PDA

View Full Version : Evidenca psov in njen vpliv na lovsko kinološko prakso



Sraka
22. November 2008, 20:33
To sporočilo "šefa" Lisjaka kar malce skrbi. Kakšno vso " analitiko" ? Tica tukaj boš pa moral biti dovolj strog in nepopustljiv, da zgodba ne dobi neprebavljive, nekoristne in na koncu neuporabne zbirke nekih podatkov. Zbira naj se le tisto kar je nujno in potrebno in nič več.
Če boš popustil eni skupini vodnikov boš potem moral tudi vsem drugim in vsi bodo želeli imeti v Liskaju celotno "analitiko" in po možnosti še tako zastavljeno, da se bo že od daleč videlo njih same in njihove pse.
Zbira naj se le tiste podatke, ki lahko pomagajo kinološkim referentom v LD pri njihovem delu, ki na nivoju LZS prikazujejo dejansko stanje lovske kinologije in s tem sprejemanje kvalitetnih odločitev za njen razvoj ter podatke in ki jih zahteva zakonodaja in podzakonski predpisi. Ostalo pa naj si po potrebi in želji vodijo v svojih LD-jih.

P.S.: Pokorno javljam, da sem tvojo nalogo zadano pred časom izpolnil!

Lep pozdrav!

tica
21. April 2009, 23:04
Podatek spremljamo tudi zaradi morebitne spremembe lastnika psa. Ob novem vnosu je vsak podatek, ki je enak ali višji od datuma poležen, veljaven. Datum lastne vzreje - poležen in lastništva, je seveda enak.

Breza
22. April 2009, 10:23
Aha...se pravi, da je zadeva v smislu lastništva nekakšna vzporednica VURS-ovim podatkom, kjer mora biti po po novem vsaka sprememba lastništva javljena in zabeležena najkasneje v 7 dneh.
Kaj pa pri starejših psih? Si datume izmislimo? (jaz npr. nimam pojma na kateri datum sem pred 9 leti dobila psico v svoje skrbništvo)

Sraka
22. April 2009, 20:46
Po pogovoru s kinologi se je pojavil še en problem, ki ga želim na kratko predstaviti in upam, da zanj najdemo skupno rešitev.

Katere lovske pse imamo sploh pravico voditi v evidencah Lisjaka ?

1. Lovski psi, ki imajo opravljene zahtevane preizkušnje in za katere v LD krijejo tudi določene stroške ( hranarina, cepljenja, zavarovanja, zdravljenja, pokrivanje stroškov opravljanja preizkušenj, ..... )

2. Lovski psi, ki imajo opravljene potrebne predpisane preizkušnje in vodnikom v LD ne želijo pokriti nobenih stroškov ( hranarina, cepljenje,zavarovanja,stroški preizkušenj, ...... ) in jih je vodnik "umaknil iz aktivnosti LD" ter jih uporablja le za svoje osebne lovske potrebe za kar ima seveda vso pravico

3. Lovski psi s katerimi vodnik uspešno ne opravi zahtevanih preizkušenj ali se jih sploh ne udeleži, jih potem ne uporablja za lov, in mu LD ves čas tudi ni pokrivala nobenega stroška ( nabave, šolanja, cepljenja, hranarine,......................)

Tukaj se lahko pojavijo prvi problemi na katere bodo naleteli kinološki referenti v LD. Ker LD si ne more lastiti ter v svojih uradnih evidencah voditi nekaj za kar ni nič prispevala in če se tudi vodnik s tem ne strinja. Zakon namreč nikjer ne zahteva tega pogoja za delovno usposobljenost in uporabo lovskega psa v lovišču in ker te evidence že vodi register KZS.

Zgodba ni tako enostavna kot zgleda na prvi pogled. O tem sem sicer želel poklepetati s Tico v Radgoni pa ni bilo pravega časa in priložnosti.

Veper
22. April 2009, 22:41
Ups Tica mislim da je Sraka vrgel rokavico LZSju in to še kako vročo.:icon_redface:

tica
23. April 2009, 07:43
Mnenje Srake ima svojo težo in do njegovih stališč imam spoštljiv odnos. Dilema, ki jo je odprl ni nova, z njo smo se ukvarjali in jo premlevali tudi od nastajanju modula. Zato tudi posvet s kinologi in predstavitev zasnove kinološki komisiji pri LZS.
Osnovno izhodišče je Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih (UL RS 98/2002), kot cilj pa prenos podatkov v letni načrt lovišča - tabela IV. in izpis Dnevnika vodnika krvosledca. Spoštovanje Pravilnika pomeni tudi vodenje evidence o lovskih psih pri upravljavcih lovišč, še zlasti v segmentu krvosledništva in tu verjetno dileme o vzpostavitvi evidence ni. Če psa in vodnika krvosledca v evidencah ni, potem tudi iskanj ne bo beleženih, namreč vodnik lahko in tudi opravlja iskanja izven meja svoje LD. Za vse druge pasme je evidenca potrebna predvsem zaradi potreb upravljavcev lovišč, podatki pa so potrebni tudi za ugotavljanje stanja kinologije na ravni LZS.
Torej, kaj v evidenca da in kaj ne, je odločitev v prvi vrsti lastnika psa in v nadaljevanju upravljavca lovišča. Da v evidence ne sodijo "salonski" lovski psi je jasno tudi laiku, po mojem mnenju pa v evidence vsekakor sodijo DELOVNI lovski psi, vseh pasem.

Sraka
23. April 2009, 08:05
Naj bo nekaj jasno, da to ni provokacija Srake, temveč mi je revolt do tega izrazilo nekaj kinologov, ki jim v LD niso želeli primakniti niti enega evra za njihove kinološke stroške. Sedaj pa naj bi se LD in LZS kitili z njihovimi uspehi in vodili njihove pse v svojih evidencah. Pravijo tako: najprej naj LZS uredi obvezo financiranja lovske kinologije v LD in potem lahko vodi te pse tudi v svojih evidencah. Kar nekaj resnice je v teh besedah.

Krvosledništvo je seveda druga zgodba. Vendar je teh psov v primerjavi z vsemi drugimi delovnimi lovskimi psi relativno malo in še njihova uporabnost je zelo specifična. Čeprav je tudi tukaj nekaj problemov, ko nekateri, ki imajo s svojim psom opravljeno preizkušnjo iskanja po krvni sledi, potem ne želijo v tej dejavnosti več sodelovati in pravijo, da "za hvala lepa" ne bodo več tega počeli. V SV Sloveniji je kar nekaj psov z opravljenimi zahtevanimi preizkušnjami za delo po KS, pa ti vodniki ne želijo nuditi teh uslug razen za svoje potrebe in potrebe svojih prijateljev in se to tudi nikjer ne evidentira.

Poglejte uradne evidence in videli boste, da se lovci v Pomurju skoraj nimajo na koga obrniti v primeru potrebe po krvosledcu. In psi z opravljenimi potrebnimi preizkušnjami obstajajo, vendar vodniki nočejo niti slišati, da bi se vključili. Pa zaradi tega vse do danes ni nikogar bolela glava, razen nesrečnega uplenitelja seveda.

Pravzaprav bi lahko Lisjak pomenil tudi prelomnico na področju urejanja razmer na področju lovske kinologije. Če bo vodstvo LZS seveda vedelo to tudi primerno izkoristiti. Skrajni čas je, da se obligatorno uredi financiranje lovske kinologije v LD. Ni mogoče od vodnikov venomer nekaj zahtevati in jim ob tem ničesar nuditi.

Na terenu so prvi problemčki že prisotni in kaj lahko se zgodi, da bi se zaostrili. Če bodo vodniki ta čas zamudili, potem so si sami za kar nekaj časa ponovno zapečatili usodo. Pri LZS deluje komisija za lovsko kinologijo in naj od nje končno že pade kaj koristnega.

LAKL
23. April 2009, 13:05
Bravo sraka!
Upam da bo sedaj odpadla 4 točka katere nisi napisal in jo bom jaz!
Lovski psi kateri nimajo nobene preizkušnje ter se jih uporablja za lov jim pa lovska družina plačuje nastale stroške.
Moja edina želja je da bi bil javen vpogled v evidenco lovskih psov,ker bi se takrat razkrinkali nepošteni kinologi in vodniki ,kateri danes nimajo nikakršnih podatkov.(naprimer naš kinolog) podatkov pa ne moreš videti saj jih niti kinolog nima.

solzica
23. April 2009, 15:03
Sraka:
absolutno strinjam z tabo.
...
"Pri LZS deluje komisija za lovsko kinologijo in naj od nje končno že pade kaj koristnega. "
Ta komisija pojma nima, kaj je njeno delo (poglejte na stran LZS -komisije, kdaj so se sestali in kakšne sklepe imajo... žal ), mislijo, da so zato v tej komisiji, da razdelijo denar, katerega nameni LZS (0,001% prihodkov LZS- in se še sprašujemo zakaj je tako v kinologiji), in pa željni čim več funkcij, ni važno kaj naredijo ali celo vedo kaj, važno je da imajo funkcijo.
Žal Sraka praviš, da iz Pomurja ni nikogar - ni res, imate člana te komisije na LZS, predsednik disc.komisije na KZS in član UO KZS, predsednik komisije za lovsko kin.pri LZS pa je tudi član UO KZS - zadolžen zs stike z LZS ).
Žal LZS ne izpolnjuje svojega poslanstva, katerega ji nalaga Lovski zakon, da mora skrbeti za lovsko kin. in jo vzpodbujat.
Pri tem pa tudi lovski inšpektorji ne opravijo svojega dela.
Točno določa Pravilnik o uporabi lov.psov v lovišču, kdaj se sme lov izvajati, vendar nihče več se ne drži tega.
Lovi se z nepreizkušenimi psi, mešanci, ne kontrolirajo se zgrešeni streli, ... žal je vedno več teh nepravilnosti.

Velik del krivde pa ja na LZS, ker ne poskrbi za ta del lovstvs (lovske kin.), ampak vedno trdijo, da se kinologi in vodniki samo prerekajo, žal se ne strinjam z tem...

Vsa čast ekipi lisjaka, ki se edina na LZS trudi in želi stvari urediti, vse ostalo je enako kod pred leti, ali pa še slabše žal...
Glede evidence lovskih psov, pa bi morala zajetvi vse lovske pse,

pozdrav!

LAKL
23. April 2009, 17:26
Se strinjam!
Ker že tri leta nimamo psa krvosledca smo postali vrhunski strelci. Od 120 kom srnjadi letno ne iščemo nič. 3 leta x120=360 kom pa vsi padli v ognju???????
Zapisniki sej kinologov so na lisjaku in ko vidim datume sej mi je vse jasno da se ne delajo nič. Predsednika poznam osebno in lahko povem da stvari ne bo pripeljal naprej temveč nazaj!
LP Lakl

krogla1
23. April 2009, 20:31
Ker že tri leta nimamo psa krvosledca smo postali vrhunski strelci. Od 120 kom srnjadi letno ne iščemo nič. 3 leta x120=360 kom pa vsi padli v ognju???????


To pa kar ne morem verjeti, da pri takem odstrelu nimate zgrešenega strela.

