PDA

View Full Version : 6,5x55SE



amwin
15. June 2009, 15:16
Ali ima kdo izkušnje s tem kalibrom???:icon_lol:
Prosim za informacije.

lp
Amwin

sauer202
15. June 2009, 23:57
Izkušenj nimam, povem pa, da je v mojem srednjeročnem planu za nakup :icon_lol:
Izvira iz švedske, anglo/ameriško ime je "swedish mauser". Velja za precej preciznega, precej časa so s tem kalibrom tekmovali tudi v biatlonu, dokler ni prišel 22LR.
Obstaja kar precej tovarniških polnitev, pa tudi veliko krogel, če te mika da bi si sam polnil. Po zakonu lahko pri nas s tem kalibrom in določenimi kroglami (nimajo vse dovolj energije na 100m), streljaš vse razen medveda. Malo spremljam ameriške forume, in če ti kaj pove, da so ga tudi Ameri vzeli za svojega, je tudi lepo priznanje (ponavadi evropski kalibri niso preveč sprejeti v ZDA).
Moje mnenje + nekaj web branja.

gams HR
16. June 2009, 08:16
Ne more biti slab, ker na švedskem veliko njih jaga losa z tem kalibrom. Prijatelj ga ima in je precej zadovoljen z njim. Nimaš kaj zgrešiti če ga vzameš

detel
16. June 2009, 10:49
Pa naj bom starokopiten. Jaz bi s tem kal. streljal odraslega losa samo med oči.

Tine
16. June 2009, 11:26
Se strinjam detel... Po mojem, tisti skandinavci, ki veliko ali sploh jagajo losa nimajo tega kalibra. Zakaj pa imajo razne 338 Lapua -> A s tem kalibrom pa jagajo ruševce, al kaj?:icon_wink:

ZR7
16. June 2009, 13:11
Da ne bo le "po mojem" poglejmo kaj pravi Lapua:

jancar
29. September 2009, 08:56
Pred kratkim kupljena na e-gunu Carl Gustav M96 kal.6,5x55 ,:icon_lol: pa balinam med kroglami 9,1 g in 10,1 g. Puško bom uporabljal za pogon.Kaj naj nabavim, prosim za predloge lastnike tega kalibra.Hvala

macane
29. September 2009, 09:27
Sam sem že leto dni lastnik Husquarne,cal. 6.5x55, letnik izdelave 1943 in moram povedat, da je zelo precizna in uporabna zadeva, uporabljam pa normo oryx 10.1g in sem zadovoljen z zadevo.:icon_biggrin:

jazbec
29. September 2009, 17:22
Za pogone sigurno težko kroglo. Ni pa to naboj ki bi bil najbolj primeren za pogone.
Poglej še kaj od lapue (mega, 10.01 grama)

patriot
29. September 2009, 17:26
Za pogone sigurno težko kroglo. Ni pa to naboj ki bi bil najbolj primeren za pogone.
Poglej še kaj od lapue (mega, 10.01 grama)

Se popolnoma strinjam in bi enako svetoval!
Lp in dober pogled.

jereb
6. October 2009, 15:53
Nisem lastnik takega kalibra, sem se pa na Švedskem malo pogovarjal o tem njihovem univerzalnem kalibru.
Na kratko, za veliko divjad (prašiči, jelenjad) najtežjo kroglo, ki jo dobiš in pa ne streljaj preko 100m!

Ja losi tudi padajo po strelu za plečko, samo res je tudi dejstvo, da prilagajajo strelno razdaljo, nič oz. samo srnjad streljajo čez 100, lose pa nikakor ne preko 100m, največkrat jih streljajo na 40 - 70m, ker baje sploh ni tak problem priti blizu (jaz žal tudi na vidno razdaljo nisem prišel)

jancar
21. October 2009, 12:50
Puška že doma, nabavt municijo pa sprobat na tarčo potem pa še(novo)kopito gor:icon_lol::icon_lol:

Kolovski
21. October 2009, 13:09
Slikce?

jancar
21. October 2009, 13:36
Slikce?
bodo ko bo puškica prestala lepotno operacijo:icon_lol:obljubim bo vse fotodokomentirano:icon_wink:

SCHULTZ AND LARSEN
28. January 2010, 22:55
Stari je najstariji

6,5x55 Swedish Mauser je jedan od najboljih allround kalibara sto
postoji. Sa adekvatnim zrnima, streli sve od tetrijeba do losa i
medvjeda. Nijedan drugi kalibar nije toliko popularan za lov a
posebno za streljasto u Skandinaviji kao 6,5. Isto tako iskusni lovci
i strelci uzdisu strasno kad cuju sponjinjanje njega.

Licno nisam nikad cuo za njega prije nego sam dosao ovdje. Sada, isto
tako zarazen i ocaran njegovim performansama, uvijek mu se divim i
imam neko strahopostovanje. Nakon strela losa, jelena, srndaca,
irvasa, itd. sto sitne sto krupne divljaci sve skupa ovim kalibrom
dokazao se je upraksi. U mojim rukama isto kao potentan precizan
strelac i do 1000m.

Vojni straz(malo istorije)

Metak je rezultat norvesko -svedske vojne suradnje 1893. Prvo je 52
komada Spanskih Muasera prekalibrirano u ovaj ka. i testirano. Cilj je bio naci kal. za vojsku koji "bije na daleko" sa malim padom zrna. Nakon testova uposnala se je i ta cuvena probojnost ovog, za to vrijeme cudo od metka.
Komisija koja je vodila ovaj projekt je bila prezadovoljna. I iz
Obendorfa je tada, iste godine, naruceno oko 120.000 komada modela
M/94. Karabin je bio konjicki(stuzer) duzine cijevi 47 cm. Prikladan
za nosenje preko ledja, za kavaleriste(konjicu).
U Norveskoj je koristen Krag & Jorgensen karabin za streljstvo.


Kasnije je konstruisan Mauser M/96 za pjesadiju. Na ovaj model je
stavljena cijev duzine 74cm ;) i tek tada kalibar dobija optimalnu
performansu, tako da se brzina zrna maximira d4 Model se je pravio od
1898 do ca. 1925 u fabrici Carl Gustaf. Totalno 520 000 kom. Jedan od
ovih ima Lazar sa foruma. 40.000 kom se je napravilo u Obendorfu. Od 1944 do
1945 je Husqvarna fabrika napravila 20.000 kom. po narudzbi Svedskod
streljackog saveza.

Od 1938 je oko 30.000 modela 96 preradjeno u M/96-38. Skracene su im
cijevi za 12cm. Ovo oruzje je bilo tako popularno i precizno da je
vojska narucila jos 60.000kom od Husqvarne. Inace pravljeni su
mitraljezi i puskomitraljezi u ovome kalibru i 6,5 je pustio
korijenje zauvijek.

Swedski i Norveski streljacki savez

Oba su prisvojila kal. kao oficijalni streljacki i isto tako
standariziran je puska Sauer 200 STR u ovome kal.

Metak

Sami metak je od pocetka bio napunjen 10,1gramskim RN zrnom koa
standard. U duzem modelu je brzina bila oko 710m/s a u karabinu oko
650 m/s. 1941 je ovo zrno zamijenjeno sa 9,1gramskim spizastim zrnom.
I brzina raste na oko 810m/s. Streljacki savezi dviju zemalja su
imale ogromnu potrosnju kao i danas!! Posto je vojna municija bila
skupa a i komponenete koje su se tada uvozile isto tako Norvezanin
Johan Enger osniva ovo sto je danas Norma patronfabrikk. Dva pogona,
jedan u Oslu drugi u Åmotfosu gdje je i dan danas.
Proizvodnja je isto bila i u Oterupu, Danska, u suradnji sa Schultz i
Larsenom. Danas ovo trziste dijele Lapua i Norma izmedju sebe i u
streljackoj i lovackoj proizvodnji municije i komponeneti.

Performanse

Pored izvrsne preciznosti, lakog trzaja, raznate putanje zrna, je
ovaj kaliber poznat po tome da radi veliku probojnost na tkivu. Zbog
mogucnosti dobre stabilizacije dugog projektila koji ima veliki tzv.
Sectonal density. izvrsna kombinacija male povrsine zrna, tezine i
brzine. Sto duzi projektil vise ima "mesa" da ekspandira ;) Zato ovaj
kalibar sa zrnom od 10grama stanca losove bez teskoce. Obocno je
prostrel ili nalazak zrna ispod koze na drugoj strani. ALI, ovj
kalibar je jako kontroverzielan i debta se i sad vodi oko toga da li
je idealan ili ne za losa i medvijeda. Zbog male rupe pri marginalnom
pogodku ogromnih zivotinja desi se da nema mnogo krvnog traga. ;)
Cinjenica je a i statistika tako kaze da nijedan nije oborio vise
ovih od 6,5x55SM.

Moja licna tvrdnja je da kalibar bolji danas nego ikad prije zbog
mogucnosti punjenja premium zrnima svih vrsta, Od Naturalisa, Rhina,
CDPa, NOslara, Bear Clawa, Barnesa, North Forka, Oryxa, Woodleigha
itd. bez imalo straha bi na normalnim lovackim daljinama do 150m
"pustio ulje" bilo kojoj zvijerki. Vecina proizvodjaca oruzja ima
ovaj kalibar na svojoj paleti. Kalibar je izuzetan za srnacu divljac sa zrnima od 130grs. Slicne performanse kao 270win. Kad bi me neko pitao sta bi uzeo za streljanu i srnecu divljac, bez sumnje moja sugestija bi bila 6,5x55.


Danas u Norveskoj i Swedskoj ima oko 480.000 kom. karabina ovog
kalibra, sto streljackih sto lovackih. Brojka govori sve. U Norveskoj
ima oko 200.000 strelaca/lovaca. naoruzanih ovim kal.

Meni draga zrna u ovome kal. su Naturalis, North Fork i Rhino solid
schank. Mada je teska za kalibar, Lapua Mega klasika ;)


Diamond line od Norme i Scenar od Lapue su (naj)bolja streljacka zrna....

Franc
29. January 2010, 09:52
Pri nas je po zakonu ,dovoljeno loviti vse s tem kalibrom,razen medveda!

kuje
29. January 2010, 10:12
Kako se pa kaj obnese ta kaliber v krajših ceveh?Vem za dobro ohranjen štuc v tem kalibru.Dolžina cevi je pa 51cm.

GregaK
3. June 2010, 21:10
bodo ko bo puškica prestala lepotno operacijo:icon_lol:obljubim bo vse fotodokomentirano:icon_wink:

A se da kakšno slikco dobit, pa kakšno informacijo o puški?
Malček me začenja zanimat tale kaliber, pa osebno nobenega ne poznam, ki bi ga imel!

LZ
Grega

jancar
4. June 2010, 07:12
Zaenkrat samo toliko, puška se še rihta pri puškarju oz. pri kopitarju:icon_wink:
sprobal sem jo pa samo na tarči in je bil rezultat zadovoljiv. Streljal na 70m z optično piko in 10,1 g Normo Oryx.

SCHULTZ AND LARSEN
19. June 2010, 23:47
Pred kratkim kupljena na e-gunu Carl Gustav M96 kal.6,5x55 ,:icon_lol: pa balinam med kroglami 9,1 g in 10,1 g. Puško bom uporabljal za pogon.Kaj naj nabavim, prosim za predloge lastnike tega kalibra.Hvala

Lapua Mega je vec navedena. Oryx 156 grs, Nosler PP 140 grs, PPU SP 156 grs, Hornady RN 160 grs, su teske kugle za pogon i sumu...

jancar
20. August 2010, 09:50
že doma:limona::limona::limona: slike sledijo:icon_wink:

ben1
29. August 2010, 20:35
že doma:limona::limona::limona: slike sledijo:icon_wink:

A je fotoaparat zatajil :icon_twisted:???

alojz1
30. August 2010, 19:42
A je fotoaparat zatajil :icon_twisted:???

Verjetno je tako zanič, da ne upa slik objavit :icon_lol:
(če to ne bo vžgalo, je ne bomo videli).

jancar
31. August 2010, 07:53
Evo slike, madona sta neučakana:icon_confused: zaradi selitve v novo stanovanje se je mal zavleklo:icon_biggrin:

ben1
31. August 2010, 08:45
Lepo narejena puška, naj ti dobro služi!:icon_smile:

Franc
31. August 2010, 10:11
Lepo narejena puška,naj ti bo zvesta na lovu,ter obilo užitkov!

ostrostrelec.pero
31. August 2010, 10:32
Novo stanovanje, nova puška. Sakrabolt a ti živiš v Sloveniji. A imaš strica v Ameriki. Prjatu naj ti obe dobrini dobro služita.

hunterxxxl
31. August 2010, 11:56
Lepotička:icon_wink:

dolgin
31. August 2010, 13:28
Bravo! Čestitam za dober nakup. Me pa zanima kako imaš urejeno proženje?

lp

kuje
31. August 2010, 15:05
Lepotica!Dober pogled.:icon_biggrin:

SCHULTZ AND LARSEN
31. August 2010, 20:33
Puska je prelijepa....kod mene ih ima jako mnogo...U originalnom stanju su JAKO precizne...Jedan drag kolega ima istu...Cestitam na izboru kalibra, sistema i neka te dobro sluzi:beer:

Lisjak
26. July 2011, 00:03
Tudi v mojo omaro je prišla "švedinja" iz leta 1905. Takole pa je odstrelila 3 zaporedne strele z novo optiko in 9,1g SP kroglo od S&B...

Optik-trade.si
27. July 2011, 09:19
Lepa grupa, ni kaj rečt.

macane
13. September 2011, 12:41
Z omenjenim kalibrom imam namen loviti v večji meri srnjad, kakšen gams in muflon. Kakšen naboj priporočate. Sam sem razmišljal o Lapua Mega 10,1g.

jancar
13. September 2011, 14:11
Sam sem že leto dni lastnik Husquarne,cal. 6.5x55, letnik izdelave 1943 in moram povedat, da je zelo precizna in uporabna zadeva, uporabljam pa normo oryx 10.1g in sem zadovoljen z zadevo.:icon_biggrin:
Jaz bi kar na tem ostal:icon_wink:
aja Macane a si jo dal sfrizirat?

