PDA

View Full Version : FUNKCIJA V LD" gojitveni"



ostrostrelec.pero
25. August 2009, 16:13
PRJATLI in ostali, pomagajte. Do sobote moram zvedeti kakšno delo ima "gojitveni referent" v lovski družini. Koliko ima dela, koliko besede pri planiranju odvzema divjadi iz lovišča( tukaj mislim iz katerega dela lovišča), koliko se ga mora poslušati, skratka vse me zanima kako je v vaši LD.

wolf1
25. August 2009, 16:21
Mi nimamo "gojitvenega" referenta. Prvič slišim za kaj takega?!?!?!:icon_confused:

Brlogar
25. August 2009, 16:29
Tudi v naših koncih še nisem slišal za to funkcijo.

trma
25. August 2009, 16:37
Govitveni referent prvič slišim. Verjetno vam v U.O. manjka neparno število. Drugače se mi to zdi nesmiselno, kajti ne vidim njegovega dela. Običajno v sklopu svoje funkcije to opravlja gospodar L.D., to je moje mišljenje.

lp

kuje
25. August 2009, 16:39
Da obstajajo v določenih LD gojitvene komisije poznam za gojitvenega referenta pa še nisem slišal.

ostrostrelec.pero
25. August 2009, 16:41
Tudi v naših koncih še nisem slišal za to funkcijo.

Kdo pa vam pri planu odstrela določa koliko npr.srnjakov se lahko ustreli v določenem sektorju.

206
25. August 2009, 16:47
Gospodar ima to dolžnost.V naši LD sem to jaz. :icon_wink:

Ganges
25. August 2009, 16:49
Kaj pa pri vas dela gospodar? Ali pa revirni vodje? Po moje je to delo gospodarja, če pa so v lovišču revirji pa je to delo ravno tako gospodarja, ki vse uskladi z vodji revirjev.

lp

Krpan
25. August 2009, 17:03
Kdo pa vam pri planu odstrela določa koliko npr.srnjakov se lahko ustreli v določenem sektorju.

Zakaj bi nekdo določal koliko srnjakov se lako odstreli v revirju? V povprečju inamo lovišča velika okoli 3 000 ha, kar je v sosednjem LPN, velikost enega revirja.

ostrostrelec.pero
25. August 2009, 17:24
Naj razložim zakaj sprašujem. Sedajle se bodo odprle srne. Sem vodja revirja v katerem se da priti na vse strani z avto. Jaz ustrelim 3 komade v revirju, pa se pripelje še" Francl" pa ustreli še en komad. Pa "Miha", pa "Johan",pa"Pero".In zakaj sem vodja revirja, če tega ne morem preprečiti. "Možje" v družini pa pravijo, ko smo se začeli buniti, da to ni prav da je vsak plačal članarino za celo lovišče. Pa sem mislil da bi to lahko preprečil gojitveni.

206
25. August 2009, 17:31
Mi imamo v vsakem revirju določeno kolk katere srnjadi se bo odstrelilo,recimo 6 srnjakov 2+,6 srn 2+,4 srnjaki 1+,5 srn 1+ in nekaj mladičev,tu gledam na velikost revirja in na številčnost srnjadi.Ko je revir poln je poln in večjega odvzema ni,razen povoza in pogina kasneje.Stvar rešena.


Vodje revirjev imajo pod kontrolo samo delo ki se opravlja v lovišču v soglasju z gospodarjem. Nimajo pa vpliva na odstrel.

kuje
25. August 2009, 17:32
Če streljajo iz avtomobilov se moraš kot prvo obrnit na čuvaja v vaši LD.A so ti lovci,ki si jih omenil evidentirani za lov v revirju v katerem ti loviš?Imate v vaši LD sprejet kakšen pravilnik o izvajanju lova?Napiši kaj več pa ti mogoče lahko pomagamo!

206
25. August 2009, 17:34
A so ti lovci,ki si jih omenil evidentirani za lov v revirju v katerem ti loviš?




Imate vi to prakso?Pri nas je bil samo kreg ko so probali to,isto je bil izgovor z plačevanjem članarine za celo lovišče,čeprov so imeli omejen samo lov srnjadi po revirjih.


Mislm da Pero cilja na tiste ki niso pravi lovci,so vozači.Pravi lovec gre peš tud kilometer na prežo,česar pri teh v avtih ne boš videl.

kuje
25. August 2009, 17:49
Tudi pri nas so revirji določeni samo za lov na srnjad.V kolikor imajo proti koncu leta lovci v določenem revirju težave pri realizaciji odstrela lahko pri tem pomagajo(je zelo zaželjeno) tudi lovci iz drugih revirjev.Mi s tem sistemom nimamo težav.Vsa ostala lovna divjad se pa lovi po celem lovišču v skladu s sprejetim pravilnikom o izvajanju lova za našo LD.Odstrel pa planiram identično kot ti 206.

ostrostrelec.pero
25. August 2009, 17:58
Še bolj konkretno, povem primer ki se je zgodil lani pa bi ga rad preprečil.Vedel sem za srno z 2 mladičema. Vsako leto po 2. Pa je jagru pri izpolnitvi pokrivanja tekla voda v grlo, se pripelje jo vidi "BUM", mladiči so pa v koruzi ostali. Jaz kot revirni vodja sem imel pa "figo" ker sem jo par let pazil. Tukej bi moral biti pa nekje gojitveni.

De_Tomaso
25. August 2009, 17:58
Pri nas imamo pravilo, da lahko recimo mladice, mladiče in srne lahko loviš izven svojega revirja šele, ko je v njem plan že dosežen. Imamo pa plan za vsak revir posebej, ki skupaj seveda dajo plan LD.

Srnjaka lahko loviš povsod.

JANEZ L
25. August 2009, 18:15
Lp!

"Gojitveni" referent je najbrž mišljen predsednik gospodarske komisije. Ali je ta komisija potrebna ali ne je stvar presoje in zahtev katere si Ld postavi. Kdor bi videl lovsko-upravljalske načrte in letna poročila naše ld za preteklih šest let, bi vedel kaj je delo te komisije in da je potrebna, saj je močan suport gospodarju. No, sedaj ko je v naši ld burleska je tudi komisija takšna in je čisto brezpotrebna...a to je že druga zgodba.
Ne vem kakšna je velikost letnega odvzema v vaših ld-jih, a za našo govorim, da je preprečevanje odstrela Frnclom, Mihom, Perotom in Janezkom čisti nesmisel in bi le morala veljati stimulacija in nagrajevanje, ne pa črtenje in zaznamovanje...

Lovski zdravo
Janez L

ostrostrelec.pero
25. August 2009, 19:03
JANEZ tukaj ti pa ne dam čist prav,seveda je to moje mišljenje. Vedno sem si predstavljal da sem na svojem oz v revirju ki mi je bil zaupan v upravljanje, kot kmet ki ima štalo. Kmet najbrž tudi nebi dal svoje "tabule" krave ven, ker ve da mora jutri od te krave živeti. Razloži mi zakaj nebi dali najprej iz lovišča ven tiste srne ki imajo par let zapovrstjo samo po enega mladiča, ali pa še tega ne. Kaj moramo res jagri vse taboljše uničiti danes da bomo lahko jutri jokali da nimamo kaj streljati.

guss
25. August 2009, 19:44
... Kmet najbrž tudi nebi dal svoje "tabule" krave ven, ker ve da mora jutri od te krave živeti. ... bomo lahko jutri jokali da nimamo kaj streljati.

To so pa besede za podpisat Pero!

JANEZ L
25. August 2009, 19:56
Lp!

Spoštovani!

Lovišče ni "štala" in večno primerjanje tega in istovetenje s tem, ob zavedanju, da upravljamo je žal nesmisel.

Izprašan lovec mora imet v sebi zavest, kaj je prav in kaj ne in to ni naučeno, to je v zibel položeno. Lovec se rodiš in ne naučiš.

Se kdaj vprašamo kje so razlogi da srne vodijo enega ali nobenega mladiča!?? Najbrž ne, a če bi se , bi bil odgovor čisto drugačen.

Kako veš, da je ista srna, ki vsako leto vodi enega ali nobenega mladiča!?? Jih imate pri vas označene ali sklepaš samo po tem, da izstopa na določenem področju!??

Nihče noče nič "uničiti" še manj iztrebiti in le umno upravljanje je garant temu. Raje stimulacije za pravilen odstrel, kot pa kazni za napačnega. Sploh sem pa v 16 letnem stažu uplenil po napačni presoji le eno vodečo srno, a sem napako brž popravil, pa sem "ušes" uplenil že mnogo, mnogo...

Lovski zdravo
Janez L

ostrostrelec.pero
25. August 2009, 22:23
Glej Janez, ravno zaradi takih nenaučenih lovcev sem odpru to temo. Vozi se po celem lovišču in briše kar po srnah diši. Povej kako take zaustaviti.
Glede srn kako jih prepoznati pa ne vem če bi se spuščal v debato. Če jo 3x na teden vidiš na istem mestu in vidiš vedno iste mladiče zraven, pol že veš katera je.
Malo škodoželno bi pa rad zvedel kako si popravil napako ki si jo storil pri srni. Ko ima enkrat za plečetom lukno vsaj kolikor se jaz spoznam na te zadeve ne moreš popravljati napake.

tica
25. August 2009, 23:34
Malo smešno mi deluje to omejevanje lova na samo košček ali revir lovišča. Kaj vse si jagri sami ne zagrenimo, pred tem pa tolčemo in bemtimo po funkcionarjih, LZS in seveda ZGS. Poleg ostalih pravic imam tudi pravico lova v lovišču, za katerega je LD podpisala koncesijsko pogodbo in ni ga funkcionarja v LD, ki bi me smel usmerjati kje naj lovim.
Le to drži vodo, da vse divjadi v lovišču res ne moreš poznati, vendar je odstrel vodeče srne pri nas enak prekršek kot odstrel A srnjaka. Safari lov, ki je žal vse bolj pogost pri mladih lovcih, pa že spada v drugo temo.

jereb
26. August 2009, 00:01
Glede referentov ... več je funkcijonarjev, slabše stvari tečejo. Gospodar je gospodar, ima predpisane zadolžitve in odgovornosti in to je dovolj za normalno delovanje. Omejevanje lovcev na revirje pa se mi zdi popolnoma bebavo.
Pri nas se razdeli divjad na revirje, nato pa vsak jaga kjer mu paše. Ko pa se kvota za posamezen revir doseže, jagaš tam, kjer kvota še ni dosežena.

ostrostrelec.pero
26. August 2009, 00:08
To tica zadel si srž te teme. Poglej, sem vodja revirja in se celo leto trudim in prerekam z sprehajalci in z okoliškimi kmeti glede privezanosti psov, bentim na motorje in štirikolesnike,vse to samo zato da ima žival mir. Ko se pa srna odpre se pa pripelje lovec,pa ga prej celo leto niti enkrat ni bilo niti približno v tem delu lovišča, pa mi naenkrat ustreli 2 stari srni, neglede koliko mladih ima, saj jih celo leto niti v sanjah ni videl. Samo reci mi da nimam prav pa bom takoj prenehal z to temo. Vidiš tukaj sem pa mislil da ima gojitveni kakšno besedo.

Prepelicar
26. August 2009, 00:13
Tica se podpišem pod to kar si napisal, razen pri primerjavi med odstrelom A srnjaka in srne ki vodi mladiče, se ne strinjam. Prepričan sem, da odstrel A srnjaka ni nikakršen prekršek ali škoda, saj smo se A srnjaka izmislili ljudje in ne vem v čem je A srnjak drugačen kot B srnjak. Na žalost! Odstrel srne, katera vodi mladiče pa je ne etično dejanje in je vredno prezira in discilpinske obravnave.

mugo
26. August 2009, 00:14
Točno tako kot pravi Jereb. Vsako izumljanje tople vode ne vodi nikamor. Lahko ti nekdo upleni trikrat vodečo srno pa mu tega ne moreš dokazat zato je vsako kompliciranje popolnoma brezveze. Če imate lovišče razdeljeno na revirje in plan razkosan po revirjih je to čisto v redu in prav, da se odstrel vrši enakomerno po celotnem lovišču. Omejevati lovce na revirje pa je po mojem mnenju neumnost, kdor si ne vzame časa bo tudi v samo enem revirju položil na dlako prvo kosmato stvar, ki mu bo prišla pred cev.
Ja, pa konec koncev, če v enem revirju pade kak kos več pa to tudi ni tragedija, druge živali hitro zavzamejo njen teritorij. Dobra (močna) srna bo imela vedno dober teritorij, ker si ga bo izborila, enako srnjak. Tudi ko tak osebek uplenimo bo hitro njegov teritorij zasedel močan osebek.

ZR7
26. August 2009, 08:36
Kot so nekateri že napisali, več funkcionarjev in več omejitev, slabše gredo zadeve.
Glede vodečih srn je po mojem takole. Zelo neetično dejanje, ker mladiči ostanejo sirote in je posledično ogrožena njihova kondicija in preživetje. Vkolikor lovec "počisti" celotno družino, bo področje prav kmalu zasedla nova srna. Primerjave s štalo in kravami so neumestne. Tudi razdelitev lovišč na revirje se mi zdi zelo podobno ustvarjanju štal. Tam kjer je srnjadi dosti, bo odstrel lažji in pritisk lovcev večji, kar je čisto prav. Ravno ustvarjanje štal in ohranjanje srne, ki nam dobro nosi mladiče, je potuha. Narava tega ne počne in tudi mi ne bi smeli.

Sam odstrel spodbujajte in nagrajujte, pa bodo lovci radi jagali in špetira bo vedno manj. Razen zaradi folšije seveda, ki pa jo nikoli ne manjka.
Uplenitev mlečne srne, katere mladiči so ostali pa obravnavajte na etični komisiji, a verjetno je nimate, kajne. Kot je večinoma nima skoro nobena LD. A le ta bi bila pristojna, disciplinska komisija to vsekakor ni, ker je tudi tak odstrel povsem zakonit!

Ganges
26. August 2009, 09:40
A potem je večini vseeno, če se upleni upleni močna srna v odlični kondiciji, ki vodi močne mladiče ali pa slaba srna s slabimi mladiči... Ne vem no, tukaj se več kot popolnoma strinjam s Perotom, da je greh upleniti tako močno srno v najboljših letih, med tem, ko naj slaba družina gre v celoti čim prej iz lovišča. V tem lahko komot naredim primerjavo z gospodarjenjem doma (ne samo v štali, ampak povsod), ko je potrebno ohranjati samo zdrava jedra.

lp

shadow23
26. August 2009, 09:46
Pero prav je kar delaš, če bi to delalo več lovcev pa bi bilo še boljše!
Vsakomur je verjetno jasno, da odstrel vodeče srne v dobri kondicji škodi vendar vzrok za to lahko najdemo pri lovcih, ki ne poznajo dobrih in slabih srn ter tudi takih ki se za to ne menijo preveč in odstrelijo prvo, ki pride pred cev.

ZR7
26. August 2009, 09:52
A potem je večini vseeno, če se upleni upleni močna srna v odlični kondiciji, ki vodi močne mladiče ali pa slaba srna s slabimi mladiči...

Močna ali oslabela srna je v veliki meri posledica dobrega ali slabega gospodarjenja. In "šparanje" in skrivanje povoza srnjakov vsekakor ne spada pod dobro gospodarjenje. Pri dobrem gospodarjenju pa bo tudi povprečna predstavnica populacije močna. In seveda se bo lovec odločil prej za odstrel šibkejšega osebka. Razen seveda, če mu starešina ne nerga, da bi za močnejšo dobili več denarja. Potem pa vsa pametovanja padejo.

ostrostrelec.pero
26. August 2009, 16:38
[QUOTE=ZR7;41069]Močna ali oslabela srna je v veliki meri posledica dobrega ali slabega gospodarjenja.

Res je, tudi jaz se zelo strinjam z tem.Še vedno pa mi ne date prav da je res kar trdim.Če imamo lovišče razdeljeno po sektorjih bi morali revirni gospodarji postreliti stare srne, ne pa" leteči" lovci. Revirni je tisti ki je največkrat v tem delu lovišča, on ve ali je srna v dobri kondiciji, ali pa je godna za odstrel.

JANEZ L
26. August 2009, 17:15
Lp!

A kako sem rešil nastalo situacijo!?? Z odstrelom mladiča seveda in ne s kirurškim posegom na srni.

Na žalost ugotavljam, da je v večini ld tako kot v naši in so nekaj vredni le izbrani lovci (funkcionarji in še kak ki se pridno...), ostali smo pa tretje razredni.

Ob takšnih razlagah, kako poznam to srno, kozo... in je vedno ta mi pa grejo kar kocine pokonci, da ne bi zapisal da dobim še kakšne motnje...

Zavedanje in vedenje, da nič ne veš je že zmaga in znanje, a pot do tega je dolga in treba je pogoltniti tudi malo svojega ponosa.

Funkcionarji kar pridno puške v roke in na lov. Bog nedaj, da vam kakšen tretjerazrednik izpelje kakšno "tolsto" srno.

Lovski zdravo
Janez L

Veper
26. August 2009, 18:01
Zgrešeno je to,da se smatra odstrel divjadi za nagrado in ne za delo v LDjih.

kurare
26. August 2009, 20:33
Vedno sem si predstavljal da sem na svojem oz v revirju ki mi je bil zaupan v upravljanje, kot kmet ki ima štalo. Kmet najbrž tudi nebi dal svoje "tabule" krave ven, ker ve da mora jutri od te krave živeti. Razloži mi zakaj nebi dali najprej iz lovišča ven tiste srne ki imajo par let zapovrstjo samo po enega mladiča, ali pa še tega ne. Kaj moramo res jagri vse taboljše uničiti danes da bomo lahko jutri jokali da nimamo kaj streljati.

Zgrešeno je tole:
A:Imamo štalo (v kateri se obnašamo kot kmet/ gospodar)
B:Tudi v prihodnosti želimo kaj streljati

Tole je povsem skregano z vsem leporečjem s katerim vedeno znova farbamo sebe in pa javnost preko medijev. Hinavščina da ji ni para. Ampak taka je pač resnična slika slovenskega "lovstva".
Sam v temu primeru raje stopim na stran "streljačev" in pa "mrharjev" sem raje to kot pa "gojitelj". Vodečih srn pa ne streljam, tudi zato ker v moji LD srno lahko lovimo (če je ne uplenimo skupaj z mladičem(a)) šele v decembru, ko je srnjad že združena v tropih - sem pa gotov da obstajajo tudi samodeklarirani strokovnjaki, ki znajo v tropu 25 osebkov točno povedati, da je ta in ta mladič od te in te srne ter znajo po sledi v blatu ugotoviti da jim je pot prečkala jalova košuta.

Janez

JANEZ L
27. August 2009, 10:38
Lp!

He he he... Kurare BRAVO!!!:icon_twisted:

Lovski zdravo
Janez L

luka
27. August 2009, 13:55
Luzerja in šarlatana, če ne znata tega. To zna vsak, no skoro vsak jager. Ne govori, ko po delovnem tednu v Lj stopim v lovišče takoj vem kaj je delala kaka srna al pa lisica in kje se je gibala. Dlake preštete ne da bi bli pol na hojladri katerri mladič spada h kateri srni.:icon_confused::icon_wink::icon_lol::icon_lol ::icon_lol:

Ja itak, meni je ko da bi vsakič stopil v drugo reko, pa ne bi pol sanjal katera srna je kdaj bila kje ali pa kateri srnjak. Vse se spreminja, ne oporekam pa možnosti, da so eni res maherji in obvladajo zadevo.

LZ L

milano
28. August 2009, 22:36
Pozdravljeni !
Zgleda da je sem zašla ena (solzica), ki iz fotelja rešuje svet. Bravo Administrator !

Pero, -, načrtovanje odstrela v LD, sploh ni pomembno kdo ga opravlja in s tem izgublja živce. Vemo kdo nam ga načrtuje in na koncu štejejo le številke. Lovci pa smo samo pohlevne ovčice, ki temu slepo sledimo s krvavimi rokami.
Dolga leta sem v gozdove vodil otroke iz osnovnih šol in jim razlagal naše plemenito poslanstvo v upanju, da bo etični kodeks imel vse večjo veljavo. Pa so prišle nove generacije lovcev, izobraženi po hitrem postopku in nastalo je stanje, očitno bolj ali manj enako v vseh družina.

Napake pri odstrelu srnjadi pa se dogajajo predvsem pri odstrelu starejših srn. One so tiste, ki dajo več kot 90% genskega zapisa mladičem.
Upam, da bo kmalu bolje glede tega, predvsem načrtovanje odstrela, da ga koncesija ne bo zviševala, kot ga je že sama priprava na koncesijo.

Spremembe že trkajo na vrata in vesel sem, da o tem razmišlja čedalje več lovcev, ki jim ni vse samo doseganje plana odstrela.

Pa dober pogled vsem skupaj, prihaja čas, ko se bodo dogajale največje napake za nadaljnih 5 let.

VETER Z URŠLE
28. August 2009, 23:14
bravo Milano, se takoj podpišem pod to.
kajti LOVCI, mi gojimo divjad, za naslednje generacije, ne pa pobijamo divjad le za dosego tega letnega plana !
lovski zdravo !
veter

ostrostrelec.pero
28. August 2009, 23:27
Malo sem zgubil elana za tole področje, ker vidim da so tudi nekateri forumovci samo" krvavorokci" ali pa nočejo razumeti teme. Nikoli se nisem bunil če je kdo ustrelil na" mojem "rajonu srnjaka 115 pik.To je samo dokaz dobrega gospodarjenja in to samo in izkjučno samo z starimi srnami. Kaj ti" nuca" dober srnjak če pa oplodi srno ki ima slabo gensko zasnovo.Dokler bomo imeli v svojih vrstah lovce ki bodo samo slepo izpovnjevali plan pa ne gledali vsaj 2 leti naprej se nam slabo piše.

VETER Z URŠLE
28. August 2009, 23:37
Pero imaš popolnoma prav, z odstrelom srnjaka ne narediš tako velike škode, kot pa z nepremišljenim strelom srne, ki bo nosila v lovišče po dva mladiča naslednjih 5-6 let. Vsak si lahko naredi razpredelnico, kolikšno populacijo srnjadi uničiš z enim strelom.

JANEZ L
29. August 2009, 10:22
Lp!

...bolj božji smo od boga in bolj pametni od modreca...

Samice imate za "fabrke" in ne za živa bitja in samo masovna proizvodnja vam gre po glavi.

Posamezniki se imate za vedeže...ostali smo v vaših očeh reveži...

Močnega srnjaka ni škoda, pa čeprav ga je ravno toliko škoda kot močne srne...

Nekateri delajo raziskave celo življenje in umrejo v vedenju, da je lahko drugače, spet drugi učeni padete na svet in delite pamet, ki je ni...

Sam izstopam iz te debate, ker imam dosti "štal", krav, kmetov in istovetenja tega z upravljanjem v Naravi...

Lovski zdravo
Janez L

guss
29. August 2009, 10:52
Če maš u štali 20 krav pa enga bika bo drugo leto 20 teletov. Če maš pa 20 bikov pa eno kravo pa bo samo eno tele. In tudi v naravi ne bo drugače. Res je da ni čisto tako kot v štali samo srnjak bo že poiskal srno in nato drugo srno v prsku! Če ne bo srne ne bo mladiča. Tako da zame je srna nosilka populacije!
Moje razmišlanje!

RAUBŠIC
29. August 2009, 11:40
Lp!

...bolj božji smo od boga in bolj pametni od modreca...

Samice imate za "fabrke" in ne za živa bitja in samo masovna proizvodnja vam gre po glavi.

Posamezniki se imate za vedeže...ostali smo v vaših očeh reveži...

Močnega srnjaka ni škoda, pa čeprav ga je ravno toliko škoda kot močne srne...

Nekateri delajo raziskave celo življenje in umrejo v vedenju, da je lahko drugače, spet drugi učeni padete na svet in delite pamet, ki je ni...

Sam izstopam iz te debate, ker imam dosti "štal", krav, kmetov in istovetenja tega z upravljanjem v Naravi...

Lovski zdravo
Janez L

Kako pa v naravi funkcionira. Pri nas:icon_wink: narava izloči telesno šibke in bolane primerke. Zakaj so telesno šibki, narave ne zanima. Mislim, da temu primerno bi morali izvajati lov tudi lovci, ne glede na to, da nekateri pravijo, da s tem delamo štalo. Če lovci ne bomo odstreljevali telesno šibke, poškodovane in bolane divjadi, bo za izločitev (pogin) poskrbela narava, za to je po mojem mnenju še kako pomemben "pravilen" odstrel.
V naši LD še vedno imamo "pravilni in nepravilni" odstrel. Pravilen odstrel nagrajujemo, ponavljanje nepravilnih pa tudi sankcioniramo (tudi pri mladičih, mladicah in srnah), tudi za vodeče srne, kar imamo v naših aktih zapisano kot kršitev. Pri nas se je ta sistem prijel in nimamo težal, se pa pojavijo tudi kršite dogovorjenega, kar pa je pogosto posledica neznanja. Pa tudi načrt odvzema dosegamo v mejah določenega. Morda s tem res delamo štalo, kot je zgoraj že večkrat napisano, ugotavljamo pa manjši pogin, telesne teže se višajo, itd. So pa za to tudi druge razlage.:icon_sad: Vsaka palica ima dva konca tako se tudi določeni rezultati lahko razlagajo na več načinov oz. iz več vidikov.:icon_study:
Dokler so v LD dogovori in omejitve takšne, da se načrt realizira, ne vidim nobenega problema, ko pa nastanejo problemi z realizacijo načrta, je potrebno spremeniti tako dogovore, kakor omejitve v LD. Koncesijska pogodba je napisana, na prvem mestu je "pošteno" doseganje načrta odvzema.
Milano, koncesijska pogodba je napisana, posledice nedoseganja načrta so tudi navedeni in malo kateri UO LD ne bo naredil vse, da se načrt odvzema doseže, ker nihče ne bi bil rad odgovoren, da LD izgubi lovišče. :icon_wink: Načrtovalci že vedo, kolikšen je optimalen odvzem za kakšno lovišče. :icon_twisted:

shadow23
29. August 2009, 14:27
Bravo Milano! To je razmišlanje!

Krpan
29. August 2009, 14:38
Dragi "gojitelji" z vsem dolžnim spoštovanjem vas pozivam, da mi naštejete vsaj tri uspehe, ki jih je slovensko lovstvo doseglo z gojitvijo.

Za koliko so se povečale teže?
Za koliko so se izboljšale trofeje?
Koliko procentov so populacije divjadi bolj vitalne, kot so bile pred uvedbo "gojitve"?
Za koliko se je povečalo preživetje mladičev v prvem letu?
Povejte kako ste zaustavili nazadovanje populacije divjega zajca in ga z "gojitvijo" vrnili na prejšnjo raven.
Povejte kako gojite divje peteline in ruševce, da jih je samo še za vzorec.
Kaj je pri gojitvi odpovedalo, da populacija divjega prašiča ekstremno niha (trenitno v ekstremno povečanje)?


Skratka ne bodite skromni in naštejte uspehe vaše gojitve, da bomo še ostali smtrniki imeli kaj od tega.

bedanc
29. August 2009, 15:13
Tudi jaz bi rad izvedel odgovore na krpanova vprašanja, ampak se bojim da je sedaj vsem "gojiteljem" muca jeziček pojedla.

tica
29. August 2009, 16:38
In ko Krpanu pripravljate odgovore zapišite še podatek: kolikokrat Zakon o divjadi in lovstvu uporabi pojem "gojitev" ?

dolgin
29. August 2009, 17:10
Nekaterih stvari v življenju pa se pač ne da meriti in stlačiti v šablone,ker so življenske stvari.... Ampak zakonodajalcu je menda treba ustrečt,njegovim šablonskim (evropskim) zahtevam pa tud,drgač si pa kaznovan!

lp

kalin
29. August 2009, 17:50
Jaz bi pa samo dodal ,a pa je kateri pomislil da mogoce divjat tudi izgublja na telesni teži zaradi nemera ker nima nikjer več miru neglede na letni čas ne glede na nadmorsko višino pozimi so nam trn u peti sankači ,smučišča ,ekstremni pohodniki,smučarji ki smučajo po gorah .poleti pohodniki ,krosisti,kolesarji,intenzivno kmetistvo,gozdarstvo.se zavedam da marsikaj od naštetega bi se dalo delati bol normalno in u merah normale če bi se ljudje zavedali da nismo sami u gozdu ozeroma v naravi.Pika na i je pa da še nekateri sami lovci ne znajo več iti u prežo in lepo sedeti in čakati ali pa peš peršati da morejo cele dneva divjat paditi z avti in nekateri še ponoči ne mirujejo morajo še ponoči presvetit use travnike:icon_evil: in mi gremo reševati vitalnost divjadi z kuglami:icon_confused: že mogoče sam mislim da ne streljamo pravih.da ne bo gdo narobe razumev pa da se še sama narava in vreme spreminja da je vseveč ujm in toč ki pa tudi po moje ne delujejo v prit divjadi:icon_wink: hvala za razumevanje

RAUBŠIC
29. August 2009, 18:48
Dragi "gojitelji" z vsem dolžnim spoštovanjem vas pozivam, da mi naštejete vsaj tri uspehe, ki jih je slovensko lovstvo doseglo z gojitvijo.

Kaj je pri gojitvi odpovedalo, da populacija divjega prašiča ekstremno niha (trenitno v ekstremno povečanje)?


Skratka ne bodite skromni in naštejte uspehe vaše gojitve, da bomo še ostali smtrniki imeli kaj od tega.

Pri gojitvi, bolje rečeno v skladu z današnjo zakonodajo, pri upravljaju oz. gospodarjenju s prašiči je odpovedalo samo izvajanje lova in naslanjanje na navade gojitve iz prejšnih časov. Upoštevala se je namreč lovska etika (pred odstrelit mladiče, nato šele vodečo svinjo) in "sindrom" gojitve - čim več divjadi (tudi prašičev) v lovišču, lahko bi rekli štalska gojitev. Prizanašao se je vodečim svinjam. Nov sistem je naravnan drugače, ker gre nampreč za upravljanje oz. za gospodarjanje, ki temelji na tem, da je potrebno čimprej in na vse načine (z lučmi ponoči, z IR strelnimi dalnogledi itd) odstreliti čim več, po možnosti vse vodeče svinje, mladiče kolikor ti uspe, ostali, če dovolj hitro ustreliš vodečo svinjo, poginejo, pa je problem škod in ekstremnega nihanja populacije divjih prašičev rešen v LD in to za čas, dokler ne pride drugi trop iz sosednjega lovišča, jasno če tudi to lovišče ne izvaja upravljanje oz. gospodarjenje na enak način. V primeru, ko se pojavi v lovišču primerek divjega prašiča je ponovno potrebno vloži vse sile, da se upravljenje oz. gospodarjenje ponovi. Zagotovljeno, da ne bo nihanja v populaciji, kakor tudi ne škod na travnikih in kmetijskih površinah. :icon_wink:

mugo
29. August 2009, 19:13
a.

Napake pri odstrelu srnjadi pa se dogajajo predvsem pri odstrelu starejših srn. One so tiste, ki dajo več kot 90% genskega zapisa mladičem.


Ne vem, no ali si prešprical ure biologije v osnovni šoli ali kaj? Genski zapis mladiča je 50 % od srnjaka in 50% od srne. In pa srna ima enak genski zapis, ki ga prenaša na potomstvo ko je stara 2 leti ali pa 10 let. Tako da nehajte že sanjati o genetiki ker lovci o njej večinoma nimamo pojma, sploh pa na genetiko populacij en drek vplivamo.

guss:
Če maš u štali 20 krav pa enga bika bo drugo leto 20 teletov. Če maš pa 20 bikov pa eno kravo pa bo samo eno tele. In tudi v naravi ne bo drugače. Res je da ni čisto tako kot v štali samo srnjak bo že poiskal srno in nato drugo srno v prsku! Če ne bo srne ne bo mladiča. Tako da zame je srna nosilka populacije!
Moje razmišlanje! Naravno stanje je približno 50% srnjakov in 50 % srn v populaciji. Razmišljanje zgoraj pa je kmetijski pristop in je zavožen, kar se že dolgo ve, ampak nekaterim pač ne gre iz glave.

Kar "gojitelji" še zdaj ne morete doumeti je, da je najpomembnejša primerna številčnost divjadi v lovišču, saj ta najbolj vpliva na vitalnost populacije. In pa da ni nič manj pomembna pravilna (čimbolj naravna) starostna in spolna struktura populacije (ki ni 1 srnjak na 20 srn:icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim:). In pa da za populacijo ne delamo nič dobrega če vse povožene srnjake pišemo za srne, da bomo lahko postrelili več "trofej" in obenem ohrenili več "krav". Pa izbijte si že iz glave, da z "gojitvijo" izboljšujemo genetsko strukturo populacije.

mugo
29. August 2009, 19:20
Pri gojitvi, bolje rečeno v skladu z današnjo zakonodajo, pri upravljaju oz. gospodarjenju s prašiči je odpovedalo samo izvajanje lova in naslanjanje na navade gojitve iz prejšnih časov. Upoštevala se je namreč lovska etika (pred odstrelit mladiče, nato šele vodečo svinjo) in "sindrom" gojitve - čim več divjadi (tudi prašičev) v lovišču, lahko bi rekli štalska gojitev. Prizanašao se je vodečim svinjam.

Točno to je problem. Tisto naprej sicer precej pretiravaš, nekaj pa je žal tudi res. Ostaja pa vprašanje, kaj pa bi bilo prav? Ali pa vprašanje ali prašiča bolj boli če ga odstreliš z IR daljnoglednom ali čakaš, da ga boš mogoče dobil pred puško podnevi. Prašiču je pomoje vseeno. razlika je samo v tem,kaj s čakanjem na primerno svetlobo dosežemo. Če je rezultat veliko premajhen odstel in posledično ekspanzija prašičev potem je potrebno o teh stvareh malo premisliti.

RAUBŠIC
29. August 2009, 20:45
Ne vem, no ali si prešprical ure biologije v osnovni šoli ali kaj? Genski zapis mladiča je 50 % od srnjaka in 50% od srne. In pa srna ima enak genski zapis, ki ga prenaša na potomstvo ko je stara 2 leti ali pa 10 let. Tako da nehajte že sanjati o genetiki ker lovci o njej večinoma nimamo pojma, sploh pa na genetiko populacij en drek vplivamo.

guss: Naravno stanje je približno 50% srnjakov in 50 % srn v populaciji. Razmišljanje zgoraj pa je kmetijski pristop in je zavožen, kar se že dolgo ve, ampak nekaterim pač ne gre iz glave.

Kar "gojitelji" še zdaj ne morete doumeti je, da je najpomembnejša primerna številčnost divjadi v lovišču, saj ta najbolj vpliva na vitalnost populacije. In pa da ni nič manj pomembna pravilna (čimbolj naravna) starostna in spolna struktura populacije (ki ni 1 srnjak na 20 srn:icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim:). In pa da za populacijo ne delamo nič dobrega če vse povožene srnjake pišemo za srne, da bomo lahko postrelili več "trofej" in obenem ohrenili več "krav". Pa izbijte si že iz glave, da z "gojitvijo" izboljšujemo genetsko strukturo populacije.

Bo kar držalo, kar si napisal.

Slon
29. August 2009, 21:30
Ja fantje sej lovstvo je tam kot je predvsem zaradi ljudi, ki mislijo da so lovci v resnici pa se samo v zeleno oblačijo: na tem forumu so to mugo, Janez L, ZR7...
Sej Lovci kot so Lisjak, Hubertus...so modro tiho.

Tudi sam se kej dost ne mislim zapletat v debate samo razmišljanja omenjenih že iz prejšnjih tem ko se nekdo hvali z jelenom v mahu in pri tem ga še prav nič ni sram objaviti sliko...nikoli se jelena ni straljalo v mahu.

Pri takih dejanjih pa se omenjeni in njemu podobni skrijejo za plane.

Pa še mugo v tvoji LD ste pokazali in kažete kako se gospodari z prašičem...ha,ha,ha še mamo bi ustrelil če bi ščetine imela.

Zadnja leta ne verjamem več v dobronamernost, dobrobit in trajnostno rabo slovenskega lovstva, navkljub zatrjevanju da se dela (planira in izvaja po novem odvzem) strokovno.

In končno fantje lovstvo ni hobi v smislu podsekcije strelskega društva ampak način življenja človeka kateri je naravi blizu in jo razume...vi je žal ne. Skrbi me ker vas je vsako leto več.

Pa lep pozdrav.

capra ibex
29. August 2009, 21:34
In pa da ni nič manj pomembna pravilna (čimbolj naravna) starostna in spolna struktura populacije (ki ni 1 srnjak na 20 srn:icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim:).

Ja dopovej to kermu sej vidiš da svoje tišijo. "Srna je proizvodnja!!" To je pravilo ki je zakoreninjeno še v naši LD pri precej lovcih, pa marsikje drugod tudi. :icon_confused::icon_confused::icon_confused:

RAUBŠIC
30. August 2009, 10:11
In ko Krpanu pripravljate odgovore zapišite še podatek: kolikokrat Zakon o divjadi in lovstvu uporabi pojem "gojitev" ?

Tica, prejšni zakon je uporabljal pojem "gojitev", aktualni Zakon o divjadi in lovstvu pa uporablja besedno zvezo "trajnostno gospodarjenje z divjadjo". Kaj posamezni lovci mislimo, da besedna zveza "trajnostno gospodarjenje z divjadjo" pomeni, je pa že drugo vprašanje. K temu je potrebno še dodati, da aktualen zakon govori, da se lov izvaja po "načelih lovske pravičnosti". Bojim se, da je trenutno v lovskih vrstah, tudi v organih LD, OLZ in LZS, veliko lovcev, ki ne ve kaj to načelo pomeni. Zagotovo pri lovu tega načela ne uporabljamo, zanemarjamo tudi druge lovske vrednote, kar so znaki razpada temeljev lovstva. Če se bo v tej smeri nadaljevalo, bomo postali samo "plenitelji" divjadi, dolgoletna tradicija lovstva pa bo odšla v pozabo oz. na smetišče zgodovine.
Če dobro preberemo razmišljanje pod to temo in še nekatera druga razmišljanja pod drugimi temami, lahko ugotovimo, da smo sedaj lovci oz. LD samo izvrševalci načrta odvzema divjadi iz lovišča. Državi oz. načrtovalcem je to zagotovo všeč, da "plenimo" čim težjo divjad, da damo čim več močnih tofej gostom itd, da "pokasira" čim večjo koncesijo. Ali je to dobro za populacijo divjadi, je pa drugo vprašanje.

main757
30. August 2009, 12:37
Srnjad je (sicer neizrazito) poligamna vrsta, zaradi česar spolno razmerje tudi v povsem naravnih (t.j. z lovom nevplivanih) populacijah ni nikoli 1:1, temveč v populaciji vedno prevladuje ženski spol ( razmerje med 1:1,5 - 1:2)(Simonič, 1976)

Krpan
30. August 2009, 13:38
"Trajnostno gospodarjenje" za mene pomeni, da "plenimo" samo "toliko in tisto", da populacija ostaja vitalna in v velikosti, ki je primerna za določeno okolje. Skratka, v glavnico ne smemo posegati v nobenem primeru. Ta cilj lahko dosežemo z različnimi potmi.

Pri jelenjadi se je načrtovalec ZGS odločil da bomo plenili več ženskega spola, posledica tega pa je da je manj prirastka in z tem manj izplena.

Pri medvedu zaradi "načelih lovske pravičnosti" ni mogoče izvršiti spolno uravnoteženega odstrela, kar pomeni, da moramo naše izplen povečati in vsako leto odvzeti več kot petino populacije, da za slilo ohranjamo okoljsko vzdržnost.

Drugače pa so načela lovske pravičnosti razlagana prosto po XY lovcu. Za nekoga ni lovsko pravično "pleniti" v časi oplojevanja (prsk, ruk), za drugega ni lovsko pravično odstreliti jelena v mahu (njegovega leto mlajšega brata špicarja pa je), ta tretjega pa ni lovsko pravično če njegov lovski tovariš pride na "njegovo" prežo kjer že en mesec pase srnjaka in mu ga odstreli.

Kadar pa izpiščamo fazane iz gajbic in jih uporabljamo namesto glinastih golobov, pa smo lovsko pravični, tako da imamo kar svetniški sij okoli glave.

Tradicija in nostalgija z lovsko pravičnostjo in etiko nima nobene zveze. Tudi naši dedje in očetje marsikdaj niso lovili pravično in etično, zato tistih vedenjskih vzorcev, ki so nam jih posredovali ne smemo jemati za sveto in edino zveličavno resnico slovenskega lovstva

mugo
30. August 2009, 14:32
Ja fantje sej lovstvo je tam kot je predvsem zaradi ljudi, ki mislijo da so lovci v resnici pa se samo v zeleno oblačijo: na tem forumu so to mugo, Janez L, ZR7...
Sej Lovci kot so Lisjak, Hubertus...so modro tiho.

Tudi sam se kej dost ne mislim zapletat v debate samo razmišljanja omenjenih že iz prejšnjih tem ko se nekdo hvali z jelenom v mahu in pri tem ga še prav nič ni sram objaviti sliko...nikoli se jelena ni straljalo v mahu.

Pri takih dejanjih pa se omenjeni in njemu podobni skrijejo za plane.

Pa še mugo v tvoji LD ste pokazali in kažete kako se gospodari z prašičem...ha,ha,ha še mamo bi ustrelil če bi ščetine imela.

Zadnja leta ne verjamem več v dobronamernost, dobrobit in trajnostno rabo slovenskega lovstva, navkljub zatrjevanju da se dela (planira in izvaja po novem odvzem) strokovno.

In končno fantje lovstvo ni hobi v smislu podsekcije strelskega društva ampak način življenja človeka kateri je naravi blizu in jo razume...vi je žal ne. Skrbi me ker vas je vsako leto več.

Pa lep pozdrav.

Slon

Lepo da se si oglasil in se opredelil. Sicer si se postavil v vlogo razsodnika, ki ti ob (ne)poznavanju zadeve nikakor ne pritiče.

Da so tvoji argumenti v smislu
..nikoli se jelena ni straljalo v mahu. pa kaže na težo tvojega mnenja.

Kdo je le oblečen v zeleno in kdo je Lovec boš res malo težko sodil. verjetno je zate Lovec tisti , ki upleni na leto 2 kosa visoke divjadi, od tega enega trofejnega srnjaka pa enega gumbarja, s tem da je bil na lovu v letu 5 krat. Tak je sigurno pravi Lovec, kajne? Ni "mesar" ni "streljač" , nič mu nisi fovš!!!! Tisti, ki pa na leto upleni 10 ali več kosov divjadi, od tega recimo 2 trofejni živali ostalo pa netrofejno, ta je pa mesar v zeleni obleki, kajne? čeprav veš, da je bilo na lovu praktično vsak dan, tudi po dvakrat na dan. Rajši priznaj, da si mu fovš, da ima čas vsak dan iti na lov in vsake toliko tudi nekaj upleniti. Konec koncev, kaj je bolj odgovorno do LD, do divjadi, do drugih ljudi, ki so povezani z divjadjo (kmetje, lastniki gozdov). Seveda najbolj pametni so ponavadi tisti, ki pametujejo izza domače mize, da ne rečem, izza šanka. Kritizirati tiste, ki se trudijo je najlažje, težje je vsak dan vsati eno uro pred zoro in iti v hrib, sedeti par ur pri -15 C, ali se celo leto ukvarjati s psom, da potem gospodje in "pametnjakoviči" na skupnih lovih kaj vidijo in streljajo.

Pa Slon, kaj je s prašiči, ne vem kaj te žre? Jih premalo pride k vam, hočem reči domu oz. pred gostilno? Jih je preveč in plačujete šode?
Pri nas se eni trudimo prašiče na kratko držati, ker vemo, kako je bilo, ko so v letih 2000/2001 ušli izpod nadzora. Pa nam zaradi številnih pametnjakovičev to držanje prašičev na kratko letos spet ne uspeva, tako da po kmalu tudi k vam pred gostilno kaki prišel.
V glavnem Slon(ček,Dumbo) preden spet napišeš kakšno moralno oceno za ljudi, ki jih še nikoli nisividel v živo in o katerih nič ne veš, si najprej preberi kakšno strokovno lovsko litereraturo, ki je izšla po letu 1950, pa ne od "strokovnjakov" tipa Krže, ki bi plan pri prašičih delali na pogonih. Pa veliko vselja pri osvajanju novega znanja ti želim!
Pa dober pogled!

kalin
30. August 2009, 17:05
Mungo čisto prav vam je povedal ,eni ste pač pametni tako da vam pač noben nemore nič povedat niti vam ne sme,kot je meni dejal pero da poda mnenje da se drugi diskoteramo ne pa kot pri tebi da drži tvoje pa pika.eni zagovarjate tako samo zato da so čimveči plani in temu posledično lahko streljate u nedoglet in ste nenasitni.nisi pojedel usega znanja in tudi nimaš usega prav zato ne obešaj svoje poste na zlati klin.hvala za razumevanje.
:icon_wink:

teohafy
30. August 2009, 17:31
Ma dej nehajte, ker ste že prav tečni vsi skupaj. Pač plani so takšni kot so, če eni uplenimo več kot drugi, je pač tako. Domov v pojstlo, ali na kavč ti ne bo prišla nobena divjad. Čas za lov si je treba uzeti. Če rajše ležiš doma, pa leži doma pri ženi, samo ne potem udrihat po tistih, ki držimo lovske družine pokonci, da se izpolni plan. Pač eni ne prenesete, da vas lahko mladi nadomestimo in niste več vi tisti, od katerih je odvisno vse. Jamrat ne pomaga, rajši pojdite v gozd ali na prežo, kot sem že napisal, domov na kavč ponavadi ne pride:icon_twisted:. Pa brez zamere tisti, ki se čutite prizadete. :icon_wink:

mugo
30. August 2009, 18:12
Mungo čisto prav vam je povedal ,eni ste pač pametni tako da vam pač noben nemore nič povedat niti vam ne sme,kot je meni dejal pero da poda mnenje da se drugi diskoteramo ne pa kot pri tebi da drži tvoje pa pika.eni zagovarjate tako samo zato da so čimveči plani in temu posledično lahko streljate u nedoglet in ste nenasitni.nisi pojedel usega znanja in tudi nimaš usega prav zato ne obešaj svoje poste na zlati klin.hvala za razumevanje.
:icon_wink:

Glej kalin lahko se pogovarjamo z argumenti, kulturno. Lahko pa se kar tako počez nekaj obtožujemo in zmerjamo. Samo potem to ne vodi nikamor. Tako da te pozivam, da svoje mnenje utemeljiš z argumenti, ki so kaj težji kot " tako so delali včasih" itd... Jaz poskušam svoje mnenje argumentirati, če ima kdo drugo mnenje mu bom seveda tudi priznal da ima prav, v kolikor bo predstavil argumente, ki držijo. Ne pa, da bo namesto tega udrihal in zmerjal, kot počneš ti, pa še izmišluješ se stvari o ljudeh, ki jih ne poznaš. Malo premisli....

ostrostrelec.pero
30. August 2009, 22:02
Fantje, hvala za debato. Danes smo imeli sestanek v LD. Prisotnih je bilo presenetljivo veliko lovskih tovarišev. Veste kaj smo sprejeli,: revirni lovec strelja stare srne. Pa to brez kakršnega koli kreganja ali prerekanja. Lovski tovariši v LD hvala ker ste razumeli srž tega problema.

milano
30. August 2009, 22:30
To pa je veliko breme in odgovornost.
Ogromna prisotnost v lovišču skozi vse leto in spremljanje populacije.
Drugo leto ne boste vsi za to.

Dober pogled!

http://www.lovska-zveza.si/ftp/novice/Knjiga_povzetkov.pdf

JANEZ L
31. August 2009, 11:31
Lp

Sedaj pa ne vem več kaj pišem in kaj berete, a sem svoje poste še enkrat prebral in ugotovil, da ste spoštovani Slon, Kalin in še kdo popolnoma NEPISMENI, kar s svojim slovničnim skropucalom tudi pridno dokazujete.

Kdo piše o masovnem pobijanju?

Je srnjak manj živo bitje kot srna?

Če bi vama omenil,da so ženske enakopravne moškim bi me "pobila", ker moški smo pa ja nekaj več!!!

Kdo izpade mesar? V mojih očeh takšni in podobni "pobijači", ki se vam gre le za trofeje!!!

Kaj se dela in kaj ne, mi ne "filozofirati", ker če bi le malo poznala lovsko zgodovino po 1900 letu, ne bi pisala takšne "oslarije"!!!

To da so nekateri člani priviligirani je največja sramota ld-jev in temeljni znak lovske zavisti!!!

To sem vam "tumbal" bogi "nepismeneži", da ne sme biti privilegijev, ne pa o "pobijanju" srn, mladičev, srnjakov, svinj in še kaj...in če bi razni Dumboti vedeli, smo imeli v času mojega gospodarjenja srne nad 18 kg zaščitene in so kršili le "lovci" tvoje branže in ne Lovci, ki jih s tem naslavljam s spoštovanjem!!! Vem pa kje tiči zajec, da si nas napadel, predvsem mene, v FOVŠARIJI, da lovim in da imam uspehe in če bi slučajno poznal divjad in jo znal starostno ocenjevati, bi na stenah moje lovske sobe odkril predvsem trofeje stare divjadi in slabih mlajših osebkov. Zatorej naj ti nekaj zapišem ti posmehljivi ha, ha!!! Sam imaš lahko dva klobuka na glavi, jaz pa rdečo pikčasto kapo, a sem jaz Lovec ti pa le "lovec"!!!

Nikoli se nisem še drznil koga napasti in vedno sem pisal s spoštovanjem do sogovornika, solovca, a tole je pa izbilo sodu dno...pha da se en ... upa in drzne soditi...tudi to je odraz kje je slovensko lovstvo, zaradi takšnih priviligiranih posameznikov, ki se razglašajo za lovce, a niso vredni zelenega "gvanta"!!!

Še enkrat! Tisti, ki ste pismeni lahko razberete le to, da se zavzemam za enakopravnost članstva in ne za "pobijanje"...

No funkcionarji, jutri pa napoči vaš dan!!!

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
31. August 2009, 12:00
Lp!

Aja! Pa, da ne pozabim! Zgrešeno imate kaj je ETIKA in kaj TRADICIJA!!!

Omaleževati lovce je TRADICIJA slovenskega lovstva in ne ETIKA slovenskega lovca, ki jo tako radi poudarjamo s podpisom etičnega kodeksa!!! Preberite si ga kdaj, da boste vsaj vedeli, kaj zagovarjate in tako poudarjate!!!

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
31. August 2009, 12:59
Lp!

Evo v nečem se pa strinjam s teboj in sem to že večkrat poudaril... Lovec se rodiš in ne postaneš!!! In lov ni šport ampak poslanstvo!!!

Samo to se moraš ti zavedati in ne samo pisati...

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
31. August 2009, 13:51
Lp!

Pa, da slučajno nepozabite! V hlevu niti ne potrebuješ več bika! Upam, da niso vaši cilji iz ne vem kakšnih vzgibov slični...:icon_twisted:

Lovski zdravo
Janez L

guss
31. August 2009, 13:55
Saj zato pa "bik" pride!:icon_twisted:

kalin
31. August 2009, 16:53
Janes žav taka ali tako nisem hotel kaj pisat ,potem pa ko sem videl da si ti rekel da ne boš več pa sem se le odločiv kot navaden smrtnik.kar se tiče slovenščine mi je žav rat uporabljam svojo narečje in ponosen sem nan.Kar se tiče etike si jo ti preberi dvestokrat in daj si reči da nisi najbol pameten na svetu.glede žaljivk tvojih in od podobnih je že marsikateremu sodu odbilo dno.da se naj učimo in beremo nihče ni dobil podarjen izpit za lovca tako da smo se morali usi učiti.pa upam da te kod moderatorja počasi zamenjajo ker tvoje delo je drugačno kot pa spametvanje.kar se pa tiče trofej ti jih nisem nidičen samo rat bi te videl še gdaj s kako motiko ali motorko pri delu ne pa samo z puško in trofejo ker tudi to smo lovci da delamo ne da samo forseramo plan in streljamo.drugače pa za tebe nimam več beset ker sem itak prenizek za take kot si ti.hvaga za razumevanje vaše zvišano lovsko veličastvo:icon_wink:

kalin
31. August 2009, 17:00
No Mungo bom zmaniral svojo napadalnost, in ti posvetil eno uprašanje kot lovec ki se drži napisanega kot pijanec plota saj kaj se tiče pravil se jih moremo.kot lovec ki veliko loviš in veliko bereš in stojiš za napisanim a ti pri tem ne prihaja do razlik teorije in prakse.Pa vsaj tega ne jemati kot provokacijo ker ni, resno te sprašujem.Hvala za odgovor

Brlogar
31. August 2009, 17:30
ojej...

JANEZ L
31. August 2009, 17:42
Lp!


Janes žav taka ali tako nisem hotel kaj pisat ,potem pa ko sem videl da si ti rekel da ne boš več pa sem se le odločiv kot navaden smrtnik.kar se tiče slovenščine mi je žav rat uporabljam svojo narečje in ponosen sem nan.Kar se tiče etike si jo ti preberi dvestokrat in daj si reči da nisi najbol pameten na svetu.glede žaljivk tvojih in od podobnih je že marsikateremu sodu odbilo dno.da se naj učimo in beremo nihče ni dobil podarjen izpit za lovca tako da smo se morali usi učiti.pa upam da te kod moderatorja počasi zamenjajo ker tvoje delo je drugačno kot pa spametvanje.kar se pa tiče trofej ti jih nisem nidičen samo rat bi te videl še gdaj s kako motiko ali motorko pri delu ne pa samo z puško in trofejo ker tudi to smo lovci da delamo ne da samo forseramo plan in streljamo.drugače pa za tebe nimam več beset ker sem itak prenizek za take kot si ti.hvaga za razumevanje vaše zvišano lovsko veličastvo:icon_wink:

1. Nikoli še nisem bil žaljiv!

2. Zavzemam se za enakopravnost med lovci!

3. Nikjer ne zagovarjam visoke plane, le realnost pri načrtovanju!

4. Nimam se za visokega in vedno poudarjam, da se celo življenje učimo in nevedni umremo!

5. Nikoli še nisem trdil, da kaj vem, vedno poudarjal, da vem da nič ne vem!

6. Za delo v lovišču so priznanja in odlikovanja, s katerimi se tako radi kitite, sam sem ga pa zavrnil, ker v zeleno bratovščino nisem stopil, da bi se kitil ampak iz entuziazma, ne pa privilegij odstrela!

7. Vem funkcionarji boli vas, ker se zavzemam, da se vam požaga stolčke!

8. Tvoji posti so "posilstvo" našega materinega jezika in zaradi tega prvič in upam da tudi zadnjič uporabljam moč moderatorja in te KAZNUJEM z najvišjo možno kaznijo! Ne kaznujem te zaradi užaljenosti, ker vsak vsaj malo pismen ve, da nisem nikogar žalil ali da sem zmeraj zagovarjal le dobrobit slovenskega lovstva in enakopravnost med članstvom in se tudi ob takih pisarijah ne morem počutiti užaljenega, ampak le zato, ker zlorabljaš slovenski forum in na njem blatiš in sramotiš naš jezik!

9. ...pa ko se naslednji kaj oglasi naj si najprej prebere poste, potem pa streša prazno slamo!

Lovski zdravo
Janez L

ZR7
31. August 2009, 18:38
J....kar se tiče slovenščine mi je žav rat uporabljam svojo narečje in ponosen sem nan....

Narečij je v Sloveniji toliko, da se ne bomo razumeli, če jih bomo uporabljali. Zato je tudi eno osnovnih pravil tega foruma, da se uporablja knjižna Slovenščina, dialekt pa zgolj in samo v "kotičkih". Nihče ni dolžan brati nekakršnih skrpucal in se mukoma prebijati skozi besedilo, kajti tudi v dialektu, ko se ga piše, se upošteva slovnična pravila.
To, kar pišeš ti pa je res skrpucalo, zato te prosim, da se vsaj malo potrudiš, da bomo kaj razumeli.
Sicer bom prisiljen uporabljati pravila foruma.

Admin.

Ups, sem citiral iz prejšnje strani in sem spregledal, da je že moderator ukrepal. No, pa saj je bistvo enako.