PDA

View Full Version : Divjačina



KAILER
20. April 2009, 14:40
Bliža se čas povečanega odstrela divjadi in s tem povezano tudi odkup divjačine. Nisem še zasledil novejše debate o aktualnih cenah odkupa divjačine. Na našem koncu se govori o dosti nižjih odkupnih cenah, ki bi naj jih ponudila Gozdič in Srna. Npr. srnjad cca 3,5 evra, divji prašič pa celo 0,9 evra. Gospodarska kriza se odraža tudi na tem področju. Kot mi je znano, imata odkupovalca kar velike zaloge divjačine, pa tudi iz tujine naj bi imela mamljive ponudbe. Podobno je že bilo pred leti, ko sta se odkupovalca dajala glede ponujene cene. Ali ima kdo kakšne sveže informacije oziroma kaj menite glede cene? Predpisi nam dovoljujejo prodajo lokalnemu prebivalstvu v količini 20% (ne za javno potrošnjo), zato lahko tu prosto oblikujemo ceno in vsaj nekaj nadoknadimo. Zopet smo odvisni od svojih sposobnostih, da bi pa LZS kaj pomagala pri tem ... ?! (nižja cena divjačine+ koncesnina= manj denarja za članarino)

muzikant
21. April 2009, 08:11
Padec cen je odraz ponudbe in povpraševanja, lovska družina pa lahko pod določenimi pogoji sama proda celoten odstrel.

lp

jvpv
21. April 2009, 14:11
Padec cen je odraz ponudbe in povpraševanja, lovska družina pa lahko pod določenimi pogoji sama proda celoten odstrel.

lp

Registriran obrat za predelavo mesa??

KAILER
21. April 2009, 14:58
Muzikant, ali lahko kaj več poveš o prodaji celotne količine divjačine. Ali imate registriran obrat za predelavo oziroma prodate vse svojim članom? Upam, da ne gre vse direktno v gostinske obrate!?

LAKL
21. April 2009, 21:00
Mi odkupimo vso uplenjeno srnjad ( 120 kom) sami tako da ne damo nič tem podjetjem . Zanimanje je vedno večje od odstrela tako da po večini vsak uplenitelj sam odkupi komad. Slišal sem pa da je eno od teh podjetij (nam najbližje) zelo znižalo cene odkupa,kar pa nas ne skrbi.To je sicer neuradno!
So se pa že lani pojavile razlike v ceni odkupa med družinami tako da je imela sosednja družina 50 centov pri kilogramu cenejšo divjačino kot mi.
LP Lakl

206
21. April 2009, 21:29
Nimrod je že poslal e-mail v katerem obvešča da bodo letos cene nižje od 10 do 30%!!

Brlogar
21. April 2009, 21:35
Nimrod je že poslal e-mail v katerem obvešča da bodo letos cene nižje od 10 do 30%!!

Jap, drži;

Ne vem kam se sploh še lahko spustijo cene. Sploh pri divjem prašiču, že sedaj je napol zastonj.

Aja, še to, Nimrod ne bo več pogodbeni odkupnik, ampak bo to po novem njihova sestrska družba Krismit, d.o.o.

206
21. April 2009, 21:49
Recesija je samo izgovor za znižanja odkupnih cen.V trgovinah teh znižanj zagotovo ne bo! :icon_evil:




V naši LD že iščemo druge potencialne odkupovalce neprodane divjačine.

muzikant
22. April 2009, 08:18
Muzikant, ali lahko kaj več poveš o prodaji celotne količine divjačine. Ali imate registriran obrat za predelavo oziroma prodate vse svojim članom? Upam, da ne gre vse direktno v gostinske obrate!?

Napisal sem zgolj teoretično, da obstaja možnost, res pa je da pogoji za obrat niso ravno zahtevni (sterilizator, ločevanje izkoženih in torzov v koži).

dolgin
22. April 2009, 10:38
Eno vprašanje a tiste ki imate odkup urejen drugače kot pa oddaja določenim podjetjem - namreč kakšne cene postavljate? Ali so to cene enake kot pri podjetjih ali kako?

lp

LAKL
22. April 2009, 13:23
Srnjad je bila lani 3.80€ drugega pa itak nimamo.Ceno postavi UO ,kako bo letos pa ne vem ker imamo oglasno desko zaklenjeno in ni informacij.
LP Lakl

detel
22. April 2009, 13:37
Dolgin, cene so stvar LD. Nekateri imajo en kos za svojega lovca po nižji ceni, vsi naslednji kosi imajo višjo ceno, tako, ki jo ponujajo odkupovalci. Spet drugi imajo celo več kosov po nižji ceni, itd. 20% divjačine od plan. odstrela naj bi smeli prodati za javno porabo (končni potrošnik ali za posrednika). Tudi, če je kej več vsaj pri nas ni problemov. Od pujsov se prodajo merjasci, druge kategorije z veseljem pokupijo jagri sami. V nekaterih LD pokupijo tudi vso srnjad domači lovci, zlasti tam kjer so plani manjši.

mugo
30. April 2009, 09:42
Odkupne cene divjačine, ki jih ponujajo za to specializirana podjetja so sramotno nizke, če pogledamo potem cene te iste divjačine v trgovinah. Nihče me ne bo prepričal da npr. pri divjem prašiču od lovski družini plačanih 0,9 EUR za kilogram pa do povprečne cene v trgovini za isto meso, ki je nekje 10 EUR (!!!!) res toliko stroškov, kot kaže višina cene. Recesija in nevem kakšna kriza me tu ne prepričata.
Seveda si vsak lovec pri sebi misli, da padec cen njemu prinaša le dobre stvari, saj bo divjačini zase dobil ceneje. Vendar pa je s stališča financ lovske družine to zelo slabo.
Moj predlog je v tej situaciji sledeč: LD-ji bi se morali v reševanju tega problema združiti, lepo odkupovalcem sporočiti, da jim po ponujenih cenah ne bodo prodale niti kosa divjadi. Oblikovati bi bilo treba pogajalsko skupino, ki bi zastopala LD-je in bi se nato pogajala za cene z odkupovalci.
No možnosti je seveda še veliko več, od lastne prodaje divjačine na drobno pa do pogodb z lokalnimi mesarskimi obrati, če bi se pri njih doseglo boljšo ceno.
Vsekakor pa moramo odkupovalcem dati vedeti, da so oni odvisni od nas, ne mi od njih. Mi bomo divjačino že prodali, ne smemo pa kar pristati na vsako stvar, ki nam jo ponudijo.

tica
30. April 2009, 09:48
Ta prizadevanja in poskuse LZS poznam, vendar odkupovalci pogajanj preprosto ne želijo. Seveda je izgovor recesija, pravi razlog pa je v še polnih hladilnicah odkupovalcev in cenene divjačine iz Romunije in Bolgarije. Odkupovalci ne bodo nič žalostni, če jim LD odpove pogodbo (pač kratkoročno razmišljanje), zato je rešitev čim več prodati v svojem okolju in to vsaj za polovično trgovinske cene.

main757
30. April 2009, 10:42
Mugo, v trgovini dobiš kilogram čistega mesa, če pa v ld kupiš imaš odpad glavo, kožo, kosti kar tudi nekaj nanese. Prodajalci si pa itak nabijajo marže.

mugo
30. April 2009, 11:14
Mugo, v trgovini dobiš kilogram čistega mesa, če pa v ld kupiš imaš odpad glavo, kožo, kosti kar tudi nekaj nanese. Prodajalci si pa itak nabijajo marže.

