PDA

View Full Version : Rws



Holland
12. August 2009, 12:46
Pozdravljeni!
Zanima me vaše mnenje o kroglah RWS H-mantel in Evolution.
L.P.

tarfila
12. August 2009, 12:54
kva j to RWS ?:icon_lol:

sauer202
12. August 2009, 13:16
Tukaj imaš na uradni strani od RWS razlago in prikaz deformacije:
http://www.rws-munition.de/en/projectiles/tmk_h_mantel_projectile.htm?navid=21 -> H MANTEL
http://www.rws-munition.de/en/projectiles/evolution.htm?navid=16 -> Evolution

Holland
12. August 2009, 13:28
To sem že vse vidu, zanima me bolj kako se obnese v praksi, če kdo uporablja.

sauer202
12. August 2009, 14:04
Jaz sem predvčerajšnjim sicer gamsa ustrelil z Sierro Game King ker še nimam druge muncije za 308 (je zelo na hitro prišla nova puška h bajti). Drugače sem pa bil priča uplenitivi z EVO in lahko rečem samo najboljše o tej krogli. Za h-mantel pa po pravici povem da nimam izkušenj. Evolution pa priporočam. Zelo precizna krogla.

Holland
20. August 2009, 10:21
A noben ne uporablja teh krogel tuki?:icon_sad:

teohafy
20. August 2009, 10:26
Pred dvema letoma opustil Rws zaradi previsoke cene...:icon_wink:

main757
20. August 2009, 11:26
Teohafy, kaj pa sedaj uporabljaš?

teohafy
20. August 2009, 12:09
Za bokarco igman 7x57R, v karabinu pa navadnega čeha SPCE. Sicer ni tako precizno kot RWS, ampak za jago ne rabim kaj več. Nekaj časa sem uporabljal GECO, vendar te krogle vsaj na divjadi ne bom nikoli več uporabljal, ker je mnogo premehka in vsak kos, ki sem ga uplenil s Gecotom sem čistil skoraj uro.

main757
20. August 2009, 14:24
Hvala.

Holland
20. August 2009, 14:53
Opažam, da vas dosti uporablja češko municijo. A je to samo zaradi cene ali je še kakšen drugi razlog, ker precizna ni nevem kako, od krogel sem probal pa samo barnes xlc in nisem biu zelo zadovoljen. Je pa res, da je razlika od kalibra do kalibra in od posamezne živali.

sauer202
20. August 2009, 15:18
Večinoma je cena ja. Večinoma uporabljajo SPCE, ki je najcenejša od vseh.

main757
20. August 2009, 16:07
Jaz bi jo tudi, pa mi tako trosi, da niti preizkusa nebi naredil( krogla SP):icon_sad: Cena je mikavna.

teohafy
20. August 2009, 16:44
No glede preciznosti SPCE krogle nimam pripomb. Letos na pristreljevanju sem ustrelil 27 krogov. tudi oče jo uporablja v drilingu v kalibru 7x57R in se držijo druga druge. Tako da me čudi Main, da imaš take težave. Sprobaj SPCE. Letos sem streljal s to kroglo tudi na lovski tekmi v trojnem položaju, postrelil sem okoli 120 krogel in res nimam pripomb glede preciznosti. (Zame je dovolj precizno, če je grupa tam okoli 3cm) Se mi pa zdi, da so zadetki takšni, kot si prej misliš, da bodo, če ne zaupaš krogli, tudi ponavadi zadaneš ne dobro...:icon_wink:

Holland
20. August 2009, 16:47
Mogoče pa jo svoja puška ne prebavlja. Tudi to se zgodi, čeprav sem od večjih že slišal da češka municija ni precizna oziroma ena škatla bo nesla fino druga nikakor tretja pa mogoče spet fino. So pa tudi puške, ki prebavljajo samo češko municijo in nobeno drugo.

main757
20. August 2009, 17:40
Holland, tudi to sem pomislil. Mogoče bom res probal SPCE.

jereb
20. August 2009, 22:45
Probaj S&B municijo z kroglama SPCE in SBT (Sierra game king). Meni v 7x57R delujeta odlično. Po preciznosti je SBT pred SPCE.

narava
21. August 2009, 07:33
Dvakrat sem naletel, da je češka krogla trosla.
Prvič je bilo v primeru kalibra 22 hornet, ko smo poiskusili rws ni bilo problemov.
Drugič je bilo pri 8 x 57js. Tudi tu z rws ni bilo problema.
Pri ostalih kalibrih 7x65r, 8x57irs in 7x57r nisem nikoli naletel na ta problem.
Ne vem ali gre v teh primerih za problem serije polnitve, ali pa kar je tudi možno da ni prav vsak patron za vsako puško, neglede ali gre za isti kaliber.
Dosedaj z ostalimi znamkami : norma, federal, hinterberg, rws nisem imel nikoli problemov zaradi natančnosti streliva.

zlatorog
22. August 2009, 11:00
A kdo uporablja RWS KS 10,5g v cal 7x57r ?

