PDA

View Full Version : Štirikolesniki (ne avto) v lovišču



206
19. August 2009, 16:25
V našem lovišču se pojavlja čedalje več uporabnikov teh štirikolesnikov imenovanih Quad motorjev,ATV,....
Vozijo in tekmujejo med sabo po gozdnih in travniških poteh,marskikdo bo rekel dokler se vozijo samo po poteh nobene škode.Samo s tem dejanjem plašijo in preganjajo divjad iz lovišča.Nekatere predele,predvsem dolge doline po nekaj kilometrov so spraznili do zadnjega kosa.Mi jim nič ne moremo ker se vozijo predvsem ob večerih in v zadnjem času tudi ponoči,ker ko zagledajo avtomobil se porazgubijo po hosti z motorji.

Kako se vi ubadate s tem problemom pojava štirikolesnih motorjev v loviščih?Pa tu ne mislim na lastno uporabo motorjev pri opravilih v lovišču,mislim na mladino ki po mojem mnenju dela samo škodo.

ZR7
19. August 2009, 16:36
206, takole je.
Ponavadi LD bijejo plat zvona po toči. LZS na svojih straneh in sestankih vriska in kaže na zakon, to pa je tudi vse.
Za povrhu običajni lovci skačejo v luft in morebiti še mahajo s puškami, ko kjerkoli v lovišču opazijo štirikolesnik ali enduro motor, seveda v prvih korakih, ko so sami iztopili iz terenca.
Za smejat, če ne bi bilo žalostno.
Že za nekaj podobnih problemov sem napisal, da je za reševanje ključno sodelovanje z lokalno skupnostjo. Le z njo lahko zagotovimo režime uporabe prostora, do katerega nikakor nimamo izključujoče pravice.
In predvsem moramo najprej sami preveriti, katere poti v lovišču so tiste, da na njih lahko drugim očitamo uporabo. Na javnih poteh te pravice vsekakor nimamo!
Ko bomo vse to razčistili najprej pri sebi, bomo imeli dobro osnovo za sodelovanje in tudi zahteve, saj vendar smo dolžni plačati koncesijo, katere del gre tudi lokalni skupnosti.
In takrat bomo lahko nastopili, oz. zahtevali ukrepanje proti tistim, ki kršijo uredbo o uporabi vozil v naravnem okolju.
Sicer pa ima vsak posameznik možnost kršitve prijaviti pristojni službi. Pa jo?

ZR7
19. August 2009, 16:37
Na nekaterih področjih se proti škodljivcem na štirikolesnikih že organizirano ukrepa. Pa ne po zaslugi lovcev!

kuglaabc
19. August 2009, 22:14
206,
v Merkuju prodajajo "zajlco" pa sponke dobiš za zraven, tudi v Semenarni.

ris
20. August 2009, 00:13
Kolegi kr navadte se!
Men se je že zgodilo naslednje; čakaš na preži tri ure ,ravno v mraku pa se ti pripelje štirikolesnik po vlaki mim tebe. Pospraviš in greš domov.:icon_evil:
In kaj mu moreš!? Ti osebno nič, ker on se lahko pripelje do svoje parcele kadarkoli in kakorkoli.
Rešitev z zajlo pa mislim, da je skrajno neprimerna:icon_confused:

teohafy
20. August 2009, 10:24
S kakšnimi zajlami se res ne igrajte. Tudi če te razjezi, ampak še vedno mislim, da ti tako hudo, da bi zaradi tega, ker ti je nekdo splašil divjad, posegali po stvareh, ki lahko koga resno poškodujejo ali celo ubijejo. Sam sem imel priložnost videti mulca, ki mu je dobesedno odrezalo nos, ker mu je kmet nastavil zajlo čez vlako. Če nebi imel čelade bi pa vrjetno šla glava...

ostrostrelec.pero
20. August 2009, 10:39
Fantje, kako vam sploh pride na misel kaj takega.Zelo rad bi se po nesreči pogovarjal z osebo ki je napeljala zajlo, pa da vidim če ga je še toliko v hlačah, kot takrat ko je napeljeval zajlo.

mugo
20. August 2009, 12:29
Zajle so malo prehuda. Jekleni žeblji v deščici so boj primerni, samo da kdo ne stopi nanje! So neverjutno učinkoviti, ko se razve, da je eden ali dva motor tiščal iz kakšne oddaljene grape se promet hitro neha.

luka
21. August 2009, 09:03
Ja ne vem no vsi ste taki pacifisti, da je kar huda, pri nas smo npr. jagri in gasilci kolegi in ko so je pojavla skupina z enduro motorji, ki je orala po travnikih so imeli Gasilci "vajo" iz požarne varnosti gašenja travniških požarov. Kako lep pogled ko je tipa pri 70 na uro s pomočjo vodnega topa snelo z motorja.:icon_twisted::icon_twisted:. Aja policaji so so rekli, da pridejo ampak jih ni bilo cele dve uri. Do takrat pa si pri nas že skoraj v Bosni in ne samo na Hrvaškem.
Res je ZR7 treba se je dogovrit z lokalno skupnostjo, npr. z gasilci in dat samoprispevek za nakup nove opreme.:icon_confused:(p.s. mi je jasno, da je tvoj point povsem drugje ampak dogovori so za ljudi, za ostale pa... voda)

LZ L

206
1. September 2009, 19:17
Grozljiva past za motoriste in kolesarje (http://24ur.com/novice/crna-kronika/foto-policisti-pregledujejo-teren.html)

Pazljivo si preberite zadnji odstavek!

detel
2. September 2009, 10:24
Tudi pri nas je bilo nekaj podobnega. Motoristi previdno !!!! Jaz bom raje podrl eno veliko drevo na stezo :icon_wink:.

Brlogar
2. September 2009, 11:39
Jaz sem z gorcem enkrat že letel čez žico... sicer sm jo še kar dobro odnesel, lahko pa bi bile posledice strašne, če bi si npr. zlomu tilnik... Če bi našel kretena, ki jo je napeljal, bi ga zlomu.

Niso pa problem samo zajle, nastavljene iz objestnosti, ponekod (npr po srednjegorskih pašnikih ) so čudovite poti za MTB, in so žice od električnih pastirjev včasih speljane čes pot. Tudi te bi morale biti vidno označene, še posebej na področjih, kjer je več gorskih kolesarjev in tekačev.

Veper
2. September 2009, 12:03
Poti na pašnikih največkrat niso vrisane v zemljevide in kot take tudi niso javne kar pomeni,da jih lahko lastnik ogradi z el.pastirjem kot mu to odgovarja in z tem dejanjem nikakorne krši nobenega zakona ali predpisa. Druga stvar pa je če so poti vnešene v katastre in zemljevide in tako javne. Ravno tako to velja za gozdne poti in steze ,včasih celo vlake. Ne gre pa spregledati dejstva,da je največkrat najbolj jezen na kolesarje in motoriste ravno lastnik parcele in ne lovci in verjamem ,da v navala besa ker mu le ti uničujejo posest tudi naredi kakšno neumnost in postavi žico z prepričanjem "saj je gozd moj in lahko potegnem žico kjer koli hočem".

Brlogar
2. September 2009, 12:16
Sej o vrisanih poteh govorim.

Sicer pa jst s kolesom nikjer in nikoli ne povzročam nikakršne škode niti nikakršnega hrupa.

pranger
2. September 2009, 12:28
Sej o vrisanih poteh govorim.

Sicer pa jst s kolesom nikjer in nikoli ne povzročam nikakršne škode niti nikakršnega hrupa.

Samo voziš tam, ko ne bi smel.:icon_wink:

Brlogar
2. September 2009, 12:46
Samo voziš tam, ko ne bi smel.:icon_wink:

Sploh ne... naprimer s Pokluke na Uskovnco in gor proti Velem polju je skos vrisana gozdna pot. Nimam polnozmetenga kolesa, tako, da se nikol ne vozim po brezpotjih.

Hrupni motoristi s svojimi endurci in krosovci pa gredo tud men na jetra.

Veper
2. September 2009, 13:09
Grizli adams jaz sem samo pojasnil neke zadeve in nikakor nisem kritiziral tvoje rekreacije in če je tako kot trdiš torej da uporabljaš legalne poti je to čisto v redu in pač tvoja legitimna pravica.Vsekakor pa ne jemli zadeve preveč osebno neglede na to kdo je pisal.

