PDA

View Full Version : Zrno AccuBond



andrej win
29. March 2009, 17:28
Je mogoče že kdo preizkusil to kroglo?

Kako se obnese v praksi? Ali je tudi po učinku (razbijaška) podobna Balistic tipu,ker po (na videz) konstrukciji skoraj ni razlike??

lp

rws
30. March 2009, 14:18
Uporablja jo oče, z njo je uplenil gumbarja in jelena šilarja, sam pa sem z njo uplenil gamsovega mladiča in lisico, vsa divjad obležala v ognju, razen jelena šilarja(strel v jetra, padel je po 20m).gre za precej bolj kompaktno zrno, kot se zdi.Pri šilarju na primer, je bila izhodna rana premera 2cm, pri gamsu(strel skozi pleče) pa okoli 4cm.
uporablja pa 11,7g zrno.
glede na to da sem uporabljal tudi balistic tip, lahko rečem da je accu bond veliko bolj kompaktno zrno.

andrej win
30. March 2009, 19:32
Uporablja jo oče, z njo je uplenil gumbarja in jelena šilarja, sam pa sem z njo uplenil gamsovega mladiča in lisico, vsa divjad obležala v ognju, razen jelena šilarja(strel v jetra, padel je po 20m).gre za precej bolj kompaktno zrno, kot se zdi.Pri šilarju na primer, je bila izhodna rana premera 2cm, pri gamsu(strel skozi pleče) pa okoli 4cm.
uporablja pa 11,7g zrno.
glede na to da sem uporabljal tudi balistic tip, lahko rečem da je accu bond veliko bolj kompaktno zrno.

A mogoče veš kakšna je kaj cena tega Accubonda (winchester ali federal) ?

rws
30. March 2009, 20:20
v enem od Avstrijskih katalogov je od federala 54evrov, oče strelja doma polnjene.

Erysimum
31. March 2009, 10:13
Accubond kroglo sem večkat preizkusil in sem z njo izredno zadovoljen. Tudi če je podobna balistic tipu, se ne more primerjat z njim. Kot že prej omenjeno je Accubond precej bolj kompaktna krogla. Naj omenim, da je na pogonu s zaporednimi streli v razmaku petih sekund, s streli za plečko, v ognju obležala svinja 2+ teže 56kg in nato še mladič 34kg. Obe krogli sta prebili prašiča. Uporabljal sem kroglo Accubond 160grs (10,4g) v kalibru 7x57R. Cena krogel Accubond 160grs, kalibra 7mm, 50kom se vrti okrog 40EUR.

dik
6. April 2012, 14:08
a ima kdo izkušnje z to kroglo v cal. 8x57 hvala

mahrenberg
10. April 2012, 19:14
V 8x57IS dela vrhunsko.

lp

dolgin
10. April 2012, 21:26
V 8x57IS dela vrhunsko.

lp

v .308 tudi.....

andrej win
23. May 2014, 11:18
14195

Enoletni srnjaček je po strelu na 80 metrov naredil še 50 metrov.
Slika pa prikazuje vstrelno in izstrelno rano...

LP

PROF.racoon
23. May 2014, 12:07
Andrej, polniš sam ali si kupil serijsko municijo s to kroglo? Če, katero in koliko stane?

Sem iskal serijsko 155gr za 308, pa očitno nisem dovolj iskal...

projc
26. May 2014, 10:26
Sem iskal serijsko 155gr za 308, pa očitno nisem dovolj iskal...
Če se ne motim, dobiš 150 ali 165gn. 155gn pa:icon_sad:

PROF.racoon
27. May 2014, 08:56
Če se ne motim, dobiš 150 ali 165gn. 155gn pa:icon_sad:

Samo kroglo ali polni tudi kakšna firma te krogle?

andrej win
29. May 2014, 09:18
Meni jo polni kolega.

LZ

jelenko
6. July 2014, 20:01
Imam kroglo balistic tip zrno 11,7g v kalibru 30-06 podpludbe so neizmerne in me zanima če bi bila ta krogla boljša in nasplošno iščem kroglo ki ne bo delala podbludb na mesu zanima me tudi teža zrna katere najbolj ugaja temu kalibru za nepoškodovanost mesa....!!! ????

Slayer
6. July 2014, 20:53
Odvisno katero divjad pretežno loviš s tem kalibrom.

jelenko
6. July 2014, 23:48
Odvisno katero divjad pretežno loviš s tem kalibrom.
Lovim veliko parkljasto divjad (srnajd,jelenjad,...) Zakaj???

