nadzora nad vsemi denarja lačnimi vzreditelji in nad vsemi oh-in-sploh-luštnih-kužkov željnimi novopečenimi vodniki. Verjemi, sraka, da marsikomu ta kaos celo zelo paše.

Ampak še vedno trdim, da del odgovornosti za stanje nosimo prav vsi, ker smo vsi povezani v isti, neločljiv začaran krog.

Sraka :icon_arrow: kaka pa je tole primerjava med psom in zakonskim partnerjem?! :icon_confused:

Breza
19. September 2009, 19:53
sraka,kaj se ti ne zdi,da imajo tudi vodniki lahko določene obveznosti do vzreditelja?Jaz se z Brezo strinjam.Nakup psa ni kupovanje ob trenutnem vzgibu.Še posebno če hočeš psa uporabiti za točno določene naloge.Je pa res,da tudi vsak človek ni primeren za vzreditelja.Mene osebno pri vzreji lovskih psov moti dejstvo,da so redki tisti psi ali psice z veljavnim vzrejnim dovoljenjem,ki v svojem življenju nimajo potomcev.Razlog-vsak bi rad še nekaj dodatno iztržil.Pri tem pa prihaja do tega,da se "vzreditelji" ne poglobijo v rodovnike,karakterje in telesne napake ali pa vrline staršev.Še bolj pa me moti dejstvo,da se zelo veliko takšnih rejcev ne drži niti osnovnega zakona o zaščiti živali.Vem o čem govorim,ker se zelo pogosto srečujem s tem problemom.Govorim o zdravstvenem stanju teh mladičev.Zelo veliko mladičev ni primerno hranjenih v prvem obdobju rasti,tablete proti glistam vidijo v osmih tednih kar naj bi bili pri materi samo enkrat,ob odhodu iz gnezda običajno niso cepljeni proti kužnim boleznim.Poleg tega vem,da zelo veliko mladičev iz lovskih legel odhaja iz gnezda še vedno s starostjo 6 tednov(še posebno terierji).Mogoče bi bilo smiselno uvesti še en pregled legla pred oddajo v starosti 8 tednov.Taki ljudje zame nikakor ne bi smeli imeti legel,saj kršijo že osnove pravilnika o vzreji psov.In taki potem mečejo slabo luč na vse tiste,ki se tega držijo in v svoja legla vlagajo ogromno truda in dela.Fantje bodimo realni.Dokler se bo pri takih ljudeh kupovalo pse in jih podpiralo bomo doživeli še kaj hujšega kot jazbečarja z terierskim karakterjem.
Odgovoren vzreditelj bo že pri paritvi samici priskrbel najbolj primernega plemenjaka(karakterno in vizualno),primerno skrbel za psico ves čas brejosti,pred oddajo mladičev poskrbel za zdrave,primerno hranjene in razvite mladiče,ki bodo imeli opravljena vsa cepljenja in razglistenja,ki jih mladič potrebuje v prvih tednih življenja.In ne nazadnje tak vzreditelj bo bodočemu kupcu stal ob strani in mu pomagal pri vzgoji,negi, ves čas z nasveti.
Me pa že ves čas čudi ena stvar,na katero še dandanes ne najdem odgovora.Pred nakupom strelnega orožja(puške) se vsak hudičevo pozanima kako se strelja z njo,ali se dobro obnese,kako jo vzdrževati,...Za njo ste pripravljeni odšteti tudi zelo velike denarce,a pes kot lovski tovariš pa tega ni vreden?Za njegovo ozadje se je pa škoda pozanimati?
Bom rajši nehala.
LP Tjaša

Podpišem!