LP

tica
23. April 2009, 20:48
Počasi že načenjamo drugo temo, temo o splošni problematiki kinologije, odnosih krovne organizacije do tega področja in še kaj, ostanimo raje pri rešitvah, ki jih modul ponuja.
Drži Sraka, Lisjak je lahko in tudi mora biti prelomnica na področju urejanja razmer v lovski kinologiji. Res ne zapoveduje financiranje dejavnosti v lovskih družinah, to ureja že Pravilnik o uporabi lovskih psov loviščih v poglavju V., člen 7 in neizvajanje določil tega člena je kršenje pravnega reda pri upravljavcu lovišča. Komisija za lovsko kinologijo pri LZS je pripravila tudi priporočila o povračilu stroškov vodnikom krvosledcev in vzorec pogodbe, očitno ta sklep UO LZS ostaja mrtva črka na papirju. Prelomnica pa v tem, da bodo lovski psi pri upravljavcu lovišča evidentirani, pa ne zaradi evidence same, ampak predvsem zaradi vpogleda v opravljene preizkušnje, ki jih za posamezne pasme in skupine zahteva že omenjeni Pravilnik. Ali ni ravno to nespoštovanje opravljanja preizkušenj tudi veliko leglo nesporazumov, podtikanj in vir kregov med kinologi? Ali res drži trditev, da vsaj 1/3 lovskih psov, ki jih vodniki uporabljajo za lov, sploh nima opravljenih preizkušenj? Seveda taki vodniki ne bodo dopustili, da se njihov pes vpiše evidence in ne bodo dopustili, da se o njihovem psu sploh kaj razpravlja. Preprosto ga upravljavec lovišča v evidenco ne sme vnesti in vodniku mora prepovedati uporabo za delo v lovišču. In to je ta prelomnica in začetek normalnega delovanja lovske kinologije.
Toliko o vzpostavitvi evidence, že naslednji teden pa bo vključen tudi zavihek iskanja. Na to temo pa bomo še kaj dodatnega zapisali takrat.

tica
23. April 2009, 20:48
Počasi že načenjamo drugo temo, temo o splošni problematiki kinologije, odnosih krovne organizacije do tega področja in še kaj, ostanimo raje pri rešitvah, ki jih modul ponuja.
Drži Sraka, Lisjak je lahko in tudi mora biti prelomnica na področju urejanja razmer v lovski kinologiji. Res ne zapoveduje financiranje dejavnosti v lovskih družinah, to ureja že Pravilnik o uporabi lovskih psov loviščih v poglavju V., člen 7 in neizvajanje določil tega člena je kršenje pravnega reda pri upravljavcu lovišča. Komisija za lovsko kinologijo pri LZS je pripravila tudi priporočila o povračilu stroškov vodnikom krvosledcev in vzorec pogodbe, očitno ta sklep UO LZS ostaja mrtva črka na papirju. Prelomnica pa v tem, da bodo lovski psi pri upravljavcu lovišča evidentirani, pa ne zaradi evidence same, ampak predvsem zaradi vpogleda v opravljene preizkušnje, ki jih za posamezne pasme in skupine zahteva že omenjeni Pravilnik. Ali ni ravno to nespoštovanje opravljanja preizkušenj tudi veliko leglo nesporazumov, podtikanj in vir kregov med kinologi? Ali res drži trditev, da vsaj 1/3 lovskih psov, ki jih vodniki uporabljajo za lov, sploh nima opravljenih preizkušenj? Seveda taki vodniki ne bodo dopustili, da se njihov pes vpiše evidence in ne bodo dopustili, da se o njihovem psu sploh kaj razpravlja. Preprosto ga upravljavec lovišča v evidenco ne sme vnesti in vodniku mora prepovedati uporabo za delo v lovišču. In to je ta prelomnica in začetek normalnega delovanja lovske kinologije.
Toliko o vzpostavitvi evidence, že naslednji teden pa bo vključen tudi zavihek iskanja. Na to temo pa bomo še kaj dodatnega zapisali takrat.

Veper
23. April 2009, 20:56
No sedaj se moram pa strinjati z Tico .Uf me matrate. Torej o Modulu in vpisih vanj nadaljujmo tu o tisti drugi problematiki pa se dajmo skregat v novi temi,ki pa naj jo odpre tisti ki jo je načel Sraka. Torej še enkrat tukaj o tehničnih vprašanjih tam pa prosta debata,tadlanje in pritoževanje.:icon_wink:

solzica
24. April 2009, 07:22
Žal se zelo strinjam, da je potrebno vzpostaviti evidenco lov.psov. Ne vem od kod Tica podatek, da 1/3 psov nima opravljenih zahtevanih pogojev ???, se dogaja da se poskuša oz. lovi z nepreizkušenimi psi.
Tica:
"Komisija za lovsko kinologijo pri LZS je pripravila tudi priporočila o povračilu stroškov vodnikom krvosledcev in vzorec pogodbe..." - Tica pa saj nas zajebavljaš... - poglej Zapisnike sej kom. za lov.kin. na vaši strani LZS, glede Pogodbe - pa dej bod vendar resen, sej spa ja član UO LZS.

pozdrav!

tica
24. April 2009, 07:44
Solzica, res ne razumem zakaj ti je žal, da želimo in bomo vzpostavili evidenco lovskih psov, tudi moj cilj je evidenco vseh lovskih psov. Podatek o nepreizkušenih lovskih psih pa kroži v kinoloških krogih.
Ostale tvoje trditve pa sodijo nekam drugam, da ne bova smetila.

Sraka
24. April 2009, 08:16
Najprej nisem nameraval, sedaj pa tudi sam predlagam, da nekdo od "podšefov" ali sam šef, prestavi to razpravo v področje kinologije, ker kot kaže, je zgodba precej zanimiva za nadaljnjo razpravo. In da bo jasno, sam niti približno nisem nasprotnik evidentiranja lovskih psov, prej nasprotno, sem zagovornik tega ukrepa, opozoril pa sem le na nekatere probleme, ki to evidentiranje spremljajo. Pojavilo pa se jih bo še nekaj in jih sedaj niti ne želim navajati, da ne naredim še večje zbrke. Vse to pa dokazuje kam stvar pripelje, če ima organizacija do nekega pomembnega področja mačehovski odnos in ga prepušča stihijskemu razvoju. Vsekakor pa se bo število lovskih psov s "pomočjo" Lisjaka zmanjšalo, če se le zagrozi, da se bo evidenca Lisjaka v bodočnosti primerjala s podatki iz evidenc KZS.

Na snidenje na drugem mestu!

LAKL
24. April 2009, 14:41
Prav je da se naredi evidenca lovskih psov in da pridemo enkrat na zeleno vejo!
Vendar gdo bo kontroliral to v praksi.Eno je evidenca drugo je pa stanje na terenu.Naj opišem primer:Vodnik psa ima registrirano psarno in na vsak lov (mala divjad) pripelje drugega psa za katere trdi da ima opravljeno vse ,sam kinološki referent pa je tiho saj sam vodi dva lovsko nepreizkušena psa.Vodstvo družine molči saj imamo premalo psov.Na lovihse zato pojavljajo mladi psi kateri še nimajo pojma za kaj se na lovu sploh gre in so za druge dobre pse zelo moteči.
Tukaj lahko ukrepa samo lovski inšpektor,vendar v primeru najave obiska bodo peli telefoni. V primeru ko se bo sestavila evidenca bi bilo potrebno opraviti nekaj nenajavljenih obiskov na lovih ter uspostaviti red. Vasj pri nas ne govorimo o 1/3 ampak že o 1/2 lovsko nepreizkušenih psih. Sosedne družine pa tega ne poznajo.
Naj še samo omenim da vsaj naš kinološki referent nima prav nikakršnih podatkov o lovskih psih v družini saj komaj sedaj išče fotokopje rodovnikov in če je takšnih referentov več je stanje slabo.
LP Lakl

tica
24. April 2009, 14:57
Vidiš solzica, to je realnost in ker se kar precej gibljem po Sloveniji, so mi take zgodbe znane. Mogoče sva oba preveč optimistična, vendar vedno bolj sem prepričan, da je Lisjak začetek urejanja razmer, ki bi morale biti urejene že od vsega začetka.

detel
24. April 2009, 15:01
Ne mislim izpodbijati predpise, povem pa to, da pes z opravljenim PNZ ali še kaj več, sploh ni nujno, da je lovsko uporaben pes in obratno.

LAKL
24. April 2009, 18:08
To je tudi res,vendar bodimo pošteni. Če je negdo predpisal določene preizkušnje in so uzakonjene potem je prav da morajo imeti lovski psi tudi opravljene vsaj minimalne zahteve. Zakaj negdo vloži nekaj sto ur v šolanje psa , drug pa 30 in nato pametuje.Dober vodnik bo tudi slabega psa naredil dobrega je pa res da obratno tudi. Članek katerega sem objavil v lovcu je samo del tega kar se pri nas dogaja-žal! Zopet primer: Imamo nemško terijerko za katerega vodnik trdi da ima opravljen VUP in torej z njim lahko lovi malo divjad.
Zajec je 2x večji od psa in ni šanse da aportira , ampak ga secira.Po samo enem lovu smo odpeljali kar tri ptičarje na šivanje-samo ena terijerka!Pa nobenemu nič.Če imaš psa si ga pač zdravi.
Z pravo evidenco pa vsaj upam da se bodo stvari začele reševati v pozitivno smer.
LP Lakl

solzica
25. April 2009, 21:18
Tica:
"Solzica, res ne razumem zakaj ti je žal, da želimo in bomo vzpostavili evidenco lovskih psov, tudi moj cilj je evidenco vseh lovskih psov. Podatek o nepreizkušenih lovskih psih pa kroži v kinoloških krogih."

No mogoče sem malo nerodno napisal in bi moral napisati vejico za žal. Seveda zelo podpiram trud in že davno je prepozno, da se ta stvar uredi - evidenca namreč in da se bo sploh vedelo, koliko lovskih psov je v SLO.
Tudi sam ZELO podpiram, da morajo imeti lovski psi vsaj osnovno preizkušnjo, da se lahko začne z njimi loviti. Žal, sem že v enih prejšnjih debatah poudaril, kaj je in se je že začelo tudi dogajati, da lovci lovijo z mešanci, kakor tudi z nepreizkušenimi psmi.
Žal se bi morali zavedati, da ko pes opravi TO in nato še PNz je to šele začetek (prva črka abecede A ) z nadaljnim delom seveda v lovišču pa ga lahko pripravi tako, da je delovno uporaben v lovišču. Žal pa se pri nas dogaja (vsaj zadnje čase), vse preveč razmišljan v smeri, da je pes pač moteč. Seveda je moteč, če je nepravilno šolan (no mogoče sploh ni šolan) in nato priveden na lov.
Moje osebno mnenje je, da dokler pes ne opravi predpisanih preizkušenj sploh nima kaj iskati na skupnih lovih, kjer je več psov in se lovi. Psa je potrebno izšolati, za delo, da dela samostojno.
Sem pa zelo, zelo vesel, da se je začel urejati modul lovska kinologija v Lisjaku.
In prav zanima me kako bodo odreagirali lovski inšpektorji ko bodo ugotovili VELIKE nepravilnosti, na katere jaz že kar dosti časa opozarjam. kolikokrat je že šel inšpektor v LD in preveril (poskušal), zgrešene strele. Lahko ti zatrdim, da ne vem tega primera.
Pa še to: tudi pri nas naši LD smo že pred leti striktno pregledovali zgrešene ali zastreljene strele. Zadnja leta pa tako, tako...

pozdrav!

detel
26. April 2009, 10:19
Evropska kinologija je zelo pestra. Zanimivo, da se nihče ne spotakne ob križance s katerimi lovijo ponekod pujse.

RAUBŠIC
26. April 2009, 11:35
Evropska kinologija je zelo pestra. Zanimivo, da se nihče ne spotakne ob križance s katerimi lovijo ponekod pujse.

V Sloveniji imamo lovske inšpektorje, ki pa po mojem mnenju ne odigrajo svoje vloge, tako kot bi jo morali. Da izpolnjejo svoj "letni načrt" najraje pisno opozarjajo odgovorno osebo LD ter uplenitelja ob "nepravilnem odstrelu", vzamejo kakšno trofejo, vse kar pa je "levo in desno" od tega, pa ne vidijo oz. nočejo videti. Gredo po liniji najmanjšega odpora.:icon_wink:
Tudi kinologija je eno takšnih področij v jagariji, na katero se inšpektorji ne spoznajo in se tudi nočejo spuščati. To se v LD dobro zavedajo in izkoriščajo. Lovi se s križanci, nepreizkušenimi psmi, pregledi nastrelov se ne opravljajo, pregledi nastrelov se opravljajo z nepreizkušenimi psmi, LD nimajo krvosledcev ali pogodbe z njimi itd.
Trenutno stanje v lovski kinologiji je slabo. Razlogov je več, eden je v LZS, kjer so se neustrezno lotili tega problema, neustrezna politika na tem področju in tudi nepopolna podzakonska ureditev, ki bi LD sporočala o pomembnosti lovskih psov - kinologije v LD. Žal akti, ki sem jih videl s tega področja, to LD ne sporočajo, še največje "skrapocalo" pa je bil predlog pogodbe med LD in vodnikom krvosledca, iz katere je izhajala velika obveznost in odgovornost vodnika krvosledca, obveznosti LD pa niso bile določene, tudi finančna ne. Nepremišljeni predlogi, kot je ta predlog pogodbe, stvari ne urejajo, saj LD pričakujejo, da je dolžnost vodnikov krvosledcev, da opravljajo preglede nastrela, iskanje divjadi s krvosledcem itd, zastojn. Po LD ni urejeno glede vodenja ostalih psov na love (jamarjev, goničev, ptičarjev), ker imajo po LD še vedno za v pogon pripravike in mlajše lovce, starejši in funkcionarji pa čakajo na stojiščih, da jim bodo prignali divjad. Namesto pohvale "gonjačem" za uspešni lov, pa je običajno kritika.:icon_redface::icon_twisted::icon_twisted:

Krpan
26. April 2009, 12:40
Evropska kinologija je zelo pestra. Zanimivo, da se nihče ne spotakne ob križance s katerimi lovijo ponekod pujse.

In kaj je narobe z križanci?

