PDA

View Full Version : Lovski krst



.243 Win.
31. December 2008, 15:58
Pri zadnjem pogonu na skupnem lovu, kjer sem bil kot gost je tekla debata o lovskem krstu. Zanimivo je bilo slišati kako krst pripravijo v različnih LD. Zanima me kako teče postopek pri lovskem krstu glede obtoženca, obtožnice, biriča, zdravnika, razsodišča, zagovornika,...Prosim za čimveč mnenj in razlag, ker menim da je to tema, ki zanima marsikoga.

main757
25. January 2009, 23:54
Bliža se lovska večerja in z njo krst. Ima kdo slučajno kakšne predloge za obtožnico in bi jih tukaj objavil?

JAKAJEŽ
26. January 2009, 15:07
Na račen katere uplenjene divjadi bo krščen(kriv)?Pri nas je to vedno za prvega uplenjenega zajca,na podlagi tega pa sestavijo obtožnico.

lp

jereb
28. January 2009, 23:17
Pri nas za vsako vrsto divjadi posebej.

Tine
28. January 2009, 23:34
Uf jereb potem pa pr vas ni šale. Krščen vsaj 3-4 krat...
Au.

No v naši LD ga pa ni bilo že od pamtiveka. Upam, da ga tudi zame prav posebej ne bodo prirejali:icon_eek:

Drugače pa je to en lep običaj (če so udarci v mejah normale!)

main757
28. January 2009, 23:37
Pri nas dobiš tri "vroče".

Tine
28. January 2009, 23:42
Pri nas pa so bili včasih (z mojim stricem na čelu) pravi mučitelji.

Vsak po tri.

No ja, vsaj tistim, ki so si zaslžili (preveč zagnani in premalo zagnani). Nekateri niso upali sedet po tri dni... (stari, ker ga je brat fajn nasmodil:icon_biggrin:).

Se spomnim še kot mulo.

ZR7
29. January 2009, 09:46
Udarci so simbolični. Vse ostalo je *****izem!:icon_evil:
Prvi, ki bi se morali za to zavzemati so mentorji, saj novinci ponavadi ne pridejo do besede, oziroma, se jim še posebej maščujejo.
Tudi tu se izkazuje ne/kultura in odnos do lovskih tovarišev.

davorin
29. January 2009, 10:30
lovski krst je doživetje, ki si ga vsak lovec zapomni za vse življenje in ga nanj vežejo lepi spomini
, katere tudi radi povemo!! ne delajmo tako,da bi bil to dogodek o katerem mladi lovci ne bi hoteli govoriti..

Brakir
29. January 2009, 14:09
Sam sem bil letos krščen na zadnjem pogonu po zadnjem skupnem lovu, in vam povem da ga ne bom pozabil v življenju... celotno omizje se je lepo nasmejalo, saj veste da Brakir jezika ne špara tudi če je na zatožni klopi! :icon_wink:
Glede udarcev je pa bolj takole: starešina družine je "pretepač" in sicer krsti te s tremi komaj občutnimi udarci pri tem izgovarja: Krstim te v imenu boginje Diane-vroča, krstim te v imenu zaščitnika lovcev, Sv. Huberta-vroča, krstim te v imenu časti lovcev in loske puške pravičnega nošenja-vroča. tam kjer je vroča je udarec s krstno palico. ko opraviš, s tožnikom, sodnikom, zagovornikom in letos s sotrpinom, ki sva bila krščena na isti dan, izpiješ "zajčjo kri" na dušek na zdravje, na dober pogled ter na uspeh na lovu. potem pridejo čestitke vseh članov in podpisi na plaketno in krstno palico.

luka
29. January 2009, 14:25
Tak ko je napiso Davorin, mora bit lep spomin. Mene moti, da te na vsak način poskušajo na krstu napit in se po tem delat iz tebe norca. Jaz sem na svojem krstu izpil tri deci vina, kar je še kar v mejah normale. Davorin sicer ni mel te sreče, ampak je bil v redu:icon_wink:. Kar se pa batin tiče so bile zmerne in primerne, se pa strinjam, da bi krst moral bit en lep lovski običaj, ne pa maščevanje al pa bognedaj izživljanje, kar se nemalokrat zgodi:icon_evil:.

LZ L

davorin
29. January 2009, 21:16
ja no ta pa sm pozabo:icon_biggrin:alkohol-dobro da si me spomno, hvala luka!!! res je da te hočejo napit, sicer pa-dobeden ni vlival v tebe, sam si si kriv!!tudi jaz sem si bil:icon_wink:

mislim pa da se takšne velike neprailnosti oz tepenje, če lahko tako rečem ne dogajajo. mogoče še je kje tak, v večini pa mislim,pa tudi verjamem da se strinjate z mano, da se lovci trudimo, da to izpeljemo čim lepše in nepozabno!!tako ali tako se nam povprečje let visoko dviga, KAM BOMO PA PRIŠLI,ČE BOMO ŠE TAKO ODGANJALI MLADE LOVCE OD NAS...

jereb
1. February 2009, 00:01
Ni panike glede tepeža. Vsakič dobiš samo trikrat, pa je samo eden bolj taprav, tako da se sponmiš. Je starešina velik zagovornik nepretepanja in tako ni nič hudega, samo lepi spomini. Alko pa tudi ni problem, spiješ en glaž(pa ne od kumarc) no pol se pa spodobi da daš za par litrov.

Mislim pa, da je opustitev lovskega krsta velika škoda za lovsko tradicijo in prijetno druženje.

Naj bo še veliko lovskih krstov.

Tine
1. February 2009, 00:05
Res je škoda. Kar se pa alkohola tiče, se da po moje tudi dogovorit, če ga tudi drugače ne piješ. Pa neki Jabi...

Meni bi bil to najmanjši problem (tudi glaž od kumarc):icon_lol:

Veper
1. February 2009, 10:08
Ko so pred mnogo leti meni merili hlače ma lovskem krstu sem tisti skupinici ki je bila znana po teži palice in opojni substanci lepo razložil,da alkohol ne sodi več v moj način življenja in da bom ob premočnem udarcu preprosto le tega vrnil in to z obrestmi sem naletel na razumevanje in je vse potekalo tako da smo si vsi ohranili dogodek v lepi luči. Res pa je ,da sem imel odličnega zagovornika ,ki je kasneje postal celo predsednik LZS.:icon_twisted:

cviček
18. October 2012, 14:54
Po uspešnem nedeljskem lovu smo izvedli še lovski krst.
Bilo pa je nekako takole:

najlepši lovec naše LD Ciril - Hrastodolški je pred krstno komisijo pripeljal zelenca Marcusa- Ljubljanskega ( otrok betona )

11202

Sledil je popis osebnih podatkov in zelo , zelo težka obtožnica . Le spretnemu zagovorniku Mikličovskemu gre zahvala , da smo nekako pristopili k krstu in svečani zaobljubi .

11203
11204

cviček
18. October 2012, 15:03
Še komisija in krščenec

11208

P.s. že nekaj časa pripravljam malo bolj resen članek o lovskem krstu. Pride na plano , ko bo dodelan.

PROF.racoon
18. October 2012, 15:45
Bravo!

Škoda, da običaji zamirajo... Upam, da se tudi pri nas kaj zgane...

muzikant
18. October 2012, 16:55
A tebe niso krstili ?

PROF.racoon
18. October 2012, 17:54
A tebe niso krstili ?

So me že lani...

S podaljšanim pripravniškim stažom... :icon_lol:
Tako je, če si program sproti izmišljujejo...


Po prvem plenu in na skupni jagi ni bilo krsta... Mogoče bo 26.12., ko imamo zaključek s skupnimi lovi... Mogoče... Nihče še nič ni omenil...
Sicer pa, kar sem v družini, ni bilo nobenega krsta...

rikec
18. October 2012, 20:38
So me že lani...

S podaljšanim pripravniškim stažom... :icon_lol:
Tako je, če si program sproti izmišljujejo...


Po prvem plenu in na skupni jagi ni bilo krsta... Mogoče bo 26.12., ko imamo zaključek s skupnimi lovi... Mogoče... Nihče še nič ni omenil...
Sicer pa, kar sem v družini, ni bilo nobenega krsta...

Kaj je profesor ze cvikas da bos krscen? Dobrih lovskih obicajev se ne rabis bati. Se premalo se jih uposteva in izvaja. Pri nas v LD jih dosledno izvajamo in mislim da je tui prav tako. Ce drugega ne.. te lahko pri nas krstimo, ti bo krst ostal v vecnem spominu... :D

PROF.racoon
18. October 2012, 22:31
Kaj, bojim!?

Tudi jaz pogrešam stare šege. Me pa prav čudi glede na te razprtije in 100letne zamere med člani, da so sploh še kje žive.

In če sklepam, da jih je včasih bilo več, le kaj se je zgodilo z današnjim članstvom???