lunca
21. September 2009, 09:29
No Sraka,pa ti bom odgovorila še kaj pomeni odgovornost vodnika do vzreditelja.Za moje pojme ta stvar ločuje dobre,odgovorne vzreditelje od rejcev.Dober in odgovoren vzreditelj v svojo vzrejo vlaga ogromno truda in znanja in se neprestano izobražuje.Pa s tem ne mislim izobraževanja po seminarjih,temveč si prebere tudi kakšno knjigo,se posvetuje tudi z drugimi vzreditelji in ostalo.Nakup psa pri takšnemu človeku se ne konča tisti trenutek,ko psa plačamo in odpeljemo.Pravi vzreditelj je svojim kupcem psov lahko "servis" za celo življenje.
In kakšne obveznosti ima kupec pri vzreditelju? Običajno je vzreditelj prva oseba na katero se obrnemo,kadar imamo kakšne probleme,pa naj bo to pri šolanju,negi ali pri vzreji.Ve mu svetovati pri vzgoji,saj svoje pse pozna in mu zna,v kolikor se novi lastnik odloči za leglo tudi svetovati pri izbiri plemenjaka.Predvsem je njegovo delo v tem,da nudi kupcem svojih psov informacije in pomoč.In tukaj je poanta v dolžnosti kupca do vzreditelja.Kupec se je dolžan obrniti na vzreditelja v kolikor potrebuje pomoč.Pa še ena zelo pomembna stvar,ki loči vzreditelje od rejcev.V kolikor se zgodi,da lastnik psa le-tega ne more več imeti zaradi kakršnih koli razlogov je vzreditelj psa prva oseba,ki mora biti o tem obveščena.Lahko se odloči,da psa vzame nazaj,ali pa pomaga najti psu drugega primernega lastnika.
Bom ti dala še konkreten primer.Pred leti je imel naš pokojni samec nekaj legel v Sloveniji in tujini.Vzreditelji mladičev nismo bili mi,pa vendar sem z vsemi novopečenimi lastniki njegovih mladičev navezala stik in ostala z njimi v kontaktu.Ko so se pri kateremkoli mladičku pojavili problemi so se lastniki po nasvet obrnili tudi na nas,da smo lahko te probleme odpravili.Za vse njegove mladiče točno vem kje so in kako se jim godi.Ali pa mogoče še boljši primer.Pred petimi leti sem od svoje največje "konkurentke" na razstavah kupila psico.V vseh teh letih točno ve,kaj se z njenim psom dogaja,ker jo še vedno obveščam.Je pa med drugim res tudi to,da smo postali dobri prijatelji.Tudi ona je nam pomagala vzpostaviti kontakte z vzreditelji Basset Houndov po Evropi.Poleg tega si na tak način pomagamo tudi pri prodaji mladičev, po principu"jaz trenutno nimama legla,vem pa kdo ga ima".
Tako me je pred tremi leti kontaktirala vzrediteljica iz Češke,ki je svojega psa prodala v Slovenijo.Ker so se njegovi lastniki selili na Novo Zelandijo psa niso mogli vzeti s seboj.SSkupnimi močmi smo psu našli nov dom.
LP Tjaša

LP Tjaša

Sraka
21. September 2009, 11:04
Pa končajmo s prelaganjem odgovornosti eden z drugega in moraliziranjem in postavimo zgodbo bolj konkretno.

Povej kje lahko dobim za psa lovske pasme ( ostanimo pri resastem jazbečarju, da preveč ne zamotamo vsega skupaj ) podatke o uspešnosti in osebnostnih karakteristikah mladičev iz katerega od vrediteljevih prejšnjih legel ?

Če je tvoj odgovor KZS, potem bo odgovor napačen.

Če bo tvoj odgovor, da pri vzreditelju, potem ga boš šele polomila, ker še nisem srečal vzreditelja, ki ne bi imel najboljšega legla.

Verjetno bo tvoj odgovor, da pri vodnikih teh psov. Kako pa naj pridem do njih, ker mi v skladu z veljavno zakonodajo vzreditelj osebnih podatkov vodnikov brez njihove vnaprejšnje pisne privolitve ne sme posredovati.

In če bi mi jih tudi zaupal, si ne predstavljam veliko vodnikov, ki bi bili pripravljeni korektno povedati kaj je s psom. Pri tem pa moram še upoštevati različne razloge za nabavo psa, ravnanje s psom, izkušnje tega vodnika, splošno in strokovno razgledanost ter nivo čustvene inteligentnosti tega konkretnega vodnika in še veliko kaj drugega. S tem si torej veliko ne morem pomagati.
V praksi pa je tako, da večina vzrediteljev po oddaji mladiča potem pojma nima kakšna je usoda teh mladičkov.

Na enem mestu zbranih vseh karakteristik in ocen množice raznih ocenjevanj psov nekega legla pa ni mogoče dobiti. Kako za boga milega potem izbirate psa ali psičko za parjenje ??? Tako po domače, po znanstvih in prijateljih, po relativnih številkah v rodovnikih, ali opisnih ocenah nastalih tako, da jaz ocenim tvojega in ti mojega ali kako ???? Ves čas govorim o lovskih delovnih psih in še posebej o jazbečarjih, da ne bo pomote.

Povej mi torej kje in kako naj dobim zbir podatkov koliko in kateri psi preteklih legel so opravili PNZ, krvno sled, VUP in druge preizkušnje vključno s telesno oceno in s kakšnimi ocenami ter opisnimi ugotovitvami ???? To rabi vodnik, ko nabavlja mladiča in ne samohvalnih rejčevih nakladanj, ker na koncu ob morebitnem neuspehu je tako vse kriv vodnik sam in tudi vse posledice bremenijo vodnika.

