PDA

View Full Version : (ne)etičnost pogonov



Brakir
4. March 2009, 10:29
Pozdravljeni!

Ker sem opazil da smo v temi o polavtomatskih risanicah zabredli v povsem drugo sfero sem odprl tu novo temo, upam da ne ponavljam kake teme.... torej tu bi se lahko odvijala diskusija o pogonih, vendar zgolj z etičnega vidika...

-so res nuja, in če so v kakšnih pogojih, oz loviščih?

-jih res prirejamo samo za krvavo zabavo in kot del tradicije?

-bi se jih dalo nadomestiti s pravilnim individualnim lovom?

Sam sem mnenja da je lep način druženja lovcev, pa vendar me včasih malenkost zaskeli ko pomislim v prid divjadi...predvsem pri pogonih na prašiče....

Admin, če sem podvojil ali po tvojem mnenju odprl nepotrebno temo jo prosim izbriši.

LZ Brakir

Hubertus
4. March 2009, 11:06
Aha, se že šušlja!

Adijo lovska kinologija!

Brakir
4. March 2009, 11:54
Hehehe sveti mož, daleč od tega! Nisem odprl te teme zaradi želje po ukinitvi psov iz lovske rabe, samo me pač zanimajo stališča! drugače sem tudi sam mnenja da je ni lepše pesmi kot je pesem goniča ki ti na brakadi prižene dolgouhca ali pa zvitorepko pred cev! :icon_wink:

ZR7
4. March 2009, 13:01
Aha, se že šušlja!

Adijo lovska kinologija!

Žal je v tej tvoji izjavi dovolj resnice.:icon_cry:
In če bodo pogoni obstajali še naprej samo za potešitev strasti lovcev, ki jih sicer ne vidiš v lovišču, na jesen pa se oboroženi s prisrčnicami postavijo na štant (v pogon pač ne) in s krvavimi očmi gledajo kje bo kolikor toliko sam priletel večji kos podoben prašiču, da bo ustrelil tako željenega merjasca, se bo ta resnica prehitro udejanila.
In teh, Hubertus, tvoji in moji psi ne brigajo prav nič.

Pogoni so nekaj, česar lovci ne moremo pozabiti. Biti pa morajo dobro pripravljeni in še bolje izvedeni. Disciplina pri samem pogonu kot tudi pri oddanem strelu je nujna. Za "dobro" streljane divjadi, psov in gonjačev kot tudi za dobro realizacije planov.
Večkratno brezglavo in površno zaganjanje na vedno iste terene ne daje željenih rezultatov, temveč le škodi še drugi divjadi.

Za dober pogon pa so dobri goniči nujnost.
Zame je dobro izveden pogon etičen, slabo izveden pa neetičen. In če je potrebo po pogonih iskati s krvosledci ali pa se še to opusti, to nikakor ni dober pogon.

Brakir
4. March 2009, 13:56
No pa se je razprava začela odvijati v želeno smer....
se nekako strinjam s kolegom ZR7. Prav tako dajem prav tebi Hubertus, in res se mi obrača želodec ko vidiš na brakadi kako lovec upleni zajca pred brakom, ko pa dolgouhec več ali manj obleži v ognju, in po njegovi sledi pride gonič, malo povoha plen, ta isti lovec ga pa že podi stran in je zanj cilj dosežen ko je položil zajca na dlako, pes pa nepotrebna napota na "štantu", čeprav se vrne takoj v pogon! ja mačehovski smo do vodnikov in pa naših najzvestejših pomagačev na lovu! tudi to je del pogonov in mislim da ni nič narobe če spregovorimo še kako v to smer!
Da pa je večina lovcev na pogonih res "jesenskih jagrov", ko se oglasi lovski rog se šele spomnijo da so plačali nek znesek ki se imenuje članarina v LD in s tem da so člani lovske organizacije, je pa mislim da več ali manj stalnica po vseh družinah! na individualnih lovih se jih ne vidi ali pa le ko imajo pravico do uplenitve srnjaka! na slabših, težjih terenih, predvsem tam kjer je manjša možnost za uspeh pa je slaba udeležba tudi teh, in lovijo res "zagrizeni" jagri, ki jim ni vseeno ali se plan izpolni ali ne! no pa roko na srce, poznamo tudi druge načine kako do izpolnjenega plana, naprimer tako da bi individualno dovolili loviti VSO divjad tudi novim članom ampak kam bi pa prišli če bi "zelenec" prvo leto uplenil trofejnega gamsa ali pa bog ne daj jelena?!?!?! ja groza oh in sploh, ampak pustimo to za to temo ki sem jo navrgel obstaja že drug topic!


torej če potegnem črto, generalno gledano ne kritiziram pogonov, želim le da razmišljamo v to smer kako ohraniti ta način lova, vendar tako da bo z vidika lovske etike čim manj sporen!

Veper
4. March 2009, 14:40
Kaj so skupni lovi in kako se jih izvaja je jasno zapisano in tudi narisano.Vse drugo je kršitev in se mora tako tudi tretirati. No in potem pride tisti "vendar" ki pomeni da se na veliko divjad razen na divjega prašiča vrši samo tihi pritisk in to brez psov pa smo tam. V veliko lovišč imajo pse pa nimajo zajca in tudi lisice se na pogonih bolj redko vidijo in tako se seveda jaga z psi kar pomeni kršitev takoj ko pade strel po visoki divjadi. In kaj sedaj??

90% pogonov (razen na prašiče) je neuspešnih iz preprostega razloga in to je prilagajanje divjadi na kruto življenje.Skratka divjad nedisciplino lovcev med postavljanjem kaznuje z umikom iz obroča še preden se je ta sklenil, isto naredi ko zazna večje število avtomobilov ki se vozi v koloni in ustavi na enem mestu. Divjad je vedno korak pred človekom in prav je tako. No drži pa tudi ,da v nekaterih družinah pogone izvajajo korektno in uspešno pa čeprav z psi seveda pa je za to potrebna visoka lovska kultura in znanje oceniti kdaj prst položiti na sprožilec in kdaj pač ne. Velikokrat sem doživel,da sem po jutranjem pogonu šel zvečer na kraj kjer se je pogon vršil in na čakanje uplenil divjad ki se je pogonu bodisi spretno izognila ,ali pa se vrnila v svoj teritorij še isti dan. In to mi je všeč,saj dokazuje da nedeljski jagri ne naredijo veliko škode na pogonih iz preprostega razloga niso namreč zmožni kvalitetno izpeljati pogna in tako zagotoviti uspeh.Divji prašiči pa so pač zgodba zase in tu bo potrebno pristopiti k zadevi še bolj profesionalno predvsem kar se tiče obveznega preverjanja strelov neglede na izjave strelcev o popolnoma zgrešenem strelu.Če je puška počila in divjad ni padla v ognju je potrebno vsak strel preveriti in pika.

detel
4. March 2009, 17:29
Menim, da pogoni niso škodljivi za divjad, le "trajbat" nebi smeli prepogosto v istem revirju. Izjema so kraji kjer je gostota prascev mnogo prevelika. Mnogi imamo pse ravno zaradi pogonov. Hubertus ima prav, če ne bo pogonov bodo izginile tudi določene pasme. Možno, da bodo ponekod ali so že pogoni prepovedani iz različnih razlogov ( gojitev, nesreče v prometu, raziskave, itd), da bi jih povsod prepovedali, vsaj za enkrat ne verjamem.

Jagermaister
4. March 2009, 17:57
Moram reči, da sem bil 15 let lovovodja in so šli praktično vsi pogoni prek mojega vodstva in skoraj vedno sem šel z enim ali dvema psoma v pogon.
Toda odkar so mi obstrelili psa, sem se začel spraševati, če je vredno tega, da ti nek prenapetež uniči nekaj let truda z lovskim pomočnikom. Za kanonfuter ga pač ne mislim imeti, pa četudi je to konec kinologije.
Preslediš prašiče, postaviš lovce na štante, potem greš v pogon, nazadnje pa še čakaš na psa, ko si že vsi nazdravljajo in se hvalijo, kako je kdo položil prašiča na ščetine. Pa še nisem doživel, da bi se kdo potem zahvalil.

dolgin
4. March 2009, 18:49
Pa še nisem doživel, da bi se kdo potem zahvalil.
Standard! ŠIn če ti pes zžene divjad je super in dober,če pa pač ni njegov dan,pa je zanič! Take komentarje poslušaš skoraj po vsakem lovu! Sam mene se to ne dotakne,ker vem da je to lahko izjavil le nekdo,ki ni nikoli imel psa in ki je jager le takrat ko je "treba" prtisnt na petelina!

lp

detel
4. March 2009, 20:17
Tudi, če boš moral čakati pse, ne misli si, da ti bo kdo delal družbo.

Krpan
4. March 2009, 21:01
A hočete slišati še mojo pridigo.......

Dragi bratje in sestre. Skupni lovi v nedeljo so skrajno škodljivi za duševni in telesni blagor, saj jagri, ki so se spečali z samim hudičem, zaradi lova zamudijo sveto božjo službo, poleg tega pa odrekajo potrebno pozornost svoji ženi, ki z vso skrbnostjo pripravi nedeljsko kosilo, ki pa ga ti hudičevci po pravilu vedno zamudijo......:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_ lol::icon_lol::icon_lol:

Zdaj pa še malo resno......

Spet se vračamo k etični utemeljitvi dejanj, ki jih izvajamo in k samem bistvu sodobenga lova.
Za začetek ena misel katero že več dni razdelujem.....
Zakaj ljudje (s tem mislim predvsem moške) uživamo ob gledanju filmov, kjer kri teče v potokih in kjer se kotalijo glave kot za stavo. Pri tem nimamo nobene slabe vesti. Zakaj bi morali imeti slabo vest če se udeležimo takšnega ali drugačnega lova......

ZR7
5. March 2009, 08:06
Jagermaister, zadel si žebljico na glavico in točno povzel tudi moje misli.
Čeprav se še vedno s psom zaganjam v pogone in me je mnogokrat strah zanjo. Večinoma ravno zaradi nekaj enih in istih dobrih starih jagrov.:icon_evil:


...
Za začetek ena misel katero že več dni razdelujem.....
Zakaj ljudje (s tem mislim predvsem moške) uživamo ob gledanju filmov, kjer kri teče v potokih in kjer se kotalijo glave kot za stavo. Pri tem nimamo nobene slabe vesti. Zakaj bi morali imeti slabo vest če se udeležimo takšnega ali drugačnega lova......

Krpan, nekaj petkov razvoja smo pa le oddaljeni od živali. Vsaj toliko, da smo uspeli ta svet zmaličiti do neprepoznavnosti. In ta razum, ki nas je pripeljal tako daleč lahko uporabimo tudi koristno.
V vpregi z vestjo lahko in moramo razum uporabiti tudi za to da zatremo naše nagone, ki smo jih od kosmatih prednikov nedvomno podedovali.
Nikoli nisem zanikal svojega lovskega nagona. Brez da bi ga izživel na način kot ga lahko kot lovec si ne predstavljam več polnega življenja.
A vendar ljudje posedujemo tudi razum in vest, kar nam navsezadnje preverijo zdravniki ob prošnji za orožje.
In ta razum in vest moramo uporabljati pri izvajanju naše dejavnosti. Sicer smo na tistem nivoju, preden smo še povsem kosmati po Ježkovo padli z drevesa na glavo.
Torej pri gledanju takih filmov po mojem mnenju zadoščamo našim skritim nagonom, česar pa si v realnem življenju in pri našem poslanstvu ne smemo privoščiti.

Če naj odgovorim na tvoje vprašanje med vrsticami. Da, mislim, da človek v svojem bistvu ni dober. Nasprotno. Če bi bil, ne bi počel kar počne. Poglej samo našo krvavo zgodovino.

Da se povrnem na pogone. Brezvestno in lahkomiselno izvajanje pogonov je potešitev zgoraj omenjenih strasti, kjer smo zelo blizu plenilskim pohodom roparskih krdel. To potrjujejo nekontrolirani streli s pohlepom po plenu (merjaščevi čekani) in udeležba večine samo takrat ko je možnost plena visoka. In seveda to žal potrjujejo tudi nekatere nesreče, še več pa neštete situacije, ki se k sreči niso tragično končale.


Tako, to je bil "filozofski" odgovor na isto "filozofsko" vprašanje.
Seveda sedaj pričakujem zanimiv plaz replik.:icon_twisted:

Breza
5. March 2009, 09:34
ZR7 komplimenti! http://yelims5.free.fr/TopOuNul/Super13.gif

Sraka
5. March 2009, 09:55
Največja napaka narave v njenem ustvarjanju je človek!!!!!

Hubertus
5. March 2009, 10:26
Največja napaka narave v njenem ustvarjanju je človek!!!!!
To bomo še vidli..... lahko, da smo samo slepa ulica v evoluciji.

Smešno se mi zdi ko nekateri naravo nagovarjajo v drugi ali celo tretji osebi, tipo: naravo bo poskrbela..., v naravi je tako in tako....., posegamo v naravo....itd. Tako težko jim je razumeti, da smo tudi ljudje ena od živali.

detel
5. March 2009, 10:46
Seveda .

Hubertus
5. March 2009, 11:08
Ne, da želim propagirati drugačno ureditev lova ali kaj podobnega. Kar bom v nadaljevanju napisal naj bo zgolj v razmislek.

Na Sardiniji lahko lovijo divje prašiče izklučno samo ob nedeljah v mesecu novembru, decembru in januarju. Nočnega lova ni, lova s prež ni, individualnega lova ob petkih in svetkih ni!
Kaj to pomeni? Glede na to, da lovijo izključno za meso (ortodontika jih namreč ne zanima) se hudičevo potrudijo, da so pogoni dobro izvedeni, da imajo uporabne pse in da vsak opravi svoje delo tako, kot je treba, naj si bo na štantu ali v pogonu. Ker so zaradi težavnega terena psi ključnega pomena za uspeh na pogonih, je tudi odnos do kinologov in njihovih psov občutno drugačen.

