PDA

View Full Version : topinambur



RedFox
7. January 2009, 08:30
Ali bi se na Gorenjskem kje dalo dobiti gomolje topinamburja?

LP Luka

Kolovski
7. January 2009, 08:32
Če poveš kuko to zgleda, uhka pogledam.

Aha najdu. Ke pa se to dobi, a se to goji a kuko?

mugo
7. January 2009, 08:33
Ob novi avtocesti med Radovljico in Podvinom ga je na brežinah in okrog lani zraslo kar ga hočeš (ker so prerili z avtocesto en njivo in ta material nasuli kilometer naokrog). Z lahkoto si ga greš izkopat. Če si za, mi sporoči, pa ti pokažem, kje in se ti pridružim.

Kolovski
7. January 2009, 08:34
Za kuga se pa to nuca?

mugo
7. January 2009, 08:35
Živalce ga imajo menda zelo rade. Sploh, ko se ga navadijo, ko spoznajo, da je za jest. Dobri odjemalci so prašiči, jelenjad, jazbeci....
Pa v osnovi je to hrana za ljudi.

RedFox
7. January 2009, 08:36
mugo,

super, ko bo tale zima malo popustila ( da se zemlja odtaja) se ti oglasim, pa se dogovoriva naprej!

Hvala.

mugo
7. January 2009, 08:49
Ni problema. Sam sem ga že malo jeseni izkopal in posadil ob naši bodoči krmni njivi.

Ganges
7. January 2009, 09:21
Pri nas ga sicer nimamo, bi pa vas opozoril, da je lahko problem. Vem, da so ga v nekaterih lovskih družinah nasadili pa ga divjad ni prijela! Je pa ga potem zelo težko odtsraniti. Namreč se sam takomočno namnoži, da ga je praktično nemogoče odstraniti za vedno, če se odločimo, da ga več nočemo. Mislim, da je o tem že tudi tekla debata na tem forumu.

Pa naj pove več kdo, ki ima izkušnje s tem, jaz vem to samo iz raznih pogovorov.

lp

mugo
7. January 2009, 09:34
Ja, Gangi, res je to kar praviš. Divjad potrebuje nekaj let, da se ga navadi, če ga od prej ne pozna. No pri našem staležu prašičev, mislim da to ne bo problem.

ZR7
7. January 2009, 09:50
Topinambur je treba znati divjadi ponuditi. Nekateri ga pred zimo preorjejo, da pogledajo gomolji na plano. Nekaj ga poberejo za drugje, pa ga še vedno ostane za divjad in seme za naprej.
Mi smo ga lani na moje dolgoletno prigovarjanje končno preorali in ga je srnjad zglodala vse do zmrznjene zemlje. Letos je bil gospodar nesposoben zagotoviti ponovno oranje, a ga je vsaj nekaj napulil in zmetal na površje, nakar nas je to naredilo še nekaj in so ga prašiči že prijeli.
Je pa ta topinambur že dolga leta na istem mestu in se ne širi naprej. Menim da bi ga z redno košnjo kmalu iztrebili. Če pa preoravaš, se pa seveda širi naprej.

krogla1
7. January 2009, 10:57
Pri nas ga imamo že približno 10 let pa se ni nič kaj dobro obnesel - ga divjad ne enostavno ne mara. Je pa res problem to, da se množično razmnoži če ga divjad sproti ne poje. Je potrebno kar veliko truda, če se ga hočeš znebiti.

LP.

Krpan
7. January 2009, 16:24
Jaz se ukvarjam z topinamburjem že kakšnih pet let. Nisem še obupal nad njim, saj sem pri kolegu videl kaj so prašiči naredili z njivo.

