PDA

View Full Version : Lapua Mega



zlatorog
4. July 2009, 12:01
Zanimajo me vaše izkušnje z Mego predvsem v cal. 308 win. LP

alojz1
4. July 2009, 13:09
odlična izbira
tudi sam jih polnim

tinko balinko
4. July 2009, 14:03
super izbira uporabljam 9,7g.srnjad in pujsi padajo v ognju:icon_biggrin:

zlatorog
4. July 2009, 20:37
super izbira uporabljam 9,7g.srnjad in pujsi padajo v ognju:icon_biggrin:

Tinko a sam polniš ? LP

tinko balinko
4. July 2009, 20:39
ne kupil sem jih.........

zlatorog
4. July 2009, 20:47
ne kupil sem jih.........
Tudi sam imam to v planu, kakšna pa je to krogla a je bolj trda......? Hvala in LP

tinko balinko
4. July 2009, 21:11
ne je bol mehka krogla.jaz sem zelo zadovolen z njo,ko ustrelim kaksnega srnjaka ti pokazem slike kako dela.Zelo podobno cene skoraj isto odpira kot naturalis krogla....slike pa mislim da je nekdo ze dal gor........
evo se malo podatkov za .308win
http://www.lapua.com/index.php?id=872

zlatorog
4. July 2009, 21:23
ne je bol mehka krogla.jaz sem zelo zadovolen z njo,ko ustrelim kaksnega srnjaka ti pokazem slike kako dela.Zelo podobno cene skoraj isto odpira kot naturalis krogla....slike pa mislim da je nekdo ze dal gor........
evo se malo podatkov za .308win
http://www.lapua.com/index.php?id=872
Tinko, hvala pa dober pogled

trma
30. July 2009, 22:14
Včeraj sem s kolegom streljal z omenjeno kroglo v kalibru 30-06, perfektna krogla.

trma
30. July 2009, 22:21
Včeraj sem s kolegom streljal z omenjeno kroglo v kalibru 30-06, perfektna krogla.

Tukaj sem mislil na natančnost!

dolgin
14. December 2009, 20:01
Nabavil to kroglo teže 185grs (12,0g),z natančnostjo sem zelo zadovoljen, prvi vtisi iz lova pa porazni! Streljal pujsa pri 60 kilah, strel za pleče,prestrel jasno viden takoj ko se pujs obrnil,vendar pa ni padel ampak jo je ucvrl kot da mu ni nič in to še debelih 300 metrov. Sicer krvna sled izredno močna,vseskozi pošpricano od krvi........,no,danes sem tega nesrečnega pujsa odrl in imel kaj videti (grozne podtplutbe na vstrelu,lahko rečem da je podplutih polovico reber in del plečeta),na izstrelu podplutb ni bilo. Ne vem no....,bo treba še probat,ker po enem kosu ne moreš soditi krogle,ampak začetek je pa bil čuden......

lp

jež
15. December 2009, 18:46
Dolgin, kateri kaliber imaš?

dolgin
15. December 2009, 21:10
.308......

andrej win
15. December 2009, 21:25
.308......

Zanimivo,da je bilo potluto,ker pri takih hitrostih,ki jo ima ta krogla,skoraj nebi smelo biti..
Je pa to tudi mal pripomoglo,ker so prašiči zdej mal u buku,vsaj pomoje,so bolj trdoživi kot drugač..
Kolikšna je bila pa izstrelna rana-premer?

dolgin
16. December 2009, 10:07
U bistvu sta bila vstrel in izstrel enaka,luknja recmo velika kot 2 kovanec. Je pa res,da je buk in da se divjad drugače obnaša,saj je imel pljuča popolnoma razstreljena....

kudu
16. December 2009, 16:48
Misim, da v tem primeru ne gre podpludbe, ampak za vdor krvi pod mreno, zaradi 300m teka.