GregaK
6. February 2012, 17:02
No evo končno dobil mojo švedinjo!:limona::limona::limona:

Husqvarna, 6,5x55, letnik izdelave se žal ne vidi, je pa predelana vojaška! Kupil prek e-guna, potrebno je še namontirat optiko, ki bo Kahles 8x56, križ 4a!

Kašni strelski uspehi sledijo!

7x64
6. February 2012, 22:39
lovski gost iz sosednje italije ma ta kaliber v devetih letih lova na srnjad je zgrešil enkrat enkrat je bilo treba krvosledca srnjak je naredil cca 150 m streljal je pa tudi na 270 m zelo natanco

jancar
7. February 2012, 10:21
No evo končno dobil mojo švedinjo!:limona::limona::limona:

Husqvarna, 6,5x55, letnik izdelave se žal ne vidi, je pa predelana vojaška! Kupil prek e-guna, potrebno je še namontirat optiko, ki bo Kahles 8x56, križ 4a!

Kašni strelski uspehi sledijo!

Bravo, dober pogled pa naj ti dobro služi:icon_biggrin:
No jz bom svojo tud letos zalaufu sem zdej gor namontiru Zeiss-a 6x42:icon_lol:

denis jež
16. March 2013, 22:57
Za vse ljubitelje 6,5x55SE in Evolution krogle:
http://rws-munition.de/jagd/produkte/rws-buechsenpatronen.html#!0/16/28

Končno so se opogumili in naredili tudi EVO v kalibru 6,5x55SE.

ravnohrib
28. December 2014, 22:20
je pa 6,5x55 :)
114 metrov, strelivo 130 grain TSC HPBT.

14936

Jagermaister
29. December 2014, 07:09
Namesto, da streljaš v debla, si raje postavi tarčo!

jancar
6. January 2015, 13:35
Bighand hehe

Žamot
6. January 2015, 21:17
Na katero divjad se pa v praksi še obnese ta kaliber? Ker sta si po številkah z 7x57 zelo blizu...

ravnohrib
7. January 2015, 00:01
Na katero divjad se pa v praksi še obnese ta kaliber? Ker sta si po številkah z 7x57 zelo blizu...
Dve sezoni v uporabi. Samo srnjad in prašiči doslej preizkušeni. Pomembna je sicer izbira streliva/krogle. Za srnjad in prašiče (lanščaki so bili največ, kar sem uplenil)je zvrhano zadost. Z bonded kroglami je vse prestrelilo.

Žamot
7. January 2015, 22:50
Vse to z 8,42g? Koliko gramske so pa najtežje? Mislim, da sem do zdaj zasledil dobrih 9 gramov...

Slayer
7. January 2015, 23:29
Originalno je bil 6,5x55 zasnovan za težke 10 gramske krogle. Mislim da RWS ponuja 10g kroglo EVO v tem kalibru.

ravnohrib
7. January 2015, 23:48
Vse to z 8,42g? Koliko gramske so pa najtežje? Mislim, da sem do zdaj zasledil dobrih 9 gramov...
Ne, Oryx in Mega sta 10.1 gramski oz. 156 grainski

ravnohrib
1. March 2015, 22:43
Delim rezultat mojega prvega streljanja na 200 metrov. Do sedaj nisem nikoli ne streljal ne plenil na več kot 100 metrov.
Me je pozitivno presenetilo, in to v današnjem vetru; no, očitno veter na 200 metrov nima veliko vpliva. :)
Sicer je puška pristreljena na 100m s Hornady strelivom, tako da nisem popravljal z daljnogledom ampak sem ciljal navidezno namerilno točko, kot je prikazano. Poceni češka FMJ municija je res presenetljivo natančna; Naslednjič bom poiskal še kakšno lokacijo za 300 metrov, a je že za 200 kar problem.
Tarča je železna plata debela 1 cm in premera 35 cm; ampak bo treba pojačati s kakšnim hardox kosom; za malo da ni šlo čez... Streljano pa na pol stoje z vrečo na havbi avta. :)

alojz1
2. March 2015, 11:54
veter na 200 metrov nima veliko vpliva. :)
Čestitam za dobro streljanje.
Dvoje pa mi nikakor ne gre v glavo. Zakaj iščete čim težje krogle. Saj divjad nima 10mm jeklenega oklepa. Drugo pa je veter. Jaz na divjad nikoli ne streljam v vetru na večjo razdaljo. Res je moj kaliber bolj občutljiv od tvojega. In tudi večkrat sem preveril in NE SAMO enkrat. Veter je hud problem.

alojz1
2. March 2015, 12:08
Ali si streljal z vetrom ali pa proti vetru ? Res me zanima. Bočno ni pihal.biggrin

ravnohrib
2. March 2015, 17:11
Ali si streljal z vetrom ali pa proti vetru ? Res me zanima. Bočno ni pihal.biggrin

Če že, bi rekel, da proti vetru. Sem streljal z gozdnega roba. Je pa to ena jasa, ki ima cca 220m premera vsega skupaj, tako da je pihalo verjetno z vseh koncev po malo (vrtinci);
Krogle pa tako: v bistvu sem omejen s ponudbo; v osnovi imam samo izbiro 8g (RWS, Hornady) ali 10g (Oryx in Mega), vmes je pa še 9g FMJ kot tekmovalna krogla..

alojz1
2. March 2015, 17:57
Sem mislil, da je tako. Pri konstantnem vetru 50km/h (14m/s) je na tej razdalji pri hitrosti krogle 830m/s zanos kar 30cm. Dovolj za zgrešit.
Ti pa nisi imel odstopanja od smeri.

ravnohrib
2. March 2015, 21:56
Sem mislil, da je tako. Pri konstantnem vetru 50km/h (14m/s) je na tej razdalji pri hitrosti krogle 830m/s zanos kar 30cm. Dovolj za zgrešit.
Ti pa nisi imel odstopanja od smeri.
no, ampak 50km/h je pa tudi že kar konkreten veter ;)
Bom jutri pogledal, kakšne so bile polurne meritve povprečnega vetra in sunkov v naših koncih; ampak recimo trenutno na Kredarici maksimalni sunki 55km/h, povprečje 30km/h

Absolutno, ne ignoriram vpliva vetra in mi je fizika znana.

Po drugi strani pa je najbolj razvpiti ameriški ostrostrelec (pokojni, iz tega aktualnega filma) v svoji knjigi zapisal, da vpliva vetra ni nikoli upošteval, samo padec krogle. Je tako njemu značilno rekel, da itak ne moreš vedeti, kakšen veter bo naslednjih 1000 metrov pred puškino cevjo :) (pa to omenjam samo za anekdoto, da ne bo kakšna razprava zdaj prehuda na to temo :) )

ravnohrib
22. March 2015, 00:01
Danes sem v družbi tovariša jancarja uspel izvesti že dolgo načrtovani poskus s streljanjem v klado papirja. Rezultate delim spodaj.
Kot zanimivost naj povem, da je najtežje zbrati zadosti časopisnega papirja, sploh pozimi. :)
Ko sem gledal posnetke na youtubu, sem mislil, da rabim za vsako kroglo najmanj meter časopisa. Pri preizkusu se je izkazalo, da je 50cm več kot dovolj. Za 6,5x55, seveda. Razen, če sem ga premalo namočil? No, to namakanje je sploh izziv. Tesno zložen in zvezan kup časopisa je praktično nemogoče zmočiti. :)

V osnovi sem hotel stestirati odpiranje Hornady monolitne krogle GMX, ker sem se malo ustrašil, če bo 840m/s, ki sem jih izmeril pred ustjem moje švedinje, dovolj za ciljni efekt.

Časopis sva streljala na 100m, tako da nekako ponazarja realne lovske razmere. Prebojnost krogle Mega pa zanimivo primerljiva s FMJ. No, pa saj take so tudi moje izkušnje z njo; vse je šlo čez, je pa res, da je tudi vse na mestu padlo.

main757
22. March 2015, 02:11
Kaj predstavlja druga slika? Prebojnost? GMX je manj prebojen od Mege?

ravnohrib
22. March 2015, 12:41
Kaj predstavlja druga slika? Prebojnost? GMX je manj prebojen od Mege?
Ja, to je debelina (globina) papirja, na kateri je bila krogla. Dobro prebojnost mege sem sicr pričakoval.
Za dokončno oceno, bi pa moral še ponoviti vsaj 2x poskus....

alojz1
22. March 2015, 12:52
Rezultat je pričakovan. Sicer je 155 grain Mega izgubila nekaj mase zato je premer kanala manjši kot pri 120 grain Gmx. Posledica je globlje prodiranje. Zanimivo pa bi bilo primerjati še z kakšno fregmantacijsko monolitko. Ta prodira dlje kot bakrena deformacijska. Kar pa za našo divjad ni pomembno.

ravnohrib
22. March 2015, 15:56
Rezultat je pričakovan. Sicer je 155 grain Mega izgubila nekaj mase zato je premer kanala manjši kot pri 120 grain Gmx. Posledica je globlje prodiranje. Zanimivo pa bi bilo primerjati še z kakšno fregmantacijsko monolitko. Ta prodira dlje kot bakrena deformacijska. Kar pa za našo divjad ni pomembno.
Z veseljem alojz, samo dobit različno municijo 6,5x55 je tudi poseben izziv pri nas. imaš kaj konkretnega v mislih?
Takoj zamenjam po 5 kos municije za katerokoli drugo, pa še zastonj naredim preiskus. :)

alojz1
22. March 2015, 16:11
Tale test si res odlično opravil. Pomaga pri izbiri tako kalibra kot krogel.
Ker LOS ne dela (še) te krogle sem imel v mislih tole (v tvojem tulcu seveda): http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http%3A%2F%2Flutzmoeller.net%2FEnglish%2F6%2C5-mm-Bullet.php&ei=SMwOVefkI8TDOaL2gbgH&usg=AFQjCNGoOfmaGZGxQxBt5u0sKHEJ6nG2HQ&sig2=sEcE-mZPkM3u-DGjxtXbvQ&bvm=bv.88528373,d.bGQ&cad=rja

ravnohrib
22. March 2015, 16:17
Tale test si res odlično opravil. Pomaga pri izbiri tako kalibra kot krogel.
Ker LOS ne dela (še) te krogle sem imel v mislih tole (v tvojem tulcu seveda): http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http%3A%2F%2Flutzmoeller.net%2FEnglish%2F6%2C5-mm-Bullet.php&ei=SMwOVefkI8TDOaL2gbgH&usg=AFQjCNGoOfmaGZGxQxBt5u0sKHEJ6nG2HQ&sig2=sEcE-mZPkM3u-DGjxtXbvQ&bvm=bv.88528373,d.bGQ&cad=rja
Privlačno. Tulce imam, matrico 6,5x55 tudi; samo opreme za polnjenje potem nisem nikoli nabavil, in se verjetno glede na dosedanjo strelsko kariero niti ne bom loteval reloadinga. Poznaš koga, ki bi nudil take storitve, na ZS? ;)

ravnohrib
22. March 2015, 16:24
Pa delim še izkušnje s kovinskimi tarčami. Dal sem si naredit kovinsko plato kot tarčo za daljše strele in delim še izkušnje s plato iz konstrukcijskega železa 1 cm ter hardox plata cca 0,5-0,8 cm debeline.
Že na 200 m je dobro najedalo navadno kovinsko ploščo, na 100m je šlo pa gladko skozi. Več kot očitno je treba hardox za kaj daljšo življenjsko dobo take tarče. Na srečo sem ta kos dobil na deponiji odpadne železnine (sam nisem metalurg, a ti majstri na deponiji so takoj vedeli, kaj je hardox; to je bil del ene stiskalnice za železo al kaj)

Železna plata 100m - 140gr S&B FMJ
spredaj:
15175

zadaj:
15176

Hardox plata 100m - 140gr S&B FMJ
spredaj:
15177

zadaj:
15178

ravnohrib
16. April 2016, 23:25
Končno sem uspel zbrati dostojno zbirko streliva 6,5x55, ki je na voljo v Sloveniji. Pomladansko pristrelitev bom izkoristil tudi za test in morda menjavo streliva za jago. Rezultati sledijo.
16030160291602716028

jancar
18. April 2016, 12:05
kva bo to pokal:limona:

Lisjak
18. April 2016, 22:31
Končno sem uspel zbrati dostojno zbirko streliva 6,5x55, ki je na voljo v Sloveniji. Pomladansko pristrelitev bom izkoristil tudi za test in morda menjavo streliva za jago. Rezultati sledijo.
5 od teh s slike sem že preizkusil (zgornje 3 in spodnji desni dve). Natančnost pri meni je bila z Geco, Normo in RWS odlična. S&B in Lapua mogoče za odtenek slabša, vendar za lov več kot dovolj. Trenutno sem na Megi, vendar mislim, da se bom vrnil na RWS, ker ima nekoliko boljšo balistiko.
Me prav zanima kakšen bo rezultat.

jancar
19. April 2016, 08:47
Ooo Miha legenda :)

A pa mas tud orig cev gor?
lp
pa Florjana pozdrav ;)

ravnohrib
19. April 2016, 09:20
5 od teh s slike sem že preizkusil (zgornje 3 in spodnji desni dve). Natančnost pri meni je bila z Geco, Normo in RWS odlična. S&B in Lapua mogoče za odtenek slabša, vendar za lov več kot dovolj. Trenutno sem na Megi, vendar mislim, da se bom vrnil na RWS, ker ima nekoliko boljšo balistiko. Me prav zanima kakšen bo rezultat.
Zame bodo novi Geco, RWS in Federal.
Bom pa sedaj prvič v istih pogojih poizkusil vse naenkrat. Glede na število, se bom moral verjetno zadovoljiti s 3 streli na eno vrsto municije; že tako bo dolgo trajalo! :)

rws
19. April 2016, 10:11
Glede na to, kako navdušen si nad testiranjem municije ti predlagam, da začneš sam polnit, tam imaš neskončno kombinacij.

ravnohrib
19. April 2016, 12:48
Glede na to, kako navdušen si nad testiranjem municije ti predlagam, da začneš sam polnit, tam imaš neskončno kombinacij.
Polnjenje me res ne veseli sploh. Če bi našel koga, ki ga veseli predvsem polnjenje, bi rade volje pokril vse drugo :)

jancar
19. April 2016, 14:18
jz mam veselje pa matrico sam cajta ni ;)

ravnohrib
22. April 2016, 07:05
Koliko različnih vrst streliva sem uporabil za to 10-strelno grupo?
Kvadratek je cca 2x2cm, razdalja 100m.

alojz1
22. April 2016, 08:36
Koliko različnih vrst streliva sem uporabil za to 10-strelno grupo?
To ne vem. Vidim pa, da bo treba daljnogled prestavit. :icon_lol: (gor in desno, če je slika prav obrnjena)

alojz1
22. April 2016, 09:32
Kvadratek je cca 2x2cm, razdalja 100m.
Pa kvadratek tudi ni 2cm ampak 1". Bodi bolj dosleden pri testiranju.
(Vem, da sem siten. Ampak nazadnje, ko je Deerhunter podobno pretiraval se je končalo tako, da je zapustil Forum).

ravnohrib
22. April 2016, 10:25
Pa kvadratek tudi ni 2cm ampak 1". Bodi bolj dosleden pri testiranju.
(Vem, da sem siten. Ampak nazadnje, ko je Deerhunter podobno pretiraval se je končalo tako, da je zapustil Forum).
Jaz sem tudi mislil, da je colska mreža, ampak se je izgleda pri printanju nekoliko kompresirala, tako da ni pravo razmerje.
Daljnogled bo prestavljen na koncu. No daj, ugibaj vseeno, koliko vrst muncije sem uporabil? :)

main757
22. April 2016, 10:34
To ne vem. Vidim pa, da bo treba daljnogled prestavit. :icon_lol: (gor in desno, če je slika prav obrnjena)

Če je slika prav obrnjena je treba daljnogled prestavit dol in levo. :icon_neutral:

alojz1
22. April 2016, 11:02
Kakor kdo razume. In ti kot ponavadi narobe. (Main)
Križ gre res dol in levo. Gumb pa zavrtiš v smeti up (gor) in R (desno).

Ravnohrib. Na ekranu izmeri z pomičnim merilom premer krogle (luknje). Pomnožiš x4 in dobiš 26mm (premer krogle je 6,5)
To pa je 0,6mm več kot je stranica kvadratka, ki je 1 cola.

jancar
22. April 2016, 12:02
Ali lahko jz povem?...;)

main757
22. April 2016, 12:25
Jaz vem, da prav mislim. Križ daljnogleda je treba premaknit dol in levo. Amen.

alojz1
22. April 2016, 12:55
Križ daljnogleda je treba premaknit dol in levo. Amen.
Eden od naju ni funkcionalno pismen. Saj sem napisal.Še enkrat preberi masten tisk.
Ali pa naj kdo pomaga, da bo razumel. Jaz ne morem več.


Križ gre res dol in levo. Gumb pa zavrtiš v smeri up (gor) in R (desno).

jvpv
22. April 2016, 13:32
biggrin:icon_lol::lol1:
Eden gleda spremembo zadetkov, drugi pa križa. Bi rekli sosedje:Isto sr.... samo drugo pakovanje.

V lisjaku imate razpisno izobraževanje na temo nastrelitev risanice... kdor še ni siguren.

denis jež
22. April 2016, 14:21
Glede na tarčo ki je prikazana bi jaz premaknil na daljnogledu cca 4 klike v smeri UP in cca 4 klike v smeri RIGHT,kam gre križ se nisem nikoli poglabljal zadetki bi sigurno bili blizu centra.

alojz1
22. April 2016, 15:08
kam gre križ se nisem nikoli poglabljal
Sem malo presenečen. Mislil sem, da je vsem jagrom jasno.
Meriš center. Strel je 20 cm levo. Prestaviš 20 klikov v desno.(svarovski ima 1cm/klik, nekateri pa v colah in piše koliko mm je 1 klik)
Seveda gre križ levo. Do zadetka. Zato pa je dobro imeti ravnilo in odstopanje izmeriti ne pa kar "na uč". Pri dobrih daljnogledih so kliki točni. Drugi strel je samo potrditev ali preverjanje.
Pri zadetkih kot je prikazal Ravnohrib se puška nastreli z dvema nabojema. Pri nekaterih "strelcih" je pa škatla premalo.biggrin
Zato me je pa čudilo zakaj ni takoj prestavil. Zelo lepo bi izgledala ta grupa v centru.

ravnohrib
22. April 2016, 16:48
Pa kvadratek tudi ni 2cm ampak 1". Bodi bolj dosleden pri testiranju.
(Vem, da sem siten. Ampak nazadnje, ko je Deerhunter podobno pretiraval se je končalo tako, da je zapustil Forum).

Ni ne 2 cm ne 1 cola! :)

16040

ravnohrib
22. April 2016, 16:52
Zato me je pa čudilo zakaj ni takoj prestavil. Zelo lepo bi izgledala ta grupa v centru.

Zato ker - to ni bilo pristreljevanje. V tej grupi 10 strelov, 9 različnih nabojev (glej sliko zbirke različne municije v tem kalibru!!! :) 2 sta RWS, pa niti ne blizu skupaj. Me je presenetilo, ker ponavadi še z 10 kosi iz ene škatle ne bi spravil take grupe skupaj :)
Smo se hecali, da bom iz vseh škatel municijo v eno vedro stresel, pa potem pred jago samo eno pest zagrabil pa v žep dal; saj je vseeno, bo neslo v vsakem primeru dobro. Zdaj bom moral modificirati test, da bom lahko ugotovil razlike med različni škatlami. Morda z razdaljo na 150m?

alojz1
22. April 2016, 17:08
Smo se hecali, da bom iz vseh škatel municijo v eno vedro stresel, pa potem pred jago samo eno pest zagrabil pa v žep dal; saj je vseeno, bo neslo v vsakem primeru dobro.
Da ne bo kdo to res naredil. Pri drugih kalibrih je lahko odstopanje takšno, da ni za lovsko uporabo. Sploh, če malo dlje streljaš.

rws
22. April 2016, 17:24
Zdaj bom moral modificirati test, da bom lahko ugotovil razlike med različni škatlami. Morda z razdaljo na 150m?
Lahko bi pa ta test naredil kot je treba, z 4-5streli z vsako municijo, pa bi ti hitro postalo jasno katera municija puški najbolj ustreza ;)

ravnohrib
22. April 2016, 17:55
Lahko bi pa ta test naredil kot je treba, z 4-5streli z vsako municijo, pa bi ti hitro postalo jasno katera municija puški najbolj ustreza ;)
Tak je tudi plan že od začetka. Ampak sem mislil, da bom to lahko naredil na eni tarči; tako kot ostali kolegi, ki tu gor objavljajo. Tri različne municije, pa vsaka na svoj konec tarče. Pri tej zbirki bom moral pa delati za vsako škatlo svojo tarčo (kot za MK) in potem ta primerjava ne bo tako lepo nazorna.

jereb
22. April 2016, 22:06
v tvojem primeru bi si označil s črno piko sredino te grupe in odklikal križ na piko.

Bo tarča lepša in streli bližje centru (v vsakem primeru).


Alojz1
Klikanje po 1cm/100m pa niti ni nujno. Sam imam za svarovca (6x42)v papirjih napisano, da je 1 klik 6mm! In sem preskusil - drži. Tako da tudi evropski proizvajalci nimajo vsi za vse daljnoglede istih premikov.
Je res najbolje fiksirana puška in premikanje križa v zadetek.

alojz1
22. April 2016, 22:34
Končno Bighand to z iskanjem sredine grupe in prestavitvijo daljnogleda mislim. In tako bo puška še najbolj nastreljena na ta izbor streliva. Pa ni treba nobenega poglabljanja ali miselnega napora.
Ja, tudi svarovski dela obe vrsti kupol. Običajno za zahodni trg. Jaz imam IOR z 1cm/klik ker mi je bolj enostavno za računat. Minox ima pa 1/8" na 100 yardov in gre bolj počasi. Pri odprtih kupolah in stalnem prestavljanju je to kar moteče.

ravnohrib
22. April 2016, 22:36
Glede na tarčo ki je prikazana bi jaz premaknil na daljnogledu cca 4 klike v smeri UP in cca 4 klike v smeri RIGHT,kam gre križ se nisem nikoli poglabljal zadetki bi sigurno bili blizu centra.

Tole s klikanjem ni tako enostavno; tudi sam sicer uporabljam metodo premika križa na točko grupe; brez da bi štel klike.
Za primer precej v zadregi in predvsem v "izobraževalne namene" objavljam posnetek zadetkov s strelivom HORNADY in klikanjem (U = gor, R = desno, D = dol ), daljnogled je Kahles nekje iz leta 1985; v navodilih ima, da je 1 klik 4 mm na 100m.
HORNADY v moji cevi nikoli ni dobro grupiral, zato je lahko to 1 vzrok. Drugo je, da sem to delal po dveh urah streljanja in cca 40 strelih in sem bil že utrujen. Kot tretje, sem te štiri strele oddal enega za drugim brez hlajenja cevi. Skratka vrsta vzrokov, ki lahko močneje vplivajo, kot pa klik z 4 mm na 100m. Imel pa sem samo po 5 kos 1 vrste streliva. Več bo jasno po izvedenem testu po 5 kos na tarčo.

alojz1
22. April 2016, 22:59
Dobra učna ura je tole.
Jaz vem iz izkušenj, da daljnogled, ki dolgo ni bil prestavljan včasih (možno zaradi maziva v navoju) zastane in se križ premakne po par strelih in ne takoj po zasuku. Zato pri starem daljnogledu kupole najprej prevrtim do konca in potem nastrelim.
Piši še naprej. Prav rad bi videl grupo na sredini. biggrin

ravnohrib
22. April 2016, 23:15
Dobra učna ura je tole.
Jaz vem iz izkušenj, da daljnogled, ki dolgo ni bil prestavljan včasih (možno zaradi maziva v navoju) zastane in se križ premakne po par strelih in ne takoj po zasuku. Zato pri starem daljnogledu kupole najprej prevrtim do konca in potem nastrelim.
Piši še naprej. Prav rad bi videl grupo na sredini. biggrin

hvala za uporaben namig! Me je precej sekiralo, ker streli nekako niso sledili klikom, tudi že prej. Bi znalo držati tole s starimi mazivi. Torej, če prav razumem (pa če nočem ravno servisa delat ) prevrtim kupole do konca ( in potem nazaj?), nato pa pričnem nastreljevati?

alojz1
22. April 2016, 23:31
Ja. Samo prej si zapomni položaj gumba, da ne boš čisto od začetka začel. Parkrat zavrti levo-desno. Ko nastaviš na prvotni položaj morajo biti zadetki tam kot so bili pred sukanjem. Potem pa sledi fina nastavitev.

jereb
23. April 2016, 21:45
Tile kliki so res pokvarili izgled tarče biggrin

Mislim, da si prav navedel vzrok premikov zadetkov (segreta puška, utrujenost, strelivo z največjo grupo).

Za popolno "klikanje" je bolje, da je puška res fiksna v stojalu. Potem pa tri počasne strele, pa počakati na ohlajanje ... in raztros je bolj ali manj odvisen samo od streliva. Če daš križ na sredino te tristrelne grupe, bi moral biti točen (če je vse bp, so trije streli popolnoma skupaj). Potem pa s hladno cevjo korigiraš, če je potrebno. Tam bi videl tiste 4mm. Na roke mislim da 4mm ne moreš narediti.

ravnohrib
8. July 2016, 23:22
Evo, končno se je poklopilo vreme, čas, in razmere v širši okolici strelišča, da sem lahko opravil tale "ultimativni test" streliva z mojo švedinjo.
Puška je predelan švedski mauser, izdelan verjetno nekje pred prvo svetovno vojno; cev je skrajšana na 52cm, uporabljal sem daljnogled z 12x povečavo in naprožilo, križ 4A. Sprednji naslon vreča s peskom.
Zbral sem 10 različnih vrst streliva v tem kalibru, vsakega sem v svojo tarčo odstrelil po 5 kosov; zaporedoma različno strelivo v serijah po 10. Po vsakem strelu sem cev obrisal s bore-snake vrvico in "hladil" 2 minuti. Puška je sicer pristreljena na Hornady GMX.
Razlike v natančnosti so po moji oceni med strelivom premajhne, da bi to bistveno vplivalo na izbiro. Na vsaki tarči sem označil grupo 5 zadetkov, zraven pa še grupo najbližjih 4 zadetkov. Pri 50 strelih in 3 ure trajajočem testu je pač zagotovo kak strel odplaval predvsem zaradi mene, zato se mi zdi grupa 4 strelov do streliva bolj poštena.
Predvsem mi ne gre v račun RWS strelivo; tovarniška hitrost naj bi bila 880m/s kar je celo več od HORNADY, a na tarči bi rekel, da so se zmotili za 100m/s; sploh pa ne vem, kako naj si razložim te konstantne grupe v desno pri nekaterih vrstah streliva. Kot da bi krogla zarotirala po diagonali; in kaj bi to pomenilo pri streljanju na 200m, tudi če bi popravil križ v skladu z zadetki na 100m.
1614416145
161461614716148

ravnohrib
8. July 2016, 23:26
1615216151161501614916153

ravnohrib
8. July 2016, 23:30
1615516154


Morda v roku enega leta ponovim še na 200 metrov :)
Seveda bi verjetno z Blaserjem ali Sakotom test opravil še boljše, ampak zanimivo se mi zdi delati s tem, kar imaš doma oz. uporabljaš pri jagi. Tako to ni bil toliko test streliva, kot mene in moje puške. Pa morda bo koristilo še komu, ki se bo iz podobnih razlogov ali čistega veselja lotil česa podobnega.

