PDA

View Full Version : 8x57IS



Strani : [1] 2

Holland
15. August 2009, 12:38
Pozdravljeni!
Ker vidim, da ni še nobene teme o tem kalibru, me zanima vaše mnenje in izkušnje s tem kalibrom. Sam imam Zastavino risanico z novo boroveljsko cevjo in moram rečt, da je po mojem mnenju ta kaliber za naše razmere poleg 30-06, 7-64 in 7-57 najboljši in vsestransko uporaben. Uporabljam pa municijo RWS H-mantel, vendar sem uplenil samo enega srnjaka z to kroglo, tako, da kaj dosti še nimam za povedat, baje pa da jo vsi hvalijo.
L.P.

Slon
16. August 2009, 07:33
Ja naboj kateri je kriv za največ smrti tako človeških kot divjadi.

Eden najbolj univerzalnih nabojev za lov parkljste divjadi.

Imam lovskega prijatelja kateri se je pravkar vrnil iz Afrike razen big five je tam vse dovoljeno streljati z 8x57, 30-06...

Tudi sam ga uporabljam in povem da divjad ponavadi ne pade v ognju ampak vedno počaka če tudi zadetek ni optimalen tako da je odličen tudi za pogone.

Stari vojak se menim da v lovstvu ni prav nič postaral.

L.P.

Kolovski
19. August 2009, 08:50
No evo, danes bom postal ponosen lastnik karabina v kalibru 8x57IS. :icon_lol:
Katero strelivo se vam najbolj obnese v tem kalibru ter gramaža le-tega? Lovil bi vse... od srnjadi do pujsov.

Predlogi...?

jancar
19. August 2009, 09:14
A lohk kakšno slikco tvojga novga krepelca:)
Pa dober pogled!

Kolovski
19. August 2009, 09:22
dobiš popone... Zame je nov, drgač je pa stara klasika: m98 + boroveljska tadolga cev + zeiss 4x32 na suhl montaži. Da vam še ceno povem: z zastavinim flobertom .22LR + ta karabin: 300€:icon_lol:.

Rezultat streljanja s stojala: 4 streli - grupa v 2€ kovancu.

capra ibex
19. August 2009, 09:31
Katero strelivo se vam najbolj obnese v tem kalibru ter gramaža le-tega? Lovil bi vse... od srnjadi do pujsov.

Predlogi...?

Po enih 10 različnih kroglah sem pristal na lapua naturalis pa jo tud pod razno ne zamenjam. 11,7g krogla pa je cela iz bakra. Problem je pa ker so nehali proizvajati in lahko dobiš samo krogle. Jaz sem lansko leto pri Arteku pokupil vso zalogo. Pa bo treba misliti na nekaj drugega al pa dat nafilat nekomu, ker mam samo še slabi dve škatli. :icon_neutral:

Lp

Holland
19. August 2009, 10:29
Za 8x57 se najbolje obnese 12,7g krogla. Zdaj točno ta gramaža mislim, da je pri oryx kroglah, ki so pomoje zelo dobre krogle, uporabljal sem S&B Barnes krogle, ampak z njimi nekako nisem biu preveč zadovoljen, trenutno uporabljam RWS H-mantel ampak sem uplenil samo enega srnjaka tako, da dosti ti ne morem povedat, ampak se mi zdi, da je vredu. Enkrat pa nameravam probat RWS Evolution.

Holland
19. August 2009, 10:36
Evo tole je pa moja 8x57.:)

detel
19. August 2009, 12:21
Lepa. Vidim tudi podpis puškarja. Glede na podlago bi spadala zraven tudi ena lušna na dve nogi :icon_lol:.
Hvalijo tudi kroglo Vulkan, zlasti za pujse.

capra ibex
19. August 2009, 12:41
Hvalijo tudi kroglo Vulkan, zlasti za pujse.

Sem večkrat slišal pohvale. ne vem zakaj ampak vulkana v tem kalibru nikoli več. Na mestu ni padlo skoraj nič, potpludbe pa nenormalne. Srnji mladič osmih kilogramov je prestreljen za pleči je letal po plani kot da mu ni nič. Potem pa po kakih 150 metrih padel. :icon_confused: Pa to ni bil edini primer. Je pa res da za pujse ne morem reči.
Zelo dobro pa se je obnesel RWS-ov TIG brenneke vendar sam nimam snemljivega nabojnika in so se mi obtolkle svinčene konice krogel. Drugače pa prima krogla za ta kaliber po mojih izkušnjah. Testirana v glavnem na muflonariji in jelenjadi.
Z H-mantlom sem uplenil srnjaka vendar sem ga zadel v vrat, tako da je glede na to da mu ga je skoraj preklalo vsako razmišljanje o učinku brez pomena.

Lp

jancar
19. August 2009, 13:14
[Glede na podlago bi spadala zraven tudi ena lušna na dve nogi :icon_lol:.
Saj jo ni pa je že vse flekast:icon_lol::icon_lol:

jancar
19. August 2009, 13:16
[QUOTE=detel;40800]Lepa. Glede na podlago bi spadala zraven tudi ena lušna na dve nogi :icon_lol:.
Saj jo ni pa je že vse flekast:icon_lol::icon_lol:

jancar
19. August 2009, 13:23
A si to kupu mehanizem s cevjo od Zastave ostalo je pa po naročilu narejeno, a se motim?!

Kolovski
19. August 2009, 13:31
Če mene sprašuješ: je ena starejša puška, mehanizem je klasičen m98, cev je bla pa zamenjana in je zdej boroveljska.... za ta dnar je to to... boš vidu slikco.

detel
19. August 2009, 13:31
Capra: Srnji mladič osmih kilogramov je prestreljen za pleči je letal po plani kot da mu ni nič.

Bi se dalo sklepati, da je Vulkan trša krogla, torej za večjega pujsa v redu.

jancar
19. August 2009, 13:44
Ne,ne Holland-a

Holland
19. August 2009, 14:06
[Glede na podlago bi spadala zraven tudi ena lušna na dve nogi :icon_lol:.
Saj jo ni pa je že vse flekast:icon_lol::icon_lol:

Saj to ni postla če to mislita.:icon_wink::icon_smile:

Holland
19. August 2009, 14:10
A si to kupu mehanizem s cevjo od Zastave ostalo je pa po naročilu narejeno, a se motim?!

Tole puško sem mel že prej oziroma jo jeimel oče za pogone gor pa piko. Zdaj pa sem dal menjat cev, obnovit kopito in nov daljnogled in jo bom mel jaz za čakanje.

sauer202
19. August 2009, 14:40
Kakšno optiko maš gor? Prav vidim in je Meopta?

Holland
19. August 2009, 15:10
Ja. Meopta 7x50.

pmarijan
20. August 2009, 11:50
Tole puško sem mel že prej oziroma jo jeimel oče za pogone gor pa piko. Zdaj pa sem dal menjat cev, obnovit kopito in nov daljnogled in jo bom mel jaz za čakanje.

Sam imam M48 v tem kalibru in jo nameravam "sfrizirat", tako da bom imel večnamenski "stroj":icon_lol:, pa me zanima, koliko je prišla nova cev in obdelava kopita, ter kdo ti je delal (mojstra mi lahko sporočiš na ZS).

Puska
20. August 2009, 13:05
Še nemi na zs prosim. imam enake namene ;)

Bunny
20. August 2009, 16:32
No 8x57is je univerzalen kaliber za moje pojme. sam uporabljam municijo Orix in Vulkan, moram rečt da se na prašičih obnese odlično kar sem jih do zdaj streljav niso naredili niti koraka več četudi ni bil šus 100%, za srnjad pa se je raje izogibam ker od kakega gumbarja ne ostane kaj dosti, potpludbe so nenormalne, iskat pa vam po mojih izkušnjah ne bo potrebno, če je seveda količ kaj prijelo!:icon_twisted:

Holland
20. August 2009, 16:44
To razbijanje je verjetno bolj odvisno od krogle kot od kalibra. Sam sem tudi mladiča in gumbarja z tem kalibrom pa ni blo kašne bistvene razlike kot z starejšimi komadi.

Kolovski
22. August 2009, 11:31
Kot obljubljeno, slikca kupljenega karabina 8x57:

wolf1
23. August 2009, 12:26
Kaliber odličen!

Jaz uporabjam krogle S&B krogla SPCE 12,7g in moram povedat da sem zadovoljen, uporabljam jo za prašiče in jelenjad. Če zadaneš tudi pade in če je slabo zadeto je res dobra krvna sled.

Za srnjad uporabljam doma filane krogle SIERRA 10,2 g in ne delajo veliko škode na srnajdi. Divjad pade v ognju.

Uporabljal sem normine ORYX in nisem bil zadovoljen, ker naredijo ogromne podpludbe na divjadi. Če pa streljaš srninega mladiča, ne ostane veliko od njega.
Za prašiče pa odlična krogla.

Uporabljal sem tudi GECO (jih še občasno), ne vem kako se imenuje krogla, 12,0g in je zelo natačna. Uplenil par kosov srnajdi in kar zadovoljen. Zelo natančna krogla za moje pojme.

Zdaj sem nabavil še dve škatle IGMANA 11g, in potestiram na srnjadi, takoj v začetku sezone. Zelo nizkocenovna municija
Škatla je 18,60€

Z češkimi HPC 12,7 g sem dvakrat falil in nisem dobil potrebnega zaupanja.

wolf1
23. August 2009, 12:28
Pa še krogle (od leve proti desni):
-SPCE (Sellier&Belliot)
-Igman
-HPC (S&B)
-Oryx (Norma)
-Geco ( T - mantel krogla )
-Sierra (doma filane)

Holland
23. August 2009, 22:11
Še jst dodam dve. Prva S&B Barnes XLC in RWS H-mantel.

wolf1
24. August 2009, 14:43
Holland kako se obnaša od S&B Barnes XLC, si že probal na divjadi. Rezultati?

Holland
24. August 2009, 15:19
Holland kako se obnaša od S&B Barnes XLC, si že probal na divjadi. Rezultati?

Sem probal na par kosih srnjadi in moram rečt, da je izhodna rana bla kar velika, po strelu so pa naredili še nekaj metrov. Za kaj več bi moral probat na več komadih. Mogoče ima kdo drug več izkušenj z njo.

Kolovski
24. August 2009, 20:36
Wolf - kaj pa Sierra? Glede na to, da jo polniš, ne more bit švoh:icon_lol: Men je prej v bratovem karabinu 7x64 delala vrhunsko (tudi domačica).

Hubert.ctg
24. August 2009, 21:26
Za SPCE zrno bih vam preporučio da uzmete prvo magnet, a potom i turpiju, te se uvjerite u debljinu tombaka kojom je presvučena čelična košuljica zrna.
Kolega je svojevremeno puno pucao SPCE, te mu se povečalo rasturanje...
Nažalost SPCE nije jedini.

wolf1
25. August 2009, 08:01
Wolf - kaj pa Sierra? Glede na to, da jo polniš, ne more bit švoh:icon_lol: Men je prej v bratovem karabinu 7x64 delala vrhunsko (tudi domačica).

Kolovski zadeva dela 100% in zelo malo razbija, divjad zadeta v bližino plečeta pade na mestu in ne gre neprej. Sem z to kroglo uplenil 10 kosov srnjadi in tele, vse ostalo na mestu. Ne razbija in lepo prebija.

jež
25. August 2009, 10:46
Sam uporabljam 12g GROM (PPU). Zaenkrat mi še ni uspelo upleniti nobenega prašiča z njo, uplenil sem pa jazbeca in eno eksotično vrsto-padlo na mestu. A kdo uporablja to kroglo? Hubert, imate li kod vas neka iskustva sa tom kuglom?

Kolovski
25. August 2009, 10:56
Jež, mi poveš, kje si jo nabavil ter ceno - prek ZS? Na hrvaškem forumu jo kar hvalijo.

Hubert.ctg
25. August 2009, 15:27
Sam uporabljam 12g GROM (PPU).A kdo uporablja to kroglo? Hubert, imate li kod vas neka iskustva sa tom kuglom?
Ja osobno nemam iskustva sa Gromom, jer imam 8x68S karabin. Komentari na našem forumu su izuzetno povoljni, ali je nastao problem nestašice tog streljiva, pošto je uvoznik vjerojatno u banani.
Nisam pobornik monolitnih ili gotovo monolitnih zrna, ve? zagovaram uporabu soft point ili bonded zrna, a koja svu ili gotovo svu energiju prenesu na pogo?enu divljač.
Mislim da se kod monolitnih zrna javlja i problem što dosta energije i brzine zadrže nakon prostrela, pa mogu postati opasni za ostalu divljač, pse ili druge sudionike u lovu.

detel
26. August 2009, 12:21
Se strinjam.

jež
26. August 2009, 14:52
A pri ABC, XLC, TSX, Fail Safe, Naturalis, TBBC,... ni enaka stvar ( kar se tiče deformacije in prebojnosti ter s tem tudi nevarnosti)? Tudi RWS je nekaj bondiral, čeprav ni monolitna krogla, je pa relativno trda...

Hubert.ctg
26. August 2009, 20:54
A pri ABC, XLC, TSX, Fail Safe, Naturalis, TBBC,... ni enaka stvar ( kar se tiče deformacije in prebojnosti ter s tem tudi nevarnosti)?
Naravno da je. Uz to zrna su bezobrazno skupa. Dok postoji Vulkan, Oryx, GameKing ili SST naprijed navedeni nisu mi ni u primisli. Jedino bih možda probao SHH od Saka, kada bih zrna mogao nabaviti, jer mislim da bi mogao jako dobro odra?ivati posao, a isto kao i kod Vulkana nema mogučnosti na se ošteti vrh u spremniku.

jež
26. August 2009, 22:05
Še najraje bi uporabljal kroglo Mega (Lapua), pa je v tem kalibru ne izdelujejo, z njo imam zelo dobre izkušnje v kalibru 308 Win. Pri prej omenjenem trgovcu sem spraševal za HH 13g (Sako), vendar je cena skoraj enkrat večja kot v Frankoniji, tako da sem se odločil zaenkrat za Grom-a. Imam Zastavo M 70 z 46 cm dolgo cevjo in na 100m ni težav z lego zadetkov, v praksi pa upam , da jih tudi drugi udeleženci v lovu ne bodo imeli, glede na to, da omenjena krogla nima tako velike energije, kot ostale-dražje. Večkrat je treba streljat skozi grmovje, v katerega se zavleče ranjena divjad in če bo krogla zadržala smer, bo tudi izgubila nekaj energije ko bo zadela kakšno vejo, tako da bo še (spet upam) zadosti energije, da bo divjad tudi prestrelila. Pri kal. 8x68S pa je ta zgodba malo drugačna... Moje razmišljanje.

jancar
1. June 2010, 07:17
Povečanje arzenala, prenovljena :)

PROF.racoon
16. June 2010, 23:57
No to je pa moja nova ljubica:
štuc, CZ M70, kratka cev (52cm) , kal. 8×57IS, cev kot nova, nizka suhl montaža, nemško naprožilo...
Čez čas bo treba menjati še optiko, ki je sedaj poškodovana eksotična japonska Okta 6×40 z nemškim #4 križem (prvič slišal še manj pa videl).
Moja prva puška in že na začetku točno takšna, kot sem si jo želel. V vseh pogledih!

http://s7.mojalbum.com/stuc-8-57is-foto_2913267_17394728_17928961.jpg

http://s7.mojalbum.com/stuc-8-57is-foto_2913267_17394728_17928960.jpg

PROF.racoon
17. June 2010, 01:22
@jancar: Katero montažo si uporabil za Docterja?

Veper
17. June 2010, 08:30
Profesor ali se mi samo zdi,ali pa je optika resno prekrivljena v zadnjem delu?

muzikant
17. June 2010, 08:35
@jancar: Katero montažo si uporabil za Docterja?

Maknetic, obstaja tudi za suhl pride na zadnjo bazo, cena cca 90 eur.

jancar
17. June 2010, 08:51
Točno, muzkontar :)

ZR7
17. June 2010, 09:56
Profesor ali se mi samo zdi,ali pa je optika resno prekrivljena v zadnjem delu?

Verjetno gre le za fotografiranje od blizu in že malo izraženega fish eye efekta.

narava
17. June 2010, 13:22
Še moja puškica 8 x 57is, Mannlicher Schönauer 1908, nekje iz leta 1920, vse še original.

PROF.racoon
18. June 2010, 00:05
Profesor ali se mi samo zdi,ali pa je optika resno prekrivljena v zadnjem delu?

Dobro vidiš! Optika je resno ukrivljena in vseeno še vedno točna v muš!

Danes sem bil na strelišču. Od štirih šusov s SPCE S&B 12,7g 196grs municijo so bili zadnji trije v grupi 2€ kovanca, prvi šus, ki sem ga oddal z novo puško pa je ostal osamljen 3cm zgoraj levo. Optika je torej, kljub deformaciji, zelo točna. Zelo sem zadovoljen z rezultatom, tudi glede tega, ker v prejšnjih postih piše o slabih rezultatih točnosti SPCE kugel.

Fantje, edino kar me "moti" je to, da puška rukne ko hudič - rezultat boleče rame po samo štirih šusih. Me je prav presenetil odsun nazaj.

Puška nima montirane gume odzadaj na kopitu. Upam, da bo ta kaj pomagala. Grem verjetno že jutri po njo. Črne barve bo...

@narava: Very nice gun! Zelo lepa puškica!

muzikant
18. June 2010, 08:48
Dobro vidiš! Optika je resno ukrivljena in vseeno še vedno točna v muš!

Danes sem bil na strelišču. Od štirih šusov s SPCE S&B 12,7g 196grs municijo so bili zadnji trije v grupi 2€ kovanca, prvi šus, ki sem ga oddal z novo puško pa je ostal osamljen 3cm zgoraj levo. Optika je torej, kljub deformaciji, zelo točna. Zelo sem zadovoljen z rezultatom, tudi glede tega, ker v prejšnjih postih piše o slabih rezultatih točnosti SPCE kugel.

Fantje, edino kar me "moti" je to, da puška rukne ko hudič - rezultat boleče rame po samo štirih šusih. Me je prav presenetil odsun nazaj.

Puška nima montirane gume odzadaj na kopitu. Upam, da bo ta kaj pomagala. Grem verjetno že jutri po njo. Črne barve bo...

@narava: Very nice gun! Zelo lepa puškica!

Profesor,


kratka cev+težka krogla= večji odsun.
Maš določene vrste gum, ki pobereje od 20 do 30% odsuna, lahko pa si omisliš lažjo kroglo.
Važno pa je tudi težišče puške, glede na to da si začetnik mogoče puške ne stisneš dovolj ??

alojz1
18. June 2010, 11:46
citat> Zelo sem zadovoljen z rezultatom, tudi glede tega, ker v prejšnjih postih piše o slabih rezultatih točnosti SPCE kugel.

Tega na tem forumu nisem zasledil. Smo pa kritizirali učinek teh krogel na divjad.
Pred kratkim sem zvedel, da je težji prašič nesel to kroglo celih 10km (razmeroma dober zadetek vendar ni prodornosti).

narava
18. June 2010, 13:46
S to češko kroglo(spce) sem do sedaj streljal z naslednjimi kalibri:

7x65r, 7x57r, 8x57irs, 8x57rs, ter hornet.

V dveh primerih mi krogla ni nesla točno,in sicer 8X57RS IN HORNET.

To so pač moje iskušnje z temi kroglami, pri obeh kalibrih se bili rws naboji točnim, kar izključuje da bi puška trosila. Lahko gre samo za staro zalogo.

Sem pa zadnjič ugotovil tudi to, da se zadetki pri 7x57r precej razlikujejo od škatle do škatle, čeprav naj bi bila polnitev ista. Seveda pa gre za drugo serijo polnitve.

Holland
18. June 2010, 17:01
Kar je meni znano so češke krogle znane po tem, da točnost od škatle do škatle zelo niha. To je predvsem posledica polnitve in ne krogel.

narava
18. June 2010, 21:09
Popolnoma se strinjam.

PROF.racoon
22. June 2010, 21:24
Profesor,


kratka cev+težka krogla= večji odsun.
Maš določene vrste gum, ki pobereje od 20 do 30% odsuna, lahko pa si omisliš lažjo kroglo.
Važno pa je tudi težišče puške, glede na to da si začetnik mogoče puške ne stisneš dovolj ??

Puška je bila stisnjena dovolj (orožje uporabljam več kot 20let). Teža krogle 12,7g in 196grs, na puški pa na koncu kopita samo plastika - mislim, da bo to to.
Katero gumo imate montirano na kopitu, oz. mi jo priporočate? Danes sem gledal gume Pachmayr in Wegu, pa se je težko odločiti...

bena
23. June 2010, 06:52
Profesor lepa puška mi je znana.Ruknt pa mora v ramo ,da veš ,da nimaš palice v rok ampak smrtonosno orodje. Na lovu ko boš streljal na divjad sploh ne boš občutil ,da sploh kaj rukne.

ZR7
23. June 2010, 07:27
... Danes sem gledal gume Pachmayr in Wegu, pa se je težko odločiti...

Guma je guma. Lahko se odločiš za dražje znane znamke, lahko pa montiraš običajne, tiste z znakom srbske ali kranjske firme. So dosti cenejše in prav tako trajne in učinkovite. Pa tudi oblikovno čisto nič slabše.

stjrp
23. June 2010, 11:45
Profesor lepa puška mi je znana.Ruknt pa mora v ramo ,da veš ,da nimaš palice v rok ampak smrtonosno orodje. Na lovu ko boš streljal na divjad sploh ne boš občutil ,da sploh kaj rukne.



Točno tako, jaz ko streljam na divjad z 8x68S slišim samo pok, odsuna sploh ne čutim.

ZR7
23. June 2010, 12:32
Točno tako, jaz ko streljam na divjad z 8x68S slišim samo pok, odsuna sploh ne čutim.

Že res, a vendar je potrebno za uspešno navezo strelec - puška in zaupanje vase in v orožje izstreliti tudi dokaj strelov na strelišču. In če te tam puška "nabuta" pride do podzavestnega strahu pri proženju in napaka pri strelu zaradi katere trpi divjad je tu.
Kdor je rad "tepen" si lahko to privošči na strelišču s kakšno vojaško puško s kovinsko kapo, pa naj uživa.

8x57IS ni hud kaliber, je pa vseeno še pripravnejši in udobnejši z gumijasto ramenjačo.

muzikant
23. June 2010, 12:44
Puška je bila stisnjena dovolj (orožje uporabljam več kot 20let). Teža krogle 12,7g in 196grs, na puški pa na koncu kopita samo plastika - mislim, da bo to to.
Katero gumo imate montirano na kopitu, oz. mi jo priporočate? Danes sem gledal gume Pachmayr in Wegu, pa se je težko odločiti...

Oprosti za mojo opazko, glede na to, da si streljal brez gume in da si pred kratkim spraševal o vpisu v LD sem sklepal, da si začetnik.

Drugače pa ti priporočam Universal Schaftkappe. Mogoče si lahko daš narediti Magna Port ali pa Kick stop v kopito, takrat boš streljal kot z flobertom..

karel
23. June 2010, 13:05
"...Ruknt pa mora v ramo ,da veš ,da nimaš palice v rok ampak smrtonosno orodje..."
To je že res, ampak človek si mora pomagati z ustreznimi dodatki, da mu je streljanje manj boleč užitek...:icon_smile:
Ker se mi, po napisanem zdi, da ta puška vseeno malo preveč "tepe", bi bilo koristno pregledati, v kakšnem stanju je cev - moje mnenje.

P.s.: "bena" poglej ZS.

stjrp
23. June 2010, 18:27
Že res, a vendar je potrebno za uspešno navezo strelec - puška in zaupanje vase in v orožje izstreliti tudi dokaj strelov na strelišču. In če te tam puška "nabuta" pride do podzavestnega strahu pri proženju in napaka pri strelu zaradi katere trpi divjad je tu.
Kdor je rad "tepen" si lahko to privošči na strelišču s kakšno vojaško puško s kovinsko kapo, pa naj uživa.

8x57IS ni hud kaliber, je pa vseeno še pripravnejši in udobnejši z gumijasto ramenjačo.

Pa saj puška ti ne odnese ramo, mogoče malo bolj brcne če jo narobe držiš niso pa to topovi ampak še vedno samo puške, ki če jih lepo primeš nimajo nobenega nevzdržnega odsuna.
Sploh pa za vajo je itak dovolj letni preizkus, pa deset komadov divjadi na leto, vmes gre pa človek itak še kdaj probat, ko kaj pade ali pa udari s puško kam, glih tako za bolj mirno vest, pa kak .22lr je tudi pri vsaki bolj resni lovski hiši. Problem je pa če se človek odpravi na lov dve nedelji na leto, potem pa lahko že skoraj pozabi kako se puško drži ja:icon_lol:

PROF.racoon
23. June 2010, 19:29
To je že res, ampak človek si mora pomagati z ustreznimi dodatki, da mu je streljanje manj boleč užitek...:icon_smile:
Ker se mi, po napisanem zdi, da ta puška vseeno malo preveč "tepe", bi bilo koristno pregledati, v kakšnem stanju je cev - moje mnenje.

P.s.: "bena" poglej ZS.

Cev je kot nova...

Po moje sem si puško preveč stisnil med ključnico in ramenski sklep, moral pa bi jo samo nasloniti na sklep. Bom šel kmalu spet probat, ker me ful vleče...
Bom sprobal še kakšno drugo municijo... Še vedno brez gume...

Kje bi se dalo ugodno dobiti solidno gumo (v črni barvi), ki je primerna za obdelavo (da se prilagodi kopitu)? Srbske in kranjske oznake bodo OK, ker nisem glih na firme udarjen...

dolgin
29. June 2010, 22:26
Ali ima kdo kaj praznih tulcev viška v tem kalibru? Če se vam slučajno valjajo,pa ne veste kam bi z njimi....

lp

karel
30. June 2010, 06:46
Če ti odgovarja, imam kar nekaj tulcev "vijolic" viška.

janez valentic
30. June 2010, 17:52
Puška je bila stisnjena dovolj (orožje uporabljam več kot 20let). Teža krogle 12,7g in 196grs, na puški pa na koncu kopita samo plastika - mislim, da bo to to.
Katero gumo imate montirano na kopitu, oz. mi jo priporočate? Danes sem gledal gume Pachmayr in Wegu, pa se je težko odločiti...