.243 Win.
22. August 2009, 11:23
Sam sem to kroglo uporabljal nekaj časa nazaj in moram reči da sem bil z njo zadovoljen. Lovil sem predvsem srnjad in pa nekaj malega prašičev. Ko je kolega prodal kombinirko v tem kalibru mi je podaril kar zajeten kup češke municije, tako da sedaj streljam s tem. Ko bo zaloga pošla bom pa verjetno spet na KS 10,5 g.

Holland
22. August 2009, 11:26
Mi tudi uporabljamo na kombinirki RWS KS. Je vredu krogla ampak ima eno slabost, da zelo slabo prebija. Isto se je dogajalo s to kroglo tudi v 30-06 kalibru.

sauer202
22. August 2009, 11:58
KS je dokaj mehka krogla v primerjaviz drugimi RWSovimi kroglami. EVO bo sigurno bolje prebijala....

zlatorog
22. August 2009, 11:58
Mi tudi uporabljamo na kombinirki RWS KS. Je vredu krogla ampak ima eno slabost, da zelo slabo prebija. Isto se je dogajalo s to kroglo tudi v 30-06 kalibru.
Katere divjadi ne prebije in pod katerimi pogoji? LP

Holland
22. August 2009, 12:13
Malo večjega prašiča ponavadi nikoli ni prebila pri strelu za pleče mislim.

andrej win
22. August 2009, 15:01
Malo večjega prašiča ponavadi nikoli ni prebila pri strelu za pleče mislim.

Kaj pa potem,ko si ga odrl,če si kroglo najdu,a je bila razbita (na več koščkov),al se samo tolk fejst deformira,da ne prebije?

Holland
22. August 2009, 21:32
Ne krogle nisem najdu. Enkrat sem na pogonu z 7x57R na kakih 5m ustrelil mladiča divjega prašiča, zadel sem ga bolj odzadaj pa ga ravno tako ni prebila.

teohafy
22. August 2009, 22:02
Tudi sam sem uporabljal KS 10,5 v kalibru 7x64, streljal sem večinoma srnjad, enega gamsa in jelena, jelena sem ustrelil čez obe plečeti in ga je krogla normalno prebila. Tudi z delovanjem na srnjad sem bil zadovoljen, čeprav večinoma ob idealnem strelu za plečko ni padlo v ognju, ampak v krogu 20 m. Potem pa sem jih zaradi previsoke cene zamenjal z čehom, ker na leto postrelim nekaj škatelj nabojev tudi v tarčo in RWS ni ravno pravšnji za študentski žep:icon_wink:

sauer202
23. August 2009, 09:50
teohafy: Za u tarčo ti nabavi svojo municijo, za na žival pa svojo, ker dvomim da na žival postreljaš več kot dve škatli, no še za eno dvomim, ker je to 20 kosov živali. Za tarčo ti priporočam Normo Jakt Match, ki je pakirana po 50 kosov in cena je ista kot za S&B, je pa bolj precizna muncija (je FMJ krogla, ni za na žival).

rws
23. August 2009, 10:10
sauer202, tudi jaktmatch ne paše vsaki cevi, na očetovem sako85 dela v kal. 308win grupo 4cm, na mojem sako75 pa skoraj 3cm, tako da sem zelo razočaran.

sauer202
23. August 2009, 10:31
rws, to je pa škoda. Mojemu sauerju in Tikki paše superca, stričevemu Sauerju 9.3x62 tudi super, bivši Tikki Tactical 308 od kolega je tudi super pašalo, tako da hmm, prvič slišim da ne paše....možno pa je no...

teohafy
23. August 2009, 10:59
V kalibru 7x64 ni nobene target municije. Ena škatla gre za divjad + nekaj nabojev za pristrelitev, tako da za lov potrebujem vsaj dve škatli. Sicer mi pa S&B dela zadovoljivo, tako da nevem zakaj bi šel na kaj drugega. Za srnjad je ok, če mi pa pot prekriža jelenko pa bo tudi dobra...:icon_biggrin:

rws
23. August 2009, 12:20
ma sej se ne sekiram, sam polnim, pa me stane še precej manj kot jaktmatch:icon_wink:, poleg tega pa jo lahko uporabljam tako za lov, kot tudi za tarčo:icon_smile:
Ko mi bo ta zaloga pošla, pa naročim zrna rws dk 10,7g., mogoče že v jeseni:icon_biggrin:

sauer202
23. August 2009, 12:31
Jaz sem tudi v postopku nabave opreme za domačico polnit. RWS, kakšne sestavine ti uporabljaš ko polniš za tarčo ter koliko te pride komad?

rws
23. August 2009, 15:23
Dobiš recepte na ZS:icon_wink:

detel
24. August 2009, 13:09
KS je dokaj mehka krogla v primerjaviz drugimi RWSovimi kroglami. EVO bo sigurno bolje prebijala....