Tudi če je čistega mesa le 50 % skupne teže, potem pri prašiču kilogram (pri ceni 90 centov) stane 1,80 eur. Do 10 eur je pa še velika razlika!

detel
30. April 2009, 12:49
Tako je. Dobro služijo posredniki in trgovci :icon_evil::icon_twisted:

main757
30. April 2009, 13:44
Mugo pri srnjadi si tam tam. V trgovini lahko izbiraš kvaliteto mesa. Cene so odvisne od ponudbe in povpraševanja. Malo poglej v trgovini kdo kopuje divjačino. ..skoraj noben. V Šparu je en majhen hladilnik za divjačino, pa še ta je na pol prazen. Poglej še oddelek za govedino in svinjino, ki je dolg najmanj 10m. Divjačina je nadstandard in ker je kriza ni povpraševanja. Zato je cena nizka. To je to.

torro
30. April 2009, 15:56
Divjačina je nadstandard in ker je kriza ni povpraševanja. To je to.

Povpraševanje je, samo mu očitno ponudba ne ustreza :icon_redface:.
LP

206
30. April 2009, 17:45
Prišel je novi Nimrod cenik

srnjad
I.klasa 3,10 €/kg
II.klasa 2,00 €/kg

divji prašič
I.klasa 0,90 €/kg
II.klasa 0,75 €/kg

mlada jelenjad
I.klasa 2,60 €/kg
II.klasa 2,20 €/kg

damjek
I.klasa 2,40 €/kg
II.klasa 2,05 €/kg


cenik za jelenjad 2+,gamsa in muflona bo sporočena kasneje

206
30. April 2009, 18:07
Prosim če ima kdo še kakšne druge cenike podjetij ki odkupujejo in kakšna so njihova plačila.

KAILER
4. May 2009, 15:04
Gozdič nam je ponudil 3,1 evra za srnjad (1.kl.) in za prašiča 1,1 evra. Zanima me, kako ste formirali cene v LD. Ali boste vso divjačino prodajali po odkupni ceni odkupovalca. Kako ste formirali ceno za zunanje odkupovalce (20%) in za domače lovce.

KAILER
5. May 2009, 15:19
Gozdič nam je ponudil 3,1 evra za srnjad (1.kl.) in za prašiča 1,1 evra. Zanima me, kako ste formirali cene v LD. Ali boste vso divjačino prodajali po odkupni ceni odkupovalca. Kako ste formirali ceno za zunanje odkupovalce (20%) in za domače lovce.

Se opravičujem, cena za srnjad je 3,0 e. Ste pa skrivnostni ...

mugo
6. May 2009, 07:25
Lahko ti povem za našo LD, da mi smo da sedaj kar privzeli cenik, ki nam ga je dal Nimrod. Samo to v tej situaciji NI DOBRO!

Tovariši lovci, začuden sem , da na to temo ni več odziva. Ne vem, v čem je razlog za to, upam da ne to, da če razmišlamo samo o svoji osebni koristi potem je padec cen seveda dobrodošel, saj bom zase kupil divjačino še ceneje.

Tisti, ki imate možnost, preverite cene divjačine ki jih dajejo isti odkupovalci v LPN-jih. Začudeni boste! Bom za primer povedal, da je srnjad po 6,5 EUR!
Čudno, kajne, ko pa se pogovarjajo z LD, je pa kriza pa recesija, pa porast stroškov.....
Skupaj moramo stopit, pa bomo še mi lahko dosegli take cene. Ali pa bomo za koncesije iz lastnega žepa dajali! Na naši divjačini pa bodo služili drugi!

macane
6. May 2009, 07:28
Pri nas imamao sicer pogodbo z nimrodom, ki pa ne dobi prav dosti ker vse pokupijo lovci sami. Cene smo formirali včeraj na sestanku UO LD;

srnjad 3,7 EUR/kg, prašič 2.2 EUR/kg, jelenjad 2.6 EUR/kg, fazan in zajec 5 EUR /kom, odstrel lisice in kune 4 EUR v + uplenitelja.

detel
6. May 2009, 15:30
Še enkrat povem, da hočejo služiti posredniki in trgovci. S skupnimi močmi bi mogoče kaj uspeli, da to omilimo.
Pri nas bomo jagri dobili srnjad po 3,35 EUR, lahko več glav, pujsa pa po 2,20.

206
6. May 2009, 16:22
Zanima me, kako ste formirali cene v LD. Ali boste vso divjačino prodajali po odkupni ceni odkupovalca. Kako ste formirali ceno za zunanje odkupovalce (20%) in za domače lovce.



Zaenkrat bomo za zunanje odkupovalce prodajali divjačno po ceniku Nimroda,za domače lovce prvi kos po ceniku,ostalo po +20%.

main757
7. May 2009, 00:24
Eni imate res 8lesave upravne odbore, domače jagre obirate. V naši ld je vseeno ali ga kupi Nimrod ali uplenitelj cena je v obeh primerih popolnoma enaka. Kakšen imate razlog, da drugi komad stane 20% več?

Krpan
7. May 2009, 06:45
Če se postavimo v vlogo odkupovalca, vam bo hitro jasno, da nas ima popolnima pod nadzorom. Prvič se zaveda se, da vsak lovec teži k temu, da bi prišel do divjačine čimbolj po ceni. Drugič, pa ve da bo v primeru ko LD zviša odkupne cene za svoje člane, več divjačine ostalo zanj. Situacija je zelo resna in marsikatera LD bo konec leta na tenko piskala. Če nas niso dotolkli z zakonodajo in koncesijami nas bodo v stečaje spravili z odkupovanjem divjačine po sramotnih cenah. Ali veste po koliko ta isti odkupovalec prodajaj naprimer meso divjega prašiča gostilničarjem. Po približno 1500% višji ceni.

Ukrepe bo potrebno hitro sprejeti.

Kratkoročno:
Skupen nastop upravljalcev lovišč v okviru ZLD in LZS
Združevanje prevzemnih mest (hladilnic) za divjačino.
Povečanje prodaje divjačine individualnim kupcem in bojkotiranje odkupovalce divjačine.

Srednjeročno:
Lobirati za spremembo zakonodaje na področju prodaje divjačine (prodaja lokalnim gostincem neposredno iz hladilnice)
Ustanoviti zadrugo, ki bo prodajala divjačino v imenu upravljalcev lovišč.
Poiskati odkupovalce izven Slovenije.

dolgin
7. May 2009, 08:15
Krpan - kapo dol za tako razmišljanje!!!
Sedaj se nam sicer zdi fino,ko za cel komad srnjadi daš komaj 30€,ampak konec leta,ko bo pa treba seči v "varžet" ker bo treba plačat koncesnino za naslednje leto,bo pa spet joj.

torro
7. May 2009, 17:07
...ampak konec leta,ko bo pa treba seči v "varžet" ker bo treba plačat koncesnino za naslednje leto, ...
Bo prej treba plačat še koncesijo za letos :icon_redface:.
Z istimi prihodki.
LP

dolgin
7. May 2009, 19:31
Bo prej treba plačat še koncesijo za letos :icon_redface:.
Z istimi prihodki.
LP

Lani je bila cena divjačine še vedno nekoliko višja kot letos,potem je odvisno samo koliko ste imeli stroškov.....

tica
7. May 2009, 20:59
Z razmišljanji Krpana lahko le soglašam. Odkupovalci divjačine nas imajo v pesti zaradi razmer na trgu, kjer je je dovolj iz vzhodnih držav, sami pa smo pridno zaspali in podpisali vsako pogodbo. Dokler je bila cena še nekako sprjemljiva se je računica izšla, v bodoče pa bomo morali tudi sami znižati stroške hrambe v haldinici in poiskati kupce na domačem pragu. Še prej pa narediti vse, tudi na LZS, da se zakonodaja, ki ureja to področje, spremeni v normalno Evropsko regulativo.

torro
7. May 2009, 23:38
...potem je odvisno samo koliko ste imeli stroškov.....