1. Limbsaver
2. Pachmayr Decelerator

zoran26
1. July 2010, 17:50
Risanico tega kalibra uporabljam že več kot 20 let.Moram reči,da sem izredno zadovoljen in da me še ni pustila na "cedilu".Vseskozi uporabljam naboje Igman,ki so po moji oceni kvalitetni in enako kvalitetnega polnenja.Poleg tega so izredno poceni,tako,da bi priporočal tistemu,ki nima že priljubljenih patron naj jih preizkusi.Jasno,da mora biti nastrelitev na ene vrste kroglo.Osebno imam nastreitev na 11g,ker je za srnjad večje teže le prehuda,
Na fotografijah so naboji oznake JS in IS.V čem se razlikujejo?

narava
2. July 2010, 10:48
Med IS in JS ni nobene razlike, pravilno je IS.

karel
2. July 2010, 11:07
Mogoče bo to v pomoč:
http://en.wikipedia.org/wiki/7.92x57mm_Mauser

daco
2. July 2010, 11:19
Tale članek je bil pred leti v lovcu:
http://www.lovska-zveza.si/ftp/glasiloLovec/2006/LOVEC-5-2006.pdf

Na strani 241 je opisana razlika med kalibri 8x57, za vse tiste, ki najbolje ne razumemo angleško:icon_biggrin:

Lp

zoran26
2. July 2010, 17:16
ja hvala.
Očitno, sem tisti članek v Lovcu prespal.Se mi pa dozdeva da bo prišel prav še komu,da bo osvežil spomin.
HV,LP

Pinkfloyd
5. July 2010, 13:55
Na fotografijah so naboji oznake JS in IS.V čem se razlikujejo?

Kot že rečeno, je to oznaka za enak naboj, tale J pa je ubistvu I, pisan v frakturi, različici gotice, ki se je le v Nemčiji ohranila vse do leta 1942. V frakturi tiskani I je zelo podoben J-ju. I pa označuje Infanterie (pehota).

http://www.kuk-ir97.com/gif/MGpupolo.gif - polk WW1
http://www.ir208.co.uk/images/headers/bannerMain.jpg - polk WW2

dolgin
27. July 2010, 20:56
Ali kdo uporablja v tem kalibru kroglo woodleight weldcore? Kako se kaj obnese? Poškodbe na mesu,natančnost?
Hvala in lp

alojz1
28. July 2010, 09:45
Ali kdo uporablja v tem kalibru kroglo woodleight weldcore? Kako se kaj obnese? Poškodbe na mesu,natančnost?
Hvala in lp

To so precej drage krogle, učinek pa ne dosega cene.
Priporočam ti strelivo PP s kroglo Grom (cena pri sosedih je 1€/kos ne glede na kaliber). Ta krogla se odpre do 2,5 kalibra, ne zgubi na teži, ne pušča podpludb vendar zna divjad še malo odskočiti.

jež
28. July 2010, 10:48
... vendar zna divjad še malo odskočiti.
Ja dobro je imet doma krvosledca za to municijo, sicer jo v tem kalibru uporabljam tudi sam.:icon_lol:

detel
28. July 2010, 13:04
Naj ostane kar v trgovini.........:icon_lol:.

jazbec
28. July 2010, 13:17
Grom od PPU-ja se niti pod razno ne odpre do 2.5 premer kalibra. Jo pa tako oglašujejo, ampak jim malo šublar nagaja, ali pa jo merijo po dolžini:icon_lol:

http://www.prvipartizan.com/ppu_grom.php

alojz1
28. July 2010, 14:00
Da pojasnim moje izkušje.
Kroglo Grom delajo samo v treh kalibrih od katerih sta dva kar počasna (308 ali 30 in 8mm)
V kalibru7mm pa imamo velik razpon hitrosti od 7x57 do 7 rem mag.
Sam sem preizkusil to kroglo v 7x65R in učinek je enak kot pri tistih najdražjih monolitnih.
Pri nižji hitrosti pa je dobro imeti pri sebi krvosledca predvsem zvečer, ko je slabša vidljivost.
Naj pa opiše izkušnje kdo, ki jo je preizkusil v 7 rem mag.

POLH
28. July 2010, 14:46
Sam imam kroglo za 7x57R in sem zadovoljen. Ne dela veliko škode na mesu, učinek pa je zadovoljiv. Res pa je, da kak komad še odskoči par metrov.
Videl pa že kar nekaj prašičev uplenjenih s to kroglo v kalibru 7X64. Moram priznati, da je malo krogel, ki bi tako lepo delale.

jež
28. July 2010, 14:58
"Madona, kje vse sem te kopal" in izkopal, da se odpre še 80 % premera krogle (to so amerikanci izmerili). Ma, kako je enak učinek kot pri monolitnih kroglah, če se Grom pri srnjadi, ki je streljana na oko pod pravim kotom skozi rebra, od cca 8mm (vstopna), odpre na cca 14mm (izstopna), pri monolitnih kroglah pa je samo "luknjica noter in luknjica ven". Pa spet nas bo nekdo po riti, zaradi tematike...:icon_confused:

dolgin
28. July 2010, 15:08
od cca 8mm (vstopna), odpre na cca 14mm (izstopna), pri monolitnih kroglah pa je samo "luknjica noter in luknjica ven". Pa spet nas bo nekdo po riti, zaradi tematike...
Nak,ne bo šlo,vsaj pri tem kar sem jaz preizkusil ne. V kalibru .30 sem imel Win. Fail Safe,pa je bil izstrel vedno v velikosti 2€ kovanca (kar še zmeraj ni nič),divjad padala v ognju oziroma v krogu 20 metrov.
Kakorkoli,Grom je že na poti k meni:icon_lol:. Ali kgo uporablja v tem kalibru Sako Hammerhead? Kako se vam obnese?

lp

cvi5k
7. August 2010, 00:44
Kaliber odličen!

Jaz uporabjam krogle S&B krogla SPCE 12,7g in moram povedat da sem zadovoljen, uporabljam jo za prašiče in jelenjad. Če zadaneš tudi pade in če je slabo zadeto je res dobra krvna sled.

Za srnjad uporabljam doma filane krogle SIERRA 10,2 g in ne delajo veliko škode na srnajdi. Divjad pade v ognju.

Uporabljal sem normine ORYX in nisem bil zadovoljen, ker naredijo ogromne podpludbe na divjadi. Če pa streljaš srninega mladiča, ne ostane veliko od njega.
Za prašiče pa odlična krogla.

Uporabljal sem tudi GECO (jih še občasno), ne vem kako se imenuje krogla, 12,0g in je zelo natačna. Uplenil par kosov srnajdi in kar zadovoljen. Zelo natančna krogla za moje pojme.

Zdaj sem nabavil še dve škatle IGMANA 11g, in potestiram na srnjadi, takoj v začetku sezone. Zelo nizkocenovna municija
Škatla je 18,60€

Z češkimi HPC 12,7 g sem dvakrat falil in nisem dobil potrebnega zaupanja.


SPCE sam uporabljam samo za srnjad, še to samo s preže, zaenkrat se je obnesla, ampak sem že slišal velik zgodbic in ji ne zaupam se pa sprašujem, če so resnične... lahko mogoče malo več napišeš o svojih izkušnjah?

HPC pa uporabljam za brakade, prašiči in vse ostalo in ti garantiram, d če prav zadaneš prašič obleži, komaj pa čakam d sprobam na jelenjadi... ne odpovej se ji, probaj še na strellišču, če ti pa ni pa odkupm:icon_lol:
sicer pa za ta denar mislm d dobiš primerno kvaliteto

De_Tomaso
7. August 2010, 23:16
Ne vem kako je v kalibru 8x57, ampak v .308 win mi je HPC 180gr zelo trosil.

cvi5k
9. August 2010, 16:48
[QUOTE=De_Tomaso;57672]Ne vem kako je v kalibru 8x57, ampak v .308 win mi je HPC 180gr zelo trosil.

s kakšno puško pa? nevem, oče je gamsa uplenu na 200m, prej je šu seveda probat ustrelit in je 3 strele v radiju 15-20cm naredu, tko da men ne razmetuje, sigurno. čeprou sem meu pomisleke ker je štuc, sam ni problema.

dolgin
9. August 2010, 17:56
brez zamere,ampak tudi na 200 metrov je grupa 15-20 cm porazna,jaz s tako grupo nebi upal streljat po divjadi.
Lp

Ferenc
13. August 2010, 08:27
Imam dve puški s tem kalibrom, ena za pogone, eno za čakanje in uporabljam naboje GECO 12.0 g. Do sedaj sem uplenil že kar nekaj divjadi s tem kalibrom od jelenjedi, srnjedi,gams, divji prašiči in moram reči, da sem zelo zadovoljen s tem kalibrom. Je pa res, da streljam največ do 200m. Lp

dolgin
8. September 2010, 06:02
No takole nekako je z Gromom: zaenkrat lahko rečem odlična krogla. Natančnost zelo dobra - na 100 metrov se zadetki držijo skupaj,učinek na divjadi pa tudi odličen. Mladica je ob zadetku za pleče obležala v ognju, izstopna rana velika cca. 4 cm. Slike sledijo...

cvi5k
8. September 2010, 11:27
brez zamere,ampak tudi na 200 metrov je grupa 15-20 cm porazna,jaz s tako grupo nebi upal streljat po divjadi.
Lp

Sem že zamenal daljnogled in pri puškarju nastrelil puško- na 100m se krogle držijo skupaj- mal preveč sm prej napisal ni blo glih 15-20cm...

rws
10. September 2010, 12:22
ma se, da ne bom reku kaj, držijo skupaj:icon_wink::icon_lol:
Veliko lovcev poznam, ki uporabljajo, oziroma so uporabljali to kroglo. Po natančnosti je najslabša od čeških, daleč za spce-jem.
V 308win mi je čudovito trosil:icon_smile:

dolgin
10. September 2010, 19:39
Veliko lovcev poznam, ki uporabljajo, oziroma so uporabljali to kroglo. Po natančnosti je najslabša od čeških, daleč za spce-jem.

:icon_lol::icon_lol: ti si mi patron

alojz1
10. September 2010, 20:58
RWS ali kritizaraš iz navade? To kroglo ni uporabljalo veliko lovcev, kot praviš.
Je novost iz PP in se je pri nas težko dobila.
Tudi sam sem jo preizkusil v 308 in je odlična
Sem bil malo daljši kot Dolgin ( ti si mi patron) :icon_lol:

zlatorog
11. September 2010, 08:36
Fanta jaz mislim da je RWS pisal o HPC naboju in ne o GROMU:argue::icon_lol:

alojz1
11. September 2010, 08:58
Fanta jaz mislim da je RWS pisal o HPC naboju in ne o GROMU:argue::icon_lol:

Hvala za opombo. Sem še enkrat prebral in ugotovil, da je upravičena. :icon_redface:

dolgin
11. September 2010, 11:19
Lahko da,sam se je mal zmotu,mislim da je komentiral mojo objavo,da se zadetki z Gromom držijo skupaj. No,kakorkoli,ne glede na njegovo mnenje,meni se krogla zaenkrat obnese odlično,vsaj v 8x57is,bom jo pa verjetno naštimal še v 7 kalibru....

cvi5k
11. September 2010, 12:48
ma se, da ne bom reku kaj, držijo skupaj:icon_wink::icon_lol:
Veliko lovcev poznam, ki uporabljajo, oziroma so uporabljali to kroglo. Po natančnosti je najslabša od čeških, daleč za spce-jem.
V 308win mi je čudovito trosil:icon_smile:

Verjetno mi je puškar naluknjal tarčo potemtakem...(govorim za HPC)...

cvi5k
11. September 2010, 12:54
Cev je pa boroveljska- kakšne pa imate tisti, ki "šimfate" je druga stvar.
Je "najbrž" tudi od tega odvisno...:icon_wink:

rws
11. September 2010, 14:55
Se opravičujem za moje nejasno pisanje:icon_wink:
Sem šele zdaj videl, da je tudi dolgin napisal, za ppu grom, da se mu zadetki držijo skupaj.
Seveda sem komentiral s&b hpc, in ja, alojz1, čehov ne maram:icon_wink:

Grom bi pa z veseljem uporabljal, če bi v .30 kalibru imeli lažjega, od 130-150gr.

dolgin
11. September 2010, 21:22
Kar brez skrbi,ti ga vzemi takega kot je,pa se pusti presenetit (škatla pride okol 20,tko da je zlo pocen,pa verjetno neboš razočaran...).

rws
11. September 2010, 23:04
Se zna zgodit, da bom naročil samo krogle.(38€/100kom)

dik
12. September 2010, 15:32
zanima me kako umazana je cev po strelu in ali imas take probleme pri ciscenju kot pri igmanu ,saj pri slednji municiji se ne da cevi spravit k pameti nekaj dni

hvala za odgovore

ps

kako kaj ostajajo pujsi z gromom...

cvi5k
12. September 2010, 22:21
Zna bit, da tudi z hpcjem pade.... lojz1: ustreljen čez mehanske merke pod daljnogledom. (brez buške na čelu:icon_wink:)

alojz1
13. September 2010, 20:46
Zna bit, da tudi z hpcjem pade.... lojz1: ustreljen čez mehanske merke pod daljnogledom. (brez buške na čelu:icon_wink:)

Lepo, lepo:icon_lol:
A sedaj mi bo vsak pisal, ki jo bo srečno odnesel ?

rws
13. September 2010, 23:44
Sm že streljal na 10m z 6x povečavo, ne vidim nobene potrebe po nekih mehanskih merkih:)
pa tak pujs pade tudi z navadno svinčenko, zakaj s hpcjem nebi:icon_wink:

detel
14. September 2010, 13:43
Res, da je slika na blizu z optiko nekoliko nejasna ampak se da.

cvi5k
15. September 2010, 11:34
:icon_biggrin:ne bom se spet spuščal v to temo, tako kot sem rekel, kakor komu paše...