JevŽ
7. July 2014, 01:25
Imam kroglo balistic tip zrno 11,7g v kalibru 30-06 podpludbe so neizmerne in me zanima če bi bila ta krogla boljša in nasplošno iščem kroglo ki ne bo delala podbludb na mesu zanima me tudi teža zrna katere najbolj ugaja temu kalibru za nepoškodovanost mesa....!!! ????

Nabavi krogle grom. V 7x57r in 7x64 do sedaj nismo zaznali podplutb (tudi izstopna rana pri srnjadi je v velikosti 2€). Mi sicer uporabljamo tovarniško strelivo in smo izredno zadovoljni, razen pri smodniku so ga neki usral (s češko bokarco je prvi strel 4 cm nad piko drugi točno v sredini).

jelenko
7. July 2014, 10:14
Ma Grom krogle so monolitne ali ne ??? Jaz bi rad da mi eden resnično svetuje glede tega katero municijo je pač najboljša da ne dela toliko podpludb.....!!!!

JevŽ
7. July 2014, 10:37
Ma Grom krogle so monolitne ali ne ??? Jaz bi rad da mi eden resnično svetuje glede tega katero municijo je pač najboljša da ne dela toliko podpludb.....!!!!

Deluje kot monolitka (saj u bistvu je, le da ima luknjico zafilano s svincem). Največja prednost je to, da je poceni.

dolgin
7. July 2014, 11:35
Jelenko, imaš pretežko kroglo za tvoj kaliber. Vzemi nekej v masi 150grs...

cviček
7. July 2014, 14:15
Imam kroglo balistic tip zrno 11,7g v kalibru 30-06 podpludbe so neizmerne in me zanima če bi bila ta krogla boljša in nasplošno iščem kroglo ki ne bo delala podbludb na mesu zanima me tudi teža zrna katere najbolj ugaja temu kalibru za nepoškodovanost mesa....!!! ????


Iz prve roke : že nekaj let( 8-10 let ) uporabljam omenjeno kroglo in to 125 gr., lastna polnitev N 140- 52 gr.- Vo 910 m/s. Iz začetka sem bil malo skeptičen -( mehka in lahka krogla , visoka hitrost....)v praksi pa se je pokazala kot zelo dobra izbira za odstrel srnjadi. 120kg težek jelen odskočil 70 m . Prašiče streljam z ABC, v pripravi so LOS.
Pri strelu med 7-9 rebrom so poškodbe z kroglo balistic- tip minimalne ( kar velja za večino krogel in kalibrov ) , pri strelu skozi plečeta pa ne poznam krogle , kjer je vsaj eno pleče neuporabno .
In še nekaj glede podplutb. Le - te niso merilo o kvaliteti krogle oz. nepoškodovanosti mesa.V praksi je največkrat tako, da pri najbolj krvavem kosu divjadi poščipaš rebra in s tem zavržeš dober kg mesa 3 kvalitete- prav nasprotno pa pri čistem strelu skozi plečeta zavržeš 3-4 kg mesa 2 kvalitete.
Toliko iz prakse. kaj boš izbral in katere krogle ti bodo najboljše delale je pa povsem tvoja izbira.Pri poplavi oz. širokrm izboru krogel , ki so danes na tržišču boš moral sprejeti kompromis- predvsem pa izhajaj iz dejstva , da univerzalne krogle NI.

Še naprej dober pogled.

rws
7. July 2014, 17:58
Accubond je dokaj podoben klasičnemu ballistic tipu, tudi ni pretirano trd, le da je bonded krogla, čeprav ni takšne bonded kvalitete kot kak Normin Oryx ali Swift Scirocco. Obdrži ponavadi okrog 70-80% mase.
Če maš možnost, preizkusi Impalo...v 243win(srnjad:icon_wink:) imam samo dobre izkušnje(kljub hitrosti 1100m/s na ustju), v 308win pa jo imam šele kak mesec, tako da do sedaj sem jo pognal samo v tarčo. Impale se ne da primerjat z nobeno drugo, ker je verjetno edina lovska krogla, ki se ne deformira.

jelenko
7. July 2014, 18:25
Mislim da bom preizkusil norma oryx 11,7g in pa geco plus 11g pa bom videl kaj bo... !!!

Deerhunter
7. July 2014, 19:40
Preberi najprej temo o normi. Lani sem v kal. 30-06 uporabljal Oryx 11,7 g in na kratko povedano nisem bil zadovoljen. Precej poškodb in potplutb, najbolj pa me je motilo pokanje notranjih organov. Oryx je namreč precej mehka krogla, 30-06 pa precej močan kaliber, tudi kar hiter, sploh kar se manjše divjadi tiče posledično določene krogle delajo precejšnje razdejanje.