trma
16. December 2009, 21:24
Izredna probojnost in natančnost krogle!!! Poškodbe minimalne, razen če primeš kost. Me je pa krogla razočarala, ko sem strelal prašiča cca.60-70kg iz zadel v mehko, prašiča nismo našli. Kaliber 30-06, 12g,krogla. Premajhna izhodna rana, enostavno ga je samo prevrtalo, na nastrelu našli vsebino želodca, kri 100 metrov potem pa ne duha ne sluha......, iskal je zelo iskušen pes in to dva dni ampak prašiča nismo našli. Prepričan sem, da če bi bil prašič strelan s kroglo SST ali kakšno mehkejšo kroglo bi ga našli, ker podobne iskušnje sem imel tudi v preteklosti. Je pa res, da je bil prašič strelan v pogonu na 25 metrov, za sabo je imel pse. Nakar je bil še enkrat strelan na stojišču in bil zgrešen....

jež
17. December 2009, 08:24
Trma, ta prašič ni šel 500-600m daleč, če ste našli vsebino želodca, če pa je bila vsebina tankega črevesja, pa tudi do 2 km, potem pa ležišče, živ je bil še naslednji dan in to krepko živ-smo ga še streljali-ena moja izkušnja!!!

miš93
17. December 2009, 10:37
Podplutbe niso toliko odvisne od hitrosti krogle kot od njene konstrukcije in pa predvsem od oblike konice - "tumpasta" hitro odpirajoča pa čeprav počasnejša krogla bo delala veliko večje podplutbe kot pa koničasta, trša (kasneje odpirajoča) krogla z veliko hitrostjo. Kot zanimivost si oglejte 22x64 eksperiment - s kroglo hitrosti več kot 1400 m/s so podplutbe 3/4 manjše kot pa z .243 W pri 893 m/s.

http://www.gsgroup.co.za/22x64.html

trma
18. December 2009, 15:48
Trma, ta prašič ni šel 500-600m daleč, če ste našli vsebino želodca, če pa je bila vsebina tankega črevesja, pa tudi do 2 km, potem pa ležišče, živ je bil še naslednji dan in to krepko živ-smo ga še streljali-ena moja izkušnja!!!

Pes je izdelal sled v dolžini cca.1.500 metrov (600 metrov krvne sledi)...., potem pa se je ustavil. Med to dolžino ni bilo nobenega ležišča.

jež
18. December 2009, 21:40
Pes je izdelal sled v dolžini cca.1.500 metrov (600 metrov krvne sledi)...., potem pa se je ustavil. Med to dolžino ni bilo nobenega ležišča.

Verjamem...:icon_confused:

proof
29. May 2010, 23:03
Konačno sam probao lapua mega 12g, cal 30-06, tvorničko punjenje. Koliko su mi nahvalili kuglu sve se pitam što se kod mene zbiva.

Vepar oko 100 kg. Pogodak iza ple?ke po pola visine, na ulazu portgalo 3 rebra, izlaz izme?u zadnja 2 rebra (oba rebra cijela). Kugla je prošla kroz plu?a. Vepar je taj pogodak odnesao 100m. Najčudnije od svega na tragu nije bilo krvi osim na jednom mjestu gdje se obrisao u granu.

Sve imam osje?aj da bi to prije palo od običnog SP (ppu, S&B,...) da ne spominjem normu vulkan.

Veper
29. May 2010, 23:27
Proof dobro misliš. Čeprav 100m ni nič takega in za take primere imamo pač psa.

jež
30. May 2010, 10:19
Ja zanimivo, 100 m res ni nobena dolžina, če vemo, da tudi z 2x dražjimi kroglami prasc (100 kg !) naredi tudi 200 - 300 m, pa šele potem začne krvaveti. To je predvsem odvisno od lege-višine zadetka. Če bi ga zadel 10 cm nižje oz. vsaj zadetek nad grodnico, bi bilo vse krvavo... Za Normo se strinjam, SPCE (8x57is) pa niti pri enem lanščaku(45-60kg) po mojih izkušnjah ni šel skozi telo in so bili vsi po 8- 22 urah še živi, da o krvnem sledu ne govorim, ker ga je bilo le "za lijek"! Važno je, da je prasc umru, Veper ti je pa že povedal svoje. Ko boš šel na tako sled z psom, boš našel več krvi, kot pa brez njega, pa tudi to je stvar prakse. Dober pogled še naprej!

tinko balinko
30. May 2010, 20:22
evo se mojo zgodbo z mego sicer 9,7g.Mrjasec teze brez drobovja 135kg streljan na cca.10m tocno za plecko "solski strel" je padel po 20m.Je pa res da na nastrelu in do mrtvega prasica ni bilo niti kaplje krvi,vse kar mi je uspelo najditi so bile dve dlake na snegu.
Moje osebno mislenje je da z bilo katero kroglo bi streljal,nebi bilo nic krvi.Pac na dobro rejenih prasicih tudi mascoba zapira strelne rane.