Kolovski
7. October 2010, 13:05
Vprašanje: a ima kdo kaj viška 8x57 tulcev, da se mu valjajo doma?

Sicer pa glede groma: sva z Dolgijem zadnič streljala, pa na 80m s rdečo piko dela zelo v redu grupo...

zajec
8. October 2010, 06:18
Kolovski, dej povej kako dela na srnah,prašičih in kolk purflna, pa kerga filaš za groma.

alojz1
8. October 2010, 09:50
Kolovski, dej povej kako dela na srnah,prašičih in kolk purflna, pa kerga filaš za groma.

Jaz polnim 8x57 z N140, 48 grain. Sem pa že napisal, da monolitne krogle delajo pri vsej naši divjadi enako izstopno rano pa naj bo to lisica ali jelen. Sonoči je padlo tele z 308 in kroglo grom na mestu. Izstopna rana velikosti kovanca. Brez podpludb. Z 7x64 pa ta teden jelen skozi obe lopatici, enaka rana, tudi na mestu. Enako je tudi pri 7kg jagenčku. Zato sklepam, da so te krogle univerzalne za vso divjad. (srbi pravijo da so za lov od arktike do antarktike):icon_lol:

Franc
9. October 2010, 19:45
Za kako težko kroglo,je ta repcetura Alojz1 !??

alojz1
9. October 2010, 19:59
Za groma 8mm.
Delajo namreč samo krogle 7mm - 10,2 g, cal.30 -11g in 8mm -12g.
Seveda polnjenje ni maksimalno ampak je z njim lepše streljati. Pa tudi zadetki se ujemajo npr. z češkimi naboji.

pikolis28
11. October 2010, 11:14
na 7x65r gre srnad se ked hudic:icon_confused:

rws
11. October 2010, 12:40
gre, ker kaliber ne velja:icon_wink:

muzikant
11. October 2010, 13:07
gre, ker kaliber ne velja:icon_wink:

Zadet je treba na pravo mesto.:icon_wink:

Primerno kroglo je treba izbrat.:icon_wink:

pikolis28
11. October 2010, 13:34
Zadet je treba na pravo mesto.:icon_wink:

Primerno kroglo je treba izbrat.:icon_wink:

ta krogla se na 7x65r ne obnese na srnadi na tezji divjadi pa verjamem da je vredu.tko da bom kar na vulkanu ostal

Kolovski
25. October 2010, 18:54
Evo, prenovljen "Mauzi" - pomoje na 3. strani te teme je stara podoba te puške (zdej je na puški weaver šina, burrisovi Zee Signature obročki ter Burris Euro Diamond 1,1-4x24 z rdečo pikco)

De_Tomaso
29. October 2010, 21:47
Tole kopito mi je resnično všeč in me zanima koliko cirka stane takšno kopito, oziroma obdelava obstoječega v tako lično obliko? Lahko na ZS.

Drugače pa Kolovski, vsekakor lep kos in veliko lovskih užitkov z njim.

hunterxxxl
29. October 2010, 22:32
Fantastična transformacija.. Lep kos orožja..

De Tomaso, tako kopito te pride malo čez 300€.

Jaka Ambrožič
31. October 2010, 19:30
Izredno dobro in kvalitetno opravljeno. Obilo strelskih užitkov ti želim!
Lp. Jaka!

Kolovski
1. November 2010, 18:45
Takole kopito pride 260€. ZA več info - ZS. Hvala za pohvale.

hunterxxxl
1. November 2010, 19:18
U lepa cena, sem mislil da si več odštel zanj. :icon_biggrin:

GregaK
19. February 2011, 15:49
No evo dočakal!
Moja nova pridobitev MAn.-Sch. model GK štuc, v kalibru 8x57!
Malce jo bo potrebno dodelati, ampaj želja se je izpolnila!

GregaK
19. February 2011, 15:55
No še slikca!

jancar
21. February 2011, 06:36
Lepa, naj ti lepo služi.

narava
21. February 2011, 07:14
Predlagam ti da jo nič ne dodelaš ali spreminjaš, saj boš lahko uničil njeno originalnost in s tem zmanjšal vrednost puške.

Veper
21. February 2011, 10:09
Vrednost puške ni pomembna če ti ne leži in je zato uporaba manj uspešna. Ti jo kar dodelaj in si jo prilagodi tako da ti bo "prav padla", in če jo še o?istiš tudi kopito ,dodaš novo gumo pa bo tisto kar si si želel.

GregaK
21. February 2011, 10:19
Pri dodelavi sem mislil bolj na lepotne popravke, kot pa na kašne drastične posege! Tko da se ni treba bati, da bi puška izgubila svojo originalnost!

LZ
Grega

dik
21. February 2011, 13:10
grega kje si staknil to zadevo???? bi bil tudi jaz interesent za kaj podobnega aja pa še cena prosim.....?????

GregaK
21. February 2011, 15:05
Tole sem dobil v Frankoniji. Cena pa neverjetnih 150 € (res brez heca) + 50€ da so mi jo spravil v Slovenijo. :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Še danes se mi smeji!

cvi5k
21. February 2011, 16:02
Temu se pa reče dober nakup:icon_lol:... Imam tudi jaz en štuc 8x57 Mannlicher-schonauer doma, s kruppovo cevjo, ki je kot nova, je ležala v nekem skladišču, samo nima polnega oblesja, puška krasna za brakirat, ni kaj, jaz jo mam za bolj zahtevne terene, tako da če padem mi ni hudo- bom pa najbrž enkrat letos dal kako piko ali kaj podobnega gor. V bistvu sem zelo zadovoljen z njo, je lahka, natančna, edina stvar, ki me moti je ta varovalka, najbrž zato, ker je nisem navajen, ker imam drugi štuc mauser in nima te vojaške varovalke (nevem kako se ji prav reče, mi ji rečemo tako?!?) ampak jo ima na vratu. Kar se pa gume tiče, nevem, jaz je nimam gor, pa se mi zdi, da ni toliko odsuna, sicer je pa najbolje, če sam probaš kaj ti odgovarja, skratka naj ti dobro služi...

hunterxxxl
21. February 2011, 16:03
U lep komad, naj ti služi.
To je puška 1-A.
150 €:icon_confused:

GregaK
21. February 2011, 16:25
Hunterxxxl res, no!

Ti pošljem račun če hočeš! Tud sam nisem mogel verjet, ko so me poklical da to ni napaka, ker sem najprej mislil da je mišleno 1500€!

Še papirje do konca zrihtam, potem pa poročilo o uspehih!

hunterxxxl
21. February 2011, 16:36
No vesel bodi da si jo dobil za tako ceno.
Vidim da se res splača kupovat te reči v Nemčiji.
Pri naših zbirateljih orožja bi takle model dobil za minimalno 1200€.

.243 Win.
4. October 2011, 07:57
Imam možnost kupit odlično ohranjeno kranjsko karabinko 8x57 IS. V lovišču imamo predvsem srnjad se pa v zadnjih letih vse pogosteje pojavljajo divji prašiči in nekaj malega jelenjadi. Predvsem zaradi tega se odločam za nakup večjega kalibra. Zanimajo me vaše izkušnje s tem kalibrom pri lovu na srnjad (podpludbe, velike izstrelne rane,..).Katero kroglo priporočate za srnjad ?

alojz1
4. October 2011, 08:03
Po toliko debatah še vedno povezujemo večji kaliber z večjimi poškodbami.
Po tej logiki bo morale biti rane 9,3x74 gromozanske.
Ti kar nabavi to puško in vzemi Grom ali Mega kroglo (pa še cel kup jih je) in boš zadovoljen.

main757
4. October 2011, 08:46
Bodi previden, če se je streljalo z vojaško municijo.

alojz1
4. October 2011, 08:57
Bodi previden, če se je streljalo z vojaško municijo.
Previdnost pa je na mestu. Jaz bi puško dal v pregled puškarju. Sem dvakrat naletel na puško, ki je trosila čeprav cev ni bila nagrižena. Je lastnik streljal stare vojaške naboje z jeklenimi kroglami.
Torej obvezen preizkus na strelišču ali puškar.

kuglaabc
4. October 2011, 09:42
Kakšne pa so to stare vojaške jeklene krogle???

Veper
4. October 2011, 10:09
Kakšne pa so to stare vojaške jeklene krogle???
Tudi jaz jih še nisem videl.Videl sem pokositrane ampak jeklene pa samo v kalibru 12 za ostrostrelske specijalce pa še to mi jih je predstavil proizvajalec slučajno. Drugače pa 8x57is je izreden kaliber in uporaben za prav vso visoko divjad.

kuglaabc
4. October 2011, 10:47
A to za šibrovko 12?

jancar
4. October 2011, 12:15
Mislm da je hotu napisat 12,7x99!

Veper
4. October 2011, 12:42
A to za šibrovko 12?


Ja ja saj tudi 8x57 is bi moralo pisati 7,9x57is če smo dlakocepski. Pa tolerance v premerih krogel za kalibra 30 in 7,62 pa še kaj bi se našlo predvsem če se ukvarjamo z iskanjem dlake v jajcih kajne Kugla ABC.

alojz1
4. October 2011, 15:41
Kakšne pa so to stare vojaške jeklene krogle???
Krogle so sicer iz železa z trdim jedrom (prebojne). In ker so bile še iz vojne so bile temu primerno zarjavele.

kuglaabc
4. October 2011, 16:30
alojz1, ne bo držalo.
Plašč krogle je bil tudi že takrat iz mehkega plavnega železa z nanosom bakra ali niklja. Zato jo je načel zob časa in je korodirala. Čeprav so imeli strelivo za pehotno orožje lakirano, zaradi vlage.
Jedra prebojna, označevalna, zažigalna ali kombinirana so bila v vsakem primeru utisnjena v sloj svinca. Ravno zaradi obrabe cevi, presneto dobro so vedeli kaj delajo na tem področju. Za posebne namene je imela nemška vojska tudi kroglo z aluminijastim jedrom, na zunaj je bila povsem enaka klasični krogli. Ločiš jo šele po delaboraciji naboja in prerezu krogle.
Mimo grede, krogle Lapua MEGA v kalibru 8 mm, oz. .323 Dia. za ponovno polnjenje ni.
Lp.

alojz1
4. October 2011, 16:43
Imaš prav. Sem te naboje videl in so bili tako zarjavele krogle, da jih je z brusnim papirjem čistil. Tulci medeninasti. Krogle Mega pa res ni v 8mm. Je pa Grom zelo soliden.

Kolovski
4. October 2011, 20:10
Imam 8x57, to je za vso slovensko jago čisto zadosti. Imam 13g Sako Hammerhead, domače polnenje... to je to - zaenkrat zelo zadovoljen in ne menjam. Z lapuo Mega sem pa videl, kako je 60kg lanščakinja, zadeta za plečko, šla še 300m - sicer krvna sled dobra, ampak vseeno (vprašajte Dolgija...).

PROF.racoon
18. June 2013, 10:58
Vse in še več o 8x57is (v nemščini):

http://www.8x57is.de/index.html


Priporočam...

PROF.racoon
19. June 2013, 08:36
A se da kje dobiti serijsko polnjene TTSX, GMX ali podobne (v 8x57 seveda)?

Je kdo uporabljal XRG od S&B? Kako se mu je obnesla? Katere druge popolnoma "lead free" (serijsko polnjene)?

Razmišljam, da bi menjal Grom, s katerim sem bil sicer zadovoljen, vendar me vseeno moti svinec v njem (divjačina je vsak teden na mizi). Kljub temu, da je v njem relativno malo svinca, se drobci razletijo, če prime kakšno kost...

PROF.racoon
25. June 2013, 16:52
A res nihče?

PROF.racoon
28. June 2013, 09:24
Če koga zanima:
http://www.rs-waffen.de/shop/Munition/RS-Munition/8x57-IS---145gr-Aero--RS-.html
in
http://www.faber-munition.de/ - tukaj je AERO cenejši, če pošljemo lastne tulce (krogla je tudi težja).

miš93
28. June 2013, 09:32
A res nihče?

http://www.jaguar-geschosse.de/inhalt/produkte.html

http://www.jaguar-geschosse.de/img/Jaguar%20Katalog%202013.pdf

PROF.racoon
28. June 2013, 17:40
http://www.jaguar-geschosse.de/inhalt/produkte.html

http://www.jaguar-geschosse.de/img/Jaguar%20Katalog%202013.pdf

Sem gledal tudi te... 9,9g in GEE čez 180m v 8x57... Podobno kot pri AEROtovi lažji krogli...

Sem se danes ustavil v PO in naročil Hornady GMX (http://www.hornady.com/store/8X57-JS-IS-180-gr-GMX-Superformance-International/)...

PROF.racoon
28. June 2013, 17:44
8X57 JS (IS) 180 gr GMX? Superformance? International™

http://www.hornady.com/store/images/T/82297.jpg

http://www.hornady.com/assets/images/products/ammo/cutouts/ammo-gmx-cutaway.jpg

http://www.hornady.com/assets/images/products/ammo/mushrooms/30370-30cal-150gr-GMX-velocities.jpg

http://www.hornady.com/assets/images/products/bullets/cutouts/bullets-GMX-Cutaway.jpg


Od letos tovarniško polnjeni tudi v 8x57...