Dost. Mi delamo. Mi vlagamo.
Pa še dost jagamo, da si to lohk privoščimo.
LP

Peter P
8. May 2009, 23:34
Mislim da bomo morali stopit skupaj in sami tržit divjačino in to po ceni katera bo za nas sprejemljiva. Zdajšna cena sploh ni realna če pogledamo za koliko jo prodajo naprej. Mislim tudi da se kvaliteta uvožene divjačine ne more primerjat z našo. Zato bomo morali v LUO stopit skupaj in premislit o varjanti da bi morda več družin skupaj izpogajali boljšo ceno.
To je samo moje mnenje!

pajero
10. May 2009, 06:18
No tudi jaz sem mnenja,da bi morale L.D. bolj skup stopit glede odkupa divjačine.Če bo šlo tko naprej,nam čez kake tri leta nimrod ali kak drug odjemalec ne bo nič dal za meso.Sramotno.Najboljša rešitev bi verjetno bila,da bi sami prodajali gostilničarjem,pa bi bili verjetn oni in mi bolj zadovoljni.

jereb
11. May 2009, 21:58
Skupna hladilnica-izkoževalnica z mesarjem za vsaj dve , tri ali več LD bi bila sila dobrodošla, samo kaj ko ... poglejte kaj ima mugo z velikimi črkami na vsakem postu napisano. Žal.

ZR7
12. May 2009, 07:26
Mislim da bomo morali stopit skupaj in sami tržit divjačino in to po ceni katera bo za nas sprejemljiva. ...

Strinjam se, da je razmišljanje in ukrepanje v tej smeri smiselno.
Ne strinjam se pa, da je cena vedno previsoka. Prašič je res podcenjen, srnjad pa nikakor ne.
Sem za hec že beležil celoten postopek od odkupa srnetine pri svoji LD in potem računal koliko me stane končen "proizvod" preden ga damo v pisker in le tega primerjal s ceno divjačine v Leclercu.
Na koncu sem se lahko le še vprašal, ali ne bi bilo bolje kupiti lepo zapakiran paket mesa tam, namesto da se še sam cel dan zajebavam z izkoževanjem, razkosevanjem in čiščenjem. Če bi računal svoje delo in čas, pa četudi zelooo poceni, bi bilo meso, ki ga sam uplenim in odkupim dražje od onega v trgovini.
Kako je to mogoče, mi ni jasno, a račun je tako pokazal.

mugo
12. May 2009, 07:37
ZR7, verjetno si računal za najcenejši kos, ki ga lahko kupiš v trgovini, ne racimo za stegno, ali pač?
Kljub vsemu, če lahko isti odkupovalec plača LPN-ju vsaj dvakrat toliko za isto divjačino, ne vem, zakaj nebi še LD-jem!!??? V čem je razlika?!
Verjetno v tem, da se posamezne LD-je da enostavno "nategovat" oziroma jih enostavno posatviti pred dejstvo "vzemi ali pusti". S posamezno LD se ta tako igrat, če bi pa skupaj stopili, bi bila pa stvar hitro drugačna. Skupaj jih lako mi postavimo pred dejstvo vzemi (po taki ceni kot jo mi skupaj postavimo - trecimo taki kot v LPN) ali pusti (ti ne damo niti kosa).
Stvar bi bilo na tak način nujno speljati čimprej, tuka bi morala svojo vlogo odigrati LZS, samo dvomim, da je kaj takega sposobna hitro izpeljati. (bi bil vesel, če bi bil moj dvom ovržen :icon_biggrin:)

ZR7
12. May 2009, 07:41
ZR7, verjetno si računal za najcenejši kos, ki ga lahko kupiš v trgovini, ne racimo za stegno, ali pač?
Kljub vsemu, če lahko isti odkupovalec plača LPN-ju vsaj dvakrat toliko za isto divjačino, ne vem, zakaj nebi še LD-jem!!??? ...

Nikjer ne trdim, da so moji izračuni merodajni. Tu moramo ocenjevati še koliko cenimo svoj čas in "trpljenje", ki nam ga povzroči negodovanje žensk, ko pospravljajo našo "spretnost".:icon_twisted::icon_wink:

To, da so cene različne za LD in LPNje pa seveda terja akcijo.

Zanimivo bi bilo prebrati neko celovito analizo, ki bi bila dobro pogajalsko izhodišče.

206
10. August 2009, 14:47
V današnjem reklamnem letaku Spar


1 kg,jelenje kocke za golaž,pakirano zamrzjeno,Nimrod,v akciji za 9,09 € !!!!Redna cena je celo 12,54 €! :icon_confused:



Sram nas je lahko da nas tako nategujejo in se ne postavimo po robu tem mrhovinarjem.

POLH
10. August 2009, 14:59
Večp kot očitno gre za t.i. kartelni digovor med odkupovalci. Jih je manj pa se lažje zmenijo kot mi.:icon_redface:

Veper
10. August 2009, 15:42
če bi se v družinah zmenili,d bomo sami odkupili vse bi v dveh mesecih Nimrod pogorel in bi z veseljem plačal višjo ceno. Potrebno bi bilo pregledati tudi povpraševanje iz ostalih EU držav predvsem direktno iz Italije.

Brlogar
10. August 2009, 16:13
Pri nas ni letos Nimrod dobil še niti enga samga kosa... Pri takih cenah se, razumljivo, vse proda doma.

Hubertus
10. August 2009, 16:14
če bi se v družinah zmenili,d bomo sami odkupili vse bi v dveh mesecih Nimrod pogorel in bi z veseljem plačal višjo ceno. Potrebno bi bilo pregledati tudi povpraševanje iz ostalih EU držav predvsem direktno iz Italije.
In skupaj z Nimrodom bomo višjo ceno plačevali tudi člani LD. Pri nas je srnjad že sedaj preko 5 eurov. (komu gre že to na roko....?)

Brlogar
10. August 2009, 16:16
komu gre že to na roko....?
Blagajni?

Hubertus
10. August 2009, 18:16
Blagajni?
Ne...!

ostrostrelec.pero
10. August 2009, 18:40
Čist prav je tako da nas nategujejo.Dokler bomo samo gobezdali in nič ukrenili nas naj kar j....o z ceno.

ZR7
11. August 2009, 06:43
Blagajni?

Treba je biti tudi malo odkritosrčen in si priznati, da predrage divjačine ne bomo odkupovali niti sami, čeprav gre denar v blagajno naše LD.
Dvig cene divjačine nam torej ni v prid.
Tisto, kar bi morali lovci sami izpeljati je to, da divjačini dodamo dodatno vrednost in tako prodamo za višjo ceno, sama surovina pa ostane po dostopnih cenah.
Kaj bi lahko dodali? Če drugega ne, bi lahko združili in izkoristili naše kapacitete hladilnic in meso pakirali in hranili do prodaje. V nekem obsegu nam zakonodaja to že omogoča.
Se bomo organizirali? Dvomim.

KAILER
11. August 2009, 09:03
Na temo problema odkupnih cen sem že pisal maja. Trenutno nismo v situaciji, ko bi lahko dvigovali cene. Odkupovalci nas stiskajo, domačim lovcem pa odgovarja, da lahko ceneje odkupijo. Pri nas smo že hoteli dvigniti ceno, pa je bila skoraj revolucija. Bo pa članarina malo večja :icon_lol:
Izkoristite tistih legalnih 20%, ki jih lahko prodate lokalnemu prebivalstvu in pri njih postavite višjo ceno. To, da domači lovci vse pokupijo, je lahko dvorezen meč. Spomnim se, da je VURS posebej pozoren, če kdo malo več odkupuje. Vsi vemo, koliko divjačine zaužije ena povprečna družina na leto. Mislim, da nekateri člani sami dodajo divjačini dodatno vrednost in se nam smejijo. Tu pa je vprašanje, kaj je bolje - legalna predelava in prodaja ali ono drugo na črno. V obeh primerih je naš prihodek enak, samo ono na črno bo še naprej zniževalo ceno, odkupovalci bodo ponudili še manj itd....
Moj predlog je, da na LZS končno nekaj naredijo v zvezi s tem. Formirajo naj skupino, ki bo naredila analizo in ugotovila, kaj je smiselno za rešitev problema. Ni hudič, da ni ostalo kaj denarja od naših članarin tudi za reševanje tega problema.

ZR7
11. August 2009, 09:48
....
Moj predlog je, da na LZS končno nekaj naredijo v zvezi s tem. Formirajo naj skupino, ki bo naredila analizo in ugotovila, kaj je smiselno za rešitev problema. Ni hudič, da ni ostalo kaj denarja od naših članarin tudi za reševanje tega problema.

Do tu se s tvojim pisanjem zelo strinjam. Tam kjer sem te citiral, pa ga po mojem iskrenem prepričanju zelo pihaš mimo.
LZS nimamo za take reči. Ima mnogo več nalog, ki naj bi jih izpolnjevala, pa lahko še kako debatiramo o tem ali sploh jih.

Rešitev, če jo sploh želimo, je v manjših enotah. V združbah nekaj družin, ki bi brez velikih stroškov sestavile obrate za nadaljno prodajo divjačine. Ali v obsegu do 20% ali več, je pač njihova odločitev.

Karkoli bi "strokovnjaki" strokovnih služb LZS spacali na to temo, bi prineslo enormno večje stroške in bi bilo pravzaprav kopija Nimrodu in podobnim. Na koncu pa lovske družine od tega ne bi imele nič.

To, kar predlagam, je neke vrste podjetništvo in manjša zadruga. ki lahko hitro spremlja razmere na trgu in se prilagaja. In če je potrebno tudi hitro in brez stroškov preneha.

In seveda, tak podvig lahko spelje tudi sposobnejša lovska družina sama.

KAILER
11. August 2009, 11:22
ZR7, praviš, da LZS nimamo za to. Kolikor vem, se zveze formirajo ravno zaradi tega, da lažje rešujemo skupne zadeve, ki se tičejo članic. Veš, kmetje imajo tudi probleme z odkupom mleka, pšenice ipd., pa ne rešujejo to sami, ampak preko njihovih združenj.
Nisem mislil, da je ureditev obrata na nivoju LZS rešitev. Ne vidim pa smisla, da bi se s problemom ukvarjali na več koncih SLO. Zaradi mene lahko to naredi LZS, območna zveza ali OZUL, samo skupaj naj spravijo nekaj strokovnajkov. Dobro bi bilo, če bi nekdo argumentirano napisal, kaj se splača in kaj ne. Res je, da je lažje obvladovati manjše obrate, samo nekdo naj naredi izračun, kaj to potegne za seboj (stroškovno, vključno s papirji, kriteriju VURS, trženjem itd., ), pol bomo pa lahko razpravljali o tem. Samo ne pozabite, da v španoviji še .....

Mislim, da se je potrebno pogajati s trenutnimi odkupovalci, ki po moje niso krivi za visoke cene v trgovinah. Kolikor vem, so razlog za nizke odkupne cene prevelike zaloge in ponudba iz sosednjih držav. Sicer pa, državi je tako vseeno, po kakšni ceni prodajamo državno lastnino, saj si je svoj delež odrezala že takrat, ko so bile cene višje.

torro
11. August 2009, 13:10
Dvig cene divjačine nam torej ni v prid...
Se bomo organizirali? Dvomim.

Dvig cene divjačine je vsekakor v prid LD kot društvu :icon_wink:.
Nizke cene pa ( še bolj kot Nimrodu ) ustrezajo tistim posameznikom znotraj LD, ki divjačino kupijo zelo poceni, jo razkosajo ali pa predelajo v salame in klobase ter na črno prodajo. Pri nas jim pravimo salamarski lobi :icon_twisted:.
Za voljo tega, mislim, da povsem upravičeno dvomiš, če smo se lovci sposobni organizirati za dosego boljših cen. V kolikor je sploh potrebno dvomiti.
LP

Brlogar
11. August 2009, 13:34
Se strinjam, da višje cene niso v prid lovcem - kupcem. Sam bi zavoljo tega uvedel pravilo, da ima uplenitelj možnost divjad, ki jo je sam uplenil, očistil, izkožil... kupiti po, recimo, 30 % nižji ceni, kot je tržna cena napram drugim pogodbenim odjemalcem. Seveda, bi se morala najprej splošna odkupna cena dvigniti vsaj za 40 - 50 %, da bi tovrstna tržna segmentacija dobila smisel. Bi se mi pa zdel to fer sistem.

detel
11. August 2009, 14:29
Lovska organizacija bi morala imeti odobren obrat za prodajo divjačine na debelo. Cena bi bila seveda nižja kot v Mercatorju (17 eur za kg zmrznjene srne). Prepričan sem, da bi gostinci stali v vrsti. Le pravilno in argumentirano je treba predstavit zadevo inšpekcijam oz. pristojnim. Se bojim pa, da nima kdo :icon_cry::icon_confused:.

ZR7
11. August 2009, 14:50
Lovska organizacija bi morala imeti odobren obrat za prodajo divjačine na debelo. Cena bi bila seveda nižja kot v Mercatorju (17 eur za kg zmrznjene srne). Prepričan sem, da bi gostinci stali v vrsti. Le pravilno in argumentirano je treba predstavit zadevo inšpekcijam oz. pristojnim. Se bojim pa, da nima kdo :icon_cry::icon_confused:.

Verjetno spet misliš na LZS.
Za kaj takega bi se trošila sredstva vseh članic. Nihče pa članic ne more prisiliti, da bi to pot pri prodaji divjačine izbrale. Nekateri bi bile mogoče sposobnejše in bi našle ugodnejše variante.
Mislim, da kot običajno pričakujejo ukrepe LZS tiste LD, ki so same nesposobne.
In zakaj bi spet sposobni "šlepali" nesposobne?!

Ko se bodo LD polno posluževale dosedanjih možnosti odprodaje 20% divjačine, bo šele smiselno razglabljati o nadgradnji. Do takrat pa bo to tu spet ena debata v času kislih kumaric.

KAILER
11. August 2009, 15:11
Mislim, da kot običajno pričakujejo ukrepe LZS tiste LD, ki so same nesposobne.
In zakaj bi spet sposobni "šlepali" nesposobne?!

ZR7, a je ta forum namenjen delitvi na sposobne in nesposobne. Poanta je ravno v tem, da pomagamo eni drugim, oziroma delimo mnenja in izkušnje.:icon_redface:

Hubertus
11. August 2009, 15:27
Nizke cene pa ( še bolj kot Nimrodu ) ustrezajo tistim posameznikom znotraj LD, ki divjačino kupijo zelo poceni, jo razkosajo ali pa predelajo v salame in klobase ter na črno prodajo. Pri nas jim pravimo salamarski lobi :icon_twisted:.

Mi se bomo pa razpočli od foušije, ker eni z delom svojih rok nekaj malega zaslužijo. Ma sej ne morem verjeti. Čisto po lovsko in čisto po slovensko.

Torro, izvoli še ti! Kupi pujsa, enega divjega in enega domačega, pa naredi še ti salame in jih prodajaj. Jaz bom namreč zelo vesel, če jih bom lahko kupil, ker so mi zelo všeč.

Ob takih izjavah mi pa zavre......resno....

Visoka cena divjačine, ki se jo zaračunava članom v LD, člane naravnost sili in napeljuje k izvajanju krivolova in to ne zato, ker ne bi imeli denarja ampak predvsem iz protesta do tako poneumljenega vodstva. In ne delajte si utvar, da krivolova ni. Je, povsod v Sloveniji je. Le v naši LD se to, hvala bogu, ne dogaja.

tarfila
11. August 2009, 15:41
Mi se bomo pa razpočli od foušije, ker eni z delom svojih rok nekaj malega zaslužijo. Ma sej ne morem verjeti. Čisto po lovsko in čisto po slovensko.

Tle se gre bl za to, da lov ni več lov, ampak postane gonja za mesom !!!

Hubertus
11. August 2009, 16:16
Tle se gre bl za to, da lov ni več lov, ampak postane gonja za mesom !!!
In kaj lov je in je bil drugega, kot pridobivanje mesa??

