PDA

View Full Version : Jurski gonič Sv. Huberta



Aport
7. July 2009, 12:13
Pozdravljeni,
A ve kdo kaj več o tej pasmi in o morebitnem leglu (ali lastništvu) v Sloveniji.

detel
7. July 2009, 13:17
Mislim, da je ena psica. To bi vedel Hubertus. Imaš pa ogromno literarture, internet,itd.

detel
7. July 2009, 17:07
Še nekaj. Jurski gonič je ena pasma, drugo je pes Sv. Huberta (Bloodhound). Imaš pa dva tipa jurskega, lažjega in težjega. Na tvoji sliki je Bloodhound .

alojz1
7. July 2009, 18:34
Dobro pojasnilo.
Bloodhund se nahaja v sloveniji. Je bolj krvosledec (kot že ime pove). Ko sem se zanimal za nakup me je odvrnilo njegovo potepanje (ki je menda dedno) in njegova svojeglavost.

solzica
8. July 2009, 07:28
"...Je bolj krvosledec (kot že ime pove). Ko sem se ... "

To ne drži !!!

pozdrav!

detel
8. July 2009, 10:19
Dobro pojasnilo.
Bloodhund se nahaja v sloveniji. Je bolj krvosledec (kot že ime pove). Ko sem se zanimal za nakup me je odvrnilo njegovo potepanje (ki je menda dedno) in njegova svojeglavost.

Bloodhound naj bi pomenilo "čistokrvnega" psa. Je pes sledar, izredno dobrega voha, uporabljan tudi v policiji.

alojz1
8. July 2009, 12:18
Hvala za pojasnilo. Lastnik tega psa pri nas ga je uporabljal kot krvosledca. Pri tem je bil zelo vztrajen (kar je dobra lastnost). Sem pa tudi jaz mislil, da je sledar in velja za psa z najboljšim nosom.
Drigi pa ni bil v lovskih rokah. Lastnik ga je bil pripravljen podariti, ker ga ni uspel zadržati doma na kmetiji ampak se je vedno potepal.

lunca
8. July 2009, 13:30
Zato pa je že z mladiči treba veliko delati,da se ne potepajo naokoli.Ko se enkrat mlad pes nauči potepati in ga pri tem ne ustavimo,se bo vedno potepal.Sicer pa,kaj hudiča ima pes brez lastnika delati izven domačega dvorišča?
LP Tjaša

Aport
8. July 2009, 15:54
Detel, na moji sliki je Jurski gonič Sv. Huberta.
Jurskih t.j. švicarskih goničev je več vrst (lucernski, bernski, švicarski in Jurski). Jurska goniča sta potem Bruno (brinet rjave barve) in Jurski gonič Sv. Huberta. In Jurski gonič Sv. Huberta ni enako Bloodhound. Je manjši, na videz (glava) podoben Bloodhoundu in naj bi imela neke skupne korenine.

Torej podatkov o pasmi je na internetu ogromno, mene pa predvsem zanima, če obstaja takšen pes ali morda celo leglo v Sloveniji.

Za Bloodhounda pa bo držala tista, da je to pes z pasemsko najčistejšo krvjo na svetu in je tudi ena najstarejših pasem. Poleg čiste krvi, ki jo potrjuje z imenom ima tudi zelo dober nos in ga zato uporabljajo za krvosledca.

detel
8. July 2009, 17:01
Ne bova se prepirala, ker v različnih bukvah piše različno. Pišejo tudi ljudje, ki niso kinologi (novinarji) in nastane cela zmešnjava. Nikakor se pa ne strinjam, da se skupini švicarskih goničev reče tudi jurski, ki pa je pasma.

detel
8. July 2009, 17:13
Aport, še moje mnenje o tej pasmi. Ne bi ga imel za jago, ker ni okreten, ni hiter.... Zato pa imajo tudi lažji tip.

lunca
9. July 2009, 06:42
Aport,ne bo držalo.Po standardu je Švicarski gonič-tipa JURA lahko po barvi samo rjav z črnim plaščem ali pa črn z rjavimi ožigi nad očmi,na licih,okoli zadnjika in na nogah;dovoljena manjša bela oznaka na prsih,ki je lahko rahlo špricana(črne ali sive pike).
Popolnoma rjava ali Brindel barva pa je dovoljena pri Bloodhoundih.
LP Tjaša