Odgovornost vodnika do rejca bi lahko obstajala le v primeru urejenih razmer v slovenski lovski kinologiji, tako kot je stanje sedaj pa ni nobene odgovornosti ne rejca do vodnika in ne obratno. To še je najbolje opredelila Breza, ko je to anarhijo enostavno poimenovala ( prosti ) TRG.

Pa lep pozdrav!

detel
21. September 2009, 11:11
Sraka, tu se pa jaz podpišem:icon_wink:

Breza
21. September 2009, 12:09
Sraka :icon_arrow: kaj pa vzrejna komisija? Ti imajo zagotovo vse podatke, po katerih sprašuješ. Vem, ker dostikrat rabim kako informacijo o psih in se na ljudi iz VK za jamarje vedno lahko obrnem. Dobim vse o PNZ, VUP, krvnih sledeh...pa še kak napotek o značajskih in telesnih karakteristikah zraven.

*pri ptičarjih se celotna statistika (telesne ocene, vse preizkušnje - od osnovnih do tistih višjega ranga, podatki o slikanih kolkih pa tudi razlogi za izločitve iz preizkušenj in vzrejne prepovedi) o vseh skotenih in uvoženih mladičih letno objavlja v društvenem glasilu.*

Plemenjaka za svoje psice pa vedno izberem sama - naredim celo analizo po linijah in seveda grem pogledat na preizkušnje (tudi v tujino) konkretnega psa, njegove sorodnike in potomce. Vem, kaj mi je pri mojih psih všeč in kaj želim ohraniti...pa tudi vem, kaj je potrebno izboljšati ali spremeniti. Iščem pač ustreznega plemenjaka, ki je "močan" v "šibkejših točkah" mojih psic.

Je pa vsaka paritev tudi loterija...kljub vsemu se včasih zgodi, da se geni "ne ujamejo". Je pa ob natančni analizi in načrtovanju legla več možnosti, da dobiš ven tisto, kar želiš.

Pa še nekaj je - tisti pes, ki je za nekega vodnika odličen, ni nujno ustrezen za drugega vodnika. Tu se mi zdi, da imajo večjo težo ujemajoče značajske lastnosti vodnika in psa. Vem, da pes, ki je zame super, marsikomu ne bi ustrezal. In obratno, marsikaterega izmed super psov ne bi hotela imeti niti pod razno.

Zato osebno raje kot od dobrih ali slabih psih govorim o ustreznih ali o neustreznih za določenega vodnika.

Vzreditelj je tisti, ki bi moral znati reči "ne" tudi kateremu izmed kupcev, čeprav lahko to pomeni vzdrževanje mladička še nadaljni mesec ali dva ali tri. Kupec pa je tisti, ki bi moral vzreditelju dati informacije o tem, kaj od psa želi.

Kot pravi lunca -> stvar je v komunikaciji, v interakciji vodinkov in vzrediteljev. Žal se v današnjem načinu življenja ne znamo pogovarjati. Pa ne samo v kinologiji...zdrava komunikacija šepa tudi na drugih področjih.

lunca
21. September 2009, 12:41
Jap,Sraka odgovor ti je dala Breza.Drugače pa v lov za podatki.DA se jih dobiti.Mogoče malo dlje traja,ampak dobrega psa se ne kupi čez noč in za ta prvim vogalom.
Tudi jaz za naše psice iščem plemenjake sama.In vedno iščem take,ki ustrezajo mojim kriterijem za izboljšanje "šibkih" točk naših psic.Trenutno sem v fazi že štirimesečnega iskanja primernega samca za dve psici,ki naj bi imeli leglo v naslednjem letu.Za eno od njih sem imela samca že izbranega,pa so ga na mojo nesrečo prodali v Rusijo.Še vedno je aktualen,oziram pa se tudi za drugimi.In tujina mi ni ovira,saj v Sloveniji za moje psice samcev ni.
Ja,Breza komunikacija šepa na vseh področjih.
LP Tjaša

detel
21. September 2009, 13:04
Ja, Breza dobro si napisala, da je vsaka paritev po svoje loterija. Genetika ima svoje zakone, ki jim nismo docela kos. Progeni test (test po potomstvu) zahteva veliko dela in paritev. Ko mladiča prodaš pa izginejo za njim vse sledi, ker novi lastniki v glavnem niso pripravljeni sodelovati ali niso naredili iz psa skoraj nič:icon_cry:

ostrostrelec.pero
21. September 2009, 13:19
Prava debata. Naj še jaz povem svojo izkušnjo. Pred nekaj leti smo za glavno nagrado na naši strelski tekmi imeli potomca evropskega prvaka med resastimi istrijanci. Že takoj na začetku sem povedal da ga bo lastnik legla večkrat obiskal, da vidi v kakšne roke je prišel in kako dela z psom. A mislite da ga je kdo vzel . Nobeden, ostal mu je v leglu. Takrat smo sklenili da take nagrade ne podeljujemo nikoli več. Povedati pa hočem, da veliko lastnikov noče da se vzreditelj legla vtika v to kako dela lastnik z psom. Žal je tako.

