PDA

View Full Version : Triglav



teohafy
15. March 2009, 22:00
S prijatelji smo začeli pridno nabirati kondicijo, ker bi radi letos končno postali pravi Slovenci in šli na triglav. Vem da je med vami veliko planincev, zato me zanima, kdaj je najboljši čas in katera smer je najbolj primerna, od kod je priporočljivo začeti vzpon.... skratka vse in še več. Hvala za odgovore!

rws
16. March 2009, 11:18
2x sem šel z gimnazijo iz pokljuke, do Vodnikove koče, na Planiki smo prenočili, zjutraj na vrh, z vrha pa na kočo Dolič, od tam pa proti Aljaževem domu.Pohod smo imeli konec septembra.Na vrhu je bilo obakrat obilo snega.
Prvič pa sem šel na Triglav pri 12letih z očetom in sorodnikom.Takrat smo pot začeli iz Aljaževega doma, do kOče Dolič, ker pa smo se odločili da gremo na vrh naslednji dan zjutraj, smo se tam nastanili, ker pa še ni bilo prepozno, smo se odločili za vzpon na Kanjevec, ki ima najvišjo steno v Julijskih alpah.Ob prihodu na vrh, nas je pričakalo lepo presenečenje, v daljavi sem zagledal trop 5 kozorogov, ki jih pred tem še nisem videl v naravi(razen v zoo-ju), videl sem le samice pri koči Dolič. Ker nismo imeli dosti časa, smo se počasi odpravili nazaj proti koči, ki je bila nabito polna z planinci.Zjutraj pa smo se odpravili na vrh Triglava, ki se od koče ne vidi, ko pa smo prihodili čez prelaz, je bil že obsijan v soncu....res veličasten. Prišli smo do stene, začela se je zavarovana pot, ki sem jo komaj dočakal, saj obožujem zahtevne poti, vendar pa je kasneje nisem bil najbol vesel, saj je na poti kar nekaj spominskih tabel na ponesrečene pohodnike, ki se nikoli niso živi vrnili v dolino.
No in počasi smo le prišli do vrha, kjer sem si stisnil žig na čelo:) vreme je bilo prekrasno, na vrhu pa kar lepo število planincev. Po prijetnem sončenju na vrhu smo se odpravili proti Kredarici, kjer smo spet uživali ob prelepih razgledih.Od tam pa smo krenili proti Aljaževem domu v dolini Vrat.
Ko smo prišli do doline, sem rekel očetu: Nikol več ne grem na Triglav!
....vendar sem se tja vrnil že čez 5 let in še naslednje leto.....zagotovo se še bom, mogoče že letos.
Nekaj utrinkov iz vzpona z gimnazijo, leta 2005:
http://www.moj-album.com/slike/1511738/rhiY26UN3u6pMVUk.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/1511738/eX6tKiNOoa6uc0L0.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/1511738/P_g0VI2lCjNLDo4h.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/1511738/0MyEx7UoDah89Nnl.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/1511738/t2qnWStdcP3yvNpJ.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/1511738/DHlEiXlDVbv3fuyv.v.jpg

teohafy
16. March 2009, 16:31
A to ste šli z Ravnško gimnazijo? Mi bomo izbrali najlažjo pot za prvič, vrjetno bomo tudi poiskali koga, ki je že bil na Triglavu, da ne bomo kam zašli:icon_biggrin:

rws
17. March 2009, 11:56
točno:icon_smile:
sej drugač so poti res zelo dobro označene, tk da se niti nimaš kje zgubit, res pa je da ni neumno met poleg kakega izkušenega planinca.

ZR7
17. March 2009, 12:14
Gora ni nora. Nor je tist, ki gre gor!:icon_twisted::icon_wink:

jvpv
17. March 2009, 12:19
Gora ni nora. Nor je tist, ki gre gor!:icon_twisted::icon_wink:

Povzetek mojega mišljenja, razen ko se gre na jago :icon_lol::icon_biggrin:

rws
17. March 2009, 13:19
....ko pa prideš gor, je pa tk lepo da lahk rataš nor:icon_wink:

springer
17. March 2009, 14:11
Teohafy, lepo da ste se odločili, da se povzpnete na Triglav. Triglav je zelo obiskan vrh, tako da v poletnih in jesenskih dnevih skoraj ni dneva, da ga ne bi obiskalo vsaj nekaj ljudi. V času dopustov pa se počutiš skoraj tako kot na Čopovi.

Večina poti proti triglavu je dobro uhojenih, markiranih in zavarovanih, tako da ni bojazeni, da bi se izgubil(razen v kakšnem slabem vremenu). Kljub temu priporočam topografsko karto TNP ali Julijske alpe.

Najhitreje se na Triglav pride z doline Vrat. Od Aljaževega doma do vrha je 5-6 ur hoje. Tominškova pot in še pot Čez prag (če želite doživeti mogočnost severne stene) nista nič bolj zahtevni za hojo kot pot od Kredarice do vrha Triglava. (se pa splača imeti komplet za samovarovanje in čelado).
Iz Krme pravtako vodi dobro uhojena pot do Kredarice. Najbolj obiskana je pot iz Rudnega polja na Pokluki, prek Vodnikovega doma na Velem polju do Planike in nato na vrh. Do Vodnikovega doma se da priti tudi iz Bohinja. Iz Stare fužine lahko izbereš pot iz Voj ali s planine Blato. Iz Bohinjske strani je najbolj znana pot od Koče pri slapu Savica prek Komarče in Doline sedmerih jezer mimo Staničevega doma in čez hribarice do Planike ( v dolino Sedmerih jezer se da priti tudi s planine Blato).

Bolj kot enodnevno priporočam dvodnevno turo (v poletnih mesecih prej telefonsko rezervirajte prenočišče v eni izmed koč). Če imate možnost štartate recimo v Vratih (kjer hitro naberete višino) in se spustite v Bohinj (rabite primerno taksi službo).

jereb
6. July 2009, 22:46
Teohafi, morda že prepozno, samo res po tej temi nisem brskal, zato dodajam sedaj.

Če greste prvič, vsekakor pojdite s karto in pazite na dobro obutev. Zrihtajte si čelado in samovarovalni komplet in "navodila za uporabo", ker na Triglavu je toliko ljudi, da je sproženih kamnov kot na fronti (sam dosedaj k sreči že trikrat le par centinov do večnosti).
Predlagam ti Vrata - Tominškova pot - prespiš na Staničevem domu. Drug dan zgodaj zgodaj na Kredarico, pomalicaš in hitro, da ujameš "vlak" za gor, na vrh. Potem na vrhu počivaš in uživaš ter se psihično pripraviš na spust proti Kredarici. (Kamorkoli greš je namreč gužva, zato pripravi psiho) S Kredarice pa čez pode in čez Prag v Vrata. No ko pa prideš na ravno, pa si noge namočiš pri Peričniku, pa enga hladnega stisneš.

teohafy
6. July 2009, 23:05
Ni še prepozno, še nabiramo kondicijo in čakamo na pravo vreme. Vsak nasvet dobrodošel...

rws
6. July 2009, 23:24
jereb, Staničev dom na Doliču je nesel plaz.:icon_sad:

Pinkfloyd
7. July 2009, 01:41
Mislim, da vidva ne govorita o isti koči. Kočo na Doliču je uničil plaz, Staničevemu domu pa, kar jaz vem, zaenkrat še nič ne fali ;)

rws
7. July 2009, 09:34
pardon!:icon_wink:

jereb
7. July 2009, 22:50
Rws, mislim Staničev dom, ki se nahaja pod Kredarico, na začetku Vrbanovih špic in je zaenkrat OK.
Ja se vsak kdaj pa kdaj zmoti.
Teohafy, ti pa še enkrat pravim, da si zrihtajte čelade pa samovarovalne komplete. Čeprav jih večina tega nima, se ti dosti ljudi čudi, kaj pa tega treba ...

Moji do sedaj najhujši sekundi v gorah:

Škrlatica, v prečkanju stene, z rokami in nogami si na klinih, pod mano pa lufta še pa še. No pa se zaradi nesporazuma zgodi, da nad mano ena planinka sproži za pol karjole kamna. K sreči le dva majhna fašem na ruzak, ker sem se nagonsko tako zalimal na steno, da bi me s špohtlom komaj dol dali. Tukaj tudi čelada ne pomaga, ker te lahko kamen tako zadane da si malo iz ravnotežja in fijuuuuuuuuuuu......top.
Ni luštno za videt. Verjemi.(Montaž mi bo ostal v posebnem spominu)
Triglav, en popolnoma opremljen prehiteva kolono planincev, ki se s smeri Doliča vzpenjamo va vrh. Sproži ene tri kamne. Tiho ko rit. Nič ne zakriči(bil je dobrih 50m nad mano). Oče, ki je bil na začetku naše kolone zakriči "kamen", prižvižga za pest velik kamen meni na ruzak, tik ob glavi. Sreča, kajti da bi ga fasal v obraz, tudi čelada ne bi dosti pomagala.

Pa še dve, ki sta zadeli:

S Kredarice se odpravimo na vrh. Takoj pri prvem klinu, ko se ravno začne malo plezarije dobi eden iz naše skupine kamen na ključnico. Zlom ključnice, glava OK.
Kamniško sedlo!!!! A je kaj klinov? Ne ni, pa je oče fasal na laket kamen, k steči zloma ni bilo, je bila pa podpludba, k da bi ga avto povozu. In to kamen velikosti pesti!

Pa še nekaj si zapomnite. Ko ste na vrhu, je pred vami še vsaj 2/3 poti! Alko in evforija naj nastopita po povratku na varna, ravna tla.

Teohafy, ne da te ali vas strašim, želim vam varno pot, lepe spomine tako da boste še večkrat zašli v visokogorje.

Brlogar
16. July 2009, 14:11
Hmmm ... jst grem jutr na Škrlatico iz Vrat (prvič).. Se prav, da bi blo pametno čelado nabavit? Na Triglav in druge gore hodim brez, čeprav je res že kdaj kakšen kamen tik mimo glave padal...

jereb
16. July 2009, 22:24
Čelado uporabljaj v primerih, ko pot prečka ali se vzpenja po steni ali strmih pobočjih, kjer je možnost, da ti kamen prileti. Več ko je ljudi na gori, več leti.

Glej da boš zgodaj štartal. Jaz osebno grem na Škrlatico le pčod pogojem, da je štart vsaj ob pol petih zjutraj iz Vrat. Nisem ljubitelj vročine in sonca.

Pa varen korak.

Brlogar
21. July 2009, 16:30
Čelado uporabljaj v primerih, ko pot prečka ali se vzpenja po steni ali strmih pobočjih, kjer je možnost, da ti kamen prileti. Več ko je ljudi na gori, več leti.

Glej da boš zgodaj štartal. Jaz osebno grem na Škrlatico le pčod pogojem, da je štart vsaj ob pol petih zjutraj iz Vrat. Nisem ljubitelj vročine in sonca.

Pa varen korak.

Iz Vrat na Triglav je bila zjutraj cela procesija, na poti na Škrlatico pa smo samo tri planince srečali :-)

..no pa gamsa in ruševca