PROF.racoon
28. June 2013, 17:49
Še balistični podatki:
http://www.hornady.com/assets/files/ballistics/Superformance-Intl-ballistics.pdf

alojz1
28. June 2013, 18:26
Kakšna pa je cena? Verjetno je 3x dražji od Groma.

Falco
28. June 2013, 21:17
Podobno kot Alojza me zanima cena in pa kaj pravi v PO glede roka dobave?

PROF.racoon
28. June 2013, 23:04
14 dni, cca 2€ po komadu...

Če hočeš, da ti Grom napolnijo pri oglaševalcu na tem forumu je Grom 1,5€ (tovarniški 1€).

Toliko divjadi kot postrelim, bo 2€ odlična cena glede na to, da bom tudi vedel, da v divjadi ni nobenega svinca (poglejte tudi cene ostalih renomiranih proizvajalcev krogel in streliva). V nekaterih Nemških deželah je uporaba krogel, ki vsebujejo svinec že prepovedana...

Kako se bo GMX obnesel na divjadi, pa bomo še videli...

Falco
28. June 2013, 23:32
Super, hvala za info biggrin

alojz1
29. June 2013, 08:00
14 dni, cca 2€ po komadu...
Kako se bo GMX obnesel na divjadi, pa bomo še videli...
Cena ugodna.
Kako se bo obneslo pa ni kaj ugibati. Kot vse druge monolitne. Deformira se enako kot Grom.

Bokarca
29. June 2013, 09:11
Po ameriških forumih sem bral o izkušnjah uporabnikov, da naj bi bila krogla pretrda in se včasih ni oz se je zelo malo deformirala. Ima kdo tudi tukaj takšne izkušnje?

alojz1
29. June 2013, 10:58
Drugače povedano. Krogla je za večje hitrosti kot jih ima v kalibru 8x57.
Za 8x68 je idealna.

PROF.racoon
30. June 2013, 13:12
Ker je GMX krogla v 8x57 nova (ven je prišla kakšen mesec nazaj), je verjetno zelo malo oz. nič izkušenj. Bomo videli, kako se bo obnesla...

Drugače pa je hitrost pri tovarniškem GMX večja (na ustju 823m/s in na 100m 753m/s) kot pri tovarniškem Gromu...

PROF.racoon
30. June 2013, 13:17
Po ameriških forumih sem bral o izkušnjah uporabnikov, da naj bi bila krogla pretrda in se včasih ni oz se je zelo malo deformirala. Ima kdo tudi tukaj takšne izkušnje?

V 8x57?

8x57, 9,3x62 in ostali "evropski" kalibri so v GMX namenjeni samo za izvoz (***Not for sale in the United States. Export product only***)... Mislim, da do njih vseeno pridejo...

Bokarca
30. June 2013, 14:28
Krogla ni nova, prvič pa je uporabljena v tem kalibru ( serijska polnitev). Seveda zato ni nobenih izkušenj z njo v tem kalibru, razen če jo je kdo uporabljal pri polnjenju. Po forumih pa sem bral izkušnje nekaterih ameriških lovcev o slabem odpiranju. Seveda so te izkušnje tako + kot -, eni jo hvalijo drugi kontra. Bo treba glih sprobat . Je pa res, da je uraden podatek, da GMX rabi za deformacijo hitrost vsaj 2000 fps, medtem ko naj bi se TTSX odpirala že pri 1600 fps.

PROF.racoon
30. June 2013, 15:31
Ker je GMX krogla v 8x57 nova (ven je prišla kakšen mesec nazaj), je verjetno zelo malo oz. nič izkušenj. Bomo videli, kako se bo obnesla...
.
.
.

Še enkrat si preberi Bokarca...

alojz1
30. June 2013, 15:36
Tudi jaz mislim, da krogla ni nova. Je v prodaji že dalj časa. Le napolnjenih nabojev z to kroglo ni bilo.
Kot smo že večkrat rekli. Za dobrega strelca bo tudi v 8x57 odlična. Za mehko pa verjetno ne.

Bokarca
30. June 2013, 15:47
No saj sva mislila isto, le napisala vsak drugače biggrin biggrin

PROF.racoon
30. June 2013, 22:21
Je bil favorit TTSX, vendar ga nisem našel tovarniško polnjenega... Bomo probali GMX, pa bomo videli, kaj bo pokazal...
Drugače sem gledal tudi Exergy 12,7g...

mahrenberg
6. July 2013, 22:32
Krogla v bistvu je nova..za ta kaliber :OK: ( prej je niso delali v .323 )

elk77
5. December 2013, 21:06
Pozdravljeni,

zanima me če ima kdo izkušnje kako je z natančnostjo same puške(original.mauserke ali c.zastave), če se je prej streljalo z vojaškimi naboji(7.9mm)...

Skratka koliko to škoduje cevi puške?

Lp Boris

alojz1
5. December 2013, 21:42
Pozdravljeni,

če se je prej streljalo z vojaškimi naboji(7.9mm)...

Skratka koliko to škoduje cevi puške?

Lp Boris
Nič ne škoduje, če je bila pravilno čiščena. V nasprotnem primeru pa je cev hudo nagrižena kar ji vsekakor ne koristi.

brenneke
5. December 2013, 22:12
Razen če so bile krogle jeklene. Potem bo cev kmalu za stran oz. je že.
V nasprotnem primeru bi morala cev biti brezhibna tako kot je napisal alojz.

junior
20. December 2013, 11:31
No, nekaj časa je že poteklo od kar ste omenjali Hornady 180 gr GMX? Superformance? International za 8x57 :) kakšne so izkušnje? kje se da dobit zadevo? :)

mahrenberg
3. March 2014, 08:54
V četrtek sem imel namen kupit Superformance municijo, sam je še niso dobli..je pa baje na poti :) ( v Postojni )

lp

PROF.racoon
3. March 2014, 10:52
Ma kaj še zdaj ni prišla al je prejšnja pošiljka pošla?

Sem jo naročil že lani, potem pa sem kupil drugo puško... ;)

alojz1
3. March 2014, 11:40
V četrtek sem imel namen kupit Superformance municijo,
Končno nekdo, ki ve kaj bi rad.
To strelivo dosega večje hitrosti pri manjšem pritisku. Ves smodnik zgori in odda energijo do konca cevi. Zato je odlično tudi za krajše cevi in močnejše kalibre (najmanjša izguba hitrosti)
Če pa je še z GMX kroglo je pa v 8x57 zadetek v polno. biggrin
Tisti, ki z tem strelivom ne bo zadovoljen naj raje palico kupi in ribe lovi.

PROF.racoon
3. March 2014, 13:15
Alojz, Hornady Superformance je polnjen z GMX kroglo...
To municijo sem lani naročeval, ker je bila ena izmed redkih serijsko polnjenih z monolitnimi kroglami...

Mahrenberg, poročaj, kako se ti bo obnesla...


Sedaj sem dal polnit že Barnes TTSX 250gr za 9,3x62...

Bokarca
3. March 2014, 13:39
V Postojno hodi GMX že od lani julija enkrat...Očitno so šele začeli kopat rudo za baker, tako da je pot do končnega izdelka še dolga.

Alojz1 glede GMXa v 8x57IS, imaš že kakšne uzkušnje ali govoriš na pamet?

Na tujih forumih sem bral, da GMX rabi višjo hitrost da se odpre kot denimo TTSX. Za TTSX garantirajo odpiranje še pri 2000 fps, medtem ko naj bi GMX rabila vsaj 2400 fps.

Zato me zanimajo dejanske izkušnje z tem strelivom.

Bokarca
3. March 2014, 14:10
Končno nekdo, ki ve kaj bi rad.
To strelivo dosega večje hitrosti pri manjšem pritisku.

To ni res. Max tlak je enak, do njega pa pride hitreje in tudi dlje časa traja, zato ima krogla večjo hitrost.

http://www.hornady.com/assets/files/superformance-technology.pdf

3. stran

alojz1
3. March 2014, 14:12
Seveda bi imel v 8mm lažjo kroglo kot je 180 grain. Je pa tako, kot smo večkrat napisali. Pri dobrem strelu že premer krogle dela svoje (srnjad). Pri večji divjadi se pa sigurno odpre. Sploh pa hitrost z tem polnjenjem ni tako majhna. Nisem osebno preizkusil. Pa saj ni treba vsakič ameriko odkrivat. Light magnum polnitve so 10% hitrejše kot običajne pri manjšem tlaku. To je pa za 8mm že dovolj.

mahrenberg
3. March 2014, 16:46
Ma kaj še zdaj ni prišla al je prejšnja pošiljka pošla?

Sem jo naročil že lani, potem pa sem kupil drugo puško... ;)

Mislim, da je še sploh ni blo :icon_wink:

mahrenberg
3. March 2014, 16:50
Končno nekdo, ki ve kaj bi rad.
To strelivo dosega večje hitrosti pri manjšem pritisku. Ves smodnik zgori in odda energijo do konca cevi. Zato je odlično tudi za krajše cevi in močnejše kalibre (najmanjša izguba hitrosti)
Če pa je še z GMX kroglo je pa v 8x57 zadetek v polno. biggrin
Tisti, ki z tem strelivom ne bo zadovoljen naj raje palico kupi in ribe lovi.

Municijo bom nabavo (če nebo prehuda cena) predvsem zato, da vidim kaj se bo dogajalo, ker izkušnje s TTSX so zaenkrat slabe ( .300WSM in 8x57IS ). Če mi bo všeč bom verjetno začel pol tud sam basat to kroglo-morem nekak zamenjat oryx :icon_wink:

alojz1
3. March 2014, 17:40
Cena je bila pod 2 €. Krogla SST. Ne vem pa, če je tudi v 8mm.

Deerhunter
3. March 2014, 18:39
Zakaj boš menjal oryx?


Municijo bom nabavo (če nebo prehuda cena) predvsem zato, da vidim kaj se bo dogajalo, ker izkušnje s TTSX so zaenkrat slabe ( .300WSM in 8x57IS ). Če mi bo všeč bom verjetno začel pol tud sam basat to kroglo-morem nekak zamenjat oryx :icon_wink:

Jaz bi drugače tudi probal to Superformance strelivo, če bi se ga kje pri nas sploh dalo dobiti. Mene sicer bolj drži Interbond krogla. Je pa tole strelivo z GMX kroglo, kar drago. Na nemških straneh gledam, je cena skoraj 60 € po škatli v kal 8×57.

alojz1
3. March 2014, 19:06
Zato pa skandinavci uporabljajo dve podobni krogli. Drago samo za divjad in poceni z enako krivuljo za papir.
Sam sem uporabljal smodnik N540. Neverjetno tih pok (na lovu so sosedje ocenili kot pištolo). Smodnik ves zgori v cevi. Daljše potiskanje krogle (diagram pritiska je bolj raztegnjen) tudi zmanjša odsun.
Kasneje sem preizkusil DO 73,6 ampak je občutna razlika. Tudi v ceni.
Najboljša varianta je GMX krogle kupit in polnit bolj na večjo hitrost. Če naši trgovci ne bodo nič zrihtali.

rws
3. March 2014, 20:09
Neverjetno tih pok (na lovu so sosedje ocenili kot pištolo). Smodnik ves zgori v cevi. Daljše potiskanje krogle (diagram pritiska je bolj raztegnjen) tudi zmanjša odsun.
Kasneje sem preizkusil DO 73,6 ampak je občutna razlika.

Smodnik zgori v prvi polovici cevi, pa je to 73,6 Lovex ali pa n540.
Za pok pa ne bom kaj trdil, bi blo potrebno testirat z merilcem jakosti zvoka:icon_wink:

alojz1
3. March 2014, 20:45
Smodnik zgori v prvi polovici cevi, pa je to 73,6 Lovex ali pa n540.
To enostavno ni res.
Citat:
N500 serija Vihtavuori daje najboljše rezultate za dodatno hitrost in razdaljo s težkimi kroglami. Ti visoko energetsko smodnik je narejen iz zrn prahu, ki so izboljšane z nitroglicerina, zaradi česar je gostejši in bolj energetsko bogata prahu. Načrt Vihtavuori je ustrelil off težke krogle za dolge razdalje ter z zaračunavanjem te smodnik lahko poveča hitrost moč do 50m / s, z izredno natančnostjo, brez večjega pritiska.

Samo to razloži. Kako z istim pritiskom dosežeš večjo hitrost iste krogle, če je čas izgorevanja enak.
Opomba: američani trdijo celo, da z manjšim pritiskom dosežejo do 100m/s večjo hitrost pri teh Light magnum nabojih. In to v krajših ceveh.

rws
3. March 2014, 21:33
Smodnik v vsakem primeru zgori v cevi, kroglo pa potiskajo smodniški plini. Seveda ta dva smodnika ne gorita enako hitro, hočem pa reči da oba zgorita že pred ustjem cevi. Ne poznam podatkov o energijski vrednosti smodnikov. Ima pa res ta n500 serija(v tem primeru n540) večjo od ostalih, zaradi tega pride potem do večje hitrosti krogle, ima pa n540 zelo podobno hitrost izgorevanja kot n140, celo počasnejši je n540, če pogledaš burning rate od Vihtauorija.

Tistih ameriških 100m/s je pretiravanje na polno, realnih je nekje med 30-50m/s, tut če pogledaš Hodgdonove podatke.

alojz1
3. March 2014, 21:54
Prvič napišeš v vprvi polovice cevi. Potem popraviš do konca cevi. In hočeš energijske podatke.
Hodgdon ni takšen. Tudi dvokomponentni serije DO ne.
Bolj na kratko. Tisto Superformance strelivo je za 8mm in tiste lovce, ki hočejo malo večjo hitrost pravo.
Ne najdem pa tabel in krivulje krogel z klasičnim in tem strelivom. Je pa občutno bolj rezantna.
RWS do sedaj bi se že lahko naučil, da ne pišeš kar nekaj. Vsaj kaj preberi prej.
Jaz poznam samo n500 serijo kot light mag. Ameriških ne poznam zato ne vem kaj oni polnijo da jamčijo takšno hitrost.

rws
3. March 2014, 22:56
Je res že en čas kar sem bral o izgorevanju smodnika, vendar se dobro spomnim, da je blo rečeno da ko je izgorevanje smodnika končano, ima krogla cca 60% končne hitrosti in tudi zna bit, da zgori do nekje polovice cevi, sem pa potem namerno napisal, da zgori do konca cevi, da bi blo bol jasno, da se ne strinjam s tem, da n540 zgori v cevi, lovex DO73.6 pa kot da ne, oba zgorita v cevi.:icon_wink:


Light magnum serija je bila od Hornadyja, preden so jo preimenovali v Super(per)formance:icon_wink:
V teh nabojih se uporablja Hodgdon Superformance smodnik.

Bokarca
4. March 2014, 01:29
Tukja imate tabelo za Hornady Superformance international:

http://www.hornady.com/assets/files/ballistics/2014%20Superformance%20International%20Ballistics. pdf

Recimo če vzamemo za primerjavo RWS Evolution v 8x57JS ima le ta padca 65,9cm na 300m (v primeru nastrelitve na 100m), Superformance pa 45,6 cm. Eloution green pa ima še manj, 35,7 cm. Lotz mullerjeva pa še malo manj :)

cak
4. March 2014, 01:31
Je res že en čas kar sem bral o izgorevanju smodnika, vendar se dobro spomnim, da je blo rečeno da ko je izgorevanje smodnika končano, ima krogla cca 60% končne hitrosti in tudi zna bit, da zgori do nekje polovice cevi, sem pa potem namerno napisal, da zgori do konca cevi, da bi blo bol jasno, da se ne strinjam s tem, da n540 zgori v cevi, lovex DO73.6 pa kot da ne, oba zgorita v cevi.:icon_wink:


Light magnum serija je bila od Hornadyja, preden so jo preimenovali v Super(per)formance:icon_wink:
V teh nabojih se uporablja Hodgdon Superformance smodnik.

Če pogledaš tabelo, katero je Bokarca nalimal na prejšnji strani, boš videl, da light magnum in superperformance ni istobiggrin

Deerhunter
4. March 2014, 09:09
Med Light Magnum in Superformance je velika razlika. Niso serije Light Magnum samo preimenovali v Superformance, ampak so serijo Light Magnum ukinili, ker je z uvedbo Superformance postala zastarela. Razlika je v tem, da so pri Light Magnum polnili nadstandardno močne količine počasi gorečega smodnika, s čimer so malo povečali hitrost, hkrati pa je precej tega smodnika izgorelo izven cevi, kar je zaradi pritiskov in plinov, ki so sledili projektilu, močno povečalo pok in odsun. Superformance strelivo pa uporablja nove najmodernejše hitro gorljive smodnike, ki so posebej prilagojeni za vsak kaliber in težo krogle, tako da izgorijo do konca preden krogla zapusti cev, s čimer vso energijo prenesejo na kroglo, hkrati pa ni opazno povečanega poka in odsuna. Rezultat tega je torej nekoliko višja hitrost projektila brez neželenih učinkov "fireball" efekta.
Takole naj bi bilo v teoriji, koliko pa to pomeni v praksi, bo pa potrebno šele preizkusit. Gotovo nekaj pomeni tistim, ki streljajo na daleč, ter kot je napisal Alojz, v primeru počasnejših kalibrov, kot je npr. 8×57, katerim za boljše delovanje monolitnih krogel prav pride malo večja hitrost.
Morda pride prav tudi v primeru kakšnega 308win, ker pri uporabi takega streliva takorekoč skorajda dosežemo performans standardnega 30-06, vendar pri krajši cevi in krajšem zaklepu. Ali pa v primeru puške s kratko cevjo, saj to strelivo bolje prenaša kratke cevi kot konvencionalno strelivo. Naj bi izgubilo približno polovico manj hitrosti pri "20" cevi, kot konvencionalno strelivo. Tako trdi proizvajalec. Vprašanje pa je, da če ima nekdo potrebo po tistih nekaj metrih/s več hitrosti, ali ne bi bilo boljše že v štartu kupiti malo hitrejši kaliber, kot pa potem iskati tole municijo, katero bo očitno pri nas kar težko izvohati. Če bo kdo kaj našel, lahko tudi meni javi na ZS, sem zainteresiran.

rws
4. March 2014, 11:50
Je res novodobno čudo tale Superformance, 872m/s v 308win 9.72g gmx!tudi pritiski niso ravno nizki, kolikor vidim v reloading podatkih.
Takrat so tudi za Light magnum pravili, da doseže večjo hitrost pri enakem tlaku! V bistvu pa je bil isti bullshit, kot pa je zdaj ta superformance, niti pa ne paše v vseh kalibrih.
Tako za info, barnes ttsx 9.7g v 308win z Hodgdon blc2 smodnikom doseže skor 900m/s hitrosti.

Deerhunter
4. March 2014, 12:38
Zato sem tudi napisal, da je to teorija, katero prodaja tovarna. Kako bo v praksi bo pa potrebno preizkusit. Izmerit iz enake puške naboj z enako težo, katerega smo do sedaj uporabljali, ter novi Superformance. Pa se bo videlo ali je kaj razlike. Še posebej bi se morala razlika videti pri kratki cevi.



Takole naj bi bilo v teoriji, koliko pa to pomeni v praksi, bo pa potrebno šele preizkusit.


Je res novodobno čudo tale Superformance, 872m/s v 308win 9.72g gmx!tudi pritiski niso ravno nizki, kolikor vidim v reloading podatkih.
Takrat so tudi za Light magnum pravili, da doseže večjo hitrost pri enakem tlaku! V bistvu pa je bil isti bullshit, kot pa je zdaj ta superformance, niti pa ne paše v vseh kalibrih.
Tako za info, barnes ttsx 9.7g v 308win z Hodgdon blc2 smodnikom doseže skor 900m/s hitrosti.

alojz1
4. March 2014, 12:52
Saj so američani tudi merili hitrost. Kot pri vseh drugih se napisi na škatlah razlikujejo od dejansko izmerjenih. Je pa zanimivo kako so hvalili N500 serijo smodnika. Z njim polnijo čeprav je bistveno dražji kot njihov domači.
Vihtavouri sem zasledil pri njih po 38$. Mi se lahko pohvalimo vsaj z najvišjimi cenami 88€. :icon_sad:

mahrenberg
5. March 2014, 15:40
Zakaj boš menjal oryx?



Jaz bi drugače tudi probal to Superformance strelivo, če bi se ga kje pri nas sploh dalo dobiti. Mene sicer bolj drži Interbond krogla. Je pa tole strelivo z GMX kroglo, kar drago. Na nemških straneh gledam, je cena skoraj 60 € po škatli v kal 8×57.

Zmankuje mi je krogl, kupoval pa nebom ne krogl ne municije več te. Je krogla preprosto predraga za to kar ponuja.:icon_wink:

lp

alojz1
5. March 2014, 17:04
Bolje je z poceni nabojem dobro zadeti, kot z dragim slabo. biggrin

mahrenberg
7. March 2014, 00:55
Bolje je z poceni nabojem dobro zadeti, kot z dragim slabo. biggrin

Bi se kr podpisal po tole :icon_wink:

projc
12. March 2014, 11:12
Nabavil sem krogle Nosler Balistic tip Hunting 180gn. Smodnik, ki ga imam je N-150. Puška Zastava.
Gledal sem za load-e pri VV, vendar nisem našel nič konkretnega.
Ne vem kako bi se ta krogla obnašala na srnjadi ter prašiču pri nizki oz visoki hitrosti.
Tudi za Barnes TSX BT 200gn bi potreboval že preizkušen load, vem da je trda krogla, na srnjadi je nebi uporabljal.
Zanima me, če ima kdo kakšne izkušnje.

alojz1
12. March 2014, 11:24
Za tvoj kaliber in N150 max 50 grain. Nosler Balistic mislim.
To je kar huda krogla. Jaz sem jo imel za 308 le za večje razdalje okrog 300m kjer je delala super.

Bokarca
12. March 2014, 11:31
Za tvoj kaliber in N150 max 50 grain.

Saj piše v tabeli da je pri 49,7 grain N150 tulec poln?

alojz1
12. March 2014, 11:47
Ja res je. Imam starejšo tabelo v kateri so še močnejše polnitve. Kasneje so vse znižali. Pa ne zaradi pušk. Nekateri so polnili +10% (kompresijsko), jaz pa sem svojo 8IS polnil 50 grain N140 normalno.

projc
12. March 2014, 17:09
Alojz1
Hvala za odgovor, navedel si da je krogla Nosler BT Hunter "huda", pa me zanima kakšen je učinek na divjadi, tako glede na to da je za ta kaliber lahka (180gn), in glede na to da je N-150 bolj "počasen" od n-140, iz tabel je razvidno, da se 140 dozira manj. Je pa tam okoli 50gn kar 100+ polnitev. Moti me, da ni nikjer prikazana hitrost (v tabelah), kronometra pa nimam. Tudi za TSX nimam točnih podatkov, tako da je edina možnost, da naredm polnitev glede na enako težo krogle iz tabel, pa ne vem kje naj začnem, tako pri eni kot pri drugi.

alojz1
12. March 2014, 17:33
Verjetno ne boš streljal na velike razdalje. Barnesa napolni z 50 grain. Hitrost je okrog 760m/s
Nosler pa en naboj enako in probaj če je višina ista. Drugače korigiraj. Lahko navzgor ali navzdol.
In še odgovor na polni tulec. Po moji tabeli gre N160 v tulec kar 56 grain.
Seveda lahko vse skupaj zmanjšaš. Vedeti je treba, da je Balistic tip narejen za daleč. Na 100m pa je kar hud.
Počasni smodnik dlje časa izgoreva. Hitrost krogle pa je večja pri enakem tlaku.

borzon
29. April 2014, 00:01
Pozdravljeni!

Sem nov lastnik kalibra 8x57IS in ker nočem izumljat tople vode in razvijati lastnega reloada, me zanima, če mi lahko svetujete kakšne oziroma katere krogle v diametru .323 uporabljate za odstrel parkljaste divjadi (katere se najbolje obneseje v tem kalibru) ter kateri smodnik uporabljate ter kakšno gramažo. Pri smodniku imam v mislih proizvajalca Vihavuori.


hvala vsem za iztočnico

Tomaž Ražman
29. April 2014, 00:05
Sicer sem ti že na forum strelec dal št da lahk pokličeš, drugač pa je oče ogromno prelovil z rws id classic 12,8g kroglo in je bil izredno zadovoljen, polnu pa sem jo z vihtsvuori, sam morem v knjigo pogledat točne podatke...

mp40
8. May 2014, 21:04
Sem večkrat slišal pohvale. ne vem zakaj ampak vulkana v tem kalibru nikoli več. Na mestu ni padlo skoraj nič, potpludbe pa nenormalne. Srnji mladič osmih kilogramov je prestreljen za pleči je letal po plani kot da mu ni nič. Potem pa po kakih 150 metrih padel. :icon_confused: Pa to ni bil edini primer. Je pa res da za pujse ne morem reči.
Zelo dobro pa se je obnesel RWS-ov TIG brenneke vendar sam nimam snemljivega nabojnika in so se mi obtolkle svinčene konice krogel. Drugače pa prima krogla za ta kaliber po mojih izkušnjah. Testirana v glavnem na muflonariji in jelenjadi.
Z H-mantlom sem uplenil srnjaka vendar sem ga zadel v vrat, tako da je glede na to da mu ga je skoraj preklalo vsako razmišljanje o učinku brez pomena.

Lp

Isti problemi z vulcan kroglo.

detel
9. May 2014, 12:19
Preseneča me izjava o vulkanu, ker naredi močan šok in tudi precej poškoduje meso. ID (tig) bi odsvetoval za jelena in merjasca, ker je mnogo boljših.

muzikant
9. May 2014, 12:36
Preseneča me izjava o vulkanu, ker naredi močan šok in tudi precej poškoduje meso. ID (tig) bi odsvetoval za jelena in merjasca, ker je mnogo boljših.

Kaj te preseneča ? Če je premajhen upor se pač ne odpre in ne naredi poškodbe in šoka, zato 8 kg mladič ne pade ne mestu 80 kg lanščak pa.

ID je čisto ok krogla za kalibre .308, 8x57 in 9,3x62(74) saj imajo primerne hitrosti za tako konstrukcijo.

Koliko jelenov in merjascev pa imaš na vesti, da tako natančno veš ?

alojz1
9. May 2014, 12:46
Večkrat sem navedel primer. Krogla, ki je narejena za globoko penetracijo in je namenjena večji divjadi ne povzroča šoka pri mladičih ali srnjadi. Šok in padec v ognju je pri nas neka sveta ikona. Sem že nalepil video kjer je streljal 10 srnjakov pa sta samo dva padla takoj. Mi pa to želimo z vsako kroglo.
To vam je tudi muzikant zgoraj napisal. Ali je treba vsak teden ponavljati?

detel
9. May 2014, 22:34
Kaj te preseneča ? Če je premajhen upor se pač ne odpre in ne naredi poškodbe in šoka, zato 8 kg mladič ne pade ne mestu 80 kg lanščak pa.

ID je čisto ok krogla za kalibre .308, 8x57 in 9,3x62(74) saj imajo primerne hitrosti za tako konstrukcijo.

Koliko jelenov in merjascev pa imaš na vesti, da tako natančno veš ?

Na vesti nimam nobenega jelena. Si ga pa želim upleniti doma, drugače pa bi ga že imel. ID sem odsvetoval, ker večina želite, da krogla prebija :icon_wink:

jereb
4. December 2014, 22:48
Je že nekaj mesecev minilo, v polnem teku pa pogoni ...

Je že kaj več izkušenj z GMX in pa Sierro 14,26g?

Zvitorepec
5. December 2014, 21:55
Jaz sem z sierro uplenil le enega srnjaka,pa ker je krogla prijela hrbtenico,sploh ni bilo izstrela,ampak se je krogla razletela,tako da sem ostalo strelivo oddal,z gmx-om pa sem uplenil le jazbeca in 400kg bika. Oba padla v ognju,he.

jereb
24. January 2015, 17:23
Kaliber odličen!

Jaz uporabjam krogle S&B krogla SPCE 12,7g in moram povedat da sem zadovoljen, uporabljam jo za prašiče in jelenjad. Če zadaneš tudi pade in če je slabo zadeto je res dobra krvna sled.

Za srnjad uporabljam doma filane krogle SIERRA 10,2 g in ne delajo veliko škode na srnajdi. Divjad pade v ognju.

Uporabljal sem normine ORYX in nisem bil zadovoljen, ker naredijo ogromne podpludbe na divjadi. Če pa streljaš srninega mladiča, ne ostane veliko od njega.
Za prašiče pa odlična krogla.

Uporabljal sem tudi GECO (jih še občasno), ne vem kako se imenuje krogla, 12,0g in je zelo natačna. Uplenil par kosov srnajdi in kar zadovoljen. Zelo natančna krogla za moje pojme.

Zdaj sem nabavil še dve škatle IGMANA 11g, in potestiram na srnjadi, takoj v začetku sezone. Zelo nizkocenovna municija
Škatla je 18,60€

Z češkimi HPC 12,7 g sem dvakrat falil in nisem dobil potrebnega zaupanja.

wolf,
kako kaj test 11g igmana? A si kaj uporabljal tudi 8g igman?

Benjo
29. January 2015, 19:22
Pozdravljeni.


Pred kratkim sem kupil Haenel tracker v kalibru 8x57. Kupil sem strelivo S&B SPCE in Geco PLUS. Ideja je bila, da puško ugrejem (vdelam) in nato puško nastrelim na Geco. Razočaranje je sledilo, ko sem s SPCE preklopil na PLUS. Grupa se je bistveno povečala (2-3 krat), kar me precej moti. Kroglo SPCE sem uporabljal v kalibru 30-06 in je bil šok oddan pri srnjadi velik, kar je pomenilo, da so streli za pleče odprli želodec. Težav z iskanjem ni bilo, podpludb ni bilo veliko, natančnost je bila vedno več kot zadovoljiva, krogla se nikoli ni razletela in vedno je prebila divjad.

Zanima me samo, kakšni so rezultati na srnjadi v kalibru 8x57?

Kar se tiče reloada, sem pri 30-06 na koncu uporabljal Hornady Intrelock in sem bil s to kroglo zelo zadovoljen.

Jo morda kdo uporablja v 8x57?

LP

Dule
29. January 2015, 22:19
Zanima me samo, kakšni so rezultati na srnjadi v kalibru 8x57
Kaj točno te zanima. Kar se srnjadi tiče in pa 8x57IS do sedaj ni ničesar naredilo niti koraka ne glede na tip krogle(TM,SP,plus,interlock,DK,MJG)

Jo morda kdo uporablja v 8x57?
Jst sm jo pa tast jo še vedno, pravi da bo zamenjal, streljala sva interlock RN, srnjad padala na mestu vedno prebilo, na jelenjadi prestrela v večini primerov ni bilo.

dik
29. January 2015, 22:28
a ima kdo praktične izkušnje z tema dvema kroglama...
poškodbe,natančnost....

hvala

Benjo
30. January 2015, 13:26
Kaj točno te zanima. Kar se srnjadi tiče in pa 8x57IS do sedaj ni ničesar naredilo niti koraka ne glede na tip krogle(TM,SP,plus,interlock,DK,MJG)

Jst sm jo pa tast jo še vedno, pravi da bo zamenjal, streljala sva interlock RN, srnjad padala na mestu vedno prebilo, na jelenjadi prestrela v večini primerov ni bilo.

Predvsem me zanima efekt na divjadi, se pravi oddaja energije, poškodbe notranjih organov, kaj se lahko pričakuje pri klasičnem lovskem strelu za pleče, podpludbe.
(Padanje v ognju je precej relativno, kar sem s svojimi iskušnjami ugotovil. S strelom v srce (30-06 SPCE) je divjad vedno naredila še cca 20m. Po drugi strani pa kot primer strel na mladiča in srno s 7x57 Grom obležali v ognju (oba zadetka lepo za pleče).)

Zanimivo, glede na to, da 30-06 prebija skozi pleče. Je pa res, da sem uporabljal špičasto kroglo.

Hvala za odgovor.

JevŽ
30. January 2015, 13:41
S strelom v srce (30-06 SPCE) je divjad vedno naredila še cca 20m. Po drugi strani pa kot primer strel na mladiča in srno s 7x57 Grom obležali v ognju (oba zadetka lepo za pleče).)

Zanimivo, glede na to, da 30-06 prebija skozi pleče. Je pa res, da sem uporabljal špičasto kroglo.


Iz tega bi se lahko kaj naučil. Začni uporabljati Grom:icon_wink:
Pri nas v 7x57R ni nikoli še bilo podplutb (samo razlita kri) tudi izstopna je majhna, verjamem da tudi v 8x57 ni velike razlike. Za 30-06 pa ne vem-letos bom probal v 7x64

Benjo
30. January 2015, 13:57
Iz tega bi se lahko kaj naučil. Začni uporabljati Grom:icon_wink:
Pri nas v 7x57R ni nikoli še bilo podplutb (samo razlita kri) tudi izstopna je majhna, verjamem da tudi v 8x57 ni velike razlike. Za 30-06 pa ne vem-letos bom probal v 7x64

Sicer ne vem kako Grom deluje v moji puški, ker ga nisem preizkusil. Kolegu pa Grom na 100m dela grupe v premeru 15 cm (Geko TM mu ne dela težav). Poleg tega imam občutek, da kombinirko kljub majhni uporabi precej težko očisti (Verjetno smodnik, ki ga uporablja PPU).
Sem pa bil zainteresiran probat GMX, vendar me je odvrnila minimalna potrebna hitrost za učinkovito odpiranje (material pri tej krogli je trši kot npr. Barnes). Moje mišljenje glede reloada je, da poskušam zmanjšat hitrosti istrelkov (posledično odsun). Oz. doseči hitrost, ki še vedno zagotavlja natančnost do 200m (čeprav izredno redko streljam do te razdalje) in ustrezen učinek na divjadi. Se pravi uporabljat težko kroglo z zmanjšanjim odsunom, ki pa je ševedno učinkovita do 200m.

alojz1
30. January 2015, 14:12
da poskušam zmanjšat hitrosti istrelkov (posledično odsun). Se pravi uporabljat težko kroglo z zmanjšanjim odsunom, ki pa je ševedno učinkovita do 200m.
Zanimivo. Mauser z 650m/s. Tudi gre.
Da bi pa težo krogle znižal in povečal hitrost pa ne razmišljaš? Tudi odsun bo manjši.
Samo v razmislek. 30-06 z 6g kroglo ima preko 1000m/s. Streljaš kot z MK in vse pade ne glede na konstrukcijo krogle.

Benjo
30. January 2015, 16:53
Zanimivo. Mauser z 650m/s. Tudi gre.
Da bi pa težo krogle znižal in povečal hitrost pa ne razmišljaš? Tudi odsun bo manjši.
Samo v razmislek. 30-06 z 6g kroglo ima preko 1000m/s. Streljaš kot z MK in vse pade ne glede na konstrukcijo krogle.

Tudi ta opcija obstaja, vendar po tehtnem premisleku in kar sem se uspel naučiti o balistiki, mi je težja krogla bolj pri srcu. Lega zadetka krogle na razdalje 70 - 120 m (na tej razdalji uplenim največ divjadi) ne bistveno odstopa od optične linije namerilne naprave. Prav tako padec na 200 m ni kritičen. Na večje razdalje pa ne streljam, ker nisem sposoben oceniti divjadi.

S 30-06 sem preizkusil različne hitrosti krogle in se je pokazalo, da je višja hitrost pomenila povečanje podpludb (pri istem tipu krogle). Če bi želel večje hitrosti bi kupi .300 mag ali kaj podobnega.

Mogoče imate vi drugačne izkušnje?

pidog
30. January 2015, 17:30
Ne! Se popolnoma strinjam!
... smo pa seveda različni. Za dobro divjačino pa samo brez svinca:icon_wink::lol1:

dik
30. January 2015, 17:44
a ima kdo praktične izkušnje z tema dvema kroglama...
poškodbe,natančnost....

Benjo
30. January 2015, 19:55
Ne! Se popolnoma strinjam!
... smo pa seveda različni. Za dobro divjačino pa samo brez svinca:icon_wink::lol1:

Brez svinca bi sprobal TTSX ali pa oplaščeno toisto kroglo. Vendar zaradi njihove dolžine ne vem kaj manjša hitrost in krajša cev pomeni za natančnost.

alojz1
30. January 2015, 20:30
Brez svinca bi sprobal TTSX ali pa oplaščeno toisto kroglo. Vendar zaradi njihove dolžine ne vem kaj manjša hitrost in krajša cev pomeni za natančnost.
Kaj pomeni "oplaščena toista krogla"?
Ali pod drugo misliš dolžino krogle? TTSX v 8mm je samo 160 grain. Dolžina je zelo primerna.
In ker večkrat omenjaš natančnost si predstavljam, da si dober strelec. Z dobrim zadetkom in to kroglo ne bo težav. Pa z marsikatero drugo tudi ne. biggrin

Benjo
30. January 2015, 21:40
Kaj pomeni "oplaščena toista krogla"?
Ali pod drugo misliš dolžino krogle? TTSX v 8mm je samo 160 grain. Dolžina je zelo primerna.
In ker večkrat omenjaš natančnost si predstavljam, da si dober strelec. Z dobrim zadetkom in to kroglo ne bo težav. Pa z marsikatero drugo tudi ne. biggrin

Tiskarski škrat, mišljeno je bilo "ta ista..."

Kot oplaščena, sem mislil na to kroglo:
http://www.rifleshootermag.com/ammo/ammunition_rs_barnesmanual_112008wo/
http://www.sellier-bellot.cz/rifle-hunting-ammunition-with-barnes-bullets.php
Mislim, da je zasnova krogle ista in da je dodan samo plašč iz materiala, ki zmanjšuje koeficient trenja. Naj privlačnejše pri tej krogli mi je to, da naj bi puščala manj umazanije za seboj (ostankov krogle).

Mogoče kakšne izkušnje s to kroglo?

Nisem najslabši strelec, posebno dober pa tudi ne. Včasih se mi zadetek tudi ponesreči, na lovu se marsikaj lahko zgodi (strelišče ni primerljivo) in takrat je zelo dobro imeti kroglo, ki odda dovolj energije tudi v lažji divjadi, kot je srnjad.

JevŽ
30. January 2015, 22:06
Sicer ne vem kako Grom deluje v moji puški, ker ga nisem preizkusil. Kolegu pa Grom na 100m dela grupe v premeru 15 cm (Geko TM mu ne dela težav). Poleg tega imam občutek, da kombinirko kljub majhni uporabi precej težko očisti (Verjetno smodnik, ki ga uporablja PPU).
Sem pa bil zainteresiran probat GMX, vendar me je odvrnila minimalna potrebna hitrost za učinkovito odpiranje (material pri tej krogli je trši kot npr. Barnes). Moje mišljenje glede reloada je, da poskušam zmanjšat hitrosti istrelkov (posledično odsun). Oz. doseči hitrost, ki še vedno zagotavlja natančnost do 200m (čeprav izredno redko streljam do te razdalje) in ustrezen učinek na divjadi. Se pravi uporabljat težko kroglo z zmanjšanjim odsunom, ki pa je ševedno učinkovita do 200m.

Sam napolni pa ne bo težav. Nekje mislim, da je že bilo objavleno polnjenje za 8x57 (mislim da je sršen objavil)

alojz1
30. January 2015, 22:20
Benjo, jaz sem testiral te krogle v 30-06 in jih primerjal z Gromom. Tista modra barva je Moly prevleka. Odstreljeno je bilo več srnjadi z obema. In je Grom zmagal.
V 8mm sem tudi polnil Grom prijatelju. Samo enega srnjaka sem mu iskal. V prsku je šel še 50m. Poškodbe pa vedno minimalne.
Verjemi, da ni vredno preizkušati novih in dragih krogel. Jaz bi vzel grom in z njo lovil vse. Če pa imaš možnost polniti bo pa še cev bolj čista.

Benjo
30. January 2015, 22:54
Benjo, jaz sem testiral te krogle v 30-06 in jih primerjal z Gromom. Tista modra barva je Moly prevleka. Odstreljeno je bilo več srnjadi z obema. In je Grom zmagal.
V 8mm sem tudi polnil Grom prijatelju. Samo enega srnjaka sem mu iskal. V prsku je šel še 50m. Poškodbe pa vedno minimalne.
Verjemi, da ni vredno preizkušati novih in dragih krogel. Jaz bi vzel grom in z njo lovil vse. Če pa imaš možnost polniti bo pa še cev bolj čista.

Bom vzel zavojček krogel Grom, napolnil in preizkusil.

Si mogoče probal premeriti premer krogel z mikrometrom?
Kateri smodnik uporabljaš za polnjenje?

dolgin
31. January 2015, 07:52
Jaz sem z Gromom v 8x57 izredno zadovoljen. Na 100m dela grupco velikosti 1€. Podprem ga pa z 47 grs VVN140. Ne buta, dela odlično, poškodbe na mesu so pa minimalne Divjad pada v ognju. prestrela ni bilo pri enem večjem prašiču(strel v pleče, žival je iztrebljena tehtala 105kg). Resno razmišljam da bom "prešoltal" na to kroglo tudi pri vseh ostalih kalibrih ker gre za poceni, natančno in učinkovito kroglo.

alojz1
31. January 2015, 07:55
Si mogoče probal premeriti premer krogel z mikrometrom?
Kateri smodnik uporabljaš za polnjenje?
Na, tle maš. Izgleda, da še sam polniš pa tako kompliciraš. biggrin
Tudi meril sem jih, ja. Tolerance manjše kot pri RWS-u. Najbolj čist je N540 ali N140. Nato sledi švicarski in češki. Glede natančnosti je pa vseeno kateri je.

Benjo
31. January 2015, 09:43
Na, tle maš. Izgleda, da še sam polniš pa tako kompliciraš. biggrin
Tudi meril sem jih, ja. Tolerance manjše kot pri RWS-u. Najbolj čist je N540 ali N140. Nato sledi švicarski in češki. Glede natančnosti je pa vseeno kateri je.

Haha, imam čas komplicirati.
Sedaj sem kupil 100 SPCE-jev za ceno 101 €. Ko bo to pošlo, pa bom imel zalogo tulcev za polnjenje.
Ne polnim jaz, meni polni lovski tovariš.

Si mogoče preizkusil smodnik BP? Kakšno mnenje?
(Pri 30-06 se je meni najbolj obnesel češki smodnik)

Benjo
31. January 2015, 09:49
Podprem ga pa z 47 grs VVN140. Ne buta,

Kakšno cev imaš na orožju? Predvsem me zanima dolžina.

Hvala, ker deliš, bom preizkusil s to polnitvijo. Letos verjetno še ne, drugo leto pa zaloge nebo več. biggrin

dolgin
31. January 2015, 12:52
Ne rabiš jih merit z mikrometrom. Pri tem kalibru ne.Če bi šel med preciznjake bi se šel kaj takega, drugače ni potrebe po merjenju, tehtanju krogel itd. Pa takrat bi verjetno vzel drugo kroglo, a?
Imam klasičen štuc, cev dolžine 60 cm, korak 1/12". Res da je puška velika in težka za marsikoga, ampak jest mam 2 metra in 100+ kil. Men ni nč težko.
Si pa naredil dobro potezo s tem ko si kupil zalogo čehov. Samo postrel jih na papir hahaahahaa, tulci niso ravno najboljši, niso pa zanič. Kar se tiče izbire smodnika je pri meni prvi izbor Vihtavouri,vedno lepo zgori, z drugimi smodniki nisem experimetiral toliko da bi lahko trdil karkoli. Netilka klasicen CCI200.
Ti sam velim streljaj, pa bo vse ql....

Benjo
7. March 2015, 19:38
Pozdravljeni.

Prejšnji teden sem imel nekaj časa in sem šel malo trenirati streljanje z novim orožje.
Glede na to, da mislim uporabljati domačico, me zanima ali ima kdo podatke kakšen navoj ima Haenel Tracker v kalibru 8x57?

Hvala za odgovor.

Robert91922
7. March 2015, 22:16
1:9.4 - podatek prav za Haenel Jaeger 10
vir: https://www.qldgunexchange.com/QGEWeb/product.seam?productId=164624

Benjo
7. March 2015, 22:57
1:9.4 - podatek prav za Haenel Jaeger 10
vir: https://www.qldgunexchange.com/QGEWeb/product.seam?productId=164624

Hvala. Te strani nekako nisem uspel najti. Na njihovi (Haenel) strani pa ni nikakršnih podatkov.

elk77
12. April 2015, 08:18
Na razdalji 35m streljano z mojo zastavo fabriško filan GROM, na 100m tarče rajši ne objavim :lol1:

Andy99
12. April 2015, 09:32
Ne verjamem, da je za tak raztros pri 35 metrih krivo strelivo. Tu je nekaj drugega hudo narobe.
Montaža, daljnogled, strelec ?

elk77
12. April 2015, 13:20
Ne verjamem, da je za tak raztros pri 35 metrih krivo strelivo. Tu je nekaj drugega hudo narobe.
Montaža, daljnogled, strelec ?

Mogoče vse skupaj :icon_wink:, prejšnjo sezono sem pobral preko 10 lisic z staro FM vojaško municijo :icon_neutral:. Drugače je pa daljnogled je kahles 4x32, montaža suhl, z geco municijo sem naredil prestrel (21 krogov) :icon_eek:, letošnje tarče pa ne morem prilepit ker sem z gromom ustrelil dve enki (na dve in na osem), tretji strel pa v srnjakov križ :icon_cry:, mi je nerodno....:icon_redface:

p.s. če kdo rabi kaj groma se naj oglasi

mugo
12. April 2015, 14:58
Jaz bi dobro pogedal montažo,če ni odstopila.

jegr
12. April 2015, 20:21
Montaža, ne vem. Bi blo treba preverit. Povečava 4x na 100 m tudi ni bogvekaj, na 35 m bi pa le moralo biti malo bolje. Možno je tudi,da je nezbranost strelca.Poročaj.

pidog
19. September 2017, 09:30
Mogoče kakšen komentar za izkušene. Kakšne so primerjave med smodnikom N140 ter S062 za določen kaliber (8x57, grom) oz. isto hitrost.
S cevjo 52cm, mi je najbolj prijazna polnitev 44gr S062 (ocl 77mm) ter 46,5 S062 (ocl 79,5). Lega zadetkov skoraj ista. Močnejše polnitve ne grupirajo dobro, predvsem v Zastavi (standard dolžina cevi), kjer je točnost groma kar problematična. Ampak tudi tu je boljša manjša polnitev z manjšim ocl. Zanimiva je tudi lega zadetkov; pri daljši cevi variranje ob različnih polnitvah ni tako očitno kot pri kratki cevi. Z manjšanjem ocl postane tudi razlika v polnitvi bolj očitna kot pri večjem "volumnu".
...po dalšem čaranju s parametri sem za istočnico vzel Nosler Balistic 180gr in grupa je za jago čisto OK na 100m

Robert91922
20. September 2017, 10:31
Če boš naredil v 8x57IS kalibru s kroglo Grom 185gr dve enako močni (enako hitri) polnitvi z obema smodnikoma, bo v polnitvi z N140 manj smodnika, ker je hitrejši. Ampak, odsun bo pa nekoliko večji oz. ga boš na rami bolj čutil, ker se bo enaka količina energije sprostila v krajšem času.
Po domače: z N140 bolj rukne kot s S062.

Še glede krogel Grom 8mm 158gr : za jago do 100m čisto uporabne, ampak natančnost izdelave je zelo balkanska, kar lahko izmeriš s šublerjem (kljunasto merilo) in natančno tehtnico (una za smodnik).
To se pozna tudi na tarči, kjer od cca 5-ih strelov odleti eden nekam ubožjomater t.j. precej stran od grupe. Testirano/preverjeno z različnimi smodniki in puškami.
"Nekoliko" bolje so narejene Grom premera .30 teže 170gr (za 308 win, 30-06...)

pidog
20. September 2017, 13:04
Hvala za odgovor! Bi se strinjal, da se vsake toliko pojavi strel, ki kar nekam odleti ... in potem iskanje krivca?!? Premer krogel pa res nisem meril...ne vem zakaj?! Po dolžini sem jih pa porihtal?!
Glede smodnika; malo večje polnjenje S062 za hitrost N140.

ravnohrib
22. September 2017, 09:19
Še glede krogel Grom 8mm 158gr : za jago do 100m čisto uporabne, ampak natančnost izdelave je zelo balkanska, kar lahko izmeriš s šublerjem (kljunasto merilo) in natančno tehtnico (una za smodnik).
To se pozna tudi na tarči, kjer od cca 5-ih strelov odleti eden nekam ubožjomater t.j. precej stran od grupe. Testirano/preverjeno z različnimi smodniki in puškami. "Nekoliko" bolje so narejene Grom premera .30 teže 170gr (za 308 win, 30-06...)

Vem, da bi to bol sodilo pod temo "GROM", samo bi tu dodal, da je nekaj na tem. Meni s češko bokarico ni uspelo uporabno nastreliti 7x57R PPU Grom, pa sem porabil škatlo in pol, ob tem da SPCE dela grupo precej nad "lovskimi" kriteriji.

toma
25. September 2017, 09:23
Citat Robert91922 je objavil: Pokaži objave
Še glede krogel Grom 8mm 158gr : za jago do 100m čisto uporabne, ampak natančnost izdelave je zelo balkanska, kar lahko izmeriš s šublerjem (kljunasto merilo) in natančno tehtnico (una za smodnik).
To se pozna tudi na tarči, kjer od cca 5-ih strelov odleti eden nekam ubožjomater t.j. precej stran od grupe. Testirano/preverjeno z različnimi smodniki in puškami. "Nekoliko" bolje so narejene Grom premera .30 teže 170gr (za 308 win, 30-06...)
Vem, da bi to bol sodilo pod temo "GROM", samo bi tu dodal, da je nekaj na tem. Meni s češko bokarico ni uspelo uporabno nastreliti 7x57R PPU Grom, pa sem porabil škatlo in pol, ob tem da SPCE dela grupo precej nad "lovskimi" kriteriji.

Se podpišem po oba posta!

karo40
27. September 2017, 17:04
V imenu prijatelja, ki bi si rad polnil municijo za lastne potrebe bi vas rad vprašal naslednje:Ima smodnik vitav. N 140 in pa krogle fox 80 greinov za risanico 243 winchester, Zanimajo ga vaše morebitne iskušnje ali pa vsaj vaše mnenje, kako napolniti te krogle - koliko smodnika, skratka kao napolniti. da bo zadeva čim bolj točna, hkrati pa da bo krogla seveda povzročala čim manj poškodb na divjadi. Pa še vprašanje za izdelavo municije 8x57 IS. Tudi za izdelavo tega naboja ima krogle fox 160 grein in smodnik N 140. Trenutno je krogle napolnil z 48 greini. Zadeva je zelo natančna zanima pa ga koliko približno je hitrost te krogle če se da kaj ugotoviti brez merilca hitrosti, katerega trenutno še nima.In pa tretje vrašanje, kako priti poceni do merilca hitrosti izstrelka, ki pa naj bi bil seveda čimbolj natančen. Vse, ki si polnite municijo in ki imate zanj kakršenkoli koristen oziroma uporaben nasvet v njegovem imenu prosim za odgovore. Zelo vam bo hvaležen.

mugo
27. September 2017, 20:29
V imenu prijatelja, ki bi si rad polnil municijo za lastne potrebe bi vas rad vprašal naslednje:Ima smodnik vitav. N 140 in pa krogle fox 80 greinov za risanico 243 winchester, Zanimajo ga vaše morebitne iskušnje ali pa vsaj vaše mnenje, kako napolniti te krogle - koliko smodnika, skratka kao napolniti. da bo zadeva čim bolj točna, hkrati pa da bo krogla seveda povzročala čim manj poškodb na divjadi. Pa še vprašanje za izdelavo municije 8x57 IS. Tudi za izdelavo tega naboja ima krogle fox 160 grein in smodnik N 140. Trenutno je krogle napolnil z 48 greini. Zadeva je zelo natančna zanima pa ga koliko približno je hitrost te krogle če se da kaj ugotoviti brez merilca hitrosti, katerega trenutno še nima.In pa tretje vrašanje, kako priti poceni do merilca hitrosti izstrelka, ki pa naj bi bil seveda čimbolj natančen. Vse, ki si polnite municijo in ki imate zanj kakršenkoli koristen oziroma uporaben nasvet v njegovem imenu prosim za odgovore. Zelo vam bo hvaležen.

Tu je en pripomoček za polnjenje v Vitavouri smodniki: http://www.vihtavuori.com/en/rifle-reloading-data