lunca
21. September 2009, 14:17
JAz osebno takemu ne bi niti prodala psa.Naš zadnji mladič je odšel iz legla lansko leto star 6 mesecev.Zakaj? Ne da ne bi bilo po njemu povpraševanja,ali da bi mu kaj manjkalo.Po mnenju vzrejnega referenta je bil celo najlepši samec v leglu.Preprosto zato,ker mi "bodoči" lastniki niso bili všeč.Na koncu je odšel v družino v kateri z veliko besedo"kraljuje".Vse se vrti okoli njega.Nikoli ne bo razstavni pes ali delovni pes,bo pa vse svoje življenje pes,ki ga bodo imeli radi.In to meni osebno pomeni največ.Pero,še vedno vzreditelj odloča komu bo prodal psa,in če mu kupec ni všeč,mu psa ni treba prodati.
LP Tjaša

Breza
21. September 2009, 15:56
Povedati pa hočem, da veliko lastnikov noče da se vzreditelj legla vtika v to kako dela lastnik z psom. Žal je tako.

No, jaz osebno prav vsakemu potencialnemu kupcu povem, da želim o psu določene povratne informacije. Če glede tega kupec pokaže najmanjši pomislek, ne dobi psa in pika.

To, da se psički kar izgubijo (kot pravi detel), sploh ni res. Če se z bodočim vodnikom psička v naprej domeniš za povratne informacije, se prav nič ne izgubi. Ostane tudi povezava v primeru "urgence", saj se je tudi pri mojih psih že zgodilo, da smo jim zaradi takih ali drugačnih razlogov (bolezen, smrt v družini, selitev...) morali iskati nov dom. V prav vsako tako iskanje novih lasnikov sem se aktivno vključila.

In za vsakega psička vem, kje je, kdo je njegov lasnik in kaj od preizkušenj ima opravljenega ter s kakim uspehom. Tudi vem za vse zdravstvene in druge rezultate.

To, da vzreditelj nima podatkov o svojih psih, je stvar njegove osebne malomarnosti do vzreje.

spott
24. October 2009, 00:00
Živjo, ker sem začela tole temo, vam zdaj pišem da jo nekako sklenem. Jazbečarja sva oddala. Našla sva človeka, ki bo imel zanj čas. Trajalo je do zdaj in v tem času je postal še bolj agresiven in sploh ni kazal nikakršne navezanosti na nas, ki smo bili njegova družina. Zdaj sem ostala brez jazbečarja, ki sem si ga dolga leta želela in kot kaže, ga tudi ne bom prav kmalu imela, saj zaman iščem kakšno leglo z rodovnikom. Sem pač navdušena nad to pasmo in mislim ,da ne glede na negativno izkušnjo vedno bom.

Lepo vas vse pozdravljam in hvala

spott
24. October 2009, 00:11
p.s. tako da če kdo pozna koga, ki ima NORMALNE jazbečarje, ki niso nevrotični, naj me prosim kontaktira.

denis jež
24. October 2009, 15:09
Vsi jazbečarji so normalni,če ga pa nekdo ni sposoben obvladat,potem naj si kupi pudlja. Pasme kot so jazbečarji in terierji in podobne zverine,rabijo vsake toliko tudi da zapoje šiba,ker to niso pasme za se šminkat to so delovni psi,ki morajo bit agresivni in nevrotični,drugače nobeden nebi pršel iz jazbine,če pa hočete psička potem si kupite pudlja. jazbečarji so zelo redko NORMALNI kot navajate. Moj je sicer mirnega zanačaja,večina akr jih poznam so pa agresivni,ker to ja pač njihov zaščitnznak, majhni za pogledat,a z velikanskim srcem.
lp

Hubertus
25. October 2009, 09:55
Denis, "normalen" jazbečar je oster, ne pa agresiven, kar je velika razlika!

Tudi standard za jazbečarja veleva, da je potrebno osebke s psihičnimi in vedenjskimi motnjami diskvalificirati iz vzreje. Agresija in popadljivost spadata med vedenjske motnje.

Brownie
17. December 2009, 22:52
Naj se predstavim, sem nova lastnica tega " agresivnega jazbečarja". Ja, bila sem naivna in ga vzela, ker sem verjela hvali lastnikov o tem, kako čudovit pes je.
Slučajno sem zasledila članek in sem bila šokirana, kar sem v nem prebrala. Vsem, ki ste skušali z nasveti pomagati, hvala. Rada pa bi, da izveste, kakšen je jazbečar zdaj.
Ne bom sodila, kaj je bilo, a pes, ki je pri meni, je čudovit.
Že prvi trenutek, ko sva se zagledala, je pritekel k meni, skočil v naročje in me pozdravil z enim mokrim francozarjem. Od tega trenutka je moj.
Agresiven je le do mačk, je pač lovski pes.
Z drugimi psi se razume, nisva še srečala psa, do katerega pokazal, da ga ne mara. Umiriti zna tudi vaške bevskače, ki so privezani. Potiho začne cviliti in lajež največkrat poneha. Uživa, ko se igra in preganja z njimi, ne glede na starost in velikost psov.
Pes je čist. Imam ga dva meseca, pa se mi v stanovanju še ni ponesnažil. Tudi nobene škode na pohištvu ni naredil.
Sprejeli smo ga kot družinskega člana, on to čuti,vse nas ima izredno rad.
Vsi, ki ga poznajo so mnenja, da tako ljubečega psa pa še ne. Zgleda, da sva si usojena. Rabi pa ogromno nežnosti, izkoristi vsak trenutek za crkljanje v naročju.
Palice zaenkrat še nismo rabili, na ukaz SEM sicer ne priteče takoj, a pride.
V gozdu pa ga ne spuščam, saj se zavedam, da je njegov lovski nagon močan in nočem tvegati, da mi uide.
Upam, da ga ne hvalim prehitro, a je res čudovit.
Pozdrav vsem in lepe praznike.

Hubertus
18. December 2009, 01:38
Da ne bo pomote:
A to je isti pes o katerem je potekala debata na zadnjih straneh v tej rubriki? Pes, ki je bil neukrotljiv in so ga zato oddali?

Brownie
18. December 2009, 08:58
Ni pomota, vprašala sem bivšo lastnico, pa je potrdila.

lunca
18. December 2009, 11:54
Me veseli za malega "cvirgla",da se ima tako dobro.
LP Tjaša

nada
18. December 2009, 14:06
Kako sem vesela, ko sem to prebrala! Namreč ravno včeraj sem napisala mail prejšnjima lastnikoma in spraševala, kako se ima to revše v novem domu, da me močno zanima, kajti po vsem, kar sem prebrala o njem, se mi je neskončno smilil! Ja, res se mi je usedel v srce, kajti tudi sama imam jazbečarja, do nedavnega sem imela tudi braka in zame so to najčudovitejši psi na svetu! Imajo svoj karakter, pogum in drznost, nikakor pa niso agresivni. Vsaj moji ne. Sem pa napisala prejšnji lastnici, da pes potrebuje veliko ljubezni, da jo lahko tudi vrača. Ko sem videla njegovo sliko, sem dobila solzne oči, ko sem zagledala tisto prikupno jazbečarsko fačico in tiste živahne učke. Takoj bi ga vzela, če bi prej videla te poste! Verjemite, da sem se ponoči zbudila in razmišljala, bog ve, kje je ta mali "vražiček" ali mu je tudi tako lepo kot mojemu, ki svojo ritko tišči pod odejo in se stiska k meni kot majhno dete. Jazbečarji znajo biti ostri in prav se mi zdi tako, toda so tudi poslušni in izredno vdani gospodarju. Pravi srčki! Presrečna sem, da ga imate zdaj vi, ki očitno znate z njim ravnati, ste ljubeči in razumevajoči. Mlad kužek se komaj spopada s svetom in se uči, zato je treba biti zelo potrpežljiv in vztrajen pri vzgoji. Tudi lužice in kakce v stanovanju je treba vzeti v zakup. Če ga imaš rad, sprejmeš tudi vse slabo, ki pride skupaj s psom. Izgleda, da sta si res usojena, kot pravite. Želim vam veliko veselja z njim in pošljite kakšno slikico!
Lep pozdrav,
Nadalina

Brownie
18. December 2009, 21:36
Hvala za te besede. Mislim, da čutiva obe enako do svojih malih ljubljenčkov, ki so, kot sem nekje prebrala- VELIKO SRCE NA KRATKIH NOGAH."
Res je, da se zanj nikakor ne bi odločila, če bi te poste prej prebrala, saj je on moj prvi pes. A mi niti en trenutek ni bilo žal.
Seveda vam pošljem kakšno slikco, z veseljem.
Pozdrav vam in vašimu prijateljčku.
Jana

Sraka
19. December 2009, 07:46
[QUOTE=Brownie;46043]VELIKO SRCE NA KRATKIH NOGAH."
Res je, da se zanj nikakor ne bi odločila, če bi te poste prej prebrala,.........
Jana
___________

Kot velik ljubitelj jazbečarjev ( resastih ) sem vesel, da ste se odločila kot ste se in še posebej, da sedaj svoje odločitve ne obžalujete.
Komentarjev pa niste prav razumela. Tisto kar vam v teh komentarjih verjetno ni všeč ali kar vas bega se nanaša izključno na jazbečarja kot lovčevega pomočnika. Tu pa se znajo občasno pojaviti kaki problemi.
Kot hišni in pravi človekov prijatelj pa je enkraten. Star pregovor pravi, da tam kjer hudič ni uspel je poslal žensko. Če bi poslal jazbečarja bi bil še uspešnejši. Napaka hudiča.:icon_lol:
Koliko boste vanj vložila boste dobila nekajkrat povrnjeno. V to ne rabite dvomiti.
Lepo vas pozdravljam!

Brownie
19. December 2009, 15:02
Mogoče sem se malo narobe izrazila, nisem mislila vaših komentarjev, priznam, da mi pri vzgoji psa zelo pomagajo, mislila sem na probleme, ki sta jih imela z njim prejšna lastnika.
Drugače pa se popolnoma strinjam z vami, saj ste ljubitelji jazbečarjev dobili zaradi našega malega družinskega ljubljenčka kar nekaj novih "članov".
Lepo vas pozdravljam. Jana

Breza
6. January 2010, 20:40
En takšen izgubljenček (mlad, neoznačen, "čistokrven brez rodovnika" jazbečar) se pravkar nahaja v zavetišču Gmajnice :icon_arrow: http://www.zavetisce-ljubljana.si/index.php?Domov&gal=999&ids=1751

jernejm
26. January 2010, 11:32
Lepo da se zgodba razpleta v zadovoljstvo psa in novega lastnika/ce.

Pogreje me predvsem odnos prve lastnice in njej podobnih, ki pojmujejo dober dom za psa kot "kraj kjer ga imajo vsi radi, topel domek..:" in podobne neumnosti. Potem pa pride do težav.
Ma kakšen topel domek? To mi meji na tiste norce k psom kupujejo oblekce ipd.
Pes potrebuje gospodarja, nekoga ki bo znal skrbeti zanj in bo hkrati zahteval od psa da je to, kar je. Da bo torej nudil psu vse kar ta potrebuje. Da bo skrbel za njegov karakter, da torej lovskih psov ne bo zapiral v sedmo nadstropje bloka v Šiški al kjerkoli že, potem pa seveda ga paril s podobnim meščančkom (ne mešančkom!) in ga prodajal kot lovskega psa. Ali obratno - da kupi lovskega psa, potem se pa čudi zakaj je oklal do krvi fantka ki mu je hotel nekaj vzeti iz gobca in podobna jajca... Kupte si pudle pa čivave pa jih noste v torbicah al karkoli že počnejo ljudje s pasjimi nadomestki za otroka!

Iz prve roke lahko pritrdim: Jazbečar je fantastičen pes, ki je v pravih rokah lahko odličen (lovski) drug in pomočnik, pa tudi krasen čuvaj in pravi družinski pes. Kaj so prave roke je dokazala druga lastnica.

Sedanji lastnici privoščim čimveč lepih trenutkov s psom, prvi lastnici pa čimmanj lovskih psov. Bo za vse bolje. :icon_twisted:

Breza
11. February 2010, 15:37
Danes sem na poti skozi Bežigrad srečala tale dva:

6285

Sta sicer nekoliko starejša kot na fotki, ki jo je pred časom delila z nami lastnica "pobesnelega jazbečarja".

Ptičarja je imel na vrvici dečko, deklica (očitno avtorica sporočil "spott") pa je peljala jazbečarčka.

Lepa slika....ampak!

Se vprašam, kdo tu gor koga nateguje? Je jamranje glede lastnih psov samo iskanje pozornosti? A ni bilo rečeno, da je bil jazbečarček oddan v drug dom, kjer je najbolj zlat in oh in sploh kuža? In ali ni taista deklica besno iskala po drugem forumu zavetiške pse (oziroma pse, ki se nahajajo pri prostovoljcih), da bi "zapolnila" praznino, ker imajo reveži zdaj zgolj enega kužka?

Ali pa je otrokom zgolj dolgčas in morajo malce po forumih izživet svojo energijo. Pa imet ves folk za norca!

Kam gre ta svet....

Brownie
12. February 2010, 17:49
Jazbečar, o katerem se je govorilo v tem forumu, je definitivno pri meni, v novem domu. Je dober pes, dober prijatelj, ima pa tudi svoje slabe lastnosti, ki pa definitivno niso tako moteče, da bi lahko označila psa kot psa z vedenjskimi motnjami. Jazbečar je pač trmast, mene pa zna prinesti okoli, zato ni ravno najlepše "vzgojen", nikakor pa ni agresiven.
Kar se pa tiče prejšnjih lastnikov, ne bom komentirala, meni sta naredila uslugo s tem, da sta mi oddala "agresivnega jazbečarja", se pa strinjam z vami, da ni fer prositi za pomoč, če je ne potrebuješ in izkoriščati ljudi, ki so pripravljeni pomagati tudi neznancu.

Breza
12. February 2010, 19:58
Spoštovana brownie.

Nekaj v tej zgodbi ne drži. Ali nimaš jazbečarja s tega foruma, ali pa je vse skupaj en velik nateg. Ker tegale jazbezčarja sem skupaj s ptičarjem zagotovo videla včeraj za Bežigradom v Ljubljani.

Glede na to, da spadam med tiste, ki si pse zapomnijo v dlako, žal tukaj z nategom ne bo nič (deformacija pač, ki se ji po več kot dveh desetletjih dela v tej branži ne moreš izogniti).

Brownie
12. February 2010, 23:40
Spoštovana Breza!
Naj ti povem mojo zgodbo. Konec oktobra sem iskala psa. Ali je čistokrven ali ne, me ni brigalo, le da bo prijazen, čist in bo rad hodil. Dobila sem dve ponudbi. Prva, mešanka Binca ni prenašala vožnje, zato ni prišla v poštev. Druga je bila za sedemmesečnega jazbečarja. Slikca, pogovori po mailu. Psa naj bi lastnica oddajala, ker se ne razume s starejšim psom in je do njega agresiven.
Dobili smo se v Ljubljani, s psom sva si bila všeč, lastnika sta mi ga podarila, skupaj s povodcem, njegovo dekico in kupom nasvetov, kako delati z njim.
Ker o jazbečarjih nisem vedela popolnoma nič, sem nekega dne brskala po internetu in našla tudi ta članek. Zgražala sem se, kako morejo biti tudi "takšni psi, in bolj ko sem brala, bolj me je stiskalo v želodcu. Pes sicer ni bil podoben mojemu Browniju, a podatki, ki sta jih o sebi dajala lastnika (dedek kinolog, drugi pes Spotty) pa so bili grozljivo podobni. Zato sem poslala ta link bivši lastnici in jo vprašala, kaj to pomeni. Potrdila je, da je res to ona napisala, da je v začetku res bil problematičen, da je bila zelo jezna nanj, da pa sta ga prevzgojjila in da je takšen, kot sem ga spoznala. Pripisala je, da ga vzame nazaj, če me moti to, kar je napisala. Je pa takoj potem nabavila mešančka, ki se s Spotyjem lepo razume.
Poskusila bom dodati slikco, če mi bo uspelo, če pa kaj hodite v Cerkniške konce, se pa lahko dobimo na kavici, da v živo spoznate tega našega junaka,
saj nočem, da bi me imel nekdo za nepošteno, posebej pa ljudje vaše sorte, ki ste bili pripravljeni nesebično pomagat, pa se počutite izdani.

ps- slikce mi je uspelo naložit, prva je današnja, druga s hčerko pa je posneta novembra, ko je prišel k hiši.
Lep pozdrav

Breza
13. February 2010, 00:04
Ptičar je bil zagotovo isti, kot je na slikah od spott. V to sem prepričana 100 %. Hodili so drug za drugim. Najprej dečko s ptičarjem. Deklica pa je imela zadaj na povodcu "vlečnega" jazbečarja.

Ptičar je imel popolnoma enako obarvanost in masko kot na slikah, bil je ustrezne starosti. Jazbečar za njim pa je bil kratkodlak in spet "prave" barve.

Ni ravno neskončno mnogo ljudi v tej naši Sloveniji s kombinacijo kratkodlaki jazbečar - nemški kratkodlaki ptičar. Sploh ne med nelovci (in ta dva tudi L od lovcev nimata). Prav tako je barvna kombinacija teh dveh psov precej unikatna.

Torej kako razložiti ta misterij?

Upam samo, da deklica spott ni "nategnila" prostovoljk, s katerimi se je menila za posvojitev mešančka in za katerega je nato tudi odpovedala nabavo (bojda si je premislila zaradi nekega študija v tujini ali kaj) ter izbrala kakega drugega pasjega reveža za svojo žrtev (sorry, sem še vedno pod vtisom bulmastifov).