Brlogar
2. September 2009, 13:59
Grizli adams jaz sem samo pojasnil neke zadeve in nikakor nisem kritiziral tvoje rekreacije in če je tako kot trdiš torej da uporabljaš legalne poti je to čisto v redu in pač tvoja legitimna pravica.Vsekakor pa ne jemli zadeve preveč osebno neglede na to kdo je pisal.

Saj ne jemljem osebno, tudi jaz sem samo hotel pojasniti, da imam v mislih vrisane kolovoze in gozdne poti. Držim se tehle načel (http://ktk.pzs.si/index.php?id=15)

Na spletnih straneh MOP (http://www.mop.gov.si/si/voznja_v_naravi/)-a so na voljo vsi pravni dokumenti, ki urejajo to področje, med drugim tudi predlog sprememb predpisa o vožnji v naravnem okolju (http://www.mop.gov.si/fileadmin/mop.gov.si/pageuploads/podrocja/okolje/pdf/voznja/voznja_v_naravi_podlage_sprememba_predpisa_jul09.p df) (julij 2009).

kuglaabc
2. September 2009, 14:57
Lepo ste se rzpisali, Ok, da ne bi prišlo do pomote, daleč od tega, da bi propagiral "zajlo". Omenil sem to stvar, ker se je pač to v našem koncu zgodilo in nek motorist jo je čudežno odnesel živ. Hvala ... .
Te pa raskuri, ko čakaš na izstop divjadi, potem pa ropot nadebudneža iz vasi in po možnosti še kak preiskus koliko zakoplje guma na različnem terenu. Res lahko samo pospraviš in greš. Tako pač je.

detel
2. September 2009, 16:50
Kaj mu pa moreš, če je na javni poti. Naj uživa tudi on, tako kot ti.

dolgin
2. September 2009, 21:38
Khm.....,tole z zajlami,bodečimi žicami itd.... je res kar velik problem! Nevarna reč in ni se za igrat! Res je,da so ponekod motokrosisti in vozniki štirikolesnikov zelo moteči,vendar to ne pomeni,da mu smemo prekrižati načrte v smislu zajle itd. (mi,kot lovci ne),svetujem vam tudi,da v primeru kot ga je opisal Kuglaabc ohranite mirno kri in se ne izpostavljajte,ker ste z orožjem (kazensko) bolj ranljivi kot pa oni na motorju! Se bo našel tip,ki bo poklical policijo in jim natvezel,da ste mu zagrozili z orožjem (pa čeprav ste ga imeli na rami,ali pa ste ga prej nesli v avto in vas je videl) in ste ob puško, pa še grozn veliko kazen boste plačali,srečo boste imeli,če boste sploh obdržali OL. To je pač še eno področje več,ki v Sloveniji ni urejeno (razen prepovedi),tudi LZS na tem področju ne mrdne s k...m,tako kot še na mnogih dugih področjih ne!

lp

jereb
2. September 2009, 22:33
Tele žice so se po moje celo zelooooo pozno spomnili. Ker kolikor se je že prerilo z krosovci, atv-ji in kolesi je res katastrofa. In ker pristojni organi ne ukrepajo, je prišlo do skrajne meje, ki bo morda dala misliti, da je potrebno večkrat opraviti nadzor. Žalostno je dejstvo, da je do tega prišlo. Mislim, da je past postavil lastnik ali eden od lastnikov. Zakaj? Vlaka je lahko povsem njegova privatna, jo mora vzdrževati, drugače postane erozijski jarek. No in če malo spremljate obremenjene vlake, boste opazili, da jih že kolo hudo nagrize. Vzdrževanje je pa na plečih lastnika. Ker je vlaka lahko življenskega pomena (če ti gozd daje 90% zaslužka????) in se ti pač utrga, če je nevzdrževana. Nenazadnje je na vlaki z erozijskimi jarki v življenski nevarnosti traktorist!

Stvari so resne in treba je pristopiti k reševanju situacije. Pobudo bi lahko dale tudi LD. Urediti je potrebno poštene poligone za krosovce in podobne. To pa zahteva tudi lokacijo, ki jo je sila težko najti. Dostikrat tudi zaradi pretrdih glav pod zelenim klobukom. Vprašajmo se kaj je bolje, skoraj popolnoma se odreči petim hektarom lovišča zaradi poligona ali imet občasno uničeno jago na pet tisoč hektarih? Izven poligona pa okrepiti nadzor in zapleniti vozila. Tudi jagrska, ki se vozijo tam kjer ni treba.

mišica
8. September 2009, 21:11
http://24ur.com/bin/video.php?media_id=60333828&section_id=1&article_id=3181795

brezlj
22. September 2010, 21:43
Pozdravljeni!
Sem sam strasten lovec. Izkoristim vsak lepši dan, ko imam čas. Ampak če verjamete al pa ne, se zelo rad vozim tudi s štirikolesnikom. Zaradi malo prostega časa obe svoji strasti združim. To zgleda tako, da se v hrib odpeljem s štirikolesnikom, ga parkiram in se potem peš odpravim naprej. Je pa res, da je odvisno, na kakšen način, se pripelješ v gozd - sam seveda umirjeno.
Bistvo kar hočem povedat je, da ni pravilno, da se posplošuje in obsoja vse voznike štirikolesnikov, ker je spet odvisno kako se voziš skozi gozd, pa tudi kakšen štirikolesnik imaš. Tukaj so štirikolesniki (http://www.eumoto.net/stirikolesniki), izmed katerih je nekaj takih, s katerimi lahko narediš škodo in nekaj s katerimi je praktično ne moreš narest. Res pa ni pravično, da se posplošuje in reče, da so vsi vozniki štirikolesnikov samo zato, da uničujejo gozd.

ZR7
23. September 2010, 08:15
Brezlj, posploševanje in folšija je splošno priznana Slovenska lastnost.
Namesto, da bi zakonodaja sledila spremembam pri prostem preživljanju časa ljudi, zna zadeve samo zaostrovati. In seveda lobiji potem iščejo izjeme za svoje in tako se samo dela diskriminacija.
Govorim o tem, da bo očitno nova uredba o motornih vozilih v naravnem okolju le to hermetično zaprla za vse, poleg logičnih izjem reševanja in gozdarjenja pa omogočila vožnjo lovcem in ribičem. In spet bo sam špetir.

Prepričan sem, da obstajajo pametne vmesne rešitve, ki bi omogočile rekreacijo in gospodarjenje z gozdom in ostalim naravnim okoljem. A nestrpni Slovenci se po tujini zgledujemo le po neumnostih, pametne rešitve, ki so jih marsikje uvedli, pa nas ne zanimajo. Ponekod imajo celo nacionalne parke, katere si lahko ogledaš po točno določenih poteh primernih za štirikolesnike in ostala terenska vozila. Seveda pa je vsako zavijanje iz poti strogo sankcionirano.

Po drugi strani gledam (ravno včeraj) kakšno škodo naredijo sekači pri svojem delu, ko ob enem podrtem drevesu poškodujejo še tri ostala, uničijo vse poti in puste za sabo tako kot je padlo z izjemo debelih debel. Take škode jaz ne morem nikoli narediti s svojim štirikolesnikom, pa naj se še tako trudim.
Da ne govorim o eroziji po poteh po hribih, ki jo povzročajo horde pohodnikov od katerih so izgleda vsi invalidni, saj skoraj nikogar več ne srečaš brez palice, seveda pa le te na koncih nimajo copatk.

Kaj je res tako težko vsaki skupini uporabnikov prostora odmeriti svoj delež? Raje udrihamo eden čez drugega in ko nekdo zmaga, drugi veselo krši dogovorjeno. Kotrola pa bo po mojem podobna kot pri gobah, kjer se nabiralci kar šibijo pod pezo polnih košar in to požrešneži celo v dneh, ko so bile največje povodni. So se s terenci prebijali preko napol podrtih mostov, da so lahko lazili po hribu in sem se potem seveda :icon_twisted: ko so ostali odrezani.

jok
23. September 2010, 10:04
Čeprav še nisem lovec, bi rad dodal svoj pogled na motnjo, imenovano štirikolesnik ali kaj podobnega.

Po 3-urnem čakanju na preži se pripelje motor in splaši živali. :icon_evil: Ja, lahko zaključiš in greš domov. Kaj pa, če se mimo pripelje lastnik gozda, ki s traktorjem spravlja les domov ? Kaj pa, če pride mimo sprehajalec (po možnosti s psom), gobar, kolesar, zaljubljenca ..... :icon_question:

Potreben bo ukrep, da se vsem (razen posameznim lovcem) prepove vstop v gozd takrat, ko nek lovec že več ur čaka na divjad, da jo ustreli (pa puška tudi poči in vznemiri divjad !?) :icon_redface:

Ne odobravam povzročanja škode lastnikom gozdov, še manj pa me navdušuje postavljanje ovir, ki lahko poškodujejo človeka ali žival. Potrebno bo veliko strpnosti in vzgoje vseh, ki se klatimo po gozdovih, predvsem pa naj vsak pomete najprej pred svojim pragom. :icon_study:

ZR7
23. September 2010, 11:27
...
Potreben bo ukrep, da se vsem (razen posameznim lovcem) prepove vstop v gozd takrat, ko nek lovec že več ur čaka na divjad, da jo ustreli (pa puška tudi poči in vznemiri divjad !?) :icon_redface:
... :icon_study:

Ta bo pa težka. lovci nimamo niti moči niti ugleda, da bi kaj takega lahko pričakovali. V državnih loviščih bodo to seveda sforsirali. V društvenih pa lahko kar pozabimo. Še sploh ker imamo opraviti z lastniki gozdov, kmeti, ki niso vsi na naši strani.
Se pa popolnoma strinjam, da smo vzgoje potrebni prav vsi uporabniki gozdov in lovci nismo prav nobena izjema. Ne v pravicah niti v dolžnostih.

POLH
23. September 2010, 13:15
Lepa beseda ponavadi lepo mesto najde. Naletimo lahko seveda na izjeme, ki pa ne potrjujejo pravila.
Z ostalimi uporabniki prostora se je potrebno dogovoriti, strpno opozoriti na napake, ki smo jih opazili, še bolj pa paziti, da jih sami ne delamo.
In nikjer, mislim, da tudi v državnih loviščih, ne bodo s prepovedmi dosegli veliko.

ZR7
23. September 2010, 14:18
... Res pa ni pravično, da se posplošuje in reče, da so vsi vozniki štirikolesnikov samo zato, da uničujejo gozd.

Delovni štirikolesniki, ATV-ji, takšni kakršni so za lov in delo v gozdu in na polju tudi uporabni, naredijo mnogo manj škode, če ne celo nič v primerjavi z vsakim traktorjem. Široke gume, nizek pritisk v gumah (0,5 do 0,7 atmosfere) in majhna teža omogočajo vožnjo, kjer komajda puščaš sledi na kolikor toliko utrjenem terenu. Skoraj identično pohodniškemu čevlju.

A seveda nas vsi, čim nas vidijo na štirikolesniku primerjajo z vozniki Quadov, namenjenim kros vožnji. Tisti imajo manjša kolesa, večje pritiske v gumah, drugačna prestavna razmerja, običajno nožni menjalnik s katerim prav hitro "zakoplje" in na sploh so namenjeni norenju in skakanju, kar tudi počno. Le ti so namenjeni vožnji po utrjenih cestiščih in poligonih.

Te razlike seveda ne bo hotel nihče upoštevati pri prihajajoči spremembi uredbe. Največji hec bo, ko bo kmet v prekršku, ko bo šel na svojo njivo z ATV-jem, s traktorjem bo pa vse v redu.

jok
23. September 2010, 14:33
... Največji hec bo, ko bo kmet v prekršku, ko bo šel na svojo njivo z ATV-jem, s traktorjem bo pa vse v redu.