Prepočasi tečejo? Ne
Imajo slab nos? Ne
Ne znajo ugrizniti pujsa? Ne
Z njimi nihče nič ne zasluži? Da

Breza
26. April 2009, 16:20
Pri sosedih - v Avstriji - so mi zadeve z lovom (tako na meji z Nemčijo, kot sredi Dunaja) razložili takole:...lovci, ki so po večini tudi lastniki zemljišč, lahko lovijo s psi, ki nimajo nikakršne preizkušnje; še rodovnik ni obvezen. Pa vendar ti psi obvladajo jago "v nulo"...kajti kot lastniki zemljišč plačujejo državi določene dajatve od lova (kao koncesijo) in si pač ne morejo privoščiti slabih psov. Torej psov, ki za lov nimajo znanja, talenta in kar je še takega. Vsak kos divjadi je dragocen in seveda tudi "vreden" (če želimo uporabiti to nemogočo besedo), zato se zanj še kako potrudijo. Pri njih je uporabnost psov pred poreklom - kar se tiče lova. Tudi pes z najbolj bleščečim pedigrejem konča kot vaško ščene za čuvanje skednja, če nima "posluha" za lov in če se na lovu ne zna vesti.

Povsem drugačna slika pa je pri vzreji. Za vzrejo forsirajo čim boljše pse (tako po poreklu kot tudi po lastnostih, ki jih pokažejo na raznovrstnih preizkušnjah in pri praktčnem lovu); pogoji za vzrejo so pri njih mnogo strožji kot pri nas - da psi pridejo do vzrejnega dovoljenja, morajo skozi ozko sito preizkušenj, ocenjevanj, zdravstevnih pregledov... Še najbolj všeč pa mi je (in kar pogrešam pri nas), da delajo poleg vseh preizkušenj tudi t.i. Wesentest - torej preizkus značaja.

Malo sem zašla s teme...ampak tole sem morala povedat tako - informativno, da se ve, kako to delajo drugod in da obstajajo različna pojmovanja in pogledi na isto tematiko.

detel
26. April 2009, 16:43
Francozi, Italijani pa še kdo, lovijo na pogonih tudi s križanci. Po drugi strani pa imajo vrhunske pse za tekme in razstave. Menda v IT ni pogoj preizkušnja za paritev. Lastniki, ki razstavljajo ali tekmujejo dobro vedo poiskati primernega plemenjaka, brez raznih VP, itd......

Vsekakor pa cenim nemško strokovnost, pedantnost.....

Veper
26. April 2009, 20:48
No saj bomo odkrili toplo vodo ki semo jo že pred časom premlevali na forumu Breza ,Hubertus in moja malenkost. Za lov potrebujemo lovskega psa in ne razstavnega. Torej če pes dokaže sposobnosti kvalitetno loviti in ob tem tudi izpoljnjuje vodnikove ukaze je zaraqdi mene lahko križan z krokodilom.Toda ŽAL še dolgo v zadrgnjeni slovenski kinologiji ne bomo dosegli nivoja sosednih držav kjer je to samoumevno. Problemi nastajajo pri papirjih ,ki so čisto v redu,problemi nastajajo pri konkurenčnem leglu in probleme si delamo predvsem sami medtem ko prav vsi trdimo in se zavedamo das bo vsak VAŠKI GONIČ ki iz potrebe lovi ponoči brez problema našel in koristno uporabil ostanek slabega lovčevega strela ki pa ga mora poizkati izšolan čistokrven in preizkušen lovski pes. Ničkolikokrat sem našel od psov načet kadaver ko sem zjutraj iskal zvečer zastreljeno.

Me je zaneslo in bom nehal za zdaj vendar ne verjamem da bom utihnil:icon_twisted:

tica
26. April 2009, 20:58
Saj ne, da bi drezal, velja Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih in tam so stvari jasno napisane. Drži, da je nastajal še pod veljavnim zakonom o varstvu, gojitvi ... iz leta 1976 in če stvari ne stojijo več, zakaj kinologi ne vpijete po spremembi.

detel
26. April 2009, 21:10
Malo smo zašli. Govoriti bi morali o evidenci psov. Mislim, da vsaka LD dobro ve koliko psov imajo njeni člani. Ti podatki pa verjetno zanimajo koga iz LJ.

Veterina ima vzpostavljen Centralni register psov, kjer so zavedeni vsi SLO psi cepljeni proti steklini.

daco
26. April 2009, 22:02
Imam eno vpašanje, v naši LD imamo enega psa ki je bil kupljen na hrvaškem in ima številko rodovnika HR ŠŠ-*****. Tu pa nimam opcije vnest drugega rodovnika kot SLR. Kaj naredim? A naj vpišem samo številke?

Lp

mišica
26. April 2009, 23:36
Kaj ni vpisan v Slovensko rodovno knjigo (SLR)?

Sraka
27. April 2009, 07:28
Sam imam podoben problem in sicer psa z nemškim rodovnikom ter nemškimi preizkušnjami ( ? ). Nekdo bo moral napisati nekaj o tem kako ravnati v takšnih primerih.

Breza
27. April 2009, 10:40
Veterina ima vzpostavljen Centralni register psov, kjer so zavedeni vsi SLO psi cepljeni proti steklini.

In tudi tisti, ki še niso cepljeni proti steklini (ker so premladi).

Stvari so zdaj urejene tako, da morajo imeti prav vsi psi čip in potni list - že pri oddaji iz legla. Vsako spremembo lastništva pa je treba javiti v 7 dneh.

Več o tem: http://www.pticarji.net/news.php?lng=si (drugi prispevek zapovrstjo)

lunca
27. April 2009, 12:17
Breza,pa še kaj več!Po novem imorajo imeti vsi uvoženi psi iz EU poleg mikročipa in potnega lista še TRACES spričevalo,ki ga potrdi veterinarski inšpektor v državi nakupa,uvoženi psi iz držav nečlanic EU pa tri mesece in cepljenje proti steklini.Za ostale države it tretjega območja(Srbija,Črna Gora,...) pa še titražo.
Pri prvem vpisu psa v CRPsi se namreč ti dokumenti pregledajo,in če so nepopolni se za psa odredi"karantena" in veterinarski nadzor z strani inšpekcije.
LP Tjaša

tica
27. April 2009, 12:24
Na posvetovanju s kinologi, ko smo zastavili programske rešitve, je bilo dano zagotovilo, da mora biti vsak lovski pes vpisan v slovenski register in imeti slovenski rodovnik. O tej temi naj poznavalci tega področja napišejo kaj več.

Hubertus
27. April 2009, 13:18
Saj ne, da bi drezal, velja Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih in tam so stvari jasno napisane. Drži, da je nastajal še pod veljavnim zakonom o varstvu, gojitvi ... iz leta 1976 in če stvari ne stojijo več, zakaj kinologi ne vpijete po spremembi.
Ojoj...in kaj sedaj!!!! Seveda.... in tako bo na veke vekov amen!
Pravilnik je nekdo napial in nekdo sprejel. Pa to ni bil bog ali pa Majozes, ki bi ga prinesel s svete gore Sinaj.
Tica, če bi ti v pravilnik zapisali, da skoči skozi okno.......? Ti kar..... Pa hrbet nastavi, da te še enkrat užgejo po njem. Sedaj ko veš, da lahko zdržiš ne bo tak problem...
Izumitelji.....

Hubertus
27. April 2009, 16:36
Tica, morda bo zgledalo da prejšnji post leti nate, ker sem se malo nerodno izrazil. Leti namreč na vsakega. ki telečje sledi kar mu naprtijo brez da bi vsaj malo razmislil.

Pravilnik so izumili sodniki in sprejeli tudi. Tudi spremenijo ga lahko le sodniki in ker bi bilo to v nasprotju z njihovimi interesi bo še naprej tako kot je. Žal...

tica
27. April 2009, 16:46
Ej, sem dober kristijan, nastavil sem levo in desno. Po betici pa bi jih moral dobiti Franci But, takratni minister, ki je Pravilnik podpisal.

Hubertus
27. April 2009, 17:11
Ej, sem dober kristijan, nastavil sem levo in desno. Po betici pa bi jih moral dobiti Franci But, takratni minister, ki je Pravilnik podpisal.
Franci še vedel ni kaj so mu prinesli podpisat. Tudi nastal ni na njegovo pobudo ampak je to izum vrlih slovenskih kinologov.
Naslednji takle izum je tale evidenca lovskih psov o kateri debateriate že nekaj dni. Edino kar lahko rečem je to, da bom v primeru, da če se v taki evidenci znajde moj pes, ki sem si ga kupil sam, nemudoma tožil tistega, ki ga bo tja vtaknil in mogoče še tistega, ki si je evidenco izmislil.
Začnite delati raje kaj bolj pametnega....

tica
27. April 2009, 19:50
Bom uporabil tvoj nasvet, za začetek bom nehal polemizirati s tabo. Se mi zdi ena najbolj modrih odločitev.
S spoštovanjem.

Bor
27. April 2009, 20:10
Lunca, tisto s titražo psov iz tretjih držav ne vem, če drži.
Pred tremi dnevi sem se pogovarjal z znancem, ki trdi, da to ni res.
Pred kratkim so pripeljali resastega foxterierja iz Srbije. Dovolj je bilo, da je cepljen proti kužnim boleznim, da ima export potni list in da ni starejši od 8 tednov.

L. P.

Boris

RAUBŠIC
27. April 2009, 20:34
Sam imam podoben problem in sicer psa z nemškim rodovnikom ter nemškimi preizkušnjami ( ? ). Nekdo bo moral napisati nekaj o tem kako ravnati v takšnih primerih.

Lastnik - skrbnik psa pošlje rodovnik na KZS, da mu ga vpišejo v Slovensko rodovno knjigo, ali pa bi moral to storiti kin. sodnik ob telesni oceni oz. preizkušnji.

detel
27. April 2009, 20:53
Kaj pa križani cucek ? Cepljen, čipiran, knjižica.

Breza
27. April 2009, 21:04
... ni starejši od 8 tednov.



:icon_eek:

detel
27. April 2009, 21:11
In tudi tisti, ki še niso cepljeni proti steklini (ker so premladi).

Stvari so zdaj urejene tako, da morajo imeti prav vsi psi čip in potni list - že pri oddaji iz legla. Vsako spremembo lastništva pa je treba javiti v 7 dneh.

Več o tem: http://www.pticarji.net/news.php?lng=si (drugi prispevek zapovrstjo)

Psički, ki niso cepljeni s prvo vakcino ne morejo biti v CRP (križanci, psi brez rodovnikov, itd.). Kdo jih bo pa vnesel.

Breza
27. April 2009, 21:45
Psički, ki niso cepljeni s prvo vakcino ne morejo biti v CRP (križanci, psi brez rodovnikov, itd.). Kdo jih bo pa vnesel.

Prva vakcina za mladička ni steklina....najprej so na vrsti "otroške bolezni". Če bi imela mešančka, bi bil ta ravno tako cepljen kot vsak oh-in-sploh čistopasemski pes.

V pravno-formalnih predpisih piše, da mora biti v CRPsi vpisan najkasneje ob cepljenju proti steklini. Lahko je tudi prej, samo do prvega veterinarja ga je treba odpeljat, da ga čipira oziroma spremeni na čipu zaznamek o lastništvu (to pa je treba storiti v 7 dneh). Sicer pa bo lunca tole bolje znala razložit, ker je od foha. :icon_wink:

detel
27. April 2009, 22:33
Breza, vidi se, da si mestni človek :icon_lol:. Mešančki, ki se polegajo po vaseh v večini primerov niso cepljeni s prvo vakcino (nisem rekel, da je to steklina). V register se vnesejo ob vakcinaciji za steklino. Ob tej priliki so stari od 3 mesecev do recimo 10 let in več. Do tokrat torej niso zavedeni v CRP. Upam, da si me sedaj razumela, če nisi povej pa greva na telefon :icon_lol::icon_confused:.

lunca
28. April 2009, 06:44
Bor,bo kar držalo kar sem napisala.Tvoj prijatelj bo imel kar velike probleme pri vpisu psa v CRPsi,ker ima nepopolno dokumentacijo.V Srbiji nimajo EU potnih listov,država spada v sklop držav za katere se zahteva titracija.Ko bodo hoteli psa cepiti proti steklini,bo veterinar zahteval v vpogled TRACES in pa EU potni list.Ker tega ne bodo imeli ima pes avtomatsko nepopolno dokumentacijo in bo "fasal" inšpekcijski nadzor.Poleg tega če je čipiran,(kar mora biti)ima pod kožo tuj čip in mora imeti tudi tuje uvozne papirje(popolne).Aja,pa še nekaj.Takemu psu se ne izda EU potni list,dokler inšpektor z odločbo ne določi,da so izpolnjeni vsi pogoji za pridobitev le tega,ker ne izpolnjuje pogojev za premike po RS in EU.To velja pri prvem vpisu psa v CRPsi ,ne glede na starost psa.
Če ima pes pri prvem vpisu v CRPsi vso potrebno dokumentacijo(je označen z mikročipom in ima Potni list izdan v državi članici EU ter vpisano številko mikročipa v Potnem listu,je tak potni list veljaven in se ga ne menja z slovenskim potnim listom).
Pa da ne boste mislili,da se to že ne izvaja.V CRPsi jih je že kar lepa zbirka z nepopolno dokumentacijo.
LP Tjaša

LAKL
29. April 2009, 16:47
Če smo še pri evidenci lovskoh psov bi podal še enkrat svoje razširjeno mnenje! Z evidenco lovskih psov sem mislil da bomo dobili vsaj nekaj "reda" v naše vrste a kot kaže bodo pravila veljala samo za nekatere,drugi bodo pa delali tako kot bo njim ugajalo.
Z evidenco bomo dobili evidanco in nič drugega.Na terenu se pa ne bo nič spremenilo. Kot je dejal Hubertus bo tožil vsakega kateri bo njegovega psa vstavil v evidenco.PRAVILNO in sam bom naredil tudi tako.
Kupil sem psa-sam,hranim psa-sam,vozim na cepljenja-sam,šolal psa-sam,pobiram iztrebke za njim-sam,pokopal ga bom-sam. Zakaj ? Zato ker je vodnik in njegov lovski pes vreden v lovski družini eno figo.Plačilo za delo ptičarja ni vredno niti enega cepljenja in to je vse kar dober pes dobi.
Danes ga bo pa negdo vstavil v nekakšno evidenco!!!
Jutri bo pa še hotel fotokopjo orožnega lista,pojutrišnjem številko škornja saj tudi ta hodi po lovišču.
Lep dan vam želim Lakl

Veper
29. April 2009, 16:57
Lakl tokrat se s teboj popolnoma strinjam .