Ne mi prosim sedaj z raznoraznimi pravljicami o skrbi za bambije in doživljanju nirvane...itd. To prihranite raje za tiste, ki bi lov radi prepovedali.

A nimate planov in osebnih planov in moratorijev...ipd. A tisti, ki dela salame mogoče kaj ukrade? Saj vendar plača, kar vzame. A tudi to ni prav? A je prav to kar dela ena od bližnjih LD, ki Nimrodu zaračunava divjačino ceneje, kot svojim članom?

Lepo vas prosim,.... natočte si čistega vina.....!!!! Predvsem tisti, ki v gmajno hodite po rogove in druge telesne izrastke.

main757
11. August 2009, 16:51
Meni ustreza, da je divjačina poceni. Letos bom kupil dva komada srnjadi za ceno enega lanskega. Kaj češ boljšega?

torro
11. August 2009, 23:08
Mi se bomo pa razpočli od foušije, ker eni z delom svojih rok nekaj malega zaslužijo.

1. Zasluži pošteno in plačaj davek kot se spodobi od poštenega dela.
2. Če je v mesnici meso drago, še ne pomeni, da mora biti v LD pod diskontno ceno.
3. V društvu naj bi bili na prvem mestu interesi društva.
4. Društvo je nepridobitno, ne pa da posamezniki služijo zase na račun
prostovoljnega dela ostalih članov v društvu.
5. Itak se na koncu vse s članarino pogliha.
6. Al pa s foušijo, če je dost dnarja.
LP

Hubertus
12. August 2009, 04:25
1. Zasluži pošteno in plačaj davek kot se spodobi od poštenega dela.
Za to so pristojne inšpekcije in ne poslovnik LD. Če bi bile inšpekcije vestne bi kaznovali 95% Slovencev.


2. Če je v mesnici meso drago, še ne pomeni, da mora biti v LD pod diskontno ceno.
Ne. Lahko bi bilo tudi brezplačno. Odvisno pač od dogovora v LD. Nikakor pa ni pošteno da morajo lovci plačevati več kot Nimrod.


3. V društvu naj bi bili na prvem mestu interesi društva.
V društvu, kot je LD naj bi bili na prvem mestu interesi narave in prostoživečih živali. Nekdo, ki dela salame iz divjadi, ki je bila odstreljena v okviru plana LD in osebnega plana ne dela v nasprotju z interesi niti društva, niti narave.


4. Društvo je nepridobitno, ne pa da posamezniki služijo zase na račun
prostovoljnega dela ostalih članov v društvu.
Ko član LD poravna znesek za divjačino ga pridobitnost društva nima več kaj brigati in obratno. Meso je njegovo in lahko dela z njim kar mu je volja. Lahko ga šenka, lahko pa ga proda tudi po dvojni ali trojni ceni, če mu to uspe. Ostalih članov to nima kaj brigati.
Prostovoljno delo opravlja tudi tisti, ki kupi meso divjadi. Če ga ne, si uredite pravilnik. Pravilnik običajno pravi da imamo vsi enake dolžnosti in vsi enake pravice. Če ti pravic pač ne izkoriščaš je to tvoj problem in ne tistega, ki si je vzel kar mu pripada in zaraven plačal s svojim denarjem.


5. Itak se na koncu vse s članarino pogliha.
Kaj se pogliha s članarino? Če vam zmanjkuje denar potem je nekaj narobe z vašim UO in ne s salami.


6. Al pa s foušijo, če je dost dnarja.
LP
Foušija to pa res, te nikoli ne zmanjka.

Je bil lovec, ki je odkupil vso srnjad v LD, ki je uplenitelji niso hoteli. Meso je prodajal naprej v gostilno. In kaj se je zgodilo? Sprejeli so pravilo, da je treba drugi kos divjadi plačati po višji ceni. In zakaj? Samo zato, da dotični ne bi več počel s svojo lastnino to kar ga je volja.
Bolje je, da meso pobere Nimrod, kot pa da ima od tega nekaj nekdo izmed nas. Kdo služi preko Nimroda nam namreč ni znano in zato nepomembno, če pa vemo, da je to naš solovec "Vinko" je cela štala.

Trotovšek Tomaž
12. August 2009, 06:08
[QUOTE=Hubertus;40492]Za to so pristojne inšpekcije in ne poslovnik LD. Če bi bile inšpekcije vestne bi kaznovali 95% Slovencev.


Ne. Lahko bi bilo tudi brezplačno. Odvisno pač od dogovora v LD. Nikakor pa ni pošteno da morajo lovci plačevati več kot Nimrod.


Se strinjam, problem je izključno v pre- nizki odkupni ceni Nimroda.

Krpan
12. August 2009, 06:52
Pri nas sem vztrajal, da smo sprejeli nekoliko višje odkupne cene. Za člane in nečlane LD.

In sicer:
Srnjad 4€
Jelenjad 3€
D. prašič 2€

Mislim, da je to še vedno zelo ugodno, saj je govedina pri kmetu minimalno 5€, čeprav sem jo lani kupil po 7€.

Bili bi prav veseli, če bi kateri od članov ali ostalih pokupil še tistih 15% divjačine, ki smo jo prisiljeni oddati v Nimrod. Če jo bo preprodal naprej je to njegova stvar. Je pač bolj podjeten, kot je LD.

V Nimrod nismo prodali še nobenega kvalitetnega kosa. Prodamo samo kakšnega jelena v ruku, starega srnjaka....

Dolgoročno delam na tem, da divjačina ne bo predstavljala pomembnejšega prihodka za LD. (V letu 2008, je predstavljala okoli 40%vseh prihodkov). Tudi povečanje članarin ni rešitev. (V 2008 je bila 80€). Finančne vire za vlaganje v izboljšanje kvalitete življenskega okolja v lovišču je potrebno iskati drugje. Problem je samo ,ker to delo med lovci ni cenjeno, ampak je še vedno na prvem mestu fizično delo, kot je košenje in oranje.

ZR7
12. August 2009, 07:36
ZR7, a je ta forum namenjen delitvi na sposobne in nesposobne. Poanta je ravno v tem, da pomagamo eni drugim, oziroma delimo mnenja in izkušnje.:icon_redface:

Ne Kailer, sposobni in nesposobni se delijo sami. Forum pa je namenjen temu, da se mogoče še nesposobni česa naučijo.
V smislu Konfucijevega rekla, da je treba lačne naučiti loviti ribe, ne pa jim ribe dajati.:icon_wink:

ZR7
12. August 2009, 07:44
[QUOTE=Trotovšek Tomaž;40493]


Se strinjam, problem je izključno v pre- nizki odkupni ceni Nimroda.

Najbolje da gremo protestirat pred parlament:icon_lol:

Tudi LD-ji se bodo morali navaditi, da živimo v krutem svetu povpraševanja in ponudbe na vedno bolj globalni ravni.
In če že ne znamo vrednotiti in zaračunavati državi svojega dela, tudi od drugih ne pričakujmo, da nas bodo ujčkali. Niti od lastnih članov ne!
Imamo pač v veliki meri nesposobna vodstva, ki se še zdaleč ne znajo približati niti Krpanovim razmišljanjem, kaj šele dejanjem.

main757
12. August 2009, 08:06
Pa kaj se toliko degmate okoli te cene? Itak gre ves denar nazaj v lovišče v obliki koruze...
Bodo pa prašiči in jelenjad to zimo bolj lačni kot prejšnje zime.

detel
12. August 2009, 08:51
ZR7, namerno sem napisal lovska organizacija, ker nisem mislil samo na LZS.

Še nekaj, prepovedana je prodaja divjačine in izdelkov za javno potrošnjo s strani članov LD. Sicer pa to dobro laufa, ker inšpekcije ne reagirajo :icon_wink:. Ko bo kaj narobe pa bodo spet polni časopisi.

ZR7
12. August 2009, 10:02
ZR7, namerno sem napisal lovska organizacija, ker nisem mislil samo na LZS.

Katere druge lovske organizacije pa še imamo poleg LZS in OZUL-a?:icon_twisted:


...
Še nekaj, prepovedana je prodaja divjačine in izdelkov za javno potrošnjo s strani članov LD. ...
Kot tudi s strani kateregakoli posameznika brez ustreznih kvalifikacij in potrdil.
Saj se pogovarjamo vendar o tem kako izvajajo prodajo LD-ji. Če ga kak posameznih biksa mimo zakona, tudi odgovarja kot posameznik, če se mu bo zalomilo.

torro
12. August 2009, 10:45
Bolje je, da meso pobere Nimrod, kot pa da ima od tega nekaj nekdo izmed nas. Kdo služi preko Nimroda nam namreč ni znano in zato nepomembno, če pa vemo, da je to naš solovec "Vinko" je cela štala.

Cela štala je zato, ker solovec "Vinko" naredi na črno tisto, kar bi morala sama LD. In ponavadi ravno solovec "Vinko" zminira poskuse, da bi LD dodala vrednost divjačini.
Pa še to: nisem podpornik dela na črno, podpiram za vse enako ceno, interesi narave in prostoživečih divjadi naj bi se pokrivali s cilji in namenom delovanja društva, interesi društva so lahko povsem različni ( odstrel, finance,..), ne vidim logike v vlaganju v lovišče in prostovoljnem delu, če na koncu produkt tega šenkaš ali prodaš za bagatelo, ob takih odkupnih cenah se bo posledično zmanjševalo vlaganje v lovišča in foušija je car :icon_twisted:.
Zagovarjam interes LD, da doda divjačini vrednost, ne zagovarjam pa tistih, ki plačujejo članarino zato, da pridejo do divjačine.
Če pa lovec kupi kakšen kos ali dva, pa za mene ni problem, niti nisem foušarit. Tudi sam kakšnega odkupim. ZASE.
LP :icon_wink::icon_lol:

detel
12. August 2009, 13:01
Tudi sam menim, da bi moral imeti član en kos po nižji ceni, ostale pa po višji, če želi odkupiti.

ZR7, posameznikov, ki ga biksajo je veliko in sicer zato, ker jim to nekdo omogoča oz. dovoli.

Poleg LZS in OZUL-ov imamo tudi LD, mar ne, pa lokalne zveze .

Prepelicar
12. August 2009, 13:08
Odgovor na to je jasen! Prepričan sem, da gre za kartelni dogovor med odkupovalci divjačine, saj na nobeni deklaraciji, katera je obvezna za vse izdelke na trgovinskih policah, pri divjačini še nikjer nisem zasledil, da je določen kos zmrznjene divjačine madžarskega ali bolgarskega porekla. Pri vseh naših večjih trgovcih na nalepki lepo piše, da gre za SLOVENSKO DIVJAČINO, ne pa kot širijo odjemalci, da se jim je pojavila konkurenca iz vzhoda.

Pogledati je potrebno globje v lastniške strukture posameznih podjetji, katera se bavijo z odkupom divjačine pri nas, pa bomo kmalu prišli do zaključka, da je večina lastnikov lepo iz naših vrst, da so lastniki bližnji sorodniki lovcev ter da je v nekaterih podjetjih v lastniških strukturah kar nekaj "rajenoscev" kateri grejejo stolčke v naši Organizaciji.

Pa kdo ima koga za norca?

ZR7
12. August 2009, 13:36
Tudi sam menim, da bi moral imeti član en kos po nižji ceni, ostale pa po višji, če želi odkupiti.


Zakaj že? Da bo odkupil le en kos, ostalo pa šel iskat k Nimrodu ali direktno v Leclerc? Še prej pa preko svojih prijateljev. ki divjačine ne jedo odkupil njihove deleže?

Pa tudi ne verjamem, da je dosti takih družin, v katerih bi članstvo sprejelo zase višje cene kot so drugje. Razen seveda tisti "lovci", ki na leto ustrelijo le trofejnega srnjaka in šinfajo tiste, ki realizirajo plane.
Kot je napisal Hubertus, s takimi umnimi ukrepi lahko le pričakujemo porast krivolova. Ljudje niso neumni, ko gre za njihovo lastno korist.



ZR7, posameznikov, ki ga biksajo je veliko in sicer zato, ker jim to nekdo omogoča oz. dovoli.
Izkoriščanje legalnih možnosti ne vidim kot "biksanje".



Poleg LZS in OZUL-ov imamo tudi LD, mar ne, pa lokalne zveze .
O LD v tej zvezi se ves čas pgovarjamo. Lokalne zveze kot praviš za ZLD-je, pa niso lovske organizacije.
Torej ostaja LD kot osnovna celica, vsedržavna zveza LZS in OZUL kot zveza, ki je vezni člen med državo in LD.
Katera od teh se ti zdi primerna, da prevzame "trgovino" z divjačino?
Meni nobena, ker bo obvezno prišlo do pojava, ki ga opisuje Prepeličar.

Seveda pa bodo nedorasle LD vedno iskale rešitve pri drugih.:icon_evil:



Predstavljam si primer višje cene drugega in nadaljnih kosov pri nas, kjer so modreci sklenili, da mora lovec sam odkupiti kos, ki ga zadene za B klaso. Že sedaj verjamem, da kakšen tak kos zgnijie v gmajni, če že ne pristane v skrinji "brez župnika". Po takem zaostrovanju bo tega še več, ali pa marsikdo sploh ne bo več ukrivil prsta. To so ukrepi, ki dušijo in odvračajo ljudi od lova. Kar tako naprej!

Če kdo sumi, da nekateri neupravičeno preprodajajo meso odkupljeno za lastno uporabo, ima vso legalno možnost prijave tega posameznika. A tam ponavadi zmanjka "cohones" in še lažje je onemogočati ostale, ker je to splošen poseg in se ne tiče nikogar konkretno. Pač spet nekaj kar rodi naša pregovorna folšija.

Prepelicar
12. August 2009, 13:48
Aja! Pa še v poslovni register na spletu poglejte, pa da vidite kakšne dobičke tolčejo ti ubogi revčki, kateri imajo takoooo konkurenco iz vzhoda. Pa *****ti, da te kap!

detel
12. August 2009, 14:13
Ravno zato govorim, da bi morale lov. org. same prodajati meso, da zj..... posrednike. Bi videli kako hitro bi dvigovali cene. Ampak večina jagrov zna samo jagati ne pa prodajati.

ZR7, višja cena za drugi ali deseti kos za lovca naj nebi bila višja od Nimroda ampak enaka ali celo nižja.

ZR7
12. August 2009, 14:21
Ravno zato govorim, da bi morale lov. org. same prodajati meso, da zj..... posrednike. Bi videli kako hitro bi dvigovali cene.
...
Že res. Tudi sam tako mislim. A ne verjamem, da bi delovalo v okviru sedanjih lovskih organizacij, razen če misliva na posamično in sposobno LD.
V primeru združevanja bi verjetno najbolje delovalo pogodbeno združevanje samo zainteresiranih LD in samo v ta namen.


...
ZR7, višja cena za drugi ali deseti kos za lovca naj nebi bila višja od Nimroda ampak enaka ali celo nižja.
Kaj vi sedaj svojim članom prodajate po nižjih cenah kot jih ima Nimrod? In še za te stokate, da so premajhne?

No ja, konec koncev je edina zveličava resnica v tej tematiki ta, da se LD sama odloči, kako bo razpolagala z dobrino za katero državi plača koncesijo. In ker je temu tako, se v to nima pravice vtikati in diktirati prav nihče.

Prepelicar
12. August 2009, 14:34
V primeru združevanja bi verjetno najbolje delovalo pogodbeno združevanje samo zainteresiranih LD in samo v ta namen.


Se stirnjam! Ampak zagotovo, bi ti profiterji zagnali vse možne VURSE, FINCE, TRŠCE in ostale špekcije na nas, samo da si zagotovijo svoj priviligiran položaj znotraj trgovine z divjačino. Za podmazat razne uradnike pa se jim ni nič za bat.

detel
13. August 2009, 07:34
Prepeličar. S takim razmišljanjem ne bomo rešili nič, žal :icon_sad:.

Prepelicar
13. August 2009, 07:42
Detel, tudi z razglabljanjem na forumu na žalost nič. Za to je potrebno imeti denar in pa VIP. Mi navadni smrtniki, kateri lepo izvršujemo odstrel in "gospodi" zagotavljamo surovino, tega nimamo. Imamo pa neenotnost, skorumpirane in pokvarjene predstavnike, razdrobljenost in največjo slovensko vrlino NAVOŠČLJIVOST! Vse to jari gospodi še kako ustreza.

Pa lep pozdrav

206
15. August 2009, 18:31
Spomladi je Nimrod poslal cenik divjačine ki jo bodo odkupovali.Za jelenjad 2+,gamsa in muflona je bilo napisano da bodo cene sporočili naknadno.In kljub temu da se jutri začne prvi odstrel jelenjadi 2+ še nismo dobili cenika.

Je mogoče že kdo dobil kakšno obvestilo?






cenik od spomladi

mlada jelenjad
I.klasa 2,60 €/kg
II.klasa 2,20 €/kg

torro
15. August 2009, 22:05
A seveda. A rabiš podatke?
Gams in jelenjad cca isto, muflon močno dol.
LP

206
16. August 2009, 08:10
Ja prosim.Hvala :icon_smile:

RAUBŠIC
16. August 2009, 09:56
Spomladi je Nimrod poslal cenik divjačine ki jo bodo odkupovali.Za jelenjad 2+,gamsa in muflona je bilo napisano da bodo cene sporočili naknadno.In kljub temu da se jutri začne prvi odstrel jelenjadi 2+ še nismo dobili cenika.

Je mogoče že kdo dobil kakšno obvestilo?

Odkupne cene - sporočilo Nimroda:


> S 01.08. 2009 stopijo v veljavo naslednje odkupne cene:
>
> ODRASLA JELENJAD (2+; oziroma jeleni in košute)
> I. kvaliteta 2,40 EUR/kg
> II. kvaliteta 2,00 EUR/kg
>
> GAMS
> I. kvaliteta 4,00 EUR/kg
> II. kvaliteta 3,00 EUR/kg
>
> MUFLON
> I. kvalitete 1,60 EUR/kg
> II. kvalitete 1,25 EUR/kg
>
>
> KLASIRANJE
> Kriteriji za klasiranje pri gamsu in muflonu so naslednji:
> I. kvaliteta - normalne strelne poškodbe,
> II. kvaliteta - strel v hrbet v prsni ali trebušni votlini ali strel v
> stegno.
>
> Kriteriji za klasiranje pri jelenjadi in damjekih so naslednji:
> I. kvaliteta - strel v prsni koš oziroma tudi "čisti" strel v mehko, ki ne
> povzroči mikrobiološke onesnaženosti mesa,
> II. kvaliteta - strel v hrbet v prsni votlini ali trebušni votlini, strel
> v stegno ali strel v mehko, ki zaradi onesnaženosti zahteva odstranitev
> mesa.
>
> Vsi ostali pogoji ostanejo nespremenjeni.
>
> Teže se pri jelenjadi, damjakih in divjih prašičih zaokrožujejo na 1,0 kg,
> pri srnjadi, gamsih in muflonih pa na 0,5 kg natančno.
> Prosimo, da divjad tehtate šele po odceditvi, oziroma tik pred odvozom in
> da preverite točnost vaše tehtnice. Ravno tako prosimo, da pozorno
> izpolnjujete spremne dokumente.
> Posebej opozarjamo na dosledno vpisovanje pravilne KLASE pri vseh vrstah
> divjadi in STAROSTI pri jelenjadi ( 2+ ; 2- )
>
> KOPIJO TEGA OBVESTILA POSREDUJTE TUDI VAŠEMU ODPREMNIKU DIVJADI!
>
> Za vsa dodatna pojasnila lahko pokličete g. Milana Jakiča - GSM 041 906
> 120
>
>
> Nimrod d.o.o.
>
> Trata, 01.08.2009

Hubertus
16. August 2009, 11:25
Po koliko pa je srnjad?

206
16. August 2009, 11:56
srnjad
I.klasa 3,10 €/kg
II.klasa 2,00 €/kg

divji prašič
I.klasa 0,90 €/kg
II.klasa 0,75 €/kg

mlada jelenjad
I.klasa 2,60 €/kg
II.klasa 2,20 €/kg

damjek
I.klasa 2,40 €/kg
II.klasa 2,05 €/kg

206
31. December 2009, 09:37
V današnjem reklamnem letaku Spar (letos avgusta)

1 kg,jelenje kocke za golaž,pakirano zamrzjeno,Nimrod,v akciji za 9,09 € !!!!Redna cena je celo 12,54 €! :icon_confused:



In še ena od Nimroda,če je bilo razmerje med odkupno in prodajno ceno jelenjadi veliko,je pri srnjadi še večja. :icon_evil:


Trenutno imajo v Šparu akcijo

Srna - kocke za golaž :po 11,29 € za kg,redna cena 15,51 €

zober
31. December 2009, 09:51
Dobr služjo bemti!!

denis jež
31. December 2009, 16:41
Sej ma vsak možnost odpret podjetje,pa naj se loti prodajat divjačino,pa bo lahko astronomsko služil denar. 206 odkupi jelena,pa ga izkoži,potem pa še izkošči,pa boš videl koliko mesa ti ostane čistega,ki ga potem lahko prodaš po nevem kakšni astronomski ceni. Potem moraš pa še davek plačat,pa prostor je treba tudi vzdrževat kjer se divjad izkošča,vemo kaj use zahteva veterinarska inšpekcija,pa še mesarja plačaj,ki bo to delo opravil,potem moraš meso še vakumsko spakirat,pa veterinarski pregled mora biti opravljen.
No potem pa pametuj kako je drago meso,pa bomo videli kakšen bogataš boš postal. Kaj se vtikaš v posle ki jih ne poznaš.
Če recimo odkupiš srno težko 10 kg po 3€ v koži,ko jo izkoščiš ti na koncu ostane cca 5 kg čistega mesa,torej je cena kg že 6€,to seveda opraviš sam brez veterinarskega pregleda in ostalih stroškov. vse kar rabiš je lovski nož in malo dobre volje.
lp

guss
31. December 2009, 18:22
Denis kravo tudi odkupijo po podobnih cenah pa še ni bila cena čistega mesa po 12 ali več evrov. Trgovci JE...JO celi sistem. In na vseh področjih je najslabši bodisi pridelovalec, kmet in nenazadnje tudi lovske družine, ki jim je prodaja divjačine osnovni prihodek! To se meni zdi zelo žalostno!

šakal
31. December 2009, 20:23
Denis cena divjačine (Nimrod -- LD) iz prejšnjih let je bila precej višja kot je sedaj! V trgovinah je sedaj enaka ali večja kot prejšnja leta (Nimrod --trgovina), ne logično vsaj za moje pojme. Ceno za LD je znižal Nimrod in tudi ostali odjemalci, kar je za marsikatero LD velik finančni primankljaj (in problem). Več ko bomo sami odkupili od LD, manj bo za odjemalce, prej bo višja cena.

LP/šakal

Veper
31. December 2009, 20:42
Nimrod plačuje neprimerno višjo ceno za divjačino ki jim jo proda LPN

šakal
31. December 2009, 21:16
Ja Veper to je čisto res, v LPN je cena skoraj dvojna, čeprav je divjačina enaka kot v LD. Pa tudi plan je bistveno drugačen.

LP/šakal

Franc
1. January 2010, 12:01
Saj je LPN,tudi boljši dobavitelj,kot LD in se tako obnašajo tržno!

Krpan
1. January 2010, 14:44
Saj je LPN,tudi boljši dobavitelj,kot LD in se tako obnašajo tržno!

To je zelo res, in vprašanje je, ali smo se LD-ji sposobni povezati v "zadruge" in pri dobavi konkurirati LPN?

Hubert.ctg
1. January 2010, 15:33
Molim pojašnjenje što znači kratica LPN ?
Unaprijed se zahvaljujem.

206
1. January 2010, 16:41
Lovišče z Posebnim Namenom


državno lovišče

mugo
1. January 2010, 17:04
Rešitev za LD-je je samo v skupnem nastopu proti dobaviteljem. Če mu bo 20 ali pa še bolje 200 LD skupaj reklo "po tej ceni pa od nas ne dobite nič več, niti komada," se bodo hitro pripravljeni pogovarjat o zvišanju cen.
Vsaka posamezna LD pa se bolj težko pogaja.

Veper
1. January 2010, 17:09
Tako in nič drugače.

alojz1
1. January 2010, 17:43
Zaradi nizke cene večino divjačine odkupijo uplenitelji, posebno, če je lepo zadeta. Če pa ima več strelov pa konča v hladilnici.

dolgin
1. January 2010, 17:45
Podpišem! Sedaj bi bil pravi čas za pogajanja (da se kej dogaja:icon_lol:);samo kaj ko očitno v tem ni interesa,naša PREdraga zveza pa spet nič....

lp

ZR7
1. January 2010, 19:19
Zaradi nizke cene večino divjačine odkupijo uplenitelji, posebno, če je lepo zadeta. Če pa ima več strelov pa konča v hladilnici.

Kakor kje. Ponekod imajo družinskega določila, da mora lovec sam odkupiti divjad, ki je zadeta tako, da bi bila plačana po drugi klasi.
Potem pa se zgodi, da je tak kos enostavno zatajen.
Isto se zgodi, če je odstreljen prelahak mladič. Ker bi ga moral lovec sam odkupiti. Pa gre v skrinjo "brez župnika". In naslednjič raje odstreli mo?nejšega, če ga slabo zadene, pa še tega zataji.
Ljudje se prilagajajo politiki družine oz. njihovih vodstev.
Pač vedno bolj mrharimo....

tica
1. January 2010, 19:50
Podpišem! Sedaj bi bil pravi čas za pogajanja (da se kej dogaja:icon_lol:);samo kaj ko očitno v tem ni interesa,naša PREdraga zveza pa spet nič....

lp
Ne bo držalo, vsaj z Nimrodom so potekali razgovori. In dogovor? Le ugotovitev, da je divjačina z vzhoda znatno cenejša, da imajo polne hladilnice še iz prejših sezon, skratka, ni bilo interesa po odkupu in še manj o primernejši odkupni ceni.

mugo
1. January 2010, 20:58
Tica, to kar praviš sem že slišal. Ampak kako pa, da taisti odkupovalec v LPN-jih lahko plačuje bistveno več za meso uplenjene divjadi?

Krpan
1. January 2010, 21:01
Razgovori z odkupovalci, so samo gašenje požara. Potrebno pa je začeti pri preventivi. Ključna je primerna zakonska ureditev za plasiranje divjadi na tržišče.

Od LZS bi pričakoval, da bi od vlade izpogajala vsaj enaka izhodišča, kot so jih izpogajali kmetje.

Na hitro povedano, to pomeni, da lahko vsak kmet v vsakem skednju naredi salame iz mesa, ki je zrastlo na njegovi kmetiji in jih proda končnemu uporabniku.

Tudi meso (in kosti) bikov, ki so zrastli na njegovi kmetiji lahko povsem legalno prodaja od 5 do 7€ po kilogramu, končnemu odjemalcu.

Res je, da mu govedine ne država ne dovoli klati na kmetiji, ampak samo v klavnici, medtem, ko to ne velja za ovce, koze, kunce, prašiče, purane....

Vse to se ilegalno dogaja tudi z divjačino, problem pa je v tem, ker se dohodek iz tega steka v žepe podjetnih članov LD, namesto v družinsko blagajno.

Hubertus
1. January 2010, 22:19
Vse to se ilegalno dogaja tudi z divjačino, problem pa je v tem, ker se dohodek iz tega steka v žepe podjetnih članov LD, namesto v družinsko blagajno.

Prva težava je v tem, da se bomo Slovenci v okviru lovskih družin težko dogovorili o taki gospodarski dejavnosti. Kdo bo delal, kdo bo zaslužen, kdo bo deležen ugodnosti, .....? To bo šlo zelo težko skozi. Včasih se sprašujem zakaj Slovenci sploh imamo besedo "skupaj". Itak je ne rabimo, kot črnci v Afriki ne rabijo besede za led.:icon_lol:

Druga stvar je: a naj vsaka LD izdeluje in prodaja svojo blagovno znamko salamov in mesnih izdelkov? Lovskih družin je namreč več kot 500....

doberman
1. January 2010, 22:23
Seveda in spet so tisti krivi k se mal znajdejo,nobeden pa ne vid dela in rizika pri vsem tem kr mal probite,ko se trudis da salamo naredis pol se tri mesce treses da bo vse v redu pol jih je treba pa se prodati kar probite:icon_lol:

ZR7
2. January 2010, 09:41
Če ne bi bilo res to o čemer piše Hubertus, bi bilo dobro narediti skupno blagovno znamko "Slovenska divjačina" in pod njo zganjati biznis.
Res je LZS tista, ki bi morala o tem razmisliti.
No, mogoče v kakšnih drugih časih s kakšnim drugim vodstvom.
Sedanjim medaljašem pa je kaj takega le odvečna skrb.

Krpan
2. January 2010, 09:52
Po mojem mnenju je LZS poklicana samo za pogajanja z oblastjo glede pravne ureditve. Slovensko divjačino pa bi morala tržiti zadruga upravljalvcev lovišč, ki bi upravljavcem dobavljala tudi koruzo, pa sladkorno peso. Škoda je samo, da so zadruge dobile neki zgodovinski slabšalni prizvok. Potem odkupna cena divjačine ni več tako pomembna, ker si dobiček od prodaje v vsakem porimeru razdelijo lastniki zadruge - upravljalvci lovišč.

Zakšna zadruga je v slovenskem prostoru že obstajala. Pred drugo svetovno vojno in tudi po njej. Vendar so bili dobički preveč vabljivi, da bi jo pustili živeti.

torro
2. January 2010, 16:49
LD, tiste, ki izpolnjujejo pogoje sevede, lahko prodajajo divjačino končnemu kupcu.
Zakaj pa LD tega ne izkoriščajo, je pa v grobem opisal Hubertus.
Pa še tiste člane dodaš, ki izkoriščajo nesposobnost LD in kasirajo dodano vrednost za svoj žep, pa je to to.
Nesposobni niso za, sposobni so pa proti.
In vse gre "mirno" naprej.
LP

206
30. April 2010, 14:40
Nimrod cenik odkupa

2009 je bilo takole

srnjad
I.klasa 3,10 €/kg
II.klasa 2,00 €/kg

divji prašič
I.klasa 0,90 €/kg
II.klasa 0,75 €/kg

mlada jelenjad
I.klasa 2,60 €/kg
II.klasa 2,20 €/kg

damjek
I.klasa 2,40 €/kg
II.klasa 2,05 €/kg




letos pa takole

srnjad
I.klasa 3,50 €/kg
II.klasa 2,20 €/kg

divji prašič
I.klasa 1,20 €/kg
II.klasa 0,90 €/kg

mlada jelenjad
I.klasa 2,70 €/kg
II.klasa 2,30 €/kg

damjek
I.klasa 2,50 €/kg
II.klasa 2,15 €/kg




če ima kdo ponudbe od drugih odkupovalcev lepo prosim da jih napiše,hvala