lunca
9. July 2009, 07:57
Bom razložila še dovoljene barve pri Bloodhoundih.
Le-ta se pojavlja v treh barvnih različicah:črno-rjavi,jetrno-rjavi in enotni rdečkasti barvi.
Pri črno-rjavih psih se barva deli še na varianto ali ima pes plašč ali sedlo.Pri črno-rjavih psih z plaščem je črna prevladujoča:rjava barva je samo na gobcu,ličnicah,nad očmi,na prsih,na okončinah ter okoli zadnjika.Pri črno-rjavih psih z sedlom pa je rjava barva bolj razširjena zaradi tega,ker je črna barva več ali manj omejena na predel hrbta.
Isto razporeditev obarvanosti najdemo pri jetrno-rjavih primerkih.Barve pri tem niso vedno jasno ločene med seboj.
Pri enotno enobarvnih rdečkastih primerkih rdečkasta barva variira od svetlordeče do temno rdeče.Majhna bela oznaka na predprsju,na prstih ali konici repa se dovoljuje,vendar se ne preferira.
LP Tjaša

Aport
15. July 2009, 16:16
Hello,
Lunca, očitno dobro obvladaš pasemske značilnosti Bloodhounda.
Poglej zdaj še na tale link in pokomentiraj to zvrst Sv. Huberta.

Mene Bloodhound ne zanima in iščem Jura hound (Jura Laufhound ali Bruno Du Jura - St. Hubert).

http://www.canadasguidetodogs.com/swisshound.htm

lp

Aport
15. July 2009, 16:25
Pa še en link kanadskega vzreditelja, ki se ukvarja z obema vrstama Svetih Hubertov.

http://www.mason-kennels.com/Homepage.htm

detel
15. July 2009, 18:06
No coment....:icon_confused: Aport, živiš v Evropi! Amerikanci imajo več svojih pasem, ki so jih "naredili" s križanjem naših (evropskih) pasem.

lunca
16. July 2009, 08:20
Ne,saj misliva isto.Oba imava v mislih FCI standard št.59,samo da Aport stalno tlači zraven tisti"tip Sv.Huberta".Originalno je to pasma Švicarski gonič tipa Jura ali Jurski gonič.
Sedaj pa kar se mladičev tiče.Najenostavnejše je iti po njega v državo izvora.V Sloveniji tudi če je kakšen predstavnik,legla najbrž še dolgo ne bo.Torej,Aport,Google na plano in iskati vzreditelja v Švici.Potem pa pot pod noge.Simpl kot pasulj.
LP Tjaša

detel
16. July 2009, 09:16
Ali v Kanado :icon_lol:

lunca
16. July 2009, 10:49
detel,da ne bo glih čez lužo letel,sem mu našla vzreditelja bližje,v Franciji.::icon_wink:
ELEVAGE DE CLAIRJOIE:
Robert xxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxx
F-74160 Saint Julien en Genevois,France
tel:+ xxxxxxxxx
Kako sem jaz prijazna,kot sam hudič:icon_twisted:
LP Tjaša

Če našim ni dovoljeno oglaševanje na forumu, tudi tujcem ne bomo delali biznisa, a ne!? :icon_wink:

lunca
16. July 2009, 11:12
Uh,sorry,mi je čisto ušlo!
LP Tjaša

Hubertus
18. July 2009, 14:50
Ste se malo razpisali medtem ko sem se valjal po plaži, kaj...

Aport, imaš povsem prav. Švicarji premorejo štiri pasme goničev in sicer modrega lucerneskaga goniča, belo-oranžnega švicarskega goniča, belo-črno-rjavega bernskega goniča ter jurskega goniča, ki se naprej deli na jurskega goniča tipa bruno (bruno di jura) in jurskega goniča tipa St. Hubert .

Samo enkrat sem imel priložnost videti jurskega goniča tipa St. Hubert. Tudi poslikal sem ga, vendar sem po pomoti fotke kasneje zbrisal. Pasma je zelo zelo redka in bo v bližnji prihodnosti tudi izumrla.

Pogostejši je jurski gonič tipa bruno. Nekaj predstavnikov te pasme je tudi v Sloveniji. Eno psičko naj bi menda tudi parili. O tem se moram še prepričati.

V tujini "brunote" uporabljajo izključno pri lovu na pujse in tudi na tekmah pridno zmagujejo. Lahko bi se reklo, da so med kratkodlakimi romanskimi pasmami najostrejši in tako najbolj primerni za lov na veliko dovjad.

Bruno di jura:

http://www.moj-album.com/slike/364375/h5n2etoKVRNwooSU.v.jpg

Švicarski gonič:

http://www.moj-album.com/slike/364375/UYyCDiEK16fwNUN4.v.jpg

Bernski gonič:

http://www.moj-album.com/slike/364375/9r5dIKiPMhiKW4JT.v.jpg

Lucernski gonič:

http://www.moj-album.com/slike/364375/SOSDpf5zZKUTWetd.v.jpg

Hubertus
18. July 2009, 22:35
Pa še to sem pozabil navesti v zvezi s švicarskimi goniči:

Pred časom so namreč taglavne glave v Švici prišle do veleumne ideje, da se lahko lovi samo z goniči na kratkih nogah, zato so švicarji poleg Rikole v pičlih nekaj letih vzredili pomanjšane inačice svojih goničev, ki so bili povsem istih barv, kot taveliki le, da so bili na kratkih nožicah kot baseti.

Hvala bogu so kmalu uvideli da to ne pelje nikamor in so zakon spremenili nizkonogi švicarski goniči pa so v nekaj letih poniknili poniknili.

Eden takih klavrnih predstavnikov nikonogega jurskega goniča je na tej sliki, ki sem jo posnel na eni izmed mojih kinoloških odisejad.

http://www.moj-album.com/slike/364375/owT9320j5rOxkDGN.v.jpg

Aport
11. August 2009, 22:47
Lepo Hubertus. Zdaj vsaj vem, da se ne motim.

Morda malo za šalo, bi lahko prav v Sloveniji ohranili izumirajočo pasmo.
V nadaljevanju bi ji (mu) seveda dodali nekaj avtohtonega (morda zavist) in naturalizirali novo domačo pasmo.
Predvideti pa je nujno potrebno pravno upravno formalizacijo, da nam ga pred naturalizacijo kakšna vodstvena garnitura ne "izbriše".

Žal pa sem po tvojih navedbah o redkosti pasme skorajda izgubil voljo do iskanja mladiča. V Švico ali celo v Francijo se res ne mislim furat po Jurskega Sv. Huberta.
Morda se zadovoljimo s "pravim" Sv. Hubertom (Bloodhoundom) ali pa izberemo popoln kontrast v Beaglu.

Nasveti in predlogi so seveda vedno dobrodošli.

čao

Hubertus
12. August 2009, 03:57
Zanimiva tale misel o ohranitvi pasme v okviru slovenske kinologije. :icon_lol: Ta se očitno še sama sebe težko ohranja, pa bo še kakšno pasmo zraven ohranila pri življenju in posesti :icon_lol::icon_wink:

Ko pravim, da bo pasma jurski gonič tipa Sv. Hubert izumrla mislim na to, da bo izumrla v nekaj naslednjih letih tako, da bi bilo iskanje mladiča skrajno težka naloga. V letošnjem letu namreč v Švici ni niti enega registriranega legla jurcev tipa St. Hubert.

Ne vem kaj nameravaš loviti z goničem, ki ga boš nabavil. Sv. Hubert je težak pes in v veliki večini ga vzrejajo športni kinologi, ki lovskim vrlinam svojih psov ne dajejo velika povdarka. Zagotovo ohranjajo svoje slavne vohalne sposobnosti, vprašanje pa je ali bo pes, ki ga boš izbral, voljan te lastnosti izrabljati za sledenje in lov divjih živali.
Bealge je vsekakor in skoraj izključno pes za nekoga, ki rad lovi zajca ali lisico na individualni jagi ali v manjši skupini ter uživa v simfoniji pasje gonje. Pes je pri iskanju temeljit in zato z večine dolg, kar je pač vrlina dobrih zajčarjev. Če bi z njim rad jagal v pogonu boš zelo verjetno razočaran.
Morda bi bilo dobro, če bi nam zaupal za kakšno vrsto lova, bi rad uporabljal psa.

mprimoz
12. August 2009, 07:11
Hubertus, poglej na ZS. :icon_wink:

Aport
16. August 2009, 08:42
Ne gre za lov.
Iščem simpatičnega hišnega oz. družinskega psa. Hišnega ne pomeni, da se bo izležaval na fotelju ampak bo imel svoj pesjak, zunaj. Tudi širše okolje omogoča dovolj prostora za psa.
Lovski psi, predvsem goniči, so po nekaterih priporočilih najprimernejši (tudi) za "domačo" rabo.
Ovčarji se mi ne dopadejo, molosi so zelo nagnjeni k raznim pasemskim boleznim, terierji (spet lovski) so preveč ostri, predvsem do otrok, kepaste baterijske igračke smo že na začetku odpisali,... In kaj nam sploh še ostane?

Stran oz. forum je sicer namenjen lovstvu, vendar so tudi lovski psi veliko časa doma in pri družini. Dobrih nasvetov o izbiri psa, ki ni samo lovec je tako na teh straneh več kot dovolj.

Hubertus
16. August 2009, 11:24
No, zdaj nam je bolj jasno o čem govorimo...

Poleg pasemskih skupin, ki si jih navedel obstajajo še šarivci in ptičarji, ki so vsi po vrsti krasni družabniki tudi če niso v lovskih rokah.
Vsekakor je potrebno vedeti, da je lovski pes ob njegovem nagonu velika odgovornost in lahko kljub trudu vodnika postane velika nadloga tako za vodnika, kot za okolje in morebiti tudi za domače ter predvsem prostoživeče živali. Na tem mestu bi za rabo, kot jo opisuješ, absolutno odsvetoval beagla, ki je sicer obdarjen s krasno lovsko vnemo in predvsem vztrajnostjo, zato pa vedno znova poslušam pričevanja ljudi, ki pravijo, kako ure in ure, pa tudi dneve, lovijo svojega psa po gozdovih, ko preganja divjad. Beagle, kljub njegovi simpatičnosti, vsekakor ni pes s katerim si bomo lahko omislili prost sprehod brez vrvice po naravi.
Enako sicer velja tudi za ostale lovske pse, bi pa bil mogoče kakšen predstavnik ptičarjev ali španjelov s svojo navezanostjo do vodnika bolj primeren za vaš namen. Psi teh pasem namreč tudi v lovski rabi tesneje sodelujejo z vodnikom in ostajajo v njegovi bližini medtem, ko je naloga goniča, da preizkuje širše območje lova. Pri tem se sicer francoske pasme goničev nekako bolj približajo načinu dela šarivcev ali pričarje (t.j. da v fazi iskanja ostaja v bližini vodnika) zato bi bile mogoče bolj primerne za vas.

Tudi sam sem bil pri iskanju novega psa v podobni situaciji. Iskal sem namreč družabnika, čuvaja in prijatelja otrok in sem se na koncu, po dolgem iskanju, odločil za kerry blue terierja. V oktobru gremo ponj.

Aport
19. August 2009, 13:44
Tudi "nam" so všeč terierji in šnavcerji le da imam sam nekaj zavor glede karakterja in ostrine te vrste psov. Videl sem tudi nekaj "nelepih" dogodkov ob srečanju Fox terierja in otroka in majhnega šnavcerja z odraslo osebo.

Verjamem, da so lahko vsi psi bubice in, da je veliko odvisno od vzgoje a vseeno je kar nekaj vedenjskih navad zapisanih v genih.

Va mogoče kdo kaj več o pasemskih boleznih (entropija, displazija,...) pri Bordojski dogi?

detel
19. August 2009, 15:09
Ne kupuj psa z velikimi, visečimi ustnicami, ker boš imel vse poslinjeno v hiši in v avtu.

lunca
21. August 2009, 18:19
Pa kaj,če bo malo sline viška v hiši.To gre v kompletu s temi psi.Pa tudi kakšna dlaka bo odpadla.Če tega ne more sprejeti naj si nabavi pudkžlja.Ti se ne slinijo in ne odpada jim dlaka.Pa še ena značilnost.Včasih so jih uporabljali za lov.
LP Tjaša

lunca
21. August 2009, 18:20
Hudiča,sem izumila novo pasmo.Sem mislila Pudlja(Kodra).
LP Tjaša

Aport
2. September 2009, 21:17
In to "novo" pasmo so včasih uporabljali za lov? Pudlica je lovila divjo svinjo?

Breza
2. September 2009, 21:38
In to "novo" pasmo so včasih uporabljali za lov? Pudlica je lovila divjo svinjo?

Sicer ne spada k jurskemu goniču...vendar samo pojasnilo k lovskim koreninam pudlov: "Etymologically, the French word “caniche” (Poodle) comes from “cane”, the French word for a female duck. In other countries, the name of the breed is associated with splashing around in water. Originally, this dog was used for wildfowling..." (FCI standard št. 172 / 18.04.2007)

hehe....Aport - ni edina vrsta lova lov na divje prašiče, a veš! :icon_wink:

lunca
3. September 2009, 07:42
Ja Breza,samo dandanes je "lov na divje svinje" multi popularen,pa vsi hočejo imeti samo pse,ki bi lovili prašiče.Majhne pujske je lažje na raženj nataknit in pojest:icon_wink: kot pa celega jelena ali srno.Pa še bolj "macho" sistem izgleda.:icon_confused:
LP Tjaša