Robert91922
11. July 2016, 23:43
Čestitam za tole testiranje Bighand
...oziroma, da si sploh lotil tega projekta. Se vidi, da nisi tipičen slovenski lovec in te balistika zanima, da ti ni streljanje s puško le nujno zlo, ki spada zraven jage. Priporočam ti nabavo kronografa, med drugim boš videl tudi, kje je tistih RWS-ovih 880 m/s :icon_wink:

ravnohrib
14. July 2016, 08:23
Čestitam za tole testiranje Bighand
...oziroma, da si sploh lotil tega projekta. Se vidi, da nisi tipičen slovenski lovec in te balistika zanima, da ti ni streljanje s puško le nujno zlo, ki spada zraven jage. Priporočam ti nabavo kronografa, med drugim boš videl tudi, kje je tistih RWS-ovih 880 m/s :icon_wink:
Najbolj me je zanimalo, katera municija najbolj "leži" moji puški. Bile so neke fame, da moram uporabljati težke počasne krogle, ker je puška tako stara. Ko sem v preteklosti dajal po 2-3 strele, nisem mogel delati zaključkov. No, tudi sedaj po tem testu jih ne morem - razen da v bistvu vsa municija približno enako leži puški.
Nekje sem prebral, da s tovarniškim strelivom le redko prideš pod 1.5 MOA, to pa sem dosegel praktično pri vseh 10 vrstah. Dodatne benchrest razmere zaradi prevelikega odmika od lovskih pogojev po moje niso smiselne.
Zanesljivo izbiro za lov do 200m bi lahko naredil z vsakim od teh z ustrezno pristrelitvijo.
Kronograf imam, še iz časov, ko sem bil prepričlan, da je treba veliko več klikati na lovu. :)
Z njim sem testiral 4 vrste streliva in v povprečju sem pri vseh ugotovil cca 30-40m/s nižjo hitrost od tovarniške. Verjetno je to zaradi dolžine cevi; tovarniško se mislim da meri iz 60cm cevi. Pri tem testu nisem uporabil kronografa, ker nisem pričakoval razlik v tem smislu; samo RWS dejansko štrli ven od pričakovanj glede na tovarniško Vo. Ga bom izmeril ob priliki, imam še 2 naboja v škatli. :)

ravnohrib
19. February 2017, 23:39
Končno se je malo otoplilo in resne priprave na novo sezono zahtevajo, da se nova risanica preizkusi. Za pripravo balističnih tabel - ki se bodo naknadno še preverile v naravi - sem izmeril izhodne hitrosti različnega streliva 6,5x55, ki sem ga imel še na zalogi. Gre za povprečja dveh ali treh nabojev.

Zanimivo, da ni velikega odstopanja med večino tovarniških podatkov ter dejanskimi meritvami, prav tako ni velikih razlik med starim vojaškim švedskim mauserjem ter novo Sako 85M.
Samo strelivo iz korporacije RUAG (RWS, Geco), mi ne gre v račun. Odstopanje od tovarniških podatkov je preprosto preveliko. Komentarji?

16505

ravnohrib
21. February 2017, 11:21
Aha, prišli do enakih ugotovitev... https://www.youtube.com/watch?v=oypBdpTc4wU&feature=youtu.behttp://

alojz1
21. February 2017, 11:32
To sem že pred leti napisal. In tudi takrat so bili češki podatki najbolj točni.

RemicN
7. March 2017, 16:13
Ravnohrih, zanimivo bi bilo videti, kake razlike bi bile, če bi kompleten test še enkrat ponovil. Če imaš čas in naboje še na zalogi, me kr firbec matra :)

Sicer se zagrevam za nakup karabina v tem ali podobnem kalibru in me zanima kakšen je odsun v primerjavi s 30-06. Želje so eno, realnost je to da ne rabim še ene puške, zanima pa me vseeno. Pametno bi bilo da ne investiram :)

LP N

Lisjak
7. March 2017, 20:44
Odsun 6,5x55 je v primerjavi s 30.06 občutno blažji. Včasih se mi zdi, da blažji kot na stari češki bokarici v kalibru 7x57r.
Slučajno smo ravno s streljali s tema kalibroma...https://www.youtube.com/watch?v=WDG_xs4i5ic

alojz1
7. March 2017, 21:07
Jaz imam lubenico za na mizo. Za tarčo pa balon, glinastega goloba ali plastenko napolnjeno z vodo. biggrin
Drugače pa je 6,5 bistveno manj občutljiv na veter. Ampak divjad pa z 30-06 prej pade.

ravnohrib
7. March 2017, 22:01
Odsun 6,5x55 je v primerjavi s 30.06 občutno blažji. Včasih se mi zdi, da blažji kot na stari češki bokarici v kalibru 7x57r.
Slučajno smo ravno s streljali s tema kalibroma...https://www.youtube.com/watch?v=WDG_xs4i5ic

Dober video, hvala za delitev. Čeprav bi bilo do orožja in kalibra pošteno, da bi isti strelec streljal z obema. :)

ravnohrib
7. March 2017, 22:03
Ravnohrih, zanimivo bi bilo videti, kake razlike bi bile, če bi kompleten test še enkrat ponovil. Če imaš čas in naboje še na zalogi, me kr firbec matra :)
Sicer se zagrevam za nakup karabina v tem ali podobnem kalibru in me zanima kakšen je odsun v primerjavi s 30-06. Želje so eno, realnost je to da ne rabim še ene puške, zanima pa me vseeno. Pametno bi bilo da ne investiram :)
LP N
Kateri test to misliš? Tisti 10x5 nabojev?
Vse 10 različnih nimam več zadosti; če bi mi jih pa kdo poslal po 5 komadov (zamenjam za ustrezno količino FMJ :) ), pa lahko. Zdaj ko ni odprta jaga, je čas in veselje za to.

Lisjak
7. March 2017, 22:06
Dotična lubenica ni bila več užitna, zato je postala žrtveno jagnje.:icon_wink:

Lisjak
7. March 2017, 22:08
Dober video, hvala za delitev. Čeprav bi bilo do orožja in kalibra pošteno, da bi isti strelec streljal z obema. :)

Se popolnoma strinjam. Tisti 30.06 + strelec je navadno na 100 m boljši od mene in moje 6,5.

ravnohrib
7. March 2017, 22:09
Jaz imam lubenico za na mizo. Za tarčo pa balon, glinastega goloba ali plastenko napolnjeno z vodo. biggrin
Drugače pa je 6,5 bistveno manj občutljiv na veter. Ampak divjad pa z 30-06 prej pade.
Alojz, pa ne da ti z debato v katerem kalibru divjad prej pade? :) Saj veš, da če s 6,5 zadaneš v glavo pade v ognju, če pa s 30-06 v stegno pa še nekaj časa ne ;)

Drugače pa sem si kot popestritev nabavil tele tarče http://www.firebirdtargetshop.co.uk/

Samo še čas moram najti da sprobam pa posnamem; Mislim da bo zabavna popestritev; kot glinasti golob za tarčo, samo boljše :)

alojz1
7. March 2017, 22:12
Dotična lubenica ni bila več užitna, zato je postala žrtveno jagnje.:icon_wink:
To je samo izgovor. Ste pač imeli na razpolago le piksne piva pa lubenico. Pa ste se za manj škode odločili. Bighand

Lisjak
7. March 2017, 22:17
To je samo izgovor. Ste pač imeli na razpolago le piksne piva pa lubenico. Pa ste se za manj škode odločili. Bighand

Izpustil si najpomembnejše dejstvo, večja tarča kot piksna :whistle:

alojz1
8. March 2017, 10:32
Izpustil si najpomembnejše dejstvo, večja tarča kot piksna :whistle:
Balon je pravi cilj. Napihneš po svojih zmožnostih in razdaljah, takoj vidiš zadetek, pa še veter pokaže, če ga obesiš.

detel
8. March 2017, 11:35
Če ga obesiš rabiš eno škatlo patron, da ga počiš :icon_lol:.

RemicN
8. March 2017, 11:53
Kateri test to misliš? Tisti 10x5 nabojev?
Vse 10 različnih nimam več zadosti; če bi mi jih pa kdo poslal po 5 komadov (zamenjam za ustrezno količino FMJ :) ), pa lahko. Zdaj ko ni odprta jaga, je čas in veselje za to.

Ja zanimivo bi bilo vse skupaj 5*10 še enkrat ponoviti. Mene zelo zanima ali bibili podobni rezultati ali pa čisto drugi. Ker možno je vse.

alojz1
8. March 2017, 12:36
Ponavljati je brez veze. Ugotovljeno je, da ni za verjeti tistemu kar piše na škatli (vsaj večini).
Pa isti test iz druge puške bo tudi malo drugačen.
Zato je treba ob spremembi streliva vsaj en strel dati na papir. Tu se pa menda vsi strinjamo.

ravnohrib
8. March 2017, 13:31
Ja zanimivo bi bilo vse skupaj 5*10 še enkrat ponoviti. Mene zelo zanima ali bibili podobni rezultati ali pa čisto drugi. Ker možno je vse.
Morda naredim samo 5x5; tudi mene zanima. Razlika v ceni puške in optike je bila nekaj kiloEUR :)
Čeprav, ali ni bolje za miren spanec, da si mislim, da je nov komplet boljši, kot pa da bi dokazal, da tudi stari ni bil od muh?

RemicN
8. March 2017, 13:41
Mene zanima sam raztros grupe. Recimo za 4 najboljše strele. To mi je ključni podatek.
In če izhajam iz tega me zanima kake grupe bi bile pri 2. testiranju. Večje ali manjše?

Recimo da bi uporabil enako municijo, isto puško in seveda istega strelca. Zakaj mi je to najbolj zanimivo? Ker rezultati bi morali biti zelo podobni. Vprašanje pa je, če bi res bili? Kako vlogo tukaj odigra natančnost strelca in natančnost opreme? Lahko bi bili novi rezultati čisto nasprotni prvim. Tuki je firbec :)

ravnohrib
8. March 2017, 16:05
Mene zanima sam raztros grupe. Recimo za 4 najboljše strele. To mi je ključni podatek.
In če izhajam iz tega me zanima kake grupe bi bile pri 2. testiranju. Večje ali manjše?

Recimo da bi uporabil enako municijo, isto puško in seveda istega strelca. Zakaj mi je to najbolj zanimivo? Ker rezultati bi morali biti zelo podobni. Vprašanje pa je, če bi res bili? Kako vlogo tukaj odigra natančnost strelca in natančnost opreme? Lahko bi bili novi rezultati čisto nasprotni prvim. Tuki je firbec :)

Aha, razumem. No, testa ponoviti več ne morem, ker stare švedinje več nimam. Torej bi moral delati test ponovno 2x. Pa saj potem je dovolj, da bi delal z eno vrsto streliva, recimo 10 strelne grupe; recimo 3x10 en dan in nato 3x10 čez dva meseca. Te zanima tudi druga zunanja temperatura, ali to ni pomembno? Ker potem so tudi oblačila drugačna,...

detel
8. March 2017, 17:12
Pa šicar ni vsak dan enako razpoložen...

alojz1
8. March 2017, 17:41
Res ne vem v čem je smisel takega dokazovanja. Razen trošenja streliva.
Zračni tlak in temperatura ima dejanski vpliv na hitrost krogle (in lego zadetkov). Ampak to se vidi šele na večjih razdaljah. Če pa želimo vpliv strelca odstranit je pa edini način iz primernega stojala (bench rest).Za lovsko uporabo je vse to neuporabno in nepotrebno.
In ker je lovopust, pa lepo vreme priporočam kakšen strel v naravi iz nahrbtnika (če ni nožic) na različne razdalje. Izmerjene seveda. Tisto "na oko" je včasih hudo narobe.

ravnohrib
8. March 2017, 18:36
Res ne vem v čem je smisel takega dokazovanja. Razen trošenja streliva.
Zračni tlak in temperatura ima dejanski vpliv na hitrost krogle (in lego zadetkov). Ampak to se vidi šele na večjih razdaljah. Če pa želimo vpliv strelca odstranit je pa edini način iz primernega stojala (bench rest).Za lovsko uporabo je vse to neuporabno in nepotrebno.
In ker je lovopust, pa lepo vreme priporočam kakšen strel v naravi iz nahrbtnika (če ni nožic) na različne razdalje. Izmerjene seveda. Tisto "na oko" je včasih hudo narobe.
Se strinjam, in to imam tudi v planu. Strele od 100-250m; pa koliko sledijo balističnemu kalkulatorju. Saj vem, da je bilo to že 100x prežvečeno na forumih po vsem svetu, ampak rad bi prav poznal sebe in svoje orožje.

alojz1
8. March 2017, 18:59
ampak rad bi prav poznal sebe in svoje orožje.
Tole je bistvo.In to je treba popularizirat. Vse drugo je bolj veselje do izumljanja tople vode.

alojz1
10. March 2017, 10:32
Če ga obesiš rabiš eno škatlo patron, da ga počiš :icon_lol:.
Če pa Burja piha pa daš v balon preden napihneš - malo vode. Stoji(oz. visi) ko prbit.biggrin

detel
10. March 2017, 13:10
Baje, da vodo dobro drži prezervativ :icon_lol:.

alojz1
10. March 2017, 13:59
Če raje to napihuješ je tudi dobro.
Ampak resno. Baloni so boljši kot streljanje po bukvah, skalah, flašah....Ni škode in odbojev. Pa poceni so. Kupite pa tiste okrogle in ne klobase (za rožce pa srčke delat).

detel
11. March 2017, 22:20
Pa še lepo izgleda ko se voda razprši Bighand:OK:.

Deerhunter
27. April 2018, 20:52
Kaj jagate s 6,5×55? Že dalj časa razmišljam o nakupu kalibra za čakanje. Rad bi imel nekaj s čim manjšim odsunom, pa da zakonsko ustreza tudi za občasen odstrel kakega primerka jelenjadi in prašičev. Prvo kar mi pride na misel je 6,5×55. Iz preže vedno natančno zadanem, zato mi "višek" energije pri večjih kalibrih prinaša samo večji odsun in pok in nič drugega (druga stvar so pogoni...).

denis jež
28. April 2018, 02:26
Imaš 308 win. nafilaj 110 gr kroglo pa boš mel 6,5x55 brez dodatnih stroškov. Za čakanje pa višek denarja raje investiraj v dobro nočno optiko.
Jaz imam haenel 308 win z 45 cm dolgo cevjo. Streljam barnes ttsx 110 gr odsun kljub kratki cevi zanemarljiv,pri daljši cevi bi bil še manjši. Preciznost pa v kovancu 2 eur.

alojz1
28. April 2018, 10:07
6,5 pride do izraza pri večjih razdaljah. Tam blesti. Drugače je pa Denis kar prav napisal. Poceni naboj, večja zaustavna moč (zaradi premera krogle) in velika izbira krogel za vsak okus. Pa naj bo to papir, vrane ali merjasec.

Deerhunter
28. April 2018, 12:33
Tudi jaz sem razmišljal ali bo razlika v odsunu tolikšna, da bi se splačalo investirati v drug kaliber, glede na vse možnosti polnjenja 308 win.
Samo tole o tem, da je 6,5 dober na dolge razdalje mi ni najbolj logično. Prvič, ne dosega nekih visokih hitrosti in drugič, kar sem prebral o njem vsi pišejo, da ga je za optimalne rezultate (še posebej na večji divjadi) treba uporabljati znotraj 200 m, najbolje do 100 m.

alojz1
28. April 2018, 13:17
Takole je. Krogla je zaradi premera manj občutljiva na veter. Pa tudi zaradi upora zraka počasneje izgublja hitrost kot 308. Sem pa z 6,5 ustrelil srno. Šla kot veter z nič krvi na nastrelu (sicer 50m). Pa je bil zadetek za 10 in zelo razbijaška krogla. Pri 308 se mi to še ni naredilo pa streljam monolitke. Skandinavci imajo 6,5 kaliber zelo radi ker streljajo vse od gozdnih kur do losa. Ampak slednjega največkrat v glavo.

Deerhunter
28. April 2018, 13:51
6,5 ima svoje omejitve, to mi je jasno. Lahek odsun pride z razlogom in to je manjša moč kalibra. Ampak včasih je to oboje koristno in zato je ta kaliber takšna zanimiva kombinacija za lovišča kjer je veliko lisic, srnjadi, pa bolj malo večjih zadev. Še vedno pa si zakonsko pokrit, če je treba streljat po čem večjem.
Oba kalibra 30 sta še zmeraj daleč bolj univerzalna in učinkovita. Večina novih pušk v trgovinah je z razlogom v teh dveh kalibrih. Pride pa to v paketu z večjim odsunom. In 6,5 z razlogom odsvetujejo za pogone. Še 7,62 včasih, ko je zadetek slab, naredi premajhno luknjo.
Pri skandinavcih se je prijel, ker je bil to njihov vojaški kaliber in širši populaciji najbolj dosegljiv. Tako kot pri nas 8×57. Ne zato ker je bolj učinkovit kot večji kalibri, ampak zato ker je s kombinacijo blagega odsuna in prebojnosti uporaben za vse od najmanjše do največje divjadi. Ni najboljši za lose, je pa ob dobro pomerjenem strelu uporaben.

karo40
28. April 2018, 15:57
Uporabljam municujo 7x57 - krogla fox 8.4g/130gr. Risanica je Anschutz z 51 cm dolgo cevjo - zadetki v grupi, katero lahko pokriješ z kovancem 2 eur. Nobenih poškodb na divjadi.

ravnohrib
1. May 2018, 22:10
Kaj jagate s 6,5×55? Že dalj časa razmišljam o nakupu kalibra za čakanje. Rad bi imel nekaj s čim manjšim odsunom, pa da zakonsko ustreza tudi za občasen odstrel kakega primerka jelenjadi in prašičev. Prvo kar mi pride na misel je 6,5×55. Iz preže vedno natančno zadanem, zato mi "višek" energije pri večjih kalibrih prinaša samo večji odsun in pok in nič drugega (druga stvar so pogoni...).

Sam imam za osnovni kaliber 6,5x55 in menim da je za srnjad optimalen. Vendar če imaš že .308, potem to ni ne vem kako "drugi razred". Se strinjam, da se rajši igraj s težo krogle, ki je za odsun nekako bistvena in boš dobil nekaj lahkotnega že v .308.

alojz1
1. May 2018, 22:34
Primer lahke krogle za 308 ali 30-06, 100 grain, Lapua (pa še poceni je). Odsuna praktično ni. Polnjeno z N110, 26 grain. Krogla ima votlo konico zato streljajte ZA pleče in bo padlo na mestu.

Deerhunter
2. May 2018, 19:44
Hvala za nasvete, imate prav. Bom najprej v 308 win poizkusil 125 in 130 gr krogle in potem videl odsun in učinek na divjadi. Tukaj je treba tudi poudariti, da splošno gledano je 6,5×55 polnjen s počasnejšimi smodniki in bolje deluje iz dolge kot iz kratke cevi. Pri 308 win pa se da ob pravih smodnikih dobre hitrosti dobiti tudi iz kratke cevi okrog 50 cm. Sicer se najbrž zadeva s kratkimi cevmi in smodniki da do določene mere korigirat tudi pri 6,5×55 samo s tem nimam nobenih izkušenj.

Robert91922
3. May 2018, 18:17
Primer lahke krogle za 308 ali 30-06, 100 grain, Lapua (pa še poceni je). Odsuna praktično ni. Polnjeno z N110, 26 grain. Krogla ima votlo konico zato streljajte ZA pleče in bo padlo na mestu.
S to kroglo mi lepo grupira v 308 Win (Savage Axis) in v 30-06 (Ruger A.). S 308 win sem uplenil nekaj lisic, s 30-06 pa še nič. Za 308 win sem uporabil en bolj hiter smodnik iz vzhodnonemških vojaških nabojev za 7,62x39, za 30-06 pa minimalno polnitev z N140 po Vihtavuori tabeli.
Bom v kratkem sprobal delovanje na srnjadi, do sedaj si nisem upal, ker sem se bal dolgega pobega.

Deerhunter
29. June 2018, 16:48
Še par stvari o 6,5×55 in podobnih. Večina tovarniškega streliva ima tovarniške podatke o hitrosti in moči krogle pridobljene pri merjenju iz cevi dolžine 65 cm, 67 cm, nekateri celo iz 74 cm. Lovske cevi so vemo, bistveno krajše, današnji standard je 22 oziroma okrog 56 cm, veliko pušk ima 20 oziroma okrog 51 cm. Kje smo potem s hitrostmi pri 6,5×55 pri standardnih 20 in 22 ceveh, bi bilo zanimivo meriti. Le redke puške dandanes še imajo 60 cm cevi ali daljše. Večinoma gre za proizvajalce iz ZDA, kjer bolje razumejo, da razantnejši kalibri, ki so polnjeni s počasnejšimi smodniki, zahtevajo za optimalno delovanje daljšo cev. Pri nas pa vidiš štuc puške v kalibrih 7×64, 30-06, celo kakšen 300 wm sem že videl... 6.5×55 je eden od tistih kalibrov, ki se polnijo s počasnejšimi smodniki in ni najbolj optimalen za kratke cevi, če želimo doseči tiste, za ta kaliber prave hitrosti. Vendar kot sem že omenil dolgih cevi pri serijskem orožju na tržišču skorajda več ni. Zadeve z dolžino cevi in hitrostjo krogle gredo ravno v obratni smeri. Uporabniki želijo čedalje hitrejše kalibre in čedalje krajše cevi. To potem pomeni nepotrebno velik pok, odsun, "blast" na koncu cevi. Krajša kot je puška, bližje glavi poči. Sam imam 97 cm dolgo puško, kar je nedvomno velika prednost pri rokovanju s puško. Pri streljanju pa je zadeva malo manj zabavna. Kar sicer ne moti, dokler ne nastopijo težave s sluhom in vidom. Na to se prevečkrat pozablja. Tukaj se pokaže vrednost kalibrov kot so 6,5×55. Ob primerni dolžini cevi je pok in odsun zmeren, kaliber pa je v rokah poznavalca vseeno smrtonosen. Pri nas pa gre vse proti 7,62 mm, 8 mm in več. Celo tradicionalni nemški proizvajalci so večinoma kar pozabili na kalibre, kot je npr. 7×57. Celo proizvajalci, kot je Blaser, ali Steyr Mannlicher, ga več nimajo v ponudbi. Pa mu v bistvu nič ne manjka. Razumljivo, da je kakšen full power kaliber bolj učinkovit na veliki divjadi. Pa malo več odpušča ob malo slabšem zadetku. Hočem povedati samo, da je dobro razmisliti kaj dejansko bomo potrebovali. Pri nas se prevečkrat kupuje "full power" razantne kalibre s 50 cm dolgo cevjo, jaga se pa srnjad in ozimce.

Žamot
9. September 2018, 18:29
Sam sem imel kot kot pripravnik veliko željo po karabinu 6.5x55, pa je solovec ki je imel včasih 6.5x57 delil svoje izkušnje z jagri kako so mu prigovarjali o "šibkosti" 6.5 in naj bo vsaj 7mm in je zato kupil 7x57 s katerim je uspešno uplenl mnogo prašičev in mulaste jelenjadi. Danes si tudi jaz lastim štuca v 7x57, želja po švedu je pa ostala, vendar se mi ne zdi smiselno kupovat karabina v tako podobnem kalibru. Močnejšega "za vsak slučaj" ne rabim, sem pa zapolnil vrzel navzdol z 22wmr.

Je pa zanimivo kako ziheraški topovi tresejo in strašijo pripravnike. Ma to smo in bomo še dolgo premleval.

ravnohrib
11. September 2018, 10:25
Sam sem imel kot kot pripravnik veliko željo po karabinu 6.5x55, pa je solovec ki je imel včasih 6.5x57 delil svoje izkušnje z jagri kako so mu prigovarjali o "šibkosti" 6.5 in naj bo vsaj 7mm in je zato kupil 7x57 s katerim je uspešno uplenl mnogo prašičev in mulaste jelenjadi. Danes si tudi jaz lastim štuca v 7x57, želja po švedu je pa ostala, vendar se mi ne zdi smiselno kupovat karabina v tako podobnem kalibru. Močnejšega "za vsak slučaj" ne rabim, sem pa zapolnil vrzel navzdol z 22wmr.Je pa zanimivo kako ziheraški topovi tresejo in strašijo pripravnike. Ma to smo in bomo še dolgo premleval.

Kot lastnik karabina v 6,5x55 vseeno menim, da so kalibri 6,5x55 ali 6,5x57 ali 7x57 nekje v podobni skupini namena uporabe v lovu in če je naša glavna lovna divjad srnjad, potem pač eden od teh idealna izbira; Pri debati o samem kalibru ne bomo prišli do konca, sta pa dva zelo pomembna vidika:eden je ponudba, ko kupuješ tako puško; že tako je Slovenija majhen trg, in se pravzaprav vsak od teh kalibrov bolj redko pojavi. Drug pa je ponudba streliva: če je za 6,5x55 še nekaj izbire, imaš v kalibru 6,5x57 ali 7x57 ponavadi ali nič ali pa eno škatlo.
ker si polnim strelivo sam, osebno celo menim, da bi se v 7x57 z lastnimi polnitvami dalo delati širši in bolj uporaben spekter streliva...

POD ČRTO: preveč lovcev še vedno uporablja 30-06 ali 8x57 in potem ruka in grmi in rama boli brez zveze; lovi se pa srnje mladiče ; pa ni mišljeno za debato, samo ocena.

Deerhunter
11. September 2018, 10:38
Velik vpliv na izbiro kalibra ima tudi način lova in sicer slovenski lovci zelo radi lovijo na pogonu. Tam je pa večkrat slab zadetek kot dober in v luči tega potem starejši mlajše prepričajo, da je nakup 30-06 nujen. 308 win pa da je prešvoh za našo jago.
Medtem pa američani izumljajo iz tulca 308 win vse sorte z ožjo kroglo in pravijo da je boljše ker manj tepe, ima boljšo prebojnost in boljšo balistiko na daleč, npr. 260 rem (6,5×51), 7 mm08 rem (7×52), ipd, ki pa so v bistvu samo novodobni balistični kloni 6,5×55 in 7×57 katere je evropa poznala že davno, pa zdaj gredo žal v pozabo.
Jaz ne rečem, da so 30-06, 7×64, 8×57, 9,3×62 bolj primerni za pogon. Divji prašič na begu je pač trda divjad, to vsi vemo.
Ni pa treba za dobro pomerjen strel na čakanju na ozimca, srnjad, tele jelenjadi itd... imeti top, ker oklepa pa divjad nima. In iz tega vidika zelo zagovarjam nekoliko zmernejše kalibre, ker ob dobrem zadetku so več kot dovolj učinkoviti, hkrati pa ne pretepajo strelca, kar prispeva k bistveno bolj natančnemu streljanju.

Jagermaister
11. September 2018, 14:16
Primer lahke krogle za 308 ali 30-06, 100 grain, Lapua (pa še poceni je). Odsuna praktično ni. Polnjeno z N110, 26 grain. Krogla ima votlo konico zato streljajte ZA pleče in bo padlo na mestu.

Predvidevam, da je ta polnitev za 308 - ali enako za oba kalibra?

alojz1
11. September 2018, 14:55
Za 308 seveda. Lahko je tudi drugi smodnik. So tabele tudi za 30-06.

Lakotnik
16. September 2018, 23:25
Trenutno največji razcvet doživlja naboj 6,5mm Creedmoor, seveda v ZDA, kjer v strelstvu izpodriva .308. Gre ravno tako za izpeljanko iz .308, s še boljšimi balističnimi lastnostmi. Pri nas se ga že dobi s puškami Bergara in Sauer 100.

alojz1
17. September 2018, 09:08
V strelstvu je sigurno boljši od 308. Manj upora in občutljivosti na veter. V lovstvu pa ne.
Naši lovci pričakujejo padec v ognju. Pri 6,5 pa je to redko.

Deerhunter
17. September 2018, 10:50
Ja. Zato pa kupijo 30-06 in najtežjo najtršo kroglo. Pa mi je tudi v tej kombinaciji marsikaj odskočilo. Kar bo prav zadeto bo odskočilo do prvega grma. Pa če je 6.5 ali pa 7.62. Včasih bo pa tudi padec v ognju. Ali pa kak nerazumno dolg pobeg. Pri enem in drugem. 6.5 creedmoor pa ni direktna izpeljanka iz 308 win saj ima tudi tulec krajši, nekje med 48 in 39 mm. S tem je bolj podoben 6.5×47 lapua kot pa 308 win. Direktna izpeljanka iz 308 win je 260 rem (6.5×51). So pa vsi trije podobni le oba s krajšim tulcem sta nekaj počasnejša. Pri 6.5 pa je za dosego padca v ognju boljša malo višja hitrost in malo mehkejša krogla. Sam bi probal kar se da hiter FOX. Nekdaj zelo zelo popularen je bil 6.5×54 mannlicher schoenauer, ki se je uporabljal v istoimenskih puškah. Nekoliko počasnejši kot današnji 6.5, je pa bil zato zelo prebojen. Uporabljen veliko tudi v Afriki. Zaradi magnum manije pred desetletji je žal utonil v pozabo.

jereb
19. September 2018, 22:56
Poznam Tirolca, ki si fila 6,5x47 z lutz mollerjem in pobira jelenjad na razdaljah med 200 in 300 metrov z malo ali nič pobega.
Bil je navdušen nad ceno, ko sem mu predstavil naše krogle (LOS in FOX). Kako je z rezultati pa še ne vem.

Ob debati je povedal, da včasih kaj odstreli tudi s 5,6 ... nad 7mmm pa niti ne gre.

Pa smo spet tam. Če je dober zadetek, pade brez težav. Lažji kaliber pa je lažja pot do dobrega zadetka. Ob slabem pa ne pade ne s 6,5 ne z 10,3mm.

Tine01
20. September 2018, 10:59
Je že res, da je vedno ključen zadetek, vendar nekaj rezerve v kalibru ne škodi imeti. Če je strel nekoliko bolj po diagonali, nekoliko težja krogla in večji premer le te bo omogočal zanesljivejši preboj cilja in s tem lažje sledenje po krvni sledi....

lp t

alojz1
20. September 2018, 20:00
Poznam Tirolca, ki si fila 6,5x47 z lutz mollerjem in pobira jelenjad na razdaljah med 200 in 300 metrov z malo ali nič pobega.

Mirno lahko napišem, da so naše monolitke enake ali boljše od gornje. Sem iskal srnjaka zadetega z to Lutz kroglo (30 cal) v pleče in ga je na koncu pes ujel in zadavil. Lahko se tudi z drugo kroglo to naredi, če najde pot med rebri. So pa ti kalibri pod 7mm res za dobre strelce in ni problemov.

jereb
20. September 2018, 20:52
Je že res, da je vedno ključen zadetek, vendar nekaj rezerve v kalibru ne škodi imeti. Če je strel nekoliko bolj po diagonali, nekoliko težja krogla in večji premer le te bo omogočal zanesljivejši preboj cilja in s tem lažje sledenje po krvni sledi....

lp t

Tine, res je rezerva včasih dobra. Osnovna težava pri 90% lovcih pa je, da mislijo samo na rezervo, na osnovo pa ne.
Zaradi rezerve se ne potrudijo oddati prvega strela, ob ovirah oddajo strel, ker računajo na rezervo, ko divjad stoji malo počez ... je spet v igri rezerva ... in ko se pogovarjaš z nimi vsi vedo samo za rezervo.
Podobno kot polavtomati. Vsi računajo na drugi strel. Vemo pa, da v takih primerih padejo trije ali štirje streli, pa vsi skupaj ne znesejo za enega dobro pomerjenega.
No zaradi časovne stiske se seveda vzdržanje strela skoraj ne omenja ...

Iz tega gledam na to, da je v osnovi bolje imeti kaliber ki omogoča lažje doseganje dobrih zadetkov. Ko to obvladaš, greš na rezervo za posebne priložnosti. Če greš.

Deerhunter
20. September 2018, 21:22
Več problemov ima slab strelec s 30-06 kot dober s 6,5 mm. Vsak je pa boljši strelec s zmernim kalibrom kot s konkretnim. Sam sem cca 5 let jagal s 30-06. Pri meni ga več ne bo. Odsun 30-06 je moteč za marsikaterega strelca. Zaradi česar je zadetek slabši. Priporočil bi ga samo za pogon in lov na res težko divjad. Govorim o res težkih primerkih merjasca, jelena, medveda. Tu ima tista rezerva nek smisel. Za dobro pomerjen strel s preže na divjad normalne teže so tudi bistveno zmernejši več kot dovolj.
In tisti, ki ne veste kaj je to sectional density si preberite kaj o tem. 160 gr 6,5 mm projektil ima prebojnost podobno kot 220 gr 7,62 mm projektil. Odsun 6,5 mm pa skoraj pol manjši. Potem je lažje razumeti, zakaj je 6,5 mm učinkovita kombinacija ubojnosti, lahkega odsuna in natančnosti zadevanja.
Komur pa se zdi 6,5 še vseeno premalo, 7,62 pa preveč, je pa 7×57 vmesna opcija. Ali novi 7 mm 08 rem, ki je v bistvu balistični klon.

Lakotnik
21. September 2018, 09:56
Ali novi 7 mm 08 rem, ki je v bistvu balistični klon.

Novi 7-08rem? Gre za 60 let star kaliber.

Deerhunter
21. September 2018, 11:02
Imaš prav. Novi sem napisal zato, ker v Evropi ni ravno pogost in se šele uveljavlja. To se mi zdi zanimivo, ker celo nemški in avstrijski proizvajalci iz svoje ponudbe kalibrov izvzemajo 7×57 po drugi strani pa, marsikateri ponuja 7mm08rem, kot je recimo primer pri puškah Steyr Mannlicher.

Jagermaister
21. September 2018, 11:57
Tine, res je rezerva včasih dobra. Osnovna težava pri 90% lovcih pa je, da mislijo samo na rezervo, na osnovo pa ne.
Zaradi rezerve se ne potrudijo oddati prvega strela, ob ovirah oddajo strel, ker računajo na rezervo, ko divjad stoji malo počez ... je spet v igri rezerva ... in ko se pogovarjaš z nimi vsi vedo samo za rezervo.
Podobno kot polavtomati. Vsi računajo na drugi strel. Vemo pa, da v takih primerih padejo trije ali štirje streli, pa vsi skupaj ne znesejo za enega dobro pomerjenega.
No zaradi časovne stiske se seveda vzdržanje strela skoraj ne omenja ...

Iz tega gledam na to, da je v osnovi bolje imeti kaliber ki omogoča lažje doseganje dobrih zadetkov. Ko to obvladaš, greš na rezervo za posebne priložnosti. Če greš.

Se povsem strinjam.


En link na to temo: http://abesguncave.com/sectional-density-all-important-and-almost-ignored/

Bokarca
21. September 2018, 23:10
Veliko vlogo pri odsunu igra tudi teža krogle. Če si sami polnimo strelivo lahko skoraj v vse premerih izberemo bistveno lažjo kroglo, sploh sedaj z monolitkami. Recimo že v 7x64 je ogromna razlika ali streljamo 165, 180 grain težke krogle ali pa 120, 130. Seveda je pa res da ima premer za posledico tudi težjo kroglo in če izberemo lahko kroglo v 0.30 cal bo to imelo za posledico zelo slab balistični koeficient. Ki pa niti nima bistvenega vpliva do razdalj tam do 300m, kar je za 95% lovcev čisto vseeno.
Ravno zaradi tega gredo ameri na 6,5 mm. Ker lahko recimo zberejo kroglo Hornady ELDX, 143 gr, ki ima zelo dober balistični koeficient a hkrati še znosen odsun, ki postane pri 300 WIN MAG že zelo neprijeten.

Tine01
24. September 2018, 08:42
Kot sem že napisal, adut, je vedno dober zadetek, ne glede na kaliber.
Že res, da imajo 6,5 mm krogle odličen BC in dobro prebojnost, nizek odsun, in se da z njimi zelo lepo streljati, je pa treba tudi upoštevati, da z večanjem mase vrst divjadi, ki je plenimo, ni dovolj le prebojnost ampak tudi dovolj široka poškodba. Večja kot je divjad, večji so organi, debelejše kosti, debelejši trup, več krvi ima… in če hočemo da je večja divjad hitreje s čim manj muk na tleh, je tudi kak večji kaliber dobrodošel. Pa tudi smiselno je upoštevati, da na lovu praktično nikoli ni idealnih razmer za strel ( veter, dež, slab naslon, trava, vejice…), in ob slabšem zadetku, ali celo zadetku ovire pred ciljem, s težjim kalibrom je še vedno večja možnost za bolj učinkovito poškodbo kot z lažjim… Nikakor pa ne govorim, da 6,5mm ni sposoben uplenite težke divjadi , vendar ne bo tako hitro padla, kot s kroglo večjega premera. Vsekakor pa če je strelec občutljiv na odsun, je sigurno boljša izbira nežnejši kaliber; bo pač plen nekoliko dlje potegnil, je vseeno neprimerno bolje kot obstrelitev, in poginjanje v mukah. Da, Jereb, res je kar si napisal, lovci si z mislijo na rezervo omislijo pretežek kaliber, ki ga niso sposobni obvladovati; pogosto pa tudi računajo na drugi in tretji strel; prvi strel mora prav zadeti!!! In če tega niso sposobni, naj si omislijo ali lažji kaliber, ki ga lahko hendlajo, ali pa vaje na strelišču, dokler ne premagajo strahu pred puško!

lpt

Deerhunter
24. September 2018, 09:59
Vsak kaliber je dober za nekoga in nek namen. Treba je samo pravilno oceniti svoje zmožnosti in potrebe. Kot sem napisal, pri težkih primerkih divjadi in izkušenih strelcih so kalibri z rezervo dobrodošli in zaradi večje učinkovitosti tudi izpodrivajo šibkejše. Ni pa najprimerneje, da se pripripravnike prepričuje, da potrebujejo top, potem pa z njim streljajo srnjad in zaradi odsuna razvijejo strah pred streljanjem, ki se ga je nato težko znebiti. Na trgu je tudi kup pušk starejših letnikov, z neergonomičnimi kopiti ali pa kopitom napačne dolžine ali pa le te niti izmeriti ne znajo in to vse le še povečuje odsun močnejših kalibrov.

Jagermaister
24. September 2018, 14:20
Pogovarjal sem se z lovcem, odličnim strelcem, ki je šel na lov v Namibijo. In to s 6,5×57. Poklicni lovci, navajeni tistih svojih velikih kanonov, so zavijali z očmi in mu komajda dovolili iti na lov. Nazadnje so ostali odprtih ust, ker je vse padalo na mestu. Tudi prek 200 m. Streljal pa je v hrbtenico, kjer vrat preide v trup.

Tine01
24. September 2018, 14:35
Pogovarjal sem se z lovcem, odličnim strelcem, ki je šel na lov v Namibijo. In to s 6,5×57. Poklicni lovci, navajeni tistih svojih velikih kanonov, so zavijali z očmi in mu komajda dovolili iti na lov. Nazadnje so ostali odprtih ust, ker je vse padalo na mestu. Tudi prek 200 m. Streljal pa je v hrbtenico, kjer vrat preide v trup.

Pravi čudež, da je padlo vse na mestu...:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol: verjetno bi tudi s 223 Rem. padlo ob takem zadetku; me zanima kaj bi blo če bi ustrelil za pleče, kdo bi našel te elande in kuduje in kaj vem še katero divjad; to so živali težke od 300- 700 kg in več...
V bistvu sploh ne vem kaj si s tem postom hotel povedati... naj me kdo popravi ali ne govorimo lovskih strelih pa pleče...

lpt

alojz1
24. September 2018, 14:54
Tole je potrdilo moj zadnji post kjer sem napisal, da je odličen kaliber za dobre strelce. Na 200m ni problem niti v glavo zadeti. Za večino lovcev pa to ni pravi kaliber.

Tine01
24. September 2018, 15:03
Tole je potrdilo moj zadnji post kjer sem napisal, da je odličen kaliber za dobre strelce. Na 200m ni problem niti v glavo zadeti. Za večino lovcev pa to ni pravi kaliber.

Se strinjam, bolj primeren z približno enakim odsunom ( ali pa mogoče močnejšim), in boljšim učinkom za pleče streljano je .308 Win!

Deerhunter
24. September 2018, 16:41
Američani svoje mlade učijo najprej na 223 in 243. Šele potem kaj večjega, kak 6,5 ali 308.
Zadnja leta opazujem trend potreb po vse večji rezervi. 30-06 in 8×57 nista več dovolj. Vse več se pojavlja 9,3×62. OK, vsak naj jaga s tistim s čimer mu odgovarja. Če se veliko jaga težko divjad, zakaj pa ne. Ne vidim pa smisla, da bi s tem lovil 10 kg mladiče.
308 win pa je odličen. Najbrž najbolj vsestranski za našo jago. Odlična kombinacija širine in teže krogle, ter odsuna. Odsun je ravno še v meji znosnega, učinkovitost pa sploh ob uporabi hitrejših smodnikov tudi pri kratki cevi odlična in se skorajda lahko primerja s 30-06, s tem, da le ta nekoliko višje hitrosti dosega ob daljši cevi. Tudi težke krogle, katere bolje strelja 30-06 sploh niso več aktualne odkar imamo kup lahkih monolitk, ki več kot odlično delujejo in sploh ne potrebujejo nekih velikih tež krogle. Skratka v smislu novih monolitk je 308 boljša izbira kot 30-06. Za poznavalce seveda. Kratka priročna puška, kaliber pa več kot dovolj ubojen ob normalnem odsunu.

Jagermaister
24. September 2018, 16:51
Na 7×64 si pa kar pozabil?
Odličen evropski kaliber, nekje med omenjenima ameriškima. Razanten in dovolj močan za vso evropsko divjad.

Deerhunter
24. September 2018, 16:56
Odsun in učinek 7×64, kot tudi potreba po daljši cevi, je skorajda enako 30-06 zato ga nisem posebej omenjal...

Deerhunter
24. September 2018, 17:16
Sem pa že streljal z vsemi naštetimi. In če bi imel možnost izbirati med 6.5 in 9.3 bi izbral 6.5.

Andrej Z.
26. September 2018, 21:39
Tole z vasi Ameriko je bol bosa kot pa kaj resnice.....Americani so nasplosno butast narod "kateri delamo z njimi to vemo" in igrajo po principu kam gre bik tam gre strik.Ce bo na forumu nekdo od vplivnejsih rekel da je 6.5 top kaliber jih bo 90% to potrdilo ce bo nekdo rekel da je 9.3 bo pa ta top.....Americani imajo radi da je vsako leto kaj novega in top zadeva.Cez 5let bo spet 308win naj naj in zacel se bo novi krog.....
Zame je to o malo vec rezerve navadna bedarija ki nepije vode hitrost je prevelika krogle se ne odpirajo pravocasno na kratkih razdaljah.Pride do izraza na 200+m.
Sam sem kar dosti hodil v sosednjo drzavo na divje prasice tujci 300win mag, 7rem mag in podobni magnumski naboji podirajo divjad na blizu kot pokoseni vendar se divjad po parih sekundah ustane in zbezi videno najmanj 20x
Najbrz je bila v igri trda krogla in ogromna hitrost ucinek FMJ.
Po drugi strani pa je razlika med 308 in 30-06 zaradi konstrukcije tulca samo okoli 10% v prid 30-06 ce igra 300J in 40m/s (napisal sem okvirno) kljucno vlogo pri probojnosti in podiranju divjadi potem pa priznam da zivim v krivi veri

Deerhunter
26. September 2018, 22:56
Načeloma si dobro napisal edino glede ZDA ni čisto vse tako. Pustimo ZDA na splošno, ampak kar se strelstva tiče bi rekel, imajo večinoma zadeve dosti bolje naštudirane kot naši. Pa sem tudi bil tam in videl vse v živo.
Npr. kot naštevaš spodaj - razumejo, da so magnum kalibri in razantne hitrosti v osnovi namenjene za strele na daleč (prerije in strele čez 200 m). Koliko naših sploh kdaj strelja čez 200 m neglede na kaliber? Kot tudi da taki kalibri zahtevajo dolge cevi zaradi počasnih smodnikov. Razumejo tudi prednosti 6,5 od prebojnosti naprej, naši ti bodo pa povedali samo da je prešvoh. In pa da rabiš za uplenit jelenjad vsaj 30-06, če ne 300 wm in to za strele znotraj 100 m.
Tistih cca 10% manj pri 308 win (odvisno od polnitve, dolžine cevi in teže krogle je lahko ta razlika tudi manjša) pa je včasih še koristnih, saj krogla odda več energije v telo, kot si sam ugotovil razanca kroglo samo odnese skozi in se nima časa odpret.


Tole z vasi Ameriko je bol bosa kot pa kaj resnice.....Americani so nasplosno butast narod "kateri delamo z njimi to vemo" in igrajo po principu kam gre bik tam gre strik.Ce bo na forumu nekdo od vplivnejsih rekel da je 6.5 top kaliber jih bo 90% to potrdilo ce bo nekdo rekel da je 9.3 bo pa ta top.....Americani imajo radi da je vsako leto kaj novega in top zadeva.Cez 5let bo spet 308win naj naj in zacel se bo novi krog.....
Zame je to o malo vec rezerve navadna bedarija ki nepije vode hitrost je prevelika krogle se ne odpirajo pravocasno na kratkih razdaljah.Pride do izraza na 200+m.
Sam sem kar dosti hodil v sosednjo drzavo na divje prasice tujci 300win mag, 7rem mag in podobni magnumski naboji podirajo divjad na blizu kot pokoseni vendar se divjad po parih sekundah ustane in zbezi videno najmanj 20x
Najbrz je bila v igri trda krogla in ogromna hitrost ucinek FMJ.
Po drugi strani pa je razlika med 308 in 30-06 zaradi konstrukcije tulca samo okoli 10% v prid 30-06 ce igra 300J in 40m/s (napisal sem okvirno) kljucno vlogo pri probojnosti in podiranju divjadi potem pa priznam da zivim v krivi veri

Tine01
27. September 2018, 08:54
Načeloma si dobro napisal edino glede ZDA ni čisto vse tako. Pustimo ZDA na splošno, ampak kar se strelstva tiče bi rekel, imajo večinoma zadeve dosti bolje naštudirane kot naši. Pa sem tudi bil tam in videl vse v živo.
Npr. kot naštevaš spodaj - razumejo, da so magnum kalibri in razantne hitrosti v osnovi namenjene za strele na daleč (prerije in strele čez 200 m). Koliko naših sploh kdaj strelja čez 200 m neglede na kaliber? Kot tudi da taki kalibri zahtevajo dolge cevi zaradi počasnih smodnikov. Razumejo tudi prednosti 6,5 od prebojnosti naprej, naši ti bodo pa povedali samo da je prešvoh. In pa da rabiš za uplenit jelenjad vsaj 30-06, če ne 300 wm in to za strele znotraj 100 m.
Tistih cca 10% manj pri 308 win (odvisno od polnitve, dolžine cevi in teže krogle je lahko ta razlika tudi manjša) pa je včasih še koristnih, saj krogla odda več energije v telo, kot si sam ugotovil razanca kroglo samo odnese skozi in se nima časa odpret.


A je že kdo tudi pomislil, da se krogla zaradi razance v cilju tudi prehitro odpira???? Namesto da bi se dokončno odprla v centru prsnega koša, in kar najbolj poškodovala vitalne organe, prične brutalna ekspanzja že tik pod kožo. Ko krogla prebije do vitalnih organov, se ekspanzija že ustavlja, in pogosto poškoduje le eno polovico vitalnih organov...
Iz navedenega, se ob visokih hitrostih na blizu bolje obnesejo nekoliko trše konstrukcije krogel, ki se nekoliko kasneje do konca odpro in ustvarijo maksimalno kaverno v centru prsnega koša ( odvisno od velikosti divjadi...)...

Kot smo že vsi skupaj ugotovili, pri izbiri orožja kalibra je potrebno upoštevati razdalje katere bomo streljali, divjad katero bomo streljali in ali bomo sposobni obvladovati kaliber…

Deerhunter
27. September 2018, 09:59
Ja Tine, tudi ti imaš prav. To kar si opisal je druga skrajnost. Včasih so za razantne kalibre uporabljali mehke softpoint krogle in zaradi velike hitrosti in mehke konstrukcije jih je ob zadetku v kaj tršega preprosto razneslo. Zato so potem izumljali krogle tipa cup and core in partition z obročki ali pregradami, ki so preprečevale razpad. Ali pa bonded, kjer je plašč zlepljen s sredico in težje pride do razpada krogle. Najbolj napredne so monolitne, ki so kot nalašč za razantne kalibre saj se ob visokih hitrostih dobro odpirajo in ne razpadajo. Žal pa včasih pri kroglah teh trših tipov ne pride do zadostnega odpiranja, predvsem na manjši divjadi. Zato se potem dogaja to kar sem napisal, da mladiči in ozimci zadeti s 30-06 in 180 gr kroglo odskočijo kot da so zgrešeni.
Mehke krogle pa so še zmeraj uporabne za počasnejše kalibre, ker se kljub manjši hitrosti dobro odpirajo in razpad krogle je tudi zaradi manjše hitrosti manj verjeten. Včasih je bil zelo cenjen težki in počasni 8×57. Krogla je bila mehka, počasna in imela je veliko mase zato je dobro podirala, razpad pa je bil malo verjeten.
Dostikrat se dogaja, da se kupujejo močni razantni kalibri, v cev pa najcenejša municija, to je ponavadi softpoint. Ta pa sploh pri višjih hitrostih dostikrat ne dovoljuje napak in tudi tiste famozne rezerve v bistvu potem ni. V tem primeru je bolje boljša krogla in en rang nižji kaliber, kot močan kaliber in slaba krogla.
Kar se tiče vsaj počasnejših 6,5 kalibrov, jim bolj pašejo nekoliko mehkejše krogle, ker se kljub nižjim hitrostim hitro odpirajo.


A je že kdo tudi pomislil, da se krogla zaradi razance v cilju tudi prehitro odpira???? Namesto da bi se dokončno odprla v centru prsnega koša, in kar najbolj poškodovala vitalne organe, prične brutalna ekspanzja že tik pod kožo. Ko krogla prebije do vitalnih organov, se ekspanzija že ustavlja, in pogosto poškoduje le eno polovico vitalnih organov...
Iz navedenega, se ob visokih hitrostih na blizu bolje obnesejo nekoliko trše konstrukcije krogel, ki se nekoliko kasneje do konca odpro in ustvarijo maksimalno kaverno v centru prsnega koša ( odvisno od velikosti divjadi...)...

Kot smo že vsi skupaj ugotovili, pri izbiri orožja kalibra je potrebno upoštevati razdalje katere bomo streljali, divjad katero bomo streljali in ali bomo sposobni obvladovati kaliberâ??

Andrej Z.
28. September 2018, 10:41
Mislim da se je ta histerija z viskom energije in moci zacela pri nas z mnozicnim pojavom monolitnih krogel.Ker divjad ob slabsih zadetik ni padala v ognju so mislili da bodo pokompenzirali z mocnejsim kalibrom.Tukaj imam v mislih generalno sliko in ne posameznikov (pogled letnega prestrela in samih zadetkov).
Vedno si je treba pred nakupom zastaviti par vprasanj nanje odgovoriti realno in potem izbrati kaliber.Nikakor ni prava pot ze v startu divjati proti magnumskimi kalibri razen ce to ni otroska zelja in ti pri pogledu na tulec zacne prihajati😆😆.
Krogla in kaliber sta v lovske namene povezana glede da nas nacin lova,vrsta divjadi,strelske sposobnosti je potrebno izbrati tip krogle.
Nikakor ni prava pot da slabemu strelcu predlagamo monolitko za lov srnjadi.Mislim da je boljsa pot SP in pac malo vec odrezemo pri ciscenju kot pa da iscemo z psom.

Deerhunter
28. September 2018, 11:00
Ne bi rekel. Razanca je postala zaželjena že pred desetletji. Nato so vsi menjavali 7×57, 8×57 in razne druge počasne kalibre, ki jih nima smisla omenjat ker so nato enostavno izumrli, za hitrejše 7×65r, 7×64, 30-06, 7 mm rem mag in 300 wm. Šele zadnjih nekaj let se spet bolj ceni tudi kaj počasnejšega, ker poznavalci pač vedo da za strel na 50 m ne potrebuješ razance. Z monolitnimi pa nikoli nisem imel slabe izkušnje. Če zadeneš je vseeno s katero kroglo. Pravilno izbrana monolitka pognana na ustrezno hitrost dostikrat še bolje opravi nalogo kot ostale krogle.

Jagermaister
28. September 2018, 11:31
Nikakor ni prava pot da slabemu strelcu predlagamo monolitko za lov srnjadi.Mislim da je boljsa pot SP in pac malo vec odrezemo pri ciscenju kot pa da iscemo z psom.

Monolitke za srnjad niso nič slabše. Slabega strelca pa tudi svinec ne bo rešil. Kvečjemu trening. Pri zadetku z monolitko je vedno prestrel in posledično obilna krvna sled, zato se kos, če je nekaj 10 m stran, enostavno najde tudi brez psa. Pri zadetku v mehko ali nogo, pa bo pes potreben tudi pri svinčenki.
V kratkem sem imel tri kontrole nastrelov srnjadi; streljano s SP iz 30-06 in 308, na 50, 80 in 150 m. Nikjer niti dlake ali kaplje krvi. Divjad pa zdrava in daleč stran.

Tine01
28. September 2018, 11:41
Nikakor ni prava pot da slabemu strelcu predlagamo monolitko za lov srnjadi.Mislim da je boljsa pot SP in pac malo vec odrezemo pri ciscenju kot pa da iscemo z psom.

Morem argumentirati, da današnje monolitke niso prav v ničemer slabše ( v normalnih strelnih daljavah) od kvalitetnih bonded krogel, tudi ob slabšem zadetku....predlagam , da najprej malo stestiraš, preden zabeležiš teorije na belo....

Tine01
28. September 2018, 11:43
Ne bi rekel. Razanca je postala zaželjena že pred desetletji. Nato so vsi menjavali 7×57, 8×57 in razne druge počasne kalibre, ki jih nima smisla omenjat ker so nato enostavno izumrli, za hitrejše 7×65r, 7×64, 30-06, 7 mm rem mag in 300 wm. Šele zadnjih nekaj let se spet bolj ceni tudi kaj počasnejšega, ker poznavalci pač vedo da za strel na 50 m ne potrebuješ razance. Z monolitnimi pa nikoli nisem imel slabe izkušnje. Če zadeneš je vseeno s katero kroglo. Pravilno izbrana monolitka pognana na ustrezno hitrost dostikrat še bolje opravi nalogo kot ostale krogle.


Bi dopolnil, da je lahko tudi '' počasni'' 8x57 s 160 grainsko momolitko kar živahen kaliberček, in v večini primerov kar dovolj razanten...

Tine01
28. September 2018, 11:44
Bighand
Monolitke za srnjad niso nič slabše. Slabega strelca pa tudi svinec ne bo rešil. Kvečjemu trening. Pri zadetku z monolitko je vedno prestrel in posledično obilna krvna sled, zato se kos, če je nekaj 10 m stran, enostavno najde tudi brez psa. Pri zadetku v mehko ali nogo, pa bo pes potreben tudi pri svinčenki.
V kratkem sem imel tri kontrole nastrelov srnjadi; streljano s SP iz 30-06 in 308, na 50, 80 in 150 m. Nikjer niti dlake ali kaplje krvi. Divjad pa zdrava in daleč stran.

Deerhunter
28. September 2018, 12:01
Ob tem veljajo določene zakonitosti. Tudi 30-06 lahko napolniš s 100 gr kroglo. Ampak tak naboj bo daleč pod tistim, kar je za ta kaliber značilno. Se pravi pri tem je treba malo pazit. Še enkrat omenjam sectional density. Če želimo pravo prebojnost mora krogla imeti kalibru primerno maso. Proizvajalci z namenom ne prodajajo serijskih nabojev s za kaliber nizkimi težami krogle. In ravno na tem forumu so bile pritožbe, da 8×57 s 160 gr kroglami ne prebija divjadi. Če je potem ob za določen kaliber lahki krogli še hitrost prenizka (reloading) imaš lahko recept za delovanje, ki ne bo podobno delovanju, ki je značilno za ta kaliber.
Sam bi se pri kalibrih 30 za maksimalno učinkovitost kalibra držal 150 gr monolitk, pri 8×57 pa vsaj 180 gr, če pa 160 gr, pa kolikor se da navita.

Dostikrat se teh zakonitosti ne razume najbolje. Potem se strelja s 30-06 in mehko SP kroglo ali pa 30-06 in zelo lahka monolitka - in mislijo, da imajo ne vem koliko rezerve. V resnici je v takšnih kombinacijah prostora za napake zelo malo.


Bi dopolnil, da je lahko tudi '' počasni'' 8x57 s 160 grainsko momolitko kar živahen kaliberček, in v večini primerov kar dovolj razanten...

Tine01
28. September 2018, 12:09
Ob tem veljajo določene zakonitosti. Tudi 30-06 lahko napolniš s 100 gr kroglo. Ampak tak naboj bo daleč pod tistim, kar je za ta kaliber značilno. Se pravi pri tem je treba malo pazit. Še enkrat omenjam sectional density. Če želimo pravo prebojnost mora krogla imeti kalibru primerno maso. Proizvajalci z namenom ne prodajajo serijskih nabojev s za kaliber nizkimi težami krogle. In ravno na tem forumu so bile pritožbe, da 8×57 s 160 gr kroglami ne prebija divjadi. Če je potem ob za določen kaliber lahki krogli še hitrost prenizka (reloading) imaš lahko recept za delovanje, ki ne bo podobno delovanju, ki je značilno za ta kaliber.
Sam bi se pri kalibrih 30 za maksimalno učinkovitost kalibra držal 150 gr monolitk, pri 8×57 pa vsaj 180 gr, če pa 160 gr, pa kolikor se da navita.

Dostikrat se teh zakonitosti ne razume najbolje. Potem se strelja s 30-06 in SP kroglo ali pa 30-06 in 125 gr monolitka - in mislijo, da imajo ne vem koliko rezerve. V resnici je v takšnih kombinacijah prostora za napake zelo malo.

Da 8x57 s 160 grainsko monolitko ne prebija se je oglasil le den od forumašev, po dodatnih vprašanjih Alojza, pa ni bilo več odgovorov...

Deerhunter
28. September 2018, 13:28
Da včasih ne prebije sem slišal tudi že izven foruma. Je pa v tem primeru potrjeno šlo za lahko domačo polnitev na okoli 770 m/s. Tovarniška pri 850 m/s je seveda nekaj drugega.


Da 8x57 s 160 grainsko monolitko ne prebija se je oglasil le den od forumašev, po dodatnih vprašanjih Alojza, pa ni bilo več odgovorov...

Tine01
28. September 2018, 13:48
Jaz sem jo spravil skoraj na 880 m/s; ali so bili pritiski previsoki, ne vem, netilka je bila normalna, odsun tudi, tudi zaklep se je normalno odprl; to bi lahko preverili le s meritvami....

mugo
28. September 2018, 21:07
Ob tem veljajo določene zakonitosti. Tudi 30-06 lahko napolniš s 100 gr kroglo. Ampak tak naboj bo daleč pod tistim, kar je za ta kaliber značilno. Se pravi pri tem je treba malo pazit. Še enkrat omenjam sectional density. Če želimo pravo prebojnost mora krogla imeti kalibru primerno maso. Proizvajalci z namenom ne prodajajo serijskih nabojev s za kaliber nizkimi težami krogle. In ravno na tem forumu so bile pritožbe, da 8×57 s 160 gr kroglami ne prebija divjadi. Če je potem ob za določen kaliber lahki krogli še hitrost prenizka (reloading) imaš lahko recept za delovanje, ki ne bo podobno delovanju, ki je značilno za ta kaliber.
Sam bi se pri kalibrih 30 za maksimalno učinkovitost kalibra držal 150 gr monolitk,...
.

No ja, pri kalibru 30 je 130gr monolit za moje pojme (in izkušnje) najboljša izbira. Lahko jo precej naviješ in imaš super balistiko, majhen odsun in po drugi strani vse prebije. Sam 130 gr monolita iz 308 še nisem našel v divjadi, pa streljam take krogle že kar nekaj let. 150 gr sem jo pa že našel, pa tudi naviti se je na da toliko.

Deerhunter
28. September 2018, 22:12
Sem pričakoval tvoj odziv ker vem da veliko jagaš s 130 gr monolitkami. Za dobro pomerjen strel s preže na jelenjad, prašiče, se strinjam je 130 gr dovolj. Govoril sem o maksimalni učinkovitosti kalibra, se pravi, če bi šel v pogon in pričakoval merjasca na kratki strelni razdalji in zadetek v kaj trdega, imam raje 150 gr. Za lov na medveda je pa najmanj 140 gr tako ali tako zakonsko predpisano, tako da o tem sploh nima smisla...
Do zdaj sem nekaj let uporabljal najmanj 150 gr in me niso nikoli razočarale. Letos sem samo poskusno probal 130 gr. Odsun je res manjši, o učinkovitosti pa še ne morem govoriti.


No ja, pri kalibru 30 je 130gr monolit za moje pojme (in izkušnje) najboljša izbira. Lahko jo precej naviješ in imaš super balistiko, majhen odsun in po drugi strani vse prebije. Sam 130 gr monolita iz 308 še nisem našel v divjadi, pa streljam take krogle že kar nekaj let. 150 gr sem jo pa že našel, pa tudi naviti se je na da toliko.

Deerhunter
28. September 2018, 22:27
Pardon, za medveda je minimum 150 gr monolitna krogla.

denis jež
30. September 2018, 00:20
130, 140 ,150 isti drek,če mene vprašaš.Pogovarjate se o monolitkah kjer en gram ne pomeni nič in je vseno ali medveda zadane 8,4g ali 9,7g. Samo na eno stvar bi vas rad spomnil. 99% slovenskih lovcev ne trenira dovolj strelskih veščin. Mogoče je v vsaki ld 5-10 članov, ki na leto na papir spustijo več kot škatlo nabojev.Več kot 90% sem prepričan ostane pri 3 nabojih na letnem preizkusu. Če ni treninga je zastonj govoriti o kroglah in razpredati o nekih rezervah in nevem še čemu. 3 naboji na letnem preizkusu ne bodo delali čudežev... Pa še ta se mi je zdela smešna razliko v odsunu med 130 in 150 kroglo loči mogoče en lovec od 100biggrin

alojz1
30. September 2018, 13:14
Pa še ta se mi je zdela smešna razliko v odsunu med 130 in 150 kroglo loči mogoče en lovec od 100biggrin
Dobro si napisal. Tudi ta zadnji stavek. Le eden od sto loči med odsunom teh krogel. Tisti, ki postreli na papir več kot tri naboje letno.

ravnohrib
1. October 2018, 13:00
Dobro si napisal. Tudi ta zadnji stavek. Le eden od sto loči med odsunom teh krogel. Tisti, ki postreli na papir več kot tri naboje letno.
Bighand:hooray:

Drugače pa nekam velik ponudbe pušk v kalibru 6,5x55 v oglasih, in to kvalitetnih proizvajalcev, ne nekih starih švedskih arzenalskih zalog. Bi bilo zanimivo malo izvedeti, zakaj jih prodajajo,ker so jih očitno kupili nove nedavno?

Andrej Z.
1. October 2018, 13:21
Cisto preprosto, rabijo rezervo..😆😆😅

denis jež
1. October 2018, 14:35
Bighand:hooray:

Drugače pa nekam velik ponudbe pušk v kalibru 6,5x55 v oglasih, in to kvalitetnih proizvajalcev, ne nekih starih švedskih arzenalskih zalog. Bi bilo zanimivo malo izvedeti, zakaj jih prodajajo,ker so jih očitno kupili nove nedavno?

Recimo ena slaba stran pri 6,5x55 je ta,da pri večini smodnikov in polnitev pri domačem polnjenju umaže skoraj celoten tulec nazaj do roba. Pri tovarniškem strelivu tega nisem opazil. To je mene recimo zelo motilo. Drugače s pravo kroglo ni slab kaliber in podere sigurno vsako žival,ki se nahaja v evropskih gozdovih.

Deerhunter
1. October 2018, 15:53
Tudi v 308 se prodaja veliko pušk pa to ne pomeni, da mu karkoli manjka. Prej bi rekel, da to kaže na veliko popularnost teh kalibrov pri nas in posledično se veliko hendla s temi puškami. Pač radi probavamo, eden želi sprobat kaj močnejšega, drugi kaj zmernejšega.

Jagermaister
2. October 2018, 13:45
Recimo ena slaba stran pri 6,5x55 je ta,da pri večini smodnikov in polnitev pri domačem polnjenju umaže skoraj celoten tulec nazaj do roba. Pri tovarniškem strelivu tega nisem opazil. To je mene recimo zelo motilo.

To se je meni dogajalo tudi pri 7×65r, pri večkrat uporabljenih tulcih, ki so zaradi večkratnega stiskanja v matrico postali pretrdi. Aneliral sem jih in saj ni bilo več, ker so spet dobro tesnili.

Deerhunter
19. February 2019, 22:43
Jaz sem prišel do 6.5×55 SE in sicer na dokaj enostaven način, z menjalno cevjo za R8. Probat imam namen tovarniški fox 100 gr in 123 gr. So mi pa čisto tako kot zanimivost interesantne težke 155 do 160 gr krogle. Najbrž zaradi ogromnega sectional density. Na angleško govorečem spletu se da prebrati veliko o Lapua Mega 155 gr in Norma Oryx 156 gr in večinoma so pohvalni zapisi glede velike divjadi, prav ničesar pa ne zasledim o RWS Evolution 156 gr. Najbrž bi na nemško govorečem delu spleta našel marsikaj, pa ne znam nemško. Ima kdo kakšno izkušnjo z EVO v tem kalibru?

Deerhunter
8. September 2019, 09:51
Alojz, če se spomniš, mi enkrat nisi verjel, ko sem napisal, da mi R8 vse strelivo nese v isto točko, cca 1 cm narazen. Zanimivo je da celo različne teže letijo enako, saj je poleg teže tudi hitrost vsaj za 100 m/s različna. Dobra cev? Dobre aerodinamične lastnosti 6.5 mm krogel? Ali samo sreča.

2× Nosler Ballistic Tip 100 gr
2× Fox 100 gr
2× Hornady V-max 95 gr
4× Sierra Game King 140 gr

ravnohrib
9. September 2019, 09:29
Alojz, če se spomniš, mi enkrat nisi verjel, ko sem napisal, da mi R8 vse strelivo nese v isto točko, cca 1 cm narazen. Zanimivo je da celo različne teže letijo enako, saj je poleg teže tudi hitrost vsaj za 100 m/s različna. Dobra cev? Dobre aerodinamične lastnosti 6.5 mm krogel? Ali samo sreča.

2× Nosler Ballistic Tip 100 gr
2× Fox 100 gr
2× Hornady V-max 95 gr
4× Sierra Game King 140 gr

Poglej objavo #70 v tej niti. 100m je verjetno prekratka razdalja za očitne razlike; zanimivo bi bilo testirati na 200/300m.

Deerhunter
9. September 2019, 10:33
Sem še enkrat prebral skoraj celo temo. Vidim da uporabljaš 6.5×55. Do zdaj sem uplenil nekaj kosov srnjadi s Fox in Nosler BT, zelo zadovoljen, divjad dobro nakaže zadetke in zelo hitro pada. Hitreje kot prej pri 308 win in 30-06, ki pri mali divjadi večino energije odneseta skozi potem je pa pobeg. Glede na videno in prebrano bo kaliber ob primerni krogli in zadetku z lahkoto opravil tudi z nekoliko težjo divjadjo.
Kaliber je zelo primeren za lovišče kot je naše z veliko srnjadi in lisic ter malo jelenjadi in prašičev. Sam razpon krogel zelo lepo pokriva vso to divjad, od 85 gr do 160 gr.
Razlike pri hitrostih tovarniških nabojev so včasih velike zaradi dolgih cevi iz katerih merijo v tovarnah. Masikatera tovarna še dandanes meri iz standardnih 74 cm cevi švedskih mauserjev. Zato potem pri kratkih ceveh nastanejo velika odstopanja med tovarniškimi podatki in dejanskimi hitrostmi.