PDA

View Full Version : So pomladanski mladički res najbolši?



detel
1. September 2008, 11:59
Opazil sem, da spomladanski mladiči bolje uspevajo (rast, razvoj). Tako je tudi z razmnoževanjem pri divjih živalih. Jesenski mladič potrebuje dodatno ogrevanje, kvalitetno hrano z dodatki, dnevi so kratki in se ne moreš dovolj ukvarjati z njim.

Za prašičji lov priporočam žimavca, ker gre rajši v goščo, ščiti ga dlaka, menim tudi, da jih je več sledoglasnih kot pa pri ktd.

Breza
1. September 2008, 15:13
Opazil sem, da spomladanski mladiči bolje uspevajo (rast, razvoj). Tako je tudi z razmnoževanjem pri divjih živalih. Jesenski mladič potrebuje dodatno ogrevanje, kvalitetno hrano z dodatki, dnevi so kratki in se ne moreš dovolj ukvarjati z njim.

Ja, to je mnenje starejših lovcev .... sem šla prav pogledat eno knjigo iz leta 1936 o kinologiji lovskih psov. Piše točno to. :icon_wink: Danes gre tudi v kinologiji svet naprej. Hrana je boljša, vodniki se bolj zavedajo potreb pasjih mladičev in tudi bivalne razmere psov so večinoma boljše kot pred 70 leti (čeprav najdeš tudi danes kakega v takšni svinjariji, da bi se zraven prav lahko zjokal. :icon_confused:).
Težko pa je dandanašnji primerjat psa z divjo živaljo, ker pes ima lastnika ki BI MORAL zanj poskrbeti in ni odvisen zgolj od tega, kaj mu nudi Narava.



Za prašičji lov priporočam žimavca, ker gre rajši v goščo, ščiti ga dlaka, menim tudi, da jih je več sledoglasnih kot pa pri ktd.
Res je, žimavec je manj občutljiv zaradi močnejše dlake. Sploh kar se tiče gošče. Če pa gre res rajši v goščo, pa je že druga pesem. Tu ni po sredi samo dlaka, pač pa tudi srce. Najdeš take, ki tudi krempeljčka ne vtaknejo v koprivo in take, ki so prave delovne mašine. Zato pravim, da je bolj odvisno od linij, iz katerih psi izhajajo. Enako velja za glasno gonjo. Imaš cele linije, ki so sledoglasne in linije, ki niso. Ni toliko odvisno od same pasme.

detel
1. September 2008, 23:10
Pomladno sonce in svetloba ugodno vplivajo na razvoj vsakega živega bitja. V mesecu maju se lahko ukvarjam s svojim mladičem , recimo do 9 zvečer. Oktobra ali novembra pa le do 16,30, ker je potem noč. Pridem pa iz službe ob 15 ali 16. A je to tako težko razumeti ???

Breza
2. September 2008, 09:48
Pomladno sonce in svetloba ugodno vplivajo na razvoj vsakega živega bitja.

Aaaaaa...zdej mi je pa marsikaj jasno. Jaz sem namreč decembrska! :icon_twisted:



V mesecu maju se lahko ukvarjam s svojim mladičem , recimo do 9 zvečer. Oktobra ali novembra pa le do 16.30, ker je potem noč. Pridem pa iz službe ob 15 ali 16. A je to tako težko razumeti ???

Ja, težko je razumeti. Sploh pri vseh danostih, ki so nam danes na voljo. Za ustvarjanje za rast in razvoj primerne količine vitamina D potrebuje mlad pes približno 20 minut sonca. Jaz pa enostavno ne razumem, zakaj mora biti ukvarjanje s psom vezano na dnevno svetlobo. Pozimi, kadar delam do teme, grem pač s psi na sprehod po temi. Lepo na povodec, pa gremo (kje pa piše, da se je treba, ko pade tema, zavalit v fotelj pred televizijo). Koristi vsem - meni in psom. :icon_wink: Mladiček itak veliko prespi in še ni primeren za kake večurne pohode po lovišču (pri 2-3 mesecih mu prehudi napori prej škodujejo kot koristijo), ko pa je t.i. zimski psiček star nekaj mesecev, pa je že pomlad. Torej je po tej logiki celo zimski kuža boljši, ker ne "zgubiš" pomladi. Psiček, rojen aprila ali maja je šele konec poletja primeren za spoznavanje z loviščem. Sicer pa celo ti, detel, navajaš, da se lahko v maju s psičkom ukvarjaš do 9-ih zvečer. A ni super, če je maja tak psiček, ko imaš zanj največ "svetlobe in časa", star 4 - 6 mesecev. Takrat lahko res polno izkoristiš pomlad. Komaj rojenim psičkom pomlad prav nič ne koristi. Vsaj v smislu ukvarjanja novih lastnikov z njimi ne. Je pa res, da so pomladanska legla enostavnejša za vzreditelje, ker lahko psičke spuščajo v zunanje izpuste za dalj časa (ali jih imajo celo v pesjakih, če nimajo za njih drugih primernih prostorov). Pa še to je zelo odvisno od posameznega leta...sem imela decembrske psičke, ki so bili lahko zelo veliko zunaj, saj je bila mila zima in februarske, ki do oddaje skorajda niso videli sonca, ker je stalno snežilo ali deževalo. In aprilske, pri katerih sem morala uporabiti vso domišljijo, da sem jih zadnje tedne pred odhodom k novim lastnikom obvarovala pred neznosno zgodnje-poletno vročino (mladiček namreč vročino še težje prenaša kot mraz).

Sicer pa...saj tudi v naravi ni vse poleženo maja. Zajčki so npr. že v februarju, če je suha zima celo prej...

Samo ne komplicirat. Pa bo. V vsakem primeru se moramo v dobro psička prilagoditi trenutni situaciji in mu nuditi kar pač rabi.

B.

rtvcokan
2. September 2008, 12:40
to kar je napisala BREZA se popolnoma strinjam,in drži kot pribito ,nevem zakaj bi bili mladiči ki so rojeni spomladi boljši od ostalih lovski pozdrav

Jagermaister
2. September 2008, 16:30
Imel sem pse tako iz spomladanskih, kot iz jesenskih legel (terierje), pa nisem ugotovil nikakršne razlike, čeprav so tudi jesenski ves čas stanovali v pesjaku, toda v ful izolirani hišici. Pravzaprav so bili jesenski celo najvišji (kar je bilo verjetno genetsko pogojeno).
Mogoče imajo jesenski pri uvajanju v lov celo prednost: že od rane mladosti so se navajali na dah divjadi, saj je ravno takrat višek lovske sezone. Konec zime pa so že tudi pognali kakšno kuno.
Pravzaprav bi lahko rekel, da so glede tega najugodnejši poletni, ki so oktobra stari nekako 4 mesece.

detel
2. September 2008, 16:45
No, saj vas razumem. Jaz si bom vedno nabavil ali pustil spomladanskega. Kdor prodaja pse, bi moral dobro vedeti, kdaj jih novi kupci iščejo !!!!!!!!!! Jesensko leglo je bolj napadeno s strani parazitov. Hitro se pojavi tudi rahitis (ni sonca). Breza bo takoj rekla, da imamo za vse to tablete :icon_confused::icon_lol:. Pa dajmo filat.

Breza
2. September 2008, 20:24
S pravilno prehrano ne sme biti rahitisa pri psih (pa ne rabimo nobenih tabletk - le 20 minutk sonca na dan, poleg kakovostne prehrane seveda). Kar pa se tiče zajedalcev, je obveza vsakega vzreditelja, da jih odpravi pred prvim cepljenjem. :icon_cool:

lunca
3. September 2008, 09:04
detel,ali mi lahko prosim razložiš na osnovi česa naj bi bili jesenski mladiči bolj glistavi?Ali pa celo rahitični?
Kolikor je meni znano je potrebno že psico pred paritvijo razglistiti,potem pa dehelmintizacijo začeti izvajati pri mladičkih prvič ko so stari 14 dni in to ponavljati na vsake 2 tedna.Isto delaš s psico.
Kar se hrane tiče,naj bi bila psica na kvalitetni hrani,ki jo v zadnji tretjini brejosti še pojačaš.Običajno se takrat hrani z hrano za breje in doječe psice ali pa z hrano za mladičke.
Kar se pa tiče tega,da bi vzreditelj moral vedeti kdaj kupci iščejo mladiče-bedarija!Mladiči se iščejo vedno.Enkrat jih ni problem prodati še pred odhodom iz legla,drugič reskiraš,da bodo pri vzreditelju tudi dlje časa.Seveda če si vsaj malo izbirčen pri novih lastnikih.Če pa ti je popolnoma vseeno kam gredo tvoji mladiči in kako se jim bo godilo v življenju,se jih lahko hitro otreseš.Zato se lovski psi dostikrat kar podarjajo.Posledično iz tega tudi pride to,da nimajo cene.
Ja,z Brezino razlago se pa popolnoma strinja.Tudi moji mladiči so bili spomladanski(rojeni februarja meseca) pa do maja niso kaj dosti sonca videli.Še za letošnjo veliko noč smo imeli 70 cm snega.Pa če jih pogledaš sedaj,ne bi nikoli rekel,da so bili za kaj prikrajšani.
LP Tjaša

detel
3. September 2008, 09:50
No, ostanimo vsak pri svojem mnenju. Kar se tiče parazitov je jeseni več vlage, manj suhega vremena in sonca. Mladiče je treba pogosteje tretirat, zlasti, če so odzunaj v boksu. Sonce vpliva na nastajanje vit. D, ki urejuje količino mineralov v telesu. To je ta velika prednost. Če si imela februarsko leglo. je to zame super saj nisi imela sept. ali oktobrskega. O tem namreč govorimo.

kuglaabc
3. September 2008, 11:35
Menim, da ste pa vsi pozabili na edino bistvo pri vsem skupaj. Namreč na čas ko je psička vroča - godna za paritev, pa čas brejosti in čas oddaje mladičev
(7,8 celo9ali 10 tednov) pa računajte koliko časa preteče med enim in drugim ciklusom, torej .....

lunca
3. September 2008, 13:15
Tudi februarja meseca je dan še razmeroma kratek in mrzel ter vlažen,kar se pa tiče dehelmintizacije mladičev jo je priporočljivo opraviti vsaj vsaka dva meseca od osmega tedna starosti naprej.
LP Tjaša

detel
3. September 2008, 14:03
Ni pa dan kratek aprila in maja, ko imajo mladiči 2 do 3 mesece in niso več pri mami (na seskih) :icon_wink:. Oktobra so že močni in imajo 8 mesecev in že "delajo" v živo, prvo sezono.