Upam, da tisti mali jazbečarček ni gmajniški najdenček (označenega imajo namreč kot "rezerviranega"), glede na to, da so se prvega tako zlahka znebili.

Skratka...nekaj ne štima.

Breza
13. February 2010, 00:10
PS: Za kavo sem pa vedno! :icon_cool:

Veper
13. February 2010, 10:49
Breza je napisala da je za kavo vedno:icon_lol:V resnici jo bolj po redko pije ampak kakav ali pa coca cola ,mogoče tonic.Aja po uspešnem lovu pa ene male borovničke he he. In ker jaz pijem kavo ,in če vabilo na snidenje velja tudi za druge vpletene se lahko zmenimo za en sprehod ob cerkniškem jezeru in pripeljemo svoje pse,da se tudi oni spoznajo.Če bo posadka popolna to pomeni najmanj sedem kosmatincev :icon_lol: tri psice Nemški kratkodlaki ptičar, ata in hči bavarski barvar,samček slovaški kopov in seveda glavni lik jazbečar.

Samo termin je potrebno vskladiti.

Franc
13. February 2010, 11:12
Kakšno "crkljanje" na sliki,izgleda da oba uživata!

spott
13. February 2010, 15:08
Draga breza hvala ker te tako skrbi zame in ker budno paziš kaj počnem. Upam da te bo ta dogodek še dolgo zabaval in da uživaš ko govoriš neresnice o ljudeh, ki JIH SPLOH NE POZNAŠ.

Lep pozdrav

Breza
13. February 2010, 15:14
Vem ravno dovolj, spott, da te niti en želim spoznati. Hvala lepa!

Bom pa vas štiri ob priložnosti fotografirala in prilepila fotko semle gor. Da nehamo bučke sadit in vidimo, kdo je kdo.

Lep pozdrav do naslednjič (ki zagotovo bo!)

jernejm
13. February 2010, 15:33
Vem ravno dovolj, spott, da te niti en želim spoznati. Hvala lepa!

Bom pa vas štiri ob priložnosti fotografirala in prilepila fotko semle gor. Da nehamo bučke sadit in vidimo, kdo je kdo.

Lep pozdrav do naslednjič (ki zagotovo bo!)

Dobra ideja!!! Na forumu sodelujem ker gre za večinoma odraslo populacijo ter resne (no, pa tudi smešne) debate, ne pa otroška prepucavanja in zabijanje časa pred ekranom ter 1001 poskusom imeti ljudi za norca!!!

Brownie
14. February 2010, 16:08
Dragi moji, povabilo na kavico in sprehod ob Cerkniškem jezeru velja za vse dobronamerno "sodelujoče" in tudi njihove pasje prijatelje. Domačih borovničk sicer nimam, bom pa prinesla s sabo Drnulovc, hišna specialiteta. Torej, ima kdo predlog, kdaj se dobimo?
Pozdrav vsam.

Breza
14. February 2010, 21:21
Lahko čim prej! :icon_biggrin: Morda drug teden, če bo kaj lepega vremena! Ali pa počakamo na toplejše pomladanske dneve, ker moje tri dame so navdušene plavalke in se bodo skoraj gotovo hotele vsaj malce namočit v Cerkniškem jezeru (sem potem čisto hripava od vpitja, da morajo takoj prec ven iz vode :icon_rolleyes:).

Brownie
15. February 2010, 11:04
Lahko začnemo naslednji teden, nadaljujemo pa, ko bo toplejše, kdo pa pravi, da bo ostalo samo pri eni kavici.:icon_wink:

ZR7
15. February 2010, 11:06
Se povabim poleg, da mojega bumbarja malo dodatno socializiram, staro damo pa sprehodim. A lohk, a lohk, pleeeeasee!!!
Samo lepo vreme prosim!

Veper
15. February 2010, 11:11
Tukaj zaključimo o pogovorih na temo pasji žur in nadaljujemo o jazbečarjih,samo temo o žuru pa odpiram na drugi lokaciji.

Breza
15. February 2010, 11:38
Eeeeeeeeeeeeem....res lahko najprej en mičken kofetek sestavimo (tako za okus! :icon_wink:) potem pa se dogovorimo o pravem pravcatem cerkniškem žuru v temi, ki jo je odprl Veper!

Upam, da bo Uršula hitro scoprala pomlad skupaj! :icon_lol:

brek
15. May 2010, 16:54
Nekaj veselja še z naše strani.

Brownie
16. May 2010, 20:19
To pa so cukerčki.:icon_wink: