PDA

View Full Version : Lov v bližni naselj in hiš



detel
15. July 2008, 11:05
Še preže ne rabiš zbijat :icon_lol: En prijatelj je lani položil telico kar s kopalnice :icon_biggrin::icon_confused:.

wolf1
15. July 2008, 11:44
Še preže ne rabiš zbijat :icon_lol: En prijatelj je lani položil telico kar s kopalnice :icon_biggrin::icon_confused:.

OPOZORILO DETEL:(ne piši neumnosti)

Zakon o divjadi in lovstvu:

.
.
.
10. člen

(lovna in nelovna površina)

(1) Nelovne površine so:
1. površine, kjer je iz naravovarstvenih razlogov trajno prepovedan lov na vse vrste divjadi;
2. površine naselij in zaselkov;
3. javni in zasebni parki ter pokopališča;
4. vrtovi, nasadi, sadovnjaki, drevesnice in intenzivne kmetijske kulture, ograjeni z ograjo, ki ne dovoljuje prehoda zajcu ali parkljasti divjadi;
5. z ograjo obdani industrijski in drugi objekti;
6. površine vseh vrst obor, razen lovnih;
7. otroška in športna igrišča, redno obiskovana in označena sprehajališča, kopališča in podobni objekti;
8. površine, na katere dostop ni dovoljen;
9. površine vseh javnih cest, prog in druge tovrstne površine.
(2) V lovno površino se razen površin iz prejšnjega odstavka, štejejo vse površine, vključno s tistimi, na katerih je zaradi ohranitve določenih vrst divjadi začasno prepovedano loviti.
(3) Površine obor razen lovnih ne štejejo v lovno površino lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom, v katerem se obora nahaja.
(4) Lovne in nelovne površine se določijo v katastru lovsko upravljavskega območja, lovišča in lovišča s posebnim namenom.

.
.
.
44. člen

(prepovedi pri opravljanju lova)

(1) Prepovedano je:
1. loviti divjad v nasprotju z 38. členom in v nasprotju s pogoji iz drugega odstavka 42. člena tega zakona;
2. loviti divjad na površinah, ki so izločene iz lovne površine lovišča;
3. uporabljati lovsko orožje na skupinskih lovih bližje kot 50 m od naselij in zaselkov;
4. graditi lovske objekte za izvajanje lova in krmljenje divjadi bližje kot 100 m od meja med posameznimi lovišči ali lovišči s posebnim namenom;
5. loviti divjad na ograjenih nelovnih površinah brez pisnega dovoljenja lastnika oziroma upravljavca;

In še bi se našlo....

Eno izmed pravil foruma je:

Pravila:

- Za uporabo strani so veljavni zakoni Republike Slovenije.



No pustim za ogled drugim in brišem čez par dni!!!!:icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

mugo
15. July 2008, 11:49
Wolf1, vse drži, kar si napisal. Se mi pa odpira dilema, če je recimo hiša na samem tudi naselje?

wolf1
15. July 2008, 11:57
Wolf1, vse drži, kar si napisal. Se mi pa odpira dilema, če je recimo hiša na samem tudi naselje?

Če ima hišno številko jo jaz smatram kot del nekega naselja! Naselji poznamo več vrst, strnjeno,zaselek, razbito, mesto, ......Hiša na samem je zaselek?!

Zadovoljen Mugo?

Dam primer za razmišljanje:
-lovec v zgornjem primeru strelja iz kopalince in vse ok....?!
-streljaš pri hiši v kateri ni lovec na razdalji 15m

Dejstva:
-hiša je na samem
-Mugo v tem primeru si ti lasnik hiše in nisi lovec

A bi dovolil, da ti oboroženi hodimo okrog hiše in streljamo v zgodnjih jutranjih urah in poznih večernih urah brez tvojega privoljenja?:icon_twisted:

JANEZ L
15. July 2008, 12:04
Lp!

Nak v tem primeru sem jaz lovec in hiša na samem s hišno številko je moja in če tudi streljam iz nje tega ne pišem na forum, ker kljub temu, da sem lastnik hiše kršim zakon o lovu, zakon o orožju, zakon o javnem redu in miru in še kaj bi se našlo.:icon_twisted:

Lovski zdravo
Janez L

tica
15. July 2008, 12:13
Zapisano naj kar ostane na forumu. Mogoče le popravek:

...Skupinski lov so vsi načini lova, ki se ga udeležijo najmanj trije lovci.

Če sem na lovu sam me ta omejitev ne omejuje pri izvajanju lova, torej tudi odstrela divjadi v bližini hiš ne.

mugo
15. July 2008, 12:45
Wolf, ni vse kar tako po sebi umevno.Obstajajo karte lovišč z vrisanimi lovnimi in nelovnimi površinami (kataster lovišč). In v njih so izločene površine strnjenih naselij, ne okolica vsake hiše. Površine, določene kot nelovne so torej jasno določene, ostale površine pa so lovne, tudi neposredna bližina kakšne hiše. Lastnik nima pri izvajanju lova na lovni površini nobene besede, dokler se mu ne povzroča škoda. Lov je pravica, za katero bomo polačali koncesijo in te pravice nam ne more odvzeti kar vsak, če se mu tako zdi, oz. če mu lov na njegovi zemlji ni všeč.

44. člen pa tako kot pravi Tica velja le za skupne love.

detel
15. July 2008, 13:01
Wolf1, vse drži, kar si napisal. Se mi pa odpira dilema, če je recimo hiša na samem tudi naselje?

Skoraj ne vidim razlike med lastno hišo na samem in prežo :icon_lol::icon_lol:.

zajec
15. July 2008, 14:05
Š tevilka ni omejitev saj imajo št. tudi zidanice!

gamsar
16. July 2008, 17:46
Sam sem letos uplenil gumbarja na travniku, 50 m od hiše. Gre za dve hiši povsem na samem, na robu gozda. Zanima me, ali sem kršil zakon, če sem pred lovom poklical lastnika prve-najbližje hiše in prosil za dovoljenje. Seveda mi je dovolil in rekel, da ga nič ne moti pa da če pridem na eno pivo:icon_lol: Torej kaj v takem primeru je vse uredu, ko se stanovalci hiše strinjajo?

zober
16. July 2008, 18:19
kršu si zakon hehe!

dolgin
16. July 2008, 18:31
Zakon si kršil,ne glede na strinjanje lastnikov,tko da bod tiho in rajš pejd na tisto pivo,ki so ti ga ponudili!!!

lp

detel
16. July 2008, 20:33
Sam sem letos uplenil gumbarja na travniku, 50 m od hiše. Gre za dve hiši povsem na samem, na robu gozda. Zanima me, ali sem kršil zakon, če sem pred lovom poklical lastnika prve-najbližje hiše in prosil za dovoljenje. Seveda mi je dovolil in rekel, da ga nič ne moti pa da če pridem na eno pivo:icon_lol: Torej kaj v takem primeru je vse uredu, ko se stanovalci hiše strinjajo?


Po mojem vse v redu. Mene so že večkrat vabili, da uplenim kakšen komad pri hiši.

jazbec
16. July 2008, 21:15
Večina slovenskih lovišč, ima mnogo zaselkov, individualnih hiš, vikendov...v katerih bi bil praktično onemogočen lov, če bi okoli vsakega vikenda, hiše postavili pas v katerem se ne sme loviti. Mislim, da je bilo o tem že govora v prejšnjem forumu.
Treba pa je razmisliti s trezno glavo, kdaj pritisneš na sprožilec.

Pa še nekaj za razmislek, 500 metrov od hiš streljaš srnjaka ki ne obleži v ognju. Srnjak steče proti vikendu in se 30 metrov stran potuhne v grmovju. A ga boš streljel še enkrat? Po zakonu si preblizu objekta?

jazbec
16. July 2008, 21:42
V zakonu nikjer ne najdem, koliko moraš biti oddaljen od hiše, da lahko loviš (izvajaš odstrel).Piše samo za skupinski lov, nikjer pa za individualni.


Pa še to, da samotna hiša ali vikend nista naselje, zaselek...

ZR7
17. July 2008, 07:41
Tako kot pravi Jazbec in že zgoraj citirani zakon. 50m velja za skupinske love!
Na vogalu hiše lahko streljaš, seveda če ni tam javne površine, ograjene površine, ipd. kar najdete v omejitvah. Hiša ali objekt še ne pomenita zaselka ali javne površine sama po sebi. Se pa bo verjetno lastnik pritožil zaradi kršitve javnega reda in miru, ogrožanja varnosti ali karkoli bo že našel, zato verjetno ni pametno to početi kar tako in brez seznanjanja ali soglasja stanovalcev.
Torej ni omejitve za lov pri osamljenih hišah in ni izgovora če se tam pojavljajo škoda, da ne smemo loviti tako blizu.
Če se držimo zakona, razuma in osnovne olike, ne bi smelo biti problemov.

cvi5k
8. September 2008, 14:49
Po mojem vse v redu. Mene so že večkrat vabili, da uplenim kakšen komad pri hiši.

Mene pri vsem tem moti samo to, da lovite dejansko tako blizu naselja- sam nisem pristaš tega in za mene ni jaga če se ne odpeljemo stran 5km.
razen tega si pri ljudeh (ki nas že tako ne marajo preveč) ustvarjamo slab vtis.
Če si bomo dovolili streljat s hiš, potem se lahko tudi z avta itd..- to je sam podiranje mej, ki ne peljajo nikamor in niso etična...

JANEZ L
8. September 2008, 14:57
Lp!

In smo zopet tam, kjer sem že tolikokrat pisal. Mešamo etiko s tradicijo. Etičnost je to, da živali zagotovimo hipno smrt, da ne delamo sirot, da ne lovimo v ekstremnih pogojih. Tradicija in zakon velevata, da ne streljamo iz avta, hiš... ne etika.

Lovski zdravo
Janez L

ZR7
8. September 2008, 15:38
Mene pri vsem tem moti samo to, da lovite dejansko tako blizu naselja- sam nisem pristaš tega in za mene ni jaga če se ne odpeljemo stran 5km. ...

Jaga vsaj 5 km stran od naselij je lovski užitek. Lov blizu naselja je zoprno in težko delo izpolnjevanja plana, preprečevanja povoza in škod po divjadi.
Zakonska določila so jasna, torej pravilno ali nepravilno izvajanje takisto.

In tudi pri teh variantah se lahko vprašamo zakaj lovimo.

shadow23
8. September 2008, 15:53
Se strinjam z zr7 saj je preventivni ukrep za manj povoza, konfliktnih situacij blizu naselij lov oz. odstrel divjadi v urbanem okolju. Po drugi strani pa je treba razumeti ljudi, ki v lovcih vidijo morilce, mesarje,... saj se med zeleno bratovščino najdejo tudi taki.Zato lahko lovsko nepriljubjenost v zadnjem času pripišemo le tem.

luka
8. September 2008, 16:06
Lepo vam, ki se lahko peljete 5 km stran od naselja, pri nas je luksuz že 1km ven, da ne prideš do druge bajte, je...i ga mamo pač različna lovišča, lov iz avta pa, če se le da NE, niti ni zakonsko dovoljeno, samo nem reko da se to ne dogaja, ker včasih pač enostavno pač ne moreš drugače, oči pa moraš met na vseh straneh glave, da si dovolj previden in paziš na vse možne športnike, ki poleti najrajši joggirajo kar v trdi temi, ker je hladni in po poljskih potkah da se izogibajo asfaltu.:icon_evil:

mugo
8. September 2008, 16:14
Mene pri vsem tem moti samo to, da lovite dejansko tako blizu naselja- sam nisem pristaš tega in za mene ni jaga če se ne odpeljemo stran 5km.

Za mene pa je najlepša jaga, da grem peš od doma na najbližjo prežo, ki je 200 metrov stran. Kadarkoli se mi zahoče, ne pa, da bom najprej pol ure v avtu sedel. Večina divjadi pride do naselja, do hiš, nekatera lovišča so eno samo naselje. Tako da tu ni kaj, loviš tam, kjer divjad je. Res je lepo loviti v čisti divjini, kjer ni nobenih ljudi, ampak divjad je tudi pri naseljih in celo v naseljih. Zame je najpomembnejše vodilo pri lovu v bližini naselij ali ljudi le varnost. Varen strel, to je bistvo. Če pa komu ne paše, da vidi lovca v bližini svoje hiše, da sliši strel in vidi mrtvo divjad pa mu ne morem pomagat. Meni tudi ne paše, da se mi kmet pod prežo pripelje s traktorjem, ampak to je pač njegovo delo, da obdeluje polje.

shadow23
8. September 2008, 20:28
Mugo to kar si povedal drži, vendar ne smemo spregledati dejstva da nas je lovcev 20000, Slovencev pa hkrati 2 milijona torej moramo v čimvečji meri upoštevati mnenja ljudi kot večine, ni pa nam treba slepo poslušati vseh njihovih težav, predlogov, ki se tičejo lovstva kot stroke in načina lova. Zato je tvoja teorija o varnosti na mestu, vse se da preživet razen seveda tragedij povzročenih z lovsko puško!!!

cvi5k
9. September 2008, 09:14
Jaga vsaj 5 km stran od naselij je lovski užitek. Lov blizu naselja je zoprno in težko delo izpolnjevanja plana, preprečevanja povoza in škod po divjadi.
Zakonska določila so jasna, torej pravilno ali nepravilno izvajanje takisto.

In tudi pri teh variantah se lahko vprašamo zakaj lovimo.

Se strinjam

jereb
29. September 2008, 22:06
Mislim, da vsi dobro vemo, da je streljanje v bližini hiš ipd. sila kočljiva zadeva. Najhujši se mi zdijo primeri, ko te kmet prosi, če lahko odstreliš kakega mladiča, srno... ki mu v zelnik hodi, hkrati pa je njegov sosed/a mestni človek, ki nima pojma o divjadi... Vemo koliko vrtičkov, njivic in podobnega je ob hišah, pa divjadi tudi, sam odstrel pa jehudo komplicirana zadeva in ni jih malo, ki tega ne izvajajo.
Kaj pa potem ko kmet sam porine "ror" čez okno?