Drugače ša nekaj mojih izkušenj:
Njivo je dobro preorati vsako leto tam okrog velike noči ali še prej.
Prašiči se morajo nanj navaditi. Pomaga če izkoplješ nekaj gomoljev ali pa preprosto potreseš malo koruze po njivi.
Lansko leto sem vsakič ko sem šel mimo njive pobral nekaj gomoljev in jih potaknil po lovišču. Povsod je zrasel, kakšni bodo reultati pa bomo videli.
Menim, da je krmnih njiv škoda za topinabur, in ga je bolj smiselno posatiti na obrobjih travnikov in po brezvrednih delih lovišča, brez oranja in zgolj z potikanjem v zemljo.
Mlade liste jelenjad rada obira, je pa razlika med posameznimi leti.
Obstajajo različne vrte topinaburja. Tisti ki je boljši za ljudi (jedilni), je tudi za divjad. Cena na tržnici v LJ je 4€/kg.

Kako se ga znebiti:
Meni so eno njivo uničili konji, ki so se tam pasli. Očitno ga imajo zelo radi. Po dveh letih zaporedne paše je ven prikukalo samo še par listkov. Pomaga tudi, da ga pokosimo preden doseže višino 20 cm in to večkrat zapored.

Pri naš že deset let krmimo jelenjad z sladkorno peso. Letos se je prvič zgodilo, da so jo začeli jesti tudi divji prašiči. In to v velikih količinah. Tudi medved se rad posladka z njo. Upam, da se bo podobno zgodilo tudi pri topinaburju.

zober
7. January 2009, 16:47
Da se ga iztrebiti!Drugače pa liste ma zelo rada srnjad!In ga pri meni še preden se razraste večino poje srnjad!

detel
7. January 2009, 18:10
Po več letih so prašiči prvič letos hrustali topinambur. Menim, da zato, ker ni druge hrane. Mislim, da ga nimajo preveč radi. Ali pa so res različne sorte .

kekec
7. January 2009, 20:18
Topinambur se lahko tudi naseklja in v vodko ali pa domači "šnopc" namoči, po 3-4 tednih precedit...in nazdravje.

Naj bi bil zelo zdrav!

Lahko se tudi prekuha in potem... na zdravje!

Kar je za svinjo dober, men menda ne bo škodilo, če ga bom po kosilu spil!

lp

Brakir
7. January 2009, 20:19
Kekec, ja tud to je en od načinov da ga uničmo.... :icon_lol::icon_lol:

Krpan
26. March 2009, 19:57
Dobil sem gomolje topinamburja rdeče barve, ki je menda boljši za prehrano ljudi (vsebuje več škorba). Ali ima kdo izkušnje z njim? Ali je bolj primeren za divjad kot običajna bela vrsta?

detel
26. March 2009, 22:30
Ko so lačni jim gre, drugače pa ........? Letos jim gre.

jagerboss
20. April 2009, 08:33
Tako zgleda letos moja krmna njiva topinamburja.

ris
20. April 2009, 11:56
Upam, da bo zdržala vsaj eno leto.
Jaz sem ga posadil pred 14 dnevi in so ga pujski že vn vrgl.:icon_evil:

janko
20. April 2009, 12:54
Topinambur je alohtona rastlinska vrsta in v tem okolju ni zaželena. Že marsikatera domača rastlina je zaradi uvoženih rastlinskih vrst na nekaterih krajih popolnoma izginila. Ponekod je vnos ene tujerodne rastline povzročil katastrofo lokalnih razmer.

mugo
20. April 2009, 13:13
Tudi koruza in še večina drugih poljedeljskih rastlin so alohtone vrste, pa se nihče ne pritožuje. Niso vse alohtone vrste problematične, le določene invazivne (agresivne) vrste so. Takšne, ki izpodrivajo avtohtone vrste in se nenadzorovano same širijo. Tak pa topinambur ni. Je pa recimo taka drevesna vrsta Robinija , bolj znana pod imenom akacija (Robinia Pseudoacacia).
Topinambur pa se res lahko razraste kot plevel, vendar ne, če so prisotni prašiči. Na poljskih površinah se ga z lahkoto znebimo če površino redno kosimo izgine v enem ali dveh letih. V gozdu tudi ne zdrži dolgo pod senco drevja ali grmovja, tako da se ni potrebno bati te krmne rastline.

jagerboss
20. April 2009, 13:38
Točno tako, redna košnja ga pobere!

Krpan
20. April 2009, 16:05
Tudi sam sem imel slabo vest zaradi vnašanja tujerodnih rastlin v naravo. Ko pa sem vse skupaj bolje premislil sem ugotovil, da je edina pravilo v naravi to, da se stalno spreminja. Pri tem ključno vlogo igra človek, ki v naravi dela dobre in slabe spremembe. Vendar so dobre in slabe samo za nas. Naravi je vseeno ali je povprečna temperatura planeta višja ali nižja za 5°C. Ona ima pripravjene mehanizme, ki jo bodo hitro spravili v red. Posledica tega reda bo, da bodo nekatere rastline in živali izumrle, na njihovo mesto pa bodo prišle nove.

Potrebno je narediti preklop v razmišljanju (domišljavosti), da nekaj delamo za naravo, ona se za nas bolj malo sekira. Vse kar delamo delamo za nas in naše potomce, da bodo še nekaj generacij gostovali na tem planetu. Najprej smo okolje uničevali (naredili neprimerno za naše bivanje), sedaj pa se trudimo, da bi ga izboljšali (naredili prijaznejše za naše bivanje)

Rupicapra rupicapra
6. June 2009, 11:04
vem, da se oglašam kar (pre)pozno za to sezono, ampak a mi lahko kdo pomaga - kje lahko dobim nekaj kg topinamburja?

Hvala

mugo
6. June 2009, 12:40
Pa ja nisi ti rupicapra iz starega foruma?!:icon_biggrin:
Pridi v naše konce kaj pa ti ga zrihtamo. Ga precej raste naokrog kot plevel.

Krpan
6. June 2009, 12:47
Pri meni je visok že skoraj meter in do jeseni ne bo nič.

trma
6. June 2009, 13:53
Pri meni je visok že skoraj meter in do jeseni ne bo nič.

Mene pa zanima sledeče, prvič smo ga sadili. sam sem ogradil njivo, sedaj je visok že cca.50-60 cm. Zanima me kdaj naj mrežo umaknem. pred 14 dnevi mi je jelenjad preskočila mrežo (ker je visoka samo 120cm) in pojedla vrhe ampak nič zato on pridno raste. zato se bojim če prehitro odmaknem mrežo da ga pojejo prašiči, jelenjad...... Kako vi naredite vse skupaj?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Rupicapra rupicapra
6. June 2009, 15:10
Pa ja nisi ti rupicapra iz starega foruma?!:icon_biggrin:
Pridi v naše konce kaj pa ti ga zrihtamo. Ga precej raste naokrog kot plevel.


Lep pozdrav, bom kar ta prava... :icon_lol:
Včeraj sem pa res bila bližje vašim koncem, če bi vedla, bi se prej zmenili... tako pa..:icon_redface:
Pač par kg topinamburja bi rabila, da vidim kako je s tem.

detel
6. June 2009, 15:27
Trma. Pri nas ga nismo nikoli ogradili. Ene dve leti ga niso niti povohali. Ko pride lakota ga pa napadejo.
Obstaja še ena divja podvrsta, ki cveti z rumenimi cvetovi. Tega pa ne marajo.

trma
6. June 2009, 16:49
Zanimivo detel, rastline so bile prej visoke okrog 80 cm ,sedaj so pa skrajšane. Celo (srnjad) je vršičke jedla.

detel
6. June 2009, 16:57
Mogoče tudi jelenjad, zgodaj spomladi .

mugo
6. June 2009, 17:20
Lep pozdrav, bom kar ta prava... :icon_lol:
Včeraj sem pa res bila bližje vašim koncem, če bi vedla, bi se prej zmenili... tako pa..:icon_redface:
Pač par kg topinamburja bi rabila, da vidim kako je s tem.

Ja dobrodošla nazaj med nas. Upam, da se kaj večkrat oglasiš tu gor, da novinci vidijo, kaj je stara forumska ekipa, ki je je prav malo ostalo aktivne.
Ja no, prav blizu nimaš do naših krajev, če pa se odločiš kaj mimo hodit, pa povej pa bomo zrihtali tale (krom) pirček. :icon_mrgreen:

Rupicapra rupicapra
7. June 2009, 09:01
Seveda, sporočim, če bom kje blizu... :icon_biggrin:

...pridem po krom(pirček).....

zajec
8. June 2009, 08:52
Uf, pr nas se bi ga pa radi losali na njivi,pa nam nikakor ne uspe,še več vedno več ga je ,divjad se pa niti ne zmeni zanj.

detel
8. June 2009, 09:39
Redno kositi, že malega pa bo izginil.

zober
8. June 2009, 23:36
sfrezat nivco,pa koruzo gor,pol pa mal kemije pa je stvar rešena!

jagerboss
9. June 2009, 07:58
Redna košnja topinambur pobere. Res pa da je ta divji topinambur z rdečimi gomolji nekoliko bolj trdoglav. Ta pravi topinambur z večjimi in belimi gomolji pa kar hitro izgine če se ga redno kosi.

ben1
9. June 2009, 08:58
Jaz vsako leto "sfrezam" njivo pa drugo leto spet zraste. Najbol ga je pokosit al pa populit ko je visok ene pol metra.
Pa še rekreacija je:icon_razz:

teohafy
9. June 2009, 14:14
Mene pa zanima zakaj je bil topinambur tako popularen pred leti, da smo ga skoraj vse LD posadile, saj nam v 15 letih divjad ni požrla niti enega gomolja, pa se je po njivi sprehajalo vse od prašičev, jelenjadi, srnjadi, gamsov... tudi ko smo ga izkopali ni bilo opaziti, da bi ga kaj zmanjkalo. 100-litrski koruzni valj, ki je v bližini pa je prazen vsak teden. Na eni njivi smo se ga rešili s košnjo, čeprav še vedno kakšen požene, na drugi pa bo tudi počasi izginil.

detel
9. June 2009, 14:34
Sem že napisal, da ga jedo ko so pujsi resno lačni.

ben1
9. June 2009, 22:58
Jaz mam od topinamburja najrajš svinjsko pečenko:icon_twisted::icon_twisted::icon_lol:

ZR7
10. June 2009, 07:55
... tudi ko smo ga izkopali ni bilo opaziti, da bi ga kaj zmanjkalo. 100-litrski koruzni valj, ki je v bližini pa je prazen vsak teden. ...

Mogoče je ravno to potrebno premisleka.
Namreč krmljenje s koruzo oz. močnimi krmili napram dokaj naravnega krmljenja s topinamburjem. Predvsem v zimskem času.
Iz lastnih izkušenj vem, da ponujen topinambur divjad, tudi srnjad lepo pospravi. Seveda če ji ni preblizu na razpolago dovolj in boljše krme.
Tudi sam raje pozvečim čokolado kot krompir ali jabolko.
Če pomislimo kakšno škodo zaradi naše lakomnosti po prašičih delamo s polaganjem koruze na načine, ko do nje lahko pride srnjad, se mi zdi opuščanje topinamburja kriminal.
Mislim, da bi tu morali inšpektorji kar biti malo bolj strogi.

jereb
10. June 2009, 22:31
Divjad je potrebno navaditi na topinambur. Zelenje ponavadi hitro objeda, vendar ne preveč. Jeseni pa zaorješ njivo in v okolici ne sme biti druge krme. No če so prašiči blizu (pa jelenjad tudi), bodo kmalu pogruntali za kaj se gre in od takrat naprej se ne bo več širil, ker ga bodo sami pofrezali. Lahko se ga dodaja tudi konec jeseni in na začetku zime v korita zraven sena, da spoznajo, da je "voden" in ga začno iskati.
Pri nas je ena njiva vedno požrta, ena pa ne, ker je v bližini preveč drugih njiv z že poznano krmo (repa, zelje, ohrovt ...)

detel
10. June 2009, 23:54
Korito, seno.... To me spominja na farmo. Mislim, da pretiravamo s krmljenjem divjadi :icon_confused::icon_study:.

jereb
17. June 2009, 10:14
Detel, v kolikor divjadi ponudiš seno in drugo suho krmo, se seveda pojavi nekaj potreb po vodi. In ker te pozimi ni oz. je težko dostopna, ji moraš ponuditi še nekaj, kar vsebuje vodo. No in če nimaš grmišč ipd. potem je topinambur ravno tako dobrodošel.
Se pa strinjam, da je marsikje preveč krmljenja v obliki farme, namesto v obliki izboljšanja prehranskih razmer. Korito s topinamburjem sem navedel zato, da tako divjad lažje navadiš nanj, po dveh letih ga bo sama kopala z njiv, pa korito ne bo potrebno.

pepo
17. June 2009, 16:17
Mene pa zanima zakaj je bil topinambur tako popularen pred leti, da smo ga skoraj vse LD posadile, saj nam v 15 letih divjad ni požrla niti enega gomolja, pa se je po njivi sprehajalo vse od prašičev, jelenjadi, srnjadi, gamsov... tudi ko smo ga izkopali ni bilo opaziti, da bi ga kaj zmanjkalo. 100-litrski koruzni valj, ki je v bližini pa je prazen vsak teden. Na eni njivi smo se ga rešili s košnjo, čeprav še vedno kakšen požene, na drugi pa bo tudi počasi izginil.

Topinambur je odlična zadeva. Spomladi poganjke objeda srnjad, pozimi pa so gomolji prava poslastica za srjad, prašiče, jelenjad,...
Ko sem pred leti sadil topinambur, mi ga nikakor ni uspelo razmnožiti, saj ga je kmalu po vzniku postrigla srnjad, uspel sem šele, ko sem ga posadil na večji površini in preprečil srnjadi dostop dokler ji ni ušel v višino.
Seveda pa gomolje divjad uživa šele ko dobro premrznejo, saj se takrat škrob pretvori v sladkor in večkrat sem že opazoval srnjad, ki z nogami tolče zmrznjeno zemljo in nato, največkrat na kolenih, grize zmrznjene gomolje. Tudi prašiči prirejajo v februarju, marcu pravi piknik party, tako da so njive večkrat preorane in spominjajo na opuščeno bojišče.

Ne predstavljam si lovišča brez topinamburja, kjer je populacija črnih tolikšna kot je pri nas. Spomladi in poleti se srnjad in prašiči pasejo na črni detelji, radiču, jeseni pa na koruzi - sejani. Koruze v zrnju ne polagam.

junior
9. April 2015, 22:10
A ima kdo topinambur za sajenje na krmni njivi? :)

PROF.racoon
10. April 2015, 11:41
Sem ga lani šel iskat na Gorenjsko. Bi moral vprašati gospodarja za kontakt, če te slučajno zanima...

LP

dolgin
10. April 2015, 17:31
Kle si bil pa tud za pir nisi poklicov :icon_eek:

junior
10. April 2015, 23:25
Hvala bi mi prav prišlo :) sicer sem bol iz Mariborskega konca in bi mi prav prišlo kaj v teh koncih :) Razen če ima kdo namen obiskati sejem v gornji radgoni pa gre tu kaj mimo :)

PROF.racoon
11. April 2015, 08:57
Kle si bil pa tud za pir nisi poklicov :icon_eek:

Uh, sem tako leteči, da je s cajtom vedno na knap. V službo se vozim iz Zagorja pri Pivki v Domžale, sem ženin taksist za v službo v LJ, pa ta malo v vrtcu v Pivki, pol pa skombiniraj vse to. :icon_confused:

Ker ga bom letos verjetno spet šel iskat (mi gospodar že govori), sem pa se vseeno pripravljen kje ustaviti in popiti pivo ali dve. Ti javim Dolgin...

Junior, ko dobim kontakt, ti ga pošljem po ZS.