Ne vem od kot ti podatek, da je KS mehka krogla. To je srednje trda, že stara in cenjena krogla. Tudi prašiča lepo prebije med rebri, sicer pa zakaj bi morala prebijati ? Žival pa res ponavadi še malo poteče, tudi srnjad, kar pa ni vedno, odvisno od zadetka. Ko sem jo našel v hrbtenici merjasca je bil zadnji del krogle še vedno cel in nedeformiran. Zelo primerna za repetirke, ker se druge krogle s svinčeno konico hitro deformirajo, kar pa ni dobro za dolge strele. Toliko o tej kvalitetni krogli. Mogoče vas bolj moti visoka cena :icon_confused::icon_lol:.

trma
24. August 2009, 14:51
Ne vem od kot ti podatek, da je KS mehka krogla. To je srednje trda, že stara in cenjena krogla. Tudi prašiča lepo prebije med rebri, sicer pa zakaj bi morala prebijati ? Žival pa res ponavadi še malo poteče, tudi srnjad, kar pa ni vedno, odvisno od zadetka. Ko sem jo našel v hrbtenici merjasca je bil zadnji del krogle še vedno cel in nedeformiran. Zelo primerna za repetirke, ker se druge krogle s svinčeno konico hitro deformirajo, kar pa ni dobro za dolge strele. Toliko o tej kvalitetni krogli. Mogoče vas bolj moti visoka cena :icon_confused::icon_lol:.

Zame je KS mehka krogla.Če imaš srečo in zadeneš vejico pred tarčo si zmagal :icon_evil: Vse kar sem strelal, ni prebijalo. Govorim za večjo divjad D.prašiči nad 40 kg, jelenjad......, je pa res da divjad ni naredila veliko od nastrela.

lp

sauer202
24. August 2009, 21:06
Ne vem od kot ti podatek, da je KS mehka krogla. To je srednje trda, že stara in cenjena krogla. Tudi prašiča lepo prebije med rebri, sicer pa zakaj bi morala prebijati ? Žival pa res ponavadi še malo poteče, tudi srnjad, kar pa ni vedno, odvisno od zadetka. Ko sem jo našel v hrbtenici merjasca je bil zadnji del krogle še vedno cel in nedeformiran. Zelo primerna za repetirke, ker se druge krogle s svinčeno konico hitro deformirajo, kar pa ni dobro za dolge strele. Toliko o tej kvalitetni krogli. Mogoče vas bolj moti visoka cena :icon_confused::icon_lol:.

Mene, ki zagovarjam EVO, naj bi motila cena KS? Se šališ mogoče?
In ja, zame je KS tudi med mehkejšimi RWS kroglami, kakor pravi kolega trma.

Holland
25. August 2009, 10:35
Kolko pa stane EVO? Preko 3 evre?

rws
25. August 2009, 10:40
na Koroškem se ga dobi za okrog 2.5e(308win), prav tako ima podobno ceno trgovec iz NM na A.:icon_smile:

Holland
25. August 2009, 10:58
Pol pa ni tako drag. Jst sm pr nas na Goriškem za H-mantel dal 2.95.

dik
25. August 2009, 23:34
zanima me katera krogla od rws bi bila najbolj primerna za 8x57is. Lansko leto sem uporabljal lapuo naturalis letos imam barnesov triple x shock pa mi po nobeni teh dveh krogel divjad kljub dobrim zadetkom neostaja v blizini

hvala za odgovore

Ganges
26. August 2009, 08:53
RWS-ova krogla podobna tema, ko si ju do sedaj uporabljal je RWS Evolution. Je ravno tako trša krogla, tako da ne naredi velikih poškodb in v primeru, ko ne zadaneš kakega vitalnega dela se zna zgoditi, da ne pade na mestu. Drugače pa lahko razmisliš o RWS DK, ki je dobra krogla s tršim in mehkejšim delom. Pri se deformira in povzroči poškodbe, zadnji trši pa bi naj naredil preboj.

lp

capra ibex
26. August 2009, 09:07
Lansko leto sem uporabljal lapuo naturalis letos imam barnesov triple x shock pa mi po nobeni teh dveh krogel divjad kljub dobrim zadetkom neostaja v blizini


Za lapuo se mi zdi čudno ker meni ob dobrem zadetku divjad pribija na mestu. Isti kaliber. Je pa res da tale muflon pred nekaj dnevi naredil dobrih 200 metrov strel u vamp, pa mu je še jetra zraven prijela drugače bi imeli še kar nekaj težav da bi ga sploh dobili. :icon_redface:
Gamsi in srnjad pa v glavnem največ 30 metrov od nastrela. Imam pa samo še eno škatlo in moram tudi za naslednje leto probat nekaj drugega.