LAKL
29. April 2009, 17:53
Hvala Veper!

pranger
29. April 2009, 20:56
Lakl tokrat se s teboj popolnoma strinjam .

Se strinjam. Če imaš lovskega psa, ga povsej verjetnosti vodiš na skupne love, kar pomeni, da si kljub temu razmišljanju "gonjač" večine, ki nima odnosa do kinologije - vodnika in njegovega psa. Mogoče je ta evidenca začetek urejanja tega področja po lovskih družinah.
Mislim, da v vseh LD ni takšen odklonilni odnos do kinologije. Naš LD prispeva za nakup psa, plača cepljenje proti steklini, udeležbo na lovu, iskanje obstreljene divjadi itd. Lahko se bi vodnike še bolje stimuliralo, vendar pa ne gre vse na enkrat. Veliko k ureditvi kinologije po LD bi lahko prispevala LZS.

dolgin
29. April 2009, 21:21
Ja,je res,da bi lahko LZS naredila veliko več za kinologijo,kot pa to stori sedaj! Občutek imam,da je to itak neka tema na LZS,ki nima prav posebnega pomena,je pa ravno zadosti,da se s tem nekdo ukvarja in s tem dobi neko stimulacijo.....???
Jaz imam psa zase,na skupne love pa ga vodim zaradi njega samega! Zaradi drugih jagrov ga na love že nekaj časa ne vodim več,saj sem sit komentarjev in pripomb,če ti pes dela,je super in dober,če pa ima "slab dan" pa je pol k...a ne vreden itd....!
Sicer pa imamo pri nas urejeno podobno stimuliranje za kinologijo,LD ti po opravljenem PNZ-ju povrne polovico kupnine,plača ti vsakoletno cepljenje,čeprav se velika večina vodnikov temu odreče (ali vsaj delu tega....).

tica
29. April 2009, 21:38
Prav je da se naredi evidenca lovskih psov in da pridemo enkrat na zeleno vejo!
Vendar gdo bo kontroliral to v praksi.Eno je evidenca drugo je pa stanje na terenu.Naj opišem primer:Vodnik psa ima registrirano psarno in na vsak lov (mala divjad) pripelje drugega psa za katere trdi da ima opravljeno vse ,sam kinološki referent pa je tiho saj sam vodi dva lovsko nepreizkušena psa.Vodstvo družine molči saj imamo premalo psov.Na lovihse zato pojavljajo mladi psi kateri še nimajo pojma za kaj se na lovu sploh gre in so za druge dobre pse zelo moteči.
Tukaj lahko ukrepa samo lovski inšpektor,vendar v primeru najave obiska bodo peli telefoni. V primeru ko se bo sestavila evidenca bi bilo potrebno opraviti nekaj nenajavljenih obiskov na lovih ter uspostaviti red. Vasj pri nas ne govorimo o 1/3 ampak že o 1/2 lovsko nepreizkušenih psih. Sosedne družine pa tega ne poznajo.
Naj še samo omenim da vsaj naš kinološki referent nima prav nikakršnih podatkov o lovskih psih v družini saj komaj sedaj išče fotokopje rodovnikov in če je takšnih referentov več je stanje slabo.
LP Lakl
To si zapisal le nekaj dni nazaj. In to bi moral pomagati spreminjati, za začetek v tvoji LD. In zakaj in koga boš tožil za kršenje pasjih pravic? Modul je pripravljen za pomoč pri delu v lovski družini, vzpostavljanju reda in spoštovanju zakonitosti, še zdaleč pa ne za nov špetir med kinologi ali vodniki.

Krpan
29. April 2009, 21:40
Naš forumski kolega Johnny in Avstralije ima okrog 20 lovskih psov pa se ne obremenjuje z tem kaj bodo o njih rekli njegovi lovski kolegi in ali bo naredil PNZ.
Važno je da lahko z njimi jaga.

Tukaj pa se prerekamo o oslovi senci, kakor, da bi bili v lovski kinologiji svetovna velesila in so vse oči uprte v našo edino zveličavno vedenje o lovskih psih.

Hubertus
29. April 2009, 23:01
Končno ena pametna!

Sraka
30. April 2009, 07:28
Še sreča, da se med toliko tepci kot nas je na tem forumu, še najde kdo, ki mu uspe napisati kaj pametnega. Res sem vesel, da sem v takšni modri družbi. Niso pomembni argumenti, temveč avtoriteta. Prava, namišljena, izsiljena, navidezna ali kakšna koli druga, le da je avtoriteta.
S sklonjeno glavo in upognjeno hrbtenico vas ponižno pozdravlja Sraka!

tica
30. April 2009, 08:27
Sem že mislil, da Sraka ne bere foruma. Pa si nam spet dal misliti.:icon_cry:

pranger
30. April 2009, 08:48
Naš forumski kolega Johnny in Avstralije ima okrog 20 lovskih psov pa se ne obremenjuje z tem kaj bodo o njih rekli njegovi lovski kolegi in ali bo naredil PNZ.
Važno je da lahko z njimi jaga.

Tukaj pa se prerekamo o oslovi senci, kakor, da bi bili v lovski kinologiji svetovna velesila in so vse oči uprte v našo edino zveličavno vedenje o lovskih psih.

Zares, končno ena pametna. :icon_twisted::icon_twisted:
Ne vem zakaj bi "v trednu vse splošnega razvoja računalništva in elektronike" urejali zadeve v "jagariji". Ne vidim razloga vodenja evidenc v Lisjaku, ker vse države nimajo elektronsko urejenih evidenc odvzema divjadi itd, pa kljub temu lovijo - jagajo :icon_wink:. Ukiniti je potrebno vse evidence v Lisjaku. Lisjak je samo en velik strošek za nas lovce :icon_redface: in preiti nazaj na papir ali pa "kamenčke", kar je najbol poceni. Tako so že delali naši predniki, zakaj ne bi tudi mi. :icon_confused::


Sraka pravi: Še sreča, da se med toliko tepci kot nas je na tem forumu, še najde kdo, ki mu uspe napisati kaj pametnega. Res sem vesel, da sem v takšni modri družbi. Niso pomembni argumenti, temveč avtoriteta. Prava, namišljena, izsiljena, navidezna ali kakšna koli druga, le da je avtoriteta.
S sklonjeno glavo in upognjeno hrbtenico vas ponižno pozdravlja Sraka

Da Sraka, se v celoti strinjam s tabo. :icon_wink:

ZR7
30. April 2009, 09:05
Ekipa Lisjaka ima zagon in voljo, kar je pohvale vredno.
Vodniki psov imajo svoje razmišljanje in svoj prav, kar je edino normalno.
Kot sem razumel, ima VURS svojo evidenco o psih in njihovih lastnikih.
Vodenje evidence psov v Lisjaku zaradi evidence same je nesmisel. Pač neka nadgradnja družinskih evidenc in če prav razumem, je v tej smeri mišljena tudi v Lisjaku. A takisto kot lahko z vso pravico lovec odkloni evidenco svojega psa v LD, jo lahko tudi v Lisjaku.
Mogoče je potrebno razmišljati ravno na tej točki. O upravičenosti uporabe določenega psa v lovišču in posledični evidenci. Pes le ni čevelj, temveč bolj puška, saj se neposredno uporablja za lov in s tem ima verjetno LD pravico neke evidence, posledično pa tudi Lisjak vkolikor služi le kot pomoč lovski družini.

Seveda pa želim od Tice odgovor o dostopnosti podatkov posamičnega psa na nivojih višjih od LD. Ne pristajam namreč na to, da osnovne in osebne podatke mene in mojega psa lahko bere nekdo na LZS ali celo drugih mogoče celo nelovskih (ZLD) ali LKD nivojih!

Lisjak je odlično in uporabno orodje. A obenem z vidika varovanja osebnih podatkov tudi nevarno in zato je prav, da ga imamo ves čas na rešetu.

LAKL
30. April 2009, 09:11
Prav imate-poizkušam spreminjati ampak zaekrat brez uspeha!
Težko je delati v takšnem upravnem odboru na katerem je zapisnik vnaprej pripravljen torej napisan in lahko si mislite kaj lahko spremenite v mandatarskem sistemu kjer sedijo ljudje kateri so načrtno izbrani da delujejo samo v korist eni osebi. Ker živimo v času recesije naj razložim nekaj dejstev v matematični obliki upravnega odbora(zadeva je celo v zapisniku)
V LD imamo 4 ptičarje+2 nepreizkušena,2 šarivca+1 nepreizkušena,2 jamarja+4 nepreizkušena -torej 15 psov. Za kinologijo je namenjeno letno 400 € kar znese na psa 26.6.€. Letni odstrel male divjadi je 80 fazanov ter 35 zajcev kar prinese 750 €. Vložimo 200 fazanov kar znese 2000 € in če izračunamo naredimo 1650 € izgube za lovsko d.
Zato je potrebno zategniti pas pri kinologiji in strelstvu.Res je tudi da ld sofinancira nakup psa v vrednosti 50 % vendar bog ne daj da psa ni na kakšnem lovu. Gojimo zelo mačehovski odnos do kinologije,zato je v prvi vrsti kriv referent kateri pa žal gleda samo na svojo rit.
Sam sem kupil psa za svoje užitke in ne gledam na kinologijo preko denarja ker ga imam za svoje potrebe dovolj.Ne gledam na očitke in kritike drugih lovcev,ker sem psa pripravil tako kot je prav in dela kot je prav.evidenco pa naj pripravi kinolog vendar brez moje pomoči,saj kot kinolog bi to moral že vse imeti pa žal nima. Ne borim se za denar in ne zase ampak za pravice kinologije in z kinologi v daljni okolici zelo zgledno sodelujemo le v domači ld so največji problemi in nerazumevanja
Lep dan želi Lakl

tica
30. April 2009, 09:41
Seveda se kolega Pranger malo šali. Mogoče pa niti ne, taka razmišljanja o Lisjaku najdemo tudi v vrhovih LZS, hvalabogu, osamljena. Mogoče leta v jati, ki krakajo enako, mogoče celo v ozko omejenem prostoru, kjer je tudi ograja previsoka za pogled v sosedovo dvorišče. Pa se svet ne konča za ograjo, Pranger, dvigni se malo, mogoče boš tam videl tudi že okrogle kamenčke.
Šefu pa lahko zagotovim še enkrat, podatke uporabljajo le tisti na LZS, ki so za kinologijo zadolženi po opisu del. In ponovno, evidenca se ne vzpostavlja zaradi evidence same, ampak predvsem zaradi izpolnjevanja tabele IV. letnega načrta lovišča, o iskanju zastreljene ali ranjene divjadi in velikih zver. Kot cilj izdelave modula je tudi izdelava poročila z analizami o iskanjih za preteklo leto, ki bo pripravljeno in objavljeno že v sredini februarija. Modul kinologija zaključuje ves sklop strokovnih rešitev pri izpolnjevanju letnega načrta lovišča in prepričan sem, da lovskim družinam znatno olajša delo pri vodenju podatkov. In naj zapišem še to, po več kot sedmih ali osmih letih smo zagotovili podatke o dejavnosti lovskih družin (lovska statistika), ki so objavljeni tudi na spletni strani LZS.

Sraka
30. April 2009, 09:45
Podobno stanje, kot ga opisuje LAKL, je na področju lovske kinologije v premnogih LD. Glede evidenc lovskih psov v Lisjaku bi lahko bila rešitev težav in dvomov v tem, da se pse, ki so v Lisjaku, določene stvari sofinancirajo s strani LD in za pse, ki jih v Lisjaku ni, pa pač nobenega sofinanciranja ni.

