PDA

View Full Version : Menjalni čoki



teohafy
19. November 2008, 19:10
Zanima me kakšne oznake imajo čoki, ki se dajo zamenjati? Jaz imam zdaj v puški enega z 3 zarezami in enega z 4 zarezami.

.243 Win.
20. November 2008, 19:10
Imam puško zafer in iz navodil je razvidno da zareze na menjalnih čokih pomenijo :
- ena zareza = poln čok
- dve zarezi = tričetrt čok
- tri zareze = pol čok
- štiri zareze = četrt čok
- pet zarez = cilinder čok

Kolovski
18. March 2010, 11:55
A ma mogoče kdo kakšne izkušnje s takimi menjalnimi čoki: klikni tukaj (http://www.trulockchokes.com/cgi-bin/eShop/index.cgi)

Glede na prikazane rezultate, se mi zdi kar fajna zadeva.
Mnenja?

rikec
19. March 2010, 05:57
Menjalni čoki so lahko dobra zadeva. S tem lahko narediš puško bolj primerno za več načinov in vrst lova ter športnega strelstva. Vsekakor je uporabno, res pa tudi je, ali se ti bo za določen lov sploh dalo menjat čoke. Poznam nekaj lovcev, ki jih imajo in so zadovoljni, seveda je pa tudi res, kaj od tega ti sam pričakuješ. Npr.: lisic z temi čoki na 100 m sigurno ne boš mogel streljat :icon_lol:
Uspešno izbiro želim in dober pogled

GILTHEAD
21. January 2014, 16:44
Imam puško zafer in iz navodil je razvidno da zareze na menjalnih čokih pomenijo :
- ena zareza = poln čok
- dve zarezi = tričetrt čok
- tri zareze = pol čok
- štiri zareze = četrt čok
- pet zarez = cilinder čok

Živjo,

A bi se dalo še malo razložit pomen in uporabo čokov,oz za kaj in kdaj katerega:OK:
Katera je najbolj univerzalna formula naprimer za prvi strel,ki je ponavadi bližji in drugi srel,ki je običajno daljši.Govorim pa o 20/76. kjer so priloženi 4/4,3/4,2/4,1/4 in Cilinder!Hvala za odgovore:limona:

cviček
21. January 2014, 20:43
Živjo,

A bi se dalo še malo razložit pomen in uporabo čokov,oz za kaj in kdaj katerega:OK:
Katera je najbolj univerzalna formula naprimer za prvi strel,ki je ponavadi bližji in drugi srel,ki je običajno daljši.Govorim pa o 20/76. kjer so priloženi 4/4,3/4,2/4,1/4 in Cilinder!Hvala za odgovore:limona:

Najbolj univerzalna formula je da zajca pokriješ in sprožiš - pade z vsakim nabojem , vsako puško in vsakim čokom.
4/4 pomeni poln oz. full čok ( dolgi streli ) in tako navzdol do cilindra ( streli na krajše razdalje 10-15m ) Lovske puške imajo t.i. fiksne čoke od 1/4 do 3/4. Za sam lov so menjalni čoki povsem brez pomena, nekaj več pa pomenijo pri lovsko športnem streljanju, posebno v disciplini compak. Moje mnenje je , da menjalni čoki za lovsko uporabo sodijo v kategorijo " velika natega "biggrin pri športnem streljanju pa v kategorijo " mala natega ":icon_lol:
Sicer si pa kaj več lahko prebereš v temi -trap puške .

alojz1
21. January 2014, 20:47
Dobra razlaga tole. Nimam kaj dodati.

detel
21. January 2014, 21:27
Cviček s teboj se ne strinjam popolnoma. Zajca pokrijem samo takrat, kadar teče od mene ravno in mi kaže rit :icon_lol:. V vseh drugih primerih moram pomeriti pred njim, koliko, je odvisno od razdalje in hitrosti teka zajca.
Zadrge niso tako nepotrebne kot omenjaš. Za lov rac uporabiš ene, za lov npr. fazana pa druge. Za to so tudi namenjene. Še bolj bodo prišle do izraza, če bomo kdaj lovili šnefa ...

cviček
21. January 2014, 21:47
Cviček s teboj se ne strinjam popolnoma. Zajca pokrijem samo takrat, kadar teče od mene ravno in mi kaže rit :icon_lol:. V vseh drugih primerih moram pomeriti pred njim, koliko, je odvisno od razdalje in hitrosti teka zajca.
Zadrge niso tako nepotrebne kot omenjaš. Za lov rac uporabiš ene, za lov npr. fazana pa druge. Za to so tudi namenjene. Še bolj bodo prišle do izraza, če bomo kdaj lovili šnefa ...

Detel - ne me j....t Čoki se uporabljajo vedno in povsod glede na dolžino strela in ne glede na vrsto divjadi - to korigiraš z debelino šiber . Očitno ljudska domišljija res ne pozna meja.
Glede na to kako streljaš zajca - hitrost, smer, razdalja , vlažnost tal , višina sonca in kaj vem še ....... ti lahko povem, da v tem času zajca ustrelim, oderem , spečem in pojem.

GILTHEAD
21. January 2014, 22:51
Najbolj univerzalna formula je da zajca pokriješ in sprožiš - pade z vsakim nabojem , vsako puško in vsakim čokom.
4/4 pomeni poln oz. full čok ( dolgi streli ) in tako navzdol do cilindra ( streli na krajše razdalje 10-15m ) Lovske puške imajo t.i. fiksne čoke od 1/4 do 3/4. Za sam lov so menjalni čoki povsem brez pomena, nekaj več pa pomenijo pri lovsko športnem streljanju, posebno v disciplini compak. Moje mnenje je , da menjalni čoki za lovsko uporabo sodijo v kategorijo " velika natega "biggrin pri športnem streljanju pa v kategorijo " mala natega ":icon_lol:
Sicer si pa kaj več lahko prebereš v temi -trap puške .

Čeprav sem pričakoval bolj konstruktivno debato,utemeljeno z dejstvi,vseeno hvala za odgovor:icon_wink: Bom moral pač odgovore poiskat na tujih forumih:OK:

detel
22. January 2014, 09:20
Detel - ne me j....t Čoki se uporabljajo vedno in povsod glede na dolžino strela in ne glede na vrsto divjadi - to korigiraš z debelino šiber . Očitno ljudska domišljija res ne pozna meja.
Glede na to kako streljaš zajca - hitrost, smer, razdalja , vlažnost tal , višina sonca in kaj vem še ....... ti lahko povem, da v tem času zajca ustrelim, oderem , spečem in pojem.

Pa pol litre cvička čez.... za prebavo :icon_lol:

detel
22. January 2014, 09:40
Živjo,

A bi se dalo še malo razložit pomen in uporabo čokov,oz za kaj in kdaj katerega:OK:
Katera je najbolj univerzalna formula naprimer za prvi strel,ki je ponavadi bližji in drugi srel,ki je običajno daljši.Govorim pa o 20/76. kjer so priloženi 4/4,3/4,2/4,1/4 in Cilinder!Hvala za odgovore:limona:

Mnoge "univerzalne" šibrenice imajo prvo cev polčok, drugo tričetrt, za jago na malo divjad. Ker imaš možnost menjave čokov, koristi za race, ki jih streljamo na večje razdalje tričetrt in polni čok. Za na fazane in zajca pa polčok in tričetrt. Tujci lovijo šnefa s cilindrom.
Nikakor pa ne streljal s cilindrom na 45 m in z debelimi šibrami, kar bi ti svetoval Cviček.

alojz1
22. January 2014, 10:51
Vidim, da je treba kar za vsako divjad šraufat. Samo tisti 10 cm reducirni vložek od zadnjič je univerzalen. Pa kako me je nekdo napadel, ko sem omenil, da je za glodalce streljat na par metrov.
Tistemu, ki slabo strelja cela škatla čokov ne pomaga. Ampak bo pa celo življenje ustrezne iskal.

cviček
22. January 2014, 12:57
Mnoge "univerzalne" šibrenice imajo prvo cev polčok, drugo tričetrt, za jago na malo divjad. Ker imaš možnost menjave čokov, koristi za race, ki jih streljamo na večje razdalje tričetrt in polni čok. Za na fazane in zajca pa polčok in tričetrt. Tujci lovijo šnefa s cilindrom.
Nikakor pa ne streljal s cilindrom na 45 m in z debelimi šibrami, kar bi ti svetoval Cviček.

Zlato moje , dušo moja - opet ti
Cviček ni še nikomur svetoval da strelja na 45 m s cilindrom, ker ne poznam lovske puške ,ki bi cilinder imela.Če se že spuščaš v debato oz. svetovanje mlademu lovcu , moraš biti o zadevi vsaj malo podkovan, v nasprotnem primeru pa ne muči tipkovnice in ljudi, ki iščejo nasvet. Lahko ti zaupam , da imam kar nekaj šibrenic med drugim tudi tako , ki ima menjalne čoke in nastavljivo kopito. O mojih zaključkih glede teh zadev sem nekaj napisal v temi trap puške. Nekateri , tebi podobni bodo stvar spljuvali, nekateri bodo informacije iskali na tujih forumih--meni pa mal dol visi

GILTHEAD
22. January 2014, 13:39
[QUOTE=cviček;106158][/B]

Če se že spuščaš v debato oz. svetovanje mlademu lovcu , moraš biti o zadevi vsaj malo podkovan, v nasprotnem primeru pa ne muči tipkovnice in ljudi, ki iščejo nasvet.

Brez krega prosim:icon_lol:Tukaj ne gre za nasvet mlademu lovcu,ampak lovcu,ki je kupil puško z menjalnimi čoki,s katerimi prej ni imel izkušenj:icon_wink: Stvar pa je še,v meni nepoznanem kalibru,ker sem do sedaj uporabljal samo 12/70.
Na tujih forumih dobro piše in sicer da vsaj 70% lovcev pojma nima zakaj in kako uporabljati čoke:whistle: tako da je debata o mladih in starih lovcih sploh odveč.
Gre za strokovna vprašanja in bi bilo prav da so podprta z dejstvi,tako slikovno kot pisno.Škoda da ta forum nekateri še vedno uporabljajo za medsebojno dokazovanje in prepucavanje.Namen foruma kakor ga jaz razumem,naj bi bil medsebojna pomoč in deljenje izkušenj,istomislečih posameznikov...
Hvala vsem,ki skušate pomagati v konstruktivnih debatah in graja vsem ki ta sistem rušite:icon_wink:

cviček
22. January 2014, 20:54
[QUOTE=cviček;106158][/B]

Če se že spuščaš v debato oz. svetovanje mlademu lovcu , moraš biti o zadevi vsaj malo podkovan, v nasprotnem primeru pa ne muči tipkovnice in ljudi, ki iščejo nasvet.

Brez krega prosim:icon_lol:Tukaj ne gre za nasvet mlademu lovcu,ampak lovcu,ki je kupil puško z menjalnimi čoki,s katerimi prej ni imel izkušenj:icon_wink: Stvar pa je še,v meni nepoznanem kalibru,ker sem do sedaj uporabljal samo 12/70.
Na tujih forumih dobro piše in sicer da vsaj 70% lovcev pojma nima zakaj in kako uporabljati čoke:whistle: tako da je debata o mladih in starih lovcih sploh odveč.
Gre za strokovna vprašanja in bi bilo prav da so podprta z dejstvi,tako slikovno kot pisno.Škoda da ta forum nekateri še vedno uporabljajo za medsebojno dokazovanje in prepucavanje.Namen foruma kakor ga jaz razumem,naj bi bil medsebojna pomoč in deljenje izkušenj,istomislečih posameznikov...
Hvala vsem,ki skušate pomagati v konstruktivnih debatah in graja vsem ki ta sistem rušite:icon_wink:

Ni šlo za noben kreg , pač pa za dobronameren nasvet ,ki izhaja iz mojih izkušenj z menjalnimi čoki

Če v tujini 70% lovcev ne ve kaj in kako z menjalnimi čoki je ta % pri nas preko 90

Ker nisem dovolj strokoven za tole temo se iz nje umikam

Vseeno pa še en nasvet:
Glede na to, da puško z menjalnimi čoki že imaš ti predlagam , da kupiš 25 nabojev in jih izstreliš na razdalji 35 m v tarčo 1x1m - uporabi vse čoke, preštej šibre in oceni posip. Nad rezultatom boš močno presenečen .

GILTHEAD
22. January 2014, 21:08
[QUOTE=GILTHEAD;106162]



Vseeno pa še en nasvet:
Glede na to, da puško z menjalnimi čoki že imaš ti predlagam , da kupiš 25 nabojev in jih izstreliš na razdalji 35 m v tarčo 1x1m - uporabi vse čoke, preštej šibre in oceni posip. Nad rezultatom boš močno presenečen .

Bereš mi misli:-)Če mi bo uspelo bom jutri zadeve mal stestiral in tudi slikovno zabeležil.Mogoče potem,nekaj še celo objavim:icon_wink: hvala,lp

alojz1
22. January 2014, 21:31
Gilthead. To bi bilo zelo dobrodošlo. Je tudi pravi pristop. Ne pa spraševati druge.
Bom pa še jaz ob priliki poslikal posip iz reducirne cevi na 5m. Samo, da ne bo kdo rekel, da sem goljufal in streljal na 50m.

GILTHEAD
22. January 2014, 22:13
Gilthead. To bi bilo zelo dobrodošlo. Je tudi pravi pristop. Ne pa spraševati druge.
Bom pa še jaz ob priliki poslikal posip iz reducirne cevi na 5m. Samo, da ne bo kdo rekel, da sem goljufal in streljal na 50m.

Alojz saj ves kako pravijo,vec glav vec ve:icon_wink: Se dobro da kdo kaj vprasa,ker bi drugace forum kmalu postal nepotreben in nezanimiv:OK:

Lakotnik
23. January 2014, 00:14
Gilthead. To bi bilo zelo dobrodošlo. Je tudi pravi pristop. Ne pa spraševati druge.
Bom pa še jaz ob priliki poslikal posip iz reducirne cevi na 5m. Samo, da ne bo kdo rekel, da sem goljufal in streljal na 50m.

Alojz, jaz bi pa rad videl tarčo streljano na 70m s tvojo kombinirko 20mag. Enkrat si dejal, da pobiraš lisice na to razdaljo.

Lp

alojz1
23. January 2014, 09:54
Sem jo že dal enemu takemu za test. Kantica za olje z njegovo 16 kombinirko 5 šiber, z mojo 27.
Sem pa namensko kupil z polnim čokom za lisice z daljnogledom. Zato mi pa brez njega pernata divjad vsa naprej leti.

alojz1
23. January 2014, 11:34
Alojz, jaz bi pa rad videl tarčo streljano na 70m s tvojo kombinirko 20mag. Enkrat si dejal, da pobiraš lisice na to razdaljo. Lp
Ob prvi priliki bo nekdo streljal lisico v "špico" na tej razdalji in me demantiral. Zakaj bi torej dokazoval. Jaz vem. To pa meni zadostuje.
Recept: Polni čok, daljnogled, strel bočno, naboj remington (polnilo med šibrami) ali Elektroplastika. Pri teh nabojih nekatere šibre prebijejo, večina pa ostane pod kožo na drugi strani. Če pa lisica ne pade na mestu jo pa pes prinese. Je še vsako za katero bi drugi mislili, da je zgrešena.

Lakotnik
23. January 2014, 12:57
Ob prvi priliki bo nekdo streljal lisico v "špico" na tej razdalji in me demantiral. Zakaj bi torej dokazoval. Jaz vem. To pa meni zadostuje.
Recept: Polni čok, daljnogled, strel bočno, naboj remington (polnilo med šibrami) ali Elektroplastika. Pri teh nabojih nekatere šibre prebijejo, večina pa ostane pod kožo na drugi strani. Če pa lisica ne pade na mestu jo pa pes prinese. Je še vsako za katero bi drugi mislili, da je zgrešena.

Se mi zdi da si moje vprašanje razumel kot provokacijo pa vendar me resno zanima učinek tega naboja in puške na to razdaljo na tarči, ker ga sam nimam in ga ne poznam. Zase vem, da veš :icon_wink:

Deerhunter
23. January 2014, 13:02
Lahko potrdim, da se da z ustrezno kombinirko s pravim čokom in samo enim dobro pomerjenim strelom na lisico bočno, prek daljnogleda lisice pobirati precej čez običajnih 40 m. Resda gre marsikatera naprej, ampak ne daleč, ponavadi do prvega kritja. Tam pa počaka. Niti psa nisem še nikoli rabil, da jo najdem.

Kar se pa menjalnih čokov tiče, pa imam na Baikalki tri čoke, 0.25, 0.5 in 1.0. Kombinacijo lahko uporabljaš poljubno, sam pa ponavadi uporabljam 0,25 v prvi in 0.5 v drugi cevi ob lovu na blizu, 0.5 v prvi in 1.0 v drugi pa pri lovu na malo dlje. Razlika je očitna.


Ob prvi priliki bo nekdo streljal lisico v "špico" na tej razdalji in me demantiral. Zakaj bi torej dokazoval. Jaz vem. To pa meni zadostuje.
Recept: Polni čok, daljnogled, strel bočno, naboj remington (polnilo med šibrami) ali Elektroplastika. Pri teh nabojih nekatere šibre prebijejo, večina pa ostane pod kožo na drugi strani. Če pa lisica ne pade na mestu jo pa pes prinese. Je še vsako za katero bi drugi mislili, da je zgrešena.

JevŽ
23. January 2014, 13:11
Lepa primerjava med cilindrom in polnim čokom.

http://www.randywakeman.com/LowrySparkShadowgraphs.jpg

Lp

cviček
23. January 2014, 13:35
Lepa primerjava med cilindrom in polnim čokom.

http://www.randywakeman.com/LowrySparkShadowgraphs.jpg

Lp

V temi o trap puškah je un dolenček Cviček lepo napisal , da je očitna razlika samo med cilindrom in full čokom . Razlika bi bila na sliki še večja , če bi jo prikazali na 50-60 fitov.
Zato začnite šraufat čoke in na strelišče- eni smo to naredili že nekaj let nazaj.

alojz1
23. January 2014, 14:17
vendar me resno zanima učinek tega naboja in puške na to razdaljo na tarči,
Na tarčo nisem streljal. Le v kakšno bukev. Lisice so pa imele vsaj 5 šiber v vitalnem delu (rep ali noga ne šteje). Pred 20 cal sem pa imel polni čok na 12 kombinirki in sem pobiral brez iskanja do 55m. Z češkimi črnimi naboji 4mm. Ko sem pa probal semi-magnum pa porazno. Nobeno zrno ni kože prebilo na 30m. Zato sem tudi nabavil 20/76

Lakotnik
23. January 2014, 15:00
Na tarčo nisem streljal. Le v kakšno bukev. Lisice so pa imele vsaj 5 šiber v vitalnem delu (rep ali noga ne šteje). Pred 20 cal sem pa imel polni čok na 12 kombinirki in sem pobiral brez iskanja do 55m. Z češkimi črnimi naboji 4mm. Ko sem pa probal semi-magnum pa porazno. Nobeno zrno ni kože prebilo na 30m. Zato sem tudi nabavil 20/76

Namenoma sem omenil tarčo, ker na strelišču natančno odmerimo razdaljo do nje do metra natančno. Ocenjevanje razdalje v naravi je varljivo in nenatančno, še posebej lovci znamo po lovsko dodati kakšen meter več kot manj, pri strelih s šibrami pa vsi vemo, da se snop širi vsak meter dalje od max priporočene razdalje 35-40m.

alojz1
23. January 2014, 15:05
Namenoma sem omenil tarčo, ker na strelišču natančno odmerimo razdaljo do nje do metra natančno. Poznam takšna pretiravanja. Poleg tega, da imam korak 1m je vedno z mano tudi laserski daljinomer. Tudi na strelišču. Na veliko jezo ostalih (ker je lovsko merjeno).

mugo
23. January 2014, 17:06
Res je razlika očitna. Z MP153 sem s cilindrom zajca na 10m zgrešil, pa je padel.
Pa ne da se hecam, čisto res je ob poku cev kazala mimo zajca, pa je dobil tistih par šiber vseeno.

GILTHEAD
23. January 2014, 22:37
Gilthead. To bi bilo zelo dobrodošlo. Je tudi pravi pristop. Ne pa spraševati druge.
Bom pa še jaz ob priliki poslikal posip iz reducirne cevi na 5m. Samo, da ne bo kdo rekel, da sem goljufal in streljal na 50m.

13722Tarče nisem imel druge,zato streli po prašiču:icon_wink:Prvi strel na 30 m,kaliber 20/76,3.5mm ELEKTROPLASTIKA.
13723
Drugi strel na 50 m,enaka municija!Strel po moji krivdi malce visok,vendar smrten:icon_lol:Meril sem malenkost višje:whistle:seveda brez potrebe!
13725
2 zaporedna strela 3/4 in 2/4 na 40m.Ni dvoma o tem da počaka:icon_lol:
13724
Polni čok na 20m,absolutno prehuda varianta.Košarica je prebila desko(luknja v glavi:)))

Streljal sem še na 70m in tudi tam nekaj zadel,vendar pomoje premalo da bi zaustavilo lisico:icon_cry:tako da,kar se mene tiče,streli tja nekje do 55m,ne bi smeli biti problematični.Verjetno bi dosegel na večji razdalji boljše rezultate z npr 4 ali 4.7mm šibrami!?Enkrat bom preiskusil še to!

Pri čokih pa sem glede uporabnosti oz dometa zasledil sledeče:

4/4 NA 40 M PLUS
3/4 NA 35 M
2/4 NA 30 M
1/4 NA 25 M
CILINDER PA NA 20 M

Pa še par besed o tem,s strani strokovnjakov:


Pri lovu običajno upoštevamo predvsem optimalne strelne razdalje, maksimalne strelne razdalje so lovcu bolj orientacijski pripomoček, ki mu pove nekaj o zmožnostih njegove opreme. Po francoskih podatkih so za močno zoženo cev kalibra 12 največje strelne razdalje med 43 m pri 2-1/2 mm šibrah za strel na jerebico ter 48 m pri 3-1/2 mm šibrah za strel na zajca. Največja optimalna strelna razdalja je tista razdalja, pri kateri še dosežemo potrebno pokritje cilja ter potrebno skupno (minimalno) energijo šiber, ki zadenejo cilj: le določeno najmanjše število šiber in njihova skupna energija sta namreč zadosten pogoj za doseganje strelnega šoka pri lovskem plenu. Uspešnost strela zato poleg hitrosti in energija šiber določa tudi število šiber, ki zadenejo cilj. V tabeli lIl so prikazani statistično verjetni zadetki šiber na površino, ki je enaka površini prečno bežečega zajca, in njih skupna energijska vrednost (izražena v Joulih) za dvoje vrst šiber; verjetnost zadetkov bo zagotovljena le, če cilj zadene jedrni del šibrnega snopa - ta pogoj pa je dobesedno v rokah lovčeve spretnosti in znanja.


Iz tabele lahko povzamemo, da je pri 3-1/2 mm šibrah tako njihovo število kot tudi njihova skupna in posamična energijska vrednost na strelni razdalji 35 m dovolj velika za uspešen zadetek zajca, kar pa ne velja več za strel s 2-1/2 mm šibrami na razdalji 25 m, čeprav bi naj bila skupna energijska vrednost takega zadetka celo večja, ker je za povzročitev smrtnega šoka zajca nujna večja energijska vrednost posameznega zadetka, kot jo ima tako zrno na tej razdalji. Uspešen strel na zajca s šibrami 2-1/2 mm je možen le na razdalji do 20 m, torej samo s tako imenovanim bližjim strelom.


Pri pravilni izbiri ustreznih šibrnih nabojev nastajajo napake prav pri presoji med tem, da zagotavljajo debelejše šibre daljšo strelno razdaljo, in dejstvom, da je z debelejšimi šibrami težje zadeti cilj, ker dobimo z njimi zaradi njih manjšega števila slabše pokritja cilja. Delitev šibrnih nabojev po namenu glede na debelino svinčenih šiber, kot ko kaže tabela IV, je bolj posledica tradicije kot pa optimalne izbire. Izkušeni lovci vedo, da je mogoč dober zadetek tudi v drugačnih "neugodnejših" kombinacijah in da je poleg naboja nujno upoštevati lastnosti lovske puške. Puške s cilindričnimi cevmi so z ozirom na velikost sipanja primerne za razdalje do 25 m in je z njimi na večjih razdaljah tudi ob uporabi večjih šiber težje zadeti, puške z zoženo cevjo pa imajo optimalne strelne lastnosti pri večjih razdaljah in zato pri razdaljah nad 25 m zahtevajo naboje z debelejšimi šibrami. Pri tem ne smemo pozabiti na varnost pri lovu, saj je zaradi večje strelne razdalje potrebna mnogo večja previdnost prav pri strelu z debelejšimi šibrami.



Jože in Janez Bratina
Križevci pri Ljutome

GILTHEAD
23. January 2014, 22:46
Celoten opis z tabelami,pa dobite na tem naslovu:icon_wink:


http://www.elektroplastika.si/sibrni.html

cviček
5. March 2014, 09:04
Si ne morem kaj , da ne bi opisal včerajšnjega dogodka , ko smo uspsobili strelišče za streljanje glinasth golobov. Seveda je bilo potrebno odstreliti tudi kakšno serijo. Prva serija 19 golobov- še kar za prvi trening, če ne bi ugotovil , da sem pozabil vstaviti čoke. Res , da se golobi niso drobili oz. ugašali ( so leteli na 2-3 kose ) , tudi 5-6 sem jih zadel z drugim strelom. Toliko o čokih - če si v tarči je tudi zadetek- res pa je koncentacija šiber manjša . In kot sem že napisal - čoki , puške in municija ne delajo čudežev- pripomorejo pa pri izboljšanju rezultatov, ko so le-ti nad 90 %.

Aja , druga serija se je zaključila z 23 golobi .Uporabil sem čoke 1/2 in 1/1

Žamot
10. November 2014, 16:44
Pozdravljeni.
Na zastavini šibrenici sta na ceveh oznake čokiranosti in sicer choke 1/2 (mi je jasno da pol čok) in choke1. Je to polni čok ali ni čokirana?

mugo
10. November 2014, 18:13
Pozdravljeni.
Na zastavini šibrenici sta na ceveh oznake čokiranosti in sicer choke 1/2 (mi je jasno da pol čok) in choke1. Je to polni čok ali ni čokirana?

To boš enostavno preveril, ali je cev z oznako čoka 1 bolj čokirana od čoka 1/2, in sicer preveri katera cev ima manjši premer. Lahko samo prst vtakneš v eno in drugo pa ti bo jasno. :icon_lol:

Žamot
12. November 2014, 17:50
biggrin
Hvala za idejo. Za preproste probleme obstajajo preproste rešitve.

Leva je polni čok. :icon_lol: