PDA

View Full Version : Pes iz zavetišča - zakaj pa ne?!



denis jež
12. December 2008, 21:45
No, takole gre tole...pravkar sem izvedela, da dom, kjer se nemška kratkodlaka ptičarka Neli trenutno nahaja ne bo ostal njen stalni. Razlog zaenkrat še neznan (pa niti nisem prepričana, če želim vedet! ).

Torej....nemška kratkodlaka ptičarka, stara 2 leti, z italijanskim čipom še vedno išče nov dom. Glede na to, da sem jo v začetku tega tedna imela priložnost tudi videti lahko povem, da je prav res hudo nezaupljiva. Bohved, kaj se je z revo ubogo dogajalo. ENCI je sporočila ime in naslov lastnika, s katerim (po pričakovanjih) ni mogoče vzpostaviti stika, oziroma je poniknil "neznano kam". Je pa iz okolice Milana.

Težko bi bilo verjet, da bi bila ta psička še kdaj uporabna za lovske namene. Zato bi bilo morda smiselno najti nekoga, ki bi jo imel zgolj kot družabnico v hiši/stanovanju. Predvsem pa ogromno potrpljenja, saj psička ni navajena niti na povodec.

Dajmo, poglejmo malo okrog sebe...morda pa je kje kdo, ki bi ji lahko pomagal?

lp, B.
lp


Živjo
En veterinar bi ji zelo kmalu lahko pomagal,pa bi bil problem rešen. Sej sliši se zlobno ampak je najbolje za take pse.
lp

Breza
12. December 2008, 22:06
Živjo
En veterinar bi ji zelo kmalu lahko pomagal,pa bi bil problem rešen. Sej sliši se zlobno ampak je najbolje za take pse.
lp


Seveda...najlažje je pobit vse kar ne odgovarja instant družbenim normam, a ne de? :icon_twisted:

Nisem nikjer napisala, da se s psico ne bi dalo živet...temveč, da se z njo verjetno ne bi dalo jagat. Razlika je očitna (saj se vendar ne da jagat z veliko večino psov, ki dihajo na tem svetu...med njimi se najdejo celo taki z opravljeno preizkušnjo, pa so za praktični lov neuporabni. :icon_twisted:)

Psica ima šele dve leti.

Brakir
12. December 2008, 22:11
Denis no coment....

Če ti nekdo bog ne daj posili in pretepe punco ali ženo, pa se bo bala z moškim v posteljo ali pa samo biti v družbi moških, jo boš dal tudi uspavat? :icon_confused::icon_evil:

denis jež
12. December 2008, 22:32
Ja zdej boš pa človeka in psa primerjal:icon_confused:
Sej me ne briga se ne bom več vtikal v to debato. Vsak naj ravna po svoji vesti.
lp

Brakir
12. December 2008, 22:53
Jah zgleda da bom res primerjal, ker imam občutek da je pri tebi tako: dokler imamo korist od psa je ok, ko pa te koristi ni več je pa odveč "drekfabrka", ki si kaj več od injekcije ali celo strela ne zasluži! :icon_evil:

solzica
13. December 2008, 03:14
denis jež:
"Ja zdej boš pa človeka in psa primerjal"

Seveda saj je živo bitje kod človek. Z veliko več prijaznosti, radosti v prvi vrsti pa zvest spremljevalec vsepovsod, tako na lovu (če se dobro razumeta ti je lahko tudi dober pomočnik - saj kdor ni tega doživel, razumem da težko razume lov z psom), kod sprehodu.

Veper
13. December 2008, 09:17
Denis,Denis grem stavit,da boš pa za milimetrsko praskico na Zeissu pa takoj k puškarju in optiku tekel jokat kako hudo je. :icon_evil:

ZR7
14. December 2008, 05:42
Ker očitno moderatorji tu ne znajo vraga zagrabiti za rep, bom pa jaz napisal.
Zdravega psa ni dovoljeni uspavati! Preberite si malo zakon o zaščiti živali.
A to le mimogrede. kajti debata o tem je popolnoma offtopic in prosim moderatorje, da vključno s tem izbrišejo vse poste, ki se ne tičejo same pomoči zapuščenim lovskim psom!:icon_evil:
Z vestjo naj se pa vsak sam pomeni!

Admin

Breza
14. December 2008, 09:17
Res je...zdravih živali (govorim o hišnih živalih) se ne sme uspavati! Vendar pa je psička v zavetišču in ta ima formalno-pravno možnost, da žival uspava po 30 dneh ne glede na njeno psiho-fizično stanje.
Neli ima srečo, da se je znašla v takem zavetišču, kjer se za evtanazije ne odločajo samo na podlagi zakonskih možnosti, ki jim omogočajo "čiščenje" po 30 dneh.

Debata je sicer res off-topic, ampak je pa poučna in morda bo komu dala misliti. Zato nisem prepričana, da jo bom izbrisala. Morda bom odprla novo temo... (moram še malo razmislit :icon_rolleyes:)

denis jež
14. December 2008, 11:25
Živjo
Ja saj uspava se po mojem mnenju malokateri pes,ker samo krožijo iz zavetišča do novega lastnika in nazaj do zavetišča. Nič ne bom rekel, ko bo poskrbljeno za vse ljudi tako kot je za pse,res je žalostno da je bolje poskrbljeno za pse kot za recimo brezdomce in podobne. Saj če je pes zdrav nimam nič proti,samo zdrav pes ne bo odšel od lastnika,lastnike zgubijo največkrat klateški psi,ki jih potem preživlja zavetišče,potem dobijo za nekaj časa novega lastnika in potem spet pobegnejo,ker so klateški in imajo to v krvi,in potem jih spet preživlja zavetišče. Moj pes ne bo nikoli odšel od hiše,ker tega nima v krvi in ni potepuh. Podpiram recimo to da če se ti pes zgubi in bi ga rad nazaj dobil da se to obvešča. Ne pa za take pse ki so zdravi le na videz in imajo v sebi potepuški nagon.
lp

Breza
14. December 2008, 13:32
Živjo
Ja saj uspava se po mojem mnenju malokateri pes,ker samo krožijo iz zavetišča do novega lastnika in nazaj do zavetišča. Nič ne bom rekel, ko bo poskrbljeno za vse ljudi tako kot je za pse,res je žalostno da je bolje poskrbljeno za pse kot za recimo brezdomce in podobne. Saj če je pes zdrav nimam nič proti,samo zdrav pes ne bo odšel od lastnika,lastnike zgubijo največkrat klateški psi,ki jih potem preživlja zavetišče,potem dobijo za nekaj časa novega lastnika in potem spet pobegnejo,ker so klateški in imajo to v krvi,in potem jih spet preživlja zavetišče. Moj pes ne bo nikoli odšel od hiše,ker tega nima v krvi in ni potepuh. Podpiram recimo to da če se ti pes zgubi in bi ga rad nazaj dobil da se to obvešča. Ne pa za take pse ki so zdravi le na videz in imajo v sebi potepuški nagon.
lp

Moje izkušnje z zavetiškimi psi niso sicer zelo bogate, so pa precej drugačne. Je nekaj klatežev, o kakršnih govori tudi Denis, večine pa se ljudje znebijo iz najbolj banalnih možnih razlogov (ker so npr. dobili "lepšega" psa ali pa dojenčka....ali pa, ker so ugotovili, da "rojstnodnevno darilo" celo lula in kaka in da hoče jesti...). Taki psi na poti do zavetišč doživijo "sve i svašta" in potem pač traja, da jih vsaj nekoliko sestavijo skupaj. Mnogi med njimi najdejo krasne domove in uživajo psom dostojno življenje.

Moje mnenje je, da je vedno vredno poskusiti. Če se le da!

Primerjava z brezdomci pa se mi v tem primeru ne zdi smislena, saj je večina brezdomcev (ki imajo po raziskavah bojda večinoma vsaj srednješolsko izobrazbo) odraslih in opravilno sposobnih. Lahko odločajo o sebi. Živali pa so naša odgovornost.

Veper
14. December 2008, 19:46
Šefe tegale jaz ne bom brisal ,ker kot je napisala Breza je kar poučno,bi pa zbrisal nekaj drugega ,pa tudi tega ne bom ,ker je tema zaradi tega brana in zaenkrat še ni prešla v žaljenje in zmerjanje.Dokazuje pa nekaj čisto drugega ,kaj dokazuje pa ni skrivnost in to je meni dovolj.Seveda pa si lahko vsak po sebi prikroji kaj dokazuje.

ZR7
14. December 2008, 20:11
Šefe tegale jaz ne bom brisal ,ker ...

Brez panike, je že Breza popedenala tako da je prav.

detel
14. December 2008, 21:13
Veliko prahu se dviga zaradi zapuščenih in zanemarjenih psov, nihče se pa sploh ne obrne na siromaka na klopci mestnega parka. Razumem osebje v zavetiščih, vendar star in bolan pes si resnično ne želi in zasluži potovanja v Nemčijo ali kakšno drugo EU državo.

Breza
14. December 2008, 21:21
Em...detel....

Ne razumem kaj si hotel povedat. Res ne! http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a050.gif

springer
14. December 2008, 21:48
Če kdo potrebuje prijaznega družabnika in ne potrebuje psa za lov, rastave ... se mu po mojih iskušnjah splača zaviti v zavetišče. Izbereš lahko odraslega psa z izoblikovanimi lastnostmi. Tako je manj presenečenj. Sam sem imel mešanca najdenčka in lahko rečem, da je bil najbol zvesta zverina kar sem jih imel.

detel
14. December 2008, 21:50
Družba bi morala več poskrbeti tudi za "zapuščene" ljudi, ne samo za pse. Vem za primer, ko so se ostareli, pohabljeni in bolni psi izvozili dobrim lastnikom v Nemčijo !?:icon_confused:. Upam, da ti je sedaj bolj jasno.

ZR7
14. December 2008, 21:54
Že res Detel. A kot praviš družba. Bo poskrbela ali pa ne...
Tu pa "skrbimo" za pse. Lovske.

Lahko pa seveda v kategoriji "mimo vrste" odpreš temo in tvorno skrbiš še za ljudi. Mogoče se ti v tem trudu kdo pridruže. Da ne bomo mešali.

Breza
15. December 2008, 10:12
Če kdo potrebuje prijaznega družabnika in ne potrebuje psa za lov, rastave ... se mu po mojih iskušnjah splača zaviti v zavetišče. Izbereš lahko odraslega psa z izoblikovanimi lastnostmi. Tako je manj presenečenj. Sam sem imel mešanca najdenčka in lahko rečem, da je bil najbol zvesta zverina kar sem jih imel.

http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/s015.gif ....springer, pod tole pa podpišem z obema rokama!

Tudi sama bi, v kolikor bi iskala psa za družbo, najverjetneje izbrala odraslega psa iz zavetišča. Stokrat sem že imela idejo, da bi enega prav takega "dodala" domačemu pasjemu tropu, vendar si trenutno četrtega psa ne morem privoščiti. Žal.

Sraka
13. March 2009, 07:10
K temu skromnemu zapisu me je vzpodbudila nova informacija o najdenem in v zavetišče pripeljanem psu, ki ga je objavila Breza. Kakšna je usoda teh psov?
Po tetovirnih številkah sodeč in tudi po samem izgledu je videti, da gre za pse s pedigrejem in verjetno tudi z opravljenimi kakšnimi lovsko kinološkimi preizkušnjami ter prakso v lovu.
Pustimo sedaj ob strani zakaj se je ta pes znašel v situaciji v kakršni se pač je in zakaj ga nihče ne išče in javno ne pogreša. Sam razmišljam predvsem o tem kako bi tega psa ponovno spravili v lovčeve roke. Priznam, da vseh predpisov s tega področja niti ne poznam najbolje, vendar po tem skromnem znanju, ki ga imam, se mi to zdi skoraj nemogoče. Se da na tem področju kaj premakniti ?
Imam nekaj predlogov kako bi se to vendarle mogoče dalo doseči, da bi takšni psi iz zavetišč nazadnje le končali pri kakšnem srčnem lovcu. Res je, da o psu ni na voljo prav nobene dokumentacije, vendar to ne bi smela biti nepremagljiva ovira. In sedaj se bom ponovno približal, že večkrat izraženim stališčem mojega, v zadnjem času malo jeznoritnega prijatelja, Hubertusa, ki že veliko časa opozarja na popolno zbirokratiziranost tega lovsko kinološkega področja.
Zakaj se, recimo, ne bi dalo takšnemu psu izdati nekega začasnega ali trajnega enkratnega dokumenta in tako z njim opraviti preizkusa v delu, ki je za določeno pasmo pač značilno in v Sloveniji obvezno. Tako opremljen in preizkušen pes bi potem iz zavetišča lahko šel v lovčeve roke.
Ne le, da bi bil tak postopek nadvse human, bil bi lahko tudi zelo koristen tako za psa kot za novega vodnika. In za kaj takega ne bi rabili veliko. Le iz svojih kalupov bi morali izstopiti in na življenje okrog sebe gledati bolj pragmatično ter humano in manj pridobitniško- birokratsko.

Če pa je to področje tako ali podobno temu že urejeno in jaz sedaj mlatim prazno slabo, pa vam bom zelo hvaležen, če me o tem podučite. Hvala !

Veper
13. March 2009, 08:12
Sraka ne ne mlatiš prazne slame. Tak pristop kot si ga opisal bi moral biti vzakonjen in pika. Vsekakor bi bilo potrebno izdati takemu psu prazen lovski certifikat v katerega bi bilo potrebno vpisati uspešno opravljen PNZ in UP (seveda bi pes vse to moral opraviti) in tako bi mu bilo omogočeno loviti z svojim novim vodnikom lovcem. To pa je smotrno le v primeru,da ga posvoji lovec saj za nelovca tak certifikat nima teže in smisla.

Hubertus
13. March 2009, 08:27
Ja Sraka.....in črtno kodo mu naflikajmo na rit.

Breza
13. March 2009, 08:37
Imaš še kako prav, sraka! Tudi sama sem mnenja, da bi se moralo na tem področju kaj narediti. No, nekaj se vendarle premika in za pse, ki se znajdejo v zavetišču in imajo slovenski rodovnik ni problema. Smo izdali že kar nekaj duplikatov, s katerimi se ti psi z novimi vodniki normalno udeležujejo vseh dejavnosti.

Bolj je problem s psi, ki so (tako ali drugače) prišli k nam iz tujine. Problem je, da o večini nimamo prav nobenega podatka. Morda bi bilo treba določiti kako komisijo, ki na podlagi pregleda psa potrdi, da gre za čistopasemskega? Je sploh potrebna komisija ali bi to lahko šlo pod pristojnost VK (glede na to, da naj bi se ti na določeno pasmo najbolj spoznali in seveda najbolj verodostojno ugotovili, ali pes ustreza ali ne).

Potem pa so tu še pravnoformalni predpisi (pa če jih hočemo videt/upoštevat ali pa ne), ki bi - če bi se hoteli iti take stvari - morali dopuščati v lovišču rabo psov, ki niso rodovniški, oziroma ne moremo dokazati da so, temveč imajo samo "potrdilo" o čistopasemskosti. Ali z drugimi besedami, če bi hoteli dopustiti lov s takimi psi, bi morali iti celo v spremembo Zakona o lovstvu in Pravilnika o uporabi lovskih psov v loviščih.

Pri nekaterih psih pa seveda lahko dobimo podatke iz držav, od koder ti psi prihajajo. Tu bi morda bilo potrebno skleniti kak dogovor s temi državami, da lahko uporabimo njihove podatke o psu.... ne vem....

Vedno več je psov, ki so tetovirani doma (s strani kogarkoli, ki nima prav nobene zveze z uradno kinološko zvezo države, iz katere predvidevamo, da pes prihaja). Nekaj jih je samo čipiranih. Kaj pa, če gre tu za "hobi" vzreje brez papirjev? Bi takim tujcem dali dovoljenje za lov, ob tem, da pri domačih psih zahtevamo striktno rodovniško vzrejo?

Torej...ideja, o kateri govori sraka, je odlična, samo "hudič je v podrobnostih".
Je pa res, da prej ko se bomo s tem začeli ukvarjati, prej bomo bliže rešitvi.

Hubertus
13. March 2009, 09:04
Znanstvena fantastika........ spet diši po Spielbergu....

Breza
13. March 2009, 09:10
Znanstvena fantastika........ spet diši po Spielbergu....

Spilbergov je tudi Schindlerjev seznam. :icon_wink:

Hubertus
13. March 2009, 09:11
K
Po tetovirnih številkah sodeč in tudi po samem izgledu je videti, da gre za pse s pedigrejem in verjetno tudi z opravljenimi kakšnimi lovsko kinološkimi preizkušnjami ter prakso v lovu.
!
Verjetno ima opravljeno biotehnično fakulteto, smer ornitologija, diplomiral pa je v prinašanju malega kljunača.

Hubertus
13. March 2009, 09:11
... in simpatični E.T., ki so ga poslali nazaj domov:icon_wink::icon_lol:

Breza
15. November 2009, 20:57
Če kdo potrebuje prijaznega družabnika in ne potrebuje psa za lov, rastave ... se mu po mojih iskušnjah splača zaviti v zavetišče. Izbereš lahko odraslega psa z izoblikovanimi lastnostmi. Tako je manj presenečenj. Sam sem imel mešanca najdenčka in lahko rečem, da je bil najbol zvesta zverina kar sem jih imel.


http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/s015.gif ....springer, pod tole pa podpišem z obema rokama!

Tudi sama bi, v kolikor bi iskala psa za družbo, najverjetneje izbrala odraslega psa iz zavetišča. Stokrat sem že imela idejo, da bi enega prav takega "dodala" domačemu pasjemu tropu, vendar si trenutno četrtega psa ne morem privoščiti. Žal.

Morda je kje kdo, ki razmišlja, da bi imel pasjega družabnika za spremstvo na sprehodih, namesto termoforja pred televizorjem, pomočnika v kuhinji, nadzornika poslov na vrtu...pa ga ne bi uporabljal za lov:

http://www.zonzani.si/zonzani/index.php?option=com_rsgallery2&page=inline&id=85&Itemid=71

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,32703.0.html

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,33352.0.html

Morda pa le...

Asta_Ivy
21. September 2010, 22:42
V zavetišču Mala hiša (http://www.zavetisce-malahisa.si/) se nahaja nemška žimavka, stara 7 mesecev:

http://www.zavetisce-malahisa.si/wp-content/gallery/psi/eva.jpg

lp, Nina

dolgin
22. September 2010, 08:01
Mene pa zanima kako je s papirji pri takšnem psu?

lp

Breza
22. September 2010, 10:13
Pa smo zopet pri problemu tetovaže in čipiranja....in neodgovornih lastnikov (pa tudi vzrediteljev), ki ne poskrbijo, da bi bili njihovi psi primerno označeni.

Pri nemški žimavki tetovaža ni vidna (kar pomeni, da je nemogoče najti vzreditelja in posledično tudi lastnika nemške žimavke). Našli so jo lovci, ki so brezuspešno v svojem okolju iskali lastnika in jo nato predali v oskrbo zavetišču. Je pa psica značajsko tipična mlada ptičarka. Prijazna, živahna, komunikativna, neobremenjena.

Kaj pa zdaj?!

@dolgin :icon_arrow: Glede papirjev...če je tetovirna številka slovenska in je na podlagi tega mogoče ugotoviti poreklo psa in njegove osnovne podatke, se lahko izda duplikat rodovnika. Je bilo teh primerov že kar nekaj.

jež
22. September 2010, 11:23
Kje pa je bila najdena? A je videt, da ima številko?

dolgin
22. September 2010, 14:53
Sprašujem zato ker:


6. Lovski pes je čistokrvni pasemski pes iz skupine goničev, jamarjev, krvosledcev, šarivcev, ptičarjev in prinašalcev, ki se uporablja pri brakadi, pogonu, sledenju ranjene divjadi, jamarjenju in prinašanju divjadi iz vode in ki je lovsko uporabnost dokazal s preizkušnjo naravnih zasnov in opravljanjem nalog v lovski praksi.

...imaš pri tem lahko težave. Ali se to da rešiti na kak drug način? Recimo kot v tem primeru,če nimaš papirjev,številke itd... ali se to da nadoknaditi?

P.s.
pa nočem bit naješen,samo sprašujem...lp

Breza
22. September 2010, 17:21
dolgin, o papirjih, ki jih ti psi lahko pridobijo in o tistih, ki ne morejo, smo pisali pred dobrim letom v temi: "Pes iz zavetišča - zakaj pa ne?!" (najdeš jo na drugi strani prav tega tematskega bloka).

Sem pred časom o tem govorila tudi z odgovornimi na KZS za iskanje rešitev na tem področju, pa žal ni bilo velikega interesa. Odgovor je bil, da vseh zakonov (tudi lovskega npr.) se ne splača spreminjat zaradi nekaj lovskih psov, ki se znajdejo v zavetiščih.

Osebno mislim, da bi se tu dalo marsikaj narediti. Morda čas še ni zrel za spremembe, ali pač... Morda pa rabimo samo skupino entuziastov, ki so pripravljeni zadevo riniti dalje - v strokovnem in pravnem smislu.

Do sedaj (tudi z lovske strani) pozitivnih odzivov odgovornih na tole ni bilo. Večina raje zadeve premleva ob kofetu in po forumih, namesto da bi se (vsaj še) kdo lotil zadeve prav tam, kjer se v resnici lahko kaj premakne.


PS:
Moram pa reči, da bi tu zagotovo bilo smisleno kaj narediti. V to sem še bolj prepričana po letošnjem letu, kjer sem na pomladanskem tečaju poskusno dodala v skupino še tri zavetiščarje iz različnih slovenskih zavetišč (dve nemški kdl. ptičarki in madžarsko vižlo). Rezultati so bili naravnost osupljivi. Tudi psice, ki so bile ob svojem bivanju v zavetišču popolnoma "sesute", so v stiku z njihovo osnovno funkcijo pokazale izjemen smisel za delo in željo po povezovanju z vodnikom. Niti sledu ni bilo več o plahosti, nervozi, strahovih, pobegih in kar je še takega. Predvsem so pa vse tri v svojem delu krepko prekašale "dokumentirano čistopasemske" mladince.

ZR7
23. September 2010, 07:21
...
Sem pred časom o tem govorila tudi z odgovornimi na KZS za iskanje rešitev na tem področju, pa žal ni bilo velikega interesa. Odgovor je bil, da vseh zakonov (tudi lovskega npr.) se ne splača spreminjat zaradi nekaj lovskih psov, ki se znajdejo v zavetiščih.
...

Tipično. Se pa bo splačalo, ko si bo nekdo od njih s tem postavljal spomenik.
Pa tako lepo je poslušati njihove sladke besede, kako so kužki njihova prva skrb.
Kakšno spreminjanje zakona neki?! Ta pravi le o tem, da mora biti lovski pes pasemski in opraviti preizkušnje. Kako psu dodeliti pogojni rodovnik, je pa stvar, ki bi se dala urediti v okviru KZS. Se mogoče motim, Breza?

Pa prestavi tole prosim na področje, ki si ga omenila Dolginu, pa bo tema aktualna.

LP

solzica
23. September 2010, 07:54
breza:
"...Do sedaj (tudi z lovske strani) pozitivnih odzivov odgovornih na tole ni bilo. Večina raje zadeve premleva ob kofetu in po forumih, namesto da bi se (vsaj še) kdo lotil zadeve prav tam, kjer se v resnici lahko kaj premakne. ... "

Saj v tem je problem, da LZS NAREDI ZELO MALO za lovsko kinologijo, zato tudi takšno stanje kod je - VEDNO SLABŠE.
Premalo poznajo kinologijo in njene probleme, da pa bi razmišljali o reorganizaciji in ...

deteljica
23. September 2010, 08:36
A ni tako,da to, da mora bit pes z rodovnikom ne piše po KZS pravilnikih, ampak po lovskih pravilnikih?
Mogoče bi pa tam lažje in prej kaj spremenili.
Npr da se napiše pasemski s preiskusom, za kar je predpogoj rodovnik, ali vpis v evidenčni register delovnih psov, ki ga magari lahko vodi tudi lovska zveza ne nujno KZS.

Ker problem še zdaleč niso le psi iz zavetišč ampak tudi psi, ki so iz držav ,ki jih FCI ne priznava, a imajo čisto dober rodovnik. Npr sedaj je med takimi državami tudi Bosna. Potem pri jamarjih (slučajno bolj poznam to področje) imate pasemske organizacije čistih delovnih linij parsonov in jackov, ki ne delujejo znotraj FCI. In znotraj FCI ne delujejo izključno iz razloga, ker se ne strinjajo z "razstavno" oz v zunanjost usmerjeno politiko FCI ja ampak vzrejajo izključno na podlagi delovnih lastnosti. Poznam jih nekaj , ki delajo stemo psi in trdijo,da dejansko FCI psi teh pasem niso niti primerljivih lastnosti za lov- pa je komaj kakšno desetletje,kar so se neke linije odcepile v čisto FCI vzrejo.
Najbrž je takih "disidentskih" organizacij, ki stavijo predvsem na delovne lastnosti pasem in so zato v sporu z FCI, tudi pri drugih lovskih pasmah kar nekaj.
Iz športnih oz "pašnih vod" je tako pri kepijih. Originalna organizacija ,ki deluje na delovnih lastnostih(za pašo) in je razpredena po vsem svetu in mnogo starejša od FCI priznanja pasme se niti videt ne more z FCI. Z razliko od borderjev,kje je možno prehajanje iz ISDS ( pašna organizacija) v FCI so oni popolnoma odklonilni.

Problem je mnogo širši kot se zdi na prvi pogled.

deteljica
23. September 2010, 08:39
Aja pri psih brez rodovnika bi tak vpis seveda omogočil zgolj delo, ne pa vzreje - skladno s pasmo in opravljenim preiskusom.
Pri psi z rodovniki drugih organizacij pa je seveda mogoče tudi vzrejati dalje po pravilih teh organizacij.

deteljica
3. November 2010, 10:49
http://www.zavetisce-maribor.com/zavetisce/zivali-iscejo-dom/zivali/izpisi_zival/464/

Breza
8. April 2011, 10:43
V mariborskem zavetišču za zapuščene živali sta se znašla dva mlada angleška poentra, pes in psica.

Podrobnosti pa bo po pogovoru z zavetiščem tule objavila Nina.

Hubertus
8. April 2011, 10:47
Breza, a ni brez veze objavljati take oglase na lovskem forumu. Saj mogoče tudi med lovci kdo vzame družinskega psa, a če že vzameš lovsko pasmo je smiselno, da je lovsko uporabna.

Breza
8. April 2011, 12:41
Mislim, da je smiselno objaviti tudi te pse. :icon_wink:

Hubertus
8. April 2011, 20:10
Krasni psi, kakšna škoda!

Sraka
9. April 2011, 07:18
Se opravičujem, vendar ne morem iz svoje kože in hudiček skrit v meni ne da miru.

Prosim, da se mi poda vsaj dva ali tri res tehtne razloge zakaj ta dva psička ne bi smela opraviti preizkusa za lovsko uporabnost in če bi ga uspešno opravila biti potem družabnika in pomočnika lovcu ????

Razlog, da nimata rodovnika, poznam in ga ni potrebno navajati. Želel bi druge tehtne razloge, ker ta z rodovnikom je čista človeška pogruntavščina in nima nič skupnega z naravnimi zasnovami s katerimi ju je morebiti ( celo bogato ) obdarila mati narava.

Kaj če bi ( in ne le ta dva ) naredili preizkus, ju podarili res dobremu lovskemu kinologu, ki bi bil pripravljen sodelovati v preizkusu in tako ugotovili, koliko sta v povprečju slabša ali boljša lovsko delovna psa od tistih, ki imajo od človeka napisan papir.

Mogoče bi bili rezultati presenetljivi za marsikoga.

Breza
9. April 2011, 07:33
Točno tako, sraka in Hubertus! Tole to je "problem", ki me matra že kar nekaj let. Zakaj ne? Vendar bi bilo možno in smiselno najti rešitev za take pse.

Tudi meni se zdi neskončno škoda takšne pse potisnit kar nekam, ker bi bili lahko krasni družabniki in pomočniki pri lovu.

Sem imela lani na tečaju kar tri zavetiške ptičarje. Rezultat je bil zavidljiv. Redko kateri od lepih, rasnih, mladih, "oh in sploh" psov z rodovniki se je lahko kosal s temi tremi psicami (2 x Nkp in 1 x madžarska kdl. vižla). Izjemen smisel za delo v lovišču, sistematika iskanja, stoja, nagon po plenu in prinašanju ter nikakršne plahosti, fobij in kar je še takega. Krasni psi in neskončna škoda, da jih je po naših trenutno veljavnih pravilih nemogoče spraviti čez preizkušnjo.

Upam, res upam, da bomo kdaj uspeli premakniti tudi ta voz... :icon_neutral:

Sraka
9. April 2011, 07:37
Ne voz, temveč kaj v naših sivih celicah bi bilo potrebno krepko premakniti.

Hubertus
9. April 2011, 07:48
Kaj če bi ( in ne le ta dva ) naredili preizkus, ju podarili res dobremu lovskemu kinologu, ki bi bil pripravljen sodelovati v preizkusu in tako ugotovili, koliko sta v povprečju slabša ali boljša lovsko delovna psa od tistih, ki imajo od človeka napisan papir.

Kaj pa če preizkusa sploh ne bi bilo treba opraviti. Potem bi jaz že zdavnaj posvojil kakšnega ptičarja v zavetišču. Naprimer čudovito nemško žimavko, ki se je ponujala pred časom.
Če pa že vzrajate pri tem bednem preizkusu, zakaj kinološka zveza, v skladu s sodobno naravnanostjo do pozitivnega odnosa do živali, ne izda nek dokument, npr. pasmski pes iz zavetišča, ki bi zadoščal za opravljanje preizkusov po Pravilniku, ki zahteva čistokrvne pse.
Ali pa, zakaj lovski kinološki "strokovnjaki" ne vnesejo v, ta isti veleumni Pravilnik o uporabi psov v lovišču, člen, ki bi omogočal udejstvovanje pri lovu psom, ki so iz zavetišča in evidentno pasmski?

Je cilj PNZjev, da se psom z določenim nagonom ne omogoči njihovega poslanstva.
Je namen Pravilnika, da se namenoma ustvarja zavržene pse?

Naj vas opomnim, da živimo v 21.stol.

Stroka, v tem primeru mislim na sodnike in ostale tvorce kinoloških pravil, pričakujemo odgovor. Vem da me redno berete in spremljate.

Veper
9. April 2011, 11:51
Hubertus vse je busines in to kar donosen in če nekateri "vzreditelji" dobijo konkurenta v zavetiščarjih so pogoreli kar pa se pozna v denarnici. Z Brezo sva tuhtala in tuhtala kako stvari priti do dna pa najbrš brez čisto tapravega puča ne bo šlo.:icon_evil:

jež
9. April 2011, 16:27
Čist enostavno. Kupiš psa na hrvaškem, oz. rodovnik in ga prilepiš temu iz zavetišča pod pazduho. Še prej ga čipiraš in imaš tazarešnega psa. Ko bo takšen strokovnjak vzrejal s to psico ali psom, bomo pa videli koliko je pasemski.
Saj vendar živimo v 21. stoletju!
Pa lep dan vsem, ki tuhtate, kako bi osvežili kri:icon_wink:.

Sraka
9. April 2011, 18:24
Kolega Jež ne govorimo o vzrejanju in tudi o tem ne, da bi se jim podtikali razni ponarejeni rodovniki ali podobne nečednosti. Kolega Hubertus je je prav lepo pojasnil kaj bi bilo potrebno storiti.

Sam bi predlagal:
1. opravi se telesna ocena psa v skladu s pasemsko skupino kateri naj bi pes pripadal in se psu izda nek dokument iz katerega bi bilo jasno razvidno, da pes "ni pasemski" in da vzrejnega dovoljenja ne more dobiti

2. Na osnovi tega dokumenta bi vodnik s tem psom se smel udeležiti PNZ-ja in drugih zahtevanih ter priporočenih preizkušenj, ki so za določeno pasmo in za delo v lovišču pač predvidena

3. Pri KZS - lovski del, se oblikuje posebna strokovna komisija, ki bi vodila posebno centralno evidenco ter spremljala delo teh psov in njihovih vodnikov vse od odobritve, da gre iz zavetišča v lovske roke, preko telesne ocene, PNZ-ja in drugih preizkušenj tako dolgo dokler je pes lovsko aktiven in seveda tudi potem "njegov zaslužen pokoj".

3. Kolega Hubertus se s tem seveda ne bo strinjal, saj se tudi sam s tem kar predlagam težko strinjam, ker pa je pač potrebno upoštevati dane objektivne ( in predvsem subjektivne ) okoliščine v slovenski ter tudi evropski kinologiji, je boljše to kot pa da vse ostane pri starem in bomo še nadalje gledali v zavetiščih lepe pse "lovskih pasem", ki jim usodo pišejo človeška nečimrnost, zavrtost, profitnost in druge nič kaj častne "vrline".

Poskusiti ni greh pravi star rek. Še posebej, če je v tem poskusu močan naboj humanosti ter tudi koristnosti, ker pri lovu je pomembno kako pes dela in ne iz katere pasjo-človeške elite izvira. S tem tudi ne bi bilo prav nič ogroženo. Ne slovenska lovska kinologija in ne pasemska vzreja lovskih psov.

jež
9. April 2011, 20:02
Mislim, da bi se tudi jaz s tem strinjal, pa tudi Hubertus se po moje bo. Da bi to sprejeli, pa tudi ne bi smela biti prevelika revolucija. Psica na sliki je pa res lepa, kot je napisal Hubertus: škoda!

alojz1
9. April 2011, 20:34
Mislim, da bi to šlo z malo dobre volje. Saj so tudi križanci "nove pasme", ki so jo ustvarjali na Koroškem dobili začasni rodovnik. To pomeni, da ne moreš vzrejati, loviš pa lahko, če opravi preizkušnje.
Sem imel težave, ko sem moral razlagati vodniku nemškega ovčarja zakaj ne more opraviti preizkusa po krvni sledi (učil ga je sledenja). Pa ni razumel.Moram pa reči, da je bilo njegove argumente težko spodbijati.

andrej50
10. April 2011, 09:50
Čist enostavno. Kupiš psa na hrvaškem, oz. rodovnik in ga prilepiš temu iz zavetišča pod pazduho. Še prej ga čipiraš in imaš tazarešnega psa. Ko bo takšen strokovnjak vzrejal s to psico ali psom, bomo pa videli koliko je pasemski.
Saj vendar živimo v 21. stoletju!
Pa lep dan vsem, ki tuhtate, kako bi osvežili kri:icon_wink:.

Vsekakor so lahko taki psi lahko tudi odlični lovci in ne vidim nobenega razloga, zakaj jih ne bi smeli uporabiti pri lovu. Morebitni "vdor" v vzrejo čistopasemskih psov, pa enostavno lahko preprečimo z sterilizacijo že v zavetišču.

jež
10. April 2011, 10:02
Evo, vse naštudirano - AKCIJA!

Breza
11. April 2011, 11:42
Tole temo smo pred časom že predelali....

Klik! :icon_arrow: Pes iz zavetišča - zakaj pa ne?! (http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=1183&referrerid=8)