PDA

View Full Version : Škorpjon



Hunter
31. August 2008, 16:45
Glede na to da vas je na forumu kar nekaj,ki študira biologijo objavlam tole sliko ki je nastala v Lovski koči zelo pred kratkim.

Zanima me ali je zadevica na sliki nevarna,ali piči,ali pri tem nastanejo hude reakcije.Zakaj me prav zaprav to zanima.Sam nisem vedel da sploh pri nas obstajajo,spomnim pa se nekih odaj kje sem videl da ljudje umrejo za pikom.:icon_neutral:



1370

ZR7
31. August 2008, 21:53
Hunter, na tvoji sliki se ne vidi kolikšna je ta zverina. Sicer pa jih pri nas najdeš, če le malo pobrskaš po gozdu, pod kakšnim vlažnim lubjem ali pod kakšno škarpo. Takih velikih za kakšna 2 cm vsega skupaj. Menim, da niso nevarni, čeprav prsta jim ravno nisem nikoli nastavljal. Gremo pač vsak svojo pot, v najslabšem slučaju jim pomagam s smetišnico in omelom pri selitvi.

mišica
31. August 2008, 22:35
Mene sta dva taka že pičila!
Je podobno osjemu piku, nič hujšega.

dolgin
31. August 2008, 22:44
Menim, da niso nevarni, čeprav prsta jim ravno nisem nikoli nastavljal.

Nevarni niso za večino,za vsakega ki pa je samo A od alergičen pa lahko predstavlja pik tele zverinice kar velik problem,lahko tudi življensko ogrožujoč! Zapomnimo si da škorpijon s strupom ubija svoj plen (to počnejo samo še kače)! Taki ljudje (po piku) imajo navadno zelo visok pulz,hiperventilirajo (pogosti panični napadi) - iz tega sledi omotica,slabost bruhanje.... ,zato je zelo pomembno,da se osebo pomiri,ob tem pa čimprej priskrbeti pomoč! Kakšne pike na okončinah lahko nekoliko omilimo z Escmarhovo prevezo,vendar tega laikom ne priporočam,da ne naredijo več škode kot koristi! Človek pa naj zaužije čimvečjo količino hladne tekočine (najboljša je voda) in mirovanje,pa mirno kri! Ljudje ki so alergični,so na pohajkovanje po gozdovih večinoma pripravljeni in opremljeni z kakimi antialergeni (Medrol,Claritine,Flonidane),tako da naj takoj zaužije še to,če le lahko!
To je približno to za alergike!
Večina nealergičnih smrtnikov,pa bo pik škorpijona (takega na sliki,večinoma ti živijo v naših krajih) občutila kot zelo neprijetno bolečino podobno piku sršena, mesto bo oteklo! Priporočeno lokalno hlajenje,obisk zdravnika ob hujših težavah (slabost,omotica,nenadno povišanje telesne temperature...)! Ko oteklina izgine pa bo na mestu vboda (približno 2 cm velik krog) ostala otrdlina in potemnela koža! Da to pomine lahko traja tudi več tednov,ni pa nevarno!
Prijetno bivanje v gozdu!:icon_twisted:

lp

ricmnc
31. August 2008, 23:56
lepo pozdravljeni!
prejsnji teden sem imel zelo nenvadno in nevarno srecanje s takim primerko, ki pa je bil nekoliko vecji, ne le 2 cm, bi rekel kar ene 3-4 cm.
zgleda da se v hisah pogosteje pojavljajo ko pada dez, oz v takem vremenu kot je bilo prejsnje dni.
obul sem si cevlje in se z avtom odpeljal. v cevlju pa sem cutil, da je nekaj...mislil sem na kako travo ali kamencek, a me ni prav posebno motilo, avto sem navadno vozil itd.
ko sem si sezul cevlje, je iz enega padel na majhen skorpijon:icon_confused:
sreca le da me ni picil med voznjo!
sicer sem ga med hojo pomeckal, samo prizor, ni bil najlepsi...

od sedaj naprej pa si vsakic pregledam in stresem cevlje, predem si jih obujem.
lp

Hunter
1. September 2008, 17:39
Glede na pisanega sem rahlo v dvomih če bi še spal v tej koči.Samo predsavljam si lahko kako bi zgledalo če bi pičil v predel glave?!oči,senc,zatilja,vratu.:icon_sad:

dolgin
1. September 2008, 22:33
Lej,ti samo dobro preglej ležišče,pa nima kaj bit,če ga ni tam,pol tudi poj ne bo pršel nad človeka,tak heroj pa spet ni! Človeka bo pičil samo če bo od njega ogrožen (tako nekako kot je napisal kolega,sama sreča da ga ni vsekal)! Pozabil sem omeniti tudi to,da se velikokrat zgodi (pri človeku) da škorpijon po piku pusti na vbodu želo (tako kot čebela),tako da je to potrebno izvlečt in poskrbet da res ni nikakršnega končka več v vbodu! Potem pa samo na brzino ta močne kalcijeve tablete (dve 500 mg šumeče) pa eno magnezijevo pa boš komot predihal brez posledic!

lp

Hunter
2. September 2008, 17:44
Lej,ti samo dobro preglej ležišče,pa nima kaj bit,če ga ni tam,pol tudi poj ne bo pršel nad človeka,tak heroj pa spet ni! Človeka bo pičil samo če bo od njega ogrožen (tako nekako kot je napisal kolega,sama sreča da ga ni vsekal)! Pozabil sem omeniti tudi to,da se velikokrat zgodi (pri človeku) da škorpijon po piku pusti na vbodu želo (tako kot čebela),tako da je to potrebno izvlečt in poskrbet da res ni nikakršnega končka več v vbodu! Potem pa samo na brzino ta močne kalcijeve tablete (dve 500 mg šumeče) pa eno magnezijevo pa boš komot predihal brez posledic!

lp


Dolgi teb je lohka k si medicinc.Za pol stvari ki si jih napisal niti ne vem kje se jih dobi,kaj šele kako se vzame?!Torej.... če me pič pokličem tebe.

Ganges
2. September 2008, 17:50
In dolgin bo prihitel, da te reši muk. Lahko zbiraš PP al Breneke! :icon_lol:

lp

detel
2. September 2008, 19:43
Večkrat sem jih jagal po stanovanju. Samica zna imeti na sebi na stotine mladičev.

teohafy
2. September 2008, 22:05
Na katerem delu Slovenije pa so?

detel
2. September 2008, 22:46
Na Primorskem jih je veliko, drugje pa ne vem. Nihče se jih ne boji, razen, če nimaš kake fobije do njih. Predpostavljam, da pik ni nevaren. Naši so precej veliki- 3-5 cm .

Hunter
3. September 2008, 18:44
Večkrat sem jih jagal po stanovanju. Samica zna imeti na sebi na stotine mladičev.


Prov nič ti nisem fovš :icon_lol:

jvpv
4. September 2008, 08:59
Večkrat sem jih jagal po stanovanju. Samica zna imeti na sebi na stotine mladičev.

Pa uporabljaš šibrovko ali risanico??:icon_lol::icon_confused:

dolgin
4. September 2008, 10:31
Klofar:icon_lol:

salvinia
3. December 2008, 11:58
Pred kratkim sem govorila z nekaj strokovnjaki s tega področja o teh naših slovenskih škorpijonih in zvedela tole:
V Sloveniji živi 5 vrst iz rodu Euscorpius, vse vrste so si podobne in jih je težko razlikovati (veliki od 1,5-5 cm). Rod je razširjen po celi Evropi. Poleg že omenjene Primorske, so pri nas zagotovo še na Gorenjskem (moj pasji pacient, ki bi ga naj pičil škorpijon, je bil iz okolice Bohinja).
Škorpijoni so termofilne živali in živijo v toplih meliščih in drugem skalnatem terenu. Aktivni so predvsem ponoči, vendar sami od sebe ne pikajo. Toksini vrst iz tega rodu pa niso taki, da bi izzvali nevarne reakcije pri ljudeh (razen, če je osebek alergičen; kar pa je tudi že bilo povedano), pojavljajo pa se lahko zelo izrazite otekline na mestu pika. Odvisno sicer od reakcije tkiva, ampak iz take otekline lahko nastane tudi bolj ali manj obsežno vnetje podkožnega tkiva in kože, kar se lahko nadaljuje v nastanek ognojka.

Erysimum
3. December 2008, 16:01
Dobro ste se razpisali o živalici, ki sem jo kot otrok večkrat prenašal po roki. Da te škorpion piči moraš imeti res srečo. Njegov pik ni nič bolj nevaren kot čebelji pik ali pik ose (problem lahko nastane pri osebah, ki so alergične). Če bi se moral v kraju kjer živim, izogibati škorpionom bi moral leteti po zraku. :icon_lol: Škorpione je moč najti v vsaki tasi drv, pod korci, cegli, lubjem, ..., in večkrat pride tudi v hišo. V kolikor najdeš v hiši škorpiona, ga poberi z listom papirja in ga odnesi na vrt, ker je precej koristna živalca.
Moje trditve seveda valjajo za evropske vrste, vsekakor pa ne za tropske, pri katerih so določeni osebki izredno nevarni.

Hunter
5. December 2008, 23:51
Dobro ste se razpisali o živalici, ki sem jo kot otrok večkrat prenašal po roki.
Sej nisi resen..

Če bi se moral v kraju kjer živim, izogibati škorpionom bi moral leteti po zraku.

Ali živiš v Sloveniji???

:icon_lol: Škorpione je moč najti v vsaki tasi drv, pod korci, cegli, lubjem, ..., in večkrat pride tudi v hišo. V kolikor najdeš v hiši škorpiona, ga poberi z listom papirja in ga odnesi na vrt, ker je precej koristna živalca.

Koristen?Zakaj pa?


lp.Hunter

Jagermaister
6. December 2008, 13:03
Škorpijončke občasno najdem v gozdu. Ponavadi če preobrnem kak kos lesa, ki leži na tleh, ali pod lubjem, ki je že delno odstopilo. Veliki so 1,5 - 2 cm in sploh niso videti nevarni, saj so počasni, težijo pa k temu, da bi se čimprej spet skrili. Verjetno bi pičil le, če bi ga pritisnil s prstom.

Erysimum
8. December 2008, 15:59
Kar sem prejšnji krat napisal v zvezi s škorpioni je vse res. Hunter kot dokaz ti pošiljam sliki, ki sem jih poslikal takoj potem, ko sem prebral tvoj odgovor. Kot zanimivost naj ti povem, da sem za najdbo škorpiona potreboval celih sedem minut in to pozimi, ko je to živalico malo težje najti.

Hunter
8. December 2008, 16:21
Neverjetno....Erysimum.Če to nebi slikal ti nebi verjel.Sedaj se sprašujem ali sem slep da tege ne vidim v gozdu ali pa jih pri nas ni tako lahko najti,no če sem povsem iskren,manj ga vidim raje ga imam.Še nekaj mi povej,kako da te ne piči?

salvinia
8. December 2008, 16:37
Hej Erysimum, kje pa živiš, da jih imate toliko? Je pičil že katerega od znancev in če ja, so imeli kakšne klinične znake?

Erysimum
9. December 2008, 09:40
Škorpion bi me verjetno pičil če bi ga stisnil. Ni pa tako "agresiven" kot so npr. ose, sršeni, ..., ko branijo sebe in svoje domovanje. Obnaša se kot pajek, kateremu je prva naloga se skriti. Kar pa se tiče pikov, bolečine in posledice lahko primerjaš s pikom ose ali čebele. Nisem še slišal, da bi imel kdo pri nas na Goriškem ali pa drugod po Sloveniji večje probleme zaradi pika škorpiona.

gosjak
9. December 2008, 10:10
V našem koncu so škorpijoni do 1600m nadmorske višine. Pri nas doma je kar stalen gost. Ko sem opazil prvega sem reagiral čisto drugače kot če ga vidim sedaj. Ko smo imeli dojenčka se je škorpijon enkrat pojavil sredi sobe. Seveda je bilo potem treba prebrskati celo sobo če je v kakšnem kotičku še kakšen.

Lovec ponavadi ne vidi kaj je na tleh saj gleda drugam. Drugače povedano: lov in nabiranje gob ne gresta skupaj. Pa še naš podnajemnik:

http://gosjak.moj-album.com/slike/2805013/zvBSjRkZB6NawkIA.jpg

Hunter
9. December 2008, 20:04
Veš gosjak,da do letos poleti nisem vedel da živijo v naših krajih,sem mislil da jim je pre mraz potem sem ga videl kar v lovski sobi.Zdej vsakič prej pogledam preden se vsedem na štor.

Pinkfloyd
6. August 2009, 21:43
Kakšne pike na okončinah lahko nekoliko omilimo z Escmarhovo prevezo,vendar tega laikom ne priporočam,da ne naredijo več škode kot koristi!

Dolgin, tole mi boš moral pa razjasniti, prosim. Brez zamere, ampak res ne vem, kaj zaeno medicino ti prakticiraš...Esmarch obvezo se uporablja izjemoma, ko krvavitve ne moremo na noben drug način zaustaviti in le-ta ogroža življenje (ponavadi amputacije). Esmarchova obveza se uporablja tudi med operacijami, temelji pa na istem principu.
Zato ne razumem, zakaj za škorpijonov pik Esmarchovo obvezo?!? A če bi mene torej škorpijon usekal, bi ti meni ustavil kri v roko? :icon_eek:

Fantje, ne bodite mevže, saj ste vendar lovci. Medveda se ne bojite, pa se boste škorpijona? :icon_lol: Škorpijon v Slo ni nevaren, pik je sicer nekoliko neprijeten in boleč (oteklina in srbečica), ni pa nekaj veliko hujši kot čebelji. Prva pomoč je (kot tudi pri pajkih, kačah, čebelah,...) definitivno dolgo hlajenje/spiranje pod mrzlo vodo (s tem da pri kačjem piku ponavadi "razrahljamo" roko - odstranimo ure, zapestnice, prstane, ožje rokave - v primeru, da nam roka oteče, kar pa tu ni potrebno). In to je ponavadi tudi vse.

Bil sem v Tuniziji in fantje so z golimi rokami devali 10centimetrske škorpijone v škatlico za cigarete... :icon_biggrin: In po vsej verjetnosti so še danes živi :icon_wink:

cvi5k
7. August 2010, 01:53
Hunter, na tvoji sliki se ne vidi kolikšna je ta zverina. Sicer pa jih pri nas najdeš, če le malo pobrskaš po gozdu, pod kakšnim vlažnim lubjem ali pod kakšno škarpo. Takih velikih za kakšna 2 cm vsega skupaj. Menim, da niso nevarni, čeprav prsta jim ravno nisem nikoli nastavljal. Gremo pač vsak svojo pot, v najslabšem slučaju jim pomagam s smetišnico in omelom pri selitvi.

pri nas jih na jagi zanimivo nism vidu, sm jih pa vidu u lj na obzidju v Križankah- je mogoče da živi samo na določenih delih Slovenije? Kdo ve, če je to invazivna vrsta (dvomim da gre za zadevo, ki je živela od nekdaj na naših tleh)?

zoran26
7. August 2010, 08:26
lahko iz prve roke povem,da pik škorpijona ni prav posebno huda zadeva.Vsaj zame ne,morda za koga,ki je alergičen na tovrstne strupe bi bil.Nekaj ur srbi,bolj kot boli,okrog mesta pika se pojavi majcena rdeča oteklina,ki pa kmalu izgine.
No moram povedati,da imam čebele in da sem njihovih pikov navajen,tako,da tudi 30 pikov čebel ni posebno huda zadeva.Čebelji strup razgrajuje temperatura in če si na mesto pika položiš segreto ploščico kamna,noža ali kaj podobnega,je bolečina skoraj neznatna in rdečica hitro izgine.Ne vem pa.če je strup škorpijona enak čebeljemu,osjemu ali sršenovemu.Poiskusite,škodit ne more,razen,če predmet ne segrejete preveč,da se potem opečete.