Nekako bo namreč to težavo potrebno razrešiti. Prav pa imajo seveda oboji. LZS, LKD, LD želijo to področje evidenčno urediti in zagotoviti določeno preglednost nad stanjem števila lovsko usposobljenih psov in tudi vodniki, ki upravičeno pravijo, če nihče za nabavo, vzgojo, šolanje, opravljanje zahtevanih preizkušenj, hranarino, cepljenja in zdravljenja, udeležbo na skupnih lovih ter drugih stroškov ničesar ne prispeva, potem si nima pravice tega lastiti in proti volji vodnikov voditi v svojih evidencah.

Primerjava lovskega psa s puško ali škornji je pa le malo prehuda. Za psa je potrebno skrbeti 24 ur na dan in v povprečju nekje od 12 - 16 let. Je živo in tudi razumno bitje s svojimi potrebami za izpolnjevanje katerih pa je praviloma premalo le vodnik, temveč skoraj po pravilu celotna vodnikova družina. Saj poznamo star rek kinologov, ki so vedno učili, da če je žena proti psu, potem si ga ne nabavljaj.

Enkrat sem že zapisal in bom še ponovil, da je mogoče prav Lisjak lahko odlična priložnost, da se pritisne na organe LZS, da z določenimi obveznimi in napotilnimi navodili vzpodbudijo LD, da le te začnejo spreminjati svoj odnos do lovske kinologije. Če v LD vse vidijo skozi denar in vedo prav vse natančno izračunati, potem naj izračunajo tudi vzdrževanje psa vodniku in mu te stroške vsaj moralno priznajo ter tudi kaj sofinancirajo.

Je pa nasploh lovska kinologija proti športni kinologiji prava revščina. Tako v organizacijskem kot še bolj v vsebinskem smislu. Mogoče pa bi morali začeti lovsko kinologijo začeti reševati prav tukaj in jo izpuliti iz rok vzrediteljev in sodnikov ter jo predati v roke vodnikov.

pranger
30. April 2009, 11:28
Je pa nasploh lovska kinologija proti športni kinologiji prava revščina. Tako v organizacijskem kot še bolj v vsebinskem smislu. Mogoče pa bi morali začeti lovsko kinologijo začeti reševati prav tukaj in jo izpuliti iz rok vzrediteljev in sodnikov ter jo predati v roke vodnikov.

Obstaja "neka" Komisija za lovsko kinologijo pri LZS in mislim, da je ena od nalog "urediti" lovsko kinologijo, ki bo "prijazna" vsem. V tej komisiji so tudi vodniki, ki bi lahko izkazali in uveljavili svoj interes, razen če ...?:icon_confused:


Tica pravi: Mogoče pa niti ne, taka razmišljanja o Lisjaku najdemo tudi v vrhovih LZS, hvalabogu, osamljena. Mogoče leta v jati, ki krakajo enako, mogoče celo v ozko omejenem prostoru, kjer je tudi ograja previsoka za pogled v sosedovo dvorišče. Pa se svet ne konča za ograjo, Pranger, dvigni se malo, mogoče boš tam videl tudi že okrogle kamenčke.

Tica, zaupati ti moram, da sem že dvakrat skočil v zrak in pogledal preko ograje "našega kurnika". Ugotovil sem, da v nekaterih sosednih kurnikih čas še počasneje teče, kot pri nas. Opažam, da so še kar daleč za nami, zato sem se že odločil, da skočim tja, da bom v "modri družbi", da bomo lahko skupaj razmišljali in pametovali, kaj nam je narediti, da se v tem kurniku ničesar ne bo spremenilo. V tem kurniku še vedno uporabljajo razne oblike kamenčkov (brez okroglih), zato ne si ne upam predlagati uporabo okroglih, kot si sugeriral, da nebi prišlo do novitet, ki lahko za sabo potegnejo različne probleme in porušijo harmonijo v kurniku. Vsaka sprememba prinaša naporno učenje, naprezanje možganov in ne na koncu tudi stres, za katerega pa vemo, da škodi. Zagotavljam, da se bom zavzemal, da se pri njih ničesar ne spremeni, da ostanejo pri prelaganju tistih oblik kamenčkov, katere že uporabljajo več desetletij. Ko mi orui njih ne bo več všeč, bom skočil drugam. :icon_lol::icon_lol::icon_wink:

Bor
30. April 2009, 13:23
Kar se tiče kinologije v LD je vse odvisno od vodstva in kinološkega referenta.
Če so sami kinologi imajo posluh za kinologijo, če ne pa nimajo.
V naši LD imamo evidenco vseh lovskih psov. Kinolog ima fotokopije rodovnikov in vse podatke o opravljenih preiskušnjah psov, naslove in tel. vodnikov. Če se kdorkoli zanima za kakšnega psa pri nas, lahko dobi tel. številko vodnika.
Podatki o psih v Lisjaku; kar se tiče mene in mojih psov ni nobenega problema.
Osebno bi tudi mene zanimalo koliko, kakšnih pasem psov in kaj vse imajo opravljeno, imamo v Sloveniji. Če bi lahko s klikom na Lisjaka vse to videl, po možnosti pa tudi sliko plemenjakov, bi bil vesel.
Nikoli nisem kupil psa zaradi LD ampak za sebe, zato nisem za sofinanciranje nakupa s strani LD. Ponavadi v takem primeru vodstvo LD dobi občutek, da lahko s tvojim psom tudi opravlja.
Zato pri nas ni sofinanciranja pri nakupu, niti povračila stroškov cepljenj.
Psu se "povrnejo" stroški le za opravljeno delo; skupni lovi ali delo na krvni sledi. Na koncu je ta znesek nekje okrog višine cepljenja proti steklini, odvisno kolikokrat si pripeljal psa na skupni lov. Problem pa se pojavlja, če ima kdo več kot enega psa.

LP

Breza
30. April 2009, 15:04
V naši LD imamo evidenco vseh lovskih psov. Kinolog ima fotokopije rodovnikov in vse podatke o opravljenih preiskušnjah psov, naslove in tel. vodnikov. Če se kdorkoli zanima za kakšnega psa pri nas, lahko dobi tel. številko vodnika.
Tudi pri nas - zbiramo že leta in leta vse podatke, ki jih predvideva Lisjak (razen tistega, od kdaj je kdo lastnik psa) in še kak podatek zraven. Evidenca iskanj krvosledov pa je sploh "razdelana" u piko.



Nikoli nisem kupil psa zaradi LD ampak za sebe, zato nisem za sofinanciranje nakupa s strani LD. Ponavadi v takem primeru vodstvo LD dobi občutek, da lahko s tvojim psom tudi opravlja.


Se strinjam z zapisanim...tudi sama nikakor nimam psov zaradi LD temveč so moji psi čisto moja odločitev. Na love jih vodim zaradi njih samih in seveda zaradi sebe, ker pač uživam na lovu s psi (brez psa mi je na jagi namreč čist brez veze).
Pri nas je urejeno tako, da LD vodniku povrne stroške cepljenja proti steklini, če se le-ta s svojim psom udeleži najmanj polovice skupnih lovov, oziroma je uporabljan kot krvosledec. Krvosledcu poleg tega za vsako iskanje pripada nagrada v višini potnih stroškov + dnevnice.
Nekateri vodniki klub možnosti ne koristimo povračila stroškov cepljenj in nagrad krvosledcem.

Krpan
30. April 2009, 16:02
Nisem proti evidentiranju psov v Lisjak-u, da ne bo pomote. Mislim, da je to celo ena od najbolših potez v lovski kinologiji, ki pa je niso potegnili kinologi.

Prvič bomo imeli podatke na enem mestu, in bomo na njihovi podlagi lahko načrtovali.

Bo pa to potegnilo za sabo veliko vprašanj, lahko pa tudi voz lovske kinologije naprej, saj se bodo odprla vprašanja, ki jih do sedaj ni bilo in na katere je delno že opozoril Sraka.

solzica
30. April 2009, 21:08
No Krpan, pa mislim, da so kar tudi kinologi sodelovali!!!
Bo Tica bolj točen.

pozdrav

ZR7
1. May 2009, 08:48
He, he, s Srako sva spet "kresnila" pri primerjavi kužkov kot "orodje".:icon_lol::icon_twisted:
Pa me pri tem orodju zanima vaše mnenje o sledečem:
Ali ima LD pravico odločati o tem ali kot lovec smem uporabljati psa v lovišču? Seveda govorimo o psu z vsemi zahtevanimi preizkušnjami.

Pustimo razmišljanja o smotrnosti in kvaliteti lova z ali brez psa. Zanima me čisto formalno "upravna" možnost lovske družine kot upraviteljice lovišča, da dodatno določa način izvajanja lova znotraj zakonskih okvirov.

Ker če se odločimo da sme, potem tudi sme zahtevati podatke o psu, sicer ne.

tica
1. May 2009, 11:48
Sraka in šef vedno pogruntata vprašanje, za katereg sem do tega trenutka mislil, da ga ni. Kako lahko upravljavec lovišča prepove uporabo lovskega psa v lovišču (seveda ima vse preizkušnje in je zdrav), kljub vsem deklarativnim nastopom in sklepov organov članic LZS, da je lovska kinologija osnovni in sestavni del izvajanja lova. Razvoj lovske kinologije je tudi zapisan v ciljih izvajanja programa LZS, prepričan sem, da tudi v programskih usmeritvah lovskih družin. Če pa take odločitve res obstajajo v lovskih družinah, potem pa izhoda iz zablod takih funkcionarjev res ne vidim.

ZR7
3. June 2009, 15:15
Zdi se mi primerno, da bi lahko v modul vpisovali tudi telesne ocene! Kaj menite?

Da telesna ocena mojega psa nikogar prav nič ne briga. Za lovstvo so pomembne le opravljene zahtevane preizkušnje.

Hubertus
3. June 2009, 15:42
Zdi se mi primerno, da bi lahko v modul vpisovali tudi telesne ocene! Kaj menite?
Pa kolkrat vas žena pusti na lov bi tudi bilo dobro vpisovat. Tako... za imet evidenco... Kaj pa veš kdaj bi komu lahko prav prišlo....

Krpan
3. June 2009, 22:53
Hvala za odgovor. Pri nas je interes za "kinologa" in trenutno uporablja moje geslo.
Ne vidim smisla v tem, da bi kinolog od člana, ki kupi psa zahteval fotokopijo rodovnika in jo potem prenesel k "informatiku", ki bi vnesel podatke. Tudi za vsako iskanje z krvosledcem bi moral iskati informatika, da bi vnesel podatke. In ko bi na koncu leta delal poročilo o svoji dejavnosti, bi zopet moral na obisk k informatiku, da bi mu sprintal neke papirje. Res je da bi se velikokrat dobila na piru, in tekoče obravnavala zadeve, vendar se bojim nezadovoljstva informatikove žene, kajti informatik bi se moral tekoče obravnavati posle tudi z gospodarjem , ocenjevalcem škod, starešino, vodji revirjev, tajnikom.... in na koncu bi zaradi tekočega poslovanja lahko pristal v kakšni Rugljevi komuni.

Drugi vidik je v napredovanju tehnologije. Mobiteli, dlančniki in podobna šara prihajajo na stopnjo, ko bo možen vnos v LISjaka neposredno iz gozda. In ker je LISjak živa stvar je pomembno, da ga že danes pripravljamo na naloge, ki ga čakajo v prihodnjem desetletju.

Zagovarjam tudi načelo subsidiarnosti, kar pomeni, da je potrebno stvari rešiti na mestu samem in čim bližje od nastanka problema. To izgleda tako, da pri nas z lisjakom dela 6 ljudi, ki jih koordinira starešina in informatik. Nekateri imajo stalne zadolžitve, kot je na primer vodenje članstva ali knjige odstrela, drugi pa začasne naloge, kot je bil vpis objektov v lanskem letu. Vsak se lahko posveti svoji nalogi in jo opravi kar najbolje. Lovka, ki je zadolžena za članstvo, je naprimer vnesla tudi vse bivše člane, tako da imamo sedaj v elektronski obliki celotno knjigo članstva od ustanovitve LD naprej.

Zdaj pa že malo filozofiram.......dost je....