V severnem delu Italije v državnih loviščih lovijo prašiče s psi, ki morajo opraviti preizkušnjo iz katere je razvidno, da ne gonijo ostalih parklarjev. Psi ne gonijo vsepovprek kar leze in gre, ampak jih na povodcih privedejo na sled divjih prašičev, ki jih predhodno dvignejo. V bistvu jih položijo na sled, da ne preganjajo ostale divjadi.

Big Foot
5. March 2009, 12:36
...ortodontika jih namreč ne zanima...

Bingo!
Če nebi imel merjasec čekanov, jelen in ostala kompanija rogov bi tudi pri nas odpadli razni "zbiratelji stenskih okraskov"... tako bi bila tudi etičnost jage v pogonu na veliko višjem nivoju. Tako pa "joj merjasec gre" pa užgi po njemu magari v vamp ali kamorkoli že - žal.

wolf1
5. March 2009, 12:54
Dobro!

ČE ZDAJ POTEGNEM ČRTO POD DOGAJANJEM NA FORUMU ZADNJIH 10 DNI, SMO PROTI POL AVTOMATOM, PROTI POGONOM PROTI TROFEJIZMU.

TOREJ ČE NI POGONOV NI POLAVTOMATOV, POLAVTOMAT RABIŠ SAMO ZA POGON AL KAKO. ČE HOČEŠ TROFEJO NE RABIŠ NE POGONA NE POL AVTOMATA, POL AVTOMAT RABIŠ ZA NE TROFEJO, TOREJ....
:icon_confused::icon_confused::icon_confused::icon _confused::icon_confused::icon_confused::icon_conf used:

ZR7
5. March 2009, 14:55
No, zdaj se je pa Wolfu utrgalo, da tu tuli:icon_confused:

Wolfy, slabo si potegnil črto. Večina očitkov je proti nepravilno izvedenim pogonom in streljaštvu. Proti polavtomatom pa le če so zlorabljeni.
Proti trofejizmu pa na vsak način. Vsaj jaz.

Bo zdaj šlo? Mislim, pritisk, živci pa tako naprej?:icon_wink::icon_lol:

luka
5. March 2009, 15:20
Ne vem no, individualni jag na fazana?:icon_confused::icon_confused:. Jih bi blo več NE v lovišču. Pes potreben ko hudič. Skratka pogoni so in bodo, drugač bomo zlo težko lovili fazana. Tu pa gre res za nutricistiko, ker kar vstreliš moraš kupit in po možnosti pojest, Johnny se po mojem še zej baše s temi kurami. In še nekaj brez skupnih pogonov bi bil totalen dolgčas, ker ne bi meli razloga za tako vsakdanjo fovšijo in prepire. Disciplina v pogonu pa je...
Ko grejo jagri po polju in je sredi polja en majhna oazica še neposekanega grma, se bo okol tistega grma nagnetu cel pogon s flankami vred pa še malo onih s stojišča bo prišlo za ziher varianto. avtomat niti ni potreben, ker ne moreš tolko hitro pritiskat na petelina ko se začne kanonada. Res impresivno.:icon_twisted: Trofeja: en dobi levo krilo, drugi desno, en trup, en bedrca, glavni pa rep, da si ga lahko zatakne za klobuk.

A se šalite? pogoni so zakon:icon_wink::icon_confused:

LZ L

Brakir
5. March 2009, 19:16
No pa sem očitno pljunil na karbid ko sem odprl to temo...no ja pa saj menda ni tako napačno če nas malo prisilim oz. vzpodbudim v premislek! :icon_wink:

Hubertus
5. March 2009, 20:12
No pa sem očitno pljunil na karbid ko sem odprl to temo...no ja pa saj menda ni tako napačno če nas malo prisilim oz. vzpodbudim v premislek! :icon_wink:
Ma sam poglejte ga kolko je kontent ta naš Brakir, da mu je uspelo zbrskat eno pametno....:icon_lol::icon_biggrin:

main757
5. March 2009, 20:59
Luka, pri nas je zelo podobno, če nebi imeli skupnih pogonov se jagri sploh ne bi poznali med sabo. Videli bi se samo na občnem zboru ali pa na kakšni delovni akciji. Vse skupaj izgleda kot, da so nekateri falili forum.

luka
6. March 2009, 07:38
NPr. Brakir:icon_confused::icon_wink::icon_twisted:. Ma ne sej specifika, mi smo pač zadovoljni z zajčki in fazančki eni pa morjo jagat še pujse pa ostalo parkljasto divjad v pogonu, pol so pa problemi.

LZ L

jvpv
1. September 2009, 15:02
Janez L. je zapisal v temi srnjad:
Lov srnjadi, kakor tudi druge divjadi, na skupnih lovih, bi moral biti prepovedan!!!

Lovski zdravo
Janez L
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Nisem hotel smetit v temi srnjad pa zato sprašujem tukaj (tudi ostale):

Ali se udeležujete skupnih lovov??

Noma
1. September 2009, 15:15
ja!!!

če si za ukinitev oz. prepoved skupnih pogonov - zamenjaj hobi in pojdi med ribiče...

jvpv
1. September 2009, 15:29
ja!!!

če si za ukinitev oz. prepoved skupnih pogonov - zamenjaj hobi in pojdi med ribiče...

Jaz ne, drugi:icon_exclaim:

RAUBŠIC
1. September 2009, 16:16
Janez L. je zapisal v temi srnjad:
Lov srnjadi, kakor tudi druge divjadi, na skupnih lovih, bi moral biti prepovedan!!!

Lovski zdravo
Janez L
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Nisem hotel smetit v temi srnjad pa zato sprašujem tukaj (tudi ostale):

Ali se udeležujete skupnih lovov??-

Večina skupnih lovov je pri nas obveznih. Takšne ideje, da ne bi smeli loviti divjadi na skupnih lovih so utopične in ne segajo priko plank lovišča takšnega predloga. Samo vprašanje: Kako bodo LD, ki imajo probleme z divjimi prašiči izvajali lov? Kaj pa lov na fazane, zajce..?
Po mojem mnenju je smisel skupnih lovov poleg "streljanja" tudi druženje. Egoizem v LD ni zaželjen, v tem primeru pa gre za to. Kolegi, kje pa je lovsko tovarištvo in tisti, ki se v svoji LD ne razumete med seboj in je vam druženje s solovci odveč, tega ne nosite na forum. :icon_twisted: Takšne probleme razčistite v svoji LD in v svoji LD naredite kakor hočete. Meni je vseeno, kako si organizirate LD. :icon_wink:

trma
1. September 2009, 16:51
Janez L. je zapisal v temi srnjad:
Lov srnjadi, kakor tudi druge divjadi, na skupnih lovih, bi moral biti prepovedan!!!

Lovski zdravo
Janez L
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Nisem hotel smetit v temi srnjad pa zato sprašujem tukaj (tudi ostale):

Ali se udeležujete skupnih lovov??

Tudi sam nisem pristaš prepovedi skupnih lovov. Vem pa, da družine katere mejijo s nami (Italija) pa tudi malo globje imajo prepoved skupinskih lovov! Celo v celotni Furlaniji je dovoljen lov na čakanje samo v dolečenih dnevih. Mislim, da je to ponedeljek, četrtek, petek, če se motim naj me kdo popravi od primorcev.

lp

vest
1. September 2009, 16:59
-

Večina skupnih lovov je pri nas obveznih. ............ :icon_wink:


Kljub vsemu sem še vedno zagovornik le tega:

-da skupni lovi so, saj je to dolgoletna tradicija, ki nudi prekrasne lovske užitke, nasploh pri druženju.

-se pa ne strinjam, da so skupni lovi obvezni; in ,da te v primeru neudeležbe LD strogo sankcionira, (tudi materialno).

Rezultat te obveznosti tega je ta; da na obvezne love hodijo tudi tisti, ki jim za ta lov ni mar. S tem pa se pokažejo posledice nediscipline in na koncu tudi neuspeh skupnega lova, ki se pojavlja iz vikenda v vikend, tako, da na koncu še sam zapadem med tiste, ki sem jih omenil na začetku tega odstavka.

Tako je pri nas, kako se imate drugje ne vem, kjer sem pa zadnja leta hodil po skupnih lovih pa kaj dosti drugače ni.

Moje mnenje:

Skupni lovi naj vsekakor bodo. Kdor se jih z veseljem udeležuje je zaželjen. So pa med nami tudi taki, da na skupni lov pridejo samo takrat, ko je plan odstrela; recimo; 5-9 letnih jelenov še nerealiziran in srčno upajo, da mu ga boš prignal pred cev. Ko pa pride na vrsto odstrel mulaste divjadi, teh stricev ne vidiš več ne na skupnem lovu pa tudi nasploh ne v lovišču. Od takrat naprej pozabijo na vse druženje in lepote skupnih lovov, katerih (obveznih) so pred tem tako vneto zagovarjali.

Pač taki smo ljudje in lovci tudi sodimo mednje.

Lp

ostrostrelec.pero
1. September 2009, 17:00
Samo eno vprašanje bi imel? KAJ PA POTEM RABIMO NAŠE NAJZVESTEJŠE PRIJATELJE. Ni skupinskih lovov ni kužkov. A imam prav.

JANEZ L
1. September 2009, 17:39
Lp!

No mogoče sem res malo pretiraval v "furiji", a vseeno srnjad bi resnično prepovedal loviti na skupnih lovih. Prevečkrat sem bil že priča napakam, tudi iz strani strokovnjakov, ki so se dogajale pri lovu srnjadi na skupnih lovih. Tam jo je najtežje oceniti in se pravilno odločiti. Če že tako goreče zagovarjamo pravilen odstrel srn, bodimo saj toliko pošteni in si priznajmo, da je to tu nemogoče. Pa tudi lov srnjadi s psi ni dovoljen, kakor ne jelenjadi, muflonov, damjekov in gamsov. Ne skrivajmo se in ne napadajmo takoj, ker vsi dobro vemo, da je kak kužek pa vseeno "fajn" v "tribu".

Seveda zajca, fazana... normalno, da lovimo na skupnih lovih, a se vseeno lahko vprašamo o etičnosti tega. Ne mešajmo zopet etike in tradicije. Tako radi se poveličujemo in sami sebe kujemo v zvezde, a položimo roko na srce in se vprašajmo koliko male divjadi žalostno pogine, v mukah, po skupnem lovu. To se zgodi tudi najboljšim strelcem.

Nisem apriorij proti skupnim lovom, le vodeni morajo biti kot se temu pritiče in tudi zavest in vest lovcev prisotnih na takem lovu mora biti na visoki stopnji. Pa seveda samokontrola, brzdanje in zmožnost hitre presoje...

So argumenti za in so argumenti proti skupnim lovom.

Za predvsem druženje in ohranjanje Tovariških odnosov, lovski psi, ki bi tako hipoma postali neuporabni, akj drugega pa že en najdem.

Proti pa predvsem vprašanje etičnosti, prav te etičnosti, ki jo tako radi poudarjamo.


Aha pa še vprašanje!?? Ali kje opravljate preizkus sposobnosti streljanja, bolje zadevanja, na skupnih lovih, preden se le ti pričnejo???

Lovski zdravo
Janez L

ostrostrelec.pero
1. September 2009, 17:48
Janez, oprosti ampak ko prideva skupaj te ne bom več klical Janez, ampak KURJAČ. Si pa res en Kurjač.

JANEZ L
1. September 2009, 17:57
Lp!

Ali mogoče zaradi tega, ker imam vest in si upam priznati to, kar si drugi ne. Je mogoče pri vas kaj drugače?

Naj še nekaj priznam. Sam se skupnih lovov če je le možno udeležim, vedno grem v pogon in nikoli ne dvignem puške, ker vem, da nisem sposoben smrtno zadeti tekočo divjad. Si upa to priznati še kdo??? Ali vsi zadanete???

Lovski zdravo
Janez L

jvpv
1. September 2009, 21:43
Preizkus streljanja se opravi pred začetkom sezone: tarča srnjak -april in glinasti golobi - oktober. Res se že nekaj časa odpravljamo na strelišče z bežečim merjascem (kar osebno menim, da nebi nikomor škodilo).

Morem rečt da smo nadaljevali zanimivo debato :icon_wink:

luka
2. September 2009, 08:17
Pri nas mamo konec septembra obvezno streljanje na glinaste, podobno kot pomladanska pristrelitev. Stvar je sicer mišljena, če ne narediš te ni na lovu, ampak se malo izjalovi in naredijo vsi ki pridejo. Res se pol starejši jagri, ki ponavadi ne naredijo tega prostovoljno odpovejo streljanju ali pa streljajo res one "privezane".
Srnjadi se pri nas ni nikoli lovilo na skupnih lovih izjemoma si lahko ustrelil srnjad, ki je bila slučajno zajeta v pogonu in je imela vidne znake poškodb, npr. kako zlomljeno nogo ali kaj podobnega. Sam sem enkrat tako ustrelil srno, ki ji je nekdo na individualnem lovu odstrelil nogo in je komaj hodila. To se mi ne zdi sporno, saj gre za sanitarni odstrel, povsem nekaj drugega pa je to kar so napisali pred mano, da se strelja zdravo srnjad zato, da se naredi plan. Ni pogojev, da se to uvede in se teh lovov ne bi udeleževal tudi če bi bili obvezni, tako kot so pri nas obvezni lovi na lisice. Obvezni lovi so res včasih zabluženi ravno zaradi tega, ker pridejo vsi, ki jim je do take jage kot do lanskega snega in uspeh je zvonenje mobitelov na stojiščih in "tihi" dialogi med jagri, ki jim dol visi za gonjače, ki po robidah trgajo hlače in krvavi pot potijo. Da bi jim najrajši človek stisno kaki kazenski trap šus bandi nevzgojeni.:icon_evil:. Janez kar se tebe tiče pa vem, da si sposoben smrtno zadet letečo divjad tudi takrat, ko jo cela vrsta sfali:icon_lol::icon_twisted: in ne bodi no tako skromen.