Ganges
24. April 2013, 22:39
Evo, ko sem našel še cca. 30 kosov nabojev Lapua Mega 185 grain, ki sva jih s kolegom napolnila pred približno 3 leti (skoraj prepričan da z N550) in jo preizkusil v stari Zastavi nisem imel preveč upanja... Pa sem porabil 2 preizkusna strela, 2 korekcijska in 2 za "finiš"... pa sem bil nad rezultatom presenečen in se odločil, da bo ta kombinacija odprla letošnjo sezono biggrin

P.S.: Leva tarča sta bila prva strela in strela po korekciji, desna pa po zadnjem in hkrati končnem popravku.

lp

PROF.racoon
7. January 2014, 22:04
Lapua Mega, 9,3x62, tele, streljano na razdalji 30-40m, tele je počakalo 10-20m od nastrela... Meso absulutno brez podplutb... Odpada nič... Tomaž, hvala!

Vstopna

http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_21390569/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/21390569.jpg

Izstopna

http://s7.mojalbum.com/2913267_17571558_21390541/srnjak-lanscak-cerje-7-6-2012/21390541.jpg

Optik-trade.si
8. January 2014, 01:28
Sam uporabljam to kroglo za lov v kalibru 6.5x47 in sicer 10g težko. Ni ravno .308, ampak morda ti bodo moje izkušnje vseeno kaj pomagale.

Letos sem z njo uplenil 6 pujsov, vsi so padli v ognju. Uplenil sem tudi 4 kose srnjadi in prav tako brez vsakršnih problemov. Tako glede padanja v ognju kot podpludb.

Glede natančnosti pa spodnja slika pove dovolj.

http://shrani.si/t/G/27/1r5LKKMX/1/20131006161452.jpg (http://shrani.si/?G/27/1r5LKKMX/1/20131006161452.jpg)

muzikant
8. January 2014, 10:21
..... Tomaž, hvala!



Res dobro je opazoval in še otroka merkal zraven.:lol1:

alojz1
8. January 2014, 10:44
Lapua Mega, 9,3x62, tele, streljano na razdalji 30-40m, tele je počakalo 10-20m od nastrela... Meso absulutno brez podplutb... Odpada nič... Tomaž, hvala!
Pri takem zadetku je z vsakim kalibrom zelo podoben rezultat. Nobene kosti blizu. Zato se reče "mehko". Krogla se sploh ni deformirala.
Malo logike bi pa človek že pričakoval od izkušenih lovcev. Nekdo drug, ki mu ta kaliber ni všeč bo pa poslikal strel v hrbtenico in jamral kako grdo dela.

PROF.racoon
8. January 2014, 10:59
Pri takem zadetku je z vsakim kalibrom zelo podoben rezultat. Nobene kosti blizu. Zato se reče "mehko". Krogla se sploh ni deformirala.
Malo logike bi pa človek že pričakoval od izkušenih lovcev. Nekdo drug, ki mu ta kaliber ni všeč bo pa poslikal strel v hrbtenico in jamral kako grdo dela.

Bom še drugič fotkal, ko bo primla kost... Skozi hrbtenico je skoraj z vsako kroglo isto (bom pokazal fotko, če jo najdem, od RWS UNI v 9,3x62 skozi hrbtenico teleta - odpad je bil samo zdrobljena kost okrog rane), skozi pleče pa nikakor ne (poglej fotografijo predlani uplenjenega jelena špicarja s kroglo Grom v 8x57).

Drugače pa je zgoraj nad prstom nad izstopno rano videti dve majhni očesi. Tam sem našel dva svinčena koščka...

Še vedno čakam na TTSX, ki bo igral glavno vlogo na individualnih lovih...

kuje
8. January 2014, 11:03
Se strinjam z Alojzom1...pri vsakem drugem kalibru bi bilo skoraj enako...razen pri kakšnem 0.30cal z LOS kroglo bi bilo še mičken buljš...he,he,he:icon_wink::icon_lol:

alojz1
8. January 2014, 11:23
Še vedno čakam na TTSX, ki bo igral glavno vlogo na individualnih lovih...
Ta krogla rabi večjo hitrost kot jo ima 9,3. In je tudi v osnovi namenjena hitrim kalibrom. Pa nič hudega. Že premer krogle dela svoje. Lahko bi bila tudi polnooplaščena ali monolitna za veliko divjad (ki se ne odpira). Obe sta spredaj tope (RN). Učinek na naši divjadi pričakujem odličen.
Prednost teh velikih premerov krogel je ravno v tem, da ne rabijo velikih hitrosti. Dovolj sta teža krogle in premer strelnega kanala. Divjad zna narediti par korakov kar sploh ni moteče saj je krvi dovolj.

Optik-trade.si
8. January 2014, 13:08
Američani imajo dober rek na temo, ki jo opisuje Alojz.

Res je, krogla .308 se lahko odpira in širi. K sreči pa se 9.3 nikoli ne more skrčit. ;)

Parafly
13. January 2014, 21:09
Pozdravljeni,
z Lapua Mega 12g, kl. 30-06 jagam že kar nekaj let in sem nad rezultati zelo zadovoljen. Večina komadov obleži v ognju, jagam pa z njo vse od prašičev, jelenjadi in srnjadi. Škoda na mesu majhna, razen ce je strel po sredini plečke :icon_mad:.
Prej sem jagal z kupljenimi naboji zdaj pa ze par let polnim sam in v obeh primerih ni bilo težav.

Lp,J.

mauser
14. January 2014, 13:45
Tudi jaz imam mego v 30-06, vendar 9,7g in z močnim polnjenjem. Uplenim veliko divajdi, tudi na večje razdalje. Učinek na divjadi je odličen, poškodbe majhne.
Preizkusil sem že veliko krogel, pa me je daleč najbolj prepričala ta. biggrin

alojz1
14. January 2014, 13:54
Preizkusil sem že veliko krogel, pa me je daleč najbolj prepričala ta. biggrin
Podoben stavek je bil večkrat napisan za različne krogle. Dokler strelec ni zgrešil. Potem pa je kar naenkrat najslabša in cel kup napak se najde. Zato pa je tako pomembna objektivnost. Ko sem pred leti omenil Mego kot zelo dobro klasično kroglo sem imel mnogo nasprotnikov. Pa je bila takrat bistveno cenejša kot danes.

kuglaabc
14. January 2014, 15:04
Bravo alojz1.
Zadnji stavek je DOBER.
Zato sem bil takrat hvaležen za informacijo na oni strani Karavank, pridobil pripravil zalogo v kal. 7mm in .30, zato sedaj v miru in tišini jagam. Brez razprav katera krogla je dobra.

Robert91922
21. January 2014, 21:08
Pozdravljeni,
z Lapua Mega 12g, kl. 30-06 jagam že kar nekaj let in sem nad rezultati zelo zadovoljen. Večina komadov obleži v ognju, jagam pa z njo vse od prašičev, jelenjadi in srnjadi. Škoda na mesu majhna, razen ce je strel po sredini plečke :icon_mad:.
Prej sem jagal z kupljenimi naboji zdaj pa ze par let polnim sam in v obeh primerih ni bilo težav.

Lp,J.
A lahko še prosim napišeš podrobnosti o polnitvi (smodnik, količina, netilka, dolžina naboja) in o puški (znamka, dolžina cevi)? Lahko tudi na ZS. Hvala.

rws
21. January 2014, 21:39
V Sakotu 85, 308win je Mega 9.7g "kirurško natančna", polnitev pa ni kaka skrivnost, ker je napisana v Vihtauorijevem 2009 reloading manualu( N140;45.5gr, coal:65.2mm, Vo=824m/s), kot maximum, čeprav to ni kaka hudo vroča polnitev.
Mislim da se bi splačalo probat 12g v 30-06 z n150(okrog 50.5gr), dolžino pa narediš točno tako kot piše v manualu, 79.5mm. Glede na to, da maš za 185gr scenar z n150 označen "Accuracy load" pri 50.3gr bo to pomojem to! Zgleda pa da je v 30-06 to kar močna polnitev, tako da je treba začet ene 2gr nižje in bit pozoren na znake prevelikega pritiska.

PROF.racoon
4. February 2014, 11:28
Tukaj (http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?3260-Slika-najdene-krogle/page10) so fotografije najdene krogle - Lapua Mega, 18,5g, 9,3x62

Ozimec je bil na pogonu streljan spredaj v glavo. Krogla je vstopila pri ušesu, diagonalno potovala po vratu do hrbtenice nad plečeti, kjer jo je razparalo, nadaljevala pot čez 6-7 reber in se zaustavila pod kožo pred pršutom na nasprotni strani. Odpada je bilo presenetljivo malo... Bom probal prilepiti še kakšno fotografijo poškodb mesa (nimamo interneta zaradi žleda, pa bo malo trajalo)...

13787

main757
4. February 2014, 11:54
Pred časom si napisal, da boš zaradi svinca in veliko pokonzumirane divjačine streljal monolitne krogle. Si si premislil?

PROF.racoon
4. February 2014, 12:47
Main, še vedno čakam Barnes TTSX... :icon_wink:

Nekdo s foruma je dobil naraščaj, pa nima časa drugim filat, ker še sam nima časa za lov...
Bom potrpel...

Drugače sem pa Mego uporabljal samo za pogone...

rws
4. February 2014, 14:11
Kakšno težo ttsxa boš streljal? Če ne bojo hitrosti okrog 800m/s se krogla ne bo odpirala tako kot se mora, vsaj pri lažji divjadi ne. Drži se Mege in ne menjaj zmagovite kombinacije:) Sam sem jo streljal v začetku lovske kariere v 308win, pa sem jo menjal samo zaradi radovednosti kakšne so druge:)

detel
4. February 2014, 14:50
Main, še vedno čakam Barnes TTSX... :icon_wink:

Nekdo s foruma je dobil naraščaj, pa nima časa drugim filat, ker še sam nima časa za lov...
Bom potrpel...

Drugače sem pa Mego uporabljal samo za pogone...

Aja, na pogonih divjačino delimo ali jo odkupijo drugi :icon_lol::icon_lol:

PROF.racoon
5. February 2014, 11:50
Aja, na pogonih divjačino delimo ali jo odkupijo drugi :icon_lol::icon_lol:

Ne zaradi tega, kar ti predvidevaš... :yawn:

Tega ta zadnjega pujsa sem polovico častil (v domači gostilni so nam ga udeležencem pogona zelo okusno spekli), polovico pa ga je šlo v klobase, ki se ravno dimijo doma v sušilnici... :whistle:

Uporabljal sem jo zato, ker na pogonu ni bilo treba iskati (tako mi je zagotovil tisti, ki je polnil)... In še prav je imel...


@rws: Katero gramažo sem pred časom naročil, sem že pozabil, sem pa se pred naročilom pozanimal tudi na nemškem WuH, kjer so mi jo priporočali njeni uporabniki... Če me svinec ne bi motil, bi definitvno ostal pri njej... Mogoče pa s TTSXom ne bom zadovoljen, pa bom pač živel s tem, da bo kje kakšen košček svinca...
Bi jo moral še stehtati, da vidim, koliko teže je obdržala čez tiste kosti...

PROF.racoon
19. February 2014, 11:02
Kakšno težo ttsxa boš streljal? Če ne bojo hitrosti okrog 800m/s se krogla ne bo odpirala tako kot se mora, vsaj pri lažji divjadi ne.
.
.
.

Krogle so prispele, samo napolniti jih še treba... Bodo max polnjene...

TTSX 250gr 9,3x62 - individualni lov;

Na tujem forumu sem dobil od uporabnikov omenjene krogle in kalibra pozitivne informacije...

Mega pa še vedno ostane za pogone... Če ne bom zadovoljen s TTSX, bodo pa prišle v poštev še za individualno jago...