Če ne bo našega krsta, pa, Rikec, z veseljem nastavim rit pri vas!

muzikant
18. October 2012, 23:00
Zdaj ne razumem, praviš da si bil krščen, lovskega krsta pa ni bilo ???

Ganges
18. October 2012, 23:09
Pa rit bi nastavlau kar vsem na eni jagi? :icon_eek: Čudni jagri ste tam spodaj :icon_confused:

rikec
19. October 2012, 08:20
Kaj, bojim!?

Tudi jaz pogrešam stare šege. Me pa prav čudi glede na te razprtije in 100letne zamere med člani, da so sploh še kje žive.

In če sklepam, da jih je včasih bilo več, le kaj se je zgodilo z današnjim članstvom???

Če ne bo našega krsta, pa, Rikec, z veseljem nastavim rit pri vas!

Grem danes že pogledat če kje kakšna "pametna" palca raste zate... :icon_lol:

No hočem reči, da se šege in navade v naši LD vedno spoštujejo in izvajajo, od lovskega krsta, lovskega ropota,.... Imamo k sreči tudi takšnega predsednika, ki na šege in navade nekaj da in jih ceni tko da... marsikdo ki je že bil pri nas na lovu je lahko videl da imajo šege in navade pri nas veliko veljavo.

PROF.racoon
19. October 2012, 12:27
Zdaj ne razumem, praviš da si bil krščen, lovskega krsta pa ni bilo ???

To je bil poseben krst brez obreda in s posebno nagrado - podaljšanim stažom. Takšne nagrade smo bili deležni samo posebni pripravniki... Očitno smo na delovnih akcijah bili zelo pridni, pa so nas želeli še malo porabiti... Da o obveznih pogonih niti ne govorim... Pa še tam smo goloroki bili obtoženi krivolova... :icon_confused:

@ganges:
E, nisem take sorte, da bi rit nastavljal komurkoli... Že morajo biti pravi lovci... A ne, Rikec... :icon_wink:

:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

rikec
19. October 2012, 15:10
Nič se bati, pri nas tisti ki te krsti v imenu svetega Hubertusa udari samo 1x... samo tako malo močno, da se spomniš tak lep dan za dolgo let :icon_lol:, no sej ni tak hudo, sem pa glede na vašo situacijo v vaši LD začuden, da ti niso podtaknili še česa, da bi ti lahko podaljšali pripravniški staleš še za nekaj let :icon_lol: Hja sej veš kako je... sposobne je treba J... :icon_lol:

pikas
21. October 2012, 11:32
Kar se tiče lovskega krsta je to zelo lep običaj kateri počasi kot vse drugo lepega zamira. Zakaj je tako ne vem, mogoče tempo in način življenja.
Pri nas zadnje čase prakticiramo, da zelenca kateri ima kaki "greh" nad sabo potihem obvestimo da bomo imeli določeni dan lovski krst in je njegova prisotnost obvezna ker je on obtoženi. Z njegovim soglasjem se ta krst tudi izvede. To poteka v zelo veselem vzdušju brez izživljanja nad krščencem. Dobi tako imenovane tri vroče in tri hladne, ter nekaj kapljic vina za vrat. V primeru da ima s sabo partnerja s sabo mu pa še on eno "vročo" naloži. Kazen mora bit.:icon_lol:

PROF.racoon
23. December 2014, 13:38
Da še tule prilepim (sem kasneje našel to temo). Admin pa lahko prestavi iz druge teme sem...

Pozdravljeni!

Zanima me, če ima kdo mogoče že izdelan osnutek diplome za lovski krst (da se vnese samo ime, kraj, datum in LD) in bi ga bil pripravljen deliti.

V petek po Štefanovi jagi bomo krstili par naših članov, pa krsta pri nas že dolgo časa ni bilo. Počasi po zeeeelo dolgem času spet obujamo šege in navade, za katere prejšnjim ni bilo mar...

Hvala že v naprej!

LP

Zvitorepec
23. December 2014, 22:32
lovska trgovina jih ima v Kranju14923

PROF.racoon
24. December 2014, 13:59
Ja, po 13 € za kos papirja! Sem jih že gledal prej. Cena, da te kap!!! :icon_eek: :icon_confused:

Vseeno hvala Zvitorepec!

Sem jih že naročil danes v tiskarni v LJ, ki so pošiljali reklamo vsem družinam... 3 € za kos...


Vseeno se priporočam za kakšno home made. Verjetno se jih bom lotil izdelat za naslednja leta sam...