LZ L

detel
2. September 2009, 09:34
Sem proti glasnim pogonom s psi na srnjad. Imamo različne slabe izkušnje prejšnjih let (ocena, ranjavanje). Drugo je tihi potisk, ko pride divjad počasi, se ustavlja in posluša.....

Janez, fazane pa ja ne bomo lovili s prež :icon_lol::icon_biggrin:.

JANEZ L
2. September 2009, 09:48
Lp!

Luka tisto je leteča divjad in tukaj sem res malenkost boljši, kot pri strelu na tekočo divjad in še enkrat se ti tukaj zahvalim, da si me povabil! HVALA!!!

Tukaj sem mislil predvsem na divje prašiče, srnjad, jelenjad, kar je običajna divjad v pogonih naše ld. Tukaj se pa strela vzdržim, ker sem rajši brez plena, kot pa da bi divjad trpela muke, zaradi strela brezvestnega lovca. Ne rečem če se ustavi ali pride v lahnem drncu, kaj pa ko poka po prašičih, ki tečejo kot "dar božji"? Ali pa ko pritečeta košuta in tele in je tele premajhna tarča, ter pade košuta? Je to lovsko? Vem da nimam prav nobene pravice deliti "pamet", a imam pravico zapisati svoje mnenje, ki je le moje in s tem nič ne "kurim". Takšna dejanja zame osebno, nimajo nič zveze z lovsko etiko.

Kot je spoštovani lovski Tovariš Detel v temi srnjad zapisal:

"Pri skupnih lovih na srnjad moramo biti previdni predvsem pa pametni, ker lahko prihaja do zastrelitev divjadi, še posebno pri pogonih z visokonogimi goniči. Na srnjad naj bi se izvajalo potisk brez psov ali le s kakim ptičarjem, terierjem ali jazbečarjem in vedno počakati, da se kos ustavi, kar omogoča ocenitev in drugo.... Če je le mogoče naj se plan izvrši s čakanjem in zalazom."

Vesel sem, da so še takšni Lovci, ki so garant, da Lovska etika ne umre...

Veste tako radi se kitimo s to etiko, ki jo mešamo s tradicijo in se ne zavedamo, da pogosto etika nima nič s tradicijo in tradicija nič z etiko...

V bistvu se pa tradicija in etika tudi spreminjata in kar je bilo nekoč tradicionalno je sedaj skregano z zakonom in za nekja kar je bilo nekoč etično bi sedaj šel v zapor...

Lovski zdravo
Janez L

Bunny
2. September 2009, 14:29
Poglej Janez L, super lepo in prav ampak vest nima s tem nič. Nekaterim pravi tako nekaterim drugače!! a mogoče streljamo zato da obstrelimo? mogoče zato da zgrešimo? Jaz ko streljam streljam zato da pade, sedaj mi pa povej če si vedno 100% da boš zadel tudi s preže oz. na zalaz? Tudi jaz sem mislil da, ko stoji oz se pase, ... ne morem zgrešit, pa me je narava že prepričala v nasprotno!!! Če te še ni te pa še bo.

Kaj pa naši štirinožni prijatelji, naj ga z motiko po glavi?!!!!!! Pa spet prebiram, da so dolgonogi in oni GONIČI nevem kak baubau, pa da bi s ptičarji, jazbečarji, jagali srnjad, češ da so krajši itd. MOJE mnenje je da je PTIČAR=PTIČAR, JAZBEČAR=JAZBEČAR, GONIČ=GONIČ in ne da prtičar "fermira" prasca v robidi, pa srnjad na "ložu"!!! Če je ptičar naj preganja "kokoši" po polju in nima kaj v gmajni delat razen če ne preganja "kokoši" u gmajni!!! Enako velja za jazbečarje in druge. Pes naj dela to za kar je namenjen in AMEN!! To je moje mnenje!!!

JANEZ L
2. September 2009, 14:50
Lp!

Vidiš tako pa je če nekdo ne prebere posta...

Pišem le zase, da se jaz, izključno jaz strela vzdržim na tekočo divjad, vzdržim se ga pa zato, ker sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo. Za druge, ki vedno streljate na "ziher" ne morem pisati... Le tako po skupnem lovu prisluhnem in slišil: "Ja probat je pa treba!" "Užgeš če je je, če pa ne pa ne!" "Važn, da je kri, ga bomo že dobil!" "M žilca ne da, da neb užgau!" in še kakšna lepa, klena cvetka bi se našla...vidiš tukaj se pa zamislim zakaj se strelja. Ali zaradi samega streljanja, ali zaradi tega, da bi kaj uplenili? Take "cvetke" me tudi ne prepričajo, da ti lovci streljajo vsaj v prepičanju, da bodejo kaj zadeli.

O Narava me je že nič kolikokrat prepričala v to, da je okoli divjadi veliko več prostora, pa saj sem javno zapisal, da sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo, kaj šele divjad. Zato tudi redkokdaj dvignem puško in to vedno, ko je v primežu...

Lovski zdravo
Janez L

slauc123
2. September 2009, 15:45
Lp!

Vidiš tako pa je če nekdo ne prebere posta...

Pišem le zase, da se jaz, izključno jaz strela vzdržim na tekočo divjad, vzdržim se ga pa zato, ker sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo. Za druge, ki vedno streljate na "ziher" ne morem pisati... Le tako po skupnem lovu prisluhnem in slišil: "Ja probat je pa treba!" "Užgeš če je je, če pa ne pa ne!" "Važn, da je kri, ga bomo že dobil!" "M žilca ne da, da neb užgau!" in še kakšna lepa, klena cvetka bi se našla...vidiš tukaj se pa zamislim zakaj se strelja. Ali zaradi samega streljanja, ali zaradi tega, da bi kaj uplenili? Take "cvetke" me tudi ne prepričajo, da ti lovci streljajo vsaj v prepičanju, da bodejo kaj zadeli.

O Narava me je že nič kolikokrat prepričala v to, da je okoli divjadi veliko več prostora, pa saj sem javno zapisal, da sem slab strelec, ki komaj kdaj zadene tarčo, kaj šele divjad. Zato tudi redkokdaj dvignem puško in to vedno, ko je v primežu...

Lovski zdravo
Janez L

Janez...zdej pa mal pretiravaš.....kaj se hvališ, da nč ne zadeneš...na slikah, ki jih objavljaš je drugače videt....da si kr šic....
Da ne bo pomote...nč slabga ne mislim, tut jst sem pristaš "ziher" šusa !
Kri, ki jo "včasih" jagri najdemo na nastrelu je lahko zelo velikokrat nerešljiva uganka...
Lovski pozdrav !

jereb
2. September 2009, 21:52
Janez je kar dobro dregnil. Tako kot on in drugi, bom tudi sam podal le moje mnenje, ki se ga držim.
Skupinski lovi so izjemno lepo doživetje, pod pogojem, da so dobro organizirani. Žal pa lovovodja ob še tako dobro zastavljenem lovu ne more dobro izpeljati lova, če lovci ne premorejo treznega razmisleka.
Sam skoraj vedno poganjam. Na divjad oddam strel ko se ustavi, ko jo ocenim, ko ocenim tudi zanesljivost strela. Ob tem si mislim, da če bi vsak tako naredil, bi lahko streljali vso divjad. Žal pa se dogajajo lovi, ki ne zdržijo ne etike ne tradicije! Dobro vemo kaj pomeni brakada, kaj pogon in kaj pritisk. In jasno nam je, katero divjad se na katerem lovu lahko lovi. Če pa nam ni, ne vem čemu rabimo lovski izpit. Prevečkrat nam pehanje za izvršitvijo plana zatemni oči, strelja se vsepoprek, lovi so vsak teden, morda celo večkrat tedensko. No pol so za vznemirjanje divjadi pa motoristi pa pohodniki krivi.

Za številčnost divjih prašičev pa ni rešitev le skupni lov, tako da tudi tukaj je potrebno ukrepati na več straneh.

JANEZ L
3. September 2009, 09:25
Lp!

Vem, da pretiravam in to zelo, samo s tem ko sem dregnil v to temo, kakor tudi v temi srnjad sem hotel le vsem nam dobro. Dobro v tem smislu, da vklopimo "možgančke" in začnemo razmišljati...
Kakor je Slauc zapisal "ziher šus", da to naj nam bo vodilo in merilo, od posameznika in njegovih strelskih sposobnosti pa je odvisno, kaj je "ziher šus", no vsaj da mislimo da bo. Tudi Bunny je lepo zapisal, tisto "ne morem zgrešiti" in ne nazadnje Jereb, ki je lepo zapisal kakšne vrste skupnih lovov poznamo, da se sme loviti na njih različne vrste divjadi in ne povsod vse. Seveda organizacija in predvsem zavest udeležencev je poglavitni faktor uspeha, vzdušja in lepih spominov na tak lov...
Vesel sem pa tudi, da znamo v debati ohraniti mirno kri, vsaj večina, in prisluhniti drugačnim mnenjem...

Lovski zdravo
Janez L

torro
3. September 2009, 13:14
Le tako po skupnem lovu prisluhnem in slišil: "Ja probat je pa treba!" "Užgeš če je je, če pa ne pa ne!" "Važn, da je kri, ga bomo že dobil!" "M žilca ne da, da neb užgau!" in še kakšna lepa, klena cvetka bi se našla...

Lepo ste podebateral na temo skupnih lovov :argue:.
Samo jaz zgornjih izjav ne bi pripisal skupnim lovom.
Take izjave pripadajo bumbarjem :BangHead:, ki jih izrekajo po vsakem, tudi individualnem lovu.
In zato večina takim bumbarjem pravi::director: streljač, mesar, pobijalec, morilec,...
O tem a imajo prav pa ne bi sodil. Se pa največkrat vidi v hladilnici :icon_redface:.

jereb
3. September 2009, 20:13
Torropravi "Se pa največkrat vidi v hladilnici"

Še večkrat se to vidi šele takrat ko gobe nabiraš:icon_sad:

Bunny
3. September 2009, 20:25
Saj se tako MORA debatirat al ne? Super debata in rad berem poste, je pa nekaj res. Če na pogonih ni pravih ljudi se njihov namen oz. izvedba izjalovi!! In postanejo.... Pogini!!! Tega pa si vsak normalen lovec ne želi. Lepo je poslušat prepevanje naših štirinižnih prijateljev, še lepše je ko ves prepoten nekje sredi rebra, v robidi, v skalovju slišiš kako na stojiščih odmevajo "topovi" in če je na koncu še uspeh, je doživetje lova in druženja z naravo še toliko lepša. Vsakemu lovcu pa ne bi smelo biti vseeno če kdo zastreli in vsakdo bi moral priskočiti na pomoč, jaz priskočim!!! Velikokrat pa se zgodi, da nesrečnež ostane z obstreljeno divjadjo v gozdu sam!!!! Saj veste: Nedeljska juhica se ob 12.15 že ohladi....
V tem je po mojem (NE)etičnost pogonov.

LZ Bunny

Krpan
10. October 2009, 22:14
Skupni lovi - pogoni so veliko več kot le lovi. To je dejavnost, kjer se je razvila človeška družba. Antropologi ugotavljajo, da se je komunikacija (verbalna in neverbalna) razvila ravno na skupnih lovih. Tam so bili prvi ljudje prisiljeni komunicirati in izdelovati načrte in strategije. Na skupnih lovih se je razvila hierarhija, tam so se začeli obredi iniciacije (lovski krst), tam so se izbirali novi vodje in svoje poslanstvo zaključevali stari. In vse to dogajanje, ki človeka spremlja že 6000 generacij je globoko zakoreninjeno v nas, pa četudi "skupne love" izvajamo z kravato okrog vratu in mobitelom v roki.

Toliko lepše, pa je skupne love izvajati v gozdu z psi in lovskimi tovariši v skladu z tradicijo, etiko in lovsko kulturo, ki so jo naši predniki na tem prostoru izoblikovali v kakčnih 100 generacijah.

Da podkrepim zadnji odstavek bom cem prilepil tale film (http://www.youtube.com/watch?v=fkN6C1ur1t8), ki vam bo dal vpogled v lažje razumevanje, kaj nam je prinesla lovska etika in moderna tehnologija in zakaj jo zagovarjam.

jereb
11. October 2009, 21:57
Morda izbor filma ni najboljši.

Ljudje na tem filmu ne lovijo jeseni vsako nedeljo zato ker so lovci, ampak na vsake toliko časa za hrano. Tudi v Evropi s(m)o tako lovili pred tisočletji. In če tem ljudem damo vsakemu po eno puško, ki ne rabi biti polavtomat, je Afrika prazna v petih letih.

Zdaj pa na "zahod". Lepo rejeni, oblečeni s polno ritjo vsega se spomnimo, da bi malo premigali svoje ude in gremo na jesenski skupni lov. Ker vemo, da bodo lahko pritekli divji prašiči v večjem številu, si seveda umislimo polavtomat, pa poln magacin patronov ... Aja normativi. Ma zakaj pa tri patrone, če jih lahko pet ali pa več? Saj prašičev bo cel bataljon. Spolna pa starostna struktura? Saj so vendar škode enormne, samo da pada pa je vse OK. Če so pa še čekani veliki, je zadovoljsvo veliko, če noben drug ni ustrelil merjasca pa padeš v nirvano, da pa kolega ustreli večjega merjasca, se pa že po žepih šlataš, če je še kak patron ostal ...

No osebno se mi zdi afriški skupni lov bolj normalen kot "zahodni". In neetičnost pogonov se kaže predvsem v deležu lovcev, ki ustrezajo opisanemu "zahodnemu" lovu. Upam da jih bo čedalje manj.

Lepo izpeljan skupni lov s strelci, ki vedo kaj so sposobni, gonjači, ki vedo kako pognati in s psi, ki gonijo tisto kar je treba je pa nekaj, česar se vsak lovec rad udeleži in ne moralizira o etiki.

Brlogar
12. October 2009, 08:00
Razumem pomisleke obeh strani, me pa zanima, če se tisti, ki se vam zdijo organizirani pogoni oziroma skupni lovi neetični, le teh vseeno udeležujete?

Franc
12. October 2009, 08:07
Uvedite na skupnih lovih,tako da je vsak zgrešen strel vreden 5€,potem bo pa vsak pomisli,kdaj bo streljal v" tri dni"!
Pri nas že to,kar nekaj let prakticiramo in se vredu obnese!

detel
12. October 2009, 09:44
5 EUR je veliko premalo.

Hubertus
12. October 2009, 09:45
Dovolj, da kdo sploh še strelja.

denis jež
12. October 2009, 11:54
Že tako je 80% strelcev nikakvih,če bi pa dali še 5€ potem bi pa mi naganjači zastonj se premetavali po grmovju. Ker potem bi jih streljalo samo še ene 20%.
lp

luka
12. October 2009, 12:49
KA si nor za 5€ dobiš že skoro škatlo patronov. JE treba strelat, da je vsaj vzdušje. Ne ostane ena kanta cela po pogonu.

LZ L

denis jež
12. October 2009, 14:20
Ja zdej boš pa pameten,za moj kaliber me pride škatla patronov 75€ Rws EVO 300WSM, zdej ne vem kaj ti strelaš. No če boš pa ti se plazil po grmovju za lepše videt in da bojo gospodje na štantih gledali u zrak,ko bo mimo tkel trop prašičev ali pa jelenjad,potem zame nisi normalen,ker jaz nebi naganjal da pro?e vrijeme :S
Če se pa divjad zastreli je pa tu lovski pes,ki nam z veseljem pomaga,poiskati ranjeno divjad.
lp

denis jež
12. October 2009, 14:26
Pa še nekaj sem pozabil,namesto 5€ bi bilo veliko bolj smiselno in potrebno uvesti obvezne treninge streljanja pred lovsko sezono,to je recimo ta čas pred pogoni,ker polovica lovcev premalo strelja in niti ne zna varno rokovati z orožjem,to bi bilo veliko bj smiselno,kot pa 5€ za zgrešeni strel,samo kaj ko je škoda dat 30€ za škatlo dobre match municije,kje pa predrago. Potem pa so zgrešeni streli,veliko lovcev zgreši divjad ko priteče v lahkem drncu,ampak zakaj,ker premalo trenirajo.
lp

mugo
12. October 2009, 14:28
Dajte se najprej zmenit, ali govorimo o skupnih lovih na fazana ali prašiče. Razlika je očitna.

jereb
12. October 2009, 21:49
Jaz se udeležim skupnega lova, prav rad, več ali manj sem gonjač, če pa vidim, da se lovi prično sprevračati v "skupni lov" pa me ne vidijo več zraven.

Domov odidem tudi v primeru, ko na jutranjem zboru lovovodja napove skupni lov v predelu, ki smo ga prejagali že dvakrat, pa je en jelen še notri, pa ga hoče na vsak način ven zbezat. Morda s tako gesto vzbudim mnogo čudnih občutkov in razmišljanj, ampak moje mišljenje je tako, da če se ne da organizirati manj dobrih lovov, jih več slabih ne potrebujemo.

Mugo, morda je res, da je treba to ločiti, ampak ne glede na to, kaj se lovi, vedno je potrebna disciplina in tudi predlagani treningi strelcev so po moje zelo dobra stvar.

Me pa osebno lov na fazane v loviščih, kjer jih spustijo naravnost pred cev ne fascinira in niti nimam volje streljati. Če pa je fazanov manj in so bolj divji, znajo leteti..., pa je lov popolnoma nekaj drugega.

Glede na to, da bo sedaj zelo mrzel teden, bodo pogoji za skupne love dobri, saj bo šlo listje hitro dol. Upam, da se bo te razmere izkoristilo za organiziranje dobrih lovov in ne pehanj za številkami ...

luka
13. October 2009, 08:56
Ježek ježek al si nasršo bodice. Najprej je treba prebrat stvar pol pa mahnit, napisal sem za patrone in skoraj 5€ ne pa za krogle ampak očitno je to tebi ravno do Siska. Pri nas je to kar si predlagal obvezno, treningi streljanja. Res pa je, da vsi nardijo ta trening, tudi če jih ni tam ali pa preklunjajo zgolj zrak. Glavni problem na teh poljskih lovih smo lovci, ko nam kompas obrne noge na edino koruzo sredi polja in je flanka naenkrat skoraj sredi pogona. Žal je sla po tem, da kaj prtisneš pač močnejša od discipline in lovovodje s pomočniki nimajo ali pa nočejo imeti te moči, da bi to zrihtali.

LZ L

Hubertus
13. October 2009, 09:33
Pa še nekaj sem pozabil,namesto 5€ bi bilo veliko bolj smiselno in potrebno uvesti obvezne treninge streljanja pred lovsko sezono,to je recimo ta čas pred pogoni,....
lp
Fantje moji....če lovcem ni interes zadeti oz. upleniti divjad iz takega ali drugačnega razloga potem se resno vprašajmo zakaj in s kakšno pravico hodimo na lov in nosimo strelno orožje.
Lov je nastal in obstal z enim samim namenom t.j. loviti oz. pridobiti hrano. Danes ni nič drugače le da to počnemo (vsaj v teoriji) v okviru trajne rabe okolja.
Se pravi...če greš na lov in ne znaš streljati si človek lahko reče samo: "bwga mati!" in nič drugega.

Jagermaister
14. October 2009, 13:05
KA si nor za 5€ dobiš že skoro škatlo patronov. JE treba strelat, da je vsaj vzdušje. Ne ostane ena kanta cela po pogonu.

LZ L

Vzdušje naredi zvonenje goničev, ne pa pokanje v tri dni. Kanto pa raje poberi in odnesi v kontejner!

rikec
30. December 2009, 14:15
Pa še nekaj sem pozabil,namesto 5€ bi bilo veliko bolj smiselno in potrebno uvesti obvezne treninge streljanja pred lovsko sezono,to je recimo ta čas pred pogoni,ker polovica lovcev premalo strelja in niti ne zna varno rokovati z orožjem,to bi bilo veliko bj smiselno,kot pa 5€ za zgrešeni strel,samo kaj ko je škoda dat 30€ za škatlo dobre match municije,kje pa predrago. Potem pa so zgrešeni streli,veliko lovcev zgreši divjad ko priteče v lahkem drncu,ampak zakaj,ker premalo trenirajo.
lp

Tole sicer ni slaba ideja, čeprav se enim zdi neumna. Osebno podpiram strelsko "ozaveščanje" lovskega poznavanja strelstva in streljanja. Če bi vsak jager riskiral na leto tisoč kosov šibrene (trap) municije in 200 kosov MK, bi bili rezultati ob lovih veliko boljši in nebi bilo toliko zastreljene divjadi kot jo je. :icon_exclaim:

Kar se tiče pa skupnih pogonov, je pa itak jasno da brez njih pač ne gre! Razlika je samo v tem koliko so na določenem delu lovišča intenzivni in kdo po kaj pride na lov...

Hubertus
30. December 2009, 23:48
Tole sicer ni slaba ideja, čeprav se enim zdi neumna. Osebno podpiram strelsko "ozaveščanje" lovskega poznavanja strelstva in streljanja. Če bi vsak jager riskiral na leto tisoč kosov šibrene (trap) municije in 200 kosov MK, bi bili rezultati ob lovih veliko boljši in nebi bilo toliko zastreljene divjadi kot jo je. :icon_exclaim:

Jaz bi odprl pa tovarno za delat patrone...... svašta.!:icon_lol:

rikec
31. December 2009, 10:24
Jaz bi odprl pa tovarno za delat patrone...... svašta.!:icon_lol:

A misliš, da je v tem poslu toliko denarja??? Je SLO premajhna, da bi se lahko živel na račun naših lovcev :icon_lol:

miš93
31. December 2009, 10:59
A misliš, da je v tem poslu toliko denarja??? Je SLO premajhna, da bi se lahko živel na račun naših lovcev :icon_lol:


Se ti zdi?

Računajmo:

200MK=20€/lovca
1000trap=280€/lovca
skupaj=300€/lovca/leto x 20.000lovcev=6.000.000,00€ :icon_wink:

rikec
31. December 2009, 11:36
Da vas malo ozavestim, ker vidim, da eni vedo kolike so cene municije...

200 mk = cca. 20 eur
1000 trap = cca. 160 eur in ne 280 eur (!),
Skupaj: 180 eur*20000 = 3,600.000,00 eur za vse slovenske lovce, sicer pa moj namen ni bil, da bi pisal koliko je ta "strošek" na ravni Slovenije, ampak to, da koliko se je potrebno odreči (beri 180 eur na leto na lovca), da znaš divjad pravilno zadeti.

Vse to je bistevno manj kot je napisal predhodnik! In ja, miš93, za takšno cifro se nobeden ne boš šel investicij, da bi delal svojo municijo...
Še vedno sem prepričan, da bi moral biti cilj slovenskih lovcev biti pripravljen strelec, ne pa da vzameš v roko puško le takrat ko greš na lov in v veliki večini primerov pa tudi zgrešiš ali še slabše-zastreliš. Razni izgovori potem so vse prej kot brezpredmetni...žival pa lahko potem zaradi tvojega skopuštva (180 eur na leto) zaradi zastrelitve trpi a ne??? :icon_confused:

Veper
31. December 2009, 11:59
Rikec ni vse v streljanju ,veliko več je v etiki in vedenju kaj si sposoben in česa nisi. Torej da bo lažje razumljivo , pomembno je,da ne streljaš takrat ko to ni na dovolj veliki verjetnosti da boš tudi uspešno zadel.

rikec
31. December 2009, 12:33
Rikec ni vse v streljanju ,veliko več je v etiki in vedenju kaj si sposoben in česa nisi. Torej da bo lažje razumljivo , pomembno je,da ne streljaš takrat ko to ni na dovolj veliki verjetnosti da boš tudi uspešno zadel.

Se strinjam! Ampak, če ne znaš streljati...? Kaj potem? Etika in vedenje ti takrat čisto nič ne pomagata.

Hubertus
31. December 2009, 13:07
Kaj pa, če bi, za vse ki zgrešijo, uvedli bičanje. Tko, tam kje na placu... javno, pa fajmuštra bi prvlekli zraven, da bi mal požegnal vse skupaj. Potem bi pa moral tak jagr še en teden nosit sliko od osla na hrbtu. Ne, ne ...raje od kozla. Sej veste...je streljal kozle namreč:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

luka
31. December 2009, 13:10
PA kaj je s tabo Rikec, a si že nažgan al kaj, da take sekaš? Če ne znaš streljati pol pač ne streljaš, a ne, al pa investiraš 180€ in izboljšaš streljanje da bi lahko streljal. In glih takrat ti pomagata etika in vedenje, ker če ne znaš streljaš boš brez etike in vedenja glih tak streljal, če pa maš etiko in vedenje primerno ne boš streljal ampak boš pred tem investiral v sebe.

LZ L

rikec
31. December 2009, 13:22
PA kaj je s tabo Rikec, a si že nažgan al kaj, da take sekaš? Če ne znaš streljati pol pač ne streljaš, a ne, al pa investiraš 180€ in izboljšaš streljanje da bi lahko streljal. In glih takrat ti pomagata etika in vedenje, ker če ne znaš streljaš boš brez etike in vedenja glih tak streljal, če pa maš etiko in vedenje primerno ne boš streljal ampak boš pred tem investiral v sebe.

LZ L

Meni je to jasno, sam nekaterim ni...:icon_lol:

miš93
31. December 2009, 14:10
Se strinjam! Ampak, če ne znaš streljati...? Kaj potem? Etika in vedenje ti takrat čisto nič ne pomagata.

Mimogrede - pri strelih kjer bi lahko uveljavil potencial vadbe na glinaste golobe (samo moje osebno mnenje) si že preko meje ki omejuje etično oddan strel s kroglo na visoko divjad - sem pa običajno povsem odvisen od tega pri strelih na sledi ranjene divjadi.

Se pa strinjam - da se obdržim pri osebni vrhunski strelski formi, moram na najmanj 3 tedne na strelišče - pa ne z MK ali trapom, ampak s tistim kar uporabljam za lov.

Moja osebna poraba je cca. 400 kosov krogelne municije na strelišču letno.

pumpa
31. December 2009, 14:13
pa sej a ni etično če kakšen kos divjadi živi kakšno leto dlje,sej če bi vsi zadeli pol pa tako nebi blo podmladka, ker kolor jaz vem so prašiči v kategoriji ozimec neomejeni:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

rikec
31. December 2009, 14:32
Mimogrede - pri strelih kjer bi lahko uveljavil potencial vadbe na glinaste golobe (samo moje osebno mnenje) si že preko meje ki omejuje etično oddan strel s kroglo na visoko divjad - sem pa običajno povsem odvisen od tega pri strelih na sledi ranjene divjadi.

Se pa strinjam - da se obdržim pri osebni vrhunski strelski formi, moram na najmanj 3 tedne na strelišče - pa ne z MK ali trapom, ampak s tistim kar uporabljam za lov.

Moja osebna poraba je cca. 400 kosov krogelne municije na strelišču letno.

Bravo miš93, potem je tebi jasno zakaj gre, da si toliko aktiven. Tudi je res, da bi moral uporabljat tisto puško, ki jo pač uporabljaš pri lovu. Tudi to je res. Zaradi "ekonomičnosti" in vaje streljanja na sploh, se pa pač uporablja "trap in mk". Feeling ni isti gre pa za isti princip vaje. :icon_exclaim:

rikec
31. December 2009, 14:35
pa sej a ni etično če kakšen kos divjadi živi kakšno leto dlje,sej če bi vsi zadeli pol pa tako nebi blo podmladka, ker kolor jaz vem so prašiči v kategoriji ozimec neomejeni:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Je etično ja, če kaj pobegne, sej to ni problem, če ga ne zadeneš, je težava v tem, da nebi bilo toliko zastreljene divjadi, katere pa je po mojem mišljenju veliko preveč in to takšne divjadi, ki se je nikoli ne najde. Tukaj pa imamo slovesnki lovci precejšnje izgube.:icon_cry:

Hubertus
31. December 2009, 15:29
Rikec,
taki izumitelji kot si ti so na področju kinologije naredili že ogromno bedarij in umotvorov.
Glede na to, da smo Slovenci svetovni prvaki v kompliciranju, bi bilo povsem upravičeno pričakovati, da bodo te tvoje "napredne" in skrajno moralne ideje kmalu povzeli in jih tudi uzakonili.
Bomo pa še tukaj prvi in edini na svetu. Zakaj bi se nam smejali samo zaradi kinologije. Naj se nam še zaradi strelstva.

rikec
31. December 2009, 15:39
Rikec,
taki izumitelji kot si ti so na področju kinologije naredili že ogromno bedarij in umotvorov.
Glede na to, da smo Slovenci svetovni prvaki v kompliciranju, bi bilo povsem upravičeno pričakovati, da bodo te tvoje "napredne" in skrajno moralne ideje kmalu povzeli in jih tudi uzakonili.
Bomo pa še tukaj prvi in edini na svetu. Zakaj bi se nam smejali samo zaradi kinologije. Naj se nam še zaradi strelstva.

Sicer ne vem, kaj ima to moje pisanje veze s kinologijo. Sicer pa nisi napisal nič konkretnega, te pozivam, da predstaviš svoje mnenje bolj podrobno, da vidimo kam sploh meriš :icon_lol:, ah ja saj vem, ni treba odgovarjat... meriš mimo in to ti je všeč :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Veper
31. December 2009, 15:58
Sedaj ko smo odkrili toplo vodo pa nadaljujmo z naslovno temo ki je etičnost pogonov. Streljanje in treningi pa so druga debata in ne bo nič narobe,če odpremo novo temo recimo trening streljanja in se tam napihujemo do mile volje. Ostrostrelec Pero bo z veseljen komu kaj povedal.

Hubertus
31. December 2009, 15:59
Ma ne Rikec!
Jaz grem na lov zato, da ustrelim kaj za v lonc. In če je pri tem kdo zainteresiran da zadene sem to jaz in nihče drug. A razumeš to osnovno in nadvse simpl logiko lova? Če gre mimo, ni jetrc!!!!!!! Kapiš!?

rikec
31. December 2009, 16:32
Ma ne Rikec!
Jaz grem na lov zato, da ustrelim kaj za v lonc. In če je pri tem kdo zainteresiran da zadene sem to jaz in nihče drug. A razumeš to osnovno in nadvse simpl logiko lova? Če gre mimo, ni jetrc!!!!!!! Kapiš!?

V redu. Takšen pač si. Čim več takih, pa ne bomo meli več kaj lovit. Sicer je to stara logika lova, samo nekaj si še pozabil napisat... da mora biti čim večje, da je več mesa, torej pri tebi padajo same svinje vodnice in košute. Vsak si lov predstavlja na poseben način, eni tako drugi drugače. :icon_lol:

Veper
31. December 2009, 19:35
Rikec po čem pa sodiš da Hubertus pleni v glavnem svinje vodnice in košute??? Ali je mogoče kdo to napisal ali ti šepnil na uho?? Kolikor svetega moža poznam je hudo previden pri izboru odstrela kar pa o tebi ne morem reči ker te ne poznam in zato previdno molčim da se nebi osmešil s svojimi posti .Hudo obtožbo si napisal hubertusu in lepo bi bilo da jo podkrepiš z kakšnim dokazom ,ali pa se mu lepo opravičiš in priznaš gobezdanje tja v en dan. Pa da te opomnim tudi živali ki nimajo trofeje je potrebno odstreliti in to ni zločin ampak čisto nekaj drugega. Kakor koli že napihovanje brez pljuč je nevarna zadeva saj balonček hitro poči pa čeprav je lastnik prepričan da ne bo:icon_redface:

Krpan
31. December 2009, 20:02
...in to ni zločin...

http://www.taylorgifts.com/images/products/P36200B.jpg

:snorting:

rikec
31. December 2009, 21:25
Rikec po čem pa sodiš da Hubertus pleni v glavnem svinje vodnice in košute??? Ali je mogoče kdo to napisal ali ti šepnil na uho?? Kolikor svetega moža poznam je hudo previden pri izboru odstrela kar pa o tebi ne morem reči ker te ne poznam in zato previdno molčim da se nebi osmešil s svojimi posti .Hudo obtožbo si napisal hubertusu in lepo bi bilo da jo podkrepiš z kakšnim dokazom ,ali pa se mu lepo opravičiš in priznaš gobezdanje tja v en dan. Pa da te opomnim tudi živali ki nimajo trofeje je potrebno odstreliti in to ni zločin ampak čisto nekaj drugega. Kakor koli že napihovanje brez pljuč je nevarna zadeva saj balonček hitro poči pa čeprav je lastnik prepričan da ne bo:icon_redface:

"Jaz grem na lov zato, da ustrelim kaj za v lonc." Ta stavek je napisal Hubertus. S temle se jaz ne hvalim! In če gledaš na lov samo preko lonca... potem si lovec ki dela samo za svojo skrinjo in posledično za svoj lonec. Če je res tako plemenit, kot sam praviš, potem bi se moral on tega stavka sramovati in ne pisati takega t.i. "gobezdanja". Po tem kar je do sedaj napisal sem dobil takšen občutek, seveda, mogoče me v prihodnosti prepriča o nasprotnem.
Glede mojega lova... Do sedaj v moji lovski "karieri" nisem še nikoli nameril kaj šele uplenil NOBENE vodeče srne, svinje ali košute in to mi je v ponos. V lovu se lahko marsikaj primeri po nesreči, meni se to do sedaj še ni in tega sem vesel. Nisem lovec, ki bi postal lovec zaradi mesa ampak zaradi želje po gojitvi divjadi in to je moje lovsko načelo. Upam, da se zdaj pravilno razumemo?

Veper
31. December 2009, 21:49
Rikec torej ti samo trofeja pomeni gojitev ?Patetično. Človek je vedno lovil in bo lovil zaradi hrane in preden smo umetno ustvarili kult trofeje tudi za orodje in obleko. Gojiš lahko v obori in le v obori . Rikec verjetno je tvoja lovska kot si napisal"karijera" ustvarjena na krilih idealov in pripovedk ki z realnostjo nimajo nič.Poleg tega mi še vedno nisi napisal kje je Hubertus omenjal vodeče svinje in košute?? To so tvoje besede in ali naj meso uplenjenih živali zavržemo??

In končno še enkrat na tem forumu spoštujemo neka pravila in eno od teh je da sledimo naslovni temi in prosim da se je držiš kot to večinoma delamo ostali.Če pa se želiš preklati o vodečih svinjah in košutah odpri novo temo in zelo rad bom odgovarjal na tvoje poste.

Drugi odstavek sem mislil zelo resno in če se ne boš držal priporočila bom temo zaklenil .

Franc
1. January 2010, 11:55
Rikec, si zelo mlad "jager" ali pa nedeljski jager !!??

davorin
1. January 2010, 12:47
rikec??
član tega foruma si ravno 2 torka pa en petek in si najbolj pameten od vseh nas 847 kar nas je trenutno.. pa dobro saj ni bitno, da si mlad član, bitno je, da kvasiš neke bedarije brez konkretnih razlogov, in brez potrebe. rajši si malo preglej forum, preberi kakšno debato-temo, se da marsikaj o komu izvedet pa tudi ugotovit kakšen lovec je kdo.. to tvoje pametovanje vsepovsod kjer pustiš kakšen post res ni najbolj primerno oz. si ga nihče ne želi. no saj če meniš, da si ti nekakšna elita slovenskih lovcev, pol povej, da bomo še mi ostali, ki "kao" gobezdamo poslušali tebe in tebi podobne pametnjakoviče..prepametnih (vsevedov) je na tem forumu kar precej oz. preveč. ne postani še ti tak idi0t..

Hubertus
1. January 2010, 15:43
He, he, Rikec!:icon_lol:

Vidim, da so ti že drugi izprašili rit zaradi tvojih komentarjev. Je pač tako. Mladost je norost, skače čez vodo kjer je most. Tudi jaz sem podobno filozofiral, ko sem opravil tečaj za lovca.

Ne bom se več veliko ubadal s tabo, ker bi mi šel kontra tudi, če bi ugotovil, da imam jaz prav. Zato le nekaj besed.

Moje opazke so bile le provokacija na tvoja radikalna načela a tega v mladostniški vnemi pač nisi opazil. Se boš že naučil.

Dalje....če hočeš imeti dobro meso moraš upleniti mlado divjad. Je res manj kilogramov, so pa zato boljši.

In kar je najpomebneje. Lov je nastal in še vedno ostaja za pridobivanje hrane. Lov je pridobivanje mesa!!!! Vse kar so ti natvezili razni stručkoti je navaden lari fari s katerim se lovci poskušajo braniti pred očitki javnosti.
Zapomni si eno stvar: žival se ubije za meso!!!!! Kdor ustreli žival in jo potem zavrže ali odda v prodajo je navaden pobijalec. Zgovarjanje, da to počne zaradi naravovarsta je navadno pranje vesti. Pa ali ti je všeč ali ne.

Gojitev divjadi??!!! Dej lepo te prosim. Kdo vam je to vtupil v glavo, da se gremo male bogove.
Če že je kaj gojitve v lovstvu potem ti kot lovec nimaš z njo nič. Plane odstrela ti določajo mojstri na MKG in pri tem ti, kot član LD, nimaš nič. Oni so tisti, ki določajo koliko srnjadi ali jelenjadi bo na posameznem območju.
Ti si le navaden eksekutor, ki te plane izpolnjuješ. In če žival kateri vzameš življenje poješ, potem je njena žrtev upravičen in se sebe lahko imenuješ etičen in moralen lovec. V nasprotnem primeru pa nisi nič drugega kot tisti nedeljski lovci v ZDA, ki so pred desetletji z vlaki hodili streljati bizone. Tudi oni so imeli visokoleteči cilj pri svojem početju. Tudi oni so se šli "gojitev". Poleg bizonov so namreč hoteli gojiti še Indijance. Toliko o gojitvi.

In sedaj za konec Rikec naj še enkrat ponovim svojo misel iz začetka tega modrovanja:
če grem na lov z namenom, da bom uplenil nekaj za v lonec potem verjemi, da se bom naučil tudi streljati, ker je to najbolj in močno v mojem interesu. In tu tiči bistvo te modrosti.

Hubert.ctg
1. January 2010, 16:03
Kad se več spominje trening za ostvarenje što boljih rezultata u lovu, pitao bih što znate o Evropskom prvenstvu u lovačkoj kombinaciji, a koje ?e se ove godine održati u Mariboru.
Koliko se u Sloveniji puca na "bežečega marjasca", kao i lovački četverostav?

torro
1. January 2010, 16:11
rikec??
to tvoje pametovanje vsepovsod kjer pustiš kakšen post res ni najbolj primerno oz. si ga nihče ne želi.... ne postani še ti tak idi0t..

Ko kdo kvasi neumnosti, ki niso po tvojih merah, pač pogledaš Pravila in pogoje za dostop do foruma.
Itak je lovska etika zelo spolzko področje. Lovska realnost pa hudo boleča.
Na žalost.
LP

alojz1
1. January 2010, 17:49
Prijatelj, ki je lovil v eni od skandinavskih držav je povedal, da tam ne moreš biti lovec, če nimaš družine. Meso divjadi ostane uplenitelju (ne odkupijo kot pri nas).

Kaluža
18. January 2010, 18:51
Skrajni čas je, da se prične izvajati predlog LZS do 2012 glede ukinitve pogonov. Sem z lovišča, kjer je precej velike divjadi. Več let se z velikim nelagodjem odpravim na obvezni lov, saj me najbolj moti varnost. Število obstreljene nenajdene divjadi se povečuje; mnogo jo v mukah pogine ali ostane invalidne, ki se ponavadi shirano sanitarno odstreli. 'Bira' na pogonih v naši družini je zelo pičla (10% letnega odvzema). Glavnina odstrela se izvaja induvidualno s prež in zalazov. Zanima me mišljenje ostalih forumašov: kaj mislite glede ukinitve izvajanja pogonov?

pikolis28
18. January 2010, 19:47
tazadni cas da ukinejo pogone.

ZR7
18. January 2010, 19:57
Pogon je običajno poizkus nadoknaditi zamujeno čez leto. Tudi v kombinaciji z nesmiselnimi omejitvami med letom za individualni lov.

Pomisleke imam le za divjad, ki se sicer večinoma lovi ponoči, torej prašiče. Pri nas je malo lovcev pripravljenih za nočno čakanje. Službene obveznosti drugi dan niso hec. Pritisk na prašiče, torej brez psov pa tudi ni šala.
In ker so prašiči v porastu ne vem kako se bo ta etično všečna poteza obnesla...

ostrostrelec.pero
18. January 2010, 20:04
Kaluža, pišeš da z pogoni naredite samo 10% letnega plana. Ko jih boste naredili 100% z prež in zalazov, ti garantiram da ne boste imeli nobenega pogona več. Do takrat bo pa tako kot je.

dolgin
18. January 2010, 20:12
Jaz pa mislim,da je to stvar upravljalca lovišča ali bo pogone imel ali ne. Saj je jasno,da so pogoni večinoma neuspešni,pa vendar,nekaterim upravljalcem pa prav pogoni omogočijo glavnino odstrela (predvsem na gostih in zaraščenih terenih,kjer je individualni lov otežen). Po drugi strani pa tudi tole " a pol bomo pa pse po cvingarjih mel zaprte pa jih na lepotne razstave vozil,p...a ma..na"!?
Zastreljena in ne najdena divjad ni stvar pogonov ampak stvar slabih strelov! Nevarnost poškodbe s strelnim orožjem ni stvar pogonov,ampak stvar človeka,ki orožje drži v roki! Zato so signalni jopiči in trakovi!

jereb
18. January 2010, 20:58
Ne prepovedati, v red spraviti! Pa po pameti.

Na to temo smo nekje že debatirali, etičnost pogonov če se ne motim.

dolgin
18. January 2010, 21:10
Ne prepovedati, v red spraviti! Pa po pameti.

Na to temo smo nekje že debatirali, etičnost pogonov če se ne motim.

Ja,res smo nekje že odkrival toplo vodo:icon_lol:
Me pa zanima kako spraviti v red? Sto ljudi,sto čudi; tako da red težko pričakuješ...
lp

ZR7
19. January 2010, 07:27
Problem pogonov je v tem, da v nekaterih očeh spadajo v isto kategorijo kot izpuščanje fazanov pred puško.

Lovci pa smo in bomo spet med dvema ognjema. Med pritiskom zaščitnikov živali, med katere bi se radi tudi sami prištevali in med pritiskom države in kmetov zaradi škod.

Potem se pa obrni tako da bo prav, če se znaš.:icon_redface:

jereb
19. January 2010, 14:54
Red mislim kot nekaj takega:

Če je lov je lov, ne veselica

Drži se reda lovovodje pa čeprav se z njim ne strinjaš

Hodi s prazno puško, imej signalni jopič ...

Streljaj ko si siguren, če ne gre na bežečo divjad, počakaj da se ustavi, drugače pusti

Ne preganjaj se čez lovišče trikrat tedensko, tam niso samo d. prašiči

...


Nekaj na hitro.

rock&roll
19. January 2010, 16:21
Skupni lovi so del naše lovske tradicije in če se bi jih držali tako, kot so bili, še pred 20-30 leti, potem ne vidim razloga, da bi jih morali ukinit. Kot prvo naj bi bili pogoni predvsem kot brakade, namenjene pretežno mali divjadi in divjemu prašiču. Potiske bi brez škode lahko prenehali izvajati. Tudi sicer bi se naj brakade izvajale največ enkrat na enem mestu v lovišču.
Glede varnosti pa imam svoje mnenje. Največja neumnost se mi zdi, da se oblačimo kot kanarčki v prepričanju, da bomo zaradi tega bolj varni. Ravno tako se lahko naredi nesreča, še posebno če je v igri krogla. Saj ni potrebno, da streljaš v smeri "lepo označenega" lovca, pa se kljub temu lahko zgodi nesreča. Vprašanje je predvsem lovska strast in samoobvladanje. Prepričan sem, da če bi prišel prašič med strelcem in brakirjem, bi marsikateri lovec kljub temu streljal če prav bi videl v ozadju brakirja. Najpomembnejše je torej zavedanje, da če nisi siguren ne streljaj. Tudi oglašanje (javljanje) strelcev na stojiščih in brakirjev je bilo včasih samoumnevno, danes pa komaj kakšen lovec še spusti glas "hop", ko se mu približuje brakir. Pa še tisto naredi bolj potiho, da ga ja nebi slišal kakšen merjasec ali lisjak. Z glasnim javljanjem bi lahko preprečili več nesreč kot z jopiči. Sicer pa kaj nam jopiči pomagajo, če imamo tudi lovce ki so barvno slepi.

Torej skupni lovi da, predvsem brakade, ki pa naj bodo namenjene predvsem lovu na avtohtono malo divjad. Če pa se že spuščajo fazani pa naj bo to vsaj en mesec pred lovom da bodo vsaj znali leteti. Pri brakadi, kjer se lovi samo mala divjad tudi ne potrebujemo signalnih jopičev.

doberman
19. January 2010, 16:42
Ce bo ena nesreca manj zakadi kanarckastih jopicev je namen dosezen tako da ne pisat bedarij da so brez veze ,ce mate pa barvno slepe lovce v druzini jih pa ne na pogone vabt ne morem verjet da negdo tako razmislja kar se tice varnosti se enkrat napisem ce je ena nesreca manj je namen dosezen

Kaluža
19. January 2010, 21:56
Mnenja glede pogonov so različna. Zanima me kako se bo zakonodaja odvijala v to smer.

mugo
20. January 2010, 07:21
R&R zelo se strinjam s tabo, da skupni lovi na enem terenu enkrat na leto, da se morajo lovci na stojiščih javljatiin pokazati gonjačem, ampak da pa bi ukinili signalne jopiče, s tem se pa ne morem strinjati. Vse razvite države (razen mogoče kakšne močno tradicionalno usmerejne) imajo signalne jopiče v predpisih, ponekod tudi za individualni lov. Verjetno ne kar tako, ampak iz preverjenega razloga. Ko "vlečeš" bežečega zajca ali če hočete prašiča boš težko opazil v ozadju nakaj nepremičnega v zelenih cunjah, kaj kričrče oranžnaga ali rumenega ti bo pa "sijalo" tudi če boš svoj vid fokusiral na bežečo žival. To je ena stvar, druga pa je ta, da je za nekatere že vsaka temna postava v grmovju prašič, no rumen ali pa oranžen pa ponavadi tudi za take prašič ni. Da pa bi jopiče ukinili pri brakadah na malo divjad se mi pa zdi zelo čudno, če ne drugega moram reči, da poznam veliko več primerov obstrelitve s šibrami na skupnem lovu, kot s kroglo.
Zakaj bi pa ukinili pritiske na divjad, (obdržali pa brakade) mi pa ni najbolj jasno, jaz bi obdržal oboje, le urediti je treba pravila in disciplino.

rock&roll
20. January 2010, 09:23
Mugo, povlečem svoj predlog, imaš prav. Ne nazadnje je res največ odvisno od same organizacije in spoštovanja navodil.

Sem bil jeseni lani na lovu pri eni od LD, ni pomembno katera je to, gonjači so imeli signalne jopiče, lovci na stojišču pa le trakove na klobukih. Bil je pa potisk tako da se je streljalo s kroglami. Meni se je ydel pogon čisto varen še posebno ker so bili strlci dobro postavljeni in so se vsi oglašali.

Sicer pa je res, če bo en rešen zaradi singnalnih jopičev bo opravičilo svoj namen. Obstoja pa še cel kup ukrepov, s katerimi bi lahko zmanjšali število nesreč.
Malo za hec, mogoče pa bi rotirajoče rumene luči na baterije, ki bi jih imeli montirane na klobukih, bile še boljše? Saj divjad jih ne porajta in ne bo vedla ali so rumene ali modre. :icon_lol:

Jaz se bom raje izogibal pogonom pa bo. No, mimogrede, nimajo povsod na sebi signalnih jopičev, ponekod imajo celo nasprotno na sebi maskirne obleke.

ZR7
20. January 2010, 09:46
Ker se je debata iz pravnega področja razvila v povsem lovsko-tehnično, sem objave preselil sem.

admin

ZR7
20. January 2010, 09:51
O pogonih in jopičih.

Jopiče poleg varnosti vidim kot zelo dobrodošel pripomoček pri kvalitetnem izvajanju pogona. Kdor je na skupnih jagah večinoma poganjač kot jaz, ta dobro ve, koliko lažje je držati vrsto in oddaljenost med poganjači, če le tega dobro vidiš.
Kjerkoli v pogonu streljajo tudi poganjači, bi morali tudi štantarji obvezno nositi te jopiče. Prašič, katerega merimo lahko teče zelo hitro in tudi strelec ima prav hitro puško obrnjeno v smer, kjer se je prav v tistem trenutku pojavil drug lovec.

Pogonov se vedno bolj nerad udeležujem, čeprav izredno rad poganjam s svojo psico. In to ravno zaradi takih, ki jim je najpomembnejša požrešnost do plena, za varnost se jim pa žvižga.
Vedno več pa izvajamo skupne love v določenem krogu lovcev, ki si zaupamo.
Pa bi nas bilo lahko več.:icon_cry:

main757
20. January 2010, 10:37
ZR7: Vedno več pa izvajamo skupne love v določenem krogu lovcev, ki si zaupamo.

Aha, lovi za izbrance ostali pa nezaželjeni.

mugo
20. January 2010, 10:51
ZR7: Vedno več pa izvajamo skupne love v določenem krogu lovcev, ki si zaupamo.

Aha, lovi za izbrance ostali pa nezaželjeni.

Tudi sam raje vidim da je tako, da sodelujem na lovu (skoraj vedno brakiram s psom), kjer vsem udeležencem zaupam. Zato bom ob morebtnem slučaju, da obseledim prašiče tudi take poklical. Sigurno ne bom klical tistega, ki je par let nazaj mojo psičko zamenjal za prašiča (na srečo je še slab strelec), ki mu vsako leto na skupnih lovih včasih puška "sama od sebe" nekontrolirano poči, ali pa tistega, ki že zjutraj smrdi po pijači.

alojz1
20. January 2010, 12:17
Signalni jopič ali trak je pametna zadeva za pametne jagre. Nekateri pa sedaj dvigajo puško in preko daljnogleda ocenjujejo vse kar ni oranžno.

ZR7
20. January 2010, 13:27
ZR7: Vedno več pa izvajamo skupne love v določenem krogu lovcev, ki si zaupamo.

Aha, lovi za izbrance ostali pa nezaželjeni.

Razumi kakor hočeš. Moj odgovor je zelo podoben Mugo-vemu, le da k sreči še ni počilo. In še ko mi tam, kjer nima kaj iskati, prileze en in isti po njegovem mnenju najboljši jager pri nas, jasno brez jopiča, ker on ni "cirkus direktor", ja potem grem le še na lov za izbrane.
Ko pa si bodo "modreci", ki sedaj niso sposobni zagotoviti varnosti na lovu, izmislili obvezno udeležbo na skupnih lovih, bom pa štantal, psi bodo pa doma!

V tem ubogem desetletju, kar sem v tej LD, sem doživel, da je na lovu priletela kugla enemu meter nad glavo v drevo, da je en lovec drugega hudo ranil, da so mi merili na psa, da sta dva lovca prestrelila svoj avto, eden rezervno gumo, strelov, ki so "ušli" ne štejem, izjav, ki potrjujejo neresnost oboroženih pijancev v gozdu pa tudi ne.

Da Main757, pa naj bodo to lovi za izbrance. Za na onega za vse ostale, sploh če je na koncu napovedana hrana in pijača, pa prepustim mesto tebi. Mogoče pa se bo ravno takrat "kaj dogajalo", še sploh, če bodo pujsi v špilu, ker takrat kar pena z gobca okoli šprica. Pa ne iz merjaščevega!

detel
20. January 2010, 15:27
Sem proti pogonom na jelenjad in srnjad. Na področjih kjer je preveč pujsov pa mislim, da s pogoni ne delamo nobene škode. Drugo je brakada na zajca. To je naš tradicionalni lov. Če prepovemo še to, bodo na razstavah samo še športni in službeni psi :icon_cry:.

pikolis28
20. January 2010, 15:46
Sem proti pogonom na jelenjad in srnjad. Na področjih kjer je preveč pujsov pa mislim, da s pogoni ne delamo nobene škode. Drugo je brakada na zajca. To je naš tradicionalni lov. Če prepovemo še to, bodo na razstavah samo še športni in službeni psi :icon_cry:.

se strinjam

POLH
20. January 2010, 16:08
Se ne strinjam. Dobro zastavljen pritisk na srnjad nič bolj ne vznemirja lovišča in divjadi kot neroden jager na zalazu. V takih pritiskih lahko pred cev pride divjad, ki jo drugače redko vidiš oz. redko izstopa. Ostareli, poškodovani osebki.
Spet pa odvisno od terena. Imamo predele kjer je drugače težko pojagati (predeli večjih sanitarnih sečenj), ki pa vsi veste kako zgledajo po parih letih.

detel
20. January 2010, 17:29
Mislil sem na glasni pogon s psi. Ja, tihi pogon ali potisk brez psov je drugo. Imaš prav .

rock&roll
20. January 2010, 22:16
Glavni faktor vse problemov je red, ki se ga nekaj lovcev ne drži in zaradi njih potrbujemo cel kup preventivnih ukrepov. Ne morem zanikati za pomeni signalni jopič večjo varnost, tako kot kondom pri sexu, ampak da se tudi brez kondoma varno sexati, če veš s kom. To je na nek način potrdil tudi ZR7, ko je napisal, da rad lovi s tistimi, ki jim zaupa. Verjetno v tem primeru ni niti najpomembnejše ali imajo na sebi signalne jopiče ali ne.

Najhujši krivec pa je lovska strast in adrenalin, ki se ob tem sprošča. Znati se zadržat in ne pritisniti na sprožilec je navečja vrlina pravega lovca. Spomnim se primera, ko smo šli na komercialni lov na fazane (prvič in zadnjič). Ko sem ustrelil dva fazane in ko sem spoznal bedo tega lova sem prijel za kamero in v nadaljevnju lova le snemal. Takrat so bile še tiste tavelike kamere, ki si jo moral dati na ramo. No, ko sem tako snemal svoje lovske tovariše sem videl mnogo izrazov na obrazil in veliko nepremišljenih strelov (na srečo s šibrami), v višini 2-3 metre nad tlom in toliko manj nad glavami solovcev. Tudi sam sem se na trenutke raje spustil bližje zemljici kot da bi pljuval šibre. V tem primeru mi tudi pet signalnih jopičev nebi pomagalo. Takšni pač smo lovci. Zato bomo verjetno vse bolj želeli loviti v takšnih skupinah, kjer se bomo počutili varne.

Prepelicar
21. January 2010, 07:42
Glavni faktor vse problemov je red, ki se ga nekaj lovcev ne drži in zaradi njih potrbujemo cel kup preventivnih ukrepov. Ne morem zanikati za pomeni signalni jopič večjo varnost, tako kot kondom pri sexu, ampak da se tudi brez kondoma varno sexati, če veš s kom.

Dobra primerjava, vendar ni problem samo signalni jopič ali kondom, bistvo je tudi v tem s kom loviš ali sexaš. Vedno več nas je takih, kateri gremo raje na lov s skupino prijateljev katerim zaupamo, kot pa na nedeljski skupni lov, kjer mrgoli vsevednih nedeljskih jagrov, kateri se pridejo malo zluftat, pa pamet prodajat, kako je treba, pa je že slaba volja in pokvarjeno doživetje. Da se pa ne zgodi še nesreča pa se lahko v večini primerov zahvalimo tistemu tam gor.

detel
21. January 2010, 10:28
Vsak šport je po svoje bolj ali manj nevaren. Kdor se boji pa naj ne hodi na pogone in na preže, da ne pade dol .

JANEZ L
21. January 2010, 10:35
Lp!


Vsak šport je po svoje bolj ali manj nevaren.

Tole mi pa pove vse...

Lovski zdravo
Janez L

ZR7
21. January 2010, 10:38
Vsak šport je po svoje bolj ali manj nevaren. Kdor se boji pa naj ne hodi na pogone in na preže, da ne pade dol .

Šport? Smatraš lov za šport?
Lov kot poslanstvo ni več v modi?
Ni čudno, da gre vse v franže:icon_cry:

muzikant
21. January 2010, 10:48
Sem proti pogonom na jelenjad in srnjad. Na področjih kjer je preveč pujsov pa mislim, da s pogoni ne delamo nobene škode. Drugo je brakada na zajca. To je naš tradicionalni lov. Če prepovemo še to, bodo na razstavah samo še športni in službeni psi :icon_cry:.

Itak niso dovoljeni.:icon_wink:

rock&roll
21. January 2010, 11:30
Ja šefe, lov je v večini držav v uniji opredeljen kot šport. Tudi pri nas ne bo mogel biti več samo poslanstvo. Ne nazadnje je pri ribolovu isto, ko govorimo o športnem ribolovu mislimo na to, kar delajo naši kolegi ribiči.

Hubertus
21. January 2010, 11:50
Itak niso dovoljeni.:icon_wink:
Kje to piše?

muzikant
21. January 2010, 12:55
Kje to piše?

Pogon je način lova, kjer se več gonjačev z največ tremi psi v vrsti drug ob drugem glasno pomika preko površine, tako da požene divjad proti lovcem na stojiščih.

detel
21. January 2010, 13:17
Lov za nekatere ni šport, pa naj bo dejavnost, ki je tudi nevarna, zato nikar hoditi na pogone

mugo
21. January 2010, 13:20
Kje piše, da pogoni na jelenjad in srnjad niso dovoljeni? Gledam zakonodajo, pa ne najdem tega kar pravi Muzikant.

detel
21. January 2010, 13:45
Tu moramo ločiti tihi pogon (potisk), glasni pogon s psi in brakado. Na brakadah in glasnih pogonih s psi naj se ne bi lovilo srnjadi in jelenjadi. Nekateri se tega držijo, drugi pa ne. Nemci dovolijo na potiskih sodelovanje kakega jazbečarja ali šarivca :icon_study:

mugo
21. January 2010, 13:55
Detel, kdo pravi da tega ne ločimo. Jaz samo sprašujem, kje v zakonodaji je lov na pogonu s psi prepovedan na srnjad in jelenjad. Kje to piše. Ne debatiram o tem, kaj je pametno, kako so delali včasih, kako delajo drugje. Samo zanima me, kje piše ta prepoved, ker je sam nisem našel zapisane.

Hubertus
21. January 2010, 14:12
Pogon je način lova, kjer se več gonjačev z največ tremi psi v vrsti drug ob drugem glasno pomika preko površine, tako da požene divjad proti lovcem na stojiščih.
In kje je tu moč razbrati, da se ne sme loviti srnjadi ali jelenjadi?

ris
21. January 2010, 18:00
Brakada je način lova, pri katerem sodelujejo najmanj trije lovci oziroma lovke (v nadaljnjem besedilu: lovec) z najmanj dvema lovskima psoma, ki divjad dvigata in jo glasno gonita, tako da poženeta divjad proti lovcem na stojišču.
Vir: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200416&stevilka=630
Najbrž se je muzikant narobe izrazil.

alojz1
21. January 2010, 19:31
Brakada - najmanj dva psa
Pogon - največ trije psi

Sem pa videl nekje zapisano, da se srnjad ne strelja na pogonu in brakadi (?).

mugo
21. January 2010, 19:45
Sem pa videl nekje zapisano, da se srnjad ne strelja na pogonu in brakadi (?).

Si videl v stari lovski zakonodaji.

alojz1
21. January 2010, 20:27
Si videl v stari lovski zakonodaji.

Hvala. To bi moral napisati na začetku.

jereb
21. January 2010, 20:53
Lovčev priročnik, LZS 1996, stran 181, druga vrstica od spodaj navzgor.

Na forumu je zaslediti, da se zavzemamo za pravičen lov ... za spoštovanje tudi zakonsko nenapisanih pravil v prid divjadi ...

No in če v omenjeni "bibliji" lovstva nekaj piše, dajmo to tudi upoštevati.

Aja, saj nekateri pravijo da je Zlatorogova knjižnica in druge naše knjige itak papir za spodkurit.

Kost je tukaj, pazite na zobolom.

ps. pomemben je tudi drugi stavek na strani 182.

Krpan
21. January 2010, 21:08
Zame je biblija Lovčev priročnik iz leta 1932, ali pa mogoče tisti Auspergov iz leta 1635.

ZR7
22. January 2010, 06:45
...
Na forumu je zaslediti, da se zavzemamo za pravičen lov ... za spoštovanje tudi zakonsko nenapisanih pravil v prid divjadi ...

No in če v omenjeni "bibliji" lovstva nekaj piše, dajmo to tudi upoštevati.

Aja, saj nekateri pravijo da je Zlatorogova knjižnica in druge naše knjige itak papir za spodkurit.
...

Kaj pa so to "zakonsko nenapisana pravila"?:icon_confused:

Obstajata zakon in etični kodeks Slovenskega lovca.
Priročnik se piše na teh podlagah kar se tiče raznih prepovedi.
In novi lovčev priročnik je tik pred izdajo, ker so že pred leti pogruntali, da je potreben prenove.

Lovstvo in načini izvajanja lova se morajo prilagajati spremembam v okolju in družbi, zato bo potrebno pozabiti tudi marsikaj tradicionalnega.

Sploh pa je v tej tradiciji marsikaj dvoplastnega, da ne rečem hinavskega.
recimo pogon je bil prepovedan na srnjad, na gamsarijo pa ne.

Kar se tiče pogona na snjad. Nikakor ne bo uspešen, če se bo gonilo s kakšnimi hitrimi visokonogimi goniči. Srnjad leti "po luft" in ni šans za lovsko pravičen strel. Šarivec ali kakšen umirjen kratkonogi gonič pa lepo počasi kreslja po sledu in srnjad se umika lepo počasi, postaja in opreza nazaj. Odlična prilika za ocenitev in odstrel. Sem to že dostikrat opazoval pri svoji psici. Odličen način, le ekipa mora biti prava!

Sraka
22. January 2010, 08:08
ZR7: Kaj pa so to "zakonsko nenapisana pravila"?
______________

Običaji in navade, ki so lahko krajevno pogojeni ali pa so lahko tudi univerzalni in zajemajo ravnanja v širšem prostoru. Nastali so skozi daljše časovno obdobje skozi več generacij in so lahko tudi zelo zakoreninjeni. Velikokrat jih upošteva celo zakonodajalec, čeprav so v nekaterih primerih in v današnjem času "skregani z zdravim razumom" ( polhanje ..... ). Za izvajanje Zakona skrbi država in to velikokrat tudi zelo neuspešno, za izvajanje "običajnega" prava pa skrbi okolje in to v največ primerih zelo uspešno. V veliko primerih, ko sta si Zakon in običaj ( skozi čas stečena navada ) v nasprotju, se v praksi in medsebojnih odnosih uporablja "običajno" pravo.

pranger
22. January 2010, 08:30
Kar se tiče pogona na snjad. Nikakor ne bo uspešen, če se bo gonilo s kakšnimi hitrimi visokonogimi goniči. Srnjad leti "po luft" in ni šans za lovsko pravičen strel. Šarivec ali kakšen umirjen kratkonogi gonič pa lepo počasi kreslja po sledu in srnjad se umika lepo počasi, postaja in opreza nazaj. Odlična prilika za ocenitev in odstrel. Sem to že dostikrat opazoval pri svoji psici. Odličen način, le ekipa mora biti prava!

:icon_lol::icon_lol::icon_lol: Gonič nikakor ni namenjen za lov na srnjad, ne glede ali gre za dolgonogega ali kratkonogega goniča. Vemo kaj naj bi gonil gonič, da pa to dosežemo je pa potrebno veliko dela in truda vložiti v vzgojo. In če so gonoči, katere izpostavlja šef, pravilno vzgojeni ni nikakršnega problema pri pogonih z goniči in tudi pri pravičnem strelu na srnjad.

solzica
22. January 2010, 08:39
No, no Pranger:

- moj nishonogi tako lepo goni srnjad, ko ga odklenem, res lepo je to poslušati !!!

No tudi zakonsko je določeno, kaj lahko lovimo z psmi - torej če ni prepovedano se pač lahko lovi, seveda če pes to zna.

main757
22. January 2010, 08:54
Pogoni na srnjad za so izbrance v novembru in decembru, potem pa padajo 24 kilogramske srne z jajci.:icon_evil:

detel
22. January 2010, 09:07
Žal je tako. Po lovišču pa najdemo tudi lobanje srnjadi:icon_cry:.

main757
22. January 2010, 09:09
Zato so pa lovi za izbrance, da se lažje skrijejo take stvari.

ZR7
22. January 2010, 09:22
Zato so pa lovi za izbrance, da se lažje skrijejo take stvari.

Potrebno se je vprašati, zakaj sploh so taki pogoni "potrebni".
Običajno ravno zaradi kakšnih nesmotrnih omejitev na začetku lovne sezone.

detel
22. January 2010, 09:25
Drži. Tudi zaradi tega:icon_confused:.

mugo
22. January 2010, 09:25
Pogoni na srnjad za so izbrance v novembru in decembru, potem pa padajo 24 kilogramske srne z jajci.:icon_evil:

Srnjad na pogonu, moje mnenje je naslednje: Z zakonom ni prepovedano, če boš streljal in kdaj boš streljal se odločiš sam. Sam tudi odgovarjaš za svoje napake. Vsi smo dorasli in odgovarjamo zase, lovne dobe poznamo, kazni za odstrel srnjaka v lovopustu tudi, vsak ve kaj mu sledi, če bo kaj narobe. Zato ne rabimo v naprej omejevat in se iti policije v naprej.

ZR7
22. January 2010, 09:25
Sraka, hvala za pojasnilo. Res je to kar si napisal uporabljano tudi v pravu.

Sedaj pa še eno vprašanje. Ko se tako "nenapisano pravilo" križa z interesom države v obliki napisanega predpisa, kako pa potem?
Konkretno mislim na postavljene plane odstrela in težave pri realizaciji, ki jih še dodatno zapletejo taka "nenapisana pravila".
In kako gre to skupaj z načelom, da kar ni prepovedano, je dovoljeno?

mugo
22. January 2010, 09:26
Žal je tako. Po lovišču pa najdemo tudi lobanje srnjadi:icon_cry:.

In po lobanji ti veš, da je poginila zaradi zastrela na pogonu, kajne. To se loči od tega, če je poginila od zastrela iz preže, ali pa od trka z vozilom, od bolezni....:icon_confused:

detel
22. January 2010, 09:55
Mugo, vem, dobro vem.
Kar se pa tiče pogonov na srnjad, mislim, da "umirjen" pogon s kakšnim počasnim psom ni škodljiv za srnjad, saj imaš čas oceniti in dobro pomeriti .

main757
22. January 2010, 10:22
Potrebno se je vprašati, zakaj sploh so taki pogoni "potrebni".
Običajno ravno zaradi kakšnih nesmotrnih omejitev na začetku lovne sezone.

Sami najbolj veste zakaj so taki pogoni potrebni, nekaj postov nazaj si oglaševal, da zaradi varnosti.

Me pa res čudi dejstvo, da si na forumu pri skoraj vsaki temi takoj zraven, v svoji lovski družini pa nemoreš odpraviti nesmotrnih omejitev.

ZR7
22. January 2010, 11:00
...
Me pa res čudi dejstvo, da si na forumu pri skoraj vsaki temi takoj zraven, v svoji lovski družini pa nemoreš odpraviti nesmotrnih omejitev.

Ne obremenjuj se z menoj in mojo LD, kot se jaz ne s teboj in tvojo!
Ker potemtakem boš mogoče prišel celo na misel, da eni ne tičimo samo v eni LD in da se pogovarjamo tudi o tem kaj se dogaja lovskim tovarišem po njihovih LD.
Svoje matične LD pa iz taktičnih vzrokov tu enostavno ne omenjam. Dovolj jasno?

pranger
22. January 2010, 11:36
Sedaj pa še eno vprašanje. Ko se tako "nenapisano pravilo" križa z interesom države v obliki napisanega predpisa, kako pa potem?
Konkretno mislim na postavljene plane odstrela in težave pri realizaciji, ki jih še dodatno zapletejo taka "nenapisana pravila".
In kako gre to skupaj z načelom, da kar ni prepovedano, je dovoljeno?

Poznam zadevo okoli načrtovanja za naše območje. Zavod za gozdove je sledil argumentom in prvotne načrta iz leta 2007 zmanšal za okoli 15% pri srnjadi. Po mnenju večine LD so plani normalno dosegljivi, če v LD stvari ne kompliciramo in na tem področju ne uvajamo kakšnih izvirnih in genialnih omejitev.
V naši LD, kakšnih posebnih omejitev pri odstrelu srnjadi ni. Upoštevamo lovno dobo, kar pomeni, da tudi mladice začnemo loviti, kot je določeno z lovno dobo in upoštevamo Načrt LUO (do 1.8. odvzem srnjakov 50%). Na pogonih ne vzpodbujamo odstrel srnjadi, ga pa ne prepovedujemo tako, da na pogonih dejansko ne dobimo srnjadi.
Kar se pa tiče lobanj srnjadi po lovišču, je veliko večja verjetnost, da so vzrok prej individualnih lovov, kot pogonov.

main757
22. January 2010, 14:42
Potrebno se je vprašati, zakaj sploh so taki pogoni "potrebni".
Običajno ravno zaradi kakšnih nesmotrnih omejitev na začetku lovne sezone.

Sami najbolj veste zakaj so taki pogoni potrebni, nekaj postov nazaj si oglaševal, da zaradi varnosti.
Pa še tole argumentiraj.Jasno?

Sraka
22. January 2010, 15:31
Šef ZR7 pravi: "In kako gre to skupaj z načelom, da kar ni prepovedano, je dovoljeno? "
_____________

To načelo je zelo relativno in z njim ne kaže kar tako opletati. Zakon ne more predvideti vsakega primera in zato vsebuje splošne norme in je potrebno ocenjevati problem od primera do primera. Imamo, predvsem v lovstvu, veliko primerov, ko zakon nekih zadev sploh ne rešuje. Jih pa zato zelo natančno razrešuje "običajno" pravo, ki velja v nekem prostoru in se ga vsi držijo ter ga spoštujejo. No skoraj vsi, nekaterim to pač ni všeč in potem na tem forumu zasledimo kritike starih, konzervativnih, zaostalih, butastih, vsevednih in ne vem kakšnih še vse lovcev.

Plani LD pa z "običajnim" pravom nimajo nič skupnega.

ZR7
22. January 2010, 19:53
... Jih pa zato zelo natančno razrešuje "običajno" pravo, ki velja v nekem prostoru in se ga vsi držijo ter ga spoštujejo. No skoraj vsi, nekaterim to pač ni všeč in potem na tem forumu zasledimo kritike starih, konzervativnih, zaostalih, butastih, vsevednih in ne vem kakšnih še vse lovcev.
...

Ahaaaa, že razumem. Tako nekako kot na divjem zahodu, ko so onega, ki jim ni bil všeč polili z vrelim katranom in povaljali v perju. Ali pa v srednjem veku zakurili na grmadi. Fajn reč to "običajno" pravo. :icon_cry:
Zdaj se pa že res bojim leseno kopito s plastičnim zamenjati...:icon_cry:

janko
22. January 2010, 21:03
Pozdravljeni! Sploh ne vem okrog česa se tukaj preklate.Zame so skupni pogoni popolnoma enakovredni sedenju na preži in zalezovanju. Ne vidim razlike pri živali uplenjeni na skupnem pogonu, ali če je uplenjena iz čakališča. Tako je kot je napisal Mugo. Treba se je držati zakona,ter lovskih pravil in običajev. Ravnati pravilno in previdno z orožjem. Če nisi siguren ali sposoben, v tistem trenutku ko ti divjad pride v pogonu pred stojišče, oceniti in sigurno jo upleniti-PUSTI JO. NIKJER NE PIŠE DA JO MORAŠ UPLENITI. Odloči se v korist divjadi. Če se zgodi da se preprosto za****š, bodi možakar in priznaj napako ter odgovarjaj za to napako. Če skupni pogoni nekom niso všeč, o.k. Naj se jih ne udeležuje. Tak način lova je del tradicije, del lovskih običajev in ga je treba ohraniti. Nekaj najlepših lovov v katerih sem sodeloval so bili prav skupni lovi. Zapomnil sem jih prav zaradi dobrega vzdušja, sproščenosti ,tovarištva in seveda zaradi dobre izvedbe in uspeha. Lp

Hubertus
23. January 2010, 00:20
Kratko in jedrnato!!!

Kaluža
24. January 2010, 14:08
Vprašanje je samokontrola čustev. Kdor obvlada čustva, lepo in prav, vendar je takih lovcev malo. Zakoni so napisani za vse enako, le da jih upoštevajo samo nekateri. Divjad na pogonih je preganjana z vseh strani in tako nastrada in včasih tudi kakšem lovec-človek. Tedaj se nihče ne vpraša, kakšne bodo posledice. Odgovornost je v vodji pogona, povzročitelju in oškodovancu. Vsak lovec se mora samokontrolirati na lovih. Ponavadi lovci streljajo nepremišjeno in nato se sprenevedajo. Ob morebitnih sankcijah pa je vse narobe in so vse drugi krivi.

detel
25. January 2010, 08:42
Janko, se strinjam s teboj. Skupni lovi so druženje, lovski užitek, pa tudi finance, brez katerih ne gre......

Franc
25. January 2010, 08:59
Izgleda,da je problem drugje v pogonih,ker mladim ni, da bi gonili starejšim lovcem..!!??

muzikant
25. January 2010, 09:10
Izgleda,da je problem drugje v pogonih,ker mladim ni, da bi gonili starejšim lovcem..!!??

Ni mladih in starih, so taki ki znajo in lahko in taki, ki ne znajo in ne morejo.
Če je v interesu LD, da se nekaj naredi, to delajo taki, ki to najbolj obvladajo, pa če so stari 100 ali pa 18 let.

To pomeni, da bodo na štantih tisti, ki najbolje streljajo in v pogonu tisti, ki najboljše poznajo teren in navade divjadi na posameznem terenu.

Tisti, ki ne sodijo v nobeno od teh kategorij pa so tam kjer naredijo najmanj škode.

Večina se stare in nezmožne počuti samo, ko je treba poganjat, ko pa je treba za trofejami lazit, ali pa iti na najboljši štant 3 km, pa ni problema.:icon_wink:

mugo
25. January 2010, 09:15
Izgleda,da je problem drugje v pogonih,ker mladim ni, da bi gonili starejšim lovcem..!!??

Ja ti mladi, kakšni so.....
Pa kaj smo maldi oprode starejšim???? Vse lepo in prav, spoštujem starejše jagre, rad grem na lov s starejšimi jagri, marsikaj se od njih lahko naučim. Tako dobrega, pa žal tudi slabega. Seveda bom šel v pogon kot gonjač, nekdo ki je star in ne more hodit pa na stojišče. Se ne pritožujem, dokler se gledava kot tovariša. Ne pa, da mladi gonjači še vpijmo po gozdu in trajbamo za gospode, gospode pa zebe in so že v gostilni. Za take pa hvala lepa, za take pa ne bom trajbal. Ob enakopravnem odnosu pa ni problema, z veseljem grem v pogon, še vedno sem šel.

ZR7
25. January 2010, 09:25
Mugo, podpišem, pa čeprav nisem več pri ravno najmlajših!

mprimoz
25. January 2010, 10:43
Mugo, sem mislu, da se to dogaja sam pr nas. :icon_biggrin:

Naši ti pred začetkom pogona, na to, da ne bodo zdržal do konca pogona na štantu vsaj nakažejo z besedami: pa kr hitr pejte, da ne bomo predolg čakal.:icon_evil:
Laufam lhk jaz na fuzbal tekem ne pa na pogonu! Od takšnega pogona žal nimam nič. :icon_twisted:

rikec
25. January 2010, 17:44
Ni mladih in starih, so taki ki znajo in lahko in taki, ki ne znajo in ne morejo.
Če je v interesu LD, da se nekaj naredi, to delajo taki, ki to najbolj obvladajo, pa če so stari 100 ali pa 18 let.

To pomeni, da bodo na štantih tisti, ki najbolje streljajo in v pogonu tisti, ki najboljše poznajo teren in navade divjadi na posameznem terenu.

Tisti, ki ne sodijo v nobeno od teh kategorij pa so tam kjer naredijo najmanj škode.

Večina se stare in nezmožne počuti samo, ko je treba poganjat, ko pa je treba za trofejami lazit, ali pa iti na najboljši štant 3 km, pa ni problema.:icon_wink:

Tole je teoretično res in tudi sam se podobnega mnenja. Samo kaj, ko nekateri "starejši" sedijo na "lovorikah" izpred 20-40 let in potem slišiš...kaj boste vi mladi, ko nič ne veste. Za v brakado sem pa dober, če pa ne priženemo zajca ali pa lisice pred njegov ror, pa je slaba brakada in slaba jaga. Malo je takih, ki znajo nekako optimalno ocenit kako in kaj, večina jih še vedno gleda na to koliko bo osebno potegnil iz določenega lova, za skupen uspeh na skupnem lovu jim je pa malo mar. Pozabljajo namreč, da je uspeh po večini odvisen od uspešne in pravilne izvedbe lova, v tem pa je zajeta dobra in učinkovita brakada, pravilno zastavljen lov in točni strelci...

Hubertus
27. February 2010, 09:14
Skrajni čas je, da se prične izvajati predlog LZS do 2012 glede ukinitve pogonov. Sem z lovišča, kjer je precej velike divjadi. Več let se z velikim nelagodjem odpravim na obvezni lov, saj me najbolj moti varnost. Število obstreljene nenajdene divjadi se povečuje; mnogo jo v mukah pogine ali ostane invalidne, ki se ponavadi shirano sanitarno odstreli. 'Bira' na pogonih v naši družini je zelo pičla (10% letnega odvzema). Glavnina odstrela se izvaja induvidualno s prež in zalazov. Zanima me mišljenje ostalih forumašov: kaj mislite glede ukinitve izvajanja pogonov?

Sicer je minilo že precej časa od zadnjega napisanega posta v tej temi a bom vseeno pristavil še svoje skromno mnenje o tejle izjavi:

Stoletja je Slovenček hrepenel po tem, da bi lahko sam lovil po svojih gozdovih, pa mu je to pravico vedno znova jemala ali omejevala tuja gosposka.
Danes, ko smo te pravice končno deležni, pa si jo bomo odvzeli kar sami. Kaj naj rečem.....? Bravo!!!

In če se izrazim še malo pocestniško:
"če nas ne jebbe tuja roka, se pa kar sami sebe!"

ANDIGS
28. February 2010, 19:15
Zame so skupni lovi lepo doživetje,predvsem zaradi druženja.Na pogonih tako ali tako uplenimo zelo malo pa vseeno.Moti pa me prenizka stopnja varnosti.Vsi v brakadi ne nosijo odsevnih telovnikov,vsi čakajoči nimajo trakov na klobukih,lov ni nikjer označen.Se nam je jeseni pojavil pohodnik med brakado in lovci.Zanima me,če kje označite lov,ali če kdo opozori pohodnike predvsem tam,kjer so ob nedeljah obljudene pohodniške poti?

alojz1
28. February 2010, 21:09
Da se pojavi pohodnik med lovci ne moremo preprečiti.
Mora pa vsak lovec vedeti, da so tudi drugi uporabniki prostora in se temu primerno obnašati. S kakšnimi prepovedmi bi samo povečali nestrpnost nekaterih nelovcev.Že tako se nekateri čutijo ogrožene, ko vidijo lovca.

Franc
1. March 2010, 08:20
Ni lepšega,ko se na jesenskih skupnih lovih,zasliši lajež naših štirinožnih pomočnikov!

detel
1. March 2010, 08:55
Andigs, da vaši lovci niso primerno opremljeni je kriv lovovodja.
Nekater LD namestijo opozorilne table. Ni slabo. S pohodniki pa kar previdno. Naš lovec jim je le svetoval naj ne hodijo po določeni stezi zaradi lova in je bil naslednji dan že članek v časopisu, grožnje........:icon_confused::icon_cry:

Hubertus
1. March 2010, 09:50
No, pa gremo "jovo na novo" mlatit isto slamo.

detel
1. March 2010, 10:50
Ni lepšega,ko se na jesenskih skupnih lovih,zasliši lajež naših štirinožnih pomočnikov!
Tako je bilo pri nas včeraj. Jagali smo lisice. Zbralo se nas je 8 iz dveh LD. Imeli smo tudi osem psov. Lepo so zvonili ti naši pomočniki. Našli smo tri zajce, veliko srnjadi, lisico, ki ni prišla pred cev. Bile so tudi sledi prašičev. Zakaj prepovedati ta star, tradicionalen lov ?

Bunny
5. March 2010, 08:48
Sicer je minilo že precej časa od zadnjega napisanega posta v tej temi a bom vseeno pristavil še svoje skromno mnenje o tejle izjavi:

Stoletja je Slovenček hrepenel po tem, da bi lahko sam lovil po svojih gozdovih, pa mu je to pravico vedno znova jemala ali omejevala tuja gosposka.
Danes, ko smo te pravice končno deležni, pa si jo bomo odvzeli kar sami. Kaj naj rečem.....? Bravo!!!

In če se izrazim še malo pocestniško:
"če nas ne jebbe tuja roka, se pa kar sami sebe!"

Po moje je to to!!!!