Lp

andrej win
26. August 2009, 11:50
zanima me katera krogla od rws bi bila najbolj primerna za 8x57is. Lansko leto sem uporabljal lapuo naturalis letos imam barnesov triple x shock pa mi po nobeni teh dveh krogel divjad kljub dobrim zadetkom neostaja v blizini

hvala za odgovore

probaj nekaj mehkejšega,mogoče za spoznanje težjo kroglo in bo bolše.
Tam pa tam boš kakšen gram odrezal mesa stran,to je pa tudi vse..
Od RWS probaj potem najcenejšo T-mantel,v tem kalibru bi se mogla dobro odrezat.

vlcergg
4. September 2009, 19:56
Jaz sem predvčerajšnjim sicer gamsa ustrelil z Sierro Game King ker še nimam druge muncije za 308 (je zelo na hitro prišla nova puška h bajti). Drugače sem pa bil priča uplenitivi z EVO in lahko rečem samo najboljše o tej krogli. Za h-mantel pa po pravici povem da nimam izkušenj. Evolution pa priporočam. Zelo precizna krogla.
se pridružujem tvojemu mnenju že več kot leto dni lovim z kroglo EVO in moram povedat da sm z njo zelo zadovoljen sicer kal.308w 11,9g 184gr

patriot
25. September 2009, 22:36
Kako se obnaša naboj EVO 11.9g na divjadi? Jaz bi ga uporabljal v 308 kalibru. Lovil bi srnjad, gamsa, jelena, prašiča in kakšna je točnost zadetkov. Sedaj uporabljam Normo Oryx 11.7 in nisem preveč zadovoljen s točnostjo na tarčo čeprav imam novo cev in novi daljnogled zeissa. Zadetki so v krogu 4 cm. Pričakoval sem več.
Lp in dober pogled!

dolgin
26. September 2009, 12:49
Ni vsaka krogla za vsako cev. Priporočam ti,da najprej postreliš na tarčo (ker imaš novo cev) enih par škatel,da se cev malo "uleže",potem boš videl. Zdej,lahko je tudi to,da ji pač ne pašejo naboji,ampak me malo čudi,ker na splošno Norma dela vsakemu in v vsem......
Potem je pa tukaj še vprašanje,ali so ti cev dobro zmontirali,ali je optika dobro zmontirana,pa še "najmanj pomemben faktor - al si ga ti kaj v kamen?"!!

lp

vlcergg
26. September 2009, 13:40
jaz uporabljam evo za 308 in kar se jage tiče tej krogli lahko rečem kapo dol vsaj jaz nimam slabih izkušenj jagam isto kot ti srnjad jelenjad prašiče gams in res moram rečt da je učinek krogle na vso to divjad dober tut probleme z iskanjem nimam pa tut marsikatero grmovje ne predstavlja večje ovire

patriot
26. September 2009, 15:29
Kako delujejo streli na srnjad ali močno trga, kaj pada srnjad na mestu.
Lp

Holland
26. September 2009, 18:48
Za večino deformacijskih krogel, ki ohranijo skoraj 100% svoje mase ob zadetku je značilno, da divjad v dosti primerih ne pade na mestu! Kot pa vemo iz iskušenj, da tukaj ni nobenega pravila. Eden komad bo ob nekem zadetku padel kot pokošen, drugi bo pa ob istem zadetku naredil še 50 metrov.

Holland
26. September 2009, 18:57
No tudi sam sem imel v planu nekoč presedlat na EVO ampak sem po pregledu karakteristik malo v dvomih. In sicer sedaj uporabljam H-mantel in ima začetno energijo se pravi na ustju cevi 4068J, EVO ima 3464J. Na stotih metrih ima H-mantel 3224J, EVO pa 2763J. Tukaj je kar precejšnja razlika v energiji, zato sem malo v dvomih.
H-mantel sicer uporabljam malo časa in sem do sedaj zelo zadovoljen, tako, da če se bo še naprej izkazal za tako dobrega ne bom menjal, ampak če bi se odloču sem malo v dvomih zaradi te energije.
Kakšno mnenje?
Aja pa kaliber je 8x57.

patriot
26. September 2009, 19:53
Tako tudi sam mislim, ampak vprašujem vse tiste, ki uporabljate EVO po možnosti celo v kal. 308.
In zanima me točnost omenjenega naboja v tem kal.
Za vse informacije iz praktičnih izkušenj, se že vnaprej zahvaljujem.
Lp in dober pogled!

Holland
26. September 2009, 20:37
308 že sam po sebi velja za zelo točen kaliber, RWS pa kar je meni znano nikoli ni imel preveč težav z točnostjo, tako, da pri RWS-u točnost ni vprašanje.

jazbec
26. September 2009, 22:15
Sama energija ki jo ima naboj ne pove prav veliko o sposobnostih le tega.
Vse konstrukcije ki so podobne ABC-ju ( evolution, grom...) imajo manjšo energijo kot soft pointi, ker za svoje delovanje ne potrebujejo!