Moje mnenje je da poizkusi nekaj tršega. Preizkusi kakšno tršo bonded kroglo, ali pa kar monolitko. Jaz sem šel letos na monolitke. Poškodbe so precej manjše, ostalo pa zaenkrat enakovredno svinčenkam.

jelenko
7. July 2014, 20:11
Že nakaj časa čakam 200 grains barnes TSX samo nevem kaj bo....!!!

Deerhunter
7. July 2014, 23:16
Kako pa da si se odločil za 200 gr? Pri 30-06 je že 180 gr več kot dovolj, saj takšna krogla kot je Barnes ohrani ob prehodu čez tarčo takorekoč vso težo in je na koncu še vedno enako težka ali celo težja kot 200 gr svinčena krogla, ki pa ob prehodu čez tarčo izgubi precej teže.
Nekateri proizvajalci serijskega streliva gredo celo na 165 gr krogle kot standard, npr. Hornady GMX, Barnes VOR-TX TSX in TTSX, tudi pri Lapui Naturalis so šli iz 180 gr na 170 gr...
Pri monolitnih velja da je boljša izbira nekoliko večja hitrost in malo manjša teža izstrelka v primerjavi s svinčenkami, kot obratno, ker pač takšna monolitna krogla ne izgublja mase, za pravilno odpiranje pa rabi hitrost.

Tovarniško polnjeno monolitno strelivo zadnje čase raste kot gobe po dežju, tako da če ti Barnes pade v vodo imaš še cel kup drugih.

jelenko
7. July 2014, 23:29
Mi bo koglega napolnil municijo sam je imal doma samo to težo te krogle,saj mislim da ne bo vredu dela sploh na srnjadi....!!! (zaradi padanja divjadi v ognju)

jelenko
8. July 2014, 14:30
http://renato0013.webizlog.com/index_files/Streljivo/.30-06%20Springfield_files/30-06%20Springfield(7,62x63)-(SBP_.30-06_SPRG.)-002.jpg To je neka stara municija oznake SBP pa me zanima od koga je to,doma imam tako municijo v klaibru 30.-06 in je super je to morda češka municija...????

Deerhunter
8. July 2014, 14:43
SBP je stara oznaka za češki S&B. Tvoji naboji so očitno zelo stari. Naloži še sliko krogle, če je možno.

jelenko
8. July 2014, 14:58
14362[attach=config]14363

Deerhunter
8. July 2014, 15:42
Klasično SP strelivo (softpoint), kar sem tudi pričakoval. Zakaj si mnenja da so super?

jelenko
8. July 2014, 16:25
Krogel ni bilo veliko zdaj imamo samo še 3,zato ker ne dela podpludb in divjad lepo pada...samo take krogle me Sellier belotom ni več al je še..????

Deerhunter
8. July 2014, 17:17
Krogle SP, oziroma softpoint - nemci jim rečejo teilmantel, še vedno delajo ne samo S&B pač pa takorekoč skorajda vsi proizvajalci streliva. Ne vem koliko poznaš zadevo, na forumu smo o tem že večkrat pisali, pa naj bo še enkrat, ker imam ravno čas. Če bo samo enemu pomagalo, da ne bo tega kupoval in jagal s tem, potem je vredno pisariti.
Gre za najstarejšo in najosnovnejšo konstrukcijo lovske krogle - mehke svinčene krogle, katere namen je da se ob zadetku v cilj deformirajo in z drobci svinca povzročijo šok in takojšen padec v ognju. Kot si sam opazil takšne krogle največkrat predvsem pri lažji divjadi tudi dejansko povzročijo padec v ognju. Kadar gre vse po teoriji. V praksi se pa zna včasih grdo zalomit. Prvi problem teh krogel je v tem, da imaš po strelu s tem vragom cel trup divjadi onesnažen s svincem. Drugi problem je da so te krogle zelo občutljive na ovire, oziroma se pri kontaktu s čimerkoli rade razletijo še preden zadanejo cilj. Tretji problem je, da se včasih razletijo tudi v trupu (predvsem večje) divjadi, ko zadanejo v karkoli trdega (kost) in posledično ni penetracije in prestrela.
Torej kot se iz tega pisanja da sklepati, so te krogle primerne (ne pa idealne) predvsem za manjšo divjad, pod pogojem, da te pač ne moti svinec v divjačini.

Jaz teh krogel zaradi zgoraj opisanih problemov ne bi dal v cev, saj se za podoben denar kot stanejo te krogle, da dobiti bistveno boljše in kvalitetnejše krogle, ki imajo solidne rešitve za zgoraj opisane probleme (bonding, obročki, prekati...).

Toliko glede mojega mnenja o tem.