Bor
3. June 2009, 23:30
Nekako jasno mi je, da ne morem videti podatke o članih LD-jev, ni mi pa jasno komu je namenjen modul kinologija, če ne lovcem ali kinologom.
Vpogled v podatke samo za pse lastne LD mi ne pomeni dosti, kajti naše pse poznam vse brez zbiranja podatkov v lisjaku.
Smisel vidim v tem, da si kadarkoli lahko pogledam vse pse v Sloveniji, da lahko poiščem plemenjaka, da si poiščem psico od katere bi vzel mladiča, da vzpostavim kontakt z lastnikom, da vidim različne pasme, ki so zastopane v SLO, če bi bilo možno videti sliko psa bi bilo še lepše.
Da nikogar ne briga kaj ima moj pes opravljeno ne drži, kajti brigati mora vsaj LD, ki daje na razpolago lovišče, da lahko lovimo v njem s svojimi psi.
Na razstave pse ne vodimo, ali pa zelo redki zato jih bi lahko vsaj tukaj videli.
Imam psa samo zs sebe ne vzdrži. Za sebe bi imel psa verjetno lahko le v svojem privatnem lovišču.
Tudi jaz bi imel rad eksterierno in delovno vrhunske pse, pa jih nimam. To pa ne pomeni, da jih za to ne bom pokazal in jih ne bi vpisa v modul.
Kdo bi pa vedel za Veprove, Blackove ali pa Hubertusove pse, če jih ne bi na forumu pokazali in kaj napisali o njih. Verjetno vas je še več, ki imate dobre in lepe pse pa tega ne poveste in ne pokažejo na forumu.
Takšne pse in njihovo delo pa je vedno lepo videti. To pa je možno le, če jih greš pogledati ali pa jih povabiš k sebi na lov. Nekatere sem že povabil in videl delo njihovih psov in moram reči, da je to ena lepa izkušnja, da se kaj novega naučiš, da skleneš novo prijateljstvo.
Pa kaj ni to tudi en smisel lova?

Lep pozdrav

Boris
Ta

Hubertus
4. June 2009, 05:53
Smisel vidim v tem, da si kadarkoli lahko pogledam vse pse v Sloveniji, da lahko poiščem plemenjaka, da si poiščem psico od katere bi vzel mladiča, da vzpostavim kontakt z lastnikom, da vidim različne pasme, ki so zastopane v SLO, če bi bilo možno videti sliko psa bi bilo še lepše.

Vse te podatke lahko najdeš oz. se obdelujejo in shanjujejo na KZS. Ti podatki so popolni in podprti s pripadajočo dokumentacijo, medtem ko evidenca lovski psov temelji na vestnosti vnašalca podatkov. Je paq res da so podatki na KZS zelo ali popolnoma netransparentni, kar bi bilo mogoče bolj pametno spremeniti.
Evidentiranje lovskih psov je torej podvojevanje dela in beleženja, da o stroških ne govorim.

Lovske družine so postale koncesionarji, kar pomeni, da so one tiste, ki plačujejo pravico do lova. Postalo bi torej samoumevno, da si ne bodo več dopuščale, da jim bodo drugi ukazovali kako naj jagajo.
Če lovska družina izpolnjuje ali celo presegajo plan odstrela, bi lahko sklepali, da ima vse potrebno za uspešno izvajanje lova in so zahteve pravilnika o izvajanju lova s psi nepotrebne. Čemu torej trije psi na pogon ali kakor koli je že tam zapisano.
Mi plačujemo, ukazujejo nam pa drugi.....a ni to malo mimo?! Mogoče za Slovence, vajene, da jih mlatijo po hrbtu, ne tako zelo....

ZR7
4. June 2009, 07:47
Tokrat Hubertusov post v celoti podpišem!

LP

ZR7
4. June 2009, 07:49
...
Evidentiranje lovskih psov je torej podvojevanje dela in beleženja, da o stroških ne govorim.
...

Tako je. Zato katerokoli lovsko organizacijo, oziramo ker je LD koncesionar, samo lovsko družino v kateri lovim lahko zanimajo zgolj potrebne in zahtevane preizkušnje za tega psa.

solzica
4. June 2009, 10:08
Hubertus;
"Vse te podatke lahko najdeš oz. se obdelujejo in shanjujejo na KZS. Ti podatki so .... "
- žal KZS vsakoletno objavi le število poleženih mladičev za določeno pasmo (Kinolog št.5 ),
- je pa res, da se na KZS zbirajo podatki o TO (telesna ocena), in delovnih preizkušnjah (UP, PNZ, JZP,...), vendar nikoli vsi psi, ki so poleženi ne opravijo TO in del.preizkušnje.

Žal ugotavljam, da trenutno nihče v SLO, ne ve in nima pojma koliko lovskih psov imamo. (potem pa se bi radi šli LOVSKO kinologijo), seveda nam to odgovarja, ker pač lahko govorimo počez brez argumentirane osnove.

Menim, da je bil modul LOvska kinologija, zelo potreben za nas same lovce- kinologe, saj bomo lahko prišli do podatkov, koliko lov.psov imamo v SLO, katere pasme imamo, del.preizkušnje in še kaj...

pozdrav!

Breza
4. June 2009, 10:43
Vse te podatke lahko najdeš oz. se obdelujejo in shanjujejo na KZS. Ti podatki so popolni in podprti s pripadajočo dokumentacijo, medtem ko evidenca lovski psov temelji na vestnosti vnašalca podatkov.

Hja....glede "vseh" podatkov na KZS je pa takole. Na KZS so zgolj tisti podatki, ki jih tja dostavijo LKD-ji in vzrejne komisije. Po PSD je sicer to dostavljanje podatkov na KZS obvezno, praksa pa je žal drugačna...
Čisto prevečkrat se srečujemo z "informacijsko luknjo", ker papirji ležijo pri nekomu v predalu, namesto da bi bili poslani kamor je treba.




Je paq res da so podatki na KZS zelo ali popolnoma netransparentni, kar bi bilo mogoče bolj pametno spremeniti.

Na KZS je baza podatkov, kaj pa za transparentnost nekdo potrebuje pa je odvisno od samega uporabnika. Vse se da dobit, samo jasno je treba povedat, kaj se rabi in temu primerno postavit programe.
Je pa po novem še en problem...ki se mu reče VARČEVANJE. Računalniški programi (tisti, katere so uspeli do sedaj poštimat) do sedaj še niso bili tako dobro in natančno zastavljeni kot so danes. Uredila se je rodovna knjiga, želeli pa bi tudi, da se vsem društvom/klubom/vzrejnim komisijam dajo enotni programi, kamor podatke vpisujejo direktno po zaključenih prireditvah organizatorji sami in se ne komplicira s papirji, temveč se podatke enostavno prenese v bazo. Za posamezne potrebe je potem enostavno združit in obdelat kar pač kdo rabi (seveda je treba konkretno povedat, kaj se rabi in ne samo rečt "rabimo več", "rabimo transparentno"...).
Ampak, stvari so zdaj ustavljene. Žal.




Evidentiranje lovskih psov je torej podvojevanje dela in beleženja, da o stroških ne govorim.


Se strinjam.

ZR7
4. June 2009, 14:57
... Razmišljanja o vzpostavitvi enotne baze podatkov, potrebne za kinologijo, gredo v pravo smer.

Če bo to urejeno kot je treba in bodo osnovni podatki varovani in dostopni le tistim, ki imajo do njih pravico, bo to dobra stvar.
Če pa bo le evidenca zaradi evidence...

Moram pa spet pripomniti, da si lovske organizacije ne smejo kar tako lastiti podatkov o psu, ki so last lovca posameznika in jih KZS tudi ne sme kar tako nuditi. Le tisto, kar služi kot dokazilo, da se s psom sme loviti je lahko na voljo lovskim organizacijam. Ostalo pa le preko baz KZS in le s privoljenjem lastnikov.

Bom spet podražil Srako in psa primerjal s puško. Pomislite kdo lahko od mene zahteva vpogled v orožni list! Starešina ali kak drug funkcionar sam po sebi zagotovo ne. Le čuvaj, pa še ta lahko le preveri in nikakor ne sme podatkov posredovati naprej!

Sraka
5. June 2009, 05:19
In vodja lova pred lovom!!!!

Krpan
5. June 2009, 06:01
In lovski inšpektor v primeru, če iz orožja samega ni moč razbrati kalibra. Ugotoviti mora namreč, če kaliber ustreza Pravilniku o vrsti in moči lovskega orožja.

Lovski inšpekot ima tudi pravico zahtevati dokumentacijo za psa, če izpolnjuje pogoje za opravljanje lova.

Hubertus
5. June 2009, 10:05
Lovski inšpekot ima tudi pravico zahtevati dokumentacijo za psa, če izpolnjuje pogoje za opravljanje lova.
Kdaj bomo prestopili ta okvir in vodnika ne bomo več obravnavali kot potencialnega delikventa oz. kriminalca, ki poskuša na lov pritihotapiti svojega nesposobnega in grdega psa?
Kdaj bomo na vodnika začeli gledati kot na nekoga, ki pripelje svojega psa na lov zato, a bo z njim jagal (tudi za druge) in ne krši raznorazna pravila?

Bog nam pomagaj!

Hubertus
5. June 2009, 10:12
[COLOR="Red"]
Žal ugotavljam, da trenutno nihče v SLO, ne ve in nima pojma koliko lovskih psov imamo. (potem pa se bi radi šli LOVSKO kinologijo), seveda nam to odgovarja, ker pač lahko govorimo počez brez argumentirane osnove.
A če bomo vedeli koliko psov imamo bo pa ok, al kaj?
Če bi se radi šli lovsko kinologijo, si kupte psa in pejte v gmajno!!!!
Ne vem kakšen smisel bo imelo tekat po gozdu s seznamom lovskih psov v rokah.



[COLOR="Red"]
Menim, da je bil modul LOvska kinologija, zelo potreben za nas same lovce- kinologe, saj bomo lahko prišli do podatkov, koliko lov.psov imamo v SLO, katere pasme imamo, del.preizkušnje in še kaj...

Vse te podatke, kot že rečeno, beležijo na KZS, potrebno jih je le urediti.

Sedaj mi pa prosim odgovori na vprašanje: zakaj bi bili za nas lovske kinologe ti podatki lahko pomembni?

Hubertus
5. June 2009, 10:16
Osnova delovanja je baza podatkov, kjer so regulirani dostopi, zbiranje, varovanje podatkov, enoten program in vodenje registrov. Po informacijah, ki so mi na razpolago, bo o tem govora tudi na skupnem delovnem sestanku najvišjih predstavnikov LZS in KZS, predvidoma v sredini junija. Razmišljanja o vzpostavitvi enotne baze podatkov, potrebne za kinologijo, gredo v pravo smer.
Tica, ne morete javno izpisovati podatke o psih, ki so v privatni lasti. ZR7 vam je lepo pojasnil s primerom orožja.

pranger
5. June 2009, 14:31
A če bomo vedeli koliko psov imamo bo pa ok, al kaj?
Če bi se radi šli lovsko kinologijo, si kupte psa in pejte v gmajno!!!!
Ne vem kakšen smisel bo imelo tekat po gozdu s seznamom lovskih psov v rokah.



Vse te podatke, kot že rečeno, beležijo na KZS, potrebno jih je le urediti.

Sedaj mi pa prosim odgovori na vprašanje: zakaj bi bili za nas lovske kinologe ti podatki lahko pomembni?

Mogoče zato, da se bo vedelo, koliko lovskih psov imajo lovci, katere pasne itd. "Lovske pse" imajo tudi drugi, ki jih ne uporabljajo za lov.
Pri nas lovcih je težava v tem, da običajno nasprotujemo spremembam, da ne vidimo radi, da so stvari urejene, kritiziramo rešitve, ki vodijo k urejanju zadev in uživamo v anarhiji na vseh področjih lovstva. Radi "ribarimo v kalnem", se izgovarjamo in prepiramo. To je poleg lova pogost "hobi" velike večine lovcev. :icon_confused::icon_wink:

Hubertus
5. June 2009, 15:08
Kaj je s tabo Pranger? Sem razumel . Nisem zabit!
Sprašujem zakaj vas zanima koliko psov imamo lovci in kakšen pomen in korist bi to lahko imelo za lovsko kinologijo?
"Yes....imamo dvestoenainštirideset psov!!!! Waw, kako smo dobri!!!! Sedaj je pa res vse tako kot mora biti!!!!" ...........a mogoče potrebujemo kaj takega?
Na KZS imajo podatke za čisto vse pse, ki so po veljavnih pravilih, lovsko uporabni, torej imajo opravljene lovne preizkušnje. V ELP bodo itak vpisani samo tisti psi, ki imajo opravljene PNZja, pa še ti ne vsi, ker informatiki nimajo na razpolago vseh podatkov tako, kot jih imajo na KZS.
Pranger, kje je tu anarhija in kje je tu strah pred spremembami. Spremembe so potrebne a ne take, ki ustvarjajo nove stroške, ne prinesejo pa nobenega učinka.

A mi lahko kdo prosim pove, kaj bo imela lovska kinologija od evidence lovskih psov? Pa ne mi prosim spet postreči s tumpastim odgovorom: "da bomo vedeli koliko psov imamo." Če vas konec koncev to res tako zanima, si bom vzel en dan in jih preštel pa vam potem posterežem s tem podatkom.
Želim vedeti kaj bo evidenca psov doprinesla lovski kinologiji, predvsem pa vodnikom v praksi na terenu. Pri lovu, pri vzreji, pri šolanju in izšolanosti, pri tekmovanjih, pri razstavah, pri odnosu do vodnikov v LDjih, pri prodaji in nakupu mladičev ....itd

Krpan
5. June 2009, 15:27
Po informacijah, ki so mi na razpolago, bo o tem govora tudi na skupnem delovnem sestanku najvišjih predstavnikov LZS in KZS, predvidoma v sredini junija. Razmišljanja o vzpostavitvi enotne baze podatkov, potrebne za kinologijo, gredo v pravo smer.

To je ključni poudarek te debate.



Želim vedeti kaj bo evidenca psov doprinesla lovski kinologiji, predvsem pa vodnikom v praksi na terenu. Pri lovu, pri vzreji, pri šolanju in izšolanosti, pri tekmovanjih, pri razstavah, pri odnosu do vodnikov v LDjih, pri prodaji in nakupu mladičev ....itd

Evidenca bo tudi največje "starodobnike" prepričala, da je stanje v kinologiji katastrofalno in da smer, ki so jo zastavili ne pelje nikamor. Narejena bo podlaga za to da se bo stanje začelo popravljati...

Hubertus
5. June 2009, 15:38
Evidenca bo tudi največje "starodobnike" prepričala, da je stanje v kinologiji katastrofalno in da smer, ki so jo zastavili ne pelje nikamor. Narejena bo podlaga za to da se bo stanje začelo popravljati...
Uf, uf....drzna napoved!
Na kakšen način pa misliš, da bo evidenca prikazala "katastrofalnost" stanja in kako bo prišlo do formiranja "podlage"?
Mislim, da so odgovorni še vedno trdnega mnenja, da je lovska kinologija v Sloveniji organizirana za zgled celemu svetu, zato me močno zanima, kaj in na kakšen način bo zamajalo temelje takšne miselnosti.

tica
5. June 2009, 21:37
Ker imam pametnejše delo se v debate kinologov ne vtikam, vendar le medklic, tu je debata namenjena modulu lovska kinologija. Vašo debato nadaljujte na ustreznem mestu.

Hubertus
6. June 2009, 12:04
No, sej o tem govorim že ves čas.
Nimate časa oz. ne zanima vas kaj govorijo lovski kinologi, glavno da vaš "modul" poleti na luno. Žal so v njem naši psi...

LAKL
7. June 2009, 11:06
Hubertus-Stojim na tvoji strani!!!!!!!
Elp. bo samo podatek za izplačilo denarja za delo,ceplenja in podobno.Naši kinologi so takorekoč zaspali na lovorikah katere so si sami izdali.Naša kinologija je daleč od urejenosti in poglejmo kje smo pri prireditvah, tekmah ter razstavah. Naš kinolog še do danes nima podatkov o lovskih psih v družini in naj me negdo prepriča da opravlja svojo funkcijo!!!!!!
Kaj bo modul prinesel kinologiji????? Tudi v to me bo negdo težko prepričal!!
LP Lakl

tica
7. June 2009, 14:28
No, sej o tem govorim že ves čas.
Nimate časa oz. ne zanima vas kaj govorijo lovski kinologi, glavno da vaš "modul" poleti na luno. Žal so v njem naši psi...

Če si že pilot potovanja na luno, moram tvoji nevednosti dodati vsaj tole. Rešitve so narekovali kinologi, ali bolj natančno, predsedniki vzrejnih komisij in komisija za lovsko kinologijo pri LZS. S kom pa naj bi se še posvetovali, če ne z njimi. Saj vem, ponovno očitek, da ti ljudje pojma nimajo. Ma ja.
In naj ti modul leti mirno.

ZR7
9. July 2009, 07:55
...
S tako programsko rešitvijo zagotavljamo iskanja le in samo s psi, ki imajo ustrezen preizkus.

Kaj to pomeni za pse, ki se šele šolajo? Najsi gre za iskanje po krvni sledi ali pa drugo delo v lovišču. Do preizkusa jih bomo imeli samo na umetnih sledeh, goniče, ptičarje ipd. pa le na ograjenih dvoriščih brez resničnega stika z divjadjo?
V nekam čudno smer se obrača ta želja po evidentnosti!

solzica
9. July 2009, 08:41
"Kaj to pomeni za pse, ki se šele šolajo? Najsi ..."

No pomoje to pomeni, da se še šolajo in jih pač naj nebi uporabljali še za iskanje ranjene divjadi.
Torej lovski pes mora biti v lovišču, saj to nam je vsem jasno.

pozdrav

ZR7
9. July 2009, 10:54
"Kaj to pomeni za pse, ki se šele šolajo? Najsi ..."

No pomoje to pomeni, da se še šolajo in jih pač naj nebi uporabljali še za iskanje ranjene divjadi.
Torej lovski pes mora biti v lovišču, saj to nam je vsem jasno.

pozdrav

Ahaaa, torej pred poroko nič seksa. Razumem a ne sprejemam.

tica
9. July 2009, 11:37
Ne želim izven teme, vendar le odgovor šefu, vendar ne o seksu pred poroko, mogoče bi bilo boljše vprašanje, ali lahko kandidat za vozniški izpit sam vozi po javnih cestah?
Rešitve v Lisjaku so pripravljene v smeri spoštovanja Pravilnika o uporabi lovskih psov v loviščih (UL RS 98/2002) in vsem priporočam, da vsaj preberejo člen 4/1,2, ter poglavje o obveznosti upravljavca lovišča in programih šolanja lovskih psov. Da marsikje iščejo tudi s psi brez vsakih preizkušenj in mešančki pa je zanana zgodba in ta modul bi naj bil vsaj začetek vzpostavljanja reda na tem področju.

Veper
9. July 2009, 19:42
Tica se popolnoma strinjam samo ali to pomeni,da bom moral vsakič ko bom z preizkušenim psom iskal v lovišču xy bom moral s seboj nositi rodovnik iz katerega je razvidno ,da je moj pes opravil UP. ??? Ne vem namreč kaj bi se zgodilo, če bi okoli hodil z fotokopijo rodovnika in bi me recimo zato obtožili ponarejanje dokumentov. To se mi je namreč zgodilo ko je policaj našel polek moje originalne prometne knjižice za avto še fotokopijo,ki pa sem jo rabil kot prilogo k nekem drugem dokumentu. Menim,da bi bilo potrebno zadeve poenostaviti in bi ob uspešno opravljenem UP po krvni sledi pes dobil posebno izkaznico z katero bi se legitimiral in to je to.

pranger
9. July 2009, 21:00
Tica se popolnoma strinjam samo ali to pomeni,da bom moral vsakič ko bom z preizkušenim psom iskal v lovišču xy bom moral s seboj nositi rodovnik iz katerega je razvidno ,da je moj pes opravil UP. ??? Ne vem namreč kaj bi se zgodilo, če bi okoli hodil z fotokopijo rodovnika in bi me recimo zato obtožili ponarejanje dokumentov. To se mi je namreč zgodilo ko je policaj našel polek moje originalne prometne knjižice za avto še fotokopijo,ki pa sem jo rabil kot prilogo k nekem drugem dokumentu. Menim,da bi bilo potrebno zadeve poenostaviti in bi ob uspešno opravljenem UP po krvni sledi pes dobil posebno izkaznico z katero bi se legitimiral in to je to.

Dober predlog za VK za krvosledce ali pa Komisijo za lovsko kinologijo pri LZS.

ZR7
10. July 2009, 07:30
...Menim,da bi bilo potrebno zadeve poenostaviti in bi ob uspešno opravljenem UP po krvni sledi pes dobil posebno izkaznico z katero bi se legitimiral in to je to.

Ajk in Gea do opravljenega preizkusa seveda ne bosta nikoli izdelovala naravne krvne sledi?!:icon_twisted:http://www.motosvet.com/tabla/style_emoticons/default/whistle.gif
Da ne govorimo še o vseh ostalih pasmah lovskih psov, ki lahko ta preizkus opravljajo pravzaprav dokler so sposobni hoditi.
Odlične ideje:icon_evil:, najprej naj opravim razne PNZ-je, kjer moram psa učiti goniti zdravo divjad, nakar naj mu to izbijem iz glave, nakar pa brez naravne krvne sledi dopovem da naj išče zastreljeni kos.
To je načrtno izločanje vseh nebarvarskih pasem iz dela na krvni sledi. Med njimi tudi tistih, ki jih v svetu (FCI) vodijo pod barvarje (brak jazbečar), le naši kinološki veleumi tega nimajo namena priznavati.
Tu jaz vidim le čudne diverzijske namene VK za barvarje!

ZR7
10. July 2009, 07:35
Obljubim, da bom netematske objave tekom dneva ustrezno preselil.
Do takrat naj bo debata kar tu.

admin

tica
10. July 2009, 08:28
Res že preveč smetimo v tej temi in odslej bom odgovarjal le na probleme, ki nastajajo v zvezi z delom na modulu kinologija. Vsi pa imate možnost, da preko organov, tako LZS kot KZS, predlagate spremembo predpisov. Vendar dokler je ta Pravilnik v veljavi, smo ga dolžni spoštovati.

solzica
10. July 2009, 08:28
"...Med njimi tudi tistih, ki jih v svetu (FCI) vodijo pod barvarje (brak jazbečar), le naši kinološki veleumi tega nimajo namena priznavati...."

- sigurno imaš tu prav zr7, menim pa da si bodo kaj kmalu prišli gor ... in potem bo verjetno za brak jazbečarje poleg PNZ-ja potrebno opraviti še UP po KS (verjetno seveda samo za pse, ki se bodo uporabljali za vzrejo).

"To je načrtno izločanje vseh nebarvarskih pasem iz dela na krvni sledi...."

- to verjetno sigurno ne drži !!! - no že pred davnimi časi so avstrijci želeli - imeti univerzalnega psa - avstr.goniča (lit.Lovec)
- no Veper mogoče ve namene VK, pa nas noče seznaniti z nameni te VK.

pozdrav!

Veper
10. July 2009, 08:38
nisem član VK za barvarje

solzica
10. July 2009, 08:43
Točno tako tica.
Ker sem prebral zadnjo številko Lovca - glede kinologije, kjer se tudi omenja samo ta Pravilnik o uporabi lov.psov v lovišču.
Vendar obstaja še drug pravilnik in to:
" P R A V I L N I K o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena
s protipravnim lovom - iz leta 2005 "
ki pa se mi zdi pomembnejši kar se tiče krvosledništva. Torej nas lovce -kinologe-lovce, LD-je, LZS - kar več predpisov obvezuje, predvsem, da jih spoštujemo.

pozdrav

ZR7
10. July 2009, 08:58
Tako, iz kinološkega modula Lisjaka sem preselil sem, kamor bolj spada.
Sedaj pa naprej debata.

LP

detel
10. July 2009, 09:42
Veliko je iskanj po LD, ki niso nikjer evidentirana, niti nihče za to ne ve, razen strelca in vodnika. To bo težko preprečiti, tu vidim problem.

Veper
10. July 2009, 10:03
Detel tukaj gre za finančni problem saj veliko LDjev nima urejeno z vodniki krvosledcev kako se zadevo financira. Dejstvo je da je enostavnejše vpisati iskanje v knjižico krvosledca in samo v primeru če bi šlo kaj narobe bi bil dokaz obravnavan.Če pa je za vse v redu torej za vodnika ,strelca i n LD pa gredo ti podatki samo v statistiko v primeru da vodnik knjižico odda,če pa je ne odda pa še vedno služi kot dokaz o iskanju samo v statistiki tega iskanja ni. Torej po sistemu iskali smo z preizkušenim psom in tako zadostili zakonu in seveda to tudi potrdili z podpisi v knjižici krvosledca če ša bomo o tem poročali je pa naša stvar. Dokaz o iskanju je podpisan in napisan ima pa ga vodnik krvosledca. Iz podobnega vzroka sem jaz na sestanku UE LD zahteval,da se v zapisnik zapiše,da letos torej leta 2009 z Dikom iščeva na področju naše LD brezplačno torej tudi goriva ne zaračunava.

tica
10. July 2009, 10:21
Res bi bilo škoda, da se iskanja ne evidentirajo in ni mi jasno, zakaj tega ne bi počeli, kot do sedaj. Dnevnik vodnika krvosledca ali zapisnik iskanj sta zgolj dokumenta, na podlagi katerih se beležijo iskanja, uspešna in neuspešna. Veliko večino iskanj vodniki psov opravijo znotraj lastnega lovišča, po ocenah kar blizu 90%, seveda pa le posamezni vodniki opravijo številna iskanja širom po Sloveniji.
Brez sodelovanja vseh vodnikov bo statistika zgolj točen zbir nepopoplnih podatkov, tega pa si vsi skupaj še najmanj želimo.

black
10. July 2009, 11:02
Tiča,
je problem, najprej smo morali izpopolnjevati dnevnik iskanja, tisto še nekako gre, po iskanju se s strelcem usedeš za mizo, v dnevnik zabeležiš zadevo.Da pa potem ko pridem domov utrujen, moram še iskati listino po računalniku in izpolnjevati še nepotrebne podatke, verjemi se mi ne da, oziroma pozabim in letos sem jih najmanj deset že pozabil.Razumem, da iskalci, kateri imajo par primerov letno to z veseljem to delajo, sam pa pri ca.60 iskanji, pa verjemi, da ne.Sploh pa ne, ker od iskanj nimam nič, čisto izgubo, razen dober občutek v meni, da sem nekaj dobrega naredil za iskano žival.

tica
10. July 2009, 12:05
Ne razumem, kaj še moraš izpolnjevati ? Svoje delo si z iskanjem in zapisom v Dnevnik iskanj opravil. Po nekaj iskanjih ali mesecu dveh daj Dnevnik tvojemu informatiku, ali gospodarju, da v sistem vnese podatke. Približno minuto traja vnašanje zapisa in med tem, ko boš srebal pivo, bo delo opravljeno. Vnešeni bodo vsi zapisi, ne glede na kraj ali lovišče iskanja, to sem poudaril že večkrat.
In kaj je bilo do sedaj drugače? Dnevnike ste predložili komisiji, ki je ročno izdelala zbirnike in ustrezne analize. Te bo odslej pripravil Lisjak in to že v sredini februarija vsako leto.