Kaj ti pomaga polnooplaščena krogla z 5000J...če divjad samo prestreliš,energije pa ne oddaš...

Holland
26. September 2009, 22:29
Na to sem tudi sam pomislu.

sauer202
27. September 2009, 09:54
308 že sam po sebi velja za zelo točen kaliber, RWS pa kar je meni znano nikoli ni imel preveč težav z točnostjo, tako, da pri RWS-u točnost ni vprašanje.
Vsak kaliber je lahko točen, če je izpolnjenih nekaj pogojev:
1.) Spodobna puška
2.) Spodobna optika
3.) Spodobna muncija
4.) Strelec
5.) razmere na strelišču

Mogoče je še kaj, ampak jaz sem videl da je 7x65R lih tako točen, in pa 9.3x62 ravno tako, samo morajo biti izpolnjeni pogoji za to. Tud 308 u eni revni puški ne bo več točen kaliber, in z eno garjavo Barnaul municijo recimo.

karel
27. September 2009, 10:39
...

Mogoče je še kaj,..."
6. Sreča! :icon_lol::icon_redface::icon_wink:

Holland
27. September 2009, 11:21
Vsak kaliber je lahko točen, če je izpolnjenih nekaj pogojev:
1.) Spodobna puška
2.) Spodobna optika
3.) Spodobna muncija
4.) Strelec
5.) razmere na strelišču

Mogoče je še kaj, ampak jaz sem videl da je 7x65R lih tako točen, in pa 9.3x62 ravno tako, samo morajo biti izpolnjeni pogoji za to. Tud 308 u eni revni puški ne bo več točen kaliber, in z eno garjavo Barnaul municijo recimo.

Seveda da morajo veljati vsi ti pogoji ampak ponavadi veliki kalibri npr. 9,3x74 niso tako precizni kot npr. 308 ali 6ppc. Za tekmovanja se nikoli ne uporabljajo veliki kalibri.

sauer202
27. September 2009, 12:00
9.3x74R ima velik padec med drugim. Ampak recimo 7x64 recimo, je lohk ravno tako točen ko 308.

patriot
27. September 2009, 12:17
No ja točen že, ampak 308 win. je še vedno v prednosti. http://www.forum-lov.org/forum/images/smilies/lov/icon_wink.gifTako trdijo moje izkušnje in verjamem, da tudi spoznanja mnogih, ki so se srečali v praksi z 7x64 in 308.
Še zdaleč pa ne rečem, da 7x64 ni dober kal.
LP in dober pogled!

patriot
29. September 2009, 16:35
Verjamem, da se bo med vami našel kdo, ki je dober balistik. Ter mi bo znal povedati, kako kaj vpliva na cev "obraba", naboj Rws EVO.

jazbec
29. September 2009, 22:53
Za lovsko uporabo ni težav. Saj z puško ne boš dal 10000 šusov.
Na tekmovanjih pa najbrž ne boš streljal z takšno municijo.

andrej win
25. October 2009, 18:46
Uporabla mogoče kdo DK v katerem od 7mm kalibra?Kaj bi lahko povedal o tej krogli?
Js sm namreč dans vidu zadetek iz 7x65r cevi s to kroglo na ne preveč daleč,30-40 korakov,kjer je krogla prebila le pleče :icon_confused::icon_neutral:..rebre vse cele...zdej pa nevem,al imamo pr nas tko zategle prašiče,al je za takega prašiča potrebna TSX ali XLC krogla??
Prašič,lanščak (95 kg) je padel po 200 ih metrih z popravljenima dvema streloma.

Kar sem jaz slišal,je to kar cenjena krogla..ali :icon_study:

diver
25. October 2009, 21:57
Imam jo v kalibru 30.06 10,7g in do sedaj je vse padlo po največ desetih metrih. Zelo zadovoljen..

De_Tomaso
25. October 2009, 22:56
Kakšne so podpludbe pri tej krogle. Sam malo razmišljam, da bi menjal KS kroglo 10.7g za DK 10.7 v kalibru .308 win. Zanima me, če ima kdo morda izkušnje z obema kroglama?

rws
26. October 2009, 08:00
kroglo sem uporabljal pred 2 letoma, na srnjadi, z njo sta se srečala tudi 2 muflona(2+ in 3+), telica in košuta. Občutek sem imel da je vstopna rana precej večja kot pri drugih kroglah, kar pa je prednost v primeru da n pride do prestrela, npr. pri težji divjadi.
Gre za podobno natančno kroglo kot je KS.

vlcergg
26. November 2009, 17:45
je že ker zasledil v kaki trgovini to novo strelivo?sicer cal 308

Nautillus
26. November 2009, 22:43
http://www.rws-munition.de/silverselection/en/silver.html?navid=14 to je od silver selection....tud EVO spada pod to... Če ni pri nas maš pa v Avstriji sigurno kje...

zlatorog
6. January 2010, 17:43
Ali ima kdo kaj iskušenj z ID Classic 9,7g v 308win? LP

jvpv
1. February 2010, 11:09
Ali uporablja kdo ID 11,5g v kalibru 7x64? Izkušnje?

rutarjan
1. February 2010, 12:07
Jaz imam RWS ID 10,5g v kalibru 7x64,in sem kar malo razočaran.Prej sem uporabljal Hirtenberger nosler 9,1g,in je ob dobremu zadetku padlo vse v ognju-od srnjadi do jelenjadi.Pri RWS ID mi je pa vsa divjad po zadetku naredila še 30-50m,čeprav je bila dobro zadeta.Tudi poškodbe na mesu so večje,kar pri Hirtenbergerju tega ni bilo.To so moje izkušnje.Rad bi pa mnenje še od koga,ki uporablja omenjeni naboj.

Deerhunter
1. February 2010, 18:09
Jaz uporabljam od lani RWS ID CLASSIC 9.7 g v kalibru 30 - 06. Imam pa zaenkrat samo eno izkušnjo z njo. Srnjak, zadet za plečko, krogla je oplazila srce, je tekel še okoli 50 m, krvna sled je bila že od nastrela zelo obilna, tako da tudi če bi prišel do gozda bi ga lahko sam našel. Zanimivo je, da zadetka na začetku sploh ni nakazal in sem mislil da sem zgrešil, vendar je potem po kakih 20 m vidno začel omagovat. Poškodbe na mesu niso bile velike, tudi kakšnih potpludb nisem opazil.
Tako da zaenkrat sem zadovoljen.Preden pa se dokončno odločim ali mi ta krogla odgovarja, ali ne, bom moral pridobiti še kakšno izkušnjo.

rikec
9. February 2011, 19:58
Živjo!
Kolega uporablja krogle RWS za svojo puško risanico. Kdo vse v SLO je uvoznik municije RWS? Prosim za odgovor , lahko tudi na ZS. HVALA!

Deerhunter
9. February 2011, 20:45
Lani sem z ID classic 9,7g, 30-06, uplenil še eno srno in enega srnjaka. Pri obeh strel za plečko na razdalji pribl. 100 m, kakšen meter gor ali dol, oba sta padla v ognju. Naredila nista niti koraka. Škode na mesu ni bilo veliko, potplutb pa tudi ni bilo. Zaenkrat sem zadovoljen s to kroglo, kar se tiče odstrela srnjadi.



Jaz uporabljam od lani RWS ID CLASSIC 9.7 g v kalibru 30 - 06. Imam pa zaenkrat samo eno izkušnjo z njo. Srnjak, zadet za plečko, krogla je oplazila srce, je tekel še okoli 50 m, krvna sled je bila že od nastrela zelo obilna, tako da tudi če bi prišel do gozda bi ga lahko sam našel. Zanimivo je, da zadetka na začetku sploh ni nakazal in sem mislil da sem zgrešil, vendar je potem po kakih 20 m vidno začel omagovat. Poškodbe na mesu niso bile velike, tudi kakšnih potpludb nisem opazil.
Tako da zaenkrat sem zadovoljen.Preden pa se dokončno odločim ali mi ta krogla odgovarja, ali ne, bom moral pridobiti še kakšno izkušnjo.

rikec
10. February 2011, 14:17
Živjo!
Kolega uporablja krogle RWS za svojo puško risanico. Kdo vse v SLO je uvoznik municije RWS? Prosim za odgovor , lahko tudi na ZS. HVALA!

Mi lahko prosim kdo odgovori na moje vprašanje... Hvala.

alojz1
10. February 2011, 14:27
To, da pri vsej paleti streliva nekdo prisega le na točno določen naboj (pa še zelo drag) se mi zdi milo rečeno čudno. Malo bi pomagalo tudi, če bi navedel kaliber, navade strelca (ali za velike raazdalje, goščave, veliko divjad, univerzalno) pa bi lahko svetovali podobno kroglo.
Osebno zelo rad preizkusim vsak nov proizvod iz tega področja.

muzikant
10. February 2011, 14:36
Mi lahko prosim kdo odgovori na moje vprašanje... Hvala.

h a m e x na Vrhniki

Markysprej
10. February 2011, 15:02
Mi lahko prosim kdo odgovori na moje vprašanje... Hvala.

mislim da hamex. http://www.piromarket.com/index.php?FRAME_MAIN=SHOW_CATEGORY&CAT_ID=230&stran=1&dsgn=2

Markysprej
10. February 2011, 15:07
To, da pri vsej paleti streliva nekdo prisega le na točno določen naboj (pa še zelo drag) se mi zdi milo rečeno čudno. Malo bi pomagalo tudi, če bi navedel kaliber, navade strelca (ali za velike raazdalje, goščave, veliko divjad, univerzalno) pa bi lahko svetovali podobno kroglo.
Osebno zelo rad preizkusim vsak nov proizvod iz tega področja.

meni se pa ravno to, da se nenehno preiskuša raznorazne novotarije in nove izdelke zdi čudno. navsezadnje je ponudba prevelika da bi lahko v vsej življenski dobi resnično dobro objektivno ovrednotil municijo. da ne omenjam vsake nastrelitve posebej. zato je imho bolje da se držiš ene kvalitetne municije, ki ti odgovarja za čim več priložnosti.:icon_wink:

alojz1
10. February 2011, 15:18
Tudi razumljivo pojasnilo
Mi je pa neznano strelivo RWS CINESHOT , ki je zelo poceni.
Ali je kdo to nabavil? Kolikor sem razumel ni za lov.

muzikant
10. February 2011, 15:42
To je strelivo namenjeno za trenig v str .kinu. (Schiesskino).

http://www.cineshot.de/Bilder/CineShot_Flyer.pdf

alojz1
10. February 2011, 15:46
Ker je RWS in poceni pri nas ga je gotovo že kdo kupil za lov.

PROF.racoon
10. February 2011, 18:24
To je strelivo, ki se uporablja na zaprtih streliščih, ki jih je v Nemčiji kar veliko...
Na platno ti dajo film, ti pa nažigaš po prascih. Mislim, da je krogla iz aluminija...

Aaa, vidim, da ti je že Muzkantar odgovoril... Sem takoj stisnil na prejšnji strani za odgovor, pa niti na naslednji strani nisem do konca prebral...

Tomaž Ražman
13. February 2011, 00:05
Zanima me vaše mnenje o kroglah RWS H-mantel in Evolution.


H-mantel nisem nikoli uporabljal, sem pa preizkusu evolution, ki je odlična krogla, vendar zelo draga, velilko sem prelovil z tig in tug kroglami v kalibrih 7x66, .30-06 ter 300WM. Najbolj sem bil zadovoljen z TUG 11,7 v kalibru .30...

GregaK
13. February 2011, 11:48
Zanima me, če kdo uporablja rws-evolution v kalibru 8x57JS!

Sam jo uporabljam v kalibru 7x64 in se obnese super, sedaj pa imam namen kupit še štus 8x57, pa malce izbiram municijo!

Hvala za odgovore!

LP
Grega

Holland
13. February 2011, 17:35
Jaz Evolutiona v 8x57 nisem uporabljal, vendar pa uporabljam H-mantel in ti ga zelo priporočam. Namen sem imel tudi Evolution probat, vendar se zanj nisem odloču zaradi precej manjše energije, ki jo ima napram H-mantlu. Pač je zelo kompaktna krogla. Sem pa zelo zadovoljem z H-mantlom in ga sigurno ne bom menjal v tem kalibru.

muzikant
13. February 2011, 19:43
V 8*57 je Evo z 13g prava izbira, kroglo odlikuje predvsem velik šok učinek in penetracija, ki pride do izraza pri težji divjadi. Divjačine ne poškoduje preveč, res pa ne da vedno izstrela.
Uporabljam v polavtomatu, zadnja dva kosa jelenjadi 100kg+, streljana v polnem diru.
Košuta strel skozi jetra, krogla ostala na drugi strani pod kožo(ostanek11,5g od13g), jetra so spremenila agregatno stanje v tekoče, beg cca. 70 m od nastrela.

Šilar zadet 2x (v manj kot sekundi), prvi strel ,sredina pod hrbtenico, drugi v pleče, oba strela skozi,padel na mestu.

MasterLesjak
13. February 2011, 19:51
To imaš polavtomata v 8x57?

Drugače pa pri nas še nisem videl da bi kdo uporabljal to kroglo, jo ima pa veliko gostov ki hodi k nam na jago. Tako je zadnjič na skupnem lovu gost streljal lisico na 50m z EVO kroglo (7x64), nastala pa je za slabo pest velika izhodna rana(zadetek v pleča).

muzikant
14. February 2011, 08:33
To imaš polavtomata v 8x57?

Drugače pa pri nas še nisem videl da bi kdo uporabljal to kroglo, jo ima pa veliko gostov ki hodi k nam na jago. Tako je zadnjič na skupnem lovu gost streljal lisico na 50m z EVO kroglo (7x64), nastala pa je za slabo pest velika izhodna rana(zadetek v pleča).

Sauer 303

GregaK
14. February 2011, 16:03
H-mantel ne poznam! Malce sem pogledal podatke in ima res več energije kot EVO, vendar je malce lažja krogla!
Z učinki EVO-ta v 7x64 se več kot zadovoljen, vse obleži v radiju 20m in poškodbe mesa so minimalne.

Z 8x57 bi večinoma streljal srnjad, ker jo je največ, primarno pa bi bila namenjena jelenjadi.
Torej rabim eno dobro kombinacijo in v 7x64 je to definitivno EVO krogla, za 8x57 pa še malce podebatirajmo!:icon_study::icon_twisted:

Hvala za odogvore!

LZ
Grega

Holland
14. February 2011, 20:32
Ja saj 0,9g je lažja od evolutiona ampak ima precej več energije. Mislim pa da 12,1g je že kar težka krogla, če primerjaš s kalibri 7 in 30 so razlike že kakšen gram. Tako, da moj glas gre še vedno H-mantlu, pa ne, da ga samo jaz zagovarjam ampak je na tržišču z manjšimi spremembami že nekaj desetletij in še vedno spada v vrh med kroglami. Enako mnenje imam o kalibru 8x57 ko govorimo o kalibrih.

PROF.racoon
14. February 2011, 21:43
Z EVO 13g v kalibru 8x57IS (štuc) strelja vso visoko divjad (srnjad, prašiče, jelenjad,...) kolega v sosednjem lovišču. Z njo je izredno zadovoljen in je rekel, da je ne menja. Je pa res, da je precej draga. Žal ima vse svojo ceno... Čeprav tudi veliko cenejša municija opravi svoje delo...

GregaK
15. February 2011, 16:17
Holland, kaj pa meso! A ostane kaj od njega?

Holland
15. February 2011, 21:06
Zaenkrat mi še čisto nič ni razbilo. Zakaj pa sprašuješ? A imaš kakšne slabe izkušnje?

GregaK
16. February 2011, 16:21
Ne, informativno me zanima! Nisem še uporabljal 8x57 kalibra in sedaj imam puško, pa moram še eno pametno municijo naštimat.
Čeha ne bi, ravno tako ne PP, zato malo gledam RWS in normo.
Pa ne prosim zdej začet debate, da so čehi čist OK.

H-mantel pa ne poznam, tudi pri nas nobeden ne uporablja te krogle, zato mal bolj najedam! :icon_study:

LZ
Grega

Holland
16. February 2011, 16:30
Pri nas pa nekaj lovcev uporablja to municijo v glavnem v kalibru 8x57 in 7x64 in so z njo vsi zadovoljni. Kar sem jaz z njo uplenil je bila luknjica noter in luknjica ven. Mogoče bi malo več škode naredila pri strelu kakšne srnjadi v vrat, ker je krogla narejena tako, da se en del razleti.

rikec
17. February 2011, 06:37
Ne, informativno me zanima! Nisem še uporabljal 8x57 kalibra in sedaj imam puško, pa moram še eno pametno municijo naštimat.
Čeha ne bi, ravno tako ne PP, zato malo gledam RWS in normo.
Pa ne prosim zdej začet debate, da so čehi čist OK.

H-mantel pa ne poznam, tudi pri nas nobeden ne uporablja te krogle, zato mal bolj najedam! :icon_study:

LZ
Grega

Če se boš odločil za Normo ali Rws bo odločitev odlična in ti ne bo žal. Obe sta super!

.243 Win.
13. January 2014, 11:10
Ali kdo uporablja municijo RWS evolution green ?

alojz1
13. January 2014, 11:52
Ali kdo uporablja municijo RWS evolution green ?
Predraga. Je pa dobra. Namesto svinca ima trdi kositer, ki se zdrobi. Kot bakrova zlitina pri LOS krogli npr. Zadnji del vedno prebije. Videl sem prestrelno rano z 30-06. Podpludbe in premer kot z monolitnimi.

elk77
14. January 2014, 18:30
Zanima me tisti, ki sami polnite, kje je nabavljate RWS krogle? Pri naših trgovcih je bolj okrnjena ponudba:whistle:?

alojz1
14. January 2014, 18:34
Tule imaš dve https://www.artekcenter.com/predogled?product_id=1166&prev_url=index.php%3Fdispatch%3Dcategories.view%26 amp%3Bcategory_id%3D282%26amp%3Bsubcats%3DY%26amp% 3Bfeatures_hash%3DV476%26amp%3Bfull_render%3Dtrue% 26amp%3Bresult_ids%3Dproduct_filters_%2A%252Cprodu cts_search_%2A%252Ccategory_products_%2A%252Cprodu ct_features_%2A%252Cbreadcrumbs_%2A%252Ccurrencies _%2A%252Clanguages_%2A

detel
8. March 2016, 08:35
1595315954

Rws EVO je potoval skozi pljuča in prsni del hrbtenice in pristal pod kožo 60 kg pujsa.

alojz1
8. March 2016, 09:12
Zdaj mi je vse jasno. Kot slika. Le anatomija mi še ne gre. Malo sem zamešal pljuča in ledvice.biggrin

rws
8. March 2016, 09:20
Evolution po nemško:) ...sem bil prepričan, da je zelo podoben Speer deep curl-u, pa vidim da mu ni niti blizu.