Zaključek: prodali bomo štirikolesnike in kupili Tomo Vinkoviče :snorting:

ZR7
23. September 2010, 14:44
Zaključek: prodali bomo štirikolesnike in kupili Tomo Vinkoviče :snorting:

Obstaja še bolj "bukova" fora. Pri nekaterih prodajalcih dobiš štirikolesnik (delavni), homologiran kot traktor. Pa je popolnoma isti kot tisti, ki je homologiran kot štirikolesnik, le da ima namesto sedla traktorski sedež in priklopno kljuko.

http://www.shrani.si/f/1X/5l/2n0idsPR/slika8.jpg

http://www.shrani.si/f/37/tl/zlMxiy3/slika11.jpg

mugo
23. September 2010, 15:38
Po 3-urnem čakanju na preži se pripelje motor in splaši živali. :icon_evil: Ja, lahko zaključiš in greš domov. Kaj pa, če se mimo pripelje lastnik gozda, ki s traktorjem spravlja les domov ? Kaj pa, če pride mimo sprehajalec (po možnosti s psom), gobar, kolesar, zaljubljenca ..... :icon_question:

Potreben bo ukrep, da se vsem (razen posameznim lovcem) prepove vstop v gozd takrat, ko nek lovec že več ur čaka na divjad, da jo ustreli (pa puška tudi poči in vznemiri divjad !?) :icon_redface:



Kmet ki je prišel po les v svoj gozd ni primerljiv z nekim divjakom na enduri ali quadu. On se ni prišel sproščat in divjat, ampak delat za svoje preživetje. Tudi ko kmet pride delat na njivo se lovci ne hudujemo, saj nam je jasno da delo mora opravljati.

Drugo pa so tisti, ki se hodijo sproščat v gozd, najsi bodo peš, na konju, biciklu, motorju ali na 4 kolesih. Njim ni treba ravno v določen del gozda, ni treba da so ob vsaki uri ki si jo izmislijo sredi gozda, bodo preživeli tudi če bodo šli kam drugam, in tudi če ne bodo v mraku divjali čez travnike. Za rekreacijo (tako na žgance in tako na bencin) bi bilo potrebno določiti območja kjer se to lahko počne in kjer se ne, pa tudi kdaj (recimo eno uro po sončnem vzhodu* in do ene ure pred zahodom...). Pa da ne bo kdo mislil, da se lovci uvrščamo med rekreacijo, lov je ena od dejavnosti gospodarjenja z gozdom.

*popravil admin

jok
23. September 2010, 16:18
... Drugo pa so tisti, ki se hodijo sproščat v gozd, najsi bodo peš, na konju, biciklu, motorju ali na 4 kolesih. Njim ni treba ravno v določen del gozda, ni treba da so ob vsaki uri ki si jo izmislijo sredi gozda, bodo preživeli tudi če bodo šli kam drugam, in tudi če ne bodo v mraku divjali čez travnike. Za rekreacijo (tako na žgance in tako na bencin) bi bilo potrebno določiti območja kjer se to lahko počne in kjer se ne, pa tudi kdaj (recimo eno uro po sončnem zahodu in do ene ure pred zahodom...). Pa da ne bo kdo mislil, da se lovci uvrščamo med rekreacijo, lov je ena od dejavnosti gospodarjenja z gozdom.

Popolnoma se strinjam s tabo, da bi bilo potrebno določiti oziroma urediti območja, kjer bi si predvsem motoristični navdušenci lahko dali duška. Dokler pa teh območij ni ali jih je premalo, pa bo glavno vlogo igrala potrpežljivost in upoštevanje prisotnosti enih in drugih. :angel2:

ZR7
23. September 2010, 19:07
... Za rekreacijo (tako na žgance in tako na bencin) bi bilo potrebno določiti območja kjer se to lahko počne in kjer se ne, pa tudi kdaj (recimo eno uro po sončnem zahodu in do ene ure pred zahodom...). Pa da ne bo kdo mislil, da se lovci uvrščamo med rekreacijo, lov je ena od dejavnosti gospodarjenja z gozdom.

To je pravzaprav bistvo, ki bi ga morali upoštevati pri sprejemanju teh uredb. Se popolnoma strinjam, moj podpis.

P.S. Tisto o vzhodu in zahodu ti bom popravil, ker si se očitno zmotil.

mugo
23. September 2010, 22:26
P.S. Tisto o vzhodu in zahodu ti bom popravil, ker si se očitno zmotil.

Ups, pa res. Hvala.


Dokler pa teh območij ni ali jih je premalo, pa bo glavno vlogo igrala potrpežljivost in upoštevanje prisotnosti enih in drugih.

S tem se pa ne strinjam popolnoma, vsaj kar se tiče rekreativcev na bencin. Pomagalo bi tudi, da bi pristojni organi dejansko izvajali zakone in bi se resno in pravočasno odzivali na prijave ter resno tudi kaznovali kršitelje. Zakonske podlage so za to.

jok
24. September 2010, 01:46
... Pomagalo bi tudi, da bi pristojni organi dejansko izvajali zakone in bi se resno in pravočasno odzivali na prijave ter resno tudi kaznovali kršitelje. Zakonske podlage so za to.

Zakonske podlage so še za marsikaj, vendar dokler bo kultura slovenskih voznikov (vseh) motornih vozil na sedanjem nivoju, bo stanje slabo. To lahko spremeni predvsem preventivna vzgoja, sankcioniranje pa je kurativa in rezultati niso zadovoljivi.

:icon_twisted: Samo v razmislek: ali mladega fantiča, ki je ravno opravil vozniški izpit in se želi pokazati pred kolegi, skozi vas drvi hudo prehitro (in s tem ne plaši živali, ampak ogroža človeška življenja), prijavite in potem negodujete, ker pristojni organi ne ukrepajo ??? Zakonske podlage so. :icon_study:

Da pa se ne oddaljimo preveč od teme - štirikolesniki so, kot tudi terenski avtomobili, po svoji konstrukciji in namenu narejeni za težko prevozne terene, kamor z "navadnimi" vozili ne moremo ali pa ne želimo.
Torej: gozd + ATV = DA, objestnost + povzročanje škode = NE. Vmes pa je sivina, ki jo mora vsak od nas razčistiti v svoji glavi.

strickorle
23. November 2011, 10:21
Pozdravljeni
Po prebiranju teme me je groza,ko vidim kaj vse so sposobni storiti posamezniki,da bi le oni dosegli svoj cilj.Postavljanje zajle,zabijanje žebljev ali boste nazadnje še strljali na nas??.Vsi vi,ki tako razmišljate,se morate resno vprašati ali ste še sposobni,da imate veljaven orožni list in dovoljenje o nošenju orožja.Zelo malo vam fali do tega,da postanete morilci,zato bi vaši lovski prijatelji morali poskrbeti ,da se vas odstrani iz lovišča,ker tudi njih z svojim razmišljanjem škodujete.Ljudje pa taki kot smo to posplošujemo.Vem,da je večina lovcev dobrih tudi sam jih veliko poznam in rad prisluhnem njihovim prigodam.
Tudi jaz imam štirikolesnik in je registriran kot delovni stroj.Res je,da po gozdnih poteh ne norim,si pa z njim speljem vso kurjavo in mi je v veliko pomoč pri mojem malem kmetijstvu.Kar se tiče vznemirjanja divjadi vam moram povedati,da je enaka ničli saj deluje izredno tiho marsikateri avto je bolj hrupen,da o traktorjih sploh ne govorim.Me pa zanima,ali nameravate prepovedati tudi sečnjo v gozdovih(spravilo lesa,motorka),ki se tako kot lov izvaja od nekdaj.Lep pozdrav vsem pa malo več strpnosti nam nebi škodilo

mugo
23. November 2011, 10:31
strickorle

Glede na tvoj opis tvoje uporabe štirikolesnika sem prepričan, da nimaš težav in te nihče ne podi iz gozda, ker svoje vozilo uporabljaš za delo.
Kar mene moti, je vožnja s temi in drugimi (kross, enduro motorji...) ropotali za šport po gozdu. Gozd pač ni namenjen športnemu prdenju in ritju z ropotali na kolesih. Za te stvar so poligoni, če jih še ni bodo pač morali nastati, oz si jih bodo tisti, ki se želijo voziti, morali urediti. Pa bomo lepo vsi srečni.