ZR7
10. July 2009, 12:25
Ne razumem, kaj še moraš izpolnjevati ? Svoje delo si z iskanjem in zapisom v Dnevnik iskanj opravil. Po nekaj iskanjih ali mesecu dveh daj Dnevnik tvojemu informatiku, ali gospodarju, da v sistem vnese podatke. ...
In kaj je bilo do sedaj drugače? Dnevnike ste predložili komisiji, ki je ročno izdelala zbirnike in ustrezne analize. Te bo odslej pripravil Lisjak in to že v sredini februarija vsako leto.

Digitalizacija podatkov o iskanjih, ki so se zbirali že do sedaj je nedvomno nujno potrebna.
Tu Tico popolnoma podpiram.

Vse ostalo o teh evidencah pa .....:icon_confused:

ZR7
10. July 2009, 12:30
...
... in potem bo verjetno za brak jazbečarje poleg PNZ-ja potrebno opraviti še UP po KS (verjetno seveda samo za pse, ki se bodo uporabljali za vzrejo).
...

:icon_confused:
To moram že sedaj, če želim legalno iskati. PNZ in potem UP po KS.
Če pa želim braka uporabljati zgolj za KS mu ta PNZ presneto škodi.
Če bi lahko, zaslužim da mi pes v ksiht pljune, ko mu prvič začnem izbijati iz glave vse tisto, kar sem ga silil, da je naredil PNZ.
In kaj ima UP zveze z vzrejo?:icon_confused:
Logično bi bilo, da lahko iščem magari s krokodilom, če je dober in uporaben krvosledec!
Za vzrejo pa naj bodo vzrejni pregledi, ki imajo zaradi mene lahko tudi za pogoj opravljene UP.

ZR7
10. July 2009, 12:43
Da se povrnem na obvezno evidenco psov in krvno sled.

Ok, prav je, da na podlagi predpisov mora obstajati potrdilo, ki dokazuje pravico tega psa do lova. A kot že napisano, je to med lovcem in LD. Ne vidim osnove da Lisjak zahteva te podatke.
Bo naslednja evidenca našega orožja? Po vzoru najnovejše državne pogruntavščine o zračnem orožju mogoče celo evidenca lovskih nožev?
Povrhu vsega s temi zahtevami o katerih govorimo onemogočite šolanje mladega psa v lovišču.

Za evidence, ki se LZS ne tičejo, bi le ta morala izdelati lokalne module, ki bi jih LD po želji lahko namestile na svoje računalnike in tam vodla te podatke, v Lisjaka pa izvažala le preglede in izračune, nikakor pa ne osnovnih podatkov!
No konec koncev to velja za vse pse in ne le krvoslede.

In še provokativno vprašanje:
Kdo mi lahko prepreči, da na lovu peljem s seboj na sprehod svojega psa pasme čistokrvni vaški grižač? Če se inšpektor ne sme ( ne upa:icon_twisted:) vmešati, ko je z menoj žena, kakšne pravice ima če je z menoj Muri?!

detel
10. July 2009, 12:43
Veliko je iskanj po LD, ki niso nikjer evidentirana, niti nihče za to ne ve, razen strelca in vodnika. To bo težko preprečiti, tu vidim problem.

Nisem napisal do konca. Veliko se išče s psi, ki nimajo niti PNZ, vodniki so navadni lovci in normalno, da se ta iskanja nikamor ne beležijo.

pranger
10. July 2009, 12:48
:icon_confused:Logično bi bilo, da lahko iščem magari s krokodilom, če je dober in uporaben krvosledec!

Če ne bi obstajali Pravilniki, kjer piše s preizkušenim. Način oz. kaj preizkušnja obsega pa je zopet nekje določeno. :icon_confused:

Baje se je Pravilnik za UP spremenil in bodo te preizkušnje še bolj zahtevne?:icon_wink:

black
10. July 2009, 12:55
Ne razumem, kaj še moraš izpolnjevati ? Svoje delo si z iskanjem in zapisom v Dnevnik iskanj opravil. Po nekaj iskanjih ali mesecu dveh daj Dnevnik tvojemu informatiku, ali gospodarju, da v sistem vnese podatke. Približno minuto traja vnašanje zapisa in med tem, ko boš srebal pivo, bo delo opravljeno. Vnešeni bodo vsi zapisi, ne glede na kraj ali lovišče iskanja, to sem poudaril že večkrat.
In kaj je bilo do sedaj drugače? Dnevnike ste predložili komisiji, ki je ročno izdelala zbirnike in ustrezne analize. Te bo odslej pripravil Lisjak in to že v sredini februarija vsako leto.
Seznanjen sem bil, da moram sam izpolnjevati list o iskanju in sem to tudi počel, če pa bi bilo kot si napisal je za mene ok.

ZR7
10. July 2009, 12:56
Pa še o financiranju vodnikov lovskih psov. Čeprav smo o tem že debatirali. Kot primer se osredotočim na krvosledarje.

Koliko je stroškov preden psa pripraviš je večini, vsaj lastnikom lovskih psov jasno. Koliko je danes vreden naš čas, takisto. Prispevki LD so pri vsem tem itak simbolični.
Dobrega krvosledca si lahko predstavljam le če je zelo premožen in iz veselja opravlja to dejavnost, ali pa zelo neumen in s to dejavnostjo škodi sebi, psu in ne nazadnje lastni družini, ženi in otrokom. Ti ga bodo tudi prej ko slej poslali v r.., kolikor ga še niso zaradi nabav vse opreme in tekočih stroškov, katerih imamo že kot navadni lovci dovolj.
In ta preprost in zagnan človek s svojim dragocenim psom se odzove na klice v vseh nemogočih časih in vremenskih pogojih, pušča doma ženo in otroke, morebiti jih zapusti celo na dopustu, troši čas, gorivo in opremo.
Nakar mu veleumi na LZS sprejemajo pravilnik po katerem nima pravice niti do povračila stroškov.:icon_evil:

Kar tako naprej dokler je še kaj norih pravih kinologov, ki bodo popisani do številke gat zastonj le te s svojimi psi trgali po robidah.
Drugih kot norih pa itak ne bo smelo biti.

black
10. July 2009, 13:01
Če ne bi obstajali Pravilniki, kjer piše s preizkušenim. Način oz. kaj preizkušnja obsega pa je zopet nekje določeno. :icon_confused:

Baje se je Pravilnik za UP spremenil in bodo te preizkušnje še bolj zahtevne?:icon_wink:
Pravilnik za UP se bo spremenil, kaj vsebuje nisem seznanjen, ker me ni bilo na zadnjem izrednem zboru sodnikov.Najbolj pravilno bi pa bilo da je UP kot samostojna preizkušnja, kar pomeni da je vodnik in pes samostojno iščeta po sledi, primer državna tekma po KS.Tam se šele vidi,ali je pes in vodnik zrel, da začneta iskati po naravni krvni sledi, kajti do sedaj je lahko imel preveč popravkov na sledi in je kljub slabemu psu naredil UP.

black
10. July 2009, 13:04
Pa

Dobrega krvosledca si lahko predstavljam le če je zelo premožen in iz veselja opravlja to dejavnost, ali pa zelo neumen in s to dejavnostjo škodi sebi, psu in ne nazadnje lastni družini, ženi in otrokom.

Nakar mu veleumi na LZS sprejemajo pravilnik po katerem nima pravice niti do povračila stroškov.:icon_evil:

Kar tako naprej dokler je še kaj norih pravih kinologov, ki bodo popisani do številke gat zastonj le te s svojimi psi trgali po robidah.
Drugih kot norih pa itak ne bo smelo biti.
Spadam pod zelo neumne, priznam!
Ali obstaja nov pravilnik, glede povračila stroškov?

ZR7
10. July 2009, 13:08
Če ne bi obstajali Pravilniki, kjer piše s preizkušenim. Način oz. kaj preizkušnja obsega pa je zopet nekje določeno. :icon_confused:

Baje se je Pravilnik za UP spremenil in bodo te preizkušnje še bolj zahtevne?:icon_wink:

Se strinjam, da tudi krokodila peljem na preizkušnjo.:icon_wink: in dokažem njegovo sposobnost, ki vodilne kinologe tako skrbi.
Ne strinjam pa se s tem, da ga, katerega sem lastnoročno in lastnodenarno pripeljal iz Afrike, zabeležijo kot zadnjega kriminalca in mu merijo spolno kost (ali jo crocy ima?:icon_confused:), kot da bi z njo vohal.
Povrhu vsega pa še to vprašanje:
Če je moj pes slab, najsi bo poštempljan ali ne, ali me bodo strelci še klicali?
Ali ni klic "zaradi lepšega" problem LD in bi se to videlo in grajalo z obvezno uporabo krvosledne knjižice za vse ki iščejo? Tako mlade pse, kot preizkušene in nepreizkušene?
Ali ni taka knjižica s podpisi desetine ali celo stotine lovcev najboljši dokaz o ne/uspešnosti dotičnega psa?
Rešitev celotne delovne zgodbe vidim zgolj v krogu Lovec strelec-krvosledec- LD- država. Ne potrebujemo LKD jev in kinološke komisije pri LZS da nam diktira in zaračunava. Potrebujemo jo zato da nas pomaga izobraziti in da nam daje čim več možnosti v praksi se učiti in dokazati.

Sem lahko zapisal še kaj bolj bogokletnega?!:icon_twisted:

ZR7
10. July 2009, 13:17
Spadam pod zelo neumne, priznam!
Ali obstaja nov pravilnik, glede povračila stroškov?

Se moram opravičiti.:icon_redface: ne gre za noben pravilnik.
Mislil sem na osnutek "Pogodbe o iskanju po krvnem sledu", ki je objavljen na spletu LZS. Sedaj, kot vidim, ima za razliko od prvotnega zapisano, da ima krvosled pravico do povračila dejanskih stroškov. Ok, to je že bolje, čeprav sem še vedno prepričan, da imajo LD vso pravico to urejati po svoji presoji.

black
10. July 2009, 13:31
Kaj pomenijo ti stroški?Če pelješ psa na šivanje ali da pride do najhujšega, da pes podleže poškodbam, kdo je odgovoren za škodo, oziroma stroške veterinarskih uslug?

ZR7
10. July 2009, 13:33
Kaj pomenijo ti stroški?Če pelješ psa na šivanje ali da pride do najhujšega, da pes podleže poškodbam, kdo je odgovoren za škodo, oziroma stroške veterinarskih uslug?

He, he, sedaj pa smo tam. :icon_twisted:
Bravo, pravilno vprašanje!:icon_lol:

Na koncu bomo morda le prišli do spoznanja, da bi bilo najceneje plačati uslugo iskanja po krvni sledi. A to pač našim funkcionarjem še zdaleč ne diši.

Sraka
10. July 2009, 18:59
He, he, sedaj pa smo tam. :icon_twisted:
Bravo, pravilno vprašanje!:icon_lol:

Na koncu bomo morda le prišli do spoznanja, da bi bilo najceneje plačati uslugo iskanja po krvni sledi. A to pač našim funkcionarjem še zdaleč ne diši.
____________
Saj veliki večini niti lovska kinologija "ne diši" in jim tako "ne diši" niti to, da bi na področju iskanj naredili red. Lovska kinologija je v Sloveniji "na smrtni postelji" in sedaj po tolikem času moram javno priznati, da je imel Hubertus prav in se mu opravičujem za vsa ugovarjanja njegovim ugotovitvam in predlogom.

S sklonjeno glavo in skesan vas vse lepo pozdravljam!

Veper
10. July 2009, 23:01
Sraka jaz hubertusu nikoli nisem nasprotoval:icon_lol: