PDA

View Full Version : problematika populacije srnjadi



rehl26
15. December 2008, 15:32
Ali ravnamo oz. pravilno gospodarimo z srnjadjo?
Ali se res gozdovi prezaraščajo in dušijo tiste še nedotaknjene jase?
Ali smo z plani presegli kritične meje odvzema srnjadi?
No tovariši lovci ,na ta vprašanja se jaz vse pogosto sprašujem.
Kaj pa vi???




LOVSKI ZDRAVO!!!

dolgin
15. December 2008, 17:00
S srnjadjo menim da gospodarimo kar v redu,saj je populacija (vsaj pri nas) stabilna.
To,da se gozdovi prezaraščajo je popolnoma res,ampak na to lovci skoraj da nimamo vpliva. Tukaj so problem "kmetje",ki so zemljo podedovali in se zanjo ne brigajo nič,dokler v njej ne vidijo profita,tisti pravi kmetje,ki od kmetovanja živijo,pa gozdove "obnavljajo".
Z plani nismo presegli kritičnih mej odvzema,pa naj se še tako grdo sliši! Moramo se zavedati,da je življenski prostor za vso divjad,ne samo za srnjad vedno manjši,vedno manj je miru po njihovih staniščih,tako da je tak ukrep žal nujen,ali mi,ali pa bolezen zaradi prenasičenosti teritorijev,ali ceste,železnice,podivjani psi.....! Na višino plana pa imamo lahko vpliv! Vprašanje je,ali ste v predlog odvzema napisali manjše številke in za koliko!?
Tudi sam si pogosto postavljam taka in drugačna vprašanja,vendar si s tem kmalu neham beliti misli,saj te samo boli glava! Plani pa so (še vedno) šibka točka našega lovstva, sploh v tem času,ko za neizvajanja načrta odstrela sledijo visoke kazni in grozi odvzem koncesije! Je pa dejstvo,da ne moremo več živeti v časih,ko "kar je rel jager je blo alfa in omega" in v gošči imeti "štale",saj se je skozi preteklost pri vseh vrstah pokazalo,da to škoduje sami vrsti,šele potem lovcem in prostoru....:icon_confused:

lp

detel
15. December 2008, 17:41
Ne mislim nakladat, povem le moje mnenje. Marsikje tarnajo, da ni več srnjadi kot nekoč. Zaradi takih so tudi nam zmanjšali plan. Razlogi za zmanjšanje populacije so različni, naj omenim opuščanje obdelave njiv, pašnikov in travnikov. Posledično se širi gozd.......ko bi bil vsaj gozd, tu se razrašča različno grmovje, kar srnjadi ne ustreza saj tukaj ne dobi veliko pestre in kvalitetne hrane. Zato vidim pozimi večje ali manjše skupine srnjadi tam, kjer je kaj dobrega za pod zob. Naslednji razlog so seveda tudi bolezni in pa PUŠKA.

Menim, da bi morali lovci v bodoče vložiti več truda za obnovo travnikov, deteljišč, itd. in manj pretiravati s krmnimi njivami in krmišči za prašiče, no kar pa je že druga tema.

springer
15. December 2008, 18:36
Razlogi za zmanjšanje populacije so različni, naj omenim opuščanje obdelave njiv, pašnikov in travnikov. Posledično se širi gozd.......ko bi bil vsaj gozd, tu se razrašča različno grmovje, kar srnjadi ne ustreza saj tukaj ne dobi veliko pestre in kvalitetne hrane.
Ravno z grmovjem zaraščajoče površine so najboljši življenjski prostor srnjadi, jo pa na takih površinah težko vidiš, kaj šele loviš.

rehl26
15. December 2008, 18:41
No z vajini mnenji se takorekoč
povsem strinjam. Ampak sam mislim ,da dokler nebomo mi lovci imeli besede, takšno kot ima zdaj zavod za gozdove , ali pa da bi vsaj lovci ,lastniki gozdov ter
zavod za gozdove našli skupni jezik, do takrat pa mislim da sami lovci te zadeve nebomo pri moči da jo rešimo.
Mislim in upam ,da se ne motim preveč ,ampak kar se tiče srn ter srn mladic jih preveliko število odvzemamo. Vsaj tukaj na koroškem se v zadnjih letih pojavlja ta problem. l.p. pa brez zamere za moje mišljenje, sn pač mvad jagr:))

rehl26
15. December 2008, 18:46
SPRINGER : Z tvojo izjavo se povsem strinjam, ker je dejansko res tako. Ampak mi ljudje jo bomo prisilili k temu ,da bo sama od sebe postala ogrožena vrsta. Seveda to z časom če nebomo podnujno ukrepali!!!

detel
15. December 2008, 19:19
Ravno z grmovjem zaraščajoče površine so najboljši življenjski prostor srnjadi, jo pa na takih površinah težko vidiš, kaj šele loviš.

Springer, veš grmovje na Primorskem ni tako kot pri vas. Od njega nima srnjad nič, samo kritje.

Krpan
15. December 2008, 20:49
Za celo Slovenijo ne bomo našli enotnega recepta za srnjad. Povsod je skupno samo to, da se okolje spreminja,, da je človek vedno bolj moteč dejavnik in da izginja extenzivno kmetovanje, ki je bilo za srnjad pravi raj.

Najprej si moramo določiti koliko je primerna gostota srnjadi. Pri nas imamo odstrel 3,9 kose na 100 ha, sosedje (LPN) pa 1,8 kos/100 ha. V našem lovišču smo pred 15 leti v eni sezoni odstrelili 8,3 kos/ 100 ha in imam občutek, da si srnjad še sedaj ni opomogla. Moj cilj je postopona priti na odstel 5 kos na 100 ha. Za dosego tega cilaj pa so po mojem potrebni biotehnični ukrepi, predvsem izboljšanje prehranske ponudbe. Pod to mislim predvsem sajenje detelje in lucerne ter vzdrževanje travišč z gnojenjem, košnjo in idstranjevanjem grmovja.

Za takšno delo pa je en lovec mlajši od 60 let na 100 ha (kar predvideva Zakon) občutno premalo.

detel
15. December 2008, 21:02
Točno tako, Krpan. Dobro si povedal.

Več bi se morali posvečati srnjadi, ne pa misliti samo na prašiče.

pumpa
15. December 2008, 21:47
najboljše kar se lahko divjadi godi je ,da delajo plane tisti ljudje ki ne mislijo na trofeje tako kot mi, samo za intermeco v sloveniji je odstrel srnjakov 95% realiziran srn pa žal samo 60% , pri gamsih pa ravno obratno 95% koz in 60% kozlov pa to samo zaradi ....trofej...ker je pač lažje priti do koz kot pa kozlov :icon_lol:
za primer pa čeprav ne spada v to temo v našem ozulu je zavod na podlagi prejšnih let planiral za leto 2008 odstrel 380 prašičev , pa so lovci in ozul le pristali na številki 300, rekoč da če jih postrelimo 380 jih bo zmankalo,dne 1,12,2008 je bil realiziran odstrel divjih prašičev 424kom v našem ozulu, sedaj pa prosim da malo razmislite zakaj je za divjad boljše da načrtujejo plane drugi.

pumpa
15. December 2008, 21:57
No z vajini mnenji se takorekoč
povsem strinjam. Ampak sam mislim ,da dokler nebomo mi lovci imeli besede, takšno kot ima zdaj zavod za gozdove , ali pa da bi vsaj lovci ,lastniki gozdov ter
zavod za gozdove našli skupni jezik, do takrat pa mislim da sami lovci te zadeve nebomo pri moči da jo rešimo.
Mislim in upam ,da se ne motim preveč ,ampak kar se tiče srn ter srn mladic jih preveliko število odvzemamo. Vsaj tukaj na koroškem se v zadnjih letih pojavlja ta problem. l.p. pa brez zamere za moje mišljenje, sn pač mvad jagr:))

pa napiši kolk ste odvzeli lanščakov in srnjakov?

mugo
15. December 2008, 22:42
res je pumpa, popolnoma se strinjam s tabo. Nekateri bi samo trofeje streljali in divjad "gojili" ko krave v hlevu, s principom da je en bik dovolj za 20 krav poskakat. Vendar pa spolna struktura naravnih populacij teži k izenačenemu deležu samcev in samic. In zato je tudi strokovno načrtovan odstrel razdeljen enakomerno po starostnih in spolnih kategorijah.
Da pa bi se srnjadi slabo godilo v današnjih časih, se pa sploh ne strinjam. Vprašaje lovce, koliko srnjadi je bilo in kakšni so bili odstreli pred 50 leti.Prilagam graf odstrela srnjadi v gorenjskem bivšem LGO. Malo v razmislek tistim, ki samo jakate, da srnjadi ni, pa da bomo vso pobili:icon_lol:

detel
16. December 2008, 09:57
Nekje pred 60 leti so v enem izmed primor. lovišč uplenili žival, ki pa niso bili povsem prepričani, da je to srna. No, takrat je pričela "expanzija" srnjadi tudi na Primorsko, kar pa ne pomeni, da bi je moralo biti danes toliko kot takrat, ne Mugo.

gamsar
16. December 2008, 10:35
Lepo prikazano na grafu Mugo. V prihodnje podaj še kak tak graf, da imamo malo vpogleda v te zadeve tudi navadni člani in ne le člani upravnih odborov. Se najde veliko zanimivih podatkov o načrtovanju in realizaciji na straneh zavoda za gozdove.
Srnjad. Ja Kot je Detel namignil. Vsi vemo, da je bilo prek 50, 60 leti srnjadi občutno manj, ponekod skoraj nič. Tudi za ravninski del Gorenjske to velja. Potem pa se je številčnost počasi večala, v 90 letih pa je šlo po mojem že čez mejo nosilnosti okolja. Toda to še ne pomeni, da pa moramo sedaj močno reducirat in prit na stanje okoli leta 50. Mislim, da se kaj takega tudi ne bo zgodilo, saj nam je lovcem v interesu še naprej uspešno gospodariti z našo najpogostejšo in najpomembnejšo vrsto velike divjadi.
Premalo poudarka pa je še vedno na izbolševanju življenjskega prostora za srnjad. Ali res dovolj storimo ob ponoru najrazličnejših motenj s strani modernega človeka v naravnem okolju? Koliko osveščanja javnosti pa naredimo kot lovska organizacija? Zdi se mi da premalo. Samo povečani plani ob novo asfaltiranih cestah in novo zagrajenih pašnikih ne vem če so sonaravna in trajna rešitev.
Imamo pa srečo, da je srnjad tako zelo prilagodljiva na vse te vplive. Samo to srečo imamo.

kalin
16. December 2008, 11:41
rehl jes te popovno podperam pri tvojem mišlenju jes sem tudi član ld ki ima te težave mogoce se vecje ker imamo se hujše zime pa izredno malo pasnikov ter jas na katerim bi se lahko srnjad pasla tudi u samih gozdovih ni miru ogromno sečen krosarji,motorne sani pozimi.gobarji.črničarji saj nobenemo nisem nidičen naravnih dobrin samo nekaj je pa že obžrtnost oz kaj je pa preveč je pa preveč.pa glede razmerja mislim da be vsak srnjak lahko mel vsaj 5 srn ker 1-1 ni šans da shodimo.pa da ne bo zamer

rehl26
16. December 2008, 12:24
No hočem povedati ,da smo leta 2005 še imeli 180 kosov odvzema srnjadi,ampak tista zima ,ter avtomobili so nam tisto leto odvzeli 78kosov srnjadi.
No in kaj pride potem iz zavoda za gozdove leta 2006 plan odstrela srnjadi 185 kosov ,pa nobena pritožba ,pa razna pisanja niso pomagala. Men se pač to za lovišče z 3765ha zdi mal preveliko, pa še od tega je 1243ha gamsovih revirjev.

Saj nočem pametvat ampak zadnji dve leti nismo dosegali planov pri srnjadi,niti ne pri gamsih.
Saj o srnjadi je težko debatirat nekateri ld-ji ste nizkoležeči tam pod 400 metri nadmorske višine, eni imamo pa vse od650 pa tja do 2000 metrov nadmorske višine. Tako da tu pri nas so bistveno bolj hude zime, in žesame razmere so bol otežene.
Pač pravim vsak zase najbolj ve kako je , nihče pa neve kako bi moralo biti, kajti srnjad nam bo še dolgo nerazčiščen pojm.

kalin
16. December 2008, 12:37
res je da nam je in nam bo srnat večna uganka da nikoli nebomo mogli vedeti usega o njej,zato bo morav veliko gdo u njej govoriti bol složno ne pa da nasi predavatelji primerjajo naso srnat z nekimimi otoskimi deželicami kjer nima niti naravnega sovražnika niti cest niti tzime ali pa da primerjajo naso z tisto v oborah in za kolilo je bila tam razlika v številčnosti pri štetju pa potem ko se je izvršiv popoln odstrel.halo mi smo u gozdo zime,lisice,ris,avtoni,krivolov,po nekot kakšen medi tudi prašič če bo dobil mladiča ga bo snedel.res je tovarisi skupaj nam bo uspelo s tem da moramo gledati vsak na svoje pogoje in razmere

rehl26
16. December 2008, 12:53
hvala kalin tk se govori!!! Sej ne rečem da ni srnjadi , js govorim da je je zmerom manj, tudi telesno je opešala.

mugo
16. December 2008, 13:41
tudi telesno je opešala.

Kaj ti tvoje znanje ekologije populacij pove o zmanjševanju telesnih tež v povezavi s števičnostjo?:icon_wink:


pa glede razmerja mislim da be vsak srnjak lahko mel vsaj 5 srn ker 1-1 ni šans da shodimo.

Ojej, daleč smo še, pa sem mislil, da smo to že prerasli.:icon_confused:
Torej ti bi hotel imeti recimo namesto današnjih 20 srn raje 100 srn. In zraven 20 srnjakov. Zakaj pa ne tako kot v naravi poleg 100 srn še 100 srnjakov? Upam da ne samo zato, ker ima srnjak roge in ga raje pogledamo skozi križ. Če mislimo da je habitat sposoben preživeti npr. 120 kosov, zakaj bi moralo biti samo 20% srnjakov, kot predlagaš?
Kar pa se različnih lovišč tiče se pa strinjam, nekje so boljši pogoji za določeno vrsto, drugje slabši. Nekje (ponekod v Nemčiji) streljajo 10 -12 kosov srnjadi na 100ha. Koliko pa mi, naj vsak preveri za svojo Ld, pa bo videl, kje smo. Verjetno bi bilo smiselno v podobnih loviščih imeti podobno število.
Bolezni, visoko število povoženi živali, visoki zimski pogini, ali nam to govori, da je srnjadi premalo? Kakšno naj bo naše ukrepanje, če opazimo, da divjad poginja zaradi bolezni? Bomo nehali streljat ker bo že bolezen vse pobrala, ali bomo dojeli, da nam narava sporoča ravno nasprotno?

mugo
16. December 2008, 13:42
Nekje pred 60 leti so v enem izmed primor. lovišč uplenili žival, ki pa niso bili povsem prepričani, da je to srna. No, takrat je pričela "expanzija" srnjadi tudi na Primorsko, kar pa ne pomeni, da bi je moralo biti danes toliko kot takrat, ne Mugo.

Nikakor ne, ker tudi zajcev ne moremo imeti toliko kot takrat. Ampak da pa nekateri govorijo, kako je srnjadi vedno manj, s tem pa te številke ne grejo skupaj.

rehl26
16. December 2008, 13:48
MUNGO: kaj ti prinese en srnjak? in kaj ti prinese ena srna?

mugo
16. December 2008, 13:55
srnjak cca 20 kil mesa + burkle za prah nabirat
srna cca 15 kil mesa

rehl26
16. December 2008, 13:59
no lovec na trofeje!!! meni srnjak nič, srna pa vsaj enega do dva mladiča na leto...

mugo
16. December 2008, 14:22
no lovec na trofeje!!! meni srnjak nič, srna pa vsaj enega do dva mladiča na leto...
Očitno me nisi razumel. Burkle za prah nabirat sem napisal zato, ker jih tako tudi vidim. Ker nimam nobenega posebnega veselja za čaščenja trofeje, kot ga imajo nekateri. Če bi bil lovec na trofeje, bi od letošnjih 10 kosov srnjadi, ki sem jih odstrelil, ne bil samo en odrasel srnjak, če pa meniš, da sem tega odstrelil zaradi močne trofeje, si ga pa poglej v galeriji.

Točno sem vedel, da boš rekel, da ti srna da toliko in toliko mladičev. To je logika, ki se uporablja pri reji živali v hlevih. V naravi so stvari malo drugačne, konec koncev lovci težimo in zagovarjamo naravo, naravne procese in zdrave populacije divjadi, kajne? Naravna spolna struktura pa je 50-50.

Rehl26, kako nam boš odgovoril na ta vprašanja:
Bolezni, visoko število povoženi živali, visoki zimski pogini, ali nam to govori, da je srnjadi premalo? Kakšno naj bo naše ukrepanje, če opazimo, da divjad poginja zaradi bolezni?

luka
16. December 2008, 14:59
Mugo, kje podpišem. Srnjad niso fazani, da bi mel vsak petelin pet kur. Pri nas mislim, da teža upada, sicer verjetno ne zato, ker bi se srnjad razmnožila ampak zato, ker so se za obstoječo populacijo pogoji bivanja ekstremno poslabšali. Poslabšanje je posledica stalnega vznemirjanja, intenzitete kmetijstva in popolnoma zgrešena agrarno-okoljska politika, ki izsekuje še zadnje žive meje, ker v nasprotnem ne zadosti butastim predpisom za subvencije:icon_evil:. V končni fazi pa je srnjadi tudi posledično manj, ker se je njen habitat urbaniziral ali postal neprimeren iz zgoraj omenjenih razlogov. Naša lovska družina je tako preko palca samo v zadnjih petih letih izgubila več kot polovico svojega lovišča(žal najboljše in najbolj divje predele) in verjamem, da so srnjaki preko 130 pik in 24 kg samo bled spomin in opozorilo na človekovo neumnost. Letos je bil sicer uplenjen srnjak okoli 120 pik mel pa je zgolj 8,5 kg(Fonza ma čisto točne podatke). In še čisto za na konec našo najboljšo trofejo je povozil avto.

LZ L

rws
16. December 2008, 15:03
no v ostalo debato se ne bom upikoval, ker ma itak vsak svoje mišlenje in prepričanja, rad bi pa odgovoril na vprašanje ki si ga zastavil rehlu
pri nas letos mislim da povoza pri srnjadi nismo imeli, prejšnja leta pa mogoče 2 na leto, pogin zaradi zime pa mora bit, če zapade 80cm snega, kot ga je pred par leti, takrat smo imeli pogin, drugače pogina skoraj ni, prav tako so bolezni redke.plan pri srnjadi imamo 45 komadov, pa mislim da smo za zdaj okoli 70%, pa verjemi da dosti jagamo, vsaj nekateri, za sebe pa ne vem, mogoče nimam sreče s srnjadjo, letos še nisem naletel na srninega mladiča, ki bi se mi zdel dovolj šibak, da bi bil primeren za odstrel, če je pa pretežek mi pa itak ne pokrije srnjaka!no, naše lovišče ima 5200ha, se pravi manj kot 1 komad srnjadi na 100ha, pa vseeno ne bomo dosegli plana, bomo pa blizu...

detel
16. December 2008, 15:10
To je pa res malo.....skoraj neverjetno :icon_cry::icon_confused:.

rehl26
16. December 2008, 15:10
Tisto o trofejah dajva na stran.! ok. kar se tiče bolezni ,vsi normalni ljudje vemo , da smo predaleč posegli v njihovo okolje ane.? Vprašaj se koliko tovarn v sloveniji , ali po svetu dela po zelenem programu , redke so,tako redke da se v onesnaženem okolju ne pozna ,da sploh obstajajo ,potem kdaj pomniš res takšno tapravo zimo ,ki bi vsaj malo nevtralizirala bakterije, dolg je že ni.
Kar se povozov tiče : vsaka ulica ,hiša... ima že skoraj svoj dovoz, da ne rečem same poti po sloveniji, saj so tako prepletene s cestami kokt krvno ožilje.
Dobesedno mora divjad ,ko izstopi izgozda prčkati prvo cesto ,da lahko zaide v kak travnik. No in tu js vidim tisto problematiko , ki nam jemlje in od tega nimamo nič .


upam da zastopiš kaj ti hočem povedat,ds dmo mi ljudje tisti ki jo jo izrivamo!!!

rehl26
16. December 2008, 15:12
no vsaj RWS se dokaj strinja z mano

springer
16. December 2008, 15:29
Poskusimo stvari predebatirati po vrsti.
Mogoče najprej kakšne ukrepe za izboljšanje okolja srnjadi izvajate, želite izvajati.
Kakšna se vam zdi primerna struktura odstrela srne-srnjaki, mladiči-eno letne živali, dvo in več letne živali.
Kakšen se vam zdi primeren odstrel po količini koliko živali na 100ha lovne površine, v kateri regiji, nadmorski višini...

mišica
16. December 2008, 15:48
no v ostalo debato se ne bom upikoval, ker ma itak vsak svoje mišlenje in prepričanja, rad bi pa odgovoril na vprašanje ki si ga zastavil rehlu
pri nas letos mislim da povoza pri srnjadi nismo imeli, prejšnja leta pa mogoče 2 na leto, pogin zaradi zime pa mora bit, če zapade 80cm snega, kot ga je pred par leti, takrat smo imeli pogin, drugače pogina skoraj ni, prav tako so bolezni redke.plan pri srnjadi imamo 45 komadov, pa mislim da smo za zdaj okoli 70%, pa verjemi da dosti jagamo, vsaj nekateri, za sebe pa ne vem, mogoče nimam sreče s srnjadjo, letos še nisem naletel na srninega mladiča, ki bi se mi zdel dovolj šibak, da bi bil primeren za odstrel, če je pa pretežek mi pa itak ne pokrije srnjaka!no, naše lovišče ima 5200ha, se pravi manj kot 1 komad srnjadi na 100ha, pa vseeno ne bomo dosegli plana, bomo pa blizu...

Zelo podobno je pri nas. :icon_sad:

daco
16. December 2008, 16:56
Kar se povozov tiče : vsaka ulica ,hiša... ima že skoraj svoj dovoz, da ne rečem same poti po sloveniji, saj so tako prepletene s cestami kokt krvno ožilje.
Dobesedno mora divjad ,ko izstopi izgozda prčkati prvo cesto ,da lahko zaide v kak travnik. No in tu js vidim tisto problematiko , ki nam jemlje in od tega nimamo nič .



Res je, da je že skoraj vsaka kravja cesta asvaltirana, vendar na teh cestah ne prihaja do povozov, oziroma zelo redko. Glavnina povoza se naredi na glavnih cestah in ne na stranskih. Zato bi bilo bistvenega pomena, da bi nekako zaščitili te ceste, namesto da se jezite ko vidite kakšen dovoz na novo asvaltiran. Vsi se radi vozimo po urejenih cestah (asvaltiranih).

Lp

Jagermaister
16. December 2008, 17:25
Le malo statistike:
Lovišče 2100 ha, sredogorsko (od 400 - 800 m). Letni plan odvzema srnjadi 90 - 100 kosov, kar znaša 4,2 - 4,7 srnjadi na 100 ha. Plan brez problema dosežemo, saj je srnjadi dovolj. Moram pa reči, da trofeje niso bogvekaj, tudi neto teže srnjakov so večinoma v razponu od 14 - 17 kg. Imamo pa vsako leto veliko izgub, tudi v primerjavi s sosednjimi družinami, letos 38%, lani 22 in predlani kar 52%. Zakaj toliko mi ni čisto jasno, mogoče jih imajo tudi drugod, pa niso tako dosledni pri evidentiranju. Število povoženih se vsako leto giblje od 10 - 13, edino predlani so nam povozili kar 16 srnjadi.

mugo
16. December 2008, 19:49
upam da zastopiš kaj ti hočem povedat,ds dmo mi ljudje tisti ki jo jo izrivamo!!!

Tukaj se strinjam s tabo, vendar so med lovišči očitno velike razlike. Ponekod so veliki posegi v naravno okolje, ki zmanjšujejo življenjski porostor divjqadi, spet drugje se zemljišča zaradi težje obdelave (strmine, nadmorske višine...) zaraščajo in gozda je vedno več.
Obstajajo precej zanesljivi kazalci v populaciji divjadi (povprečne teže, pogini, povozi), ki nam kažejo primernost gostote vrste glede na nosilne zmogljivosti njenega življenjskega okolja.
da se ne bomo narobe razumeli, nekje je recimo enaka številčnost srnjadi kot pred 30 leti, ljudje pa smo poslabšali pogoje v okolju zanjo, zato je ta števičnost za dano zmogljivost okolja postala prevelika. Sedaj imamo na voljo dve možnosti, ki vodita k istemu cilju - usklajenosti gostote srnjadi z nosilno zmogljivostjo okolja. Ali bomo zmogli izboljšati pogoje za divjad (pa ne s krmljenjem, ker z njim dosežemo nasprotne učinke) ali pa bomo prilagodili številčnost divjadi z višjim odstrelom v nekaj letih. Žal na spremenbe v okolju lovci lahko bolj malo vplivamo, imamo pa možnost odstrela, ki nam sicer ni najlubša, ampak če hočemo imeti zdravo populacijo srnjadi, moramo nekaj od teh dveh stvari izvesti.
So pa ti odnosi okolje - srnjad dokaj lokalno različni, navsezadnje je tudi srnjad teritorialna vrsta. Pri nas imamo v zadnjih leti okrog 150 kosov letnega odvzema srnjadi na slabih 5000 ha lovišča, zraven pa še okrog 30 prašičev, 10 - 15 jelenjadi, okrog 25 gamsov, 8 muflonov. Ko smo imeli plan srnjadi 120, smo imeli tudi do 50% povozov! Zima 2005 je po moji oceni, glede na število najdenih ostankov poginule srnjadi pobrala vsaj 100 kosov:icon_confused:
Letošnj plan imamo narejen že dobra dva meseca, srnjadi pa je videti še veliko na vsakem koraku, še precej je videti majhnih mladičev dvojčkov....
Res pa je, da nimamo velikih zveri, razen zelo občasne prisotnosti risa.
Mislim, da je lovišča z vsemi tremi vrstami velikih zveri pri gospodarjenju s srnjadjo obravnavati posebej, ker tam naravno selekcijo lovcem več ni treba opravljati.

pumpa
16. December 2008, 20:57
Le malo statistike:
Lovišče 2100 ha, sredogorsko (od 400 - 800 m). Letni plan odvzema srnjadi 90 - 100 kosov, kar znaša 4,2 - 4,7 srnjadi na 100 ha. Plan brez problema dosežemo, saj je srnjadi dovolj. Moram pa reči, da trofeje niso bogvekaj, tudi neto teže srnjakov so večinoma v razponu od 14 - 17 kg. Imamo pa vsako leto veliko izgub, tudi v primerjavi s sosednjimi družinami, letos 38%, lani 22 in predlani kar 52%. Zakaj toliko mi ni čisto jasno, mogoče jih imajo tudi drugod, pa niso tako dosledni pri evidentiranju. Število povoženih se vsako leto giblje od 10 - 13, edino predlani so nam povozili kar 16 srnjadi.

ali lahko napišeš koliko od 20 kom srnjakov na leto je bilo izgub???

pumpa
16. December 2008, 20:59
lepo prosim da vsi ki debatirate o srnjadi in gojitvi napišete koliko procentov starejših srnjakov niste letos izuzeli iz lovišča???:icon_evil::icon_evil:

Krpan
16. December 2008, 21:53
Dotaknil si še še ene občutljive teme. Verodostojnosti podatkov.
Vsakemu normalnemu upravljalcu lovišča je srna več vredna kot srnjak, zato se bo trudil, da jih v lovišču ostane čim več.
Za to se je zgodilo več sistemov prikrivanja podatkov. Tam kjer je veliko povoza se zlepa ne napiše srnjaka, ki ga je povozilo, ampak se poskuša na njegovo mesto vpisati srno. V kolikšni meri se to dogaja ne vem, vsekakor pa je to odraz nemoči pri sodelovanji v načrtu odstrela in nezaupanja v samozvano "lovsko stroko".

Drug problem, ki si ga načel je zakaj je vedno dosežen plan v tistih kategorijah kjer je kakšna prekla na glavi. To dokazuje da kljub širokoustenju o "naravovarstvenosti" in etičnih kodeksih, večina še vedno daje prednosti kultu trofeje, in tukaj so nas naši kritiki ujeli v zanko. Tukaj pomaga predvsem to, da je v lovišču več lovcev kot srnjakov, in potem ko zmanjka srnjakov, "nepotešeni" lovci jagajo naprej tudi "nezanimive" osebke.

Malo sem bil žleht ampak tako je....

Jagermaister
16. December 2008, 22:37
ali lahko napišeš koliko od 20 kom srnjakov na leto je bilo izgub???

Trije, dva povožena in eden poginul.

kalin
16. December 2008, 23:37
no da upravičin izostanek,glede številčnosti kot sem dejav prej da usaj 5-1 saj tudi če bi bilo razmerje 1-1 nikoli nebi ostal srnak z eno srno kot se tudi zdaj ne dogaja zmeram pridejo najmočnejši do večjih naskokov če bi bilo1-1 bi se srnaki samo tepli gdo bi pa delav mladicke pa v kateri vrsti divjadi na svetu je razmerje 1-1 v nobeni zakaj:icon_exclaim:saj je res malo veliko 5-1 ampak vsaj 3-1 bi pa blo.kar se tice pa povoza pa tega a pa je gdo pomislu da tu prinas v gori gre skos snek in da ga je ze kar čes meter in da se zaradi tega divjat pomika niže in da je presiljena iti vse do cest in hiš.a zato je je pa preveč ker si nižje lazi najde hrano.mislim da moramo pomisliti na vse in se zavedati kake pogoje imamo.če jo imate v nižinah zadost boh vam jo privoščim pa upam da jo boste imeli večno pri nas je pač težje.pa to je res da je veliko lovcev takih da vidi samo roge.za nas menim da smo kr nekako pošteni pri razmerju kakšen mladiček se pa bo.tovariši brez zamer to je moja misev:icon_wink:

rehl26
17. December 2008, 11:08
l.p. No mungo me veseli ,da sva našla nek skupni ,jezikhttp://www.forum-lov.org/forum/images/icons/icon7.gif
Smile očitno so pa le res neke razlike med pokrajinami, npr. med gorenjsko ,pa koroško. Je pa tut res tako ,da nobena študija ni natančna , pa tudi mi nevemo kolko imamo sploh prav , ampak narava že očitno poskrbi za nas vse uporabnike prostora ,da se ne prerazmnožimohttp://www.forum-lov.org/forum/images/icons/icon7.gif
Smile

kalin
17. December 2008, 11:34
tovarisi v katero skalo je pa bog oklesav da je naravno pravilno razmerje 1-1 al si je le gdo od nas to namislu zdaj se ga pa eni držijo ko pijance plota.poglejmo nase starejše tovarise ki so nam uhranli divjat do danes in to daleč od misli 1-1 res da niso bili popovni ampak sto let so jo pa obdrzali mi z
:icon_twisted:tako miselnjostjo je nebomo in z takimi posegi v populacijo.:icon_confused:

pumpa
17. December 2008, 11:59
tovarisi v katero skalo je pa bog oklesav da je naravno pravilno razmerje 1-1 al si je le gdo od nas to namislu zdaj se ga pa eni držijo ko pijance plota.poglejmo nase starejše tovarise ki so nam uhranli divjat do danes in to daleč od misli 1-1 res da niso bili popovni ampak sto let so jo pa obdrzali mi z
:icon_twisted:tako miselnjostjo je nebomo in z takimi posegi v populacijo.:icon_confused:

dokler se bo v celotni sloveniji realiziral odstrel starejših srnjakov 96% dotlej se ni bati za populacijo srnjadi...:icon_evil:

ZR7
17. December 2008, 12:07
...Poglejmo nase starejše tovarise ki so nam uhranli divjat do danes in to daleč od misli 1-1 res da niso bili popovni ampak sto let so jo pa obdrzali mi z
:icon_twisted:tako miselnjostjo je nebomo in z takimi posegi v populacijo.:icon_confused:

Bojim se, da prijemljemo napačnega bika za roge.
Kaj nam pomaga taka ali drugačna miselnost in kakšen smmisel ima prepričevanje med nami, ko pa je jasno, da tako plane kot pravico upravljanja z lovišči ureja država?!
Če nam torej ni všeč kaj v tej zvezi, so potrebne aktivnosti napram državnim organom, ki nam zapovedujejo kaj in kako. Torej bi se morali okoli teh reči pogovarjati z ZGS.

kalin
17. December 2008, 12:11
pumpa upam da imas prav ,jes bom pač pri tem ostal še useno bol previden ker nikoli ne veš gdaj ti jo zagodi zdaj ko use tovče po nami od narave do usega.to mi daj prosim komentar ke je bog to napisal da je 1-1 ideala.ne mislim kaj slabega rat bi sam slišav tvoj komentar

kalin
17. December 2008, 12:14
zr 7 se popovno strinjam s tabo in te potperam užgimo po njih z skupnimi močmi pa ni boh da jh nemo, pa tut največ bomo naredili za našo divjat

ZR7
17. December 2008, 12:16
zr 7 se popovno strinjam s tabo in te potperam užgimo po njih z skupnimi močmi pa ni boh da jh nemo, pa tut največ bomo naredili za našo divjat

No, Kalin, nisem mislil čisto tako. Bolj mi je všeč pogovor z argumenti in medsebojno izobraževanje. Povedano po pravici, verjamem da to prinese več uspehov. Seveda pa zahteva resnejše delo.

LP

P.S.: Kalin, prosim da v temah izven kotičkov uporabljaš čimbolj knjižno Slovenščino, da se lažje razumemo.
Hvala.

rehl26
17. December 2008, 12:27
l.p.kalin mislim ,da oba veva kakšno je stanje v naših loviščih če ni ni

rehl26
17. December 2008, 12:31
pumpa: to je že res , samo a si se vprašal kakšna je povprečna staros teh 96% srnjakov. Mislim da tam nekje 3.4 leta kar , pa sam ne podpiram

janez valentic
17. December 2008, 12:59
Mislim, da je lovišča z vsemi tremi vrstami velikih zveri pri gospodarjenju s srnjadjo obravnavati posebej, ker tam naravno selekcijo lovcem več ni treba opravljati.

Sam lovim v področju 3 velikih zveri pa se ravno ne srinjam.
Tisto kar se je spremenilo z uvedbo risa je spremenjeno vedenje srnjadi (se bolj prikrito giblje) in zato so starejši jagri dobili vtis da je sploh ni. Neredko to prepričanje javno zastopajo tisti, ki malo jagajo, srn z mladiči pa sploh ne, ker se jim to ne zdi "lovsko". Potlej pa dodajte še strah pred koncesijami in mislim da ima marsikako lovišče v področju velikih zveri plan srnjadi daleč pot nivojem dolgoročne vzdržnosti (da ga lahko na dolg rok realiziraš).
Ne vem od kot ta dvoličnost - po jelenjadi se užiga brez milosti, srne pa nehamo streljati sredi oktobra, ker je plan že izpolnjen (bistveno podcenjen).
"Šparaš" srnjad lahko kvečemu za zveri pa za promet, če jo pa "šparaš" za nas (jagre) potem jo pa "šparaš" za lovski blagor.

Krpan
17. December 2008, 12:59
Po vojni res ni bilo srnjadi, to je dejstvo. Vendar se lovska zdogovina ni začela leta 1945, ampak veliko prej.
Na spodnji sliki so predhodniki naše LD, ki so v revirju Lačnik v enem pogonu 14. novembra 1913, uplenili 1 jelena (dvanajsterak, 182 kg), 14 srn, 2 lisici in 2 zajca. V tem revirju 14 kosov srnjadi sedaj uplenimo v 3 letih.

PS Na sliki je pes neznane pasme, ki je očitno dobro opravil svoje delo.

rehl26
17. December 2008, 13:28
l.p. krpan: to se dogaja tut pri nas, naprimer skupni lovi so pri nas potrata časa, zgol greš na skupni lov samo še zaradi druženja , saj v teh petih letih je prinas padlo vse ga skupaj 5 komadov, pa še to večinoma gamsarija

mugo
17. December 2008, 18:40
tovarisi v katero skalo je pa bog oklesav da je naravno pravilno razmerje 1-1 al si je le gdo od nas to namislu zdaj se ga pa eni držijo ko pijance plota.poglejmo nase starejše tovarise ki so nam uhranli divjat do danes in to daleč od misli 1-1 res da niso bili popovni ampak sto let so jo pa obdrzali mi z tako miselnjostjo je nebomo in z takimi posegi v populacijo.:icon_confused:

Tovariš v eno zelo trdno skalo je to vklesano, v gene živali. Mladiči, ki se skotijo so približno v razmerju 1 moški mladič: 1 ženski mladič!
Pa srnjadi ni nobeden obdržal,ampak se je kar sama, ker je zelo prilagodljiva vrsta. Kako so pa pred 100 leti jagali, ti je pa nazorno fotko Krpan prilepil: postrelili so vse, kar je prišlo pred cev.

torro
17. December 2008, 19:10
postrelili so vse, kar je prišlo pred cev.

In to s šrotom. Kugla je bila takrat samo za vojsko.:icon_eek:

rehl26
17. December 2008, 19:25
torro, če še neveš so imeli takrat svinčenke domače izdelave, mam sam eno borovelsko piksarco doma od pra deda kugla šrot . kugla je 12mm šrot je pa 16, puška pa je stara nekje 125 let

torro
17. December 2008, 20:53
S tisto doma ulito svinčenko so še manj zadel kot s šrotam. Jih je u glavnem gospoda uporabljala za medveda. Druga večja divjad je bila zeloo redka.
Ko sem hodil na tečaj za lovski izpit, je predavatelj pripovedoval, kako so še dolgo po drugi vojni streljal srne s šrotam. ( Tudi on ).
Pa je bilo verjetn takrat že lažje svoje svinčenke ulivat. Pa že repetirke so lahko imel.
LP

pumpa
17. December 2008, 23:03
pumpa: to je že res , samo a si se vprašal kakšna je povprečna staros teh 96% srnjakov. Mislim da tam nekje 3.4 leta kar , pa sam ne podpiram

pa deset let so že tri pa štiri letni ...:icon_twisted::icon_twisted:

pumpa
17. December 2008, 23:05
Tovariš v eno zelo trdno skalo je to vklesano, v gene živali. Mladiči, ki se skotijo so približno v razmerju 1 moški mladič: 1 ženski mladič!
Pa srnjadi ni nobeden obdržal,ampak se je kar sama, ker je zelo prilagodljiva vrsta. Kako so pa pred 100 leti jagali, ti je pa nazorno fotko Krpan prilepil: postrelili so vse, kar je prišlo pred cev.

ja ja tako

pumpa
17. December 2008, 23:14
drugače se obrnite na http://www.erico.si/
delajo raziskave populacije srnjadi in po podadatkih in raznih okroglih mizah se okolje zelo idealno ustvarja in srnjad se zelo aktivno privaja novim trendom..
trenutno bodo pobirali DNK analize iz zobovja srnjadi, da ugotovijo resnično stanje izuzemov po družinah,kolk je moškega in koliko ženskega spola,pa tudi samo starost zobovja...

kalin
17. December 2008, 23:22
mungo u te gene se nihce ni pogledo ljudi režejo vsak dan pa se veliko ne vemo u srnjadi pasamo govorimo pa že zgleda vemo use .pa gremo u les pa poglejmo če je temo tako pa zdaleč ni tako bi bilo u pravlici mi pa živimo u 2008.ker taj bi imela vsaka srna po dva mladička en bi biv moškega spola druga pa ženskega ali pa bi mela srna v prvem travniku moškega v drugem pa žensko pa z daleč ni tako pa nikoli ne bo pa tudi nikoli v zgodovini človeštva nam ne bo uspelo tega realizerat ker sploh ni možno ker ni izvedlivo pa sploh smo preplitvi z znanjem u srnadi:icon_study: kar se pa tiče tiste slike je pa iz časa fevdalizma ki so jagali samo gospoda in v tistih časih je veliko divjadi bilo iztreblene veliko je bilo na robu izomrtja in naši detki lovci so jo z gojitvijo spravili na noge in v številčnost ki jo imamo zdaj in tudi mi jo moramo prenesti na naše zanamce kar se spodobi:icon_wink:pa brez zamer

kalin
17. December 2008, 23:34
zr7 a bi midva u tem odprla prav temo al bi si kr tu zaupala kako bi temu pristopli da bi te besede obrodile sadove,a bi se u tem kam pritožli al bi povabili na debato katerega od državnikov ali kako bi bilo modro.glede besednega zaklada me pa zanese na materno narečje na katerega sem ponosen in ga veliko uporabljam ,zavedam se pa da je teško razumljiv tako da brez zamere

ZR7
18. December 2008, 07:13
zr7 a bi midva u tem odprla prav temo al bi si kr tu zaupala kako ...

Kalin, ne razumem te čisto dobro kaj si mislil s tem vprašanjem. Najbolje, da podebatirava preko ZS - zasebnega sporočila.
Ker vidim, da si nov, ti bom jaz najprej poslal eno zasebno sporočilo, ti pa odgovori nanj, pa se pomeniva kaj in kako.

LP

mugo
18. December 2008, 08:51
mungo u te gene se nihce ni pogledo ljudi režejo vsak dan pa se veliko ne vemo u srnjadi pasamo govorimo pa že zgleda vemo use .pa gremo u les pa poglejmo če je temo tako pa zdaleč ni tako bi bilo u pravlici mi pa živimo u 2008.ker taj bi imela vsaka srna po dva mladička en bi biv moškega spola druga pa ženskega ali pa bi mela srna v prvem travniku moškega v drugem pa žensko pa z daleč ni tako pa nikoli ne bo pa tudi nikoli v zgodovini človeštva nam ne bo uspelo tega realizerat ker sploh ni možno ker ni izvedlivo pa sploh smo preplitvi z znanjem u srnadi:icon_study:
Kalin, če pogledaš malo v novejšo strokovno literaturo boš presenečen, kej vse se o srnjadi in v drugih vrstah divjadi danes ve. Samo prebrati je treba, pa boš ugotovil, da znanje danes obstaja, kdo ga je osvojil, je pa drugo vprašanje. Tisto o spolnem razmerju 50-50 je pa že dolgo znano, gre za povprečje, ki je dokazano. Ne moreš ocenjevat resnih stvari tako kot ti praviš:
pa gremo u les pa poglejmo če je temo tako. To je neresno in že dolgo je dokazano, da je netočno.




kar se pa tiče tiste slike je pa iz časa fevdalizma ki so jagali samo gospoda in v tistih časih je veliko divjadi bilo iztreblene veliko je bilo na robu izomrtja in naši detki lovci so jo z gojitvijo spravili na noge in v številčnost ki jo imamo zdaj in tudi mi jo moramo prenesti na naše zanamce kar se spodobi:icon_wink:pa brez zamer
Fevdalizma je bilo konec 1848, takšne fotografije pa najdeš posnete nekje do 2. svetovne vojne.Po njej pa se je začela "gojitev" divjadi, ki je temeljila na kmetijskih principih in je že dolgo znano, da je imela veliko napak. Recimo totalno porušena spolna razmeja v populacijah. Tega pa res ne smemo prenašati naprej, konec koncev zanost napreduje, napredujmo tudi mi, priznajmo stare napake, se iz njih učimo in delajmo na podlagi novih spoznanj. V dobro divjadi, ne stene naše lovske sobe!

kalin
18. December 2008, 10:03
lej tovaris saj tudi ti nisi prebrav kaj dosti drugega ko pa da mora biti razmerje1-1 pa če to dosežemo z mitralezi.ne bos me omajav ker to kar se trdi ni možno izvesti.res pa je da bi te napake morali začeti odpravljati že prej in mogoče zdaj ne bi govorili da moč srnadi upada zaradi številčnosti tut ni res največ smo krivi mi ljudje.kar se pa slike tiče pa to niso navadni lovci kot smo mi ampak so gospoda taj vsaj grofovska pojdi k statistiko pa ti naj pokaže odstrel tega leta pa si lahko prepričan da navadni lovci niso postrelili toliko srn če je ta slika bila fotografirana po drugi svetovni vojni.ker taj so bili odstreli minimalni pri srnjadi in gamsih ker je bila divjad istrebljena.pa če je možno a mi poveš v katerem lovcu si jo našev.no pa da nebom samo kritičen se z dosti stvarmi strinjam s tabo da moramo gledati mi naprej sam useno bol pazlivo ne tako na nož.pa deset točk za izjavo delajmo u dobro divjadi ne za stene naših lovskih sob,čestitam

ZR7
18. December 2008, 10:49
...če je možno a mi poveš v katerem lovcu si jo našev...

Sliko je objavil Krpan in je poleg napisal: "...revirju Lačnik v enem pogonu 14. novembra 1913,..."

Za Muga pa verjamem, da je prebral ohoooohooo več kot samo o spolnem razmerju pri srnjadi. Pač profesija.:icon_wink::icon_biggrin:

detel
18. December 2008, 11:11
V naravi ni nič "fiksnega". Narava in procesi v njej se počasi a nenehno spreminjajo. To kar danes trdimo, bomo mogoče čez 10 let ovrgli. Pač prilagajati se moramo trenutnim situacijam. Tudi za srnjad morebiti pride neugodno obdobje, tako kot za malo divjad. V porastu pa bodo spet druge vrste. Bomo videli, mi ali naši potomci.

janez valentic
18. December 2008, 11:45
drugače se obrnite na http://www.erico.si/
delajo raziskave populacije srnjadi in po podadatkih in raznih okroglih mizah se okolje zelo idealno ustvarja in srnjad se zelo aktivno privaja novim trendom..
trenutno bodo pobirali DNK analize iz zobovja srnjadi, da ugotovijo resnično stanje izuzemov po družinah,kolk je moškega in koliko ženskega spola,pa tudi samo starost zobovja...

To se najbrž zezaš.
Meni se že ne bi izšlo - sveža zobovja vržem v hladilno skrinjo pa jih potem koncem leta skupaj skuham.

mugo
18. December 2008, 11:58
lej tovaris saj tudi ti nisi prebrav kaj dosti drugega ko pa da mora biti razmerje1-1 pa če to dosežemo z mitralezi.ne bos me omajav ker to kar se trdi ni možno izvesti
Ha, kaj sem jaz prebral ti težko veš, hvalit se pa nimam namena, pa teorija brez prakse ni nič. Skupaj pa nekaj pomenita, sami zase pa bolj malo.
Česa ni možno izvesti? Odstrela 1-1? Kje to ni možno? Pa to danes izvaja cela Slovenija!


kar se pa slike tiče pa to niso navadni lovci kot smo mi ampak so gospoda taj vsaj grofovska pojdi k statistiko pa ti naj pokaže odstrel tega leta pa si lahko prepričan da navadni lovci niso postrelili toliko srn če je ta slika bila fotografirana po drugi svetovni vojni.ker taj so bili odstreli minimalni pri srnjadi in gamsih ker je bila divjad istrebljena
A je za srno važno, kdo jo je uplenil? Mislim da ne, če je mrtva, je mrtva.

mugo
18. December 2008, 12:00
drugače se obrnite na http://www.erico.si/
delajo raziskave populacije srnjadi in po podadatkih in raznih okroglih mizah se okolje zelo idealno ustvarja in srnjad se zelo aktivno privaja novim trendom..
trenutno bodo pobirali DNK analize iz zobovja srnjadi, da ugotovijo resnično stanje izuzemov po družinah,kolk je moškega in koliko ženskega spola,pa tudi samo starost zobovja...

Ha, to zna biti zanimivo. Ker v praksi vemo, koliko srnjakovih zobovij je prekvalificiranih v ženski spol,sploh povozov. Verjamem, da bodo marsiketeremu na žulj stopili. :icon_twisted:

kalin
18. December 2008, 12:22
Ha, kaj sem jaz prebral ti težko veš, hvalit se pa nimam namena, pa teorija brez prakse ni nič. Skupaj pa nekaj pomenita, sami zase pa bolj malo.
Česa ni možno izvesti? Odstrela 1-1? Kje to ni možno? Pa to danes izvaja cela Slovenija!


A je za srno važno, kdo jo je uplenil? Mislim da ne, če je mrtva, je mrtva.

a se pogovarjamo v razmerju v naravi al v odstrelu,odstrel je planeran 1-1 pa tudi se ga trudimo dosegati.jes ti pa skos pravim da tega v naravi nikoli ne bo da bo razmerje 1-1 ker ni možno ker smo preplitki z znanjem in tudi razmere nam niso po godu pa tudi ni pravilno.kar se pa srn tiče sm ti pa samo hotel rečti da to niso bili navadni lovci.kar se pa prakse pa teorije tiče sta pa še daleč narazen.

kalin
18. December 2008, 12:32
očitno nisma na pravi frekvenci jaz ti skos govorim da tega razmerja nebomo dosegli v naravi ker ni mogoče.za odstrel pa vem da se izvaja v tej smeri.kar se tiče slike st ti samo reko da to niso navadni lovci,tako brezbrižen glede mrtve srne pa tut ne rabiš biti.pa preberi citat detela na začetku in bos dojev zakaj sem tako pazliv in nasproten temu.kar se pa zobovja tiče pa prekrivan pa tudi taj skači v zrak ko tebe pokrivajo na tak način ali pa se celo sam.brez zamere:icon_wink:

mugo
18. December 2008, 12:32
.jes ti pa skos pravim da tega v naravi nikoli ne bo da bo razmerje 1-1 ker ni možno ker smo preplitki z znanjem in tudi razmere nam niso po godu pa tudi ni pravilno.

Pri najboljš volji ne razumem,kaj hočeš povedati? Da v naravi ni možno spolno razmerje 1-1? Zakaj? Lahko razložiš?




kar se pa srn tiče sm ti pa samo hotel rečti da to niso bili navadni lovci.
Kaj pa je navaden lovec zate? Moja dva pradeda sta bila lovca pred 100 leti, pa sta bila oba kmeta. A to ni dovolj za navadnega lovca? A mora biti proletarec?



kar se pa prakse pa teorije tiče sta pa še daleč narazen.
Kako to misliš? Jaz menim da praksa ne dohaja novih dognanj v znanosti, ker v v lovstvu vse preveč temelječe na tradiciji in je vse preveč prisotna konzervativnost.

rehl26
18. December 2008, 13:21
l.p. vidim da se ognjevito spopadata z razmerjem 1:1 .! Amapak tudi strokovnjaki ,glede tega tavajo nekje v temi. Nikjer ni božje zakleto ,da je idealno razmerje 1:1 . Divjad je bla tisočletja pred nami , tako mislim da je tu noter še veliko nam nejasnega in ogromno je še ugank. npr . huda zima ali so srne v embrionalni diapavzi ali pa je naraščej številčnejši pri ženskem spolu. NE me narobe zastopit ampak nekaj je na tem,da divjad sama skrbi za razmerja in njihovo številčnost!

rehl26
18. December 2008, 13:26
kar se pa teorije tiče , danes lahko vsak biolog, ali nihče napiše študije , tega mi ne govort. npr. če je kdo zasledil v lovcu nekaj let nazaj je sam blaž krže poudaril" srnjad nam postaja vedno večja uganka"...

eni ste prenapolnjeni z teorijo, js pravim praksa te uči in praksa je božja izkušnja:teorija pa praksa , oboje nikoli ni ideal...

rws
18. December 2008, 13:30
rehl26, zarad tega posta maš per v dorem!:icon_exclaim::icon_biggrin:

Veper
18. December 2008, 13:47
Nekateri boste razumeli (Mugo,ZR7,) nekateri pač ne vendar vse splošno je znano,da so k načrtovanem odstrelu starejših divjih svinj največ prispevali funkcionarji LDjev,ki so društvene blagajne polnili na račun lovskih ,ker so prikazali ogromne škode po divjih prašičih ,škode seveda niti ni bilo ampak denar izlovskeblagajne pa jedobil zeleno luč za pretok v društveno.No in iz te društvene blagajne je potem romal za razna srečanja,pogostitve,lovske pogrebe z pojedinami in še kam. No inšpektorji so že zdavnaj pogruntali kako je s tem in nas seveda udarili z obveznim odstrelom samic2+.
Zakaj sem to napisal???? No kot sem že omenil nekateri boste razumeli drugi pač ne in vam bi bilo potrebno razložiti.Najbolje pa bo,če tisti ki ne razumete dejstva primerjate z populacijo srnjadi,pa tudi polha in še kakšne druge vrste(skoraj vsake.) Takoj ko se je človek preveč znanstveno lotil uravnavati naravo,ga je le ta ugriznila v zadnjico zato,da ni mogel sedeti na dveh stolčkih torej v tem primeru polniti stenski pavji rep "lovcev trofejašev" in za šankom goreče istočasno zagovarjati teze ,ki so si jih tako in tako izmislili samo zaradi samoopravičevanja.
Spolno razmerje pa je danes 1-1,jutri 5-7,pojutrišnjem 0-0 in tega zadnjega se je za bati.V nekem Lovcu sem prebral zgodbico v kateri lovec v zadnjem stavku razmišlja takole" na tvojem drevesu ris si postavim prežo,kajti tudi jaz sem lovec". Kako realna misel in kako blizu narave.

rehl26
18. December 2008, 13:58
veper:lep komentar.! Vse dokazuje tako ,da je denar sveta vladar. Kaj hočem s tem povedat? Lovske orgarnizacije bi naj bile neprofitne orgarnizacije ,vključno z našo pocukrano zvezo , denar naj pa bi se vračal nazaj za potrebe lovstva,to se pravi v loviča , pa sem prepričan da ni vse tako, da si še vedno eni polnijo denarnice na naš račun.


zato pa jaga je rit naga!!!

mugo
18. December 2008, 14:04
l.p. vidim da se ognjevito spopadata z razmerjem 1:1 .! Amapak tudi strokovnjaki ,glede tega tavajo nekje v temi.
No to enostavno ni res, stroka si je o tem že dolgo na čistem.

Nikjer ni božje zakleto ,da je idealno razmerje 1:1 . Divjad je bla tisočletja pred nami , tako mislim da je tu noter še veliko nam nejasnega in ogromno je še ugank. npr . huda zima ali so srne v embrionalni diapavzi ali pa je naraščej številčnejši pri ženskem spolu. NE me narobe zastopit ampak nekaj je na tem,da divjad sama skrbi za razmerja in njihovo številčnost!
Ne vem, a je tako težko zastopit, če boš preštel 1000 srnjih mladičev jih bo probližno 50% ženskih in 50% moških. To ni nobena uganka, nejasnost ali nevem kaj že. Bolezni, naravni plenilci in recimo ekstremno neugodne razmere, ki vsi povzročajo izgube pa tudi ne izbirajo po spolu in v povprečju poberejo enako število živali obeh spolov. Le ljudje smo bili bolj pametni in ta razmerja nekaj postavljali po svoje, razmišlali smo kot da bi gojili krave v hlevu.

kar se pa teorije tiče , danes lahko vsak biolog, ali nihče napiše študije , tega mi ne govort. npr. če je kdo zasledil v lovcu nekaj let nazaj je sam blaž krže poudaril" srnjad nam postaja vedno večja uganka"...
No, če bi vsi tako razmišljali o dognanjih stroke, še sedaj nebi vedeli da je zemla okrogla, pa da dežja in neviht ne delajo čarovnice....:icon_lol:


eni ste prenapolnjeni z teorijo, js pravim praksa te uči in praksa je božja izkušnja:teorija pa praksa , oboje nikoli ni ideal...

Verjetno tole leti name, kajne? Razlika med nama pa je očitno le ta, da jaz poleg ogromno prakse (skoraj svakodnevno sem na lovu) poznam še precej dognanj stroke, ki v zadnjih časih zelo hitro napreduje. Pač po svoji profesiji še bolj pa iz čistega veselja in radovednosti spremlajm stroko na področju divjih živali in upravljanja z njimi. Nekateri pa očitno še vedno vse svoje znanje črpajo iz 30 ali več let starih lovskih priročnikov. Ali pa mogoče še to ne. Vsekakor pa nam vsem koristi izmenjava mnenj in učenje od drugih.

rehl26
18. December 2008, 14:39
mugo:ne leti vsaka napisana beseda nate, me veseli da si tako načitan in praktično usposobljen. Da misliš tistih trideset let teorije nazaj , kapa vem nekaj drži nekaj pa spet ne. Nismo vsevedi , divjad pač sledi naravnim trendom jebiga:)
mal heca! ko si prej umenil da naravni sovražnik ne izbera , mislim da se motiš al pa tut ne. Krdelo volkov se bo spravlo na njslabšega neke vrste, prav tako kot bolezen. Mislim da je človek tisti ,ne izbira kaj preveč. Če je srna malo pošisana, pač kr sklepamo da je to že kritični primer in jo odvzamemo, nihče pa ne pomisli na raznolikost prehrane podnebne razmere, mokrota ,itd...

to govorim zato ker sem spremljal en komad v tej situaciji ,pa se je izkazalo na koncu da je čisto zdrav

mugo
18. December 2008, 14:48
Krdelo volkov se bo spravlo na njslabšega neke vrste, prav tako kot bolezen. Mislim da je človek tisti ,ne izbira kaj preveč. Če je srna malo pošisana, pač kr sklepamo da je to že kritični primer in jo odvzamemo, nihče pa ne pomisli na raznolikost prehrane podnebne razmere, mokrota ,itd...

to govorim zato ker sem spremljal en komad v tej situaciji ,pa se je izkazalo na koncu da je čisto zdrav

No saj se strinjava, volkovi bodo izbrali najslabšega, izbirajo kateri komad najpočasneje teče ne katerega spola je. Enako tudi bolezni, kajne. Sicer pa imaš tudi to prav, da se malo driskava žival pozdravi. Ampak če imaš tak komad v planu ga boš pa ja uplenil, ne boš šel uplenit drgega popolnoma zdravega. :icon_wink:

rehl26
18. December 2008, 15:00
no mungo :normalno ,da če je tak komad v planu bo 100% prej uplenjen kot pa kaj popolnoma zdravega o tem ni dileme. Ker pač me je zanimalo in sem imel to srečo ,sem si vzel čas in se na lastne oči prepričal ,saj veš zelen jagr je bol radovedn kot majhen otrok:))

torro
18. December 2008, 15:28
Ma ne se obremenjevat. Ko streljaš na mladiča zelo težko določiš spol. In si že tam 50 : 50. Dolgoročno se kar pogliha. Odstopanja so trofeje.:icon_wink:
LP

pumpa
18. December 2008, 15:43
no mungo :normalno ,da če je tak komad v planu bo 100% prej uplenjen kot pa kaj popolnoma zdravega o tem ni dileme. Ker pač me je zanimalo in sem imel to srečo ,sem si vzel čas in se na lastne oči prepričal ,saj veš zelen jagr je bol radovedn kot majhen otrok:))

če bi se obnašal kot narava bi ta komad tudi uplenil,lahko pa te skrbi kaj bi se dogajalo če komada slučajno nebi več videl, si lahko samo predstavljaš.
pa če hočeš ali nočeš lahko (naravne vire )s tem sem mislil na divjad , kar takoj prenehamo izkoriščati pa je ne bo nič več kvečjemu manj, kajti če že po zgodovini listaš so se začele bolezni zaradi tako mislečih kot si ti, ker so hoteli hlev ne gozd,pa so ugotovili da je še negdo nad njimi...
glede srnjadi pa vsi vemo da se lahko številčnost ugotovi nekje okoli 70% točno, zato so raziskovalci začeli govoriti o trendih padanja in porasta srnjadi na določenih območjih.

rehl26
18. December 2008, 15:59
pumpa :šlo je za en primerek ne pa za celotno vrsto... glede tako mislečih kot sem jaz ,ti pa samo nekaj povem ,premalo nas je takšnih... ,ki bi delali v prid divjadi ne pa za potešenje lastnega zadovoljstva

detel
18. December 2008, 16:01
Razumem Muga, ki zagovarja teze in teorije, ki se jih je učil v šoli in temeljijo na neki znanstveni podlagi....vendar nas narava vedno in vedno preseneča.

Mnogo debatiramo o razmerju 1:1. Veliko srn vodi tudi po enega mladička. Zanimivo bi bilo vedeti kakšno je razmerje pri teh. Ker je mati narava naklonjena k zaščiti ženskih osebkov, bi znalo biti, da jih je v teh primerih več kot moških, kar je po moje tudi prav, saj naj bi to predstavljalo neke vrste zaščito pred iztrebljenjem vrste. Menim, da nebi bilo nič narobe, če bi "odvzeli " nekaj več moških živali in nekaj manj ženskih (pa ne omenjat spet štal).

Ker srnjak ne živi v enoženstvu in star osebek oplodi več srn, se mi odpira vprašanje, zakaj 1:1 pri mladičih :icon_cry::icon_confused:. Narava že ve zakaj :icon_wink:.

springer
18. December 2008, 16:33
Še dober, da narava šlihta zadeve za nami. če vam že ni všeč 1:1, kaj pa 1:1,2, ne pa 1:3.
Kar se tiče modelov odstrela, kakršni koli že so vsem slovenskim jagrom zagotovo niso všeč. Polemika je bila ob vsaki izdaji gojitvenih smernic, ki smo si jih v starih dobrih časih jagri pisali sami, sedaj ko nam to pišejo gozdarji, pa sploh ne morjo biti dobre, pa čeprav se le malo razlikujejo od zadnjih, ki smo jih uspeli izdati sami.
Model odstrela (katerega in kakršnega koli) bomo lahko ocenili šele takrat, ko ga bomo kakšno desetletje poskušali dosledno izvajati v loviščih in ne le dosledno potvarjali podatkov za vsakoletno kategorizacijo odstrela.

rehl26
18. December 2008, 18:33
l.p. springer: točno tako je kot praviš

pumpa
18. December 2008, 20:30
Še dober, da narava šlihta zadeve za nami. če vam že ni všeč 1:1, kaj pa 1:1,2, ne pa 1:3.
Kar se tiče modelov odstrela, kakršni koli že so vsem slovenskim jagrom zagotovo niso všeč. Polemika je bila ob vsaki izdaji gojitvenih smernic, ki smo si jih v starih dobrih časih jagri pisali sami, sedaj ko nam to pišejo gozdarji, pa sploh ne morjo biti dobre, pa čeprav se le malo razlikujejo od zadnjih, ki smo jih uspeli izdati sami.
Model odstrela (katerega in kakršnega koli) bomo lahko ocenili šele takrat, ko ga bomo kakšno desetletje poskušali dosledno izvajati v loviščih in ne le dosledno potvarjali podatkov za vsakoletno kategorizacijo odstrela.

ja kje pa maš 1:3

springer
18. December 2008, 23:39
saj je res malo veliko 5-1 ampak vsaj 3-1 bi pa blo.
Malo za zabavo

kalin
19. December 2008, 10:19
springer šala in smeh sta pov zdravja.:icon_wink::icon_lol:kar se pa ostalih tiče si pa še enkrat preberite kaj je napisal detel,delel te popovno podperam pri tej izjavi tk da ne bit sam piflerji je treba tut gdaj za orodje prijet če se razumemo tovariši.

mugo
23. December 2008, 13:46
tk da ne bit sam piflerji je treba tut gdaj za orodje prijet če se razumemo tovariši.

Kaj točno misliš za orodje? Puško ali katero drugo orodje?

rehl26
23. December 2008, 21:03
kolikor poznam kalina mislim, da je hotel s tem povedat da premalo naredimo za divjad in preveč za lastno korist

rehl26
24. December 2008, 17:31
no kljub temu ,da je populacija nekoliko v upadu je v naši ld plan srnjadi takorekoč izvršen:icon_neutral:

pumpa
24. December 2008, 21:38
no kljub temu ,da je populacija nekoliko v upadu je v naši ld plan srnjadi takorekoč izvršen:icon_neutral:

pa če vzamem tvoje prejšne poste lahko sklepam da ste istrebili srnjad kajti 2005-180kom, 2006-185kom 2007-(prosim napiši) 2008 (????)
če ste vsako leto postrelili 30kom preveč TAKO KOT UPIJEŠ TI potem vam je srnjadi že zmanjkal, ali se bomo mogoče drugo leto slišali ko boš rekel da so vam dali plan 190kom?????:icon_twisted::icon_twisted: in teden dni pred koncem lovne dobe boš spet napisal plan izvršen, zdaj pa se prosim uči iz svojih postov..