Tomaž Ražman
23. November 2011, 12:33
strickorle

Kar mene moti, je vožnja s temi in drugimi (kross, enduro motorji...) ropotali za šport po gozdu. Gozd pač ni namenjen športnemu prdenju in ritju z ropotali na kolesih. Za te stvar so poligoni, če jih še ni bodo pač morali nastati, oz si jih bodo tisti, ki se želijo voziti, morali urediti. Pa bomo lepo vsi srečni.

Se popolnoma strinjam s tabo mugo, vendar je to samo zaradi tega, ker teh motoristov nihče ne kaznuje, ker naši javni organi nimajo časa za roparje, motoriste... ker morejo kontrolirat promet in pas in mobitele in skratka opravljajo le tisto delo, s katerim z le malo truda pridejo do zaslužka iz kazni...

mugo
23. November 2011, 12:51
. ker morejo kontrolirat promet in pas in mobitele in skratka opravljajo le tisto delo, s katerim z le malo truda pridejo do zaslužka iz kazni...

Se strinjam da je problem kontrola, seveda je.
Ampak če pogledaš s stališča policije naprimer, kmalu ugotoviš da je kotrola prometa, kjer je vsako leto toliko in toliko mrtvih in še več ranjenih pač veliko večja prioriteta, kot pa zahtevno preganjanje "športnikov" ki povzročajo "le" plašenje divjadi.
V sloveniji manjka komplet naravovarstvena nadzorna služba. To je problem.

Markysprej
23. November 2011, 15:34
Pozdravljeni
Po prebiranju teme me je groza,ko vidim kaj vse so sposobni storiti posamezniki,da bi le oni dosegli svoj cilj.Postavljanje zajle,zabijanje žebljev ali boste nazadnje še strljali na nas??.Vsi vi,ki tako razmišljate,se morate resno vprašati ali ste še sposobni,da imate veljaven orožni list in dovoljenje o nošenju orožja.Zelo malo vam fali do tega,da postanete morilci,zato bi vaši lovski prijatelji morali poskrbeti ,da se vas odstrani iz lovišča,ker tudi njih z svojim razmišljanjem škodujete.Ljudje pa taki kot smo to posplošujemo.Vem,da je večina lovcev dobrih tudi sam jih veliko poznam in rad prisluhnem njihovim prigodam.

ne dojameš bistva. bistvo je, da se določen folk ne drži pravil, ki omogoča sobivanje vsem ljudem na tem planetu. nekateri mislijo da lahko delajo vse kar jih je volja. joka brate, odpade! in točno zato je svet v celoti tako v p***i, ker se nobeden več ne drži pravil; napisanih in nenapisanih. tko da tega 'nagajanja' ne jemlji kot gonja proti posameznikom, ampak nasplošno proti ljudem ki se pravil ne držijo in delajo kaos. pomagajo si pa ljudje proti tem kršiteljem, ki jih nobeden uraden organ ne kaznije, kakor vejo in znajo...

Markysprej
23. November 2011, 15:36
Se strinjam da je problem kontrola, seveda je.
Ampak če pogledaš s stališča policije naprimer, kmalu ugotoviš da je kotrola prometa, kjer je vsako leto toliko in toliko mrtvih in še več ranjenih pač veliko večja prioriteta, kot pa zahtevno preganjanje "športnikov" ki povzročajo "le" plašenje divjadi.
V sloveniji manjka komplet naravovarstvena nadzorna služba. To je problem.

to bi lahko bili lovci kot tista neka 'živalska policija', ki se je pred časom omenjala. pa še plačani bi bili.
ampak seveda iz tega ne bo nič... raje moči porabljamo in se kregamo okoli parih rogecev ki jih prodamo jodlarjem in makaronarem...

mugo
23. November 2011, 15:42
to bi lahko bili lovci kot tista neka 'živalska policija', ki se je pred časom omenjala. pa še plačani bi bili.


Kot ugotavljaš to ni mogoče. Glede na organiziranost in stanje duha v naši organizaciji, pa glede na povprečno razgledanost, da ne rečem izobraženost med člani....
Taka organizacija bi morala nadzirati tudi lov. Ne pa, da se lovci kar sami sebe. To nam seveda ustreza, zunanji opazovalci pa si mislijo svoje, država pa zadevo podpira, ker nima denarja